Ho. 43 Zaterdag 19 November 1927 42e Jaargang s BANK VOOR ZEELAND Effecten - Coupons Vreemde Valuta Alle Bankzaken Tabak - Sigaren - Sigaretten EERSTE BLAD. L. Duvekot Sz., Buitenland. Staten-Gemal THEE- T< Faberij de Jonge, Bmaenlaiii it de Provincie Kantoor Groote Markt 21 GOES, Tetetcon 74 (2 lijnen] dit nummer bestaat uit 2 bladen. Groote Markt 19 - Goes Beleefd verzoeken wij Uw aandacht A. C. van der REST, Ass. Apotheker Lepeltjes, Schepjes, Zeefjes, Kistjes ®n alle Zilver voor de Theetafel. Directeur-H oofd redacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Posfe-ekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. ÖHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, fS.— Losse nummersfOJW Prijs der Advertentie*: 14 regels f1.20, elke regel meer 20 et Bij abonnement belangrijke korting V Artikel 36. Het is wel merkwaardig, dat de leiders der Staatk. Geref. partij, die den Antirevo iutionairen er voortdurend een verwijt van maken dat zij Art. 36 der N. G. B. niet handhaven, hardnekkig weigeren aa; hunne volgelingen duidelijk te maken, op welke wijze naar hunne meening, dit artikel dan wel moet worden uitgevoerd. Indertijd werd door de S. G. P. een com missie benoemd, bestaande uit de heeren Ds Kersten, Ds Zandt, Ds den Hengst, Ds Salomons en den heer Kuyk, om deze kwestie te bestudeeren. Nu^zou men verwachten, dat zij, die an deren in gebreke stellen, zelf geen moeite zouden hebben, over deze zaak een duide lijk en afdoend rapport uit te brengen. Toch bleek dit niet het geval. Toen in 1915 op de algem. vergadering op een spoedige verschijning van het rap - port werd aangedrongen, heette het da'; men nog wat geduld moest hebben, omdat de kwestie zoo moeilijk was en men daar toe onderscheidene boeken moest door werken, enz. Weer een jaar later, toen deze zaak op nieuw aan de orde kwam, werd door D: Kersten voorgesteld, de commissie te o n t- hinden. Men zag blijkbaar geen kans, een eenigs zins bevredigend antwoord te geven. Onze „Rotterdammer" heeft toen aan Ds Kersten de gelegenheid geboden in da', blad uiteen te zetten hoe art. 36 naar zijn meening moet worden toegepast, maar van die gelegenheid werd geen gebruik ge maakt. Nu heeft onlangs eeu lezer van „De Ba nier" aan Ds Zandt gevraagd deze zaak «ens duidelijk uiteen te willen zetten. Het schrijven werd echter niet in „De Banier" geplaatst en de vrager kreeg «een antwoord. Dat is toch wel opvallend. Want als de 'kwestie nu zoo eenvoudig is als steeds beweerd wordt, waarom dan geen duidelijk antwoord gegeven? Intusschen is de zaak door het debat in de Kamer wel iets helderder geworden. Uit wat door Ds Kersten gezegd werd kan niet anders worden afgeleid dan dat volgens hem de Overheid moet uitmaken (hoe?) wat de Gereformeerde waarheid is, en dat zij alle publieke uitingen die daar mee in strijd zijn, moet verbieden, en als vroeger, predikanten enz. die zich daar aan niet wenschen te houden, moet kerke ren of op een andere wijze onschadelijk maken. Een andere conclusie is niet mogelijk. Maar daarmee is men nog niet klaar. Want dan moet toch ook worden aan gegeven, welke toetssteen de Overheid daarbij moet gebruiken en op welke wijze men zijn idealen althans hoopt te ver wezenlijken. Waarom worden die volgelingen hier over toch niet eens afdoende ingelicht? Waarom kan hier niet eens een duide lijk, niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar antwoord worden gegeven? Naast Hotel „Oe X eren beurs". een langdurig verblijf in het buitenland noodzakelijk achten. MacDonald weigert echter zijn post te verlaten. Het is zeer twijfelachtig, of MacDonald op den duur tegen de vermoeienissen van de parle- mentszittingen opgewassen zal zijn. Uit verschillende deelen van Noord- Duitschland, in het bijzonder uit Mecklen burg, wordt zware sneeuwval ge meld. Op de spoorlijn StralsundRostock moest 'liet verkeer tijdelijk worden stop gezet. Tusschen Gent en Deynze is de Leie huiten haar oevers getreden. Ver schillende uitgestrekte weiden staan onder water. Talrijke hoeven moesten ontruimd worden den zijn, zullen gelijktijdig meer dan één bijeenkomst plaats vinden. Ook komen of- ficieele dankstonden in kerkgebouwen op het programma voor. Voorts is een comité gevormd, dat een jubileum-fonds zal samenbrengen en wor den allerlei stappen gedaan om een luis terrijke viering van dit nationale feit te verkrijgen. Het verbond, dat thans met zijn jongenswerk 30.000 leden telt, is in den loop der jaren voor duizenden jonge mannen van grooten zegen geweest. Be grijpelijk, dat voor de viering van dit ju bileum veel belangstelling bestaat. Reeds staat vast, dat 400 jongemannen uit Zee land komen om aan de herdenking deel te nemen. «oor onze afdeeling Toilet-Artikelen, in welke afdeel'tiq II een keur «sn St-Kionlaas-Geoche hen suit aantreffen! Zie etalage! Lange Kerkstraat 42 GOES Tciefoon fêo. '68 Specialiteit in Geneesmiddelen, Verbandstoffen Bandages, Verplegingsartikelen enz. TWEEDE KAMER. De Marine-begrooting. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de begrooting van marine aangenomen met 52 tegen 27 stemmen. Tegen: de s. d., de v. d. en de communist. Binn. Zaken en Landbouw. Voortgezet werd daarna de behandeling van de begrooting van binnenlandsche za ken en landbouw. Minister Kan betoogde, dat een billijke, regeling voor oud-ambtenaren van ge combineerde gemeenten zal worden bevor derd. Nieuwe subsidies 'kunnen niet ge schapen worden, ook niet voor een ad viesbureau inzake openbare verzamelin gen. Ten slotte bestreed de minister hef betoog van den heer v. d. Bergh en licht hij uitvoerig toé, dat vernietiging van de huurverordeningen niet in strijd is met de wet. De heer v. d. Heuvel (A.-R.) bestreed de verlaging van den post burgerwachten. Hij acht dit ontoelaatbaar. De heer v. Z a d e 1 h o f f (S. D.) wilde de posten burgerwachten en vrijwillige landstorm geheel geschrapt zien. De heer v. G ij n (V. B.) maakt bezwaar, dat van deze zaak een soort koehandel ge maakt wordt tusschen landbouw- en vei ligheidsbelangen. De heeren L. de Visser (Comm.), Marchant (V. D.) en Albarda )S D. A. P.) bestrijden de burgerwacht. De laatste deelt mede, dat de Soc. Dem. n a de gebeurtenissen van 15 Juli (Weenen) tot de overtuiging zijn gekomen dat geweld niet toelaatbaar is voor de ver overing van de staatsmacht. De heeren Duymaer v. Twist, Kersten en van R a p p a r d (V. B.) maken bezwaar tegen verlaging van de subsidies. De heer v. d. H e u v e 1 (A.-R.) dient een motie in, waarin de verlaging wordt be treurd. Deze motie wordt aangenomen met 47 tegen 31 stemmen, maar heeft geen ander effect, dan dat de minister een kleine ne derlaag heeft te boeken, Aardbevingen. In verschillende plaatsen in den om trek van Genua en Parma, die van 28 Oc tober af telkens door lichte aardbevingen bezocht worden, zijn Dinsdagnacht weer «enige schokken gevoeld, zoodat de bevol king, die het zekere voor het onzekere nam, in tal van plaatsen den kouden nacht buiten in tenten heeft doorgebracht. Korte berichten. - De commissie voor internationale •hulpverleening in China heeft vernomen dat de halve provincie Sjantoeng en het zuidelijk gedeelte van Sjili bedreigd wor den door een ernstigen hongersnood ten gevolge van droogte, sprinkhanen, oorlog en rooverijen. Over een uitgestrekte opper vlakte is de oogst slechts tien procent van de normale. Alleen in Sjantoeng zijn er negen miljoen menschen bij betrokken. Volgens een der liberale bladen laat de gezondheidstoestand van MacDo nald, den leider der arbeiderspartij, zoo veel te w«asoben over, dat de geneesheeren ZEER LAGE PRIJZEN. LANGE KERKSTRAAT 30, GOES. Nederlandsch Jongelings verbond. Het Nederlandsch Jongelingsverbond, de oudste Protestantsch-Christelijke Jeugd-organisatie hier te lande, hoopt op 16 en 17 Mei a.s. te Amsterdam zijn 75- jarig bestaan te gedenken. Voor de beide feestdagen is een programma ontworpen, waarop nevens de samenkomsten voor de officieele herdenking, ook vergaderingen voorkomen met oud-leden, met belangstel lenden en met de jongenslieden. Wijl geen gebouwen, groot genoeg voor deze samenkomsten, te Amsterdam te vin Ziektewe t- De oommissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet heeft tot haren voorzitter benoemd den heer Nolens, tot haar ondervoorzitter den heer Marchant Het zevende leerjaar. Op de volgende vraag van den heer Albarda, lid van de Tweede Kamer, Kan, tijdens het verlof van den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen, den heer Waszink, de indiening van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot invoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar verwacht worden en ook op de medewerking der regeering vo'or de openbare behandeling van dat wetsontwerp gerekend worden? heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen a.i. geantwoord: Van een minister, die gedurende de ziekte van een. ambtgenoot tijdelijk diens departement beheert, kan, naar de mee ning van den ondergetoekende, niet ver wacht worden, dat hij een ontwerp als het onderhavige, dat noch eenvoudig, nöcli urgent is, met de Stateh-Generaal behan delt. - Een minder sm ake 1 ijlke ont- dekki ng. Een paar- maanden geleden kocht iemand te Bruinisse een emmer gezouten visch, om die weder te verkoo- pen m haar winkel. Een maand na den koop werd het gezin na het gebruik van de vïsch door hevige buikloop ge kweld. doch men had geen idee dat de visch, hoewel die een vieze roods kleur had en sterk rook, da'arvan de oorzaak zou zijin. Ook nadien werd van de visch gebruikt en werden eenige partijtjes weggegeven- Toen nu dezer dagen die bodem zicht baar werd, kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat zich onder de onderste laag visch twee cadavers van patten bevonden, die daar blijkbaar bij het inzouten van de visch in terecht gekomen waren. Het vermoeden ligt dus voor de hand dat de rottimgsproducten dezer die- ren het onoogelijke aanzien van de visch hebben veroorzaakt, alsmede, van de on gesteldheid van de gebruikers 'ervan. Goes. De heer H. Verwer heeft zijn zaak in de St. Adriaanstraal, hoek Wijn gaardstraat een mooie verbetering en flinke urtbreiding doen ondergaan. Achter den vroeg eren winkel is een alleraar digst paskamertje gebouwd- Daarachter bevindt zich een aparte kinderafdealing en ten slotte het pakhuis- De woon vertrekken bevinden zich nu alle boven. De uitbreiding, waardoor een ruim win kelpand is verkregen, was vooral noo- dig voor de afdeeling baby- en kinder goed, die dan ook geheel afzonderlijk is gehouden. 1 In den winkel is alles naar de laatste eischen ingericht Centrale verwarming en eleotrisch licht zijn aangelegd. Terwijl door den verbouw de gelegenheid tot etal- leeren aan de zijlde van de Wijngaard straat is vergroot. Uitvoerder van de verbouwing was dhr de Kok, Beestenmarkt alhier, van het schilderwerk dhr M- v. Stee, terwijl de aanleg van electrisch licht is aangebracht, door den heer M- J. Rieper. Hulde aan den heer Verwer, die zijn in 1916 begonnen zaak zóó wist op te werken, dat deze uitbreiding reeds na 11 jaar noodig was- Gisteravond gaf de afd. Goes van de Nat. Christen Geheel-Onth. Vereen, voor een goed bezette zaal in het Schuttershof haar aangekondigden propaganda-avond. De voorz. der afd., Ds Homburg, sprak na gebruikelijke opening der vergadering, eenige gevoelvolle woorden naar aanlei ding van Hand. 26: 22 (hulp van God ver kregen hebbende, sta ik tot op dezen dag). Spr. dankte God dat de afd. veel heeft mo gen werken. Steeds moedig voorwaarts moet de leuze blijven. We weten, dat het beginsel der onthouding in onze stad heer lijk is verbreid. Uit de onlangs door de afd. gehouden enquête bleek, dat in Goes 450 geheelonthouders zijn. Tableaux en voordrachten werden nu gegeven. Het zangkoor zong onder leiding van haar directeur eenige liederen. Ds de Voogd van Vlissingen sprak over de Kerk en het Alcoholisme. De verhouding tus schen deze twee is vijandschap. Het alcoholisme neemt het geld van de kerk, de krachten en de zielen die aan haar toebehoorden. Spr. zou willen, dat de kerk fier den alcohol als haar vijand verklaarde, maar helaas, wat staat de kerk gematigd tegenover dien vijand. Spr. roept alle christenen op, den strijd aan te binden tegen het alcoholisme. Daarvoor is noodig gebed en volharding. Na een slotwoord van den voorzitter volgde sluiting. Waar indertijd besloten was enkel -ver volgonderwijs to doen geven wanneer zidh ten minste 12 kinderen aanmeldden, werd door B. en W. gevraagd, daar zich thans slechts 8 kinderen hebben aangemeld, deze cursus toch te laten doorgaan. Dhr Geldof betreurde het, dat zoo weinig oudere het nut inzien van dit vervolge» denvijs- Dhr Almekinders wilde deze cur sus als proef nog voor één jaar doe» geven, een volgend jaar zou hij!, waa neer ook dan- niet meer belangstelling bestaat, niet willen voortgaan. Met 5 te gen 2 stemmen die van de heerön de Visser en Houmes Werd daarna besloten de cursus toch te doen houden. J. Carlier verzocht een stukje grond op de Kanonweide in koop of in erfpacht te mogen, verkrijgen voor het bouwen vau een garage. Besloten werd een per ceel grond gedurende 30 jaar in erfpacht te geven. Een zeer uitvoerige discussie ontspon.' zich daarna naar aanleiding van een adres van P. Dourleijn e.a. omtrent verlaging van den prijs van Electrische stroom ge leverd over muntmeters- De voorz- gaf een toelichting. Uit ee* overgelegde staat van kosten van Munt- installaties blijkt, dat op de exploitatie- van deze installaties gedurende de 6,5 jaar dat zij in gebruik zijn, verlies is geleden. B i.en W. stellen daarom voor geen verandering in het tarief te brengen. Wel willen zij in zooverre teg cm octkomeB' aan het verlangen van adressanten on Door de Besturen van het Gasthuis Goes en de R.K. Ziekenverpleging „St. Joanna alhier en de Afdeeling Zuid- en Noord-Beveland van de Ned. Mij. tot Bev. der Geneeskunst is heden een Federa tieve Overeenkomst gesloten. De resul taten in de practijk voor de patiënten, welke te Goes worden verpleegd, zijn in 'de eerste plaats, dat alle tarieven in beide ziekenhuizen geheel dezelfde zijn, dat de bezoekdagen en uren jn gemeen overleg zijn geregeld, dat aan de patiënten vain de zijde der leden van afdeeling der Ned. Mij. tot Bev. der Geneeskunst vrije zieken huiskeuze wordt gewaarborgd. Ook de verdere regelingen, op méér in wendig terrein der Ziekenhuizen gelegen, kunnen niet anders doen, dan een goeden invloed hebben op de ontwikkeling van het Ziekenhuiswezen te Goes. Deze zou onder ideale omstandigheden plaats kunnen hebben, zoo ook Armbesturen, e.d. aan hunne patiënten vrije ziekenhuis- keuze verleenden'. Waarde. Donderdagavond keerde de al leenwonende vrouw M. N., alhier, na het afleggen van een bezoek, huiswaarts. Op weg; naar haar wo ning had zij het ongeluk te vallen. Twee personen-, die dat zagen, verleenden haar hulp. Per kruiwagen(werd ze naar haar woning vervoerd. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen, wt-lka ver leend werd door Mevr. Hondelink, arts te Krabbendijlke, die een open beenbreuk constateerde. Na voorloopig verbonden te zijn is de vrouw overgebracht naar het ziekenhuis te Goes- Domburg. In de Donderdagavond' ge houden Raadsvergadering werd naar aan leiding van een circulaire van Ged. Sta ten een aanvullende bepaling vastgesteld in het Reglement van het Burg. Armb. Daar Ged. St bezwaar maken, tegen het bouwen van een slachtplaats op minder dan 50 M- afstand van de Begraafplaats wanneer dat gebouw niet wordt aange sloten aan een waterleiding werd beslo ten aan de daarvoor ingestelde commissie inlichtingen te vragen in hoeverre iets bekend is omtrent de totstandkoming van een waterleiding. Met 5 tegen 2 st., die van dhrn. de Visser en Houmes werd een jaarlijksche subsidie van f 10 ten behoeve van het Schoolmuseum te Middel burg verleend. Met alg. st. werd verder hef voorstel van R- en .W. tot rooien vari 2 boomen in de Stationstraat en het daar voor in de plaats planten van één boom aangenomen. de hier berekende extra 15 cent voor een tweede lichtpunt, wanneer de kosten van installatie zijd afbetaald, te doen verval len. Dhr Almekinders vroeg of zij die lie ver een gewone motcr hehben, in de ge legenheid zijn de installatie over te ne men, waarop de voorzitter toestemmend' antwoordt- Dhr Geldof vroeg of de prijs van Muntstroom niet verlaagd kan wor den b.v. met 3 of 5 cent; juist de minst kapitaalkrachtigen zullen dan gehol pen worden. Ook vroeg hij of het niet mo gelijk is om in plaats van de dure munt meters gewone meters te doen plaatsen, waarop dhr Elout antwoordde dat da?» wel een zeer groot verlies door het be drijf zal worden geleden daar dan alle muntmeters waardeloos zijn. Spr. wees er nog op dat juist de minder kapi taalkrachtigen prijs stellen op een munt meter, Maar dan veel geleidelijker beta ling van den stroom kaïn plaats hebben- Een voorstel van dhr Geldof om ook later nieuwe lichtpunten aan te leggen zonder kosten voor belanghebbenden werd met op één na alg. st. verworpen. D'hr Houmes merkte nog op dat wanneer der gelijke installaties gratis gegeven worden dit geschiedt ten koste der belastingbeta lers, waaronder zij' die buiten de kom der gemeente wonen en dus zelf niet in de gedegenheid zijn Electrisch licht te heb ben- Het voorstel van B. en W. om de maandelijksche betalingen van 15 cent voor hen die reeds de kosten' van dal 2e lichtpunt hebben betaald te doen ver vallen, werd daarna met 5 tegen 2 st- die van dhr de Visser en' Houmes, aan genomen. Naar aanleiding van een verzoek van Joh. Provoost e.a. werd besloten op den Singel een lantaarn bij, te plaatsen, la ter zal ook het wegdek aldaar verbeterd worden- (Tegen dhrn de Visser en Hou mes-) Besloten werd verder ook nog een lantaarn in de Noordstraat te plaatsen- Een voorstel van B- en W. tot het heffen, van een recht van f0-50 voor het ver- leenen van vergunningen op het venten werd ter nadere overweging nog aange houden- Tenslotte werd het weekloon van het personeel van de El- Centrale ver hoogd n.l. van S. Maas met f2.50 en van M- Baard en J. Provoost ieder met f 2~ Souburg. Vrijdag vergaderde de Raad- Behandeld wordt faillissement Alg- Wo- ningbouwvereen. B. en W. stellen voor het raadsbesluit van 3 Juni, waarbij! be sloten werd tot overdracht der woningen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1