Ho. 34 Woensdag 9 November 1927 42e Jaargang EERSTE SLAD. MeniaM. iiasëüM auiinner bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU'DEMA. 1 Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiëR: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Overheid en wet Gods. Tusschen Anti-revolutionairen en Chris- telijk-Historischen is meermalen strijd gevoerd over de vraag, of de overheid als zoodanig gebonden is aan Gods wet, dan wel of dit slechts van de overheids personen kan gelden. In het program van de A.-R. partij heet het: „Ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen van Gods Woord; zoo evenwel dat het staatsgezag nóch rechtstreeks, nóch door de uitspraak van eenige kerk, maar alleen in de cons ciëntie der overheidspersonen aan de or dinantiën Gods gebonden zij". En het program van de Chr.-Hist. Unie zegt: „De regel waarnaar het gezag in den Staat moet worden uitgeoefend, is de in de Heilige Schrift geopenbaarde or dening Gods, onverschillig welke de per sonen zijn, die tijdelijk met eenige staats bediening zijn belast." Dit verschil is meermalen geweldig op geblazen. Men heeft hierin gezien een dar ken merkende verschillen tusschen de A.-R. partij en de Christelijk-Historische Unie, en de voorstelling is gewekt, alsof de Anti-Revolutionaire pairtij den eisch van de Overheid om te vragen naar Gods wil verschuift van de Overheid naar de over heidspersonen en daarmede dus stilzwij gend erkent het recht van andere Over heidspersonen om naar hun beginsel te regeeren, wat dan hun beginsel ook zij. Wij gaan op deze kwestie, die reeds zooveel noodeloos stof heeft opgejaagd, ook nog bij de jongste verkiezingen, thans niet nader in, maar wij vestigen alleen de aandacht op wat Dr Slotemaker de Bruine hieromtrent in November 1925 in „De Nederlander" schreef: „Wij zullen -ons te dezer plaatse in het politieke geschil geen oogenblik men gen. Maar wel schijnt juist te dezer plaatse eein opmerking geoorloofd en ge past omtrent het zedelijk-geestelijk ele ment, dat mede in dit vraagstuk werkt. Wij veroorloven ons twee van zulke opmerkingen. De eerste is deze, dat op dit ernstig terrein zoowel misverstand als verdacht making naar beiden kant geweerd moet blijven en dat dus de vraag, zelfs niet gesteld mag worden: wie de overheid wil do-en handelen naar Gods wil en wie mi-et. Want er is onder de christenen nie mand, die dit niet wil. De onderstelling dat iemand wie ook, het niet zou willen, is een dwaasheid. Het is een 'beleediging bovendien. De vraag in.geding is uitsluitend deze: wat God van 'de overheid vraagt. Hier omtrent is verschil zeer wel mogelijk en bestaat veel verschil. Doch daarover kan men als christenen onderling handelen zond-er eenig pijnlijk element. Laat men dan ook zóó de zaak stellen. En het niet doen voorkomen, alsof de een God wil gehoorzamen en de ander God niet wil gehoorzamen! Onze tweede opmerking luidt aldus: Stel, dat wij het eens zjjn over hetgeen Gods Woord in een bepaald geval van de overheid vraagt. Moeten wij dan van iedere overheid in ernst vergen, en in ernst verwachten, dat zij zich naar die (overtuiging zal gedragen afgezien van de overheidspersonen, d.i. afgezien van de vraag, of deze personen die overtuiging deel en? Wij verklaren gaarne, daarvan geen woo«1 te begrijpen. Hoe? Zal ik als chris ten van een minister vragen, dat hiji hamdele in strijd met zijn overtuiging? Wanneer wij de besliste overtuiging hebben, dat in een bepaald geval God van de overheid een bepaalde daad vraagt <en de overheidspersonen van dat moment doelen die overtuiging nietdan staan er slechts twee wegen open. Of men over- tuige de overheidspersonen van ongelijk, of men beijvere zich, dat andere per sonen hun plaats innemen. Twee wegen ■slechts. De derde, namelijk: men eische, dat de overheidspersoon handele tegen zijn overtuigingis geen weg. Want in dien het denkbaar ware, dat de betrok ken overheidspersoon zou toegeven, dan zou dit karakterloosheid en huichelarij beduiden. Hoe dit ooit christelijk kan wezen, is ons niet helder." Omdat het misverstand, waarvan Prof. Slotemaker de Bruine gewag maakte, ook nu nog wel heerscht en zelfs tot onnoo- dige verwijdering aanleiding geeft, meen den wij goed te doen, op deze uitspraken van den tegenwoordigen minister van Ar beid de aandacht te vestigen. De in- en uifvoerconferentie gesloten. Bij het sluiten van de conferentie in zake de in- en uitvoerverboden en -be- iperking-en te Genève, hield de voorzitter, de heer C-olijn, een afscheidsredevo-ering, waarin hij in de eerste plaats de gedele geerden wilde danken voo-r den geest van vriendschappelijke samenwerking, die hij de discussies heeft geheerscht. Men kan niet genoeg herhalen dat het feit alleen dat diplomatieke en technische vertegen woordigers van. meer dan 30 landen bijeen waren gekomen en openhartig him moei lijkheden hadden besproken en dat zjj in den loop der publieke debatten op de conferentietafel hadden neergelegd de maatregelen, door hun regeeringen ge nomen, die betrekking hadden op groote belangen van deze landen, zoowel als van de geheele gemeenschap, dat dit alleen reeds .een gr-oote vooruitgang is verge leken met de gebruiken van het interna tionale leven vóór den oorlog. Dhr C-olijn achtte het zijn plicht te zeggen om eerlijk te zijn tegenover het publiek, jhetwelk de beraadslagingen met zekere belangstelling heeft gevolgd dat de conventie naar de meening van ver schillende gedelegeerden in meerdere of mindere mate nogal wat te wens-chen overlaat. Een feit is, dat harvorm-ings- maatregelen die, als men met wijden blik het geheele economische veld omvat, .zon der twijfel wenschelijk zijn, een geheel ander aanzien krijgen al-s men de nuchtere feiten van den toestand in de pogen moet zien, als men er aan toe is plie maat regelen in pxactijk te brengen. Bij nader toezien hebben wij gevonden, dat sommige van de maatregelen, met welk-er afschaffing wij ons heb-ben bezig te houden, niet konden worden afgeschaft, ten minste voor een zekeren tijd nog, maar de h-oo-p en het geloof dat die beper kingen, welke nog blijven bestaan, ten slotte kunnen worden afgeschaft, hebben hun uitdrukking in de conventie zelf ge vonden. i Er zijn personen, die betreuren, dat h-et' niet mogelijk is .geweest, een volledig (arbitrage-verplichting in het leven te roe pen ,maar in de' conventie is toch een facultatieve clausule opgenomen, die het aan staten, welke dit wenschen, mogelijk maakt zulk -een verplichte volledige ar bitrage op zich te nemen, en wij mogen hopen, dat door het langzame proces van opvoeding en practische ondervinding een politiek, die nog erg strak is, langzamer hand losser zal worden. Op dit gebied zoowel als op ander hebben wij ernaar g-estreefd de conventie elastisch te ma ken, d.w.z. geschikt o-m op dit oogenblik verschillende stroomingen in zich op te nemen en tegelijk om verbeterd te worden in komende jaren. Dat zal wel ons aller hoop zijn, dat zulk een verbetering zal plaats hebben. Men m-ag -ook niet vergeten, dat deze conv-entie het eerste verdrag is, dat de handelsbetrekkingen tusschen meerdere staten tegelijk regelt. Dit is een hoopvolle nieuwigheid in de internationale betrek kingen. Wanneer niet alle staten vandaag teeke- nenv dan mag men toch hopen, dat nog v-ele dit in de komende maanden zullen doen, voordat de tweede bijeenkomst der conferentie tusschen 15 Juni en 15 Juli gehouden zal worden en die, naar de heer C-olijn verklaarde te vertrouwen, zal doen blijken, dat de noodzakelijkheid om de bestaande- in- en uitvoerverboden af të 'schaffen dan zelfs nog krachtiger gevoeld zal worden -dan thans het geval is. Do h-eer C-olijn eindigde zijn met warm applaus begroette sluitingsrede met een aansporing tot de gedelegeerden om ieder in de komende z-even of acht maanden al het mogelijke te doen om de nog te vragen voorbehouden zoo gering mogelijk in aantal te doen zijn. i Bij de afscheidsredevoeringen was er ook een van onzen landgenoot, den heer Wibaut. De Nederlandsche - delegatie, aldus sp:r„ heeft een verklaring af te leggen. Het is geen verklaring van een te maken voor behoud, hetgeen trouwens eenigszins te laat zou zijn. Zij wenscht haar groote vol doening uit te spreken over het door -de conferentie bereikte resultaat. Zoo is dan gisteren de conferentie-Colrjn uit elkander gegaan en hebben 17 staten de conventie inzake de afschaffing der der in- en uitvoerverboden en -beperkin gen onderteekend. Feitelijk zou men kun nen zeggen 18, daar Finland aan den voorzitter der conferentie verklaarde, de conventie te zullen onderteekenen. Daar de Finsche gedelegeerde echter noodzake lijk Genève verlaten moest, was hij niet in staat dit gisteren nog te doen. Verder hebben Letland, Polen, Zweden en Servië toezegging gedaan in ieder geval vóór 1 Februari a.s. lot onderteekening jj over te gaan. i In volkenbondskringen was men over g het algemeen zeer tevreden met liet •succes der conferentie. Wapent Rusland zich? Ten antwoord op een vraag van een Lagerhuislid zeide Worthington Evans, -do Engelsche minister van Oorlog, dat hij gelooft dat het waar is, dat de Russische regeering 50.000 ton nitraat gekocht heeft vermoedelijk voor -de vervaardiging van munitie. Hij had ook inlichtingen gekre gen, volgens welke de Russische regeering groote hoeveelheden leder en ook lood en koper gekocht had. Prins Leopold senator. De Belgische Kroonprins heeft gisteren den eed afgelegd als senator. Prinses As- trid woonde de vergadering bij in -gezel schap van prins Karei van Zweden. Alle tribunes waren vol.Er waren tal van diplomaten. Bij de binnenkomst van prins Leopold werd de militaire eer be wezen. Linker- en rechterzijde juichten hem toe. De -socialisten stonden op, maar juichten niet. Prins Leopold, na voor de begroeting van den voorzitter dank betuigd te 'heb ben, zeide dat het Koningshuis ongeveer een eeuw geleden zich tot taak gesteld heeft: „de grootheid en de eenheid van België" Mijn vurigste wensch is om deze traditie voort te zetten. Ik ben vast be sloten om mijn land te dienen en mij voor te bereiden om den plicht te vervullen, dien het van mij verwacht. Tegert het drankverbod in België. Tegelijk met de heropening der parle mentaire zitting had gistermiddag te Brussel de protestbetooging plaats tegen het drankverbod en de beperkingen, geor ganiseerd door de nationale federatie van Belgische koffie-huishouders en de natio nale federatie van het Belgische hotelwe zen, samen met de groote handelsvereeni- gingen van het land. Het comité schat het aantal betoogers op 70.000 a 80.000. Een delegatie overhandigde een adres aan den koning. Er had geen enkel incident plaats. Te Brussel, evenals in verscheidene pro vinciesteden, waren de meeste winkels, vooral de café's en restaurants, gesloten en was de vlag halfstok geheschen. Koning Boris' aanstaande verloving. Naar uit Sofia wordt gemeld, zal spoe dig de verloving worden aangekondigd, tusschen koning Boris van Bulgarije en prinses Giovanni van Italië. De vorst is 33 jaar oud, de prinses 20. De koning is j.l. Zaterdag na eèn va- cantie van 2 maanden in de Bulgaarsche hoofdstad teruggekeerd, waar hij met ge juich be groet werd. Wat Europa betalen moet. Blijkens een opgaaf van het Ameri- kaansch-e departement van de schatkist vervallen in December termijnen tot een totaal bedrag van 96.575.000 dollar, welke door buit-enlandscbe staten overeenkom stig de getroffen regelingen 'moeten wor den voldaan. Engeland moet een som van 92.575.000 dollar voldoen. Tsjecho-Slowakije een be drag van 1.500.000 dollar, België een be drag van 1.125.000 dollar. Voorts zijn klei nere bedragen verschuldigd door Estland Letland ,Litauen, Finland, enz. Korfe berichten. De Lithausch-e politie is een com munistische organisatie op het sp-oor gekomen, welker zetel zich te Kowno bevond. In verband met deze ont dekking zijn 18 arrestaties gedaan. -Volgens nadere berichten uit Mon- jj treal, hebben de overstroomingen in het Quefoecsche en in het Zuidwesten van Nieuw-Brunswijk in het geheel aan 9 men- sch-en het leven gekost. De toestand be gint nu weer gewoon te worden. -In verband met de sterke stijging van het percentage vrouwen in het corps wetrkloozen te St. Peters- burg, heeft de gouvernementeele vakver- eenigingsraad besloten ,dat in 1928 75 pet. van de vrijkomende functies, door vrouw-en moeten worden ingenomen. De Oostenrijksche rijksambtenaren verlangen bij de begonnen onderhande lingen voornamelijk 7.5 pCt. salaris- verhooging, omdat de kosten van het levensonderhoud in evenredigheid geste gen zijn, verder gelijkstelling van de oud- gep-ensdonneerden met die van lateren tijd. De vervulling zou 37 millioen kosten. Uit Jakoetsfc wordt gemeld, dat er in Siberië een geweldige koude heerscht. De thermometer staat .40 gra den onder nul. Maandag werd te Hedel de bekende jaarlijksclie paardenmarkt (een der grootste in ons land) gehouden. Overzicht van de paardenmarkt, waar c a. 1500 paarden werden aangevoerd. DE HEER C0LIJN GEHULDIGD. De h-eer Colijn heeft gisterenmid dag bij het einde der door h-ern geleide Volkenbondsconferentie voor de afschaf fing der in- en uitvoerverboden tal van waardeerende woorden over zijn voorzit terschap mogen in ontvangst nemen. Eerst hebben de A.merikaansch-e gedelegeerde Wilson en de Belg: Brunet aan het einde van hun algemaene verklaringen over hun standpunt ten opzichte van de conventie woorden van lof en dank aan het adres- van Golijn toegevoegd. Daarna heeft de Britsohe gedelegeerde Sir Sydney Chapman in naam van alle gedelegeerden aan Go-lijn de dankbaarheid en bewondering voor zijn beleid betuigd. Gij zijt erin geslaagd, ze-ide Chapman, op een v-am de belangrijkste internatio nale conferenties van den jongsten tijd niet minder dan 18 regeeringen er toe te brengen, onmiddellijk een conventie te on- derteeken-en, die als een keerpunt in de oeoonomisclie politiek van de wereld mag worden beschouwd. Wij beseffen volko men, hoeveel wij bij dit succes aan uw persoonlijkheid te danken hebben, aan uw geduld, uw wijsheid, uw kennis, van de wereld en van de menscben, uw ver standige raadgevingen, uw onvermoeibare activiteit; uw optreden heeft ons allen met bewondering en warme genegenheid voor uw persoon vervuld en wij zien reeds met vreiigde het tijdstip tegemoet, waarop gij opnieuw ons uw bijstand zult verleenen hij de bespreking van internationale aan gelegenheden. Na deze hartelijk toe-gejuichte woorden van den Britschen gedelegeerde heeft Co- lijn de conferentie dank betuigd voor de hem gebrachte hulde en verzekerd, dat hij naar Ned-erland medeneemt e-en diep gevoel van de oprechtheid, waarmede alle gedelegeerden op deze conferentie gewerkt hebben voor het gemeenschappelijk be lang van de geheele wereld. UIT DE S. D. A. P. Een waarschuwing van Stenhuis. In v-erband met het voornemen van het bestuur der S. D. A. P. o-m Fimmen te royeeren als lid dezer partij, heeft de voorzitter van het N. V. V. de heer Sten huis, een waarschuwing gepubliceerd, welke door de „Voorwaarts" onder inge zonden werd opgenomen. Deze luidt: WAARSCHUWING. Met ontstemming hebben wij het ar tikel van Albania gelezen, waarin het royement van Fimmen, Schmidt en Kiès wordt aangekondigd. Wij bepalen ons er toe hier tegen te waarschuwen. Men begrijpe, dat in een tijd als we nu beleven, een socialistische partij met royementen zeer voorzichtig moet zijn. jSTENHUIS. Naar „Het Volk" meldt, heeft het Partij bestuur der S. D. A. P. besloten op het huishoudelijk congres van 17 en 18 Dec. te Utrecht, de volgende voorstellen ter tafel te brengen. 1. Het congres besluit tot aanstelling van een bezoldigd voorzitter. 2. Het congres besluit p.g. J. F. Anker smit met 1 Januari 1928 aan te stellen tot politiek hoofdredacteur van „Het Volk" en p.g. IJ. G. van der Veen Jtot technisch hoofdredacteur. Met het N. V. V. tezamen zal te 'sGra- veuhage een groote openbare vergadering, worden bijeengeroepen vóór de behande ling van de 'begroeting van Arbeid, om aandrang uit te oefenen op bespoediging van de ratificatie van de conventie van Washington inzake den achturendag. De „bewuste" proletariërs zullen dus weer eens mogen „protest-eeren" wat al tijd een uitstekend middel is bevonden, om de aandacht- van de moeilijkheden in .eigen partij af te leiden. Schagen's gastiirecteur. Naar aanleiding van een ingezonden stuk van Mr J. A. E. Buiskool, raadsman van den gasdirecteur te Schagen schrijft de heer A. van der Stel, oud-hoofdbe stuurslid der Vereen, van Gasfabrikanten aan „De Courant" het volgende: Mr Buiskool ontkent; niet, dat zijn cliënt d-e directeur der gemeentebedrijven, gif ten heeft aangenomen. Over den aard en de grootte dezer giften wordt het stilzwijgen b-ewaard. Deze „giften" zijn: 10 pCt. van Gautzsch' Industrie Mij voor Electriciteit en Gas, Amsterdam; 10 pCt van Wilson, Den Haag; minstens 25 ct per ton kolen van Berghuijs' Kolenhan del, Amsterdameenige duizenden gul dens van Carl Ilaasters, Utrecht; minstens f 1000 van II. Völkcr, Arnhem; giften" van Schets, Rijswijk, "Schulze, Leiden, enz. enz. Weer een gasdirecteur ontslagen. „Het Volk" verneemt, dat inzake de corruptie bij het gasbedrijf te Waalwijk geen speciale commissie van onderzoek zal word-en ingesteld. Den directeur zal gelegenheid worden gegeven zijn ontslag zelf aan te vragen. In het andere geval zal oneervol ontslag moeten, volgen. Vrijdag 11 November a.s. zal de zaak in de op-enh-are zitting van den gemeen teraad ter sprake worden gebracht. Omtrent de reden van niet-instelling e-ener commissie, deelde men nog m-ede, dat het feitenmateriaal tegen den direc teur van dien aard en van een derge- lijken omvang z-on zijn, dat elk onderzoek overbodig zou zijn. In- en uitvoerverboden. Gistermorgen heeft de Neder] an'dscho delegatie ter conferentie voor de afschaf fing van in- en uitvoerverboden én ;be- uerkingen van de Nederlandsche regeering telegrafisch machtiging ontvangen heden middag aan d-e teekening der conventie deel te nemen. Hieruit valt af te ledden, dat de Neder landsche regeering afziet van haar voor nemen, een uitvoerverbod op 'beenderen uit te vaardigen. Salarisaetie Overheids personeel- In „Bellevue" te Amsterdam is gister avond een openbare vergadering gehou den, belegd door het A- O. O- P. (Co mité ter behartiging van! de algemeene belangen van het Overheidspersoneel]- Deze vergadering was oorspronkelijk uit geschreven om te protesteeren tegen de salarispolitiek der Regeering, naar aan leiding van de mededeeling in de Memo rie van antwoord, dat er een technische herziening van het Bezoldigingsbesluit zal komen, welke niet meer mag kosten dan f5.500.000. De voorzitter der vergadering, de heer J. J. Lamers, deelde in zijn openings woord mede, dat de vergadering oen an- Jder kaïaikter zou dragen dan oorspronke lijk in het voornemen had gelegen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1