Ha. 36 Vrijdag II November 1927 42e Jaargang Wie Duifjes Spaart WANNEER 5TNIC0LAA5 VERJAART ïlst mimmer bestaat uit 2 bladen. EEUSTE BLAD. Baitenlanil. VERHEUGT ZICH ONGEËVENAARD MEER DAN CADEAUX, K@N. ZEEPFABRIEKEN DE BWir v.h. Chr. PLEINES, Den Dolder. •irwteur- H oofdredactour R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie ne. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERMAA4 Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, ii.—i Losse nummersf149 Prijs der Advertentiëa: 14 regels f1.20, elke regel meor M et Bij abonnement belangrijke korting Be politieke toestand. Bij liet algemeen debat over de Staats- loegroolixg in de Tweede Kamer, is uit don aard der zaak, door verschillende spiekers, ook aandacht geschonken aan het vraagstuk van de vorming eener _par- lemcntaire meerderheid. Het ongewenschte van den tegenwoor- digen toestand wordt door alle partijen ingezien. Niet ten onveclite werd er door den heer Albarda op gewezen, dat in den lande een gevoel ontstaat, dat er gaat komen een machteloosheid van het Par lement, tot vreugde zoojvel van de fas cistische als de communistische kringen, dat de belangstelling bij het volle voor het politieke leven verflauwt, en het ver trouwen in de doelmatigheid van den politieken en parlementairen strijd wordt geschokt. Het is dan ook dringend noodig, dat de Morrnale toestand wordt hersteld, .en dat weer een regeerkrachtige meerderheid wordt gevormd. De yiaag is echter: op welke wijze dat. zal moeten geschieden. Zal het komen tot de vorming van een z.g. „democratisch bloc", zooals de Sociaal-Democraten dat zoo gaarne zou den wenschen en waarbij dan op samen werking met de R.K. fractie wordt ge rekend? Of zullen de rechtsche partijen el kaar weer weten te vinden, om een reehtsch Kabinet dat wenscht vast te hou den aan en voort te houwen op de Christe lijke grondslagen van ons volksleven, mo gelijk te maken Terwijl wij dit schrijven, is het debat over 'dit vraagstuk nog niet afgcloopen. Maar dit is nu roods duidelijk gewor den, dat er van een Roomsch-Roode coa litie vooralsnog geen sprake is. De mogelijkheid daarvan werd reeds bij voorbaat door den heer Nolens afge sneden. Tegen zijne gewoonte in, voerde hij als eerste spreker het woord, vermoedelijk om reeds dadelijk op dit punt klaarheid te brengen. Wat hij hieromtrent opmerkte was niet voor tweeërlei uitlegging valbaar. De roode en rose vrijers, hebben voor alsnog geen kans. Tegelijkertijd werd door den heer No- lens -even onomwonden uitgesproken, dat, naar zijn inzicht, een Kabinet steunende op de drie rechtsche partijen, den bes ten waarborg biedt voor een alzijdige be hartiging van 's lands belang. Do basis van samenwerking is blijven* bestaan. En hij voegde hieraan toe, dat naar zijne meening de wensch lot herstel der coalitie ook hij de andere rechtsche groe pen beslaat. „Maar natuurlijk", zoo vervolgde hij, „een dergelijken hterarischen wensch, zou ik het haast noemen, daaraan heeft men ten slotte in het p-ractische Staatsleven Biet genoeg. Wanneer ik het goed zie, komt het eigenlijk hierop aan, dat de Christelijk-historiscbe Partij zal moeten decideeren: öf wel zich verder laten mee- sleepen, laat ik zeggen in een anti-coa- litie-strooming, öf wel partij kiezen voor ,do samenwerking van de drie rechtsche groepen. Iedere groep behalve misschien dan die van den heer Marchant heeft ook in eigen boezem met moeilijkheden te kampen. Ieder huisje heeft rijn kruisje, en wanneer het huisje een beetje groot is, heb ik wel eens hooren zeggen, dat er meer kruisen zijn. Overigens is er een samengaan en een samengaan. Men kan samengaan wat men noemt con amore, in vol vertrouwen, zonder een in alle punten scherp omschreven program, in het vooruitzicht, dat eventueele moeilijk heden zullen opgelost worden wanneer zij zich voordoen, en de historie bewijst, dat het dan dikwijls zeer goed lukt. Er is echter ook een samengaan, waarbij altos .ran te .voren vast omschreven is. Ik laat in het midden, of dit ooit mogelijk zal zijn, maar wel leert de ervaring, dat de tegenstanders, al naar de omstandig heden, zoowel het een als bet ander afkeuren." Over de wijze van samengaan liet de heer Nolens zich dus niet uit. Maar wel werd tot de Chr. Hist, fractie de gitnoodiging gericht, mede te werken, om de verbroken samenwerking te her stellen. Ala morgen de „Handelingen" in ons bezit rijn op courantenverslagen gaan wij ia dit geval liever niet af, zien we, hoe hierop door Dr de Visser geantwoord werd. Naar de ontwapening! In antwoordop een desbetreffende vraag in het Lagerhuis heeft Bridgeman, de eerste Lord van de Engelsche Admirali teit, meegedeeld, dat de volgende schepen voor de vloot op stapel staan: 1 slagschip, 12 kruisers, 4- rivier-kanonneerbooten, 6 onderzeeërs, 2 mijnenvegers, 1 onderzee- depot-scliip en 1 herstellingsschip. Do volgende schepen waren gedurende de laatste 12 maanden voltooid: 1 slag schip, 1 mijnenlegger en 1 onderzeeër. Propaganda voor het sparen. In Duitschland wordt momenteel een krachtige propaganda voor het sparen ge maakt. i Zoo zendt de Stedelijke Overheid te Ber lijn aan eiken nieuw geborene een spaar boekje met een inschrijving van drie Mark thuis, waarmede dus reeds een eerste be gin gemaakt is. Te Hamburg-AItoua werd door de drie aldaar gevestigde spaarbanken een Spaar- dag georganiseerd, die tot resultaat had, dat alleen op dien dag 1473 nieuwe boek jes werden uitgereikt. Ruim 10.000 spaar ders stortten nieuwe spaargelden tot een totaal bedrag van niet minder dan een millioen mark. De vervalschers van Hongaarsche effecten. De Berlijnsche politie, die in ruime mate heeft bijgedragen tot het ontdekken van nieuwe knoeierijen in Hongaarsche effec ten, zet haar onderzoek voort. Reeds is ge bleken, dat do gearresteerde bankeir Blu- menstein en zijn nog voortvluchtige zoon Karl herhaaldelijk te Berlijn hebben ver toefd en daar met talrijke personen in ver binding zijn getreden. Ook de in deze zaak opgetreden gebroeders Toybini hebben, al vorens ze naar Parijs trokken, te Berlijn gewerkt en men vermoedt zelfs, dat het plan der aftroggelarij daar is gesmeed. Zeker is, dat Blumenstein voor meerdere millioenen mark Hongaarsche goudrente brieven bij een Berlijnsche Bank in een safe had gedeponeerd. Later werden deze effecten naar Frankrijk gesmokkeld. De bende heeft vermoedelijk ook nog een aantal medeplichtigen te Berlijn en wel in kringen van Russische en Hongaarsche emigranten. De grootste duikboot van de wereld. De grootste duikboot van de wereld is te Portsmouth van stapel geloopen; zij is bestemd voor de Amerikaansche vloot en kan dienst doen als mijnlegger. De be manning bestaat uit 8 officieren en 80 ma trozen. Noodweer en overstroomingen. Op de Fransche* kust woeden hevige stormen, die groote schade veroorzaken en het scheepvaartverkeer benadeelen. Te Cherbourg is de geheele scheepvaart stilge legd, terwijl te Omonville door de vloed- gelven tal van huizen werden over stroomd, zooda't de bewoners moesten vluchten. Ter hoogte van Gascogne is een vis- schersboot met 8 opvarenden vergaan. Een ponton raakte op drift en zonk. Verscheidene schepen werden tegen de pieren stuk geslagen. Uit Spanje wordt gemeld, dat langs de kust vau de Straat van -Gibraltar tot Santander storm heersebt. De havens van Cadiz, Vigo en La Co- runa' zijn gesloten wegens het slechte weer. Te Vigo dreven twee visschersschepen tegen elkaar op, waardoor er één jn tweeën brak. Negen van de twaalf sche pelingen verdronken. Te Llandudno aan do Noordkust van Wa les (Eng.) drong de zee de stad binnen en talrijke straten, huizen en winkels werden overstroomd. Persoonlijke ongelukken, zijn niet voorgekomen. Door den sterken regenval van do laatste dagen zijn de zij rivieren van den Rijn weer gestegen. Uil Freiburg wordt gemeld, dat de rivie ren in het Schwarzwald het omliggende land weer overstroomen. Het heeft Woens dag en Donderdag in het Schwarzwald bovendien erg gesneeuwd. Een bericht uit Zwoibrücken zegt, dat iu hot Oosten der stad het water tot een meter hoog in do huizen steeg. De brand weer moest meer dan 100 persenen red den. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat de Neökar op verschillende plaatsen buiten zijn oevers is getreden. Bij Kannstadt is het verkeer onderbroken. Tusschen Biebermühle en Pirmasens stortte door den regen een rotsblok naar beneden en viel op den spoorweg, waar door een goederentrein ontspoorde. In Bergell heeft de Orienga, die in September zooveel kwaad stichtte, op nieuw de brug bij Casaccia meegesleurd, WAARONDER Qekleede Popop Padvindersmes op Silverpl. Eversharp Potlood op Stoommachineop Zilveren Heerenhorlogeketting op Theelichtjeop Lederen Actetasch op Porceleinen Theeservies op Oud-Hollandsche Hoekstoel op Sjoelbak of Porcel. Eetservies op 25 Duifmerken 35 Duifmerker. 50 Duifmerken 60 Duifmerken 75 Duifmerken 100 Duifmerken 150 Duifmerken 200 Duifmerken 300 Duifmerken 750 Duifmerken Volledige Rjst van Cadeaux gratis op aantrage. Alleen Duifmerken van de pakjes le SOORT ZEEPPOEDER-VETLOOGMEEL (oranje en blauw) komen in aanmerking. zoodat het verkeer met Maloja weer ver broken is. In het Oberland heeft de gewas sen Rijn ontzaglijke houtmassa's in be weging gebracht. Uit Neurenberg wordt gemeld: De sterke regenval der laatste dagen heeft een ster ken was van de Pegnitz tengevolge ge had. Van uur tot uur wast het water der rivier. In de stad zijn verscheiden© straten in do nabijheid van de Pegnitz •ondergeloopen. In de rivier drijven tal- looze boomstammen, tuindeuren, schuttin gen en andere voorwerpen ,die op over stroomingen wijzen. De troonkwestie in Roemenië. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft de regeering de tegen 20 Nov. te Alba Julia; bijeengeroepen vergadering der na tionale boerenpartij verboden. De partij kan deze bijeenkomst evenwel in een andere stad in Zevenburgen doen houden, waar de staat van beleg niet afgekondigd is. Naar uit Boekarest wordt vernomen tracht do regeering een stap te doen, wolk© nog geen precedent heeft. Zij wil n.l. de liefdesbrieven van kroonprins Carol publicoeren, in de meening, dat deze hem hij het volk in discrediet zullen brengen. De in beslag genomen Duitsche eigen dommen. Volgens een bericht uit Washington wordt thans in Amerikaansche kringen aangedrongen op een spoedige regeling van het vraagstuk der teruggave van den in beslag genomen Duitschen eigendom, aangezien, indien in de tegenwoordige zit ting van het congres deze kwestie niet tot oplossing wordt gebracht, de aangele genheid tot 1929 slepende zal blijven. Men dringt op een tijdige teruggave aan, daar Duitschland het volgend jaar voor het eerst het volle bedrag volgens het Dawésplan moet opbrengen en men is van oordeel, dat, indien de Duitsche bezittin gen dan teruggegeven zijn, dit zal bijdra gen tot een goede afwikkeling van de Duitsche betalingen. Ook meent men, dat dan de geldbehoeften van de Duitsche industrie gemakkelijker bevredigd zullen kunnen worden. De Koningin-Moeder. Na haar verblijf ini Beieren! en daarna gedurende een week op Het Loo is de Koningin-Moeder gisterenmiddag per ge wonen S.S- trein van 12 uur 50 min., waarin zich een salonrijtuig bevond, to Grave nhage teruggekeerd om daar haar winterverblijf to vestigen.' Do Koningin-Moeder werd op het per ron voor de Kon1, wachtzaal beigroet door den burgemeester, den heer J. A. N. PatijW, en den gouverneur der residentie, generaal-majoor Insinger, met welke auto riteiten zij zich eenigen tijd onderhield- In gesloten auto's werd naar het paleis in het Lange Voorhout gereden- Mr Th. Heemskerk. Aan het Kamer-overzicht in het H d b 1. is het volgende ontleend: „Nu hebben we toch moeite gehad om Jungmann en van Iterson te gelooven. En toch, in hun handhoekje „Parlement en Kiezer" staat als mr Th. Heemskerk's geboorte-jaar opgegeven: 1852. Zoodat deze staatsman waarlijk een die dien naam ten volle verdient ruim 75 jaar moet zijn. Maar wat was er dan veranderd, sinds een jaar of twintig, toen wij hem vandaag daar aan de verre overzijde zagen en hoorden spreken? Immers niets; de stem was nog even helder en buigzaam, even krachtig van klank, de voordracht was even beheerscht en boeiend, het gebaar, even pittig en lenig, de gestalte even hoog en de inhoud van het gesprokene was precies even scherpzinnig en voor- naam-geestig herhaaldelijk ruisclile er oen vlaag van algemeen gelach door de Kamer als op de allerbeste dagen van toen de heer Heemskerk nog maar een goede vijftig was. Het was een brillante rede van fijn ge halte en ze vormde een van die, tegen woordig zoo zeldzame oogenblikken. waarop men met genoegen op de tribune zit. Want zooveel fijne, frissche geest als van dezen jeugdigen 75-jarigo krijgt men tegenwoordig zelden meer in de Kamer." De Ziekte- en Ongevallenwet- Minister Slotemaker de Bruïüe heeft het 5 Febr. 1925 ingediende ontwerp Ziekte- .en Ongevallenwet, ingetrokken. Regeling der Ziekenfondsen. Ingediend is een tweede nota van Wij zigingen op het wetsontwerp tot rege ling der ziekenfondsen. De Minister van Arbeid ziet n,l., met de toenmalige' ministers Talma en Aal- foerse, het meest doeltreffende middel om te komen tot doelmatige geneeskundige verzorging van' 'do breede volksklassen der arbeiders en der met dezen maatschappe lijk gelijkstaande^: in de regeling en de ontwikkeling van het ziekenfondswezen. De voorgestelde wijzigingen' betreffan o.m.: Intrekking van do toelating moet ook mogelijk zijn wanlncer oen fonds zijn taak op zoo gebrettige wijze vervult, dat daar door de geneeskundige verzorging der bij het fonds verzekerden in gevaar komt. De mogelijkheid om dwergfonds en! te weren is geopend! Aan het ziekenfonds wordt de bevoegd heid gegeven in de statuten te bepalen, dat een toetredend! lid met een gezin ook de gezinsleden hij het fonds moet verzekeren- Art. 10 van het gewijzigd ontwerp regelt o.m. de vrije artsenkeuze. Naast genees kundigen worden ook vroedvrouwen ge noemd- Hot verstrekken van tandheelkundige hulp zal aan het fonds ter beslissing worden gelaten'. Vliegtocht Amsterda m Kaapstad. De heer H. Martin, waarnemend direc teur der K. L. M., deelde gisteravond te 's-Graveuhage tijdens zijn lezing over een luclitverbinding met Indië, welke hij al daar voor de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" hield, mede, dat de heer Van Lear Black te kennen heeft gegeven, bin nenkort met een K.L.M.-toestel en Neder- landsche bemanning een tocht Amster damKaapstad te willen ondernemen Onze Amerikaansche vriend zal niettegen staande de groote moeilijkheden, aan een dergelijken tocht verbonden, zijn plan ze ker willen volvoeren, zeide de heer Mar tin, daar kennen we hem nu wel voor! Verlaging telefoontarieven Vanwege het hoofdbestuur der posterij en en telegrafie wordt gemeld Te 's-Gravenhage hebben in een op 12/14 October gehouden bijeenkomst be sprekingen plaats gehad tusschen gedele geerden van de Belgische, Duitsche, En gelsche en Nederlandsche administraties over een herziening van de tarieven in het telefoonverkeer tusschen de betrokken lan den. Als gevolg hiervan zal met ingang van 1 December de prijs voor een telefoonge sprek tusschen Nederland en Engeland worden verlaagd met f 1.25 per eenheid van 3 minuten. Thans kost een gesprek tusschen een plaats in Nederland en Lon den f 6.25; met ingang van genoemden datum wordt dit f 5. alzoo een verlaging met 20 pet. Verder is, 'behoudens de goedkeuring van hoogere autoriteiten, overeenstem ming verkregen over een verlaging van het tarief der gesprekken in het Belgisch-Ne- derlandsche telefoonverkeer met ingang van een nader vast te stellen datum. Dit zal van gunstigen invloed zijn op de sa menstelling van een nieuw tarief voor liet telefoonverkeer tusschen Frankrijk en Ne derland. Ten slotte is van gedachten gewisseld over het tarief, dat zal moeten gelden voor het transatlantische telefoonverkeer, dus o. m. voor het verkeer tusschen Nederland en Amerika. Ook te dien aanzien mag spoedig een regeling tegemoet gezien wor den. Dio keramische industrie- Thans is ingediend het aangekondigde wetsontwerp tot tijdelijke verhooging vanl het invoerrecht op huishoudelijk aarde werk, porselein en glaswerk en op enkele soorten tegels- De regeering ricemt dezen voorgeleiden maatregel een noodmaatregel tot behoud van een oud-Nederlandsche industrie. De geldigheidsduur is gesteld op 3 jaar- De overproductie van buitenlandsehe fabrie ken wordt bij voorkeur op de Nederland se ho markt geworpen en bedreigt onze eigen industrie steeds meer- In 1920 en 1926 werd resp- ingevoerd: 1920 1926 K-G. K.G- Aardewerk - 2-628 759 7.070.000 Porselein 5.129-963 7.295.000 Glaswerk 3-657317 6.471.000 Dat door verhooging van het invoer recht de inhcem&cli© artikelen noemens waard duurder, zullen worden, behoeft niet te worden gevreesd. Integendeel be staat er een redelijk vertrouwen, dat de verkoopprijzen van de inheemschö artike len zullen dalen, doordien de algemeen© onkosten, die thans op ©en kleine produc tie drukken, in'de toekomst op ©en gro ot teren hinnCnlandsclien omzet worden om geslagen. Voorwerpen, die do industrie alg hulpmiddel dienen, b.v. verpakkingsglas, bloempotten enz- zijin van. de verhooging uitgesloten- Ten einde een wijziging van do verschil lende posten dor Tariefwet te voorkomen, is het raadzaam geoordeeld, de beoogd© verhooging in le voeren, door de in- lassching van een afzonderlijk artikel in de bestaande Tariefwet- Do vorm, waarin de verhooging voor gesteld wordt 15 pet- in plaats van 8 pet- der waarde met een minimum-recht van f3 per 100 K-G- netto is geheven nadat een oplossing üi den vorm van een specrfiekrecht ondeugdelijk is bevonden!. De voorgestelde verhooging zal hot be oogde doel voldoende kunnen dienen- Aan genomen mag worden, dat gedurende de 3 jaren, dat de wet zal werken, de toe standen in do betrokken nijverheid zoo danig zullen zijn verbeterd, dat aan de thans voorgestelde verhooging vaar invoer recht geen behoefte meer bestaat- De Postraad. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp tot instel ling van een Postraad voor het Staats bedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie, kan men vrij algemeen zich met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1