DE ZEEUW N. S. F. Radio-Toestellen TWEEDE BLAD. Staten-Geaeraal KRONKELENDE PADEN. Gemengd lauws. Radio-Nieuws. FEUILLETON. J. POLDERMAN - GOES VAN VRIJDAG 11 NOV. 1927. No. 36. TWEEDE KAMER. STAATSBEGROQT1NG 1928. Algemeene beschouwingen. De heer Heemskerk (A.R.) zegt, dat er tal van vraagstukken zijn, die de gees ten weerhouden in rust te blijven, hoewel er toch een tijdperk van rust heet te zijn. Dit kabinet, als extra-parlementair, wordt geacht sterk te staan, omdat liet geen politieke oppositie heeft. Toch is er een- partij, die het kabinet m den beginne prees, waarschijnlijk om dat het niet het kabinet Galijn was, maar die nu toch oppositie is gdan voe ren en zegt, dat het kabinet feitelijk een voortzetting is van het kabinet Colijn. Spr. wijst op een aantal verschilled tusschen dit kabinet en dat van Colijn, zoo o.m. de voorgestelde benoembaar- verklaring van een vrouw tot griffier der Staten, waarvoor spr- het kabinet geens zins zijn compliment kan brengen. Een ministerieColijn zou met zulk een voorstel toch. zeker niet gekomen zijn! Het tegenwoordige Kabinet lieeft een neutraal cachet. Maar daarop is het be zwaar van de Christ.-Hist. Unie tegen dit kabinet dan ook gegrond en dat is in overeenstemming met art. 3 van het aUti- revolutionnaire program, yolgons hetwelk het staatsgezag aan de ordonnantiën Gods moet zijn gebonden. Dil: beteekent, dat het richtsnoer is te vinden in de aanwijzingen die de Heilige Schrift geeft, maar dat de overheidspersonen deze door eigen studie hebben te vinden, zoodat zij er iii hun consciëntie aan gebonden zijn ter hand having van de ordening Gods.; ,\Vo voca len ons thans dikwijls in een tamelijk be nauwde almospheer. Het oogenblilc, waar op do vensters geopend kunnen worden en nieuwe frissehe lucht kan toestroo- men, is nog niet gekomen. Maar thans kan geen politieke strijd gevoerd worden tusschen de partijen" omdat er geen parle mentaire meerderheid is. Het parlement zoekt naar zijn aard naar een parlemen taire meerderheid. Overziet spr- den toestand dan ziet hij rechts drie partijen die bij verscheidenheid toch hierin zijn verwant, dat zij den God- d el ijken oorsprong van het overheidsgezag erkennen en die mede krachtens dat be ginsel zijnvolkspartij, geroepen met de belangen van alle volksgroepen rekening te houden. Zij! zijn geroepen hieromtront overeenstemming te verkrijgen en zij heb ben dit in praktijk gebracht met eerbiedi ging over en weer van geloofs- en geestes vrijheid. Spr. rekent daarbij niet de twee kleine protestantsche partijen, die geïso leerd willen blijven en in geen geval willen samenwerken met de katholieken. Ook rekent spr. daarbij niet de R.K. Volks partij, omdat spr. vreest, dat zij meer katholiek is dan volkspartij. Wat Dr De Visser gezegd heeft, is in principe de aanwijzing van de mogelijk heid van herstel der coalitie. Dr De Vis ser liet zich echter ontvallen, dat het was of de katholieken en anti-revolution- nairen als Siameesche tweelingen met elkaar verbenden waren. De heer Dir de Visser, C.-H.: „Neen, beschouwd werden". De heer Heemskerk: Zoo ïs hel niet, maar is dit een aanbeveling om te komen tot de formatie van een drieling. (Gelach.) Het is ook niet waar, dat de katholieken en anti-revolutionnairen reeds onderling de rollen verdeeld hebben voor het ge- val de coalitie zou worden hersteld en dat de Christelijk-Histo.rischen er dan zoo maar zouden bijkomen. Dat is een hersenschim. Bij herstel der samenwerking zon elk der partijen met gelijk recht komen en daarbij heeft de positie van de christelijk-historische; partij door den aard van hetgeen zij be geert en niet begeert, altijd kans van de gunstigste te zijn. Spr. zou een aantal punten kunnen noemen van groot belang,, waaromtrent de drie partijen tot overeen stemming zouden kunnen komen. Maar hij noemt ze niet. (gelach), anders zou het Vrij naar het Engelsch. 23) o— iÜ „Caroline, zeg toch niet zulke dingen over je moeder, schaam je" en de arme Mary .deed haax best om niet te geloo- ven, wat ze zoo juist gehoord had zoo slecht had ze zich haar tante niet voorgesteld. „Nou, denk er maar niet meer over, het is nu toch voorbij; o, Mary, ik zou haast wenschen, dat ik je maar nooit gekend had. Jij bent zoo goed en als ik jou zie, voel ik me zelf zoo slecht". Ze verborg haar gelaat in Mary's schoot, en zei: „Mary, ik moet je wat vertellen. Ik ben zoo ongelukkig; maar, je moet me beloven, -het niemand te zeggen." „Neen, Caroline, dat kan ik .niet doen. Als ik je met raad of daad bij kan stam, zal ik het doen, maar je moet me ver trouwen; ik beloof niets, zonder te weten, waar het om gaat." „Dan durf ik het je niet te vertellen en moet ik het alleen dragen; als "je lieve kind vóór de geboorte reeds ge smoord kunnen worden. De heer Schaper (S. D.): „Het is toch pen misgeboorte". De heer Heemskerk (A .-R.j zegt, dat er thans in het protestantisme een verdeeldheid is, die een cancatuur wordt door de verscheidenheid der gaven. Daar door verzwakt men het katholicisme niet. maar versterkt men het. Naar aanleiding van de rede. die spr. hoorde van den heer Lingbeek, en die hij binnenkort wel zal hooTen van den heer Kersten (gelach) zegt spr., dat na die rede hier een communis opinio was; men vroeg zich af: Waar is hel verbannings oord voor de katholieken? De katholieken streven naar macht, zeide de heer Ling- beek. De profestantsche partijen hebben échter ook steeds gestreefd naar; macht, doch ter wille van de geloofsvrijheid. De heer Lingbeek streeft ook naar macht, doch om de geloofsvrijheid te onderdruk ken, om anderen in hun overtuiging te belemmeren en in bedwang te houden. De heer Lingbeek beriep zich op bet amendement-Keuchenius om in de Grond wet vast te leggen, dat do openbare school een Christelijk karakter had. Maar de 'heer Keuchenins was geen. tegenstander van de vrije school, gelijk de heer Lingbeek. Wel zag hij iets onzui vers in de openbare school, maar dat blijft steeds- Het. eenige zuivero systeem is dus de vrije school. De li-eer Lohman zeide toen: „De heer Keuclienius vergeet, dat wij: bedoelen de o-penbara,school te doen verdwijnen." Na do pacificatie hoeft, de heer Lobman toch op dit punt eenig water in zijn wijn gedaan. In facto begint thans echter de openbare school uitzon, dering te worden en de vrije school re gel. En zoo wordt het anti-revolutionaire programma van 1886 langzamerhand ver wezenlijkt. Is dat onzuiver? De heer Lingbeek beveelt ons aan ook heen te gaan door een onzuiveron toestand. Hij accepteert een mcerderheidsvorming Roomsch-roiod: om daardoor te komen tot d n toestand' dat de overheid, zich op Christelijk Her vormd standpunt stellende, alle ongeloof kan weren. D:at zou, heel mooi zijn als bet zuiver beginsel was. Maar het is geen zui ver beginsel naar de Schrift, dat de Overheid kerk heeft te spelen- De overheid heeft de kerk te eerbiedigen- Men moet niet langs onschriftuurlijken wieg to't zijn doel willen komen. De A-R.. en C.H. daarentegen willen langs zuiveren weg hun doel bereiken- in Samenwerking met de Ri-K. Wat zou er gebeuren, indien hier kwam zitten een regeering met het uitgesproken doel haar geloof op te dringen aan de Ncdérlandsche natie? Welke toestanden zouden dan iu Neder land ontslaan? Maar de hoeren volgen aanwijzingen, die de Heilige Schrift niet geeft- De heer Lingbeek (H-G-S.) Dat kunt u nooit waar maken. De heer Heemskerk zal dat hier niet beproeven, doch wijst er nog op, dat een gezond democratisch leven alleen kan be staan, indien de verschillende, volksgroe pen in, organisch verband onder leiding van 'ho-oger beginsel slreven naar har monie met eerbiediging van elkanders in zichten- Daarom ziet spr. in herstel der coalitie nog steeds de beste oplossing. Spr. betreurt, dat het voorstel is gedaan tot invoering- van den 7-jarigen leerplicht. De A.-R. partij heeft principieele bezwa ren tegen den leerplicht en deze verlen ging verscherpt die bezwaren nog. Een 7- jarigen leerplicht wordt bovendien voor veel kinderen een verkapte 8-jarige leer plicht. Dat de regeering bij voorbaat een amen dement-Albania heeft afgewezen is een gebrek aan stijl Voorts komt spr. op tegen het handha ven van de uitbreiding van het aantal Zondagstreinen. Hij juicht de pogingen der regeering toe om inzake de bandels- politiek te komen tot een verweermiddel bij onderhandelingen en dringt aan op een regeling van de financieele verhouding' tusschen Rijk en gemeenten, al gelooft hij, dat het rapport der Staatscommissie uit komst kan brengen. Ten slotte waarschuwt spr. tegen te ver gaande bezuiniging op leger en vloot. De heer Bakker (G.-H.) dringt erop aan, dat bij de regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, rekening gehouden wordt met de belangen alles wist, zou ie medelijden met me hebben." „Ik kan alleen zeggen, vertrouw me Caroline en als ik „handel, zal het voor je bestwil zijn". De meisjes hadden geen tijd om verder te praten, want daar ging de bel voor het diner, en ze moesten zich gaan kleeden. „Denk er om, dat het Vrijdagavond is, zei Caroline, „er komen veel men- schen vanavond." Mary werd niet bepaald hartelijk door haar tante en Julia verwelkomd. Nu was er immers geen reden meer voor. Het werd de arme Mary maar al te duidelijk, dat Caroline gelijk had gehad. Het aan staande huwelijk was natuurlijk het on derwerp van gesprek, niet dat er over de jonge dame zelf gesproken werd, o neen, alleen o-ve-r haar inkomen. Er kwam dien avond een groot gezel schap bijeen, voornamelijk officieren van het 145ste' regiment en hun vrouwelijke familieleden; sommigen waren getrouwd, anderen niet. Slechts enkele van de gas ten kende Mary, zooals kapitein Hodge en zijn vrouw, mijnheer Ross mevrouw Ross had zich laten verontschuldigen hinderen kende ze' van aanzien. Voor de ouderen waren speeltafeltjes klaargezet voor de jongeren was er gelegenheid tot dansen. Caroline zette zich aan de der plattelandsgemeenten. Spr. dringt aan cp meer Zondagsrust voor het Rijkspersoneel en komt dan op de welvaar tspolitiek. Hij meent, dat onze fi nancieele toestand op een onzekere basis berust. Ondanks de ruimere toevloeiing der middelen blijft de welvaart binnens lands heneden peil. Do industrie en de landbouw blijven klagen. Nauw verband daarmee houdt het probleem om aan de toenemende bevolking meer werkgelegen heid te verschaffen. Breiden de land- en tuinbouw zich gestadig' uit, dan zal een grooter gedeelte van onze bevolking daarin een bestaan kunnen vinden. De lasten óp land- en tuinbouw gelegd, werken ook niet tot den bloei mede. Do heer v. d. T e m p e 1 zegt, dat de uit latingen van de regeering in de millioe- nen-iiota en in de memorie van antwoord, zijn hoop op een spoedige financieele rege ling tusschen Rijk en gemeenten niet heeft verlevendigd; Hij bespreekt verder de financieele po sitie van het Rijkspersoneel en de houding der regeering daartegenover aangenomen. Hij spreekt de hoop uit, dat de technische herziening van het bezoldigingsbesluit een eind zal maken aan den ongezonden toe stand van het oqgeublik, waarbij het lot der salarissen vastgekoppeld blijft aan den toestand der Staaitsbegrooting. De salaris verlaging is veel grooter geweest dan de regeering nu voörgt-eft en gaat er stil zwijgend van uit, dat de salarissen 'in 1920 behoorlijk waren.' Dit was niet het geval. Zij waren lager clan in 1914, rekening houdende met het indexcijfer. Het streven bestaat om zooveel mogelijk personen in 's Rijksdienst op arbeidscon tract aan te stellen Kan men zich echter voorstellen, dat het Rijk ambtenaren ten slotte op hun ouden dag zonder eenig pen sioen naar huis zai zenden'? Dit is een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Zooals de toestand nu is, kan hij niet blijven; het personeel in 's Rijks dienst verkeert in andere positie dan dat in par ticuliere bedrijven. Het mist het stakings recht en zijn arbeidsvoorwaarden worden eenzijdig door de overheid vastgesteld. Daartegenover zijn die arbeidsvoorwaar den in de regeling vastgelegd. Men stelt nu duizenden arbeiders in een positie van rechteloosheid. Het pleit niet voor het mi nisterie-de Geer, dat het clezen toestand laat voor 1 bestaan. Do heer Schaper (S. D. A. P.) con stateert, dat geen der redevoeringen van burgerlijke zijde iets heeft weerlegd van de rede van den heer Albarda. Spr. wijst er op, dat de alpha en de omega van de mo derne wetenschap is: verlaging der loonen, verlenging der arbeidstijden, omdat er niet voldoende productie is tengevolge van een tekort aan consumptie. Men wil het levenspeil der arbeids klasse neerdrukken, haar loonen verlagen, haar werktijden verlengen. De heer v. Gijn (V. IJ.)tot betere tij den. De lieer Schaper: Tot betere tijden, dat kennen we. Als men eenmaal van den 8-uren-dag af is, zal men hem niet gemak kelijk weer invoeren als d'e tijd beter is. Dat hebben we gezien toen we met revolu tie moesten dreigen om hem te krijgen. Bij de bourgeoisie vindt men de corruptie, de verkwisting en de zwendel, laat men daar cle bezuiniging zoeken. De heer L; d e V i s s e r (C. P.) wijst op de stijgende neiging van de bourgeoisie naar practische methodes en reactie. Bij den val van liet kabinet-Golijn heeft hij reeds gewaarschuwd tegen overdreven verwachtingen, evenzoo hij de mededeelin- gen in de Troonrede en de Memorie van Antwoord bij het optreden dezer regeering en de feiten hebben hem gelijk gegeven. Door heel het voorl. verslag klinkt de te leurstelling, -maar de parlementaire illu sionisten zijn met chronische maatschap pelijke blindheid geslagen, die hun ver hindert de maatschappelijke verschijnse len te zien en te doorgronden. Dit moet op nieuwe teleurstellingen uitloopen. Slechts definitieve koersverandering en het aanvaarden van den scherpsten klas senstrijd kan verbetering brengen. Dat cle regeering thans te keer kan gaan zooals zij doet, vindt zijn oorzaak in de dadenloosheid der arbeiders, die meenen, dat hun leiders in het parlement de zaken wel zullen opknappen. Deze regeering ver kracht de besluiten van de Kamer. De voorzitter: Ik kan dit niet toe laten. piano en spoedig was het bal in vollen gang. Het waren slechts moderne dansen, waarmede men zich vermaakte, de ouder- wetsche quadrille en menuet zag men niet meer, dat ging veel te langzaam en statig. Mary was de eenige van het geheele gezelschap, die zich afzijdig hield. Altijd had dit saort dansen haar vrouwelijke gevoelens gekwetst; ook had ze zich sinds den dood van haar vader, zooveel mo gelijk buiten alle wereldsche vermaken gehouden. Liefst had ze zich in tiaar kamer terug getrokken, maar ze wist, dat dit haar tan te zou beleedigen. Ze sloeg echter elke uit- noodiging om te dansen af, nam haar bor duurwerk en zette zich in een rustig hoek je. Om zich niet geheel van het gezelschap te onttrekken, ging ze van tijd tot tijd een praatje maken met iemand, die tusschen ree dansen wat zat uit te rusten. Juist had ze haar hoekplaatsje weer op gezocht, toen kapitein Nugent binnentrad. Hij kwam recht op haar toe en spoedig waren ze in druk gesprek gewikkeld. Dat duurde echter niet lang. ^Toen mevrouw rrke hen samen zag, kwam ze naar hen e, en zeide: „Ik ben blij u te zien, kapitein Nugent, komt juist op tijd om den volgenden dans met Julia te doen. En Mary, mis- De heer DeVisser: Dan moet u maar zeggen hoe ik het moet qualificeeren als een regeering brutaalweg tot de Kamer zegt De voo'rzitter: Ik kan dit niet toe laten dat u zegt, dat de regeering brutaal weg tot de Kamer zegt. De heer DeVisser: Wat moet ik dan zeggen, ik kan toch ook niet zeggen: onbe schaamd. De v o o z i 11 e r: Neen zeker niet, de regeering is altijd vriendelijk en welwil lend jegens de Kamer. De heer I)e Visser: Ik wou, dat ze dan wat welwillender en oprechter jegens het proletariaat was. Een regeering, die in strijd handelt mot den wil der Kamer, moet heengaan. Laatste spr. is' de heer Marchant (V. D.) die waarschuwt tegen een dubbel- tarief en verder het pleit voert voor de oud-gepensionneerden en de ambtenaren. Vandaag zet hij zijne rede voort. Een Ruh ens gestolen. Giste ren is ten huize van mevrouw van Hal- Maillarcl te Antwerpen de diefstal vastge steld, van een schilderij, toegeschreven aan Rubens. Het doek. dat 75 bij 50 c.M. groot is, stelt voor cle onthoofding van St. Jan Baplist. Rij mevrouw van Hal-Maillard, die 80- jarige weduwe Is, zijn sinds de laatste jaren verschillende schilderijen vangroote waarde, o.a. eenige De- Braeckeleers, op even geheimzinnige wijze verdwenen. R e r o o v i n g van een p o- s t vv a - ge n. De stoomtram van Heemstede naar Lc-iden vervoert ook zendingen der poste rijen, waartoe achter de personenwagens een klein ouderwetse!) tramwagentje aan gehaakt is- De conducteur van de tram is tevens met het toezicht op het postwa- gentje belast. Bi] Hillegom, Lisse en Sas- se-nheim komt postpersoneel in- en uit laden, terwijl bij aankomst te Leiden amb tenaren van het postkantoor den wagen ledigen. Zoo is ook geschied met de tram die Woensdagavond om 77 uur 20 uit Hillegom was vertrokken, maar de dien'st- doeende beambten constateerden te Lei den, dat vier postzakken uit Hillegom verzonden, verdwenen waren. Een on derzoek in alle plaatsen tusschen Haar lem en Leiden heeft tot resultaat gehad, dat de postzakken geopend in den omtrek van Bloemondaal werden gevonden, en door elkaar gegooid de geopende paketten langs den weg lagen. In hoeverre alle paketten terecht waren, kon men ons nog niet mededeelcn. yan de daders is nog geen spoor gevonden. Vermoed wordt dat tijdens den rit dieven op het primii- tiev-o wagentje gesprongen zijn er er de vier postzakken hebben uitgehaald, men nende dat één ervan wel geldswaardige stukken zou inhouden. Met de zakken zijn ze naar Bloemendaal gevlucht, waar de buit werd onderzocht, maar bleek, dat de pakketten slechts handelswaren, voor namelijk bloemkollen inhielden. Daar deze geen. waarde voor hen hadden, hebben zij de pakketten weggegooid- De ver zending van geldswaarden geschiedt in tegenstelling met die van handelspakket ten' steeds onder bijlzonder toezicht- Boefjes. De politie te Barneveld heeft een drietal knapen opgespoord, res pectievelijk 14, 10 en 8 jaar oud, die uit de woning van eep arbeider een portemon- naie met f 30 hebben gestolen. Verder heb ben zij bekend hij een alleenwonend land bouwer te hebben ingebroken. Een losgebroken stier. In een der Parijsche voorsteden heeft een losgebroken^stier gisteren schrik en ont steltenis onaer de inwoners verspreid. Een heele politiemacht werd op de been ge bracht om het woedende dier te vangen, doch deze dienaren van Hermandad le verden meer gevaar op voor de veiligheid der. burgerij dan voor die van den viervoe- tigên woesteling. Een 40-tal schoten wer den gelost, waarvan er echter geen enkel doel trof. Dies zette het beest zijn wilden galop onvermoeid voort. Een politic-in specteur wist tenslotte een karabijn te be machtigen en schoot daarmee den stier neer. Twee kinderen bedolven. Woensdagmiddag maakten een 23-tal kin deren uit Weerien onder leiding van hun sehien wil jij je nichtjes plaats aan de piano wel een poosje innemen. Ik heb ge hoord, dat je gisteravond bij mevrouw Hill zoo mooi gezongen en gespeeld hebt." „U wilt me wel excuseeren, tante Julia, maar vanavond kan ik lieusch niet spe len." Mary's stem was zacht, doch heslist. Haar tante wendde zich om, nam kapitein Nugent's arm en zei: „Als juffrouw Ste wart besloten is daar als spelbreekster te blijven zitten, nu, laten we haar dan niet verder storen." Het volgend oogenblik zat mevrouw Burke zelf aan de piano en Julia stoof weg met kapitein Nugent. Mary voelde een brandende blos naar haar wangen stijgen. Was het niet vol doende, dat ze moederloos was, moest haar eigen tante, die liaar een thuis had aangeboden, haar gevoelens zoo ruw kwet sen? Ze had echter deze troost, ze wist ze ker, dat kapitein Nugent een te edel mensch was om de woorden van haar tan te zoo op te nemen, als deze ze bedoeld had. Haar eerste neiging was naar haar ka mer te gaan, maar spoedig zag ze in, dat ze beter kon blijven en zich houden, of ze den steek niet gevoeld had. Dus ging ze weer naar haar oude plaatsje, keek naar de dansers en mijmerde een beetje. Hef viel haar op, dat mevrouw Hodge, de onderwijzer een uitstapje naar den Lager- berg. Bij het Lagerhoschje kwam men bij een open zandplek, >vaar de kindeiten onder toezicht van den onderwijzer in het zand gingen spelen. Plotseling' zag hij tot zijn ontzetting van een hoogte van twee meter een groöte massa zand. loskomen en op de zandplek neerstorten, waarbij 2 achtjarige jongens bedolven werden. Met groole krachtsinspanning kon hij een van hen intijds bevrijden. Toen de onderwijzer met een tocgesnelden briga dier van politie het andere slachtoffer te voorschijn bracht, gaf deze geen teekenen van leven meer. "Waarschijnlijk was door de kracht van de vallende zandmassa zijn borstkas ingedrukt, waardoor de dood intrad. Kind ver lam m i n g. Naar het ziekenhuis te Haarlem is een zuigeling uit IJmuiden overgebracht. Bij het kindje deed zich kinderverlamming voor. Toren recht gezet. Te Nieuw koop is cle dorpsloren rechtgezet. Hij was geheel losgemaakt van zijn fundamenten en rustte op 12 hydraulische vijzels. Lang zaam liet men aan de eeno zijde de vijzels zakken, waardoor de toren weer recht kwam te staan op vernieuwde fundamen ten. Afgevaardigden van Monumentenzorg en architecten uit den omtrek waren bij het werk tegenwoordig. De toren is 300 jaar oud en weegt ruim 400.000 kilo. Hij helde aan het hoogste metselwerk 80 c.M. over. PI i' o g i' a m m a van Zaterdag* 12 Nov. HUIZEN, 1840 M- (na 7 30 \950 M.) 12.30—1-30 Trio Winkels. 3.00—4.00 Kinderuurtje- 700-7.30 Hollandsch, D. D'. G. v. Ringelestein. 7.30800 Sociologie, Prof. J. D. G. Aëngenent, War mond- 800830 R .K. Staatspartij, J. B. Vesters, hoof died. van „Het Huisge zin". 830 Avondconcert, Kunstavond. Spreker: pater A- Bergman. HILVERSUM. 1060 M- 1200 Politie berichten. 12-352.00 Lunlchmuziek, 4.00 Italiaanscho les- 4.305.00 Fransche les- 5.005.30 Duitsche les 5.307.15 Concert door het A.N.R.O.- orkest. 7.157.45 Tninhóuwhalfmirtje door W. Balk: Het aanschaffen' en bewaren van tafclfruit. 7.45 Politieberichten. 10.00 Persberichten. 8.10 V.A.Rl-A- avond. Jubileumconcert v. d. Bond van Arb. Zangver. in Nederl. ter herd, van "zijfa 25-jarig bestaan- Uitv. v. h. koorwerk „Arbeids Verrijzenis"- DAVENTR.Y, 1600 M- 4 50 Orkestcon- -cert 5-35 Kincleraurtje. 6.20 Or- kestcoiicert. 7.35 Pianomuziek van Bacli. PARJJS, 1750 M- 10.50—11.00 Con cert. 12502.10 Orkestconcert. 8.50—1050 Galacoiicert. M i;f|fl LANGENBERG, 469 M- 12 30—1.50 Orkestconcert. - 5206.20 Vesper-or kestconcert- 7207.50 Mig. Lloibet guitaarvirtuoos. HAMBURG, 395 M- 3.35 concert. 7.20 Concert. BRUSSEL. 509 M- 8 35 Orkestconcert. De Radio- belasting in Denemar ken. In Denemarken is onlangs cle radio- belasting verlaagd en wel in verband met de aanzienlijke stijging van het aantal luisteraars. Dit bedroeg op 1 Februari ruim 130.000. D e r a d i o en de beroeps klassen. In Tsjiecho-Slowakië heeft het bureau voor statistiek een onder-zoek ingesteld welke klasse-menschen de meeste ont- vang-apparaten bezit. Van de 174.137 le den der Tsjecho-Slowaaksche Radio-Ver- eeniging bleken er 33.037 arbeider te zijn. Dan volgden in grootste aantal de bank en kantoorbedienden ,de rijksambtenaren, leeraren, journalisten, schrijvers, kunste naars, studenten en ten slotte de indus trie elen. knapste vrouw van het heele gezelschap, alles deed -om de aandacht van een zeke ren majoor Brugg te boeien. Ze had hem nog nooit te voren in haar oom's huis ge zien. Hij was groot en knap, maar zijn ge laatsuitdrukking en manieren deden haar onaangenaam aan en als bij instinct voelde ze, dat ze hem nooit graag' zou mogen. Na het dansen ging men spelletje doen, spel letjes, die ze nooit eerder gezien had. Wat schenen ze haar kinderachtig toe. Kapitein Nugent kwam weer naast haar zitten en zonder een woord te spreken over wat er voorgevallen was, zei hij: „Het spijt me zoo, dat u werd gevraagd om te spelen. Ik zag, hoe pijnlijk het u moest zijn te moeten weigeren. Ik hoop, dat u me niet onbescheiden zult vinden, maar had u niet kunnen wijzen op uw rouwkleeding?" Hij sprak met zoo veel respect, dat Ma ry voelde met een vriend te doen te heb ben. Daarom antwoordde ze: „Dat was niet de eigenlijke reden. Ook zonder dat zou ik geweigerd hebben." „En mag ik u vragen waarom?" „Ik houd niet van den geest, dien er heerscht op deze avonden en het lijkt me niet eerlijk er aan mee te werken en te doen of ik ze gezellig vind." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5