Zoekliehljes. Kerknieuws. Middelburg. Gemeente-begroo- ti«g. Verschenen zijn de rapporten van 4 e commissies van financiën en fabricage te* opzichte der begrootingen van de gemeenten en de bedrijven en een deel der antwoorden daarop van B. en W. Aan een en ander ontleenen wij het volgende: Naar aanleiding van een vraag van financiën of de verwachting van een toenemend gasverbruik voor verwarming niet in vervulling is gegaan, deelen B. en W. mede, dat het meer het verbruik van gas over den muntmeter is, dat daalt, omdat nog voortdurend verbruikers van muntgas tot electriciteit overgaan. Naar aanleiding van een vuaag van tinianciën over de kosten van onderhoud van het kantoorgebouw zeggen B. en W. dat in 1926 de totaalsom f2204 was, waarvan f 400 loon voor den huisbewaar der en f260 voor de werkvrouw, zoodat de zuivere onderhoudskosten f 1544 be droegen. Uit het totaal bedrag worden ook kleine herstellingen en geringe verbete ringen, zooals behangen van een kamer en bijschilderen van houtwerk, bekostigd. De commissie van Fabricage vraagt, meenende, dat de kolenprijzen belangrijk zijn gedaald, of de kosten van f 67060 tegen f71736 niet te hoog zijn geraamd, Terwijl de gasprijzen zijn verhoogd, en de Tcolenprijzen verlaagd, komt daar het batig saldo van f 113.29 zeer miniem voor. B. en W. antwoorden hierop, dat de over 1926 verwerkte steenkolen f 14.73 per ton in de Joods hebben gekost, ter wijl de laatst aangevoerde kolen (Aug 1927) f 14.98 per ton in de loods kosten. F en raming van f 14 per ton voor 1928 is dus niet te hoog. Op een desbetreffende vraag van finan ciën inzake de duinwaterleiding, zeggen B. en W. dat de voorgestelde nieuwe bebossching bij de prise d'eau van 5 H.A. zooveel mogelijk zal geschieden met plant soen uit de eigen kweekerij. Bovendien achten B. en W. toch nog f 500 voor ander plantsoen noodig, en ook in kweekerij zelve is natuurlijk telkens nieuw plantsoen noodig. Over een post van f 300 als subsidie aan de Vereeniging van Electricileits-be- drijven in Nederland, waarover de com missie van fin. inlichtingen vroeg, zeg gen B. en W., dat zij dezen post noodig achten evenals verleden jaar, voor het instandhouden van liet Centraal Bureau dier Vereeniging, hetwelk bij herhaling zeer belangrijke gegevens verstrekt, b.v. "over tarieven-politiek en allerlei tech nische vragen. Ten opzichte van een vraag van finan ciën bij de begrooting van den reinigings- en onlsmettingsdienst inzake het ramen der kosten van de voeding der paarden op f3900 bij een uitgave over 1926 ad f3319.74V2, zeggen B. en W. het .bedrag te willen handhaven, doch er zooveel mogelijk op te zullen bezuinigen, de voe ding moet echter op hetzelfde peil blijven. Op een voorstel van financiën om het marktgeld (geraamd pp f7750) te ver- hoogen met f200, zeggen B. en W. dat de raming is gemaakt in overleg met den commissaris van politie en dat zij een verhooging ontraden op een toevallig gun stig jaar als 1926, waar de opbrengst over 1925 f7772.75 bedroeg. Op een vraag van financiën zeggen B. en W., dat nog 357 privaattonnen in ge bruik zijn, n.l. 174 tegen een retributie van f 10 en 183 tegen een van l 3 per jaar- Door de commissie van financiën wordt er op gewezen, dat voor werkverschaffing een bedrag van f 30.000 is .uitgetrokken en zij meent, dat het niet onvoorzichtig zou zijn, als bijdragen van het Rijk in de kasten voor werkverschaffing in plaats van „memorie" een bedrag van £5000 te ramen. B. en WL zeggen, dat zij zich nu op dit oogenblik de werkloosheid in de gemeente zich minder ongunstig laat aanzien dan bij het opmaken van de begrooting het geval was, Kunnen vereeni gen met dit denkbeeld. Zij willen daar mede echter niet te kennen geven, dat het zeker is, dat genoemd bedrag van het Rijk zal worden ontvangen. Inzake het voorstel om de opcenten, op de yermogensbelasttng te verhoogen van 50 op 75, stelt de meerderheid der com missie van financiën voor om 100 opcen ten te heffen mode in verband met de belangrijke stijging van de belasting naar het inkomen, waardoor deze met f9000 zou kunnen worden verlaagd. De minder heid der commissie ziet in deze belas ting een crisisbelasting, die in de toen malige omstandigheden noode was te aan vaarden, doch, nu deze niet meer gelden zoo spoedig mogelijk dient te verdwijnen. Is voor de gemeente-huishouding meer noodig, dan moet dat gehaald worden uit de inkomstenbelasting. De opcenten-be- lasting op de vermogensbelasting treft verscheidene menschen met een beschei den inkomen uit vermogen, terwijl vele anderen met een veel hooger inkomen uit bedrijf of arbeid, bij deze belasting vrij uitgaan. Laatstgenoemd lid kan zich met de verhooging van 50 op 75 opcenten niet vereenigen en behoudt zich voor te zijner tijd oen voorstel te doen tot alge- heele afschaffing dezer /jnbilliik wer kende belasting. B. en W. handhaven hun voorstel van 75 opcenten. Door den heer P. Ph. Paul, lid van den gemeenteraad van Middelburg, zijn aan B en W. de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist dat in October j.l. cokes naar elders is verkocht en deze per schip is vervoerd? 2. Wordt vraag 1 bevestigend beant woord. wat was dan de prijs, die voor ■die cokes is bedongen en hoe groot was de verkochte hoeveelheid? 3. Hoe groot was de totale voorraad cokes op het tijdstip, waarop die cokes naar elders is verkocht (na aftrek van. die verkochte hoeveelheid) en hoc groot is de cokes-voorraad thans? 4. Achten B. en W. den thans aam wezigen voorraad cokes voldoende om aan alle normale aanvragen der ingezetenen te voldoen, wanneer men rekening houdt met hetgeen er geregeld wordt bijgeprodu- ceerd Goes. Be onomische spijsuit- d e o 1 i n g- Gisteravond vergaderde in het lokaal boven de spijskokerij aan de Kleine Kade onder voorzitterschap van den lieer T. van Heel de commissie voor economi sche spijsuitdeeling- De secretaris-penning meester, dhr T- Faberij de Jonge, bracht verslag uit over het jaar 1926'27- Aan dat verslag ontleenen wij het volgende: Door het uitblijven van veel vorst en sneeuw konden verschillende werkzaam heden voortgang hebben en kon de com missie zich tot haar gewone werkzaam heden bepalen. Toch werden 16 gezinnen meer bedeeld dan den vorigen winter. Bén aanvrager werd afgewezen. Er werd weer als ge woonlijk drie maal per week erwtensoep uitgereikt. Wegens de vele regens op het eind van de maand Maart werd de uit- deelirig een week verlangd- Door twee milddadige stadgenooten, die een huiselijk feest mochten vieren, werd de commissie in de gelegenheid gesteld om op ruime schaal krentenbrood en kaas uit te deelen- De commissie zegt voor deze giften hartelijk dank. Op 27 Dec- 1926 begonnen met 70 hoofden van! gezinnen, bedeeld met 190 porties, werd dit getal op 20 Jan. reeds gebracht op 90 gezinnen met 250 porties, welke tot 8 April 1927 zijn bedeeld- Er zijn uitgereikt in 45 gewone bedee lingen plm. 10.000 porties erwtensoep en in 2 extra bedeelingen -3771/2 K-G. kren tenbrood en 155V2 K-G. witte kaas. Do rekening sluit in ontvangst met f 2179-92, in uitgaaf mot f2170.101/», al- zoo met een goed slot van f O-BO1//. Ze werd nagezien door Burg. on Weth., ac- coord bevonden en goedgekeurd- Zondag 20 November a.s. lioopt de afd. Goes van het Ned. Jongel. Verbond haar 35-jarig bestaan te herdenken. De heer M. Kok zal dan ook 35 jaar hls concierge aan de C. J. V. verbonden zijn. A. -11. K i e s v 0 r e e n i g i n g. De gisteravond gehouden 62e jaarvergadering der A.-R. Kiesvereeniging werd gepresi deerd door den voorzitter, den heer N. 'J. Rastmeijer, die in zijn openingswoord aan spoorde tot. ijver en toewijding. Medege deeld werd, dat het Bestuur de propa ganda-club had ontbonden en voortaan zelf de propaganda weer zal voeren, daar in bijgestaan door wijkcommissies. De secretaris, dhr W. L. B. J. Dekker, (deelde in zijn jaarverslag mede, dat 5 leden en 7 bestuursvergaderingen werden gehou den en herinnerde aan het succes, dat de vereeniging op haar arbeid bij: de Staten- en Raadsverkiezingen mocht zien. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den lieer J. Laport, bleek, dat de uitgaven hadden bedragen f585,70, de ontvangsten f466,64, zoodat er een nadeelig saldo is van f 119.06. I11 een volgende vergade ring zal besproken worden, hoe dit tekort, weg te werken. Bij de besprekingen hier over werd ook gewezen op het onevenre dig hooge bedrag, dat aan de Centrale moet worden afgedragen, ter-wijl toch a l 1 e kosten voor propaganda bij verkiezingen voor rekening der vereeniging komen. Als bestuursleden werden herkozen dhrn J. Laport en R. Zuide-ma en gekozen dhr R. Buitenhuis te Kloetinge. Als: afgevaar digden naar de Centrale werden herbe noemd dhrn N. J. Bastmeijer en mr 'f W. Goedbloed en benoemd dhr R. Buitenhuis (secundi dhm W. L. B. J. Dekker, J. La port en R. Zuidema). Naar het Prov. Comité werd afgevaardigd dhr N. J. Bast- meijer (secundus dhr A. de Lange). Ten slotte werd het winterplan bespro ken. Enkele schema's van de Centrale zullen worden behandeld, terwijl in de December-vergadering dlir mir Goedbloed zal spreken over de gemeente-financiën, van .Goes. Kroetfnge. De collecte, die in verband met do Zendmgsweek, op Zondag 13 Nov. werd gehouden m de Ned- Herv. Kerk alhier, heeft opgebracht de som van f 200. Kapetle. Twee 16-jarige knapen kregen Zondagavond ruzie op den Goesschen straatweg om een meisje. Deze twist liep zoo hoog, dat de 16-jarige Kant in een vlaag van woede zijn mededinger Paauwe uit Biezelinge een steek in den nek toe bracht, die veel bloedverlies veroorzaakte. Direct moest de gewonde onder genees kundige behandeling gesteld worden, welke Dr Pfeiffer verleende. De getroffene moest per auto naai- de ouderlijke woning te Biezelinge vervoerd worden. De politie heeft de zaak in handen. Heinkenszand. Maandag overleed in het Gasthuis te Goes do oudste inwoner van Heinkenszand1, wijlen de heer P. Luike naar. Hij bereikte den leeftijd van 96 jaar. Woensdag zal hij alhier ter aarde worden besteld. Colïjnsplaat. Zaterdag herdacht de heer Th- do Fouw Gz. den dag, waarop liij voor 50 jaar in dienst trad op de hof stede „Nieuwe Zorg" alhier, eerst bijl den heer G- Israël Sr. en later bij diens zoon dhr G- N. C- Israël. Zooals te begrijpen is, is deze dag voor den! jubi laris niet onopgemerkt voorbijgegaan- Naar aanleiding van zijn. jubileum is hetn de bronzen eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau toegekend- Van de heeren G- Israël Sr .en G. N. C- Israël ontving hij enveloppes met inihoud- Rttlfrem. Zaterdagavond had bijl de Bur gerwacht de jaarlijksohe prij'suitdeeling plaats onder de leden, die bij de weke- lijksche oefeningen de meeste punten heb ben behaald. De eerste 10 prijswinners waren: 1. Jac. Koppejan, 2. Jst. Koppe, jan, 3. J. W. de Looff, 4. J11. Koppeja.it, 5- M. Os té, 6 L. Pouwer, 7. I- Z- Cor nells, 8. A. W. Osté, 9. M- Hoogesteger, 10. B. M .do Meiji De burgemeester, voor zitter van de Burgerwacht, hield een toe spraak. In 't bijzonder bracht bijl een woord van dank aan den comma,nda.nl'. dhr A- Poelman, die zooveel voor de Burgerwacht doet- Aagtekerke. De school der Gerei. Ge meente alhier is wegens de heerschende mazelen voorloopig voor 14 dagen ge sloten. Westkapelle. Alhier vergaderde de afd. „Het Groene Kruis" met 17 leden onder voorzitterschap van Ds W. Reus, die me dedeelde, dat de lieer Dr Broodman be reid gevonden werd den cursus Eerste 'Hulp bij Ongelukken die door het vertrek van dr Engelbregt niet beëindigd was, voort te zetten. De herhalingscursus zou dan den volgenden winter gegeven wor den. Voorgelezen werd daarop hel rapport inzake het instituut schoolartsen. Zeer uitvoerig werd onderling van gedachten gewisseld; het groote nut van het instel len van een dergelijk instituut werd alge meen ingezien. Uit de gevoerde bespreking bleek wel, dat meer gevoeld werd voor het aanstellen van den gemeentearts als schoolarts. Als afgevaardigde naai' de op 19 Nov. te Middelburg 1e houden buitengewone algemeene vergadering van de Provinciale Zeeuwscbe Vereen. „Het Groene Kruis" werd aangewezen de heer M. Dieleman. De voorz. deelde daarop mede, dat de heer Dr Marent Bentz van den Berg te Middelburg uilgenoodigd is, dezen winter voor de afdeeling een lezing te houden over zuigelingenverzorging. Mét alg. st. werd nog besloten, als lid toe te treden tot het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en vacantie-oord. Besloten werd tot het aanschaffen van nog enkele noodige artikelen. Daarop werd de begrooting voor 1928 voor de afd. „Het Groene Kruis" vast gesteld met een totaal aan in- en uitgaaf van f 740. De begrooting 1928 voor t.b.c. bestrijding werd vastgesteld op £900. Ds W. Reus werd herkozen als be stuurslid ,en de heer H. Lievense, herbe noemd voor 1928 als magazijnmeester. Vrouwepolder. Vrijdagmiddag verga derde de Gemeenteraad. Afwezig de heer C. Mesu. De voorz. deelde mede, dat de jaaiwedden van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand met ingang van 1 Jan. 1928 door Ged. Staten zijn vastgesteld op resp. f 150, en f 20, alsmede dat Dr P. C. Pols zijne benoeming tot gemeente geneesheer heeft aangenomen. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van de Ned. Vereen, voor den Volkszang. M.a.s. werd besloten de begrooting voor 1928 overeenkomstig den door Ged. Staten ge- uiten wensch, te wijzigen en nader vast te stellen op een bedrag van f 28934.43Y2 in ontvang en uitgaaf. D.e rekening van het Burg. Armbestuur over 1926 wordt vastgesteld in ontvang op f 238.60, uit gaaf f212.20, alzoo een batig slot van £26.40. De begrooting van deze instel ling voor 1928 wordt vastgesteld op een bedrag van £383.90. Besloten wordt tot wijziging 311 aan vulling van het reglement voor het Burg. Armbestuur-, -regelende de uitbesteding van een arme in een gezin. Tot leden van het Burg. Armbestuur, ter voorziening in de vacatures ontstaan door het over lijden yap den heer W. A. van Sorgo en het bedanken van den heer J. W. Willemse, werden benoemd de heeren ,T. Viersluijs en A. van Dis. Tot lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het L.O. werd herbenoemd dhr M. Arendse Pzn. Tot leden van de commissie tot we- ling van schoolverzuim in de afd. Gapinge werden herbenoemd de heeren C. Vos, C. Glerum, J. Suuirmond, J. Verhage en P. C. van Maelsaeke, in die in de Afd. Vrouwepolder werden herbenoemd de heeren L. Maas, J. J. Bliek en J. Geerse Sr. Na breedvoerige bespreking werd over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten aan het Burg. Armbestuur ovef het jaar 1927 een verhoogde subsidie te verleenen van f200. Naar aanleiding van een adres van P. C. van Maelsaeke e.a. wordt besloten een lantaarn nabij het hulppostkantoor te Gapinge te verplaatsen Naar aanleiding van het verzoek van de vereeniging „Het Groene Kruis" te Vrou wepolder om met 1 Jan. 1928 een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen van T100 voor de vereeniging van f5 voor de t.b.c.-bestrijding, werd besloten de laatste subsidie toe te staan en de eerste aan te houden tót zal gebleken zijn, of het verleenen van subsidie noodig is en hoe groot deze subsidie zal moe ten zijn. Bij de rondvraag werd door den heer Kesteloo inlichting gevraagd waarom het ophalen van putten in de bestrating van den Gapingschen weg door niet-in- gezetenen in plaats van door ingezeterten is geschied. De voorzitter deelde mede, dat dit in de, in verband met de aan ge noemde weg uitgevoerde herbestrating, plaats gehad hebbende werken was be grepen. De heer Arendse gaf B. en W. in overweging den Schellachschen weg zoo nu en dan eens door den wegwerker te laten schoonmaken. Hierna sluiting. (Pas Dinsdagmorgen ontvangen. Red.) Eiggekerke. Maandagmiddag vergaderde 'de gemeenteraad voltallig. Ingekomen was van Ged. Staten de goedgekeurde reke ning over 1926 en de ^goedgekeurde be- grooling over 1928. Bij de behandeling van het voorstel verpachting vroonen en ver laten kerkhof je Krommenhoeke, vroeg dhr P. Janse, of het niet mogelijk was, aan den pachter van het vroon het recht te geven (en dit duidelijk in het contract te omschrijven) wanneer sporlverecnigin- gen van het vroon wenschen gebruik te maken, daarvoor eenige geldelijke ver goeding te - mogen eisclien. De Burge meester en andere raadsleden konden zich hiermede vereenigen, mits genoemde sportverenigingen eerst toestemming vra gen van B. en W. en de Zondagrust niet in het gedrang komt. Nu de gemeente veldwachter zoo gelukkig is geweest het politie-diploma met aantoekening te be halen, stellen B. en W. voor hem als blijk vanwaardeering f25 per jaar vergoeding te geven. P. Janse ging met het idee van B. en W. acooord, doch merkte op, dat genoemd bedrag gaat beneden het bedrag, dat elders gegeven wordt en stelt voor f 30 te geven. De burgemeester merkte op, dat er ook gemeenten zijn. die niets geven. Met alg. stemmen werd bet. voorstel'-Janse aangenomen, zulks in gaande 1 Jan. 1927. Vervolgens stelden B. en IV. voor aan L. Wajkhuijs. Pzn voor het gebruik zijner weide bij brandspuit oefeningen hiervoor een jaarlijksche ver goeding to geven. Tot nogtoe kreeg hij niets, waarom B. en W. voorstellen, hem dil jaar f 5 en in den vervolge f 2.50 te geven. P. Janse vroeg, is er niet een ander terrein, dan de weide van -Wijk- huijs, dat wij gratis zouden kunnen ge bruiken, terwijl liij verder zeide, een alge- lieele reorganisatie van de bediening dei' brandspuit te wenschen. Deze is op het oogenblik zoo gebrekkig, dat hij vreest, dat bij mogelijken brand alles vernield zal zijn, eer men klaar is. Ook de burgemees ter zeide onvoldaan te zijn, inzonderheid over de laatste brandspuitoefening, er> merkte op, dat spuitmeestors e.a. niet met voldoend gezag optreden. In het ver volg zal strenger toezicht gehouden wor den, toch vond hij in een en ander geen aanleiding Wijkhuijs geen vergoeding te geven, liet voorstel van B. en W. werd hierop met alg. stemmen aangenomen. Voldaan werd aan het verzoek van Ged. Staten om het reglement Burg. Armbe stuur te wijzigen, in dien zin, dat voor personen, die elders als inwonend worden verpleegd eerst onderzoek zal worden ge daan, of er in het gezin geen t.b.c.-lijders zijn. Aan de Bijz. .School zal als vergoe ding over 1926 worden uitgekeerd 'f 606.45. Bij de rondvraag vroeg J. Janse of het werk aan het gemeentehuis verricht, naar genoegen was afgeleverd,-waarop de bur gemeester bevestigend antwoordde. Tecneuzen. Tweede Christel ij ko Winterlozing. Voor een grooten kring belangstellenden trad gisterenavond in de Geref. Kerk alhier op Dr Roek, Geijef. pred. te 'sGravenhage. Namens hel comité werd de bijeenkomst geopend door don secretaris, dhr J. C. Jansen. Na een kort openingswoord ver kreeg Dr Hoek het woord- tot. het uitspre ken van zijn rede: „Paulus, de Apostel". Wanneer wij het leven van den grooten Zendeling nader willen bezien, is het al lereerst noodig ons te oriënteeren met betrekking tot het milieu, de omgevingi waarin deze boeiende persoonlijkheid ook vóór zijn bek coring geleefd heeft. Niet als zouden wij door na te gaan wat iemand deed on hoe zijn omgeving was, uitsluitend van uit het stoffelijke, den gansclien persoon leeren kennen. Maar wel stelten deze bizonderbeden in staat tol beter begrip en tot juister inzicht van leven en arbeid. Spr. staat stil (bij de omgeving waaruit Saulus voortkwam, in een tijd waarin de Gri ckscli-I I oil i n i stiscbe kunst en beschaving den toon aangaf in het Romeinsche koninkrijk. Rome had de macht der legioenen, in Griekenland con centreerde zich de macht van hot intel lect. In dit verband is het te begrijpen, dat Paulus' brief aan de Romeinen in liet Grieksch, niet in het Latijn werd geschreven. Na op enkele bizonderbeden nader ge wezen te hebben, kwam Spr. tot het groote keerpunt in Saulus' leven: zijn bekeoring. Het was geen leven, dat langs zekere lijnen, voortliep 'zóó dat het eind punt vooruit reeds te raden vielh-et was een leven met een ongedachten koer, met een plotselinge, blijde wending. Spr. stond uitvoerig stil bij dm geestelijken lente tijd, die nu volgde. Iu veler leven open baart het nieuwe leven zich vaak op, naar ons oordeel, minder juiste wijze. Van menschelijk standpunt uit, is er ook hier plaats voor de gedachte, dat Saulus, na deze krachtdadige bekeering, naar de broe deren te Jeruzalem zou zijn weergekeerd, of direct zijn roeping als apostel der Hei denen zou zijn opgevolgd. Doch zoo werd het niet. De apostel zocht eerst de een zaamheid der woestijn, ging eerst de oefenschool door om zóó, geheel gereed en gelouterd, na oen voorbereidingsperiode van 11 a 12 jaren, zijn grooten en zoo omvangrijken arbeid te beginnen. Het was deze lente, waarop een rijke zomer vol gen zou. Zoo kwam Paulus midden in de wereld de kruisbanier van Christus planten. Wel heeft hij smaad en verdrukking geleden op velerlei wijze, maar als Irij- naging of verdrukking dan wel heerlijkheid groo- ter was, dan won toch het laatste. Zoo als van Christus kan gezegd worden, dat wij door Hem den Vader kennen, zoo kan ook maar dan in veel beperkter zin van Paulus gezegd worden, dat wij Christus te beter leeren kennen door hem. Bij Paulus' leven en werk in dienst van Zijn Zender staat spr- uitvoerig stil. Hij deelt de meening niet, als zou de apostel aan chronische oogontsteking ge leden hebben; hij wijst op die Schriftge deelten waarin op dein blik van Paulus 11 li. m.i.i.ivi Him, l)o groote bladen bevatten enthousiaste be schouwingen over wat Zondag in het Stadion te Amsterdam gebeurde. liet moet dan ook buitengewoon verheffend zijn geweest. Men heeft 11J. liet Kngelsche voorbeeld ge volgd en een proef genomen met gemeenschap pelijk gezang, gedurende de rustpauzen. En do proef is geslaagd. Nadat de eerste aarzeling overwonnen was zong de duizendkoppige menigte indrukwekken de straatdeunen als: „eikenhout is eikenhout, eikenhout is hout", welbekend uit den mobilisa tietijd, terwijl ook de Xilvervloo-o-oot een goede beurt kreeg. (leen wonder, dal de groote bladen geest driftige beschouwingen geven. Immers, hier zien we weer de schoons vruchten van de hedondaagsche beschaving. We hebben 't dan toch wel vér gebracht. (ntusschen, 'I zal een gebrek in mijn. op voeding zijn, maar ik hoor dan toch nog liever en schijnt me ook nog wèl zoo be schaafd als 's Zondags de gemoeide zingt: „Geloofd zij God, met diepst ontzag" of 111 kerken waar men tegen gezangen geen be zwaar heeft: „Halleluja! eeuwig dank en eere, Lof, aanbidding, wijsheid, kracht, Word' op aard en in den hemel, Heere!, Voor Uw liefd', l toegebracht!" OPMERKER, meer speciaal de aandacht gevestigd wordt. Zeer waarschijnlijk was hij iemand met een doordringenden blik en een wijd noo d-end gebaar. Over de meerlingen wat ver staan moot worden ondier- den scherpen doorn in het vloesch, is weinig positiefs te zeggen. Spr. gelooft stellig, dat wij hieronder een lichamelijk iets moeten ver staan. Nadat Spr. er op gewezen heeft, dat de apostel als een kloek en standvastig ge tuige de wereld doortrok, niet als bood hij Gods Woord te koop, als zou hij. de beloften Gods plooien naar dat de hoor ders het wilden, stelt hij de veelzijdige taak des Apostels in het licht. Zoo heeft Paulus gearbeid met al de gaven die God hem gaf, en toch bleef er de oot moedige belijdenis van eigen kleinheid. Totdat' Zijn Zender hem gegeven heeft de kroon dei- overwinning, het loon der getrouwe getuigen. De samenkomst werd door den Spreker met dankgebed beëindigd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ooster-Nijkerk P. A. v. Rijns- bergen te Mastenbroek; te Wannenhuizen E. Spelberg te Egmond. Aangenomen naar Dokkum W. G. Reddin- gius te Westzaan; naar Noordwolde Joh. Bender te Nieuwe Schans. Bedankt voor Maasland .1. C. H. Romijn te AVorkum. Geref. Kerk. Tweetal te Putten G. Staal te Culemborg en K. v. d. Veen te Schildwolde. Beroepen te Andel B. Telder te Vianen; te Hasselt D. Ringnalda te Leimuiden; te Wolvega J. H. Kuiper te Drachten. Aangenomen naar Zuilen C. L. A. M. Puy- velde, voorheen R.-K. priester, cand. te Am sterdam. Bedankt voor Warffum P. Bos le Stads kanaal; voor Hoofddorp J. W. Esselink to Eindhoven; voor Hornsterzwaag-Hemrik en de Evangelisatie in den 'Z.-O. hoek van Friesland, Herm. Knoop te Gouda. Geref. Gemeenten. Tweetal te Leiden M. Hofman te Krabben- ilrjke en 1. Overduin te Werkendam. Vrije Evang. Gem. Aangenomen naar Rilland J. Heetebrij te Steen wijk. Doopsgez. Gemeenten. Bedankt voor den Horn-Noordhorn door M. .1. Kosters Gz. te St. Anna Parochie. Remonstrantscho Broederschap Beroepen te Boskoop-Waddingsveen de lieer W. N. van Nooten, proponent te Leiden. 1527—1927. Op 20 Nov. a.s. zal het 400 jaar geleden zijn, dat do eerste Hol- landsche martelares voor het Protes- tantsche Geloof, Wcndelmo-et Claesdochter geheetcn, te 's Gravcnhage werd verbrand- In hetzelfde jaar (1527) werd te Mid delburg Jeanne Pier Kerstiaensdochter gr- comdcmpoert (veroordeeld) om gesteld te worden op die kacke (een verhooging tegen den gevel van het stadhuis). Haar werd een stuk van do tong afgesneden, voorts werd zij voor den tijd van 2 jaar uit de stad gebannen, omdat zij God en Maria had geblameerd- Later werden tal van personen, die „Lutherden", aan 't lichaam gestraft- De eerste Zeeuwsche martelaars, die voor 't geloof stierven, waren Dirck Arentsz uit Middelburg era Adriaan Lau. weredjsz, uit Grij'pskeTke, die in 1530 wer den verbrand. Kerkelijke geschillen. Met een ouderling, een diaken en ongeveer vijftig ge zinnen is te Harkema-Opeinde een Gerefor meerde Kerk in hersteld verband gevormd, die Zondag haar eerste godsdienstoefeningen heeft gehouden in dé schuur van den heer M. van den Berg. Dr N. T>. van Leeuwen, die verleden week als predikant der Gereformeerde Kerk werd afgezet trad daar op. Alvorens in do mor gengodsdienstoefening zijn predikatie aan te vangen, deelde dr Van Leeuwen mede, dat hij zijn schorsing en zijn daarop gevolgde af zetting niet anders kan zien dan als een onrecht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2