Zaterdag 12 November S927 42e Jaargani Msmm Amwmp IrmliaiM-Eerloges HET ADRES A. LK!NG initeiiani L* Duwekof Sz., Voor dat de koude komt, uw Winterjas gereed. y DONNER-MEIJLER - GOES - Telel. 130. m,% 37 Staten-Generaal Uw Groote sorteering in Ratine s en Fantasie Winterstoffen. ERSTE BLAD, •xiit trnmnter bestaat uit 2 bladen. I LANGE KERKSTRAAT 30 GOES RULST Groot© Markt 19 - Goes AKKER Voorde Borst FIJNE AFWERKING. UITSTEKENDE COUPE. HEERENKLEEDING NAAR MAAT. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Dr De Visser over de Coalitie. Wij willen thans aandacht schenken aan wat door Dl" de Visser over den politicken toestand en het herstel der rcchtsche samenwerking werd opgemerkt- Voor den leider der Chr. Hist. Kamer fractie is een intermezzo-Kabinet als we thans hebben, volstrekt geen ideaal. „Mijn grootste bezwaar, zoo zeide hiji, is, dat wij in de eerste plaats een toestand van onzekerheid hebben, waarvan onvast heid in het regeerbeleid noodzakelijk bet gevolg moei zijn, en in de tweede plaats, dat wat verdeelt hoe langer hoe meer op dear voorgrond treedt in plaats van wat vereenigt, en dientengevolge het partijbe lang het steeds meer gaat winnen van het Staatsbelang, zoodat het hoe langer hoe moeilijker zal zijn, een meerderheid te verkrijgen, waürop een parlementair Kabi net kan steunen." Komende tot de rede van den heeir Nolens, betoogde Dr do Visser, dat. er van een anti-coalitie-strooming bijl de Chr. Hist. Unie nooit iets gebleken is. Met instemming herhaalde hij wat op 10 Nov. 1925 door den heer Snoeck Hedke- mans gesproken werd-, ml.: „Daarom stel ik er prijs op in dit verband te zeggen, dat nog altijd, ook door ons, do samenwerking, die op het oogenbhk op politiek gebied in Nederland bestaat,1 wordt beschouwd 'en aariva'aid als de beste voor den gang van zaken voor do toekomst ,van land en volk." En do Chr. Hist, redettaalr voegde hier. aan nog toe: „Het verleden heeft ten aanzien der samenwerking twee dingen bewezen: ten eerste, dat wij correct wenschen te, blij ven staan op het standpunt van een Christelijke politiek, die in geenerlei op zicht afwijkt^ noch naar wat men noemt den Roomschen, noch naar wat jnen noemt den specifiek Calvinistischen kant. Dat heeft onze vroegere leider de heer De .Savornin Lohinan ons geleerd en ik heb het zelf bevestigd in de inleiding, die ik een .jaar geleden de eer had te schrijven voor de laatst uitgegeven ge schriften van dien vroegeren leider. In de tweede plaats staan wij op dit standpunt, dat gelijk noch ."de h,eer De Geer ,noch de heer Schokking, noch ik zelf, zich op gewichtige politieke oo,gen- blikken hebben onttrokken aan de ver antwoordelijkheid om mede de leiding der Staatszaken, in samenwerking met de andere recïrtsche groepen, op ons te nemen, zoo ook, wanneer het geval zich in de toekomst weer zal voordoen, dat na liet aftreden van dit Kabinet, een nieuwe formateur door de Kroon zal wor den geroepen, die onzen steun verlangt, de Cliristelijk-historische Unie bereid blijft dat zelfde standpunt van voorheen in te nemen. Meer* wensch ik op liet oogenblik over deze kaak niet te zeggen; -een goed ver staander heeft maar een half woord noodig." De bedoeling van deze uitspraken iu inderdaad niet onduidelijk. In het algemeen is er bijl de Chr. Histo rische». wel de bereidheid om de rechtsche samenwerking te herstellen. Over de wijze, waarop dit zou moeten geschieden ,word door Dr de Visser alleen d i t opgemerkt: „Voor het oogenblik is het eenig moge lijke, een gezindheid aan te kweefcen en te versterken, die een practische toepassing in de .toekomst belooft". In hot volgend nummer hopen we aan de rede van Mr Heemskerk aandacht te schenken. In Colijn's lijn? Van sommige zijden was in de afdeelin- gen der Tweede Kamer de opmerking ge maakt, dat het tegenwoordige Kabinet gaat in de lijn van Colijri. Het onjuiste van deze opvatting is door Dr de Visser duidelijk in het licht gesteld. Na er op gewezen te hebben dat het fi nancieel beleid van dit Kabinet anders is dan van 'het vorige Kabinet, mede als een gevolg van de veranderde omstandigheden vervolgde Dr de Visser: „Maar die term „gaan in Colijn's! lijn" is in algemeenen zjn onjuist. Want het tag niet in de politiek van den heer Colijn, om, gelijk de Minister van Binnen- landsche Zaken' hier heeft gedaan, een voorstel te doen om de vrouw benoem baar te maken tot griffier bij de Pro vinciale Staten. Het lag niet in de politiek van den heer Colijn om 'te zijn vóór het vervroegen van 3en leerplicht, zooals dit Kabinet deed. Het lag niet in de politiek van den ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnemenisprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Adverientiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting GOES Uitsluitend solide kwaliteiten - Lage prijzen heer Colijn om een neutraal cachet op zijn Kabinet te drukken, zooals dit Ka binet heeft gedaan. In één woord, die geheele uitdrukking, dat dit Kabinet gaat in de lijn van Mi nister Colijn, is in den zin, waarin zij in de stukken is gebruikt en nader door den heer Alharda in zijn overigens op zijn standpunt uitstekende rede is toegelicht, onjuist." Wat hier gezegd werd is niet voor te genspraak vatbaar. De koers van dit Kabinet is een andere, maar niet een betere. Gepoogd moet daarom worden, weer op nieuw te komen in de lijn van Colijn. OVERHEID EN WET GODS. De adjunot-s.ecretaris van liet Centraal Comité van .AR. Kiesyereenigingon maakt ons opmerkzaam op oen onnauwkeurig? beid in het artikeltje over bovenstaand onderwerp in ons nummer van Woens dag j.l. Wij1 hebben n.l. toen wij artikel 3 van het program der A.R. partij aanhaalden gebruik gemaakt van de oude redactie. Nu is er tusschen hot oorspronkelijke en het in 1916 gewijzigde artikel wel geen principieel verschil, maar om mis verstand to voorkomen en vooral omdat zij die ons bestrijden gaarne dit artikel ge bruiken om misverstand te wek 'k e n la ten wij het artikel zooals het thans luidt hier volgen: „Ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen die onsl in Gods Woord' geopenbaard zijn; zóó evenwel, dat bet Staatsgezag ten onzent nog recht streeks', g e 1 ij: k in I s r a ël, noch door de uitspraak van ©enige kerk, maar in de consciëntie beide van Overheid en onderdaan, aan 'de ordinantiën Gods gebonden zij." Wij hebben do gewijzigde gedeelten ge spatieerd. Aan den lieer den Ouden onzen dank voor zijne opmerking. voor SfflssnsslissjsSureir» Saw«8«ea XisatierosonfesftS* V«s(riijil®ss - Swifijnm Be«S«8®w - Leöiksntap» ©sa aanverwante artibeien 3e Verscherpte maatregelen tegen f.b.c. bij vee. In het Deensche Folketing heeft eerste minister Madsen Mygdal, die tevens mi nister van landbouw is, een ontwerp in gediend tot verscherping der maatregelen omtrent tuberculeus vee. Het ontwerp verplicht de eigenaars om verdachte gevallen onmiddellijk aan de plaatselijke overheid op te geven. Als het onderzoek t.b.c. aantoont, moet het aange taste dier dadelijk geslacht worden. Het ontwerp machtigt den minister een onderzoek te gelasten naar iederen veesta pel. Van aangetaste of verdachte dieren mag geen melk verkocht of voor mensche- Ujk gebruik bestemd worden. Voor veevoe der mag zulke melk alleen gebezigd wor den na gekookt te zijn. Deze maatregelen, welke overeenstem men met die in Engeland en elders in het 'buitenland, stelt de minister met name voor in het belang van Denemarken's uit voer van zuivelproducten. Ongeregeldheden in Rusland. Naar uit anti-bolsjewistische bron ver luidt, zouden ter gelegenheid van de jubi leumfeesten te Moskou, St. Petersburg en in verschillende andere steden ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad, zulks niettegenstaande de Gee-pee-oe zeer uitgebreide maatregelen had genomen, om ordeverstoringen te voorkomen. Deze on geregeldheden zouden veroorzaakt zijn door de aanhangers der oppositie. Te St. Petersburg kwam het tot handge meen. Er werd met rotte appelen, oude schoenen geworpen. Ook hier moesten rui- terafdeelingen de-orde herstellen, waarbij I een groot aantal personen zwaargewond a en eenigen gedood werden. Uit Roemenië. I)e Roemeenscbe ministerraad beeft het wetsontwerp tot bescherming van de dy nastie en de veiligheid van den staat goed gekeurd. Het bestaat uit twee artikelen. Vergrijpen tegen den huidigen regeerings- vorm en tegen de monarchistische consti tutie zullen worden behandeld door den krijgsraad en gestraft met gevangenis straffen van twee maanden tot twee jaar. Noodweer in Noord-ltalië. Uit Rome wordt gemeld, dat er nood weer heeft gewoed iu Noord-ltalië. Zware onweders worden gemeld uit Opper-Etsch, de verbindingen zijn verbroken, in ver scheidene plaatsen veroorzaakten de re gens overstroomingen, in 't bijzonder in Valtellina. Uit Panna wordt gemeld, dat daar en ook te Bedonia aardschokken zijn gere gistreerd; er was geen schade, maar de bevolking maakt zich zeer ongerust. Vroege winter. Do Engelsche weerkundigen verklaar den Donderdag dat koude lucht uit de Poolstreek over Engeland bleef stroomen. Te Winchester had het 's nachts 16 graden gevroren. In Schotland vyas de laagste tempora- tuur 13 graden vorst geweest. Te Berlijn is de eerste sneeuw^gevallen. De temperatuur was den vorigen nacht reeds tot het vriespunt gedaald. Naast Hotel „3e Korenbeurs". Korte berichten. In Noord-ltalië zijn tengevolge van hevige regens verscheidene rivieren buiten hun oevers getreden. Voor zoover bekend is, zijn er geen menschen omgekomen. Na dere bijzonderheden ontbreken nog. Do schepen kunnen te Genua op het oogenblik de haven noch verlaten, noch binnenko men. Te New-York is de machinist van hot Belgische stoomschip Lapland gearres teerd, die in zijn schoenen voor een waar de van 100.000 dollar dan diamanten ver stopt had. De wapenstilstandsdag werd Donder dag in de 'hoofdsteden der geallieerden met de gebruikelijke plechtigheden her dacht. Het aantal verliezen, dat Engeland in den wereldoorlog aan soldaten en matro zen heeft gehad, is op grond.van de jong ste berekeningen vastgesteld op 1.069.825 man, terwijl vroeger aangenomen werd, dat dit ruim 900.000 man zou hebben bo dragen. Gisteren werden in Stiermarken twee aardschokken in Noord-Zuidelijke rich ting waargenomen. Er is geen schade aan gericht. Des avonds barstte boven de stad een hevig onweer met hagelslag los. Van morgen vroeg is het hard gaan sneeuwen. Het FranschJoego-Slavisc'h ver drag is gisterenmiddag te Parijs door Bri- and en Marinkovitsj onderteekend. Te Nanking is een nieuw conflict tus- schen de rogeering en de mogendheden uitgebroken. In de meeste rivieren in Duitschland hegint het water weer te dalen. TWEEDE KAMER. STAATSBEGROOTING 1928. Algemeene beschouwingen. De lieer Mar chant (V.-ü.), betoogt, dat er een teveel aan belastingen be taald is, ook door de ambtenaren. Hij dringt aan op een zuiverder raming dei inkomsten en eerlijke openlegging van zaken. Verder bepleit hij verlaging van de indirecte belastingen en versobering van den staatsdienst, waarvan in deze be groeting niets valt te ontdekken, en dal nog wel nu er is een intermezzo-kabinet dat zich veel gemakkelijker en veed vrijer bewegen kan dan een parlementair Ka binet- Spr. komt dan tot den politieken toe stand en betoogt, dat een groepeering dei partijen naar geloofsovertuiging onjuist i». - Natuurlijk is het het beste dadeiijk Akker's Abdijsiroop te nemen, wanneer de eerste asthmatisché verschijnselen zooalsspoedig vermoeid zijnen hijgen, beginnende benauwdheden bij trappen- klimmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar pok wanneer Uw kwaal reeds vergevor derd is, ook dan zult Gij van een ge regeld gebruik van Akker's Abdijsiroop oogenblikkelijk verlichting kunnen ondervinden. Volg het voorbeeld van duizenden, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd hen van het slijm met Per kokerf 1.50, f 2.75, f 4.50 Is bet mogelijk, dat de coalitie her steld wordt? Als Dr de Visser maar half naar Canossa zou willen komien, zou de de zaak in orde zijn. Als dat eens ge beurde, zouden eenigc christelijke minis ters -achter de regeeringstafel komen, maar daarmee zou niets beslist zijn over de richting van het staatsbeleid. De .heer Heemskerk wist daaromtrent iets, maar hij zeide niet wat het was. Hij zeide: als ik liet kind laat zien, knijpt gij het dood! Dr De Visser heeft gezegd, dat een zuiver Katholieke meerderheid het, geen 8 dagen zou uithouden, omdat de hoog gespannen zou moeten zijn -van Veraart tot Bloanjous- Maar in de coalitie1 moet de boog gespannen worden van Amelink, Smeenk enl Veraart tot Blomjons en baron do Vos van Stoenwijlk. Dr de Visser betoogde, dat dit Kahinel zoo- veel beter is, omdat het nl vier ontwerpen van Colijn heeft ingetrokken. Maar dat waren coalitie-ontwerpen! Spr. brengt Dr de Visser dan ook dank voor zijn bet.oog. Men heeft wel gezegd, dat bet dom was, bet gezantschap bij den Paus to gebruiken tegen de coalitie, omdat, als dit eenmaal weg was, het struikelblok verdwenen zou zijn en de leden der coa litie automatisch weer naar elkaar too zouden vliegen. Diaarvan heeft spreker nog niets gemerkt. Dr de Visser zeide, dat de anti-rev. veel intiemer zijn mei de Jtoomschen dan de Chr. Hist. Zoo huiverig zijn de Protestantsclie groepen er voor om voor te intiem met de Katho lieken te worden aangezien. Nu de verkiezingen weer in het. zicht komen, is het gewenscht, voor de zui vering van de politiek, dat de partijen zich niet in nevelen hullen. Alleen dart kunnen wij do aanvallen op het parle mentaire stelsel afslaan, indien er op het intermezzo-kabinet een cabinet volgt, dat wortelt in de volksovertuiging. Spreker wenscht hun, die hoofdman zijn over velen, de wijsheid toe om het staatsbeleid in de juiste richting te sturen. De heer Krijger (C.-H.) maakte enkele opmerkingen over de rede van den heer Lingbeek. Was de critiek van den beer Lingbeek juist, zij' zou heilzaam kunnen zijn, maar zij mist allen grond. Zij richt zich tegen de houding der Chr. Hist, tegenover Rome en de schoolkwes tie. Wat do betrekking tot Rome betreft, kan de groep Lingbeek haar bestaan op dien grond niet rechtvaardigen. Groen van Prinsterer zag slechts twee partijen; de eene, die de revolutie in toepassing brengt en de andere die zich daartegen keert. Voor Groen ging het tusschen geloof en ongeloof. Hij stak in zijn narede in 1858 de hand uit naar de Roomschen, maar de Roomschen aanvaardden de uit gestoken hand nog niet. Indien de heer Lingbeek bedenkt, hoe Groen tot samen werking uitnoodigde op grond van een heid in geloof, zou hij dan voortgaan zich maar steeds op Groen te beroepen tegen de Chr .Historischen? Het is Groen ge weest, die met veel moeite den weg ge baand heeft, waarop Lobman, Kuyper, en Keuchenius konden voortgaan. Uit het politiek testament van Groen blijkt dit duidelijk, waarin hij partij koos tegen de toenmalige Lingbekianpn- De heer Arts (R.K.V.P.) geeft uiting aan zijn afkeer tegen de coalitie. De heer Van R a p p a r d (V.B.) be. topgt dat er een wanverhouding is tus? sehen do loonen dor industrie- en der landarbeiders. De loonen in de industrie zijn z.i. te hoogt De heer Kersten (S.G.P.) zegt, dat ook de Staatkundig-Gereformeerden zich niet kunnen verheugen over het optreden van dit kabinet, dat niet in overeenstem-' ming is met hetgeen Calvijn schreef in zijn „Institutie". Spr. is vóór een parle mentaire regeering, maar deze mag niet regeeron bij de gratie van het volk. Het gezag is alleen uit Qpd. Het neutrale karakter van dit kabinet is in strijd met Gods Woord, waarvan -geen enkele over heid zich mag losmaken. Ook de Anti revolutionairen hebben zich losgemaakt van de oude gereformeerde belijdenis, zoo als die door Calvijn isi ontwikkeld. De Anti-revolutionairen hebben hun be ginsel verlaten. Als ze blijk geven van een ruime consciëntie, wat moet er dan te recht komen van een overheid, die da ruime consciëntie ook heeft en wat komt er dap terecht van den band met Gods Woord? Vrijheid kan, alleen zijn. wat ge bonden is aan het Woord Gods. Wat do overheid daarboven vrij1 geeft, is in den grond slavernij'. Inzake het gezantschap hij: den Paus zegt spr., dat het inderdaad zijn bedoeling ook was; do coalitie te breken. Dat dit zóó spoedig zou gebeuren, had hij; niet durven hopen. Het gezantschap was zuiver een Roomsoh belang. De roomschen voel den dan #ook hot eenige nadeel van deze afschaffing, die het contact verbrak tus- s.chen het Vaticaan en de roomsche poli tiek hier te laJnde. Spr. verheugt zich er over, dat de coalitie is gebroken, a.l ver heugt hij zich met beving. Er wordt weer gewerkt aan herstel der coalitie, maar spr. hoopt, dat dit nooit gelukken zal. Hij hoopt, dat de Chr.-Hist. de knie voor Rome niet meer zullen buigen. Do coalitie regeerde onder Christelijke vlag, maar christelijke daden bleven uit. Hij' wijst op de 'Zondagstreinen, de vaccinatie en de stemplicht en vestigt de aandacht op het zedenbederf dat to verwachten is bijl de Olympiade. Wat do handelspolitiek betreft verklaart spr. zich in beginsel niet tegen protec tie. De heer Schouten (A.R.) verheugt zich erover, dat hot salarisvraagstuk in do commissie van overleg komt en wijst er op, dat dit overleg lustig moet plaats heb ben, zonder dat dit in de Kamer wordt voorbereid. Vóór het overleg heeft plaats gehad, mag z.i. de minister geen 'mededee- lingen doen. Een tijdelijke regeling wenscht spr. niet. Deze zou prejudicieeren op de herziening. Wat betreft de financiëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten wil de minis ter een blijvende verlaging der gemeente lijke lasten. Hoe wil de minister dat doel bereiken, zonder opheffing der gemeente lijke autonomie? Die autonomie acht spr. een groot goed. Liever neemt spr. genoe gen met een minder volmaakte regeling. De verantwoordelijkheid voor het gemeen1- tebeheer mag z.i. niet verplaatst worden naar de centrale regeèring. Wat den algemeenen financieelen toe stand betreft, deze acht spr. niet onver deeld gunstig. De begrootingspositie is ten deele ontstaan door oorzaken, die in do toekomst niet zóó gunstig kunnen blij ven. De vraag is ook of men steeds de uitbreiding der overheidsbemoeiing zat kunnen tegenhouden. Aangaande de critiek van den heer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1