m, 4i Donderdag 17 November 1927 42e Jaargang ~ëIrstTIDm>. ait nummer bestaat uit 2 biaden. Birecteur-Hoofdreilaeteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 78, Gees. Tel.: Redactie en Administratie ne. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Ftrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKOAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting Godsdienstoorlog. De woordvoerder van de Staatk. Geref. fractie in de Tweede Kamer, D-s Kersten, Keeft weer een groot deel van den hem bijl de algemeene beschouwingen toegeme ten tijd gebruikt, om de A.-R. partij' aan te vallen. Nu is dat natuurlijk zijn recht, hoe wel het uit den aard der zaak meer in de lijm zou liggen, dat hij de revolutionaire partijen ging bestrijden. Maar dit laten wij daar. Wanneer Ds Kersten meent, dat op deze wij;ze de belangen van het land en de zaak van Gods Koninkrijk het best worden gediend, dam doet hij: verstandig in deze richting door te gaan, hoewel het hem, toch wel iets moet zeggen, dat zijn optreden even als dat van Ds Lingbeek, door de linker zijde met zooveel genoegen wordt gezien. De groote grief van Ds Kersten.' tegen de A.R. partij blijkt nog altijd te zijn, dat zij! Art. 36 der Ned. Geloofsbelijde nis niet onverzwakt en letterlijk hand haaft. Het gaat hier, gelijk bekend', in hoofd zaak om het middelste gedeelte van dit artikel, waar het gaat over de verhou ding vah de Overheid tot de kerk des Heeren en de taak van de Overheid inzake kerkelijke en geestelijke aangelegenheden, ■over dat gedeelte waarin het heet, dat de Overheid geroepen is de hand te houden aan den heilige kerkedienst, om te weren en uit te roeien alle afgoderij en, valschen 'godsdienst. Opmerkelijk is zeker wel, dat van het eerste gedeelte: „de hand te honden aam den heiligen kerkedienst" schier nooit wordt gerept en dat van aandrang; in die richting nooit iets bemerkt wordt. Wij hebben dan ook een, sterk vermoe den, dat de Staatk, Geref. wat dit be treft van geen letterlijke toepassing wil len weten. In hun program blijkt daarvan niets. Integendeel, daar wordt gevraagd, dat de 'Overheid de Kerke Christi behandele haar eigear rechten. Hier wordt dus alle in menging van de Overheid van de hand gewezen. Maar des temeer nadruk wordt dan ook .gelegd op liet tweede gedeelte. In het program van de Staatk. Geref. partij wordt niets meer of minder ge vraagd, dan dat de Overheid in alle sa menkomsten zal verbieden het verbreiden van beginselen, die de eere Gods en het gezag der Overheid aanranden. In overeenstemming daarmede, werd door Ds Kersten betoogd, dat de Overheid moet straffen de krenking van Gods eere; dat zij alles wat in het openbare leven indruischt tegen Gods Woord heeft te we ren, enz. Dat is geen kleine zaak. De Overheid zal dus hebben te verbie den alle samenkomsten van communisten, socialisten, kortom van allle partijen van wie het hekend is, dat zijl Gods Woord niet nemen tot regel en richtsnoer. Maar daarmee is zij; niet klaar- Op grond van Artikel 36 N. G. B. en volgens Art. 4 van het program der S. G. P. moeten waar indertijd een der leiders dezer partij: indertijd verklaarde, ook de openbare- godsdienstoefeningen van de Roomsch-Katholieken worden verbo den. Daar blijft het echter niet bij. Wanneer daar in andere 'kerken voor gangers zijn, die Jezus Christus niet er kennen als den Zone Gods, dan wordt daardoor de eere Gods aangerand en moet dus de Overheid met. liare sterke hand in grijpen om zulks te beletten. En wanneer daar allerlei secten zijn. die leeringen verbreiden in lijnrechten strijd met de Geref. belijdenis, wanneer daar richtingen zijn die zich vaak „Gere formeerd" noemen, maar die meer den mensch prediken dan Jezus Christus, dan moet de Overheid ook dergelijke samen komsten verbieden. Onze vaderen, yvaarop Ds Kersten zich voortdurend beroept, durfden die conse quentie aan. Zij waren niet bang voor harde maat regelen, voor kerkerstraf en bannissement Naar dien tijd verlangt Ds Kersten te rug. In die richting wenscht hij te drijven. Hij predikt, in en buiten de Kamer, niet anders dan godsdienstoorlog, en geeft daarbij blijk een opvatting van de taak en de roeping der Overheid te hebben, die meer ligt in de Roomsche, dan in de Gereformeerde lijn. Of de Staatk. Geref. de consequentie van hunne leer aandurven is een andere zaak Het feit, dat indertijd éen commissie werd benoemd om over de vraagstukken die met art. 36 verband houden meer licht te verspreiden en dat die commissie. omdat zij geen kans zag hare opdracht te voltooien, ontbonden werd, schijnt op het tegendeel te wijzen. Maar dit verandert niets aan het feit, dat door Ds Kersten openlijk gestuurd wordt in de richting van den gods dienstoorlog. BaitMlaid. Een Kamerlid veroordeeld. Dezen zomer heeft het Fransche Ka merlid Chavagnes met zijn auto een man, een boer uit Touraine, dood gereden. De zaak maakte toen al dadelijk veel gerucht, niet het minst om 'het onsympathieke licht, dat er op den man viel, die het ongeluk had aangericht. Niet alleen had deze daar van niet de geringste notitie genomen en was doorgereden, maar volgqns berichten in de -bladen, die indertijd van het ongeluk melding maakten, had hij aanvankelijk zelfs ontkend iets met het -geval uitstaande te hebben. De reclïthank te Blois veroor deelde Chavagnes tot drie maanden ge vangenisstraf, tweehonderd frank boete en 10.000 frank schadevergoeding. Van dit 'vonnis ging de veroordeelde in hooger be roep en nu heeft het hof te Orleans, dat op zeer strenge wijze de houding van Cha vagnes in overweging heeft genomen en ook zijn vlucht na het ongeluk heeft laten gelden, die door de rechters in eerste in stantie ter zijde was,gelaten, den beklaag de tot zes maanden gevangenis, honderd frank boete, tienduizend frank schadever goeding' en tot alle kosten van de eerste instantie en van liet appèl veroordeeld. Sneeuw en koude. Naar uit Pau wordt gemeld, is er in de straten van Argèles-Gazost en op de -ber gen nabij Bagnèresrde-Bigorre, Lourdes en Cauterets overvloedig sneeuw gevallen. Be temperatuur is zeer -gedaald in -het de partement der Boven-Pyreneeën. De Pyreneesche bergketen is wit van de sneeuw in Ossau en Aspe en de Col du Somport is geblokkeerd 'door de sneeuw en zal nu wel 'tot Mei onbegaanbaar blijven. Volgens berichten uit het Noorden, van Italië heersclit aldaar tot Toscane hevige koude, welke gepaard gaat met een hevi- gen sneeuwval. De sneeuw ligt op sommige plaatsen 75 centimeter hoog. Er waait een ijzige wind. In Zuid-Tirol is de winter ingetreden. In de Dolomieten ligt de sneeuw 75 cM hoog. De temperatuur in het gebied van Trente is tot het vriespunt gedaald. Te München heeft het -gisteren' onafge broken gesneeuwd. De thermometer wijst 13 graden voi'st aan. In geheel Zuid- Duitschland en in 'het Beiersche gebergte is de koude vroeg ingetreden. Rumoer in het Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis zette Mac Donald, de leider der arbeiderspartij, ds bespreking in over den buitengewoon ern- stigen todstand in de mijnindustrie en ver zocht om onmiddellijke maatregelen der regeering, ten einde de mijnen te reorgani- seeren en een einde te maken aan de werk loosheid der mijnwerkers. Toen Lister, de minister van handel, op stond om te antwoorden, riepen de arbei ders-leden om Baldwin. Deze bleef kalm en onbewogen zitten met over elkaar ge slagen armen. De kreten namen voortdu rend in hevigheid toe. „Schande! Een be- leediging!" De hardste schreeuwer, Kirk- wood, riep toen: „Dit is geen v/erk voor kwajongens!" Duncan Graham riep: „De motie is er een van afkeuring voor de re geering en niet voor het ministerie van handel!" De herrie werd zóó groot, dat de zitting een uur geschorst moest worden. Na de heropening der zitting gaf de voorzitter het woord aan Lister, doch Lis ter werd onthaald op nieuwe protesten der oppositie, die wilde, dat Baldwin het woord zou voeren. De vertooning herhaal de zicl\ nog eens, tot de voorzitter de zit ting tot vandaag verdaagde. Na de schor sing bleven de leden van beide zijden te genover elkaar zitten om elkaar scheld woorden toe te slingeren. Baldwin bleef enkele minuten op zijn plaats, waarna hij de zaal verliet onder gefluit van de arbei derspartij. Een reusachtig vliegtuig. Naar verluidt treffen de Dornier-fabrie- ken te Friedrichshafen thans maatregelen voor den bonw van een reusachtig vlieg tuig (ééndekker), dat zal worden uitgerust met 12 motoren van 4800 P.K. en bestemd zal zijn voor proeven om een geregelden transatlantisohen passagiersdienst in te richten. Het toestel zou plaats bieden aan 50 a 60 passagiers. Voor den bouw is een groote -houten loods opgericht. Men hoopt het toestel tegen den zomer van het vol gende jaar gereed te hebben. Druivensap. Met het veldwinnen van de matigheids- beweging en de sport is de vraag naar al coholvrije dranken steeds toegenomen. De meeste sportlui drinken -ter verfrissc'hing limonades en minerale wateren, maar zul len toch niet af keerig zijn van een uit wijn druiven bereiden drank, die geen alcohol bevat. Tot dusver waren de proeven om zoo'n drank te maken, mislukt. Er trad steeds weer gisting op, die het proces in de war stuurde. Thans is het dr Schmitt- henner te Kreuznach gelukt uit druiven een drank -te bereiden die 17 pet. suiker bevat, zeer smakelijk en volkomen alcohol vrij is. Na de uitpersing van het sap wordt het tot 2 graden boven nul afgekoeld om gis ting te voorkomen. Dan worden de gistcel- len uit den most verwijderd door een asep- tische filterbehandeling. De Frankf. Z-tg. zegt dat de wijnbouwers en wijnhandelaars van den nieuwen drank weinig moeten 'hebben. Toch zal hij zijn weg wel vinden, wellicht ook als uitvoer- product naar landen waar drankverbod bestaat, als de Ver. Staten. 21 millieen gulden belasting voor een erfenis. Een rijke Engelsche, lady Houston, heeft van haar echtgenoot 7 millioen pond sterling -geërfd. Zij moet aan den fiscus 1.750.000 pond sterling betalen. Lady Houston heeft willen protesteeren tegen -deze haars inziens te hooge belas ting, maar, na hierover met den kanselier van de schatkist, Winston Churchill, per soonlijk geconfereerd te hebben, is zij ten slotte voor de ar-gumenten van dezen laat ste -gezwicht en heeft zij besloten te beta len. De valsche munferszaak. Volgens de „Matin" schijnt het vast te staan, -dat de bij de Hongaarsche valsche munterszaak betrokken Roemeen Tovbini en de Fransche industrieel Jean de Fal-' lois agenten van de Russische ambassade waren. Tovbini en de Fallois hebben zich niet alleen bezig gehouden met de vervalsching van de stempels op de Hongaarsche bank papieren, doch hebben tegelijkertijd ge tracht de bewijsstukken van de Russisch Aziatische Bank, welke bank eigenaresse is van de Oost-C'hineesche spoorwegen, welker zetel na de Russische revolutie van Rusland naar Parijs verplaatst werd, te v-ervalschen. De Russische regeering zou op deze wij ze -getracht, hebben, de door haar in beslag genomen aandeelen van de Oost-Ghinee- sche spoorwegen als -echt te kunnen uit geven, om op deze wijze de meerderheid in den bestuursraad van de Bank te ver krijgen. De „Matin" neemt deze gelegenheid te haat, om de sovjet-regeering te beschuldi gen van medeplichtigheid aan het smok kelen van aandeelen en te verklaren, dat hiermede de samenwerking tusschen de derde internationale en de Russische re geering -opnieuw is bewezen. Korte berichten. Naar de bladen melden, hebben de Evangelische geestelijken te Bonn gewei gerd de -geboden af te kondigen voor het kerkelijk huwelijk van prinses Victoria, de zuster van den ex-keizer, mei: den Rus Zubkoff. In de metaalindustrie in Brimswijk zijn de arbeiders van drie der grootste be drijven in staking gegaan. Ongeveer 2500 arbeiders zijn bij de staking betrok ken. -Blijkens een verklaring van den En- gelschen minister van oorlog zullen Vrij dag te Shangai 1200 reservisten worden ingescheept om naar huis terug te keeren. De Engelsche strijdkrachten in China zullen dan nog 14 bataljons bedra -gen. In de buurt van Genua en van Par ma zijn gisternacht aardschokken gevoeld. Den laatsten tijd is dit herhaalde lijk voorgekomen, zoodat de bevolking zich ongerust gevoelt. Velen brachten dan ook -den nacht ondanks de koude onder den blooten hemel of in tenten door. De grootste zending levende zil vervossen, die ooit Amerika verlaten heeft, zal Woensdag uit Gharlottetown naar Noorwegen vertrekken. Dit transport bestaat uit duizenden vossen, ter Waarde van 500.000 dollar, die door de Noorschc koopers zijn uitgekozen als basis voor de teelt in Noorwegen. Het paleis van Brussel wil het be richt over de a. s. verloving van prin ses Marie José van België met den kroon prins van Italië nog' steeds niet bevestigen of tegenspreken. De Amerikaansohe minister van fi nanciën, Mellon, heeft in een openbare mededeeling betuigd dat het met de zaken in de Vereenigde Staten niet ongunstig- Staat en dat er 'geen teekenen zijn die een inzinking doen vreezen. Biniilaffit WIJZIGING L.O.-WET. Verschenen is het voo-rloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen! der L.O.wet 1920 betref fende het schoolgeld. N Verscheidene leden betreurden dat de stelselloosheid bij dit wetsontwerp niet wordt -opgegeven. Zijl zouden er de voor keur aa;n geven; indien een uniforme schoolgeldregeli-ng voor het geheele land werd ingevoerd. Verscheidene leden bepleiten opnieuw algemeen kosteloos onderwijs. Andera' le den kwamen hiertegen o-p. Verscheidene leden! hadden er bezwaar tefgein, dat niet slechts het inkomen van de oudera of verzorgers, maar fda ge zinsinkomsten zullen kunnen gelden als maatstaf vo-o-r de bepaling van het bedrag van het schoolgeld. Tegen, het voorschrift dat ter bepaling van het gemiddelde beidrag der kosten per leerling geen rekening mag worden gehouden met de salarissen van -de onder wijzers, die door het Rijk wiorden be taald, hadden verscheidene ledein ernstig bezwaar. Ook hadden verscheidene leden er be^- zwaren teg-en, dat aan de onderwijzers het innen van de schoolgelden aan de open bare scholen kan worden opgedragen. Verscheidene leden belreurden het, dat hot gp-oorloofd is, o-p de bijzondere scho len een ander schoolgeld te heffen, dan op de openbare lalgere scholen in dezelfde gemeente. Ook betreurden verscheiden le den het, dat de bepaling, dat het innen van schoolgeld, indien het schoolbestuur dit wenscht, door het gemeentebestuur geschiedt, zal vervallen. Invaliditeiis- en Ouderdomswet. De minister van Arbeid heeft hij den Hoogen Raad van Arbeid thans voor-ont werpen van wet aanhangig -gemaakt tot wijziging van' de Invaliditeitswet en van de Ouderdomswet 1919. De bedoeling is het mogelijk te maken dat bij voor-overlijden de betaalde pre- miën voor de vrijwillige ouderdomsverze- kering goeddeels worden terugbetaald. Verder ligt het in de bedoeling de loon grenzen waarop de verzekeringsplicht vol gens. de Invaliditeitswet eindigt te bren gen van f 1200 op f 2000. Rumoerige Statenleden. In de Staten van Zuid-Holland is het gisteren tot heftige incidenten gekomen. Terwijl Dr S c h ok king bezig was over de werkloosheid te spreken, riep de heer L. deVisser: Je hebt proletariërs met lange en met korte nagels. (Rumoer en gehamer.) Waarop Dr Schokking vervolgde met de opmerking' dat Rusland leert dat de werkloosheid geen uitsluitend verschijnsel is der z.g. kapitalistische maatschappij. Deze laatste uitlating lokte een felle speech van den heer Lon de Visser (comm.) uit. Hij merkte op, dat. Dr Schokking geen politieke beschouwin gen in de Prov. Staten wilde-en zijn rede droop van de politiek (vreugde). Het verschijnsel der werkloosheid in Rusland noemde hij één van de naweeën van het Tsaristische regiem. Hier werd spreker plotseling zeer boos omdat hij ontdekte dat de heer Braat (Platt.) achter zijn rug stond te lachen waarop de communistische leider zich tot hem richtend met stemverheffing uitriep: Sta toch niet zoo te grijnzen. Je hebt wei verstand van vee maar niet van. werkloos heid. (Lawaai en gehamer.) Wat de heer Braat deed riposteeren: En jij heb geen verstand van vee. (V r o olijk - hei d.) De heer de Visser: Daarom praat ik er ook niet over, en hij vervolgde met de opmerking -dat zelfs doodgewone burger lijke journalisten het werk van Sovjet Rusland o.a. wat -de bestrijding van 't analfabetisme betreft hebben geprezen. Hij constateerde dat het in Rusland steeds be ter gaat, waarop de neer Bra'at inter rumpeerde: Dan zulksii ze wel gauw hun schulden betalen. (Vreugde. en de heer deVisser natuurlijk het antwoord niet schuldig bleef: „Van die dingen heb jij evenveel verstand als een bok van Spaansch(Rumoer engehamer.) De voorzitter: Antwoord u er niet op! Dat doe ik wel, zei de heer deVisser en zuchtend merkte baron S w e e r t s op: We zijn wel ver af van de Provinciale be grooting! Waarop de heer de Visser weer frisch begon over de aanstaande in voering van den 7-urenda,g in Rusland en uitdagend riep hij D r S c h o k k i n g toe: Noemt u eens een ander land waar men dit doet, op welke uitnoodiging deze ant- woordde met: Vraag dat maar liever aaa ij de oppositie in Rusland. Over bet „Trotz- s ky-isme" wil ik graag' met u debateeren, i zei de heer de Visser, maar men moet, betoogde hij verder, Rusland meer be schouwen als een pas herstelde zieke die wordt opgehangen, riep de heer Braat. (Protesten der communisten.) Sta me tocli niet te vervelen met je praat jes, nijdigde zijn tegenstander terug, die ten laatste tot een eind kwam, na Dr Schokking groote oppervlakkigheid te heb ben verweten. Wijziging Leerplichtwet! In het ontwerp tot wijziging van de leerplichtwet zijn enkele veranderingen aangebracht. Volgens deze wijziging zal worden be paald, dat de leerverplichting] eindigt, zooi- dra het kind zeven jaren leerling öelner lagere school is geweest enl het alle klas sen doorloopen heeft, of voor zoover het onderwijs- gegeven wordt in klalssen, die samen een langer en leertijd dan zeven jaren igin'ernen zoovele, klassen, als samen een leeftijd van! zeven jaren omvatten, terwijl de leeivmplichtinjg nimmer ein digt voordat het kind den dertien- jarigen leeftijd1 bereikt en de ldasse, waar in hét biji het bereiken, van dien leieftijld geplaatst was, doorloopen heeft, en steeds op het veert iende jaar eindigt- Als dus een kind op zijn öVsde jaar tot de lagere school wordt toegelaten hetgeen geoorloofd is: de leeftijd moet ten minste zijn' zes jaar verminderd met de helft van den' klasseduur der school dan moet het niet alleen zeven jaar op de school blijlven-, maar het mag, 121,4 iaal' ouc^ de school niet verlaten, doch moet blijven tot het dertien jaar is -eni dan - bovendien de klasse, waarin het o-p zijin 13en verjaardag geplaatst is geheel doorloopen- Opbrengst R ij k s m i d d ei 1 e n. De opbrengst, der Rijksmiddelen' over de maand October was f41.972.505, of ruim f500.000 meer dan irt dezelfde- maand va* het vorige jaar- Ben onbeduidende toename dus- De eerste tien maanden van dit jaar gaven In totaal een opbrengst van 421.505.562. Het 10/12 der raming over dit jaar bedraagt 1393-757.166. Aan wegenbelasting werd in October ontvangen f 335-235. De opbrengst over de eerste tien maanden van dit ja af is f 6-178.582.93. De Ziektewet. De Tweede Kamer heeft gisteren het ohtwterp tot wijiziging van de Ziektewet verzonden naar do commissie van voor bereiding- Daarin zijn benoemd de heeren Nolens, Schaper, March-ant, Van Vuu-ren, Snoeck Henkemans, Beumei', en Van Gijn, en tot hun plaatsvervangers resp. de heeren Van Wijnbergen, Duys, Oud, Engels, Bakker, Smeank en Boon. Regeling van de Ziekenfonds en Do bijzondere commissie uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot rege ling van de ziekenfondsen is onvoltallig 'geworden sedert het aftreden van dén heer Rink, als lid der Kamer. De voorzitter der Kamer heeft in diens plaats tot lid der commissie benoemd den heer Boon. Ontwatering van het gebied van Mark en Diintel- In de Ettan gehouden vergadering van hoofdingelanden van het waterschap Mark en Dintel werd besloten over ta gaan tot algeheele electrificatiel van de gas- 'en sluis-inrichtingen aan het Sas van- Dinted. De kosten hiervan werden geraamd op f60.000. Het dageljjksch bestuur werd verder opgedragen tot het doen ontwerpen van plannen, om de -ontwatering) van het bo vengedeelte van! de Mark uit te breiden en zich in verbinding te stellen met het rijksbureau tot ontwatering van gronden. In dit plan is onder meer begrepen het aanleggen van een ontwateringskanaal vanaf het bovengedeelte van de Mark tot het Bollandsch Diep. De kosten hier van werden geraamd op ruim 1,5 millioen'. (Met belangstelling zal zeker ook in een deel onzer provincie van dit bericht worden keninis genomen-) De ondeir handeling en Neder landBelgië- In de Kamercommissie vo-or buitenland- sehe zaken heeft gisteren minister Van- dervelde, spiekende over de Nederlandsch- Belgische onderhandelingen o-m. ver klaard, dat zij worden voortgezet m den geest van groote tegemoetkoming- Hij zei- de nog dat jhr Beelaerts van denzelfden' geest is bezield en dat de hoop bestaat dat de onderhandelingen tot oplossjng zul len leiden vóór de Kamerverkiezingen in Nederland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1