No. 38 Maandag 14 November S927 42e Jaargang Baiteiilani KINADRUPPELS Binnenland öit ^timmer bestaat uit 2 bladen. - Dr. H.NANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. fl. •ireeteur-Hdofdredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUEJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, fj. Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Mr Heemskerk over de coalitie. Hebben wij de vorige week aandacht geschonken aan wat door de heeren No tens en die Visser omtrent het herstel van de reehtsche samenwerking werd op gemerkt, thans willen wij ook die aandacht vestigen op wat hieromtrent door den heer Heemskerk in de Tweede Kamer werd gezegd. Na' er op gewezen te hebben dat de drie rechtscho partijen bij alle verscheiden heid toch hierin onderling verwant zijin, dat zij' don goddelijken oorsprong van het Overheidsgezag erkennen, en mitsdien den plicht tot inachtneming van de ordinan tiën Gods, omtrent de taak van de Over heid! .tegenover de maatschappij', terwijl zij bovendien, in tegenstelling met de linksche partijen, allo drie krachtens dat beginsel volkspart ij en zijn, samengesteld uit alle klassen van de maatschappij', geroe pen met het organisch verband en met de geestelijke en stoffelijke rechten' en belangen van alle groepen rekening te houden, vervolgde de heer Heemskerk: „Lndiien ik mij niet vergis, dan 1st er reden om aan te nemen, dat de heeren Di' Nolens en Dr de Visser hebben doen blijken van een gezindheid, zoowel bij de Roomsch-Kaiiiolieken als bij' de Christe lijk-Historischen, in principe, om weer te komen tot samenwerking. Ik zou mij anders niet kannen ver- klaren den wensch van Dr Nolens', dat de Ghristelijk-Historischen zich zullen los rukken van do door hem veronderstelde antiooalitiegezindheid. Het hoffelijk pro test van Dr de Visser daartegen, toen! hij to kennen gaf, dat men daar toch ook bij monde van den: heer Snoeck HenkemaUs verklaard had, dat men in de samenwerking het meeste heil voor het vaderland zag en de verklaring van Dr de Visser, dat indien de omstandig heden er toe leidden, de leden van zijn partij evenmin als hij zelf en de heeren de Geer en Schokking dat vroeger ge daan hebben, zich aan de verantwoorde lijkheid niet zouden onttrekken, die op hen zou komen te rusten, is in principe een aanwijzing van het pri-ncipium van do mogelijkheid van het herstel van de coalitie. De coalitie is er daarmede nog niet; op het oogenblik leven wij nog zonder haar, en ik ga thans niet verder, dan wat ik zooeven zeide. Intusschen moet ik op een enkele op merking van Dr de Vissier een kleine katitteekening maken. Hij liet zich ont vallen ik herinner mij niet precies meer in welk verband, maar ik liebl het woord niet misverstaan dat het was alsof de Roomsch-Katholiekeo en Anti- revolutionnairen als Siamees-che tweelin gen met elkaar verbonden waren. Mijn heer de Voorziter! De heer de Visser doet mij opmerken, dat-hij: gezegd heeft: als. 'Siamees-die tweelingen b e - s c h o u w d werden. Zoo is het echter niet. De coalitie is! op het oagenblik niet in sta!nd. De Roomsdh-Katholieke partij', de Antirevd- lutionnairo partij en de Christelijk-Histo- rische partij staan alle drie z-ellstandig. Men moet ook niet denken, dat er re den is om te gelooven, dat de Roomsch- Katholieken en de Antirevolutionnairen, voor het geval er weer een coalitie zou komen, de zaak reeds onderling geregeld Jiehben, want er is niets1 van dien aard gebeurd'. Vooreerst zijn er ik zie het met leedwezen, omdat ,de Roomsoh-Katholie- ken meer stemmen kunnen uitbrengen dan de Antirevolutionnairen onderwerpen, die hier aan de orde komen, waarover van eauig verschil van gevoelen blijkt, zooals bijv. de leerplicht. Maar dat er eenige regeling of afspraak zou zijn, zoo is het niet en! zoo moet mem het zich ook niet voorstellen. Dat zou ook geen gezonde toestand zijn. Het is mij eens gebeurd, dat ik van ChristeJijkHistorischen hoorde, dat er wei eens gevreesd werd, dat de Roomsch- Katholiekan en de Antirevolutionnairen al les onder elkaar reeds hadden geregeld en de Christelijk-Historischen er zoo maai bij zouden komen. Dat is inderdaad een harsenschim, want zoo iets bestaat niet en kan niet be staan, wanneer men zich er toe zou zetten om te overwegen op welke wijze men zal samenwerken. In dat geval zou ieder van de partijen als volkomen gelijkge rechtigd komen. Ik zou er eigenlijk wel bij durven zeggen, dat de positie „van de Christelijk-Historischen in een dergelijk ge val door den aard van wat de Christe lijk Jlistorinche partij begeert en niet be- geert, altijd kans heeft de gunstigste po sitie te wee>m. Van de zijde van hen, die aandringen op een partijformatio op anderen grond slag, wordt altijd beweerd, dat de Christe lijke partijen toch niet met elkaar tot overeenstemming kunnen komen, dat zij- wel kunnen spreken van wat genoemd wordt: stoelen op den gemeenschappelij:- ken worte-l des geloofs, maar dat zij1 tot geen overeenstemming xoud-en kunnen ko men omtrent bepaalde punten. Ik heb daaromtrent een andere meening. Ik zou in staat zijn eenige punten' tte noe men van zeer gro-ot belang) waaromtrent wij met elkaar tot overeenstemming zou den kunnen komen en waaromtrent wij zouden hehoorea ons met elkander te verstaan. Maar ik noem ze niet, want' als ik ze noemde, zou men het lieve kind, eer dat het gebaren was, naar het leven staan. Eén ding echter w-eet ik weldat in een dergelijke coalitie nooit alle verlangens van de antirevolutionnaire- partij! zullen worden bevredigd. Onbevredigd zouden steeds verlangens blijven, waarvan wij moeten verwachten, dat ze ook niet be vredigd zullen worden1 buiten de coali tie. Verre van daar. Of nu die c-oalitie tot stand zal komen of niet, zullen wij moe-ten afwachten en wij zijn genegen, dat zeer rustig af te wachten." Deze redevoeringen van de drie fractie voorzitters- zijn '»eker niet zonder beteeke- nis. Alle drie bleken ze van meening, dat -de samenwerking tusschen de drie recht- scli-e partijen in de gegeven omstandig heden als de beste voor land én volk m-o-et worden beschouwd en aanvaard en alle drie hebben ze zich ook in het alge- meen, to-t herstel van de verbroken sa menwerking bereid verklaard. Natuurlijk zijn hiermede- no-g niet alle moeilijkheden overwonnen. Maar de kans dat straks weer zal optre den een rechtsch Kabinet, dat wenscht te bevestigen en te versterken de Christe lijke grondslagen van ons- volksleven, is toch wel grooter geworden. In een paar afzonderlijke artikelen ho pen we binnenkort nog op deze zaak terug te ko-men. Socialistische verwachtingen. De heer Alb-arda, de leider van «Je S D. A. P., heeft naar het schijnt, voorde toekomst groote verwachtingen. Sprekende over de samenwerking met de Roomsch Katholieken, verklaarde hij, dat de democraten onder d-e Katholieken daarom bevreesd zijn voor samenwerking omdat zij- wel inzien, dat bij die samen- werking de afschuw van de Katho-li-ekei "arbeiders voor 'de S. D. A. P. zou ver minderen! efi een uittocht van die ar beiders paar de S. D. A. P. daarvan) het gevolg zóu zijn. Enkele o ogenblikken later betoogde hij, dat cle dwingelandij, die de Katholieke geestelijkheid in naam der Kerk de ar beiders aandoet, om ze af te houden van de S. D. A. P. een uittocht tenge volge zal hebben van tientallen, honderd tallen, misschien van duizenden en tien duizenden Katholieke arbeiders. Hoe men dus de z,aak ook wendt of keert, de winst is altijd aan de zijde van de S. D. A. P. Jammer slechts althans voor den heer Alb-arda dat hij, hoe bekwaam -overigens ook, als profeet nooit heeft uitgeblonken. Vermoedelijk was' het ook hier meer een wenschen dan een dadelijk gelooven. De uitbreiding van Antwerpen. Antwerpen vierde Zaterdag feest ter ge legenheid van de annexatie van de zooge naamde Noordergronden, die een opper vlakte hébben van ongeveer 4000 hectaren, welke bestemd zijn om de voltooiing der uitbreidingswerken van de haven en voor al van het groote kanaaldok met vertak kingen mogelijk te maken. Bij gelegenheid van deze officieele fees ten was de heele stad bevlagd en heerschte vooral in den namiddag in het centrum een buitengewone drukte. Om 5 uur werd in het Beursgebouw door koning' Albert de tentoonstelling geopend van plattegronden en teekenin-gen, betrekking hebbend op de uitbreiding van stad en haven, den aanleg van de nieuwe stad op den linkeroever dei- Schelde en de wereldtentoonstelling 1930. Burgemeester Van Cauwelaert hield daarbij een Nederlandsche rede, in'welke hij op de groote beteekenis wees voor de economische toekomst van Antwerpen en het heele land der thans verwezenlijkte an nexatie en de hooge vlucht, welke de Scheldestad als wereldhaven, dank zij de ontworpen en reeds gedeeltelijk verwezen- ïijkte werken zal kunnen nemen. In zijn antwoord (ook in het Nederlandsch) noemde koning Albert de tusschen Staat en stad getroffen overeenkomst een natio nale -gebeurtenis van het hoogste belang en sprak hij vertrouwen uit in de toekomst mogelijkheden van Antwerpen en zijn ha ven; aldus, zeide hij, wordt Antwerpen de eerste haven van het vasteland en door de vermeerdering van zijn grondgebied de grootste stad van België. Gespannen toestand te Hankou. De opperbevelhebber Tang seng tsji is uit Hankou verdwenen. Hij zou vertrok ken zijn a. b. van een Japansch stoom schip. Zijn opvolger als commandant van het garnizoen is generaal Horsjien, die zich onafhankelijk van Tang seng tsji ver klaarde. De troepen van Honan ontruimen verder de stad. De toestand is buitenge woon gespannen; de Chineesche bevolking- is door een paniek bevangen; er zijn ge weerschoten gevallen. De soldaten zijn aan het plunderen geslagen. Alle winkels zijn gesloten; -voor de toegangen tot de buiten- landsche concessies zijn -barricades opge worpen. Er zijn Japansche mariniers aan wal gezet. Huweiijksgeruchten. Prinses Marie José van België, die bij het huwelijk van den hertog van Apulië met prinses Anna van Frankrijk, in den stoet aan den arm geleid werd door den kroonprins van Italië, is Woensdagavond op de koninklijke villa hij Pisa aangeko men met hare hofdame, als gast van de koninklijke, familie. Ze vierde daar mede het naamfeest van Victor Emmanuel. Kort na haar aankomst arriveerde ook kroon prins Umberto. Tegelijk met prinses José was de kroon prins dezer dagen -ook te Rome. Natuurlijk worden de geruchten omtrent een aan staand huwelijk van den kroonprins van Italië met prinses José weer levendig door deze ontmoetingen. Men meldt -thans, dat het huwelijk in het voorjaar van 1928 zou plaats hebben. Ook zou prinses Giovanna van Italië zich binnenkort verloven met koning Boris van Bulgarije, die eveneens bij de groote huwelijksplechtigheden te Napels aanwe zig was. Ook hun huwelijk zou in liet-voor jaar voltrokken worden. Een mijnramp. In een der schachten van de kolenmijn Ougree Mariliaye, bij Luik, kon de ophaal- bak, waarin zich 27 mijnwerkers bevon den, Bij het hereiken van de oppervlakte niet tot stilstand worden gebracht, met het gevolg, dat de kooi tegen de wielen van den ophaaltoren met vreeselijk geweld te pletter sloeg. Er blijken 2 dooden en een twintigtal gewonden te zijn, van wie er verscheidene in ernstigen toestand verkee- ren. Er is oók een arbeider verdwenen; hij is vermoedelijk in den put geploft. Een historische villa. Tijdens den oorlog, toen bijkans het ge- heele Belgische grondgebied door de Duit- sc-hers was bezet, bewoonden Ivonin-g Al- hert en Koningin Elisabeth, zooals men weet, een villa in De Panne, het laatste badplaatsje aan de Belgische Lust, vóór de Eransche grens. De „Ligue'du Souvenir;" heeft.nu beslo ten een gedenkplaat te laten aanbrengen in den gevel dezer historisch geworden villa. De ramp- van de „Maf al da". De regeering van Italië heef! een be staande commissie, die een onderzoek meet instellen naar de oorzaak van on gelukken, voorgekomen met jteansport- middelen, opdracht gegeven de oorzaken en de verantwoordelijkheid te onderzoe ken van de scheepsramp, met het s.s. „Mafalda". Naar uit goede bron bevestigd wordt, zo-u de ramp niet te wijten zijn aan het stooten van het schip op een onderzee- sche rots, maar hieraan, dat de groote zware as, waaraan de schroef achter bui ten het schip verhonden was, losgeraakt en uit het schip gegleden is. Door het groote ontstane gat in den wand zou daarop natuurlijk het water met groote kracht zijn binnengedrongen. Die kracht zou zoo groot geweest zijn, dat alle water schotten er voor teruggeweken zijn en het water dus den vrijen loop kreeg en het schip spoedig zonk, vooral toen de ketels door het koude aanvloeiende water sprongen. Een uitval van den ex-keizer. De vleugel-adjudant van den keizer ad miraal von Iiebeur, heeft aan de „Ham- Burger Naclirichten" den 'tekst van vol gende telegrammen doen toekomen. Het eerste telegram is gericht aan ex- keizer Wilhelm en gedateerd New-York 8 November. Het luidt: H-et continentale pers-agentschap te Parijs biedt mijn berichtendienst een „on derhoud" met u aan, waarin u in ver band met d-en terugkeer van den wapen stilstandsdag de verklaring zo-udt hebben afgelegd, dat Uwe Majesteit uwe- krijgsver richtingen betreurt en om' vergeving ver zoekt aan de geallieerden voor d-e mobili satie van het Duitsche leger". Is dit on derhoud authentiek en wordt het door u erkend? Verzoeke onmiddellijk antwoord. George Mathew Adams Service 250 Park Avenue, New-York. Daarop heeft de keizer onmiddellijk het volgende antwoord laten .geven:. Het „onderhoud" is een lage schurken streek. Zoo-als generaal-veldmaarschalk v. Hindenburg het reeds hij- Tannenberg heeft uitgesproken, is de bewering, dat Duitsch- land schuld heeft aan den oorlog een gemeene lage leugen. Versailles is op leugens gegrondvest en moet vernietigd worden. Wilson's veertien punten moeten worden hersteld. "Op b-evel van Zijne Majesteit, admiraal von Rebeux. Ijsbanen geopend. De eerste ijsbanen zijn Zaterdag in En- geand geopend in Oostelijk Cheshire, in het Peak-district van Derbyshire en in en om Aberdeen n Schotland waar het 2.1 graden gevroren had en de sneeuw 3 voet dik lag. De gemiddelde temperatuur is op sommige plaatsen meer dan 20 graden be neden normaal. Zware sneeuw in Silezië. Zaterdagmorgen is het in Oost- en West-Opper-Silezië opnieuw hevig begon nen te sneeuwen, waardoor een gedeelte der telefoonverbindingen met de Oost-Op- per-Silezische industriesteden verbroken is. Het hooge water. De Rijn was Zaterdag bij Koblenz nog langzaam stijgend. De Neckar, Main en bóven-Main stegen nog, de Moezel was echter bij Trier aan 't vallen. Nader wordt gemeld, dat het in het stroomgebied van den Rijn niet meer ge regend heeft. Daar het in de hoogere stre ken is begonnen te vriezen, m-ag verwacht worden, dat het water spoedig zal vallen Stakingen in Duitschland. Z,ate-rdagimorgen is in do geheele West- Duitsche kanaalscheepvaart de algemeéne staking geproclameerd. In allo kanaalhaivens, als Dortmund, Rh-eme, Hannover, Munster, Osnabruck, Eiribden enz. liggen alle schepen stil. Do oorzaak van dei staking is het afwijzen van eem looneisch- Uit Rochiim! wordt gemeld, dat de Deut sche Verkohrsbundi heeft besloten', ten einde het omleiden van het goederentran sport uit Rotterdam naar Duitschland te verhinderen, alle Rdjnsohepen, welke der gelijke! vrachten vervoeren', in de staking te betrekken. Met de Nederlandsche organisatie van Rijnschippers, den Centralen Bond, zijn daarover onderhandelingen gaande. Ook in dei Duitsche metaalnijverheiijl staat men voor een conflict- Nadat dd Beriijhsche metaalvormers mfet overwel digende meerderheid van stemmen' beslo- ten hebben de staking te proclameeran, vreest men dat hun' voorbeeld door de draaiers en instrumentmakers; zal worden gevolgd. Vandaag zullen de laatste on derhandelingen plaats hebben. En ten slotte is er onvrede in de Duitsche sigarenindustrie. Daar de Onder handelingen tot bijlégging van het con flict in deze industrie tot nu toe geen enkel resultaat hebben opgeleverd, houdt men rekening met een uitsluiting van! alle Duitsche sigarenarbeiders, ongeveer 100.000 in getal. Minder bier en meer wijn. Statistieken, die onlangs gepubliceerd' rijn, hebben uitgeweken dat het gebruik van bier en andere spiritualiën in Groot- Brittannië afneemt, terwijl daarentegen het gebruik van thee, koffie eni chocolade toe-neemt- Tevens blijkt, dat het wijngebruik stij gende is, hetgeen veel verwondering wekt, daar in Engeland nooit veel wijn ge dronken is en de wijnprijzen er zeer'hoog zijn. Russische manieren. Volgens een bericht uit Moskou zijn thans 76 voorname leden der Russische communistische partij uit de partij ge- stooten, omdat zij in vergaderingen als sprekers voor de oppositie, onder leiding van Trotzki, waren opgetreden. Tevens heeft het communistische par tijbestuur cijfers gepubliceerd, waaruit de geringe sterkte van het aantal leden «Ter appositie moet blijken- Alle politici, die naar den kant der oppositie neigen-, zul len uit de ambten! van den staat en raw de partij worden verwijderd. Boecharin verklaarde tegenover de ver tegenwoordigers der buitenlandsclie communistische partijen, dat de commu nistische partij in Rusland dergelijke leden niet me-er kan dulden, die, evenals Trotzki, tot de opvatting -der sociaal-revolut.ijo- naireu zijn overgegaan. Korle berichten. Vrijdag is de Parijsche fabrikant Vallois in verband met -de zaak der ver- valschte Hongaarsche obligaties gearres teerd. Verdere arrestaties worden aan da Hongaarsche grens verwacht. De chef vaa de Boedapester politie is te Parijs aange komen, om aan het onderzoek deel te ne men. In de omgeving van Bordeaux heeft een storm van ongekende hevigheid aanzienlijke materieele schade aangericht. In de haven van Chapus werden tal van barken en motorbooten vernield. Een loods stortte ineen en spoelde met alle aanwezige voorraden weg. Er moeten verscheidene schepen verongelukt zijn. - De „Populair" bevat een artikel, waarin beweerd wordt, dat de aanslagen, die den laatsten tijd in het Zuiden van Frankrijk hebben plaats gehad, niet het werk van anarchisten of anti-fascisten is, doch integendeel van fascistische provoca teurs. Tien wagens van een trein tusschen Washington en Memphii' zijn dichtbij laatstgenoemde plaats uitderailsge- I o o p e n. De machinist werd gedood en verscheidene passagiers liepen verwondin gen op. De dienst van weg en werken heeft reeds geconstateerd, dat schroeven en moeren ter plaatse losgemaakt waren. De S. D- A. p. en de Zending. Op de voo-rpaginai vanl „De Nofcekra- ker", h-et „politiek-satirieke" weekblad van de S.D.A.P., staat ditmaal een' tee- kenin'g (van Alb. Hahn Jr.) waarop men. -eemge inlanders: aan _galgen ziet Rangen en voorts door een vuist een inlander ziet dooddrukken' op den opengeslagen! Bijbel. Er boven staat „Wat nie-t te zien is op de Zondingstento-onstelling te Amster dam" en er onder; „De ware zending". Het kan niet anders, of de lezers van het blad moeten den indruk krijgen dat men bun wil doen zien: zóó is eigenlijk de zending in Indië- Terecht vraagt het Hdbl., waaraan wij dit ontleenen: „Tot welk peil van dema gogie is mieri in de S- D-. A. P, toch afgezakt, dat zoo- iets' mins in die partij wordt g-e-duld?" Wat zouden mannen als van' Kol zich schamen wanneer ziji van dergelijke schun nige strijdmiddelen, waarin do bittere haat tegen het Christendom tot uitirig komt, kennis konden nemen! Roo-ken- in autobussen- Op de vraag van het lid der Staten) van Zuid-Holland, den beer A- J. ten Hope, of er bezwaar bestaat en zoo ja, welk, om aan autobushouders te ver- bi-eden het roo-ken of laten ro-oken in de autobussen, hebben Gedep. Staten geant woord, dat deze qua'estie uit den aard der zaak alleen de intercommunale aluto- busson geldt. Vólgens art. 10 lid 1 der Wet Openbare Vervoermiddelen, worden de bepalingen tot verzekering der veiligheid van de reizigiers met openbare middelen van ver voer door de Kroon bij algemeenen maat regel van- bestuur vastgesteld. Weliswaar zijn ingevolge ,art 10, lid 3, de besturen' der provinciën bevoegd tot het instellen van verordeningen voor zooveel betreft punten, waaromtrent bijl den algem. maat regel van bestuur niet is voorzien. Do bedoelde algem. maatregel van bestuur is echter nog niet vastgesteld, zoodat thans nog niet bekend is, omtrent wel ke punten de Prov. Staten een regeling mogen treffen. Op het oogenblik kan' daarom het roo- ken in autobussen niet hij provinciale verordening worden verboden. Lioondorschers en de Wegen belasting. De minister van financiën heeft aan da centrale landbouw-organisaties (het Kon. Nederl. Landbouw Comité, de R.K. Ne- derl. Roeren- en Tuindersbond en de Ghr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland) bericht, dat hij geen termen kan vinden om te bevorderen (gelijk dezü organisaties gevraagd hadden), dat aan loondorschers onder bepaalde voorwaar den vrijstelling van wegenbelasting voor de door hen gebonden tractors wordt verleend, daar uit de geschiedenis van de W egenbel as ting wet blijkt, dat het niet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1