Dinsdag 8 November 1927 42e Jaargang m, 33 KRONKELENDE PADEN. FEUILLETON Bireeieur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorsfstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Vrijzinnig Democraten. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeeling Rotterdam van den Vrij zinnig Dem. Bond heeft Mr Marchant een rede gehouden, waarin ook aan de ver houding tot andere partijen aandacht werd geschonken. „Men zegt wel, dat de afstand tus schen de sociaal-democraten en de vrij zinnig-democraten kjciner is gewordep. Dat is volkomen juist. Niet echter om dat wij hun bijwagen eerste klasse ach ter een grooten trein derde klasse zijn geworden. Het is andersom, de S. D. A. P. van vroeger is niet meer te her kennen in die van hu. Wanneer spr. Boutje de Visser hoort in de Tweede Kamer, dan wordt hij levendig herin nerd aan Troelstra van vroeger, alleen miet dit verschil dat Troelstra weten schappelijk heel wat hooger staat dan D,e Visser. Het hechtste bolwerk tegen het dolle doordrijven van Moskou ligt met tój liet lascisme Lenin en Mus solini zijn geestverwanten maar hij de modern-georganiseerde arbeiders partij. Zij hebben ingezien, dat de par lementaire weg de eenige is, om iets te bereiken voor den arbeider. Stoot deze macht (de S. D. A. P.) niet af, nu ze bereid is mede verantwoordelijkheid te dragen, anders dreigt de ondergang van ops staatsleven. Stoot ze niet terug tot het comniunisme. Communisme en fas cisme zjjn de grootste gevaren. Spr. gaf de hoop te kennen, dat wan neer het tegenwoordige extra-parlemen taire Kabinet zijn taak zal overdragen aan een parlementair Kabinet, dat het dan een parlementair Kabinet in den waren &in des woords moge zijn. Men heeft ons wel eens verweten, dat wijl aanzoek hebben gedaan, maar thans doet men ons een aanzoek om tot de vorming van een parlementair Kabinet te komen. Dergelijke aanzoeken zijn min of meer gevaarlijk. Het kan ons niet schelen, met wie we in verbinding treden, wan neer onz,e beginselen slechts worden nagekomen." De Vrijzinnig Democraten zijn dus vol komen bereid ook al erkent Mr Mar chant, dat er tusschen Mr Troelstra en Benin' geen principieel verschil is om met de sociaal-democraten tot de vorming van een Kabinet samen te .werken. Trouwens, dit was bekend. Alleen, voor het verkrijgen van een regeeringsmeerderheid is nog een derde bondgenoot noodig, waarom, naar men weet, op de R. K. Staatspartij het oog is geslagen. De kans, dat zulk een bondgenootschap j tot stand zal komen is echter niet hij zonder groot, ook al is Mr Marchant on middellijk bereid concessies te doen in den vorm van een gezantschap bij het Vaticaan en prooessiewijheid. Daarvoor zijn de principiëelo verschillen te groot. Terecht werd er door den heer Nivard in den Rotterdamschen gemeenteraad op gewezen gisteren, (Lat een onoverbrug bare kloof Katholieken en Socialisten scheidt, en dat de groote haat van 'de Socialisten tegen het geloof, samenwer king onmogelijk maakt. Voor de vrijage tusschen beide par tijen verklaarde hij nooit zijn toestemming te zullen, geven, on hij voegde er aan toe (de lieer Nivard is tevens ambtenaar van den burgerlijken stand), zoo'n huwe lijk nooit te zullen inzegenen. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.i Losse nummers f0.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting ■flwr*» nwuA* Wi-jMonjcao/rt -x. Mr Marchant zal dus nog wat geduld moeten hebben. Al is het altijd gevaarlijk ook op politiek gebied zich aan voorspellingen te wagen, toch kan wel gezegd worden dat het bondgenootschap op „democra- (ischen grondslag" waarvan Marchant en Alb-arda droomen, voorshands wel een illusie zal blijven. De in- en uitvoerccnferentie. De conferentie Colijn zal vandaag geslo ten worden. Gisteren heeft zij zonder on derbreken van 3 uur 's middags tot 9 uur vergaderd om klaar te komen. Vandaag zal de onderteekening' der conventie en der slotacte met de daaropvolgende sluitings- j redevoeringen plaats vinden. Uit de verklaringen van de volgende 15 staten, n.l. België, Bulgarije, Denemarken, Duitsphland, Egypte, Engeland, Finland, j Frankrijk, Hongarije, Italië, Luxemburg, j Oostenrijk, Siam, Tsjecho-Slowakië en j Zwitserland staat stellig vast, dat deze i staten -de conventie zullen onderteekenen. j De Japansche en de Nederlandsche dele- gatie dachten, dat zij vandaag wel instruc ties van hun regecringen gekregen zouden hebben om de conventie te onderteekenen. i Verschillende andere delegaties verklaar den nog in ieder geval vóór 1 Februari a.s. de conventie te zullen onderteekonen. Roe menië kon nog niet zijn houding vaststel len. De Roemeensclie delegatie wacht nog op instructies, doch zoo het niet uiterlijk vóór middernacht onderteekend zal heb ben, is het niet zeker van de handhaving van het uitvoerverbod van petroleum, dat 1 dan weer in de tweede, in Juli plaats heb bende zitting der conferentie behandeld zal moeten worden en dus de mogelijkheid zal bestaan dat het dan verworpen zal worden. De Amerikaansclie delegatie heeft gis ter nog twee aanvallen gericht tegen pun ten die voor Nederland juist van bijzonder belang waren. In de eerste plaats op de aanbeveling der conferentie aan den vol kenbondsraad om een deskundigen-confe rentie bijeen te roepen voor de verwezen lijking van het plan-Lovink der economi sche conferentie inzake de bestrijding der planten- en dierenziekten en de bescher ming van den uitvoerhandel tegen wille keurige maatregelen onder voorwendsel dier bestrijding. Het Amerikaansche amendement tot schrapping dier aanbeve ling uit de slotacte werd echter met 122 stemmen en 13 stemonthoudingen ver worpen. Voor onzen bloemenhandel is het uit zicht op opheffing der willekeurige belem meringen die Amerika ons in den weg legt helaas niet verbeterd nu do Amerikaan sche delegatie zich tegen de aanbeveling verzet heeft. De tweede aanval gold de passage in de slotacte, die in verhand stond met de uit spraak der conferentie dat deze vertrouwt dat niet door de afschaffing der in- en uit voerverboden hoogere invoerrechten inge steld zouden worden of andere hindernis sen den internationalen handel zouden schaden. Deze aanbeveling werd eveneens gehandhaafd, Amerika en Roemenië wa ren de eenige tegenstemmers. Ten slotte is nog een belangrijke wijzi ging gebracht in het protocol, die ook voor Nederland van beteekenis is. Dit protocol bevatte de vorige week nog de bepaling, dat voorbehouden omtrent de handhaving van een in- en uitvoerverbod op grond van vunai-tRSaSB art. der conventie uitsluitend zouden mogen worden gemaakt met betrekking tot zoodanige in- en uitvoerverboden, die reeds in werking zijn op het 'oo-genhlrk der onderteekening der conventie. Dit 'kwam dus hierop neer, dat Nederland tot 31 Ja nuari 1928 nog tijd zou hebben- een uit voerverbod b.v. voor beenderen, dat sinds eenigén tijd bij lde regeering in ernstige overweging schijnt te zijn in het leven te roepen en in werking te doen treden. Nederland zou dan op dien datum de conventie kunnen onderteekenen en tege lijkertijd een voorbehoud inzake de hand having van liet op dien dag in werking zijnde uitvoerverbod kunnen maken en daarop do bewilliging der conferentie in haar tweede zitting in Juli vragen. Deze mogelijkheid is echter door een redactie wijziging geheel uit den weg geruimd. Er wordt thans uitdrukkelijk in het protocol verklaard dat alleen voorbehouden mogen gevraagd worden ten aanzien van in- en uitvoerverboden die bestaan op den datum der conventie d. i. 8 November 1927. Hier door is dus de mogelijkheid dat Nederland nog een uitvoerverbod van beenderen in het leven zal roepen geheel uitgesloten. Wanneer onze regeering dus nog een in- en uitvoerverbod zou willen invoeren zal zij de onderteekening der conventie geheel en al moeten nalaten. Do Nederlandsche delegatie had laat in den avond nog geen bericht uit 's-Graven- iiage ontvangen of onze delegatie de con ventie zal mogen onderteekenen, meldt de Msb. De toestand in Roemenië. Volgens betrouwbare berichten wordt Roemenië op het oogenblik met buitenge woon straffe 'hand geregeerd door de ge broeders Bratianoe. Zooals men weet, is Ionel Bratianoe eerste minister en Vintila Bratianoe minister van financiën. Zij willen koningin Maria (de moeder van den ex-kroonrins) en prinses Helena (zijn vrouw), niet toestaan Roemenië te verlaten, uit vrees dat deze vrouwen den ex-kroonprins, die te Parijs woont, in zijn 'kroonstrijd zullen steunen. Prinses Helena wilde veertien dagen geleden naar Italië vertrekken. Haar werd echter medegedeeld, dat zelfs een reis naar Italië, om een familie-huwelijk hij te wo nen, niet toegestaan kon worden, daar de epidemie van kinderverlamming in Roe menië voor tduurde 'en haar zoon, de zes jarige koning Michaël, aangetast zou kun nen worden. Een legercorps ligt permanent te Boe karest en beheerscht de stad: Kanaaizwemsier veroordeeld. De vrouwelijke dektor Dorothy Logan, die voorgegeven had, het kanaal te zijn overgezwommen en een eed had gedaan, dat zij dien tocht had volbracht (zij deed dien eed niet naar ze zei om den uitgeloof den dagblad-prijs te bemachtigen, doch alleen voor de grap, met de vooropgezette bedoeling, het bedrog bekend te maken), is tot l'OO pond sterling boete veroordeeld, met tien guinjes kosten, op grond van de meineed-wot, terwijl haar trainer, Hora ce Carey tot 50 pond sterling boete en 50 guinjes kosten is veroordeeld. Het Sovjet-jubileum. Gisteren had in tegenwoordigheid van de geheele regeering en van 't diplomatie ke corps op het Roode Plein de groote pa rade ter gelegenheid van het tienjarig be staan der unie van sovjetrepublieken plaats. Ook is een grootsche betöoging op het Roode* Plein gehouden,, waaraan een ont zaglijke menigte heeft deelgenomen. Het Kremlin was prachtig geïllumineerd en ook de straten van de stad waren schitte rend verlicht. Een ontelbare menschen- menigte bewoog zich door de straten. Op enkele punten hadden zich aanhan gers van Trotzki opgesteld, die de aan dacht van cle betoogers op zich trachtten te vestigen. Zij werden echter uitgefloten en uitgejouwd en de menigte nam zoo'n vijandige houding aan, dat zij het beter vonden om zich maar uit de voeten te ma ken. Een scherpe rede van Lioyü George. Lloyd George heeft een rede gehouden, waarin hij de buitenlandsche politiek van Engeland scherp heeft aangevallen. Hij verlangde, dat er in het openhaar een uitvoerig debat over de buitenland sche politiek van Engeland zal worden gehouden, daar het stilzwijgen, dat men tot nu toe in acht heeft genomen, voor den vrede noodlottig zal worden. Het verdrag van Locarno was slechts een stap op den weg naar den vrede. Andere stappen zul len moeten volgen. Verder drong Lloyd George krachtig aan op het tot standkomen van de ont wapening. Bij liet vredesverdrag is tot Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije gezegd, dat zoodra deze landen ontwapend waren, de overwinninde sta ten dit voorbeeld zouden volgen. Genoemde staten hebben thans 2 a 300.000 soldaten, die niet eens behoorlijk uitgerust zijn, ter wijl de overige landen nog over een macht van 10.000.000 soldaten beschikken. Zij hebben hun bewapening in het geheel niet verminderd, geen enkel vliegtuigeskader of geen enkele' batterij is afgeschaft. Mussolini wil boomen. Mussolini heeft aan alle prefecten der provincies een schrijven gericht, waarin hij liun opmerkzaamheid vestigt op de noodzakelijkheid van bosciiaanplantingen in alle streken des lands. Millioenen hoo rnen moeten in den kortst mogelijken- tijd geplant worden. Bijzondere waarde hecht Mussolini ook aan het planten van boomen langs de landwegen, die thans meestal boomloos zijn. Het staatsboschheheer zal alle noo- dige boomen leveren. Of Mussolini's voorschriften echter veel zullen uithalen, valt te betwijfelen. Want de maandenlange hitte en" droogte in den loop van ieder jaar, doen de jonge boomen sterven, gelijk men reeds op den Monte Subasio, achter Assisië, heeft ondervon den. Kroonprins Leopold wordt senator. De Belgische kroonprins Leopold zal vandaag den eed als senator afleggen. Prinses Astrid zal haar echtgenoot naar het parlement vergezellen, waar door een afdeeling infanterie de militaire eerbewij zen zullen worden gegeven. Ter gelegen heid van deze gebeurtenis geeft Koning Albert vanavond ten paleize een diner aan alle senatoren en leden der Kamer van afgevaardigden. Korte berichten. - Volgens de laatste telegrammen uil het overstroomingsgebied in Amerika schijnt het gevaar geweken te zijn. Bij Vermont valt het water. Ook van den bovenloop van de Gonnecticut-rivier wordt val gemeld. Naar gemeld wordt, is de express- trein naar Galicië nabij Escorial gederail leerd. Er werden 20 personen gewond. Vrij naar het Engelsch. 20) „Ik heb mijn nicht, mevrouw Ellis, meegebracht, mevrouw Butler en dit is haai- aangenomen dochter, mevrouw Max well." „Het spijt mij1, dat ik u niet eerder heb kunnen opzoeken," zeide mevrouw Ellis, „mevrouw Maxwell was niet goed in orde en we hadden afgesproken samen) te gaan- We leven zoo'n beetje als leden) van één groot gezin1, ziet u. We kwamen) u uitnoodigen om Donderdagavond bij1 ons te komen. Misschien! heeft u wel lust om, miet uw gast, lid te worden van ons „clubje"- „Heel graag, al weten we niet, wat dat inhoudt." „Dat is gemakkelijk te vertellen, we hebben altijd 's winters op Donderdag ©en gezellig avondje," zei mevrouw Maxwell. „We lezen een of ander goed boek, we zingen samen, praten wat en zoo vliegt de avond om." Gewoonlijk is het bij mie. vrouw Hill aan huis." „Vind je mevrouw Maxwell niet knap?" vroeg Etnily aan haar echtgenoot, toen ze vertrokken was- „Ja," antwoordde de-ze, „en wat is Maxwell in zijn voordeel veranderd sinds ik hem het laatst zag- Hij is iemand, die een gezellig thuis noodig heeft- Kijk, daar komt hij alm." Harry sprong op en opende hem de deur. „Je vrouw is juist bij ons geweest. Wat zijn de tijden ver anderd hé, sinds w© onze vrijgezellen(. woning verlaten hebben." „Tk hoop dat het ©en verandering tenj goede is", lachte Emily. „Kapitein Max well, is u familie van mevrouw EI! is?" „Neen, mevrouw, maai' ze is als ©en moeder geweest voor Ada, trouwens voor mij ook,- zoowel voor, als na ons huwei- lijk." E® zijn mevrouw Ilill en' mevrouw Ellis nauw aan elkaar verwant?" „Ja, zo zijn nichten. Toen ze trouwden waren hun echtgenoot-en niet in 't zelfde bataljon, maar bij een overplaatsing kwa men ze toevallig beide in het 144e bat. taljon, wat natuurlijk prettig was vooir de dames- Maar nu mioet ik weg. Tot Donderdagavond dan." De Donderdagavond kwam- Om' even over zeven gingen Mary en Emily den weg op. Z© zouden vroeg gaan. Majoor Butler zoiu tegen theetijd komen. Het was 'n mooie maar koude dag geweest. Nu scheen de maan aian een onbewolkte hemel. Het was een prettige wandeling, hoewel de afstand niet groot was- Het vroor, dat het kraakte en ze waren blij! dat een vroolijk vuur hen wachtte- „Komt u hier zitten mievrouw Butler, in dit warme hoekje", zei mevrouw Hill, „en juffrouw Stewart, gaat u zoolang in de geliefkoosd© stoel van Ada zi ten. Ik ben alleen maar bang, dat ze u zal verjagen, als ze beneden komt." „Trek er u maai' niets van aan, juf frouw Stewart," zei mevrouw Ellis; en toen Mary naast haar kwam zitten, voegde -ze ©r aan toe, „Margaret is zoo trotsch op haar zes kinderen, ze spet altijd met mijn eene aangenomen dochter-" „Waar zijn uw zes kinderen,", mevrouw Hill, vroeg Emily met een ondeugend gezicht. „Ik heb alleen maar twee doch ters en twee zoontjes gezienl. Ik dacht- dat juffrouw Hill de oudste was." „O neen, ik heb de „eer" de moeder te zijn van een officier in het R|.korps. Mijin oudste dochter maakte me verleden' jaar grootmoeder; ze is met haar man, ©en medeofficier van mijn zoon, in West. Indië" „Ik zag juist uw twee zoontjes de trap afkomen- Ze herinneren mie aan mijn eigen broers, ofschoon die wat ouder zijn; ging Emily voort. DE C0RRUPTIEVE HANDELINGEN BIJ GASBEDRJIVEN. Over dit onderwerp schrijft „De Gelder lander": De Vereen- van Gasfabrikanten heeft aan de gemeentebesturen een schrijven l gericht, waarin zij het betreurt, dat er corruptie in hot gasbedrijf is gebleken). Maar de Vereemging heeft daar niets vanl geweten. En als zij ervan gehoord zou hebben, had zij de zaak met kunnen onderzoeken, dat moet d© justitie doen. Wijt begrijpen met goed, waarom de Ver eemging zulke verklaringen de wereld in zendt. Is er ieman'd, die gezegd heeft, dat do Voreeniginig do corruptie had moe ten uitbrengen, in plaats van clen heer v. d. Stel? Maar als dat niet is' beweerd, waarom verontschuldigt zij zich dan? En waarom lokt zij op haar verklaring, dat zij van heel de corruptie niets heeft gewei ten, dan de wedervraag uit, hoe één man, do heer v. d. Stel, dat alles schijnt te weten? Het blijft een treurige geschiedenis- Da heer van der Stol is vroeger bestuurslid der Ver. van Gasfabrikanten geweest, doch, naar men weet, als lid geroyeerd, llij is in botsing geweest met zijn ver eemging, nadat hij als gasdirecteur ta Schoten was ontslagen wegens dezelfde feiten, welke hij nu aan anderen ten laste logt. Sommige gasdirectcuren strijken van alles, wat ze koopen, provisie öp, voor d© gasmeters, de kolen, voor alles en nog wat. Koop de kolen en de gasmeters van mij; verleidt do leverancier, en ik schrijf zooveel procent op uw rekening bij de Bank. Daar kraait geien haan naar. De heer van/der Stol heeft als gasdireo. teur te Schoten van zulk soort provisie opgestreken ©ni is deswege ontslagen- Hij hoeft zijn schuld uitgeboet en is weer in de rij willen treden. Dies solliciteerde hij naar een vacatur® te Beverwijk, doch daar verweet men hem zijn vroegere han delingen- Maar, als ik daarom geweerd word, zoo sprak de heer v- d. Stel, dan moet de nieuw benoemde gasdirecteur er ook weer uit. Want di© heeft hetzelfde uitgehaald als ik. Daarmee is de steen gaan rollen- 1 De heer Bruinwold Riedel, directeugf der gasfabriek to Utrecht, heeft daarop den' heer v. d. Stel verzocht, aairH' het gemeentébestuur in Beverwijk te berichten, dat hij zijn beweringen niet tvaar zou kunnen maken en hem tevens een som- rnetjevvan zestien ©n een half duizend gul den verschaft. De Vereeniging van' Gas fabrikanten deelt thans mede-, dat dat geld niet uit de kas der vereenigirig is gehaald, wat, voorzoover wij weten, 1 door niemand is beweerd. De f16 500 zijn) bijeengebracht door belanghebbenden, maar als men hoort, dat dezen' ten slotte den heer v. d. Stel een jaargeld hebbefl aangeboden van f4000 a f 5000; gedurende 20 jaar, dan moet het kringetje van be langhebbenden nogal groot zijn geweest. Van der Stel heeft echter 50-000 harde guldens op de hand willen hebben en zo-o is do overeenkomst niet doorgegaan- Daarna zijn de- onthullingen begonnen- De ©ene gasdirecteur na den andera werd door 'v. d. Stel genoemd als schuldig aan corruptie, de een' na den ander viel. Toen kwamen' er twee, die een civiel© ac tie, tegen- hem instelden; v -d. Stel was daarop niet gesteld, want hij' wil processen wegéns laster. Dus 'waarschuwde hij zijn oud-collega's in dezer voege: voor elke ci viele actie, welke tegen mij wordt inge steld, zal ik drie namen van nog -onge- noeifïde schuldige gasdirectcuren noemen. „Charlie is twaalf en Alfred tien'," zei mevrouw Hill. „Het is een. heel wérk hen to onderwijzen. Vooral Charlie vraagt wel eens meer dan ik beantwoorden kan." „Onderwijst u hen dan zelf?" vroeg Emily geïnteresseerd- - „Tot nog toe wel," zei mevrouw Hill- „Natuurlijk helpt hun vader zoo veel hij kan. Maar hij heeft het te druk om gel- regeld onderwijs te geven- Mijn oudste zoon hebben wij ook zoo opgevoed en dat is uitstekend geslaagd. Op zijn dertiende/ jaar hebben we hem in Engeland naar een kostschool gestuurd en daar was hij de meeste jongens van zijln leeftijd voor." Niet alleen haar jongens had mevrouw Hill zelf 'onderwezen, ook haar dochters hadden haar opvoeding thuis ontvangen ©n met de béste resultaten- Hiermee had ze .bewezen, dat een officiersvrouw haar kinderen best bij zich kan hóuden in haai' rondtrekkend leven, zonder hun op voeding te verwaarloozen. Ze wist, dat de groote meerderheid der officieren in i kolonialen dienst, hoewel dopr geboorte, I' stand en smaak heeren, bij groote uitga ven slechts een klein, inkomen hadden. Zij zelf was de vrouw van zoo'n officier en slechts door groote zuinigheid had ze Ïhaar kinderen een goede opvoeding kun. nen geven. Maar geholpen door haar echt- - genoot, had ze alle bezwaren het hoofd geboden, tot ze tenlaatste had geleerd, dat moeilijkheden er zijn om) overwonnen te worden. HOOFDSTUK VIII- Het gezellige gesprek bijl het haardt vuur had haar de anderen van het gei. zelschap doen vergeten, totdat mevrouwi Hill, bij het slaan van de klok, opstond en zeide: „Nu moeten we den kring wat ruimer gaan maken, want de anderen zullen nu spoedig komen- U moet weten", 1 ging zo voort, zich tot mevrouw Butler wendende, „dat mijn man gewend is, iederen Donderdagavond voor de kinde ren ©en soort lezing te houden in de schoolkamer. Ze zijn er zoo dol op, di© kinderen. Bij de thee komen er- dan ge-^ woonlijk nog officieren, tenminste ©nke-' len, die van onze rustige avondjes hout den. Wanneer u lust zou hebben, onze avondjes bij te komen wonen, zou ik dat heel prettig vinden, natuurlijk wanneer het u schikt, bijvoorbeeld als uw" echtge noot dienst heeft." „En als het geen wandelweer is, mag ik dan eens op komen loepen, mevrouw Hill, en neemt u mie dan mee naar de schoolkamer, dan kan ik u bezig zien) j met da kinderen." 1 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1