Mlzaken 3E Een nieuwe Geref. Kerk te Bergen-op»Zoom. zicht van zijn bezoeker, diens gedachten duidelijk lezen kon, vervolgde na eenige oogenblikken: „Maar het spreekt toch van zelf K.dat ik het volgende jaar nog meer ponden verwacht. De boomen zijn immers nog niet aan den pok, dus nog niet volwassen en geven dus ook niet het volle beschot. „Dragen die boomen dan elk jaar?" klonk de weervraag. „Ja, zeker Kdat doet de druif wel. Zoo lang hij nog niet de geheele ruimte heeft opgevuld, stijgt de opbrengst, totdat je op het vijfde jaar bijv. het volle be schot krijgt. Zorg je er dan goed voor, dan kun je op geheele ruimte een onge veer gelijke opbrengst in het vervolg elk jaar rekenen". „Mijnheer is dat zoo? klonk nu de vraag, mij aldus in het gesprek ■i betrekkende". Ja K.het is precies zoo. Als de druif goed wordt behandeld, dan is haar opbrengst een zeer vaste. Het aantal trossen is altijd veel grooter dan we mogen behouden. De helft ongeveer wordt al wégge- noipen, voordat ze zich merkbaar kun nen ontwikkelen. We laten als regel op elk hout één tros en waaT we een bijna vaste maat van inbinden hebbenwor den in een kas elk jaar het aantal trossen even groot. Door een goede bemesting en ook overigens oordeelkundige behande ling zorgen we, dat de korrels, de afzon derlijke bessen ,zich goed kunnen ont wikkelen en benaderen daardoor een vrij vast beschot. Je snapt zelf wel, dat we niet alle factoren in de hand hebben, dat het weer tijdens den bloei invloed heeft op de bevruchting, daardoor op het aantal pitten en daardoor ook op de grootte der bessen, dat ook het weer verder daarop wel wat invloed heeft, doch een feit is het, dat schommelingen naar beneden of naar boven grooter dan 10 pCt. slechts zelden voorkomen Mijn heer, nu U het zegt, en ik het zelf zie, zal ik het. gelooven, doc!\ het is voor mij vreemd. Zooals U weet, ben ik zelf van huis uil fruitkweeker. Ik heb groote gezonde boomen slaan, die veel meer omvang hebben dan zoo'n druif. Als die boomen het eene jaar vol zitten kan ik ze gerust voor het volgende jaar afschrijven. Ze bloeden dan gewoonlijk niet eens- Het volgende jaar bloeien ze dan wel, maar bloem is nog lang geen vracht. Het ver baast me daarom, dait jelui thans al dur ven zeggen, dat er het volgende jaar neg meer druiven zullen hangen. Ik wil eer lijk wezen. Toen hij lrer ijzeren kassen ging bouwen, heb ik jnijn hoofd geschud, Tegen mijn vrouw heb ik gezegd: „Je zult hem wel gauw weer op den mest wagen zien rijden. Ik hen mi.s geweest, want je schijnt vooruit te komen en nu is het zoo, dat mijn eigen jongen mij' het hoofd gek zanikt om een paar ijzeren druivenkassen te bouwen. Hij stuurde mij hier naar toe om nog eens te komen kijken en het staat mij hier best aan, maar die kassen zijn duur, zie je, als TJ mij nu garandeert, dat het ook bij mij goed gaat, dat ook ik een vaste opbrengst heb en rente behaal, dan zal ik dien jongen van mij zijn zin geven." „Wanneer ik mij niet vergis, was mijn antwoord, „ligt 'jelui tuin goed uit het water. Je grond is een mooie lichte klei grond ,dien ze eiders misschien zelfs zavel zouden noemen, de wortels van de druif willen er dus goed in, want ook aan een taaien kleigrond heeft deze vrucht ©en grooten hekel. JJerder weet ik dat jelui hem in een goeden voedingstoe stand hebben gehouden en ook al een paar keer gekalkt, het lijkt mij dus toe, dat jelui grond zeker niet minder is. We oude heer K.knikte en 'in zijn oogen las ik, we weten beiden heel zeker dat mijn grond in beter conditie is, dan deze ooit komt. „Jou jongen", aldus ging ik voort, heeft twee jaar les gehad op den druiven teelt. Met hem heeft hij on ver duiven teelt. Mei hem heeft hij op ver schillende tijden van het jaar bedrijven bezocht ,waar kassen stonden. Ik zou hem gerust een kas durven toevertrouwen ,wanl zit hij al voor een moeilijkheid ,dan is hij niet eigenwijs, doch zal dadelijlp naar anderen gaan, die het wel kunnen weten, en vragen hoe hij ermee aan moet." „Nu is de druif bovendien niet lastig, mits men maar aan haar hoofdwenschen voldoet en die kent ie ipngen op een prik. In détails kan het vaak nog al wat lijden, indien hij alleen neemt de in de kweek gemakkelijke soorten als Frankenthaler en Alicante en zoo slim is hij wel." Weer knikte K.want hij wist, dat zjjn zoon, van huis uit reeds pienter, in de laatste jaren door het nauwe contact met jonge collega's in de vereenigingen van oud-leerlingen door het bijwonen van speciale cursussen en lezingen, en het bezoek aan verschillende bedrijven, een groote massa vakkennis had opgedaan, die voor een goed deel nog braak lag, doch bij de eerste de beste gelegenheid zijn nut zou afwerpen. Hierbij komt, dat de veiling, waarvan je lid bent, reeds thans druiven verkoopt, en daarvoor ook In vergelijking met de anderen een goeden prijs maakt. Wat wil je nu nog meer? D-e grond is best, vakkennis is aanwezig de verkoop geregeld. Het aantal veilingsgebouwen in ons Zeeland zal stellig toenemen zoodra de thans bestaande ruimten te kort zullen komen ten gevolge van verhoogden aan roer der gekweekte producten. Wat in het Westland kan. kan hier in Zeeland ook. Ik weet wel. dat de pessimisten zeggen, dat de markt straks zal worden overvoerd, doch dat steunt op geen redelijken grond. Het aan tal K..G druiven, dat ons land teelt, is nog slechts enkele millioenen en het aantal menschenv dat in ons land drui ren wil eten, is in de laatste 25 jaren aeer sterk toegenomen; do handel op het buitenland, die weer verioopen .was, is weer geopend en wat is dan onze hoe 'veelheid? We kunnen nog niet eens aan eiken Rondenaar één K.G. druiven leve ren. Meer dan bij welke andere vrucht is het bij de druif mogelijk, de oogst te verdeelen over een groot aantal maan den van het jaar en dit in verband met het verre transport, dat de druif bij een verpakking kan doorstaan, opent de moge lijkheid, dat wij nog heel wat meer drui ven op de wereldmarkt zullen kunnen plaatsen. Jou bedrijf met zoo'n wissel vallige uitkomst heeft een ruggegraat noo dig. Xe moet iets hebben, waarop je vast kunt rekenen, welnu ,het schijnt mij toe: dat onder deze voor jelui zoo gunstige omstandigheden een paar druivenkassen dien steun aan liet bedrijf kunnen geven Het geld is er wel vo,or voorhanden. Denk er vooral om een geheel van ijzer gemaakte kas op betonnen voet te koopen, van een flinke ijzerconstructie fabriek, welke uit voorraad kan leveren en alles machinaal vervaardigt, waardoor je een mooie strak gevonnde kas gele verd kan worden. Een bekend en oud adres is hiervoor de N. V. Motorenfabriek en Constructiewerkplaats' to Wem el dinge, telefoon 14, de eenigste fabriek in Zeeland, welke direct uit voorraad en volgens de nieuwste constructie levert. Is het dan eens slecht weer, dan be hoeft je jongen zich ook niet in de schuur te vervelen, met werk, dat bijna even goed achterwege kan blijven, doch hij kan in de kas gaan wérken. Met een „Ik moet er eens over na denken", nam K afscheid. Enkele da,gen later had hij een kas besteld. (Tuinderij.) Machinale sorleering van spruiten. De teelt van spruiten! in het Westla'nd concentreert zich in hoofdzaak om de veiling Westerlee, waar de aanvoer mo menteel pl.m. 10000 zakken per week bedraagt en m ©en geheel seizoen plm- 200.000 zakken worden aangeboden. Toen verleden1 jaar in het spruitengewas veel teleurstelling werd ondervonden en de kwaliteit hierdoor sterk werd bena deeld, richtten zoowel de binnenlandsche als de exportkooplieden zich tot het be stuur der veiling met het verzoek mede werking te vcrleénen om de spruiten ge sorteerd aangevoerd te krijlgcn'. Duitsch- land b.v. zoekt een kleine1, vaste spruit, die niet altijd voorhanden is- Dezer dagen is nu te Westerlee een spruiten-sorteermachin© gedemonstreerd, onder groote belangstelling van telers en handelaren. D© machine bestaat uit ©en stevig ge bouwd houten gestel, waarin ©en z-g. zeef raam een schuddende beweging maakt. De spruiten worden eerst hoven in den in- werptrechter geworpen, en komen, alvo rens op het zeefvlak te vallen, op een schuddende dwarszecf, waardoor de gele blaadjes on ander klein afval na,ar bene den valt- Dan komen de spruiten op het. zeefraam en daar dit eenigszins afhollend is gebouwd, worden do spruitjes, welke niet door de eene helft van het zeefraam vallen, naar beneden gedreven en komen bi) de tweede helft van de zeef. Dit is weer een grootere sorteering en zijn de spruiten nu nog te groot, dan vallen zij in den derden uilloop, welke in de lengte van de machine naar beneden loopt. Onder het zeefraam bevinden zich de twee uitloopen, waaraan zakken of manden kunnen gehangen of geplaatst worden. De machine levert dus drie sor teeringen af en wel in verschillende groot ten der spruiten. Zooals bij iedere machine moet ook toezicht gehouden worden op ©ventueele rotte spruiten, gele bladen of z.g .roosjes. De machine is met een hand- wiel door één man te bedienen, hoewel voor regelmatig sorteeren hulp noodig is. Wat de capaciteit betreft, deze is van dien aard dat de spruitenboeren zonder bezwaar gezamenlijik een machine kunnen aanschaffen, b.v. vijf of zes aanvoerders, welke bij één boer land in pacht hebben. Het bestuur der veiling Westerlee be toonde over de werkwijze en het resultaat van de machine zijn tevredenheid. Mond- en klauwzeer in België. Hot mond- en klauwzeer was in Septem ber 1.1. geheel uit de Eielgische veestallen verdwenen, maar in October zijn weer een aantal gevallen vain die ziekte vast gesteld, o.m. te Poperinge en te Teny- leuve, bij de Fransche grens- Té Peperinga zijn vijf haarden van besmetting aanwe zig en 62 stuks hoornvee en 102 varkens door het mond- en klauwzeer aangetast. Te Tenyleuve werd slechts één geval waargenomen. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 8 November 1927- De volgende personen waren gedag vaard: C- H. W., huisvr. A. de L., 26 j„ zonder beroep, te Sas van Gent, wegens mishandeling van Maria Coppietors- Bisch en uitspraak f20 of 20 d. h. E, C- F. do M., 37 j., expediteur, Sas van Gent, wegens mishandeling van O- A-. A. Wellaert. Bisch en uitspraak f25 of 25 d- h. W- M., 19 j., werkman, Ter Neuzen, we gens mishandeling van Johannes Meertens aldaar. Bisch en uitspr f25 of 25 d. h. C- G, 55 j., koopman, Colijinsplaat, wegens mishandeling van Suzanna van der Weele aldaar. Bisch f25 of 25 d., uitspr. f 10 of 10 d. h. C- J. K., 30 j„ koopman, Golijnsplaat, wegens beleediging van Eduard de Rijcke aldaar. Bisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. A- v. d. D„ 18 j„ zonder beroep, "Vlissingen, wegens diefstal van een stuk ijizer van 35 K-G-, toebehoorende aan de Mij- de Schelde. Bisch f20 of 20 d. h., uitspraak f 15 of 15 d. h. W. R., 38 j., landbouwer. Middelburg, wegens mishandeling van Jan Janse al daar. Eisch f20 of 20 d. h„ uitspr. f10 of 10 d- h. A- v. K., 31 j-, werkman, Schore, we gens diefstal vaö 60 k-g. aardappelen! toebehoorende aan Jan Zuidweg, aldaar. Bisch f25 of 25 d. h., uitspraak f10 of 10 d. h. J- A20 j., landbouwersknecht, te Mid delburg, wegens vernieling van 13 glas ruiten, toebehoorende aan J- L. v. d. Harst, aldaar. Eisch en uitspr. f 20 of 20 d.' h. Dooi' den Rijksadvocaat te Rotterdam en den officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van, 30 September 1.1., waarbij C. L. K-, 47 j.„ logementhou der te Rotterdam, ter zake van het doen1 vervoeren van Sacharine te Sas van Gent is veroordeeld tot f25 of 25 dagen hech tenis, met verbeurdverklaring van het mm torvaartuig „Catharina", waarmede het vervoer is geschied en dat bij de bekeu ring was aangehaald. Een menschlievende won derdokter es. Voor het Haagsche kan tongerecht is gisteren een geval behan deld van onbevoegd uitoefenen der genees kunde. M. de W., huisvrouw van C. W. W. te 's-Gravenliage, stond terecht omdat zij aan M. H. de J., huisvrouw van W. A. J. het gebruik van kruiden had voorgeschre ven ter genezing van een kwaal. Verdachte bekende bet haar ten laste gelegde. De verdediger, mr Donker Curtius, had een aantal getuigen doen dagvaarden, die allen verklaarden genezen te zijn door verdachte. Hun verklaringen kwamen hier op neer, dat verdachte hen bij den pols, vasthield en met de hand voor de oogen meedeelde, wat zij zag, hetgeen dan over eenstemde met hun eigen ervaringen en pijngewaarwordingen. Volgens verdachte ziet zij; wanneer zij den pols der patiën ten vasthoudt, het lichaam en, door een lichtje aangegeven, de zieke plek, terwijl haar tevens wordt ingegeven welke krui den genezing kunnen brengen. Zij vroeg geen betaling doch kreeg wat de patiën ten ervoor over hadden. Eenige getuigen verklaarden nog, dat verdachte eenige gevallen geweigerd had en de betrokkenen naar hun geneesheer had verwezen, die dan operatief had in gegrepen. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte, hoewel hij: over tuigd was van de goede trouw van ver dachte ten opzichte der patiënten ©n van haar menschlievendheid, f 200 subs. 20 da gen hechtenis, aangezien overtreding van art. 1 der wet op de geneeskunst als zeer ernstig beschouwd moest worden, ge zien het bedrog en de oplichting, die veel vuldig door overtreden gepleegd worden en gezien het feit, dat verdachte reeds eerder voor hetzelfde feit vervolgd is, zoodat zij wist, dat haai" optreden straf baar is. De verdediger, mr Donker Curtius, wees erop, dat verdachte zeer menschlievend is en haar optreden zegenrijke gevolgen heeft. PI. achtte deze vrouw niet gevaar lijk, want bedenkelijke gevallen weigert zij te behandelen. De medische methode wordt niet gevolgd of nagebootst, we zijn hier geheel buiten het terrein der medische wetenschap. PI. vroeg op grond van een en ander vrijspraak. Vonnis over 14 dagen. Het geschil over een res tant staal- De derde Kamer der Haag sche rechtbank heeft heden vonnis gewe zen in het gescJiil tusschen de N-V- Kon. Mij- „De Schelde" te Vlissingen en den Staat over de vraag aan wion de eigendom toekomt van een restant rompstaaJ, welk staal was overgebleven van den bouw van enkele onderzeebooten. De Schelde beweert, dat het staal aai* den Staat toekomt en wenscht bet bedrag, dat de Staat voor den bouw aan de Schel de verschuldigd is te verhoogen met den prijs van het overgebleven staal. De Staat ■ontkent de eigendom van het staal en zegt dat hij met het restant niets te maken heeft en dus uit dien hoofde niets aan de Schelde verschuldigd is- De rechtbank: heeft thans den Slaat toegelaten om door getuigen te bewijzen, dat de Schelde veel te groote hoeveelheid staat in Amerika heeft gekocht, dan voor den bouw dor on derzeebooten noodig was- Het getuigenverhoor is bepaald op 13 Januari 1928 ten overstaan van mr Kuhn. Principieele dienstwei- gering. De Krijgsraad te 'sHertogen bosch veroordeelde G- L- uit Wolvega, B,. H. uit Amsterdam, B- H. uit Sneek, N. F- K. uit Helder en P, H. uit Amster dam wegens principieele dienstweigering ieder tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit den dienst. Binnenkort zal te Bergen op Zoom worden aanbesteed de bouw van een Gereformeerde Kerk met bijgebouwen, waarvan de pastorie reeds staat. De plannen voor deze kerk zijn ontworpen door den heer B. T. Boeyinga, architect te Amster dam, die ook de Kerk aan den Klopperssingel te Haarlem heeft gebouwd. ifet grondplan van dit kerk gebouw richt zich 1 geheel naar den eisch van den Protestant- schen eeredienst, waarbij Gods Woord de centrale plaats in neemt. Alle zitplaatsen zijn dan ook in een bijna halven cirkel rondom den kansel geplaatst. Daarvóór vinden Doopbekken en Avondmaalstafel hun plaats, als een voortdurende herinne ring aan die beide sacramenten, 'n heel de opbouw is gerekend met de gedachten door Dr A. Kuyper tot uiting gebracht in zijn werk „Onze Eeredienst". Eienerzijds wordt de Kerk flankeerd dooir Pastorie en Ker- keraads- en Cateehisatiekamer, anderzijds door Vereenigingsloka- len en kosterswoning. Waar die Geref. Kerk te Bergen op Zoom bij Zeeland gerekend wordt en er voor het kerkbouw- vraagstuk allerwegen belangstel ling bestaat, meenden wij goed te doen nevenstaande cliché's door „De Zoom" welwillend afge staan, hierbij af te drukken. Directeur R. Bureau: Langt Tel.: Redactie Postreki Bijkantoo Firma F. P. DHl ffiit nummer' l De stem Bij het Haagse teren nog weer beid, om geen ai van het altijd plicht-artikel. Een gedeelte we dat vonden i we .ter illustratie „Het kleine z bouw was stami Een (Ier eerst moedsbezwaren" E., die namens kwam voeren. Z uur. Deze kwan dienstige gemoec dige reden voor nen zijn. De wi tonrechter vrij. ken daar vorscl De ambtenaar lijk bezwaar ster ren is. Als de i de menschen nw vóór den stemda het wat anders, beid evenwel ni dachten requiree 1 dag hechtenis. De kantonrecl dat het niet aan te houden met de wet daartoe Hij veroordeelt cent boete subs Een slanke, b gemoed sbezwarei wen niet mogei „Heeft u dat De juffrouw st „Ja, het gaat Vijftig cent hoe Een oude haren, kwam vei stemd, 6 April uit het ziekenhi ziekenauto hebbc Hier is een brie „Zoo, zoo, gai huis niet den ee „Ja. ja, güml trotsch. „Nu, dan zal i naar huis laten Ge baby baby .gekregen, „Ja, dan kon stemmen. Gaat kleine, die zeker „Mijn vrouw k Ons kind was „Het is in orde u van uw tijd. lijke zaken voor Johanna hat heele gezicht ze wel eens even Maar toen ze zei ze alleen op „Gods Woord!" Waar ergens mag stemmen?" „Ja, honderd maar nou net nie vrouw de minder Daarom stem "ik Grietje moe „Ach, Edelacht eerste keer en gehad." „Nou, maar hebben gezegd gaan stemmen „Neen, ze hc Grietje kreeg Het js onbegri heid van de evenals $e Regt bereid is, don st Dat de belangei zouden worden zich absoluut nie iinteresseeron on zwaar hebben hu kan toch mooilij Juist het omge De handhaving bovendien tongjovi ©ein geweldige p Vervolgens hef derden ambtenare trouwd mag word zigheden; voorts ©en grot tiveerdo geldvetrs dat is nog wol 1 dat lal van rusli rechter in aanrak ik ze hebb

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6