No. 35 Donderdag 10 November 1927 42e Jaargang EERSTE BLAD. iom. luiWaitl NI VA TANDPASTA BissenlaM ast nummer bestaat uit 2 bladen. VOORKOMT TANDBEDERF vrouw niet gevaar- B gevallen, weigert medische methode nagebootst, we zijn errein der medische op grond van een ?en. over een res- i Kamer der ilaag- ïedert vonnis gewe- .chen de N.V. Kon. Vlissingeni eni den i wicn de eigendom nt rompstaal, welk van den bouw van. dat het staal aain renscht het bedrag, jouw aan! de Schel- rerhoogen met den ven staal. De Staat tn het staal en zegt at niets te maken oofde niets aan de is- De rechtbank .oegelaten om door at de Schelde vee4 staat in Amerika den bouw dor on. ras- is bepaald op 13 taan van mr Kuhn- e dienstwei- id te 's Ilertogen- L- uit Wolvega, E. H. uit Sneek, P. H. uit Amster- ile dienstweigering evangenisstraf met m ontslag uit den Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers fftM Prijs der Advertentiën: regels f 1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting KOSVCRr 7KJOMXB misdadigsters waren, tot geldboeten en gevangenisstraf worden veroordeeld. De geheele stemplicht-bepaling is een schande voor onze wetgeving, die per eerste gelegenheid behoort te verdwijnen. De stemplicht. Bij het Haagsche Kantongerecht is gis teren nog weer eens gebleken de dwaas heid, om geen ander woord te gebruiken, van het altijd nog gehandhaafde stem plicht-artikel. Een gedeelte van het verslag, zooals we dat vonden in „Het Vaderland", laten we .ter illustratie hier volgen. „Het kleine zaaltje var! het gele ge bouw was siampvol. Een der eersten die het woord: „ge moedsbezwaren" bezigde, was de heer E., die namens zes vrouwen het woord kwam voeren. Zijn rede duurde een half uur. Deze kwam hierop neer, dat gods dienstige gemoedsbezwaren wel een gel dige reden voor het niel-stemmen kun nen zijn. De wet laat daarin den kan tonrechter vrij. Vele kantonrechters- den ken daar verschillend over. De ambtenaar meende, dat een derge lijk bezwaar steeds moeilijk te controlee ren is. Als de mogelijkheid bestond, dat de m-enschen met gemoedsbezwaren zich vóór den stemdag gingen aanmelden was het wat anders. Nu bestaat die mogelijk heid evenwel niet. Tegen ieder der ver dachten requireerde spreker f 1 boete of 1 dag hechtenis. De kantonrechter, mr Teilegen," vond dat het niet aan den rechter is rekening te houden met gemoedsbezwaren, omdat de yvet daartoe geen gelegenheid geeft. Hij veroordeelde elke verdachte tot 50 cent boete sub®. '1 dag hechtenis. Een slanke, bleeke juffrouw had ook gemoedsbezwaren: „Ik geloof, dat vrou wen niet mogen stemmen". „Heeft u dat zelf uitgevonden?" De juffrouw schrok. „Ja, het gaat van mezelf uit." Vijftig cent boete voor deze overtuiging. Een oude heer, met mooie, witte haren, kwam vertellen: „Ik heb niet ge stemd, 6 Aprilwant 5 April was ik uit het ziekenhuis ontslagen. Met een ziekenauto hebben ze me thuis gebracht. Hier is een briefje". „Zoo, zoo, gaven 'ze u in het zieken huis niet den eerenaam van Opa?" „Ja, ja, glimlachte het oude heertje trotseh. „Nu, dan zal ik opa vandaag ook maar naar huis laten gaan." De baby. „Ik heb zes April een baby gekregen, Edelachtbare." „Ja, dan kon u inderdaad niet gaan stemmen. Gaat u maar gauw naar uw kleine, die zeker om u huilt." „Mijn. vrouw kon niet komen stemmen. Ons kind was drie dagen oud. „Het is in orde hoor. Het spijt me voor u van uw tijd.Ik begrijp niet, dat derge lijke zaken voorgebracht zijn. Johanna had ook niet gestemd. Haar heele .gezicht zeide: „tk zal het jullie wel eens even vertellen!" Maar toen ze voor den rechter stond, zei ze alleen op vljandigen, nijdigen toon „Gods-Woord!" Waar ergens staat het dan dat u niet mag stemmen?" „Ja, honderd keer ken iir dat zeggen, maar nou net niet. Ik weet alleen ,dat de vrouw de mindere zal zijn van den man. Daarom stem "ik niet." Grietje moest ook terechtstaan. „Ach, Edelachtbare, het was voor de eerste keer en ik had geen papiertje thuis gehad." „Nou, maar ze zullen thuis toch wel hebben gezegd: „Grietje, kind, je moet gaan stemmen. Wij gaan ,ook?" „Neen, ze hebben niets gezegd." Grietje kreeg een gulden boete. Het js onbegrijpelijk, dat de meerder heid van de Volksvertegenwoordigers evenals de Regeering nog steeds niet bereid is, den stemplicht af te schaffen. Dat de belangen van den Staat gediend zouden worden door $e menschen, die zich absoluut niet voor de publieke zaak iinteresseeren en die zelfs in ge moede be zwaar hebben hun stem uit te brengen, kan toch moeilijk worden volgehouden. Juist het omgekeerde is het geval. De handhaving van den stemplicht heeft bovendien tengevolge: in do eerste plaats een geweldige papperasserij. Vervolgens hot onttrekken van hon derden ambtenaren aan andere, naar ver bouwd mag worden, meer gewichtige be zigheden; voorts een groote en door niets gemo tiveerde geldverspilling en eindelijk en dat is nog wel het ergste: dat tal van rustige burgeressen, met den rechter in aanraking komen en alsof het l Turksche samenzweerders veroordeeld. Drie van do vijf leden van een bende, die in Augustus van dit jaar nabij Smyrna werden gearresteerd, zijn ter dood veroor deeld; één kreeg levenslange gevangenis straf, terwijl een ander werd vrijgespro ken. De aanklacht tegen hen luidde, dat zij uit Griekenland in het geheim in Turkije waren gekomen, met de bedoeling, den Ghazi Pacha te vermoorden en dat zij in 't bezit van schietwapens en bommen ge vonden werden. Geen der vijf beschuldig den heeft zijn schuld bekend, of geloo chend. Kening Alfons bestolen. Koning Alfons is het slachtoffer gewor den van een handigen gauwdief, die in het koninklijk paleis zelf zijn slag geslagen heeft. Op den vooravond van zijn vertrek naar Napels, waar hij de vorstelijke trouwplechtigheid ging bijwonen, kwam hij tot de ontdekking, dat een deel van zijn juweelen, de insignes der orde van het Gulden Vlies en een aantal Britsche, Itali- aansche en Fransche onderscheidingen verdwenen waren. De zoon van één der paleisbeambten is te Sevilla als verdacht van den diefstal ge arresteerd. 48.000 gulden cadeau aan de schatkist. De kanselier van de Engelsche schatkist heeft van een anoniem schenker, die zich „Well Wisher" noemt, een gift van 4000 pond sterling ontvangen ten behoeve van 's rijks schatkist. In 1924 schonk „Well Wisher" een gift van 5000 pond sterling en in April van dit jaar 1000 pond. Minis ter Churchill heeft door middel van de pers aan den onbekenden gever zijn dank betuigd. In het dienstjaar, dat in April 1927 ge ëindigd is, ontving de schatkist aan giften van particuliere personen in totaal 73.927 pond sterling. Sinds 1924 werd er meer dan 1 millioen pond sterling aan zulke giften ontvangen. Mist. Gisteren hing hoven het Kanaal tus- schen Frankrijk en Engeland en hoven een gedeelte van Engeland een dikke mist. De vliegtuigen van Crovdon konden niet ver trekken, terwijl die van Keulen en Parijs gedwongen waren noodlandingen te doen, zoodat de reizigers het verdere gedeelte van hun reis per spoor moesten afleggen. De Kanaalbooten hadden veel vertraging. De oppositie in Rusland. De Moskousche bladen maken een be sluit openhaar van het comité te Moskou der Russische communistische partij, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd om de leden van de oppositie o. m. Trotzki, Sinofjef, Kamenef en Smilga buiten do communistische partij te zetten. Het optreden van de oppositie geduren de de feestelijkheden in verband met het tienjarig bestaan van de Unie der Sovjet republieken heeft bewezen, dat de Trotzki- groep zich in niets meer onderscheidt van de Mensjewistische partij. Het comité acht liet noodzakelijk dit voorstel onmiddellijk ter sprake te brengen in het centraal co mité der Russische communistische partij. Hst nieuwe Volkenbondspaleis. De Zwitsersche ingenieurs- en architec- tenvereeniging heeft aan den president van den Volkenbondsraad een brief ge richt over de prijsvraag voor het nieuwe Volkenbóndsgebouw. Zij memoreert daar in dat de jury een eersten prijs van 30.000' franken heeft uitgeloofd en dat er negen prijzen van 12.000 franken zonder classi ficatie zijn toegekend. De vereeniging geeft nu in overweging onder de negen bekroonde architecten een nieuwe prijsvraag uit te schrijven. Korte berichten. Naar gemeld wordt, hebben de tex tielfabrieken op den rechter-oever van den Rijn gisteren 55.000 arbeiders uitge sloten. Voor alle bladen in Roemenië is de preventieve militaire censuur ingevoerd. Het is verboden den naam van den ex- kroonprins te noemen of de troonkwestie te bespreken. Het gevaar voor een hongersnood in de door overstrooming geteisterde streken van den Staat Vermont (V. St.) kan thans als geweken worden beschouwd. Er is hulp aangekomen en de verbindingen zijn weer tamelijk wel hersteld. Naar de politie heeft vastgesteld, is de te Parijs wegens vorvalsching van Hon- gaarsch bankpapier gearresteerde z.g. bankier Biumenstein dezelfde als de vroe gere spiritushandelaar Josef Biumenstein, die zijn domicilie te Weenen heeft. Bij La Robla in do provincie Léon (Spanje) is een trein door een wervel wind uit de rails geworpen. Daarbij^ 2ïjn twee menschen gedood en drie gekwetst. De Honigaaracbe Kamer van Afge vaardigden. besloot bet alcoholisme te be strijden. Zij bepaalde, dat er geen alco hol mag worden verstrakt aan jongelie den onder de 18 jaar. en poetsl 's-morgenj en 's-avonds met 73 cts.per'/>tube, 25di p.'A tube. De Vleeschkeuringswet. Naar „De Slagerscourant" verneemt, verkeert de voorgenomen wijziging van de Vleeschkeuringswet in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het ligt in de bedoeling, de slagers- en landbouwbonden, de Maatschappij van Diergeneeskunde en de Vereeniging van slachthuisdirecteuren over de voor ie stellen wetswijziging te hooren. Zoodra dr Berger van zijn zen ding naar Frankrijk en Italië is terugge keerd, zal de laatste hand aan het ont werp der wetswijziging worden gelegd. (Dr Berger is door de Regeering afgevaar digd naar het Intern. Landbouwinstituut te Rome, waar hij als lid van de weten schappelijke afdeeling een 'belangrijk aan deel zal nemen in de te voeren besprekin gen omtrent den in- en uitvoer van vleesch naar verschillende landen.) Hetonderzoek naar derijvaar- digheid. De heer Braat, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van water staat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat er man nen tot adviseurs voor het onderzoek van rijvaardigheid van motor-rijtuigbestuur- ders benoemd zijn, die zelf nooit met een auto gereden hebben en ook geen schoon strafregister als motorrijder bezitten? Is de minister bereid mee te deelen: lo. of er vóór de aanstelling van boven genoemde adviseurs onderzocht is, of zij zelf rijvaardigheid bezitten, ook al hadden zij een rijbewijs vóór 1 Mei 1924?; 2o. hoeveel van de 4 gulden, die gestort moet worden door den aanvrager van een rijvaardigheidsbewijs, den adviseur-exa minator ten goede komt?; 3o. of er destijds een openbare oproe ping van sollicitanten voor die betrekking gedaan is; zoo ja, waar, en hoe? Eenheidsf ormulieren. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw heeft in een rondschrijven aan de gemeentebesturen doen uitkomen dat zoowel uit economisch oogpunt als in verhand met het bevang dat voor het in goeden staat 'houden der archiefstukken gelegen is in een uniforme afmeting dei- stukken het aanbeveling verdient, in dien ook door de gemeentebesturen tot in voering der nieuwe voor de Rijksdiensten bepaalde eenheidsformaten overgaan. De minister heeft voorts aan de Com missarissen der Koningin verzocht, te be vorderen, dat ook door de provincies en verdere administratiën tot invoering dei- nieuwe formaten worde overgegaan. Technische salarisherzie ning. Maandag, zoo wordt officieel gemeld, heeft de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken ver gaderd. Na de mededeeling van de regeerings- delegatie dat de regeering bereid is, in overleg met de organisaties een technische salarisherziening ter hand te nemen, be sloten de organisaties, den voorzitter der Tweede Kamer te verzoeken, het door hen aan dat college gerichte adres met bijge voegde memorie in zake de herziening van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijks ambtenaren als niet ingekomen te willen beschouwen, daar deze memorie in de cen trale commissie voor georganiseerd over leg bij de toegezegde salarisherziening zal worden besproken. De werkwijze voor deze herziening zal nader worden vastgesteld in de eerstvol gende vergadering der commissie, die be paald is op Dinsdag 29 November. Telefoneoren met Indië. Vanwege het hoofdbestuur der Posterij en en telegrafie wordt medegedeeld: Maandag j.l. is via den korte golf-tele- fonie-zender te Kootwijk met Neder- landsch-Indië een schitterend geslaagd kruisgesprek gevoerd, dat duurde van 14.45 tot 16.15 uur Amsterdamsche tijd. Het was van zoodanigen aard dat, in dien dit peil gehandhaafd zou kunnen worden, het telefoonverkeer van Neder land met zijn koloniën verzekerd is. In dit gesprek, dat in Indië gevoerd werd door de heeren van Wissel en de Haas, werden belangrijke technische ge gevens uitgewisseld. Nieuwe wetsontwerpen. Het Corr.-Bureau meldt, dat een ont werp van wet tot wijziging van de Invali diteitswet (o.a. verhooging loongrens) en een wetsontwerp tot wijziging der Ouder domswet om advies aan den Hoogen Raad van Arbeid zijn toegezonden. Arbitrage en veiligheid. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling den oud-minister Mr V. II. Rut gers aan te wijzen als vertegenwoordiger van de Nederlandsche Regeering in het Comité voor arbitrage en veiligheid, dat overeenkomstig de resoluties van de Acht ste Volkenbondsvergadering zal worden ingesteld door de voorbereidende commis sie der Ontwapeningsconferentie. Griffie r-w ethouder. Op de aan den minister gestelde vraag of het ambt van griffier aan het kanton gerecht vereenigbaar is met do functie van wethouder is een bevestigend ant woord ingekomen, zoodat mr Fruin te Hoorn zijn wethouderszetel zal kunnen be houden. Dansen hij officieele ont vangsten. In de gisteren te Rotterdam gehouden gemeenteraadsvergadering zeide de heer Hanemaayer (A.-R.) gaarne te zul len zien, dat hij de ontvangst op het Stad huis niet meer zal gedanst worden. De heer H ij m a n (V. B.) maakte be zwaar, dat wethouder Heijkoop ten stad- huize in zijn kamer een socialistische Ant- werpsche vereeniging ontvangt. Op het stadhuis heeft een wethouder politiek-neu- traal te blijven. De voorzitter merkte op, dat deze ontvangst niet een ontvangst was namens het gemeentebestuur. Ze behoort hier dus niet besproken te worden. Wethouder. H e ij k o o p hoopte door te gaan met vriendelijke bezoekers van het stadhuis op een hoffelijke wijze te ont vangen. De heer H ij m a n (V. B.) bleef bij zijn opvatting. In de woning van de burgerij moet de heer Heijkoop niet zulke redevoe ringen houden, als hij daar 'blijkens een verslag in de „Voorwaarts" heeft gedaan. Hij doe dit in het Verkooplokaal, waar hij ook zijn lied van den Pruimeboom heeft gezongen. De voorzitter antwoordde den heer Hanemaayer, dat een eenvoudig dansje op het Stadhuis volgens de meening van de meerderheid wel moet worden toegestaan. De heer De Jong (A.-R.) wees er op, dat bij \de ontvangsten ten Stadhuize de socialisten wegblijven. Als de voorzitter nu ook nog de rechterzijde wegdrijft door danspartijen, wie blijft er dan over om den Raad te vertegenwoordigen? De voorzitter zegt, dat 'hij over het algemeen niet over overmatig bezoek te klagen had. De heer Hanemaayer: De oorzaak daarvoor moet ge zoeken in de door u ge volgde wij'ze van ontvangst. Hongarije's dank. Een Hongaarsche delegatie onder lei ding van aartshertog Albrecht is naar Ne derland en België vertrokken om aan deze landen officieel dank te betuigen voor het geen zij voor de Hongaarsche kinderen hebben gedaan. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. B- en W. stollen den. raald voor den] heer Tlh. C- Ferwerda, thans tijdelijk klok kenist van den Abdijtoren met ingang van 1 Januari a-s. definitief als zoodanig te benoemen! tegen een jaarwedde van f500 en £120 per jaar voor het versteken! der muziek. Naar aanleiding vah bet verzoek van het Hoofdbestuur van den Bond van po- litie-personeel in Nederland, om toeken ning van een jaarlijlkschen vacantie-toe- slag aan hot politiepersoneel, deelen B- en W. mede, dat de meerderheid van mea ning is, dat de jaarwed de-regeling van dien aard behoort te zijn, dat zij ruimte laat om uit die inkomsten ook eventueele extra-uitgaven, welke voor ontspanning ge<- durende de jaarlijiksche vacantia worden' gedaan, te bestrijden en dat een afzonder, lijke toeslag daarnaast das geen reden' van bestaan heeft. Naar de meening dezer meerderheid is zulks met de thans ge ld eng do jaarwedderegoling voor het politie-per- soneel zeker het geval- De mirt'icufccid kan zich met deze zienswijze niet veroetni- gen, maar is het mot de meerderheid vol komen eens, dat het allerminst zin zoo» hebben om eventueel aan het politie personeel alleen een vacantibloeslag te verleenen. Naar de opvatting van het ge heele college zou inwilliging van het ver. zoek dienen mede te brengen, dat heit vol ledige gemeente-perseneed in het genot va* bedoelden toeslag werd gesteld. Waar da financieele toestand van do gemeente een dergc-lijlke uitgaaf niet toelaat, stellen B- c» W. voor op het verzoek van adressant af wijzend te beschikken- B- en W. stollen den raald voor i* totaal 74 hoornen te rooien' en wol 2 iepen aan den Blauwen Dijik: 9 iepen op de weide tegenover de Griffioen; 1 iöp aan den Seisdam; 5 iepen aan den Penning- hoeksingel, 1 iep aan Klein Vlaanderen, 16 iepen aan den Seissingel hij do Noord- brug; 2 iepen aan het Veerscho Bol werk, 1 iep aan den' Dampoorlsingel, 3 iepen aan do Kareis-gang', 1 iep aan der»1 Dam noordzijde, 2 iepen aan de Londert- schc Kade, 3 iepen aan de Nieuwe Ha- ven, 4 iepen aan den Kleverskerksche» weg bij de Meelfabriek, 1 iep aan het westelijk gedeelte van den Ouden Haven- dijk bij de Schietbaan, 18 iepen aan de» Langevie'lcsinigel van de Langevielei-buB- tenhrug tot aan den K ou dekerk schen straatweg, 2 kastanje-hoornen op het pleim van het schoolgebouw aan' de Verwerij- straat- Do 16 iepen aan den Seissingel zijn! door gas aangetast, de 3 ajan de Nieuwe Haven hebben de iepen-ziekte en hu* verwijdering zal bovendien een betere* aanplant mogelijk maken, de rooiing det 18 iepen aan den LangevieJesingel zal het verkeer vergemakkelijken en verder een meer gelijkmatig-en aanplant mogelijk ma1- lcen, terwijl de beide kastanjeboomen op het schoolplein aan de Verwerijistraat tei dier plaatse te veel schaduw en vochtig heid geven. Alle andere genoemde boome* lijden aan iepen-ziekte. Op een vraag van de commissie van fabricage zeggen B- en W. toe de te rooien boomen zooveel mogelijk door andero te doen vervangen- Gesteund door de commissie van fi nanciën stellen B-'en W- voor op ambten naren, voor wie tijdelijke dienstbetrekking voor pensioenberekening wordt ingekocht, ingevolge art. 41 der pensioenwet 1928, 50 pet- van de gedurende 10 jaar daarvoor! te betalen inkoopsom te verhalen. In verhand mot de bijl Kon. besluit gehandhaafde opdracht tot opheffing van school B stellen B- en W. voor liet hoofd G. Mollema, de onderwijzeres J. C. do Jonge en den onderwijzer A. Dekker mét ingang van 1 Dec- op wachtgeld te stel len; de onderwij'zeïes J. C- de .Jonge te benoemen aan school G, en den on derwijzer A- Dekker aan school J. Reed* is aan do tijdelijke leerkrachten van die béide scholen resp. de onderwij'zeresse#( I,. Corné en M .de Bruijhe medegedeeld, dat hun tijdelijke werkzaamheid per 1 Dec- een eind zal nemen. In do beantwoording van de vragen van den heer Mes ter zake van de exploi tatie der heide woningcomplexen door de Alg- Woningbouw vereen., zegden Bi- en W. toe nader een verzoek van het Bestuur dier vereen, te zullen! overwegen; om voor wat betreft het complex Batgijn hof, het ongedekt verlies van f5329-12Va over de jaren Janluari 1925 tot 31 Maait 1926; en 1 April 1926 tot 31 Maart 1927 door de gemeente te doeni dekken. B|- en W- kunnen geen vrijheid vinden ■om dit bedrag ten volle aan! de Vereen, te verstrekken. Eir was volgerts de balans per 31 Maart 1927 in1 het onlerhouds- fonds aanwezig 1'3-108.79Va- Dit bedrag zouden B. en W. in de eerste plaats voor dekking van het tekort willen gebruikt zien en het dan nog ongedekt verlies peT *1 April ad f 1920.33 als renteloos voor schot uit de gemeentekas verstrekken- B- en W- vragen een crediefc vatrt f5100 om in verschillende schoolgebou wen en andere gebouwen der gemeen'e de closets en urinoirs in overeenstemming te I (brengen met de installat'evoorschrift.en dor Duinwaterleiding, waarvoor ook reeds ver schillende credieten aan bijzondere schou I' len zijn toegestaan- B- en W. herinneren er aan, dat op 24 Maart 1926 door den raad een cre- diet werd toegestaan van f 155-000 voor uitvoering van het rioleeringsplan voor het noordelijk stadsgedeelte. Bij de aart besteding op 6 Augustus van een groot deel van het werk, waarvoor f 49-400 was geraamd, werd ingeschreven door, gebr. J. J. Jansen te Middelburg voor f 69-960 en door II. A. Jaarlsveld te Apeldoorn voor r 40.600. Den volgenden dag doelde laatstgenoemde telegraphisch mede, dat zijn uitvoerder zich met f 10-900 had vergist in de optelling van de onder deden en verzocht hij mondeling van zij* inschrijving te worden ontslagen. B- en W- meenden daartoe niet te kun-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1