N. S. F. Radio-Toestellen Land- en Tuinbouw, "A\l NI WATT- E I NDLAMP Onderwijs. Gemengd Nieuws. Allerlei Radio-Nienws. Leestafel. JOoop Veitopiip, Besisdingen, enz. „DE MEEST SCHITTERENDE LAMP OOIT GEPRODUCEERD DOOR 3) KRACHTIGE EN KLARE RADIO ONTVANGST SLECHTS MOGELIJK IS MET de vaccine-kwestie. J. POLDERMAN GOES UPS DE BEKENDE HOOFDREDACTEUR VAN „RADIO-EXPRES". DE HEER OORVER, SCHRIJFT: DIT ZEGT VOLDOENDE, DAT PHILIPS ..Ml N I WATT" Ag, die ons als dwalenden voorstellen, heb- ongelijk, aldus spr. Wij willen alleen niet in liet conservatieve zog blijven voortvaren. Wi, wenschen juist echt-Gereformeerd te zijn en altijd dieper in Gods Woord door te drin- goti, en dat alleen doen heerschen over ons, kerkelijk leven. In de Geref. kerk te Harkema-Opeinde ging ds J. II. Kuiper van Drachten in de gods dienstoefeningen voor. Hij deed voor de pre dikatie mededeeling van het droevig besluit dat ten opzichte ,vgn den vroegeren predikant der gemeente moest worden genomen. Beide godsdienstoefeningen hadden een ge woon, rustig verloop. Geslaagd te Utrecht voor het diplo ma machineschrijven (tien vingersysteem) tie dames M. de Martelaere met 162 en A. Vermei re met 174 letters per minuut, beiden tc Sluis en de heeren Iz. Brakman ie Oostburg met 162, P. Goossen te Re- tramohement met 168, .1. A. P. Manhave te Zuidzande met 171, F. Brevet te Oost- buig met 174 en L. Tol te Breskens mot lof met 195 letters per minuut. Allen leerlingen der R.H.B.S. te Oostburg. Geen afschaffing, maar opschorting. Thans is verschenen het wetsontwerp tod wijziging en aanvulling van de wettelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. De minister herinnert er in zijn toe lichting aan, dat in Juni j.l. weid beslo ten, de verstrekking van dermo-vaccine te staken en neuro-vaccine te verstrek ken, waarmede in Spanje zeer gunstige resultaten werden bereikt. Dit besluit was wiet gegrond op gebleken of veronderstelde schadelijkheid van de darmovaccine, maar' wiss alleen gegrond op hot feit, dat deze vaccine niet, de neuro-vaccine wel bac terie-steriel is. De ervaring heeft helaas geleerd, dat ook hiermede niets ton goede bereikt kan worden. In enkele geval 11 en vstn enting met de neuro-vaccine hebben zich eveneens aandoeningen in het cen traal zenuwstelsel voorgedaan. Rij deze memorie is een door den hoofd inspecteur van de 'volksgezondheid, dr Terburgh, samengestelde statistiek van de siads 1924 te zijner kennis gebrachte ge vallen gevoegd. De regeering staat nu voor het tot dus ver in geen enkel opzicht opgehelderde verschijnsel, dat in een zeker aantal geval len na vaccinatie tegen de pokken ernstige ziekteverschijnselen optreden, die in en- kete gevallen een doodelijk verloop heb ban ge,had. Dat de vaccine zelf oorzaak van het optreden van do verschijnselen zou zjrjin, is niet gebleken. Het behoeft geen betoog, dat met alle kracht gezocht wordt naar de verklaring, ■üe dan tevens de mogelijkheid van be strijding van het verschijnsel zal kunnen brengen. In afwachting daarvan heeft de regeering zich ernstig afgevraagd, of zij do bestaande wettelijke bepalingen betref fende het verbod van schoolbezoek door aietgevaccineerden, onverzwakt mag handhaven. Die vraag heeft zij, na het advies vsto den Gezondheidsraad te hebben inge wonnen, ontkennend beantwoord. Daarom wordt voorgesteld art. 17 van de wet voor den tijd van 3 jaar buiten werking te stellen. Mocht binnen dien tijd onverhoopt de wetenschap nog niet geslaagd zijn, de raadselen op telos san, dan kan die termijn verlengd worden. Aan den verantwoordelijken minister moeten echter met betrekking tot de scho len zekere bevoegdheden worden gegeven voor het geval, dat pokken worden waar genomen, o.m. de bevoegdheid, allen zoo wei leerlingen als onderwijzend personeel, the niet of niet volgens de wettelijke bepalingen gevaccineerd zijn, van scholen te weren. Bovendien moet, zoodra pokken optreden of gevaar voor overbrenging va,n elders bestaat, kunnen warden voorge schreven, dat er dagelijks gelegenheid voor kaatelooze inenting en herinenting moet zijn. Ten einde de vaccinatie, die voor de bevolking een heilzame werking heeft ge- *tfc»d, zooveel mogelijk tot de levensge woonten van het volk in al zijn geledingen te doen blijven, zal door een geregelde samenwerking tusschen medici en inspec tie de kennis van de vaccinatie met alle bracht moeten worden bevorderd. Hoofdbestuur z. L. M. In de vergadering van het Hoofdbestuur der Z. l. M. op Maandag 28 November a.s. te Goes te houden, komen o.a. aan de orde: Crediet Tentoonstelling Kring Schou wen en Duiveland. Ingevolge art. 2 van den leiddraad van de bringtentoonstellrn- gen stelt het Dag. Bestuur voor, aan ge noemden kring voor zijn op 12 en 13 Juli 1928 te Zierikzee te houden tentoon stelling een crediet van f 600 te verkenen. Contributie-regeling '1928. Het Dag. Be stuur stelt voor de contributie-regeling van 1927 ook voor 1928 geldig te ver- klaren Uitgave Almanak. Het Dagelijksch. Be stuur vraagt machtiging om voor 1928 te komen tot de goedkoopere uitgave van de» almanak. 'Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zou het Dagelijksch Bestuur willen voorstellen, de uitgave te staken. In, 1926 zijn aangemaakt 750 exempla ren en verkocht 500, terwijl het aantel in 1927 vermoedelijk niet grooter zal zijn. Waar het jaaroverzicht ook in den alma nak wordt opgenomen, komt dit slechts in handen van 10 pCt. van de leden. Blijkt er belangstelling ie bestaan voor een goedkoopere uitgave zonder jaar overzicht, dan zou eventueel het jaar overzicht in het Landbouwblad kunnen worden opgenomen. Mocht het echter niet gelukken tot een goedkoopere uitgave te komen, dan zou het Dagelijksch Bestuur willen voorstel len de uitgave te staken, daar uit de alge- meene kas jaarlijks geen 'f250 beschik baar kan worden gesteld voor een uitgave Len behoeve van slechts 500 leden. Uitgave Landbouwblad. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor om het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant voortaan beschikbaar te' stellen voor: a. leden van met-aangesloten landbouw - vereenigingen a f2; h. leden van de V. P. Z. of veilingsver- eenigingen en tuinbouwvereenigingen a f 1.50 mits deze organisaties op nader overeen te komen voorwaarden genegen zijn de uitgave van het blad te steunen. Ontwerp-begrooting 1928. Overeenkomst met den Ned. Bond. van Aardappelhandelaren. Het Dag. Bestuur stelt, voor: le. Aan den Ned. Bond van Aardappel handelaren nogmaals het verzoek te rich ten om aan de billijke voorstellen van het Hoofdbestuur tegemoet le komen (af schaffing 1 pCt. korting, gebruik van de 30 m.M. hor eventueel voor bepaalde soorten.) 2e. Indien de Bond op zijn ingenomen standpunt blijft staan aan de algemeene vergadering voor le stellen de overeen komst op te zeggen. 3e. Waimeer de algemeene vergadering daartoe mocht hesluiten dan het Dag. Bestuur op te dragen, te onderzoeken, wat ter zake van den handel in aardappelen kan worden gedaan, en daaromtrent voor stellen bij het Hoofdbestuur in te dienen. De Ned. Bond van Aardappelhandelaren blijkt: le. tegen het voorstel tot afschaf fing van de 1 pCt. korting; 2e. tegen het voorstel om wegens do slechte oogst voor dit jaar eventueel voor enkele soor ten de 30 mM. hor le gebruiken; 3e. tegen het voorstel om gezamenlijk een proef te nemen met den sorteerder voor het verkrijgen van een goede nasorfoering; een absoluut afwijzende houding aan te nemen. Waar artikel 8 der Algemeene Voor waarden zegt, dat de koopers de aard appelen over een hor van hoogstens 33 mM zullen ontvangen en steeds de bedoe ling heeft voorgezeten om in jaren van slechte oogst in gemeenschappe lijk overleg de horwijdte vast te stel len en bij de thans gevoerde besprekingen is gebleken, dat van gemeenschappelijk overleg geen sprake kan zijn, doch de Bond de 33 mM hor voorschrijft, meent het Dag. Bestuur, dat ernstig onder de eogen moet gezien of de Z. L. M. de ge sloten overeenkomst kan blijven doen be stendigen. Het Dag. Bestuur erkent de groote waarde van de gemeenschappelijke ar bitrage en zou daarom nog één poging willen Wagen om tot overeenstemming te komen. Echter schroomt het Dag. Bestuur niet ,het Hoofdbestuur voor te stellen om de overeenkomst te verbreken, indien de Bond 't standpunt mocht blijven innemen, om eenzijdig de horwijdte voor te schrijven. Wijziging van het Reglement op do Merrie-keuringen Leerares in de naaldvakken van de landbouwhuishoudschopl te Zierikzee. Het Dagelijksch Bestuur vraagt goedkeuring op de tijdelijke benoeming op Rijkst voorwaarden behoudens goedkeuring van het Departement van O., K. en W. van Mej. G. II. Sterringa. te Groningen. Tot nog toe werd door de Vakschool te Goes 'een leerares voor de naaldvakken afgestaan. Waar het aantal klassen is toe genomen is op advies van de Inspectrice' van het N. 0. tot benoeming van een eigen leerares besloten, hetgeen voor het Landbouwhuishoudonderwijs goedkooper uitkomt. Bespreking van het rapport over de vraag of ook de tuinbouw in het verband van de Z. L. M. kan worden opgenomen. Statutenwijziging van het Centraal-Bu- Teau uit het Nederlandsch Landbouw-Co- mité. Bestrijding van de rundertuberculose. Vaststelling agenda en datum algemeene vergadering. Veere. Donderdag werd een vergade ring gehouden door de landbouwver- „Sa menwerking" alhier. Besproken werd1 het feit, dat bij het leveren van aardappelen niet steeds eenzelfde hor wordt gebruikt. Als maximum is aangenomen 33 m.M. Toegezegd werd pogingen te doen tot ver krijging van meer eenheid en gunstiger bepalingen. De voorz. kon meedeelen, dat de slachtplaats te Veere vermoedelijk met 15 Dec. a.s. zal gereed komen en dat nog geen verbeteringen van het Rijk zijn verkregen van het pontveer, maar dat de pogingen er toe worden voortgezet. Het hoofdmoment van den avond was het aftreden van den heer Jac. Kasse als secretaris. Do voorz. deelde mee, hoe Kasse in 1909 met enkele anderen de ver- eeniging oprichtte, die, snel aangroeiend, hem weldra als secr-penningmeester ver koos en hoe hij tot heden de ziel der vereoniging is geweest. Met den heer And. Volkers, oud-voorz., werd hem het eerelid maatschap aangeboden, benevens een rust stoel. Do heer 'Siebenga; dankte namena het bestuur van de Z.L.M. den heer Kasse voor de groote diensten aan den landbouw bewezen. De heer Stevens sprak voor den Kring Walcheren, dhr Philipse voor de Coöperatie en de heer Buijs Ballot, bur gemeester, huldigde hem namens het ge- meentebestuur. De heer Kasse dankte allen .voor de waardeering. In het bestuur werden gekozen de hee ren F. J. Castel, P. Brasser en W. de Buck. (M. Ct.) Besmettelijke veeziekten. Een bijvoegsel tot de Stct. no. 221 bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen geduren de de maand October Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haak jes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam)mond en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens 3 (3); schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 86 (7); rotkreupèl bij scha pen 1053 (50), waarvan 205 gevallen op Texel, 246 te Wemeldinge en 200 le Wiol- p h a a r t s d ij kmiltvuur onder alle vee 15 (14). Ongelukken. Gisterenavond is te Renkum een 18-jarige student aan de land- bouwhoogeschool uit Papendreclil, door de tram overreden en gedood. Gisterenmiddag liep te Amsterdam een zevenjarig jongetje achter een wagen aan. Toen hij op zij w'eg liep werd hij door een auto gegrepen. Het kind werd levenloos opgenomen. Branden. Te Beverwijk brak in den nacht van Zaterdag op Zondag brand uit in een galanterie- en speelgoedwinkel. Het per ceel, waarin met het oog op het a.s. St.- Nicolaasfeest een groote voorraad speelgoed opgeslagen was, stond in een oogwenk in volle vlam. Do bewoners konden zich ter nauwernood in nachtgewaad in veiligheid stel len. Niets kon worden gered. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in do kapitale boerderij van den landbouwer van der Velden te Aalst bij Eindhoven. Da boerderij, alsmede de inboedel werd totaal in asch gelegd. Niet minder dan negen koeien, drie paarden, een hond en eenig kleinvee werd een prooi der vlammen. De bewoners ontdekten den brand zoo laat, dat zij zich zelf ternauwernood hebben kunnen redden. Te Ifedel 'brak Zaterdagavond brand uit in hel perceel van den heer v. H. Vermoedelijk is de brand in het aangrenzende pakhuis ont slaan, dat spoedig in lichte laaie stond. Het vuur sloeg over op de woning van den heer v. H., welke evenals het pakhuis een prooi der vlammen werd. Een belendende boerderij werd ook door het vuur aangetast en brandde eveneens af. Gisteren brak er oen groote brand uit te Oss. Vier woningen, bewoond door 4 gezinnen stonden alle in een oogwenk in lichte laaie. De twee eerste brandden totaal af, terwijl van de andere de geheele inboe dels een prooi der vlammen werden. Het vergiftigingsgev al te Lei den. De vrouw van den 86-jarigen v. K., welke laatste in zijn woning te Leiden dood op bed werd gevonden, is thans in het zie henhuis te Leiden overleden. Het resultaat van het scheikundig onderzoek om na Je gaan of men met een geval van vergiftiging te doen heeft, is nog niet bekend. De justitie heeft op de lijken beslag gelegd. Degenslikker verongelukt. Een Poolsch ongehuwd mijnwerker uit het bij de Limburgsc.be grens gelegen dorpje Hückelho- ven, gaf meermalen demonstraties in het degenslikken en had als zoodanig een naam gekregen. Dezer dagen beproefde hij zijn kunststukken weer met een bijzondere lange en breede degen. De artist bekwam zware in wendige verwondingen en is na hevig lijden aan de gevolgen overleden. On regelmatig he den in de gar nizoenswerkplaats te 's Bosch? Naar aanleiding van in de pers voorko mende berichten omtrent frauduleuze hande lingen en ontvreemding van rijksgoederen in de garnizoenswerkplaats te 's Hertogenbosch, kan worden meegedeeld, dat den Minister van Oorlog inderdaad klachten hebben bereikt om trent onregelmatigheden in genoemde garni zoenswerkplaats. Door den minister is aan den hoofdintendant opgedragen terzake een onderzoek in te stellen. Eerst het resultaat van dit onderzoek zal kunnen uitwijzen of er voor bedoelde klachten voldoende grond aanwezig is. Kost baar s c h i 1 d e r vernield. Zekere Latreille heeft .in hot Louvre-museum te Parijs een 15de eemvsch schilderij van Louis Le Nain, getiteld „Reunion de familie", vernield, waarvan de waarde op 1 millioen Wordt geschal. De man werd door een be waker overvallen, toen hij bezig was met een scheermes het kostbaar doek stuk te snijden. De wachter ontrukte hem het scheer mes en de man liet zich zonder verzet naai den directeur van het museum en vervolgens naar het commissariaat van politie leiden, waar hij verklaarde een werklooze slagers knecht te zijn, die een gratis onderdak be geerde. Welke wensch werd ingewilligd. DEN HAAG- Hedenmiddag werd te Lon den de inschrijving opengesteld op 1 nril- lioen pnd. sterling) 7 pet. cum. prei. aan deden en 100.000 pnd. st. gewone aan deden in de nieuw opgerichte Marga rine Union Limited, waarin de Bngelsche Jurgens en Van den Berg's belahgen zijn vereenigd- UTRECHT- De Rechtbank alhier deed heden uitspraak in de zaak tegen Mr B. v. d. B., advocaat en procureur te Woerden, die had terechtgestaan terzake van verduistering van gelden als curator in een faillissement. De Rechtbank ver oordeelde verdachte tot 4 maanden gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis De eisch was 10 maanden NEW YORK- Naar gemeld wordt is te Valparasiso en Santiago (Chili) een aard schok waargenomen. BOEKAREST- De krijgsraad heeft Ma- noleski vrijgesproken van het hem ten laste gelegde „in gevaar brengen van de veiligheid van den gtaat-" Troef- Het kind is moeilijk. En vader en moeder bepraten het geval, van wie het kind deze eigenschappen wel heeft. „Van mij hoeft het dat moeilijke karak ter niet," verzekerde mevrouw- „Neen, zeker niet,," bevestigde ironisch mijnheer, „want jij1 hebt 'tzelf nog." M o d er n e architectuur. Ge meenteraad tot bouwmeester: „Permitteer ons de uitdrukking, maar ons nieuw ontworpen Bleciriciteitsgebouw ziet er uit als een stal-" „Wat zouden de heeren dan anders wil len, het gebouw herbergt toch honderd duizend paardekracht." - D® pientere zoon- „Vader, ik kan iets, wat u niet kunt-" „Wat is dat dan, jongen?" „Wel, groeien, vader." Misfortuin. Een dokter advi seerde een heel dikken patient om wat meer beweging-1 te nemen door bijv- criquet te spelen. Een paar weken later kwam de patient zuchtend bij don dokter terug- „Dokter, kan je mij geen ander spel aalnradeni?" „Waarom, criquet is toch een mooj spel." ,,'tKan wel, dokter", zuchtte de dikke man, „maar niet voor mij,, als ik den bal zoo plaats, dat ik hem zien kan, dan kant ik hem niet raken, en als ik hem zoo log, dat ik hem raken kan, dan kan ik 'm niet zien." j P i' o g r a m m a van Woensdag 16 Nov. HUIZEN. 1840 M. (na 6 uur 1950 m.) 12.301.45 N.C.R.V. Lunchmuziek 5.15- 6.15 Kinderuurtje N.C.R.V". te Leiden door Mej. S. Groeneweg te Rotterdam - 7—7.30 "LosSen 7.45 N.C.R.V. Spfe- kers: üs P. J. van Heest, Ev. Luth. predikant (e Deventer Ds C. y. d. Zaal, Chr. Geref. pred. Ie Deventer; P. C. Tifs- isen, Evang.-voorganger <lor Ned. Herv. Evangelisatie le Deventer. HILVERSUM, 1060 M.r 12.00 Politie berichten - 12.85—2 Lunchmuziek. 34. Maak het zell'l Rubriek van mer.r. 'C. Schaake-Verkozen '67.15 Concert. -7.15- 7.45 Gezondheidshalfuurtje door Dr R. II. Vos, geneesheer-dir. van het Sanatorium te Hellondoora: De sanatoria in strijd tegen dc tuberculose. '7.45 Politieber. - 8.10 Conceit door het A.N. R.O. orkest 10 Persber. DAVENTRY, 1600 M., 11.20 Daventry kwartet 1.202,20 Orkestconcert 3.10 concert 3.50 Daventry-kwartet 4.20 Lichte klassiek concert. 6.20 Da ventry-kwartet 6.40 Tuinbouwpraatje. 7.05 Daventrykwarfet 7.20 Land- bouwpraatje 7.35 Bach's fuges (piano; 7.45 Lezing 9.35 Lezing. 9.30 Nieuwsber. 9.55 „The Arcadians", fant. muzik. spel in 3 acten. PARIJS, 1750 M., 10.50 Muziek 12.50 2.10 'Orkesleonceu 5.055.55 Or kestconcert 8.5010.50 Opcrafrngmen- ten. LANGENBERG, 469 M.. - 8.20—9.20 Evang. Morgenwijding 10.3511.20 Pi anosonaten van Beethoven 1.201.50 Sonaten voor piano oh viool 4.505.50 Het Dortmunder strijkkwartet 5.50— 6.50 Voorlezing 8.209.20 Orgelcon cert. HAMBURG, 395 M., 3.50 Vroolijk Con cert 7.20 ..Das lied von der Glocke". van Schiller. BRUSSEL, 509 M., 56.20 Kamermu ziek 8.35 Orkest. Sluis' Kalende r. Door de beken de firma P. Sluis te Weesperkarspol is weer een fraaie maandkalcnder voor hare clientele beschikbaar gesteld. De voorzijde van de maandbladen, geeft schitterende afbeeldingen van pluim vee en vogels, in prachtige kleurendruk. De achterzijde van de bladen is benul; voor de plaatsing van leerzame geïl lustreerd© artikelen, zoodat het bezit van deze kalender door alle pluimvee- en vo gelliefhebbers op hoogen prijs zal worden gesteld. Hoewel de oplaag 200.000 exemplaren bedraagt, worden deze kalenders toch alleen beschikbaar gesteld tegen inleve ring der kaartjes, die reeds vanaf 1 Fe bruari in alle verpakkingen voorkomen. Daar voor Ochtendvoer slechts een hoe veelheid van totaal 50 K.G. noodig is, en ljot benoodigde aantel kaartjes uit de pakjes vogelzaad slechts 15 bedraagt, kun nen ook de kleinste kippen- of vogellief hebbers in het bezit komen van dezen 'in meer dan één opzicht waardevollen ka lender. Schouwvenster- bibliotheek. Uit een ons toegezonden prospectus van de Schouwvenster-bibliotheek blijkt, dat de uitgeefster groote plannen heeft. De nieuwe jaargang wordt geopend met oen schitterend werk van Dr B. Wielenga over „Mozes en Israël", welk werk in groot formaat zal verschijnen en verlucht wordt met prachtige, speciaal voor deze uitgave in Engeland gedrukte platen, ware juweeltjes van kunstplaatdruk. Verder zullen nog een drietal boekan verschijnen, waarvan in totaal de prijs f 13.85 bedraagt, maar voor de abonné's van de Schouwvenster-bibliotheek slechts f 7.40. Men verzuime niet, bij de uitgeefster N.Z. Voorburgwal 62, Amsterdam, nadere inlichtingen te vrqgen. Door den directeur van den rijks waterstaat is onderhands aanbesteed het bonwen van 8 dienstwoningen hij1 de Keersluis te Vlissingeu. Inschrijvers: Pou- wer te Kloetinge f43.950; A. A. da'Wilde te Middelburg f43.690; Jansen fe Dom burg f40.227; J. de Bourgraaf te We meldinge f39.600; de' Muijnck te Vlis- singen f39.200; A. Caljé te Vlissingeu f39.145; N.V. Mawe, te Middelburg f38.900; J. Loois Hz. te Vlissingeu f38.765; J. Loois Az. te Vlissingeu f38.600; J. N. D. Bijl te Vlissingen f38.400; A. M. Baljeu te Middelburg f36.555; W. Anker te Vlissingen f36.487; L. F. Groosman te Middelburg f36.400; J. J. .Krijger te Vlissingen f36.350. Wisselkoersen. Amsterdam, 15 Nov. 2.30 uur. Berlijn 59.07—49.09. Brussel 34.5534.58. Parijs 9.729.75. Londen 12.07y4—12.073/8\ New-York 2.475/8—2.473/4.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 3