Ne, 40 Woensdag 16 November (927 42e Jaargang Purol bij Ruwe en Springende Handen. Doos 30 ct. EERSTE BLAD. BmianM. IMsnlaM Bit de ProYiacie. dit fitwnmer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIBEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Te!.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.1 Losse nummersf3.05 Pr ij s der Advertentiën: 14 regels f1.2Q, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting MuAiwd»,i.r-mmm i^—nnirnrmpwaïVWK>xa"»a«KWirwuawuirjHii(en)i.ia Critiek van Ds Kersten. Ds Kersten, die nog altijd juicht over het feit, dat hij, in bond met een groot deel der linkerzijde het Kabinet-Colij'n, dat een. beslist Christelijke politiek wenisohte te voeren, onmogelijk beeft geimaakt, beeft nu althans gedeeltelijk erkend, dat zijta daad al zeer droeve gevolgen hoeft gehad- Door het terugroepen vani den gezant bij het Vaticaan is er practisch niets veranderd, maar ten opzichte van de bin nenlandsche politiek is er heel veel gewij zigd'. Ds Kersten begon' 1-1. Vrijdag zijne be- grootmgsrede, met op te werken: „Onder degenen, die in het optre den van dit intermezzo-kabinet zich niet kunnen verheugen, moeten helaas de Staatkundig-Gereformeerden1 zich re kenen. D'e redenen van deze, houding liggen daarin: dat zij voor het welzijn1 van het land een beleid onmisbaar achten, dat, sterk in beginsel, zich gedragen weet door een politieke meerderheid, en dat zij betreuren de wijze van optre den van dit Ministerie, wijl dit Kabi- net zich niet gebonden acht aam de roeping door God aan de Overheid opge legd." „Voor wie een Regiering zoekt, zoo betoogde hij verder, waarbij1 het Parle ment in eer blijft, is het optreden van dit Kabinet, geen gunsfi'g ver schijnsel." Deze critiek is zeker niet ongegrond'- Dit Kabinet is, voor wie de beteekenis van het parlement niet wenscht te mis kennen, geen gunstig verschijnsel- En voor wie prijs stelt op een Rogea- ring die zich gebonden weet aan Gods Woord, is er zeker geen reden om ver heugd te zijn, nu we een Kabinet hebben, lat zich van alle principieels vraagstukken verre houdt. Terecht werd hieraan door den heer Kerstón toegevoegd, dat hiervan dezen Ministers geen verwijt te maken is- De schuld ligt elders- De schuld' ligt bij hen, die van' zaken' van ondergeschikten aard, hoofdzaken maakten, en die aan het bestaiain van een veelbelovend, echt-parlementair, Christelijk Kabinet een einide maakten- De heer Kertsem begint blijkbaar ook te gevoelen', dat zij die daaraabi mee werkten en die daardoor zoo1 groot© vreug de teweeg brachten bij de revolutionaire partijen eim bij allen die van een Christe lijk bewind niets moeten hebben, etern gr oo te verantw o ordel ijkh e id op zich hebben geladen- Geen plaats voor eenig geloof De heer F. van der Goes, een der Soc.- Dem- voormannen, heeft Zondalg te Vlis- singen voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling een voordracht gehouden over het onderwerp: „Proletarische le vensbeschouwing." Aan 'het verslag dat de „VIiss- Crt." van deze lezing 'gaf, is het volgende ontleend: „De spreker begon met er op te wijl- zen, dat de proletarische lavenïsbeschou- .wmg nog iets anders inhoudt dan die over politiek en economie alleen. De proletarische klasse wil niet alleen de wereld veranderen, maar ook trachten ze te begrijpen. En het zou van geestelijke armoede getuigen, wanheer dei proletari sche levensbeschouwing ook niet een nieuwe beschouwing over het leven ware toegedaan- Een duidelijk' kenmerk van deze be schouwing is haar godsdienstloos- h'eid. Er is in die levenipbje- 'sohouwing geen plaats voor eenig geloof aan een bovenna tuurlijke macht, die oorzaak zou; zijn van de gebeurtenissen; in de geschie denis der menschheid, noch in de roer selen van het menschelijk gemoed. Het politieke program van de arbeiders klasse kent geen enkel punt, waarin iets omtrent den godsdienst is vervat; djfP program is daardoor niet anti-godsdienstig en er wordt door de s oei aal -democrat i soh© arbeiderspartij! ook geen anti-godsdienstige propaganda gevoerd. Evenwel, het godsdienst- looze is het kenmerk van de proletaris che levensbeschou wing. Het kapitalisme is aansprakelijk voor het ongodsdienstige van de arbeiders klasse. Hierbij komt dan tevens da ont wikkeling van de wetenschap, in het bijl- zonder de natuurkundige, en eveneens het feit, dat de prediking van de Chris telijke leer niet in overeenstemming is met de praktijk van het Christendom. Het kapitalisme is niet bestaanbaar bij de volledige toepassing van de Christelijke leer. Door deze omstandigheden werden aan het geloof eerst slagen toegebracht en wordt het meer en meer tel niet gedaan- Het Socialisme is nu bezig aan de ar beidersklasse voor dit vernietigd geloof iets terug te geven; dat naar de meening van den spreker, iets veel beters is-" En dan nog aan het slot: „De pro letarische levensbeschouwing is niet een beschouwing, die de arbeiders leert zich een eigen, persoonlijk geluk te scheppen, maar die ze leert, dat het hoogste ide aal is de verlossing, het geluk der ge- heele menschheid." Wij hebben enkele uitdrukkingen ge spatieerd, omdat hier zoo duidelijk wordt aangegeven de volstrekt e onveree'nig- baarheid van de Soc.-Democratische we reld- en levensbeschouwing (door den spreker als de proletarische aangeduid) met de Christelijke opvattingen- Hot kenmerk van de Soc- Dem. op vatting, zegt de heer v. d. Goes, is ha!ar g| o d s d i e n s 11 o o- s h o i cl. Eir is in die wereldbeschouwing geen pil aats voor eenig geloof aan een boven- niatuurlijke macht. En daaruit volgt dan ook, dat er in dit stelsel geen plaats is voor Jezus Christus als Verlosser en Zaligmaker. Het is den heer v. d. Goes gelukt in enkele woorden heit groote verschil tusschen de Christelijke em] de Socialis tische wereldbeschouwing aan te geven. Onze arbeiders, die voortdurend worden opgewekt de S- D'. A. P. te steunen, mogen hiermee rekening houdein. Amnestie in Italië? In politieke kringen te Rome loopt een hardnekkig gerucht, dat de minister-pre sident voornemens is, maatregelen van clementie toe te passen op sommige tot gevangenisstraf veroordeelden. Daarbij zouden cle leeftijd, de gezondheidstoestand de bestaansmogelijkheden, de gezinsbe trekkingen en het verleden der veroordeel den de punten zijn, waarop bij het be palen van de gratie in 'hoofdzaak gelet zou worden. De zelfmoord-epidemie. Er is weer een statistiek verschenen over het aantal zelfmoorden, voorkomende in Europeesche landen. Hongarije staat weer bovenaan. Het aantal zelfmoorden per 100.000 inwoners genomen, bedroeg per jaar in Hongarije 27, in Duitschland 26, in Tsjecho-Slowakië 25, Zwitserland en Oostenrijk 21, Vrijstaat Danzig- 23. Andere landen toonen een beduidend lager zelfmoorden-aaantal. Voor Zweden bedraagt dit 16 per 100.000 inwoners, voor Denemarken 15, voor Frankrijk en Italië 9, voor Spanje 4 en voor Griekenland 2 Uii Roemenië. In de slotzitting van het proces-Manoi- lescoe verklaarde beklaagde, overtuigd te ■zijn, 'dat het noodig was, Carol terug te roepen, niet als koningmaar als regent. De voorzitter formuleerde daarop de drie vragen, welke de krijgsraad beant woorden moest. Vijf kwartier bleef de krijgsraad aan het beraadslagen. Toen maakte de voorzitter liet antwoord bekend op 'de eerste vraag, betreffende het al of niet schuldig zijn van beklaagde. Het antwoord luidde „neen", en werd gegeven met drie tegen twee stemmen. Manoilescoe werd daarop onmiddellijk in vrijheid, gesteld. Naar aanleiding van de vrijspraak van Manoilascoe heeft de Roemeensche re geering oen officieel communique in het licht gegeven, waarin zij verklaart, dat zij een scherp optreden tegen Manoilescof noodig heeft geoordeeld, om 'andere po gingen die ernstiger en voor de veiligheid van den Roemeenschen staat gevaarlijk zouden kunnen zijn, te voorkomen. Aardbeving. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat. gisternacht in! Chili een aardbeving1 heeft plaats gehad. Do aardschokkon wer den gedurende .een kwartier wiaiargetno- men- Ook de steden' Santiago' en Val paraiso zijin er door getroffen;. Er is veel matei-teele schaicte aangericht doch men- sehenleven's scihijjnen niet te betreuren te zijn. Scheepsramp. Het kus 1st oomschip „Sant Tookaiam" (291 ton bruto, 118 netto tons) zou tijdens eetn hevigen! storm 60 mijlen van Bombay zijln gezonken. 135 personen zouden ver dronken zijn; slechts 7 niensohen kondein gered worden. Het weer in 't buitenland. In het Zwarte Woud is een sterke toe neming van de koude ingetreden. Er heer sekt lichte sneeuwval. Op den Feld- berg heei'sekt een kcude van 10 graden. Boven 800 meter hoogte ligt de berg- sneeuw. Zuid-Tirol is door nieuwe noodweer- schade geteisterd. Bij Vilpian brak de Etsch op drie plaatsen door den dijk heen. Een groot aantal gebouwen van die plaals staan tot 'de eerste verdieping onder wa ter. De plaats Mittenwakl is door hoogwa ter volkomen ingesloten. Het verkeer naar veie plaatsen is gestoord. Ook uit Engeland 'komen berichten over ijs en sneeuw. In Yorkshire moest men op het eind der afgeloopen week met sneeuwploegen werken. Te Aberdeen lag de sneeuw tien inches dik. Groote diefstal van kunstvoorwerpen. Te Londen zijn voor vele duizenden pond sterling aan kustvóorwerpen 'gestolen uit liet huis van Percy Val Tudor Hart, een artist. Alles wees er op, dat de diefstal liet werk was van kunstoxpert's, want al leen die dingen werden gestolen die van de grootste waarde waren. Een der kostbare stukken was een hou ten paneel van Baldinetti uit de 15e eeuw. Het had een waarde van 2000 pond ster ling. Het schilderij word van het huisi naar den tuin gedragen, waar het van de zware gouden lijst ontdaan werd, die ter zijde werd geworpen. Fransche bezorgdheid. De correspondent van de „Echo de Pa ris" te Berlijn verwacht, dat de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland nog hoog stens twee jaar op zich zal laten wachten. In Duitschland en Oostenrijk acht men het op het oogenblik ta'otisch, nog eenigen tijd te laten verloopen, alvorens de kwestie" van de aansluiting bij den vol kenbond aanhangig te maken, om intus- schen de aansluiting juridisch en admi nistratief voor te bereiden. Stresemann zou volgens den correspon dent van oordeel zijn, dat Duitschland, Oostenrijk en Hongarije een gelijke tactiek moeten volgen en dat hun vertegenwoor digers bij den volkenbond moeten samen werken. De ontploffing te Pittsburg. De oorzaak der ontploffing van den gashouder, waarvan wij. gisteren melding maakten, is nog niet met zekerheid be kend. Men gelooft echter, dat de ramp zooals vermoed werd, teweeg is ge bracht door arbeiders, die met acetyleen- fakkels den gashouder aan het herstel len waren. De aangerichte schade is ont zettend. In den omtrek van anclerhalven K.M. zijn alle ruiten verbrijzeld. De stra ten doen denken aan de door granaten omgewoeld© wegen in de vuurlinie tijdens den oorlog. De onder water staande straten, welke met puinbrokken bezaaid zijn, bemoei lijken het werk van politie en brandweer- Binnen een uur waren drie groote zieken huizen geheel vol met slachtoffers'. In een ervan werden zooveel slachtoffers binnen gebracht, dat de trappen met bloedvlekken waren bedekt. Den geheelen nacht door weerklonken' de ontploffingen van het dynamiet, dat door de reddingsploegen werd gebruikt voor het opruimen der puinhoopen, waar- onder, naar men gelooft, nog zestien per sonen bedolven liggen. Naar schatting zijn op een gebied van een yierkante niijl minstens vierduizend personen dakloos. Honderden zijn gewond door de neerplof fende brokstukken der vernielde huizen. Hettotale aantal gewonden, dat naar de ziekenhuizen gebracht werd, overtreft de zeshonderd. De meesten konden, na ver bonden te zijn, huiswaarts koeren. Drie en negentig hunner moesten echter achter blijven. Korte berichten. Dei verkoop van de Arcos -gebou w eri 'te Londen,, destijds de zetel van del Rus sische handels-delegatie, is gisteren "niet. doorgegaan. Het hoogste bod was 190.000 pst. De Russietn weigerden de gebouwen, die meer dan 4 millioenl gekost hadden; ■voor dien prijs tel laten. WEGENBELASTING. Vrachtauto's met personenvervoer. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft het volgende schrijr ven aan de burgemeesters gezonden: Ik heb de eer U mede te doelen, d/at de Minister van Financiën, mij in kennis heeft gesteld met de volgende tot de amb tenaren de,r directe belastingen enz. ge richte circulaire Ren vrachtauto, waarop tijdelijk ban ken of stoelen worden geplaatst om in bijzondere gevallen, te worden gebezigd tot het vervoeren van personen, is naar mijne meening niet ingericht voor per sonenvervoer en behoort derhalye te wor den belast als een motorrijtuig, vallende onder de omschrijving van" artikel 3, le lid, letter d, der Wegenbelastingwet. U gelieve in voorkomende gevallen met bovenvermelde interpretatie rekening le houden. Controle Wegenbelasting. Daar gebleken was, dat automobilisten op denzelfden dag meermalen gecontro leerd werden wat betreft de wegenbelas- tingkaart, heeft de K. N.A. C. zich hier over gewend lot dén minister van Fi nanciën en de mededeeling ontvangen, dat maatregelen zijn genomen om in dezen toestand verbetering te brengen. Worden de schoenen weer duurder? Men schrijft aan het „Centrum": De groote stijging op de internationale huidenmarkten heeft vanaf het voorjaar ook aan dé zool- en overleerprijzen een sterk opwaartS'Che richting gegeven. Dit blijkt het beste uit het volgende vergelij kende staatje van eerstehands noteeringen voor diverse ledersoorten op begin 1927, einde Juni 1927, en heden: Zoolleder per K.G. Jan. f2.40, Juni f 2.70, Nov. f 3.20. Zwart Boxcalf per voet Jan. fl. Juni f 1.Nov. f 1.15. Bruin Boxcalf per voet. Jan. f 1.10, Juni f 1.20, Nov. f 1.25. Zwart Bo'Xrunds per voet Jan. f0.60, Juni f 0.75, Nov. f0.80. Bruin Boxrunds Jan. f0.85, Juni f0.95, Nov. f 1.— hakleder Jan. f 1.Juni f 1.30, Nov. f 1.35. In alle larulen hoeft deze geregelde prijsverhoagirig in de-grondstoffen bij de leder- en schoennijverheid onrust gebracht. Zoolang mogelijk heeft men getracht, de verhoogiug van het fabrikaat tegen te houden, doch'er is niet aan te ontkomen. Het leder is nu 15 tot 30 pet. duurder dan in Jaliuari, een verhooging, die nog lang niet aan den stand der huidenmarkt béant- woordt. De schoenfabricatie verzette zich echter sterk tegen de duurdere lederprij- zen, die haar immers noodzaken tot ver hooging van de schoenprijzen. Het is noch tans gebleken, dat deze strijd vruchteloos is en dat het schoenwerk weldra de alge- in eene opw'aartsohe beweging zal volgen. Verschillende fabrikanten hebben reeds, aan hun afnemers hiervan kennis' gegeven, ten einde niet in mindere qualiteit te vervallen'. Ambtenaar en Minister. Het is den minister van 'financiën ge bleken, fint in enkele gevallen een ver zoek van een ambtenaar der belastingen, aan hem gericht, niet naar zijn depar tement is doorgezonden ,maar is blijven berusten hij een der ambtenaren, door wiens tusschenkomst het moest worden ingediend. De minister acht dit niet juist omdat het den ambtenaren verboden is; zich rechtstreeks tot hem te wenden.'De minister heeft nu bepaald, dat ieder ver zoek door een ambtenaar gericht aan een hoogere autoriteit, laatstgenoemde be hoort te bereiken, tenzij dat verzoek uit drukkelijk en schriftelijk is ingetrokken. Minister Kan naar Ameland'. Minister Kain zal den 19den dezer een bezoek Krengen aan Ameland!. Hij vertrekt dien, dag 's morgens, half vijf van. Leeuwarden. Op Ameland zullen eeïst de planneiri inzake het waterschap Nes-Buren worden besproken; daarna volgt te Hollum een korte bespreking van.' de ruilverkaveling van de Hollumer Mieden. Om half twaalf houdt Minister Kan een toespraak in de Hervormde Kerk te Hollum. 's Middags wordt, nog de zuivelfabriek te Hollum bezichtigd. Onze kolenivoorraad- Tot nu toe wend als vaststaande aan genomen, meldt men aan de N. R. Ct.",,, dat do kolenvoorraiad der Domaniale mijj men tel Kerkrad,© nog 20 a 21 millideln! ton steenkool zo dbedraigen:. Deze cij fers werden tot dusverre niet weierspro ken. i Maar nu heeft inl een vergadering van de St Augpstinusvereen. te Heerlen ge houden, pater Bouman; leeraar alan de Rj-K -H.R.S- te Heerlen, verklaard, in een lezing over het Litnburgsche kolenbekken, dat het vaststaat, dat de Dom- Mijneiil niet na delving van 20 a 21 niillioeiw ton steenkolen zullen zijtm uitgeput- Onder cle z.g. staanknip bevinden zich, zoo zeide hij, o,p bereikbare diepte nog ten minste 20 millioen ton kolen, die de mijn zeker zal ontginnen. De tweede schacht is er volgens Pater Bonman! reeds op ingericht. Invoerrechten! op keramische air t ikelen- In do gisteren gehouden Tweede Ka merzitting is besloten' a-s. Vrijdag een! ■aantal wetsontwerpen in de afdeelingeü te onderzoeken, waaronder dat tot tijde lijke verhooging van) invoerrechten op ke ramische artikelen enl het gisteren inge diende vaccinatie^ ontwerp. Insigne voor verpleegsters- Volgens een beslissing van de ministers van Arbeid en van Binnenlandsche Zaken is aan do verpleegsters, welke de aanL teekemmg voor kraamverpleging hebben verworven, vergund! het insigne behoe- rend bij haar diploma, te doen voorzien van een ooievaar in half hoog relief vaK zilver 833000, aangebracht op den verti calen arm vani het kruis, metende van de punt van den kop- tot den teen van den poot 1-3 c.M. BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Aan cle Memorie van Antwoord is het vol gende ontleend De delegatie te Genève. Het komt den Minister van groot belang 'voor, dat de Ministers van Builenlandsclia Zaken te Genève de leiding der delegaties, op zich nemen. Niet alleen is het persoonlijk contact tusschen de voor het buitenlandsch beleid verantwoordelijke bewindslieden naar. zijn meening hoogst nuttig ter bevordering van den vrede, maar bovendien zal/de kracht; die van de Volkenbondsbesluiten uitgaat op deze wijze belangrijk worden versterkt. Om, evenals Britsck-Indië, Nederlandsch-In- dië een eigen vertegenwoordiging te geven in de Volkenbondsvergadering zou het noo dig zijn, dat het overeenkomstig artikel 1 van het Volkenbonds-verdrag als zelfstandig lid van den Bond werd opgenomen. De voor waarden daartoe acht de Minister op het oogenblik nog niet vervuld. Aan den wensch, dat in de Nederlandsche delegatie een ter. zake deskundig persoon, speciaal belast met de behartiging der belangen van Nederlandsch- Indië, worde opgenomen, is, voor zoover de laatste vergadering betreft, reeds voldaan door de benoeming van den heer De Kat Angelino. Verhouding tot België. Met het gevoelen van de leden, .die van oordeel waren, dat het belang, hetwelk gok naar hun inzien onmiskenbaar gelegen is i* een zuivere verhouding tusschen Nederland en België, op dit oogenblik onzerzijds .eerden onthouding dan actie vordert, kan de Minister zich in zoover veroenigen, dat, zooals reeds uit de Troonrede is gebleken, op het huidig oogenblik de noodige basis voor onderhan delingen nog niet aanwezig is. Maar zoodra het thans in gang zijnd nader onderzoek zal zijn ten einde gebracht, zal naar zijn oordeel dezerzijds niets meer aan een nieuw overleg met België in den weg behoeven te staan. Hij is het ten deze eens met de leden, die de meening uitspraken, dat het gewenscht is onze verhouding tot België zoo spoedig mogelijk tot klaarheid te brengen. Invoer van vleesch in Engeland. De regeering heeft nog herhaaldelijk po gingen bij de Britsclie regeering gedaan om 'de bestaande belemmeringen door Engeland' aan den invoer van Nederlandsch vleesch! "in den weg gelegd, opgeheven te krijgen. Deze pogingen leidden intusschen. niet tot een resultaat. Met betrekking tot de belastingen voor Ne derlandsche schippers in België konden be paalde stappen nog niet worden ondernomen, aangezien de ter zake tusschen de ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën gevoerde gedachtenwisseling nog niet ten einde is gebracht. Het standpunt der regeering met betrek king tot de erkenning van de nUie van Socialistische Sovjetrepublieken heeft geen wij ziging ondergaan. Aangesteld! tot leerling telefoniste! bij den Interlocal©!)! dienst mej. J. Lou- werse uit Middelburg eni geplaatst op het post- en telegraafkantoor te Zierikzee, zulks met I Dec. ,a.s. Benoemd' tot Rijksveldwachter brig, te Domburg de Rijksveldwachter brig-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1