Wat er deze week voorviel. Het Zeeuwscke boekje. LeeslafeL Het Vroiwes-lMtttje. We hooren den laatsten tijd geregeld! klachten over tal van industrieën, wien hot. zoo slecht gaat. Het doet daarom goed, ook eens een enkele maal een ander geluid te mogen vernemen. Zoo is deze week op eenigszins feestelijke wijze door de Directie dor beroemde Philips- fabrieken te Eindhoven de 10.000ste arbeider aangenomen. In be trekkelijk korten tijd is deze industrie, die tot ver over de grenzen bekend is, met reuzenschreden vooruitgegaan. Philips houdt onzen Nederlandschen naam in het jauitenland hoog. L u i - tenan t Koppen met zijn metgezellen deed het door zijn vliegtocht naar In- daë. En nu wil zekere luitenant Van On langs in het volgend voorjaar probeeren naar W e s t -1 n d i te vliegen. Het is maar te hopen, dat hij niet in hetzelfde lot van zoovele Oceaan-vliegers zal doelen. Wij noemden daareven den naam van Philips. De Directie van deze fabriek heeft ook een groot aandeel gehad in de r a - dio.uitzending op korte golf naar li edorlandsoh-Indië. Koningin en Minister zonden vanuit Eindhoven hun stemgeluid den aether in. Men wil nu een radio-omroep voor In- dië gaan stichten. „Men" wil dan hier zeggen eenige vrijzinnige heeren. Die om roep moet natuurlijk neutraal (uitgelegd in vrijzinnigen geest) zijn. Daartegen ko- imen de Ned. Chr. on R..K. RadioverV eenigingen op. Lukt het niet om een ge- meenschappelijken omroep te stichten waarbij de Christelijke beginselen evenzeer tot hun recht komen als de vrijzinnige en socialistische dan wordt toestem ming gevraagd voor een eigen, Christelij- ken, zender. Zoo wordt ook hier de s t rij d der 'beginselen gestreden. Die strijd zal ook straks in de Tweede Kamer (a.s. Dinsdag komt ze weer bijeen) weer wor den voortgezet, als over de Staatsbegroo- ting voor 1928 algemeene beschouwingen zullen worden gehouden. Naar uit de voorloopige, verslagen valt op te maken, zal vooral minister Slote maker de Bruine scherpe critiek te verduren hebben- Zijn beleid heeft bij een deel der Kamer weinig sympathie. Oppositie heeft men echter overal. Zelfs jnRusland, het land, waar men anders wel over krachtige middelen beschikt om ze het zwijgen op te leggen- Deze week liepen er zelfs geruchten, dat er ee!n com plot tegen de Sovjet-regeering was ont dekt. Ook heeft men jn Rusland met voedsel tekort te kampen, zoodat het niet te ver wonderen is, dat de ontevredenheid tegen de Bolsjewistische machthebbers groeien de is- Toch denk© men niet te spoedig aan een val van het Sovjet-bewind, al kan het zich natuurlijk alleen door despotisme en zoo lang de omstandigheden het gunstig zijn, handhaven- De in- en uitvoer-conferentie te Geneva begint aardig op te schieten. Roemenië stak nog een' spaak in het wiel en eischte, dat haar petroleum-uitvoerverbod voor al tijd geldig zal kunnen büj'ven. Daarover moet nu nog beraadslaagd worden. Wal omtrent het aantal slachtoffers van het vergane stoomschip Prinses Ma- fa 1 d a is bekend geworden, stemt wel ïn hooge mate tot ernst- Niet minder dan 314 personen zijin bij deze scheeps ramp verdronken. Hoe broos en ver gankelijk is onis leven, maar hoe weinig denken we daaraan. Ook in en om Engeland zijn deze week Weer verscheidene menschen omgekomen dooi' een stormramp, die Groot-Brit- tannië zoo onverwacht teisterde- Mogen deze ernstige waarschuwingen, dat God hierin tot ons laat komen, verstaan worden! Afrikaansche Humor. 'n Plattelandse spolgees wou eendag in die Kaap ook die gek skeer, en vra ewe nuuskierig aan 'n Kaapse kêreltjie: „Haai, jong, het jy nie die wa met ape gesien nie?" Kapenaartjie„Nee, het jy dan afgeval?" Iets over de meekrap. Op de eenige maanden geleden gehou den historische tentoonstelling te Goes was ook indien ik ure niet vergis een interessante inzending over de mee. krapcultuur, die in onze provincie van groote beteekenis is geweest- Deze cultuur is nu verdwenen- Maar nog niet zoo heel lang. Men hoort nog wel eens spreken van meekrap! en meelsto ven (de overblijfselen van deze laatste zijn hier en daar nog te zien) en voor de ouderen onder onze lezers zal het waar schijnlijk niet mogelijk zijn, lien van de meekramp iets nieuws te vertellen. Toch, omdat deze cultuur in onze provincie zoo veel beteckend heeft, zoodat b.v. Zierikzete door haar verdwijnen een onherstelbaren klap gekregen heeft, acht ik het vooral voor de jongeren wel van genoegzaam belang eons in 'tkort daarvan iets te vertellen. Da gegevens daartoe heb ik in hoofdzaak ontleend aan oen studie, die de heer A- v. d. Weijide te Zierikzee, lid van Gedep. Staten onzer ptrovincie, van dit onderwerp heeft gemaakt- De meekrap werd vrijwel geheel onze provincie door en ook in West-Rrabajnt verbouwd, maar op Schouwen en Dui- veland was ze het voornaamste gewas, dat des hoer op z'n akker teelde. Op Zuid- Man aan boesman wat hokke aan ja: „Outa, wie liet jou geskape?" Hotnot: „Nee baas, ek is nie geskape, dis gebokke!" Eerste student: „Wat gaan ons van- aand doen?" Twede student: „Ek weet nie maar kyk, ek sal die pennie gooi. As dit kop is, gaan ons dans, as dit punt is, gaan ons na die konsert en as hy op sy .kant staan ,gaan ons leer." 'n Ou meid wou ini Kaapstad 'n posseël uit die seëlmasjien kry. Sy gooi haar pennie in en die val weer onder uit, daar die pennie te oud en afgeslyt was. Na sy dit herhaalde male gedoen het met dieselfde gevolg, sê sy: „Kan jol my ok dan niet gesê het dat jol nie stimps („stamp") postzegels) aan Boes- man-meide verkoop nie?" VIJF JAAR FASCISTISCH BEWIND. De bolsjewistische republiek kon voor kort haar tienden verjaardag vieren en in Italië werd herdacht, dat vijf jaar zijn verloopen sedert den dag, dat Mussolini met zijn zwarthemden Rome binnenrukte. Het behoeft geen betoog, dat wij van het fascistisch beginsel ten eenenmale af- keerig zijn. Maar dat mag ons niet belet ten oog te hebben voor hetgeen door Mus solini is gepresteerd. Wat heeft het fascisme deze vijf jaar niet tot stand gebracht! Nieuwe opvattin gen omtrent den Staat en zijn rechten, nieuwe arbeidswetten, een nieuwe wijze van bestuur. Daarnaast een verbazingwek kend aantal openbare werken: wegen, spoorlijnen, bruggen, kanalen .droogmake rijen, enz. Maar voor alles heeft het de mentaliteit van het Italiaansche volk ver anderd. Er is hier een streep gezet onder de geschiedenis der 19de eeuw met haar telkens weerkeerenden strijd tusschen ka pitaal en arbeid, en een nieuwe aera is begonnen, waarin arbeid en kapitaal sa menwerken ter vermeerdering van de welvaart der natie. Niet langer is ieder haas om in arbeidsgeschillen zelf te be slissen door slaking of .uitsluiting, dooli de bedrijfsfederatie heslist of, indien haar uitspraak niet voldoet, de staat door mid del van zijn rechters. Op 30 Oct. j.L werd door den gouver neur de eerste steen gelegd van een nieuw ziekenhuis te Rome, werden vijf fonteinen ingewijd, en een begin gemaakt met het graven van den tunnel onder den Kapito- lijnschen heuvel, die het verkeersvraag- stuk voor de binnenstad grootendeels zal oplossen. Tevens begint men met het aan leggen van een nieuwe acquaduct, die Ostia-Mare, het Romeinsche Zandvoort, van drinkwater zal voorzien. Dit zijn eeni ge der belangrijkste „feestelijkheden" te Rome. Van veel grooter belang echter is de in wijding te Napels van den nieuwen spoor weg, de „Direttèissima" Rome-Napels. De ze spoorlijn, die ook voor vreemdelingen van het hoogste belang is, daar ze twee steden verbindt, die tot de meest bezochte der wereld behooren, heft Napels en daarmee Zuid-Italië grootendeels op uit zijn isolement. Reeds in 1871 gingen in het Parieinent stemmen op, die op den aanleg van deze lijn aandrongen. Eerst in 1905 werd besloten er toe over te gaan, doch de werkzaamheden vlotten niet hijzonder, iets wat in liet voor-oor- logsche Italië meer voorkwam. In 1920 werd liet werk hervat „om de werkloos heid te bestrijden, en een eerste traject (Rome-Campaleone) lang 38 K.M., kon in den zomer van dat jaar worden in gebruik genomen, doch voorloopig met enkel spoor dat later verdubbeld werd. Op dat plunt stemden de werkzaamheden toen het Fascisme aan het bewind kwam en onmiddellijk zien we, dat de -zaak met moer erergie wordt aangepakt- In Sicilië, in Apulië, in Calabiië, overal wordt gewerkt, aan nieuwe wegen, nieuwe acquaducten vooral. Napels zelf is geheel vernieuwd en hoeft weinig meer van de vuile stad met de nauwe slopjeg en de be ruchte „bassi", die we in Baedeker be schreven vinden. Do streek, waardoor.de nieuwe spoor lijn de reizigers voert, is zeker niet min der mooi en belangrijk dan die tjoor het binnenland- Door dezen spoorweg wordt het moge- lijk, dat het zuiden de producten van Beveland beteekende de meekrapvc-rbouw ook wel wat (ook de meestoven ken de men hier), op Walcheren daaren tegen werd dit gewas, voor zoover me be kend, lang niet algemeen verbouwd- Maar voor don Schouwschen boer van 50, 60 jaar geleden, was de meekrap van het hoogste belang. En thans is ze ten eenen male verdwenen. Hoe kunnen zich ook op landbouwgebied groote veranderingen vol trekken Eeuwen en eeuwen lang is de meekrap cultuur in Zeeland beoefend. In de 14e eeuw bestonden er reeds keuren op het zetten en houden van meestoven, op het delven van meekrap, enz. En het was Karei V, die o.m. bepaalde, dat geen! mede uit Schouwen moelit worden uitge voerd, vóór zij gekeurd was te Zierikzee. Zierikzee heeft aan dezen Karei wel veel te danken, want door hem is het eeuwenlang de stapelplaats van de mee krap geweest- En dat beteekende voor de stad heel wat- Het mag anderzijds ook erkend worden, dat de strenge keu ring oorzaak was, dat de Schouwensche meekrap zulk een uitstekenden naam had. Natuurlijk was dit privilege, dat Zierik zee bezat, aan andere plaatsen niet welge vallig- En herhaaldelijk heeft -men ge tracht zich van dien dwang te ontdoen. Maar het duurde feitelijk tot 1845 ©er de verschillende rijks- en provinciale keu ringsvoorschriften werden ingetrokken. Degenen, die in onze dagen zoo meen en landbouw en' nijverheid, die tot nu toe vaak, of omdat ze aan bederf onderhevig waren, of om andere redenen, met verlilets ter plaatse verkocht moesten worden, naar het noorden zendt. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het goederenvervoer tus schen noord en zuid binnenkort veel in tenser zal worden, waarbij heide landsdee. len, doch vooral het zuiden, wel zullen varen. Ziehier de wijze waarop fascistisch Ita lië feesten viert- Daarnaast komt dan wel een groote parade van het leger, de zwarte militie, de corporaties, enz-, die urenlang duurt en op zich zelf een grootsch schouwspel vormt- Maar die dient toch slechts om te laten zien, dat het Fascisme nog steeds „gewapend" is, schrijft het Handelsblad- MAN EN VROUW. De vrouw is niet armer, maar rij - k e r dan de man begiftigd. Zij vindt ha ar deel in de perelen en robijnen, fonkelend uit een oog dat den' man ontvonken en boeien kan; in een lach om de lippen die vc-rteedext en verovert; haar ziels uiting zoo ze zuiver trilt, is onweerstan- delijk- D-och schudt ze nu deze haar vrouwen- natuur uit, om zich in 't harnas van den man te gespen en met de maliënkolder van zijn denkkracht en vuistspier zioh een plaats in 't leven te verzekeren, dan klimt ze niet, maar daalt ze als vrouw, verbreekt 'tevenwicht waarin haar overwicht lag en eindigt met haar hooge eerepositie voor altoos te verspelen- Kiuyper- M a r a n a t h a - ka 1 e n d e r. Uitgave J. II. Kok, Kampen. Het is niet noodig van dezen kalender, die thans geheel door Ds Knap werd verzorgd, veel te zeggen. Goede wijn, zegt het spreekwoord, behoeft geen krans, en zoo gaaf het ook met dezen kalender, die in duizenden gezinnen reeds een vaste plaats heeft verkregen. Het schild, dat in beeld brengt hoe Nebu- cadnezar verschrikt werd door een groot beeld, dat door een steen zonder handen afgehou wen, vennalen werd, is mooi uitgevoerd. Toch kan de voorstelling, ons niet bevallen. Een kwestie van smaak misschien. Als premieboek is bij dezen kalender be schikbaar gesteld: „De dochter van den Al- pengids", door Johannes, een boeiend verhaal, met een uitnemende strekking. Veilig geleid, door Joh. Staal. Vrij naar het Engelsch. Uitgave .T. M. Bredee's Uitg. Mij., Rotterdam. Dit boekje maakt deel uit van Bredee's jeugdbibliotheek en is speciaal bestemd voor den leeftijd van 1215 jaar. Het geeft een verhaal uit den tijd van de vervolgiqg der Hugenoten in Frankrijk. Op levendige wijze wordt verteld van de gevaren en bezwaren, waaraan een drietal kinderen op hun vlucht naar Frankrijk waren bloot gesteld. Meer dan eens schijnt het, dat ze door hunne vervolgers zullen worden ontdekt, maar door God veilig geleid bereiken ze na veel moeite de veilige kust. Een mooi ge schenk voor kinderen van den aangegeven leeftijd. Save our Souls (Red onze zielen), door N. W. van Diemen de Jel. Uitgave J. M. Bredee's Uitg. Mij., Rotterdam. Ook dit boek behoort tot de zooeven ge noemde jeugdbibliotheek, maar dan voor wat oudere kinderen, n.l. van 15 jaar en daar boven. De hoofdpersoon in dit verhaal, een jonge man, maakt tegen den zin zijner moeder een reis van Frankrijk naar Amerika. De gevaren aan deze reis verbonden blijken voor hem te groot te zijn. Hij komt in een verkeerde omgeving, geeft zich over aan drank en spel en wordt na afloop van een vechtpartij, zwaar gewond naar een hospitaal vervoerd. Op den terugweg naar huis geraakt het schip in nood. Het radiobericht: S. 0. S. wordt ook in het. ouderlijke huis opgevangen. En er daagt redding. Charles behoort tot de ge redden, en als hij thuis komt blijkt, dat ook zijne ziel bevrijd is. Wij bevelen deze boekjes met hunne talrijke illustraties gaarne aan. De uitgever zorgde voor een keurige uit voering. te moeten mopperen, over de vele rijks- bemoeiingen met het maatschappelijk le ven, kunnen hieruit zien, dat de Over heidsmaatregelen in vroeger eeuwen ook niet mis waren! Ze werden ten aanzien van de meekrap eerst dan ingetrokken, toen er buitenlandsche concurrentie op trad en meekrap over de grens werd inge voerd, die niet of moeilijk te onderken nen was van de hier te lande verbouw de. Keuring van het binnenlandsche pro duct had toen geen zin meer. Ik zal over den verbouw der meekrap zelf niet veel schrijven- Alleen dit. Het was een twee- of driejarige, zeer diep wortelende plant- Het land moest voor deze teelt zwaar bemest worden, want er werd veel van den bodem ge vraagd- Het gewas had niet veel van insecten, maar wel van strenge vorst te lijden. De wortels want hierom was het te doen werden na twee of drie jaar gedolven. Aangezien men hiervoor vrij diep in den bodem moest zijn, moest de spade, die men daarvoor noodig had, ook een daaraan evenredige lengte heb ben. Het lukte niet altijd om de wortels die zeer broos waren er geheel mat de spade uit te krijgen. De stukken moesten dan met de hand worden opgezocht, want zij; hadden veel waarde. Later werden de wortels naar de mee stoven vervoerd. Zulke meestoven waren V a n Ridder tot kluizenaar, do or Kathe Papke. Uitg. van J. H. Kok, Kampen. Dit boek toont een merkwaardige overeen komst met een ander boek van Papke, n.l. „Een offer". Het is een verhaal uit de donkere middel eeuwen, maar waarin toch het licht des evan- gelie's reeds begon door te breken, en het geeft een beeld van don voortdurenden strijd tusschen de verschillende adelijke familiën met al de ellende daaraan verbonden. Van dien strijd werd de hoofdpersoon van het verhaal de jonge ridder Oberndorf het slachtof fer. Zijne moeder werd vermoord, de burcht waal zy woonde verwoest, terwijl hijzelf moest vluchten. Jarenlang zon hij op wraak, maar na veel strijd leerde hij verstaan, dat de liefde het hoogste gebod is. Vele lezers zullen het misschien jammer vinden, dat dit boek in dagboekvorm ver scheen. Het leest echter gemakkelijk en weet voortdurend de aandacht te spannen. Mevr. KuyperStorm van Leeuwen zorgde voor een vlotte vertaling. HET LAND, WAAR MEN OUD WORDT. Bulgarije is hel land dat percentsgewijs de meeste honderd-jarigen onder zijn be woners bezit. De volkstelling van 31 December 1926 leverde weer een vrij groot aantal inwo ners van honderd of meer jaren op. Een ingesteld onderzoek beoogde niet alleen nauwkeurig vast te stellen hoeveel honderdjarigen er in Bulgarije zijn, men' 'wil ook onderzoeken hoe het komt, dat zij dien Iioogen leeftijd bereikten. Om tot een resultaat te komen, werden, na rijp beraad verschillende vragen door be kwame medici ontworpen, welke vragen nu door de oudjes beantwoord dienen te worden. Tot dusverre heeft het onderzoek al leen nog rna^r plaats gehad in Widdin een grensdistrict aan de Donau. Mem begon juist hier, omdat zich in ;dit district, volgens de laatste telling, naar verhouding de meeste honderdjari gen bevonden en wel 19 op 278.000 in woners. De stad Kula met 44.000 inwo ners kan op zes van die moderne Methusalem-s bogen. Hetgeen bewijst, dat rasvermenging gunstig werkt op het be reiken van ©en hoogen leeftijd. Dit grens district ligt namelijk tusschen Roemenië en Joego-Slavië en er wonen bovendien veel Turken. Het grootste gedeelte dezer bedaagden stamt. ,af van ouders, die óók oud wer den, evenals de meeste hunner voorva deren. Alle honderdjarigen bleken steeds kalm en bedaard van aard te zijn geweest. Driftig of phantastisch waren zij nimmer. Wél gezellig, zij hielden van feestjes, zongen gaarne en deden ook veel aan muziek. Alcohol gebruikten zij weinig of niet, ook aan ronken bezondigden zij zich meestal weinig. Hun voedsel bestond in hoofdzaak uit groenten en uit do ook ten onzent wèlbekende Yoghurt; voorts aten zij schapenkaas en maisbrood. Uien en knoflook zijn lievelingsgerechten van,vele honderdjarigen, zij beschouwen ze als voorbehoedmiddel tegen alle ziekten. Vleesch werd zeer zelden genuttigd. Vroeg op en vroeg naar bed was, zooals van alle boeren, ook hun leus- De honderdjarigen, over wie het on. derzoek zich uitstrekte, trouwden op zijn vroegst biji het hereiken van den dertig jarigen leefiijid. Matigheid in ieder opzicht, zou dus de leus moeten worden, ook van onzen tijd. Een waardig ant woord aan een moder ne s chrijlf s ter. Met volle instemming nemen wijl dit maal in deze rubriek een artikeltje over, dat mevr. v. Hoogstraten—Schoeli in Tï- motheus schreef: Als i'k de uitingen en neergeschre ven meemngen van een bepaalde catego rie vrouwen lees, dan vraag ik mezelf soms verbaasd af: „Maar in wat voor we reld leven jullie toch, waar kom je van daan, blij wie heb je rond gekeken en wat voor ongezonde wonderlijke theo rieën zijn het, die je met plezier deni <<iMntiMiniNiMnManiWiiiM«maaaMiMM(aMKncnMMHHtata e mm n1 m Mpirnrnnfifii er vrij veel. Tusschen 1860 en 1870, den hoogsten bloeitijd van de meekrapcul tuur, waren er alleen in Schouwen-Dui- veland 32. De meestoof waarin de droger woon de en troonde bevatte' een droog in richting en een stamphuis. De wortels werden hier door de hitte van de stook plaats gedroogd en de drager had toe te zien, dat dit goed en regelmatig geschied de. Natuurlijk ging dit alles heel primitief toe en zou men dit tegenwoordig vlugger en economischer doen. Maar goed, de meekrapworlels kwamen toch eindelijk droog. Dan werden ze met vlegels stuk ge slagen (ook al weer primitief) en gezeefd. Na een tweede drogingsproces werden ze oorspronkelijk door stampers, later door maalstcenen, tot poeder vermalen. In ver schillende kwaliteiten kwam bet product dan aan de markt- Van dat poeder vervaardigde men! de Alizarine, de verfstof, die inderdaad hooge waarde had. Er zijin dan ook tijden ge weest, dat er aan de meekrapcultuur flink is verdiend. Als de meestoof rekening; werd opge maakt en de aandeelhouders werden uitbe taald, ging dit meestal gepaard met een! zwaar diner. En zoo iets laat men meestal wel achterwege, als de zaten er slecht bij staan. Omstreeks 1868 deed men een voor de meekrapverbouwers rampzalige ontdek. NAJAARSLAAN. Ik keek in de gouden heerlijkheid Van een najaarslaan. Het was of ik goudene deuren wijd Zag openstaan. Het werd mij, toen ik binnenging, Of ik door gouden gewelven liep. Ik aarzelde even, ik ademde diep, Diep van verwondering. Trotsch, of ik een prinsesje waar, Ging ik door 'tgoud; Aan beide zijden stonden daar, Schragend de gangen, hoog en zwaar, De zuilen opgebouwd. Waar gouden de portalen zijn, Hoe zullen daar de zalen zijin! Ik zag aan 't einde van mijn pad Een. kleine ronde poort, Als blauw saffier in goud gevat, En haastig, vol verlangen, trad Ik door de gangeni voort. Ik sprak: „Als hij mijn aankomst wijd Die poorten openstaan, In welk een groote heerlijkheid Zal ik dan binnengaan- Indien van goud de gangen zijn, Hoe groot moet mijn verlangen zijn, De zalen in te gaan!" JAQ. v. d. WAALS. volke verkondigt en lichtgeloovige lezer, essen wijs maakt?" In de Telegraaf van 2 Juli vind ik onder de rubriek: Voor de vrouw, eeni stuk: „De toekomst van onze meisjes". Daarin lees ik: „Inspanning van krachten. Kunnen we die aan den stofzuiger geven? Kunnen we die aanwenden bijl het in huis halen' van levensmiddelen? Bij1 het aanbrengen van vuur in het fornuis? Neen, latejn we het ronduit bekennen: de gehuwde vrouw, waarvan de kinderen al oud ge noeg zijn om naar school te gaan, leidt een vrij werkloos, om niet te zeggen parasitair bestaan, en het lijfkt ons toe, dat zulk een vrouw voel eerder een bit ter levenstekort heeft dan' do ongehuwde werkende vrouw." Heuscli, ik weet niet waai' deze schrijf ster vandaan komt, uit welken 'kring ze schrijft, of wie ze op het oog heeft- Ik heb onlangs een enquête uilgeschre ven over de arbeidsdagverdeeling van een moeder met een paar kinderen zonder hulp van buitenaf- De brieven, die ik kreeg, hadden haast iets benauwends over zich, vanwege het vele en het verschillende werk, dat die twee trouwe rappie handen Ie verrichten hadden, en al het uitdenken en zorgen, dat van het moederlijke stelletje hersenen verwacht werd. „Maar we hebben toch technische hulp middelen, die steeds in aantal toene men" „Praatjes, m'n lieve mevrouw, praat jes! dat staa.t alleen malar in vrouwentijiL- scbrifien, die zijn slechts te zien op ten toonstellingen ©n bestemd voor menschen met gespekte beurzen." „Ja. maar de stofzuiger?" E;en bekend en zeer vakkundig behan ger heeft me juist van de week verzekerd, dat een stofzuiger voor het karpet heel goed is voor een- of tweemaal in do weekhoogstens. In Engeland het land der technische uitvindingen gaat men algemeen weer terug naar de petroleumstellen, die vooral voor de kleine beurzen zoio'n uitkomst zijn, omdat petroleum de goedkoopste brandstof is. Gaan we allemaal niet terug naar de pe troleum stelletjes in onze keuken naast liet gasfornuis? het convenieertheusch met iedereen, maandelijks oen gasrekening van 15 a 20 gulden te betalen- We doen de wasch zoogenaamd uit huis ,maar de lijlst kleedingstukkon, die in huis gewasschen worden, omdat ze an ders verkleuren of krimpen, neemt in aantal en verscheidenheid toe. U bestelt alles per telefoon, zegt u, maar wie zelf ter markt gaat met ©en groote tasch, zooals alle buitenlandsche huisvrouwen, krijgt beter waar voor baar geld en is goodkooper uit. Wit het mechaniek van een echt huis houden kent, lacht om die verzekeringen, dat je nu niet zooveel meer te doen hebt dan vroeger. Ik vind het altijd zoo onrechtvaardig, i muil— i iiwwaa king.. Het bleek, dat men langs een veel kortoren en goedko-operen weg de Aliza rine kunstmatig kon bereiden uit kooi teer. Toen was het bijna plotseling met de meekrapculluur gedaan, omdat de prijzen natuurlijk enorm daalden. Dat is zoo do loop van zaken in deze wereld. Toen de treinen gingen rijden, reisde men niet meer met de diligence en toen de stoombooten gingen varen, bedankte men voor een reisje met de trekschuit. Zoo verdrong ook de auto het rijtuig en moest ook de meekrap het loodje leggen, dank zij de vorderin gen van techniek en wetenschap. De landbouw heeft zich al spoedig aan de gewijzigde omstandigheden weten aan te passen. Do suikerbieten zijn van toen af meer verbouwd en in dit gewas hebben onze boeren een compensatie gevonden, voor de meekrap. De eenige, die van de verdwijning der meekrapcultuur blijvend nadeel heeft on dervonden, is do stad Zierikzee- Helaas nam binnen hare muren niets do plaats in van de meekrap-markt, en alles walt daar mee verband hield. Ein ook de toekomst, voor zoover wij, menschen, het kunnen zien, schijnt voor deze historische plaats geen opleving te zullen brengen- LUCT0R- i - i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6