esproogen Handen M. 8. F. Radio-Toestellen Wetenschap en Kaast. Rechtzaken Kerknieuws. Onderwijs. ^reüktartBÈi emenuil Nieuws. Radio-Nieuws. J. POLDERMAN - GOES van de Alg- SouburgSche Woningbouw- vev&en- aan de Vereen, tot verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen, ia te trekken en zelf tot exploitatie der woningen ever te -gaan, hetgeen voor de gemeente den voordeelïgsten weg zal zijn. Medegedeeld wordt, dat door een verkeer de toelichting, behelzende de te betalen annuïteiten, door het Dag. Bestuur is medegedeeld, dat dit een annuïteit was groot f9345.88, terwijl nadien bleek, dat het grondvoorschot er nog bij gerekend moest worden, groot f 1873.56, zoodat hierdoor de exploitatierekening moest ge wijzigd worden. Daarom meende het Dag. bestuur met een voorstel te moeten ko men, om niet de woningen te laten ex- ploiteeren door Volkshuisvesting te Vlis- sfiigeö, maar tot eigen exploitatie over te gaan. De exploitatierekening van Volks huisvesting te Vlissingen en van de Ge meente is den raadsleden toegezonden, waaruit blijkt, dat thans 't voordeeligst zal zijn, om tot eigen exploitatie over te gaan- Door verschillende hoeren worden vragen gesteld, welke door den voorz. worden beantwoord. Na lange discussie wordt besloten met 10 stemmen voor, Jobse tegen, het voorstel van het Dag. Bestuur over te nemen, en tot eigen' exploitatie fmiT te gaan, terwijl het Rijk heeft toe gezegd om het Bouwvoorschot met 149-000 te zullen kapitaliseeren. Hierna wordt behandeld een adres van de bewoners N. Vlissingsche weg, met 83 handteekeningen, om de z.g. kom der gemeente uit to breiden tot aan de grens der gemeente aan de Nieuwe Abeele en verplaatsing van het bord „Maximum snelheid 20 K-M;. tot de grens. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op dit verzoek, daar het niet doenlijk is het snelverkeer tusschen 2 steden op den hoofdverbindingsweg aan zulke banden te leggen. Ten opzichte van een tweede ver zoek, om de 3de postbestelling, welke avonds 6 uur 30 min. binnen de kom der gemeente wordt bezorgd, ook op dit gedeelte van den Nieuwen Vlissingschen meg te brengen, stellen B- en W. voor adressanten te verwijzen naar den direc teur der posterijen te Middelburg. De raad besluit op het eerste verzoek afwijzend te beschikken en omtrent het tweede verzoek zich bij het voorstel van B- en lW- aan te sluiten, liet eerste verzoek werd met 8 tegen 3 st. verworpen. Tegen de heeren Lorier, Hildernisse en de Ragter. De voorzitter deelt mede, dat van den polder Walcheren een schrijven is ont vangen, dat wegens verontreiniging van polders binnenwater, dit in de toekomst met meer zal worden toegestaan en na- 1930 dit niet meer zal mogen plaats hebben- Ben dankbetuiging is ontvangen voor verleende subsidie van Wijkverpleging, Iwemvereeniging, Fanfarecorps, Groene Kruis. Nu de oommissie van advies voor de Christelijke wijkverpleging is komen te vervallen, wordt Voorgesteld een contact- eommissie te benoemen bestaande uit de heeren N. Cijsouw, A. C. Hildernisse en L. C. Janssen. Na lange bespreking wordt het voorstel van het Dag. Bestuur om een contact-commissie te benoemen ver worpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen dhrn Lorier, Cijsouw, Visser, Suurniond, Pagter, Jobse. Voorgesteld wordt dhr F. Leenhouts bis raadslid te benoemen tot lid der com missie voor de werkverschaffing in plaats van dhrJ. de Priester, die thans als wethouder in die commissie zitting heeft. Bij stemming wordt gekozen dhr Leen houts met 6 van de 11 stemmen. Voorgesteld wordt de loopende geld- ieeningen der gemeente tegen een lagere rente aan te gaan. Met algemeene stemmen Hangenomen. Bij de rondvraag vraagt dhr Hildernisse over de halte aan de Abeele. 'tGaat nog liiet met het antwoord van de ham. De directeur heeft toegezegd, dat ais wij voor 'm wachtlokaaltje zorgen, de directie gene gen is, de verlichting te geven. B. en W. zullen onderzoeken. Verder wenscht spre ker in de raadszaal een kaart opgehan gen te zien met duidelijke aanwijzing van qlooten en lantaarns. B. en W. zullen onderzoeken. Dhr de Visser vraagt vergoeding voor n oodsl a chtpl aats. Dhr Suurmond weet niet in welk sta dium de benoeming leerkracht openbaar lager onderwijs is, maar hij wenscht, dat de onderwijzeres die benoemd wordt bij huwelijk eervol ontslag krijgt. B. en W tullen daarover spreken. Dhr P. Marijs vraagt ontslag als lid 'Nieuwjaarscominissie. Medegedeeld wordt) dat mededeeling klacht vuilnisman onge grond bleek te zijn. ferneuzen. Donderdag was't een dag van zwaren mist. Een prestatie was het, dat de Prov. booten op de Schelde de pas sagiers nog vervoeren konden, want de reis van 's morgens 7 uur uit Neuzen naar .Vlissingen is in voortdurende dikken mist geschied, 's Middags werd het echter on doenlijk en viel de reis van 4 uur naar •Neuzen en 5 uur naar Breskens uit, zoo dat de reizigers van 4 tot 7 uur in Vlis singen moesten wachten oih naar Bres kens over te varen en de passagiers voor 'Neuzen via BreskensSchoondijke om kwart over 10 in Terneuzen aankwamen. Bij het binnenkomen van de mailboot in de haven van Vlissingen raakte deze de Prov. boot nog, gelukkig zonder letsel te veroorzaken. Van de post was men ver stoken van 's middags 3 uur tot den vol genden morgen Jtialf elf. Colijnsplaat. Woensdagmiddag werd hier ©en vergadering gehouden van den pol der Oud-Noord-Beveland. In opdracht van ©en besluit der vorige vergadering, heeft het bestuur een plan overgelegd tot verbe tering van den waterafvoer onder Kats- De kosten van dit plan, waaronder begre pen aankoop van een strook grond over 2000 M. lengte, ter breedte vari 2 M., werden door het bestuur geraamd op f 12-000, welk bedrag bij uitvoering van het werk in slappen' tijd wel iets min der zou zijn- Na ampele discussie werd met 23 tegen 22 st., op voorstel van dhr Bom, in prin cipe besloten den waterafvoer in den geheelen polder te verbeteren. Daarna- kwam het plan ter verbetering van den waterafvoer onder Kats in stemming. Dit werd verworpen met 24 tegen 21 stem men- Jo van AmmersKiiller over „De Opstandigen". Zooals wij toezegden, zullen we nu trachten een verslag te geven- van de lezing, dio bovengenoemde schrijfster te Goes uit en over haar bekende en veel besproken boek hield. De spreekster begon met te zeggen, dat ze dezen avond geen stellingen uit „De Opstandigen" zou gaan verdedigen. Ze wilde liever vertellen van den achter grond van haar boek en dat niet gewich tig en diepzinnig, maar zoo eenvoudig mogelijk. De Opstandigen, aldus Spr., is geen tendenz-boek. Het heeft haar juist ge- ergerd, dat velen het als zoodanig hebben beschouwd. Het is ontstaan uit studies, die zij heeft gemaakt van de verhouding tusschen ouders en kinderen. Eerst lieeft zij willen schetsen die ver houding omstreeks 1840, waarin het eerste deel van haar boek zich afspeelt. Het was toen een tijd van sobere ingetogenheid, waarin nog gezucht werd onder de gevol gen van den Fransclien tijd, een tijd van zuinigheid, eenvoud en streng doorgevoer de zedelijkheid. De zin voor humor ont brak, iets, wat Beets op onaangename wijze beeft ondervonden. Men keurde het in hem scherp af, dat hij in z'n Camera Obscura beste, brave men- schen belachelijk voorstelde. Men maakte het hem, als jong predikant, zóó moeilijk, dat hij nog getracht heeft de verkochte exemplaren van zijn boek terug te koopen en de uitgave ongedaan te maken, wat echter niet meer mogelijk was. De meeste romans van dien tijd waren godsdienstig en ongenietbaar. Eindelooze gesprekken over den godsdienst worden er in gevoerd, altijd weer hierop neer komend, dat de eene mensch grondeloos slecht en de andere hemelsch goed is. De meisjes, ook de beter gesitueerden, verrichtten in dien tijd een groot deel van het huishoudelijk werk. Daarin gin gen ze op. Zelfs de welgestelden in hun groote huizen hielden maar één dienst bode. De meisjes van dien tijd hadden echter geen ongelukkig leven. Ze wisten niet beter. Uitgaan deden ze niet. Af en toe hadden ze eens een pretje (een brui loft, etc.). De vrouw was de getrouwe dienares van haar heer eu meester. Om dezen draaide in het gezin alles. Om hem te bedienen sjouwden vrouw en dochters den geheelen dag. In de huiskamer stond maar één luie stoel: voor den man. Vrouw, laat staan dochter, zou er niet aan den ken, zelfs al was ze vermoeid van den schoonmaak, daarin ook maar even te gaan zitten. De mannen waren zich deze positie ten volle bewust. Ze regeerden met strenge hand, kozen de carrière voor hun zoons en de echtgenooten voor hun dochters. Dochters, die het met die keuze niet eens waren, schreiden hun tranen in stilte, maar dorsten er zich niet tegen te ver zetten. De meisjes hadden nooit de beschikking over eenig geld. De neringdoenden bezoch ten de klanten meestal aan huis. Aan „winkelen" deed men niet veel. Alleen eens per jaar, op de kermis, deed de moeder flinke inkoopen voor het gezin. Zulk een gezin heeft de Spreekster ge- teekend in het eerste deel van haar hoek, het gezin van den tyrannieken Coornvelt, voor wien vrouw en dochters beefden. In de tweede plaats schetst Spr. den tijd van 1870. Er was toen veel grooter welvaart. De wensch van de meisjes van. dien tijd naar meer ontwikkeling kwam voort uit het mindere werk, dat zij, in onderscheiding van haar s'exe-genooten van 1840, hadden te doen. De sociale toestanden waren echter in- droevig. Arbeiders waren meestal paupers. Al werkten ze met hun gezin het grootste deel van het etmaal, dan hadden ze nog een kommervol bestaan. Enkele vrouwen en meisjes van dien tijd zagen die so- ciale ellende. Bij hen ontwaakte het so ciaal medegevoel. Zoo zien we in dezen tijd, dat er vrouwen en meisjes zijn, die aan allerlei philantropischen arbeid gaan doen. Zoo kende men omstreeks 1870 reeds het allereerste begin van de emancipatie der vrouw. Beets, die voor vooruitstrevend doorging, hield in 1872 een lezing over dit onderwerp. Volgens hem had men echter maar met een tijdelijken uitwas te doen en zou de vrouw weer spoedig terugkeeren tot haar eigen terrein: vrouw en moeder te zijn. Beets vergat echter de toen reeds zoovelen, die niet tot een huwelijk kwamen. De meisjes van 1840, ajdus Spr., leg den zich neer bij de meening der ouders, die van 1.875 deden dat maar n'iet zoo. Ze wilden een eigen weg door het leven en zelf ©en beroep kiezen. Zulk een meisje is Elize Wijsman uit ^,De Opstan digen", die tegen den zin van haarvader in de medicijnen gaat studeeren. Zulke studeerende meisjes hadden, het iu aieo. tijd moeilijk. Ze waren het voor werp van spot en plagerij. En zelfs nu nog is het verzet van sommige hoog leeraren tegen de meisjesstudenten nog niet geheel opgegeven. Het derde deel van. „De Opstandigen" speelt af in den tegenwoordigen tijd. Wat is er nu veel veranderd sedert 1875. De gezinsband is lasser geworden. Echt scheiding is geen schande meer. Men ver andert in sommige kringen even gemakke lijk van echtgenoote als van slager en bakker. Men moge in de kleine plaatsen nog niet zoo het probleem van de verhouding tusschen ouders en kinderen kennen, in de groote steden worstelt men er mee. Er begint nu een geslacht te komen, dat kan beoordeelen, wat het zeggen wil, als de moeder buitenshuis werkt,, als (ie emancipatie-ideeën hebben doorgewerkt. Maar het is pijnlijk om te constateesren, dat vele vrouwen niet 'bevredigd zijn in den weg der emancipatie. De intellectuele arbeid geeft bij velen geen voldoening. Er zijn er, die als Elly Coornvelt. in het laatste deel van „De Opstandigen" er naar hunkeren vrouw en moeder te zijn. Het laatste deel van het boek is daar om zoo pessimistisch. De problemen voor de vrouw worden steeds moeilijker. Vele geëmancipeerde vrouwen hebben in de vrijheid niet gevonden, „wat ze er van verwachtten. De ouderen alleen begrijpen het, dat er blijven eeuwige moeilijkheden en dat het leven niet te wringen is in een axioma of formule. Deze problemen heeft Spr. in haar boek niet willen op lossen, maar wel belichten. Tot zoover mevr. Van Ammers-Küller. We denken er niet aan het zoo groote aantal beschouwingen over en critieken op haar bekende boek met één te ver meerderen. We vertrouwen, dat onze le zers, die in dit boek en dat onderwerp belangstellen, ook wel van die beschou wingen en critieken kennis zullen hebben genomen en dat ze zeker ook wel „Gou den Teugels" van mevr. Van Hoogstraten- Schoch zullen hebben gelezen. Wat ons bij het hooren van deze schrijf ster weer duidelijk werd, is de armoede van het ongeloof. Zij moest het eerlijk erkennen, dat haar boek een pessimis tisch slot heeft, en dat ze de problemen die ze wel ziet, niet kan oplossen. Hoeveel rijker is dan ons Christelijk geloof. Als dat echt is, ,als het gegrond is op Gods Woord en niet maar rust op traditie en conservatisme (wat we evenzeer als bovengenoemde schrijfster veroordeelen), wat heeft het dan een rijk dom en een blijdschap ook voor de vrouw en het meisje van den tegenwoordigen tijd. De moderne, romans mogen ons in den steek laten, Gods Woord niet. als gevolg van Weersinvloeden of Arbeid maakt men spoedig weder gaaf en zacht door inwrijving met Doos 30, Tube 80 ct. P U P L Bmwi»iiiMw——w ii irasa»roinii 11 Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg wer den gisteren de navplgende zaken behan deld: G. H., smid, 34 jaar, te Kapelle, verdacht, dat hij op 5 October 1927 te Kapelle le. opzettelijk met een ijzeren voorha mer in zijn opgeheven hand en arm, in dreigende houding op den Rijksveld wachter C. de Jonge is toegeloopen, en dezen, al vloekende, heeft toegevoegd: „er uit, of ik sla je de hersens in"! 2e. opzettelijk dreigend met een hou ten hamer heeft gezwaaid boven bet hoofd van den Rijksveldwachter C. de Jonge, terwijl hij hem daarbij dreigend toevoegde „ik sla je de hersens in, eruit". Rijksveldwachter de Jonge, als getuige gehoord, bevestigt na voorlezing zijn pro ces-verbaal. De hamer stond naast het aanbeeld, zegt get. Jk was onder den in druk want ik weet dat verdachte zeer driftig van aard is. Verdachte 'zag mij aankomen, en zwaaide de hamer boven mijn hoofd. Ik had totaal geen aanleiding gegeven om 7,00 op te treden. Verdachte had ik bekeurd voor overtreding van de IJkwet. Verdachte, door den President onder vraagd, ontkent het hem ten laste ge legde. Ik zag den veldwachter aanko men, en ben in de deur gaan staan en heb toen wel gezegtl: je bent ver ge noeg. De veldwachter zeide toen tegen mij dat zal je eens zien, waarop hij langs mij heen naar binnen liep. De president wijst er den verdachte op, dat dit geen optreden was. De politie kwam om zijn plicht te doen en daar gij een zwager van den Burgemeester zijt, weet gij zeer goed, dat het uw plicht is, om den veldwachter behoorlijk te woord te staan. Op een vraag van een rechter, pf ver dachte wist, dat de veldwachter kwam in „verband met de IJkwet, antwoordt verdachte bevestigend. Verdachte zegt, dat getuige hom van het voorjaar evenals nu ook heeft ge zocht. De Officier van Justitie, requisitoir ne mende, acht de feiten wettig en over tuigend bewezen, De zaak waarop ver dachte doelt, in verband met het zoeken van den veldwachter, is bijna op de te rechtzitting destijds, een meineed gewor den, omdat verd. een getuige daartoe preste een verklaring af te leggen, die in strijd met de waarheid was. Volgens spr. neemt verdachte het zoo nauw niet en verdachte heeft zich ter terechtzitting van een zeer ongunstige zijde 1-eeren kennen. I Spreker wil evenwel nog geen gevange nisstraf vragen, en eischt een geldboete van f50 of 50 d. h. De verdediger van verdachte, Mr A. H. Kuijpers, advocaat te Middelburg, vindt de eisch van het O. M. sympathiek, en zou, indien de officier een vrijheidsstraf geëischt had, een voorwaardelijke ver oordeeling gevraagd hebben, doch nu er een geldboete is- verzocht, hoopt verde diger dat de Rechtbank het requisitoir van den Officier zal volgen. Spreker hoopt dat dit een les voor hem zal zijn, doch meende jde Rechtbank nog te moe ten opmerken, dat verdachte steeds ook tegenover hem halsstarrig heeft ontkend, de feiten gepleegd te hebben. D. J. S., "40 jaar, te Middelburg, ver dacht van diefstal van schapenwol, ten nadeele van M. Verhage te Zoutelande op 7 October 1.1. Edsch 2 maanden gev. str. C. van B„ 42 jaar, vlasser, te Kerk- werve, die door den kantonrechter te Zierikzee werd ontslagen van rechtsver volging van een ten laste gelegde arbeids wet-overtreding, n.l. het in zijn bedrijf werkzaam hebben van jeugdige personen zonder voor dezen arbeidskaarten en een arbeidslijst voorhanden te hebben. Van deze beslissing teekende het O. M. hoo- ger b-er-oep aan. Eisch bevestiging von nis van den kantonrechter. L. V.. 48 jaar, werkman te Goes, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens dronkenschap, werd veroordeeld tot drie weken hechtenis en een jaar Rijkswerkinrichting. Eisch: ver nietiging van het vonnis van den Kanton rechter. 3 weken hechtenisstraf en 1 jaar Rijkswerkinrichting voorwaardelijk met de voorwaarden, dat verdachte zich aansluit bij een Geheelonthoudersvere-eniging. Uitspraak in alle zaken 2 Dec. a.s. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Vlissingen, J. H. C. Kam steeg te 'sH- Hendrikskinderen, D. Kuil man te Borne, W. S. van Leeuwen te Velsen en A- Wartena te Nieuw-Dor- drecht. Beroepen te Juk werd, A- de Boer te Ruinerwold. Te Krimpen a. d. I.Jssel, H. P. Fortgens, te Voorschoten. Te St. Maartensdijk, H- A. Leenmans te Delft. Geréf. Kerken. Tweetal te Amsterdam-Zuid, D- v. Dijk te Groningen en J. Wijmenga te Charlois. Geref. Kerken binnen Herst. Verband. Beroepen te Baarn, C- Vermaal te Mak- kum. Ben oefenaar. Roer de Geref. Kerk te Poortvliet is aan de Classis Tholen toestemming gevraagd Om een oefenaar (de heer K. de Vries van Oost- zaan) voor drie jaar te mogen benoemen. De Classis besloot hierover in de volgende vergadering een besluit te nemen. Zending. Ds A. Bikker, die voor de Chr. Geref. Kerk naar Ned. Oost-Indië is vertrokken, heeft bericht ontvangen, dat hem Mamassa op Gelebes gedeeltelijk toe gewezen is. De onderhandelingen worden nog voortgezet. Ds en mevrouw Bikker zijn vertrokken naar Rante-Pao (Zuid- Midden-Gelebes), waar de heer Joh. Belk- sma als zendeling-leeraar vanwege den Geref. Zendingsbond gevestigd is. Emeritaat. Ds F. A. v. d. Heij den Gz., pred. bij de Geref. Kerk te Was senaar, heeft op de vergadering van de classis Leiden meegedeeld, dat' hij binnen kort eervol emeritaat zal aanvragen. Evangelisatiewerk. Ds B. A. Knoppers, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Amsterdam, heeft van zijn kerke- raad gedurende den tijd van 1 Februari tot 31 Augustus 1928 vrijstelling van amb- telijken arbeid ontvangen ten behoeve van het evangelisatiewerk vanwege de Gerefor meerde Kerk te Amsterdam tijdens de Olympische Spelen. „Vrouwenker k". Ds Britzei, Doopsgezind predikant te Wormerveer, is voornemens om Donderdagsmiddags „Vrouwenkerk" te houden en wel van half drie tot half vier. Het was Ds Britzei ge bleken bij zijn huisbezoek, dat vele vrou wen zich Zondags niet kunnen losmaken van hun gezin. Daarom wil hij nu probee- ren om Donderdagsmiddags kerkdienst te houden. De gezangen-quaestie. In „The Banner" stond onlangs een artikel aan de gezangen-quaestie in de Chr. Ge ref. Kerk in Amerika gewijd, met de mededeeling, dat de zaak weer aanhangig gemaakt is door twee kerken op de clas sis Grand Rapids West. Deze stelde voor, in artikel 69 van de Kerkenorde ruimte te maken voor „geestelijke liede ren". De classis benoemde een commis sie, om dit voorstel in studie te nemen. De schrijver, Dr H. Beets, vermoedt, dat de zaak op de Synodp van 1928 aan de orde zal komen. Hij somt verschillende redenen op, voor verruiming van het kerkgezang. Aan dit bericht voegt „De Reformatie" de volgende mededeeling in zake Neder land tóe: „Gelijk reeds op de Synode van Gro ningen werd medegedeeld, is het rapport over de „Uitbreiding der Eenige Gezan gen" bijna gereed. Dat dit niet aan de orde kwam, ligt voornamelijk hieraan, dat het rapport over de „Herziening van de litur gische Formulieren" wel voor het groot ste deel, maar nog niet geheel voltooid is. Men kan er in ieder geval op rekenen, dat al deze rapporten over twee jaren gedrukt zijn en worde* rondgezonden. Krachtens het besluit der jongste Synodn zal daarover ook het oordeel ran de bui- tenlandsche kerken, waarmee wij in cor respondentie staan, moeten worden ge vraagd. Een jaar vóór de volgende Sy node, alzoo in 1929, krijgen zij de rappor ten in handen. Indien dus de Chr. Geref. Kerk nog één Synode wachten kon, zou op dit punt internationale Geref. samenwerking kunnen worden verkregen." Benoemd tot leeraai' aan de R.H.B.S. te Middelburg, de heer P. A. ter Weer, tij delijk leeraar te Deventer. Benoemd tot rechter bij de rechtbank te Middelburg, mr A. van der Hoop, thans substituut-griffier bij de rechtbank te Rot terdam. Zondag 20 November. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. Ds Steinz, mn. Ds Homburg (Bed. H. Doop), 's avonds Ds de Vries. Wilhelminadorp, 9 !4 uur Ds Homburg, 2 uur Ds Steinz. y Geref. Kerken. Serooskerke, vm. leesdienst, mn. ds v. Dijk. Programma van Zondag 20 Nov. HUIZEN, 1950 M. (van 26 uur op 1850 M.) 10.30—12 R.-K. Dienst in de St. Petruskerk te Gulpen (L.). 12.30—1.30 Concert. 1.302.15 Wetenschappelijk R.-K. Godsd. Onderricht. 2.30 Aanslui ting aan het Concertgebouw te Amster dam. - 45 Ziekenuurtje. 4.50 Dienst in de Geref. Kerk (Herst. Verband) te Amersfoort. Voorganger dr J. G. Geelker ken, Geref. pred. te A'dam. 78 R.-K. Bijbelexegese. 810.30 Concert. Daventry, 1600 M. 3.50 Kamermuziek. 5.40 Vertellingen u. h. Oude Testament. 5.506.20 Kinder-kerkdienst. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.25 Concert. HILVERSUM, 1060 M. 10.30 Dienst in de Rem. Kerk te A'dam. Voorganger Ds Mackenzie. 12.(102 Orgelconcert i. d Luthersche Kerk te Den Haag. 22.30 Engelsche liederen. 2.304.30 Klassiek concert door het Hollandsch sextet. 5.307.15 Dinermuziek. 8.10 Sympho- nie-concert door het orkest van de Haar- lemsche Orkestvereeniging. win—mi—m ria^—■nnnTwane—i Eet smakelijk. Te Assen is eeD geheime slagerij ontdekt, waar varkens, die aan vlekziekte leden, geslacht werden en aan den man gebracht. Het schijnt een geheel complot te zijn, dat het vleesch naar Groningen vervoert. In de bloemetjes gezet. In ver band met het gedenkwaardige feit, dat da 10.000ste werknemer door de Philips' Fabrie ken werd aangenomen, heeft de N.V. Ver- eenigde Bloembollenculturen, v.h. Gebr. de Graaff en S. A. van Konijnenburg en Co., te Noordwijk, 10.000 tulpenbollen aan de Philips' Fabrieken aangeboden, die deze bloe menhulde dankbaar aanvaard hebben. De tulpen zullen gebruikt worden ter ver siering van de zich om de fabrieken en labo ratoria bevindende parken en gazons. Een zwemmende baby. In Cali- fornië heeft onlangs een kind van 14 maanden leeren zwemmen1, voordat het leerde loopen. Merkwaardig genoeg toonde het voor de zwem kunst buitengewoonen aanleg. Brandstichting. De eigenaar van de stoomwasscherij „Blanka" te Castricum, zekere T. uit Amsterdam, beeft voor den Of ficier van Justitie te Alkmaar bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan brandstich ting in zijn wasscherij, welke, zooals gemelcl, geheel een prooi der vlammen werd. Een zonderling vonnis. Te Ber lijn had een monteur zijn meisje in een vlaag van jaloesie zoodanig met een mes gekerfd dat zij eergisteren met een sterk mismaakt gezicht voor de rechtbank verscheen om ge tuigenis af te leggen. De rechtbank heeft in deze zaak een zon derling vonnis geveld. De monteur werd n.l. voorwaardelijk veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. De voorwaarde hield in dat hem zijq straf wordt kwijtgescholden als hij het meisje, wier huwelijkskansen door de mis handeling aanmerkelijk zijn verminderd, trouwt. In den Lok. Anz. komt een vrouw tegen deze uitspraak op. Zjj betoogt, dat het meisje de eigenlijke straf zal moeten dragen, daar de rechter haar als het ware koppelt aan een ruwaard. Hoe kan een dergelijk huwelijk, gesteld dat het tot stand komt, ook maar één dag gelukkig zijn?, vraagt de inzendster. Brandstichting? De brand, die een gedeelte van de historische hoeve Wijlre- hof te Venlo in de asch heeft gelegd, heeft onmiddellijk het vermoeden doen postvatten, dat er brandstichting heeft plaats gehad. De talrijke branden, die den laatsten tijd te Venlo en te Tegelen gewoed hebben, hadden reeds lang de overtuiging gevestigd, dat er dikwijls aan misdaad gedacht moet worden. Het ongeluk bij Hillegom. Be treffende dit ongeluk men zie onder tele grammen in ons vorig nr waarbij twee per-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2