No. 31 Zaterdag 5 November 1927 42e Jaargang BANK VOOR ZEELAND Effecten - Coupons Vreemde Valuta Alle Bankzaken liimeitatf EERSTE BLAD. HET ADRES BRILLEN A. WILKIN© Soutien Stukken - Sloten Spelden L. öuvekót Sz.3 laitenlaad. WEKKERS Kantoor Groote Markt 2! GOES. Telefoon 74 (2 lijnen) nummer bestaat uit 2 bladen. VERLOVINGSRINGEN G. JOOSSE, St. Adriaanstraat, GOES G. JOOSSE, St. Adriaanstraat, GOES Altijd anders. Groote Markt 19 - Goes G. JOOSSE, St. Adriaanstraat, GOES Stalen huizen. C. JOOSSE, St. Adriaanstraat, GOES Marmeren Klokjes G. JOOSSE, St. Adriaanstraat, GOES Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3L Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting ONWAAR, DUS ONWAARDIG? In de „Nederlander" van gisteravond en in. 'het „Prot. Zuiden" kwam het vol gende artikel voor: Naar aanleiding van het hoofdartikel in De Nederlander van Zaterdag 22 October over het vaccinatievraagstuk geeft De Zee uw, A.-R. dagblad, een Zoek- lichtje, waarboven beter het woord „Dwaallicht" zou hebben gestaan. Na te hebben vermeld, dat door ons de aandacht er op was gevestigd, dat niet de bestrijders van den vaccinatiedwang, maai de medische adviseurs van den minister de oorzaak zijn geweest, dat deze dwang althans tijdelijk staat te worden opgehe ven, vervolgt het blad: „Dat de medische adviseurs hier een groote rol speelden, is bekend. Maar dat is juist een grief, die ik tegen den overigens zeer sympathieken bewinds man van; Arbeid heb. Maanden geleden, toen in de Kamer de ziektenwet aan de orde was, wist hij, hoe kri tiek de toestand was. Inplaats echter toen reeds deze kwestie naar de neutrale zóne over te brengen en in deze gewichtige aangelegenheid de leiding te nemen, zette hij zich schrap tegen alle pogingen om den dwang ook maar een weinig te verzachten. Hij volgde de lei ding van de adviseurs, die volgens de N. R. Ct. met hun voorstel kwamen, om dat er ruchtbaarheid aan de zaak was gegeven en volgens De Nederlan der voor een deel, omdat een tweetal Kamerleden vragen stelden, dus niet uit eigen aandrift. Dat is voor mij het be denkelijke in deze kwestie. De minister en zijn adviseurs wisten precies, wat er aan de hand was, maar er werd pas ingegrepen onder aandrang van buiten. Op die manier raakt het vertrouwen in de verantwoordelijke personen finaal zoek". Opmerker. Wij spatieerden een zin in dit schrijven van Opmerker, omdat deze zin niet berust op de waarheid. Het wil ons voorkomen, dat een verantwoordelijk blad een derge lijke beschuldiging tegen een minister niet opnemen mag, zonder te weten, dat het beweerde, waarop dan nog wel steunt de verdere kritiek op dien bewindsman, waarheid bevat. Wat ons van deze zaak bekend is, doet ons schrijven, dat minister Slotemaker ten tijde der behandeling van de ziektewet in de Kamer nog geen kennis had genomen van het voorkomen van de post-vaccinale encephalitisgevallenü! De mededeeling in De Zeeuw is onwaar, dus on waardig. Eveneens de verdere conclu sies! Wij schreven, dat de vragen van de heeren Krijger en Kersten het verloop van het proces wel hadden versneld. (N e- derlandèr22 October.) Dat rechtvaar digt niet, om dan te critiseeren: er werd pas ingegrepen onder aandrang van bui ten. Uit alles blijkt, dat de minister, dat de medische dienst, deze kwestie aan het on derzoeken was. Zelfs mag uit het bijzonder snelle antwoord (binnen 5 X 24 uur) op de eerste serie vragen van den heer Krij ger worden besloten, dat het standpunt van den minister reeds bepaald was, toen de vragen hem bereikten. Maar men ver- gete toch ook niet, dat in deze wetenschap pelijk uiterst gecompliceerde en moeilijke kwestie een oplossing niet dan na nauw keurig overleg kan worden genomen, dat b.v. o.a. gewacht moest worden op de na dere inlichtingen die ingewonnen werden over de werking in andere landen van het neuro-vaccin. Kritiek is vaak onbillijk en hard, maar kritiek gebaseerd op onware veronderstel lingen is een christelijk orgaan ten eenen- male onwaardig. Het moge dan een poli tieke teleurstelling zijn voor onze A.-R. broeders, dat het vaccinatie-vraagstuk van hun program gaat verdwijnen onder dit intermezzokabinet zonder hun medewer king of zonder hun invloed; iemand, die voor EiasiuSaeturen Dames- en Kinderoonfectis Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen ie GOES HULST alle maten, mooie modellen luxe klokje cadeau vanaf f 7.50. onbevooroordeeld de zaken beziet en die iets er van af weet, zal moeten erkennen, dat in zake dit punt het beleid van minis ter Slotemaker de Eruine gekenmerkt is door doortastend optreden en snel hande len. J. J. WALLIEN. Breskens. Het antwoord op dezen scherpen aan- yal kan kort zijn. De heer Wallien heeft het ons' al zeer gemakkelijk gemaakt. Immers, hij schroef naar aanleiding van het antwoord van den Minister van Ar beid op de vragen van de heeren Kersten en Krijger, begin Augustus in de „Neder lander" o.m. het volgende: Evenwel, de vraag is o. i. gewettigd of deze Rijksdienst in zooverre niet actiever had moeten zijn, dat hij reeds eer den Mi nister geadviseerd had de verstrekking van koepokstof uit de Nederlandsche in richtingen stop te zetten. Den Minister treft hier geen blaam. Maar dat deze dienst eerst 118 ziektegeval len afwacht en nu pas, na de meer geruchtmakende geval len te Goes adviseert de ver- kr ij gb aarstelling van de tot nu toe gebruikte entstof te be ëindigen, kan niet in h e t b elan g v a n het populair zijn d er vac cinatie in ons land worden ge acht, om maar te zwijgen van het feit, dat er in ruim drie ja ren 37 gevallen met do o del ij- ken afloop waren. Deze critiek van Dr Wallien was zeker niet ongegrond. Men was reeds lang met dezeer ern stige gevaren die hier dreigden op de hoogte. Men wist, dat de gebruikte koepokstof besmet was. En intusschenbleef men de ouders ver plichten hunne kinderen aan deze zooals o.a. te Goes bleek hoogst- gevaarlijke behandeling te onderwer pen. Nu zegt de heer Wallien, dat de Minister ten tijde der behandeling vgn de ziekten wet van het voorkomen van de post-vacci nale encephalitisgevallen geen kennis had genomen. Maar dan wordt de zaak nogbeden- k e 1 ij k e r, voor den Minister wel te ver staan. Want dan zou daaruit volgen dat hij deze materie in de Tweede Kamer behan delde, zonder zich eerst behoorlijk op de hoogte te hebben gesteld, en dat, hetgeen de hoofdinspecteur van de volksgezond heid hieromtrent schreef en wat over het voorkomen van. sterfge vallen in de vergadering van 1 A p r i 1 in presentie van den Minis ter! werd opgemerkt, niet tot hem zou zijn doorgedrongen. En dat kunnen wij toch niet aannemen. Daarvoor hebben we teveel respect voor de kwaliteiten van dezen bewindsman. En daarom, het moge dan voor de poli tieke vrienden van den minister een te leurstelling zijn, zooals het ook voor ons een teleurstelling is, wij meenen onze cri tiek te moeten handhaven en wij zeggen het, met een kleine wijziging Dr Wal lien na: Iemand die onbevooroordeeld de zaken beziet en die er iets van af weet, zal moe ten erkennen, dat in zake dit punt het be leid van minister Slotemaker de Bruine niet gekenmerkt is door doortastend op treden en snel handelen. beneden alle concurrentie. Bezuinigen is een moeilijk werk, maar belastingen te verlagen valt ook nog niet mee. Toen Minister Colijn genoodzaakt was de uitgaven te beperken, was dit hat merkwaardige, dat velen de ?aak op zich zelf wel toejuichten, maar dat zij toe vallig altijd iets anders wilden. Men wilde wel bezuinigen, o zeker, maar nooit, zooals de Minister het wilde. Zoo ongeveer gaat het nu ook, met de belastingverlaging. Dank zij het optreden van Minister Colijn, zitten we weer wat ruimer iu de financiën, waarom Minister te Geer heeft voorgesteld, de Inkomstenbelasting met ongeveer 20 pCt. te verlagen. Naast Hotel „De Korenbeurs1". Maar daartegen rezen nu van verschil- 5 lende kanten in de Kamer bezwaren. Sommige leden wilden op het voet- spoor van Colijn den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud en voor kin deraftrek verhoogen. Anderen bepleitten afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting. Weer anderen wilden in de eerste plaats de accijnzen verlagen, of .de zegel- en registratie-rechten, de personeele belas ting, enz. Terecht merkt de Regeering in de Me morie van Antwoord, niet zonder ironie, ©p', da.t het schijnt, dat wat niet voor gesteld wordt, vaak de meeste aantrek kingskracht heeft. Verleden jaar immers stelde de Re geering voor: lialveering van 'de Ver dedigingsbelasting II, benevens schrap ping van de opcenten op de personeele belasting en op den suiker-accijns. Daartegen kwam toen groot verzet! Halveeririg van de verdedigingsbelasting II kwam ,je zeer aan de bezittenden ten goede; veel heter achtte men toen ver laging van de inkomstenbelasting waarvan immers breede kringen zouden profiteer-en. Schrapping yan de opcenten op de per soneele belasting zou ook aan de auto bezitters ten goede komen. En schrap ping van de opcenten op den suiker- accijns zou den consumenten niet baten, maar in de zakken van handelaairs en winkeliers terecht komen. In overleg met de Kamer werd toen besloten om deze voorstellen te vervan gen door verlaging van de Inkomsten belasting. En nu de Regeering, door hot verleden jaar gebeurde geleerd, thans voorstelt: verlaging van de Inkomstenbelasting, nu wil men juist het andere, wat men ver leden jaar met zooveel felheid verwierp! De Regeering wijst erop, dat het hoog ste beffings-percontage van de Inkom stenbelasting in 1914 was 5 pCt. Thans is het 15 pCt. Verlaging van dit zeer hooge percentage zal het beste tniddel zijn, om de belastingvlucht tegfen te gaan. Verwacht kan worden, dat de Regee ring thans wel aan haar voorstel zal vasthouden. Maar belastingverlaging moge dan een aangenaam werk zijn, zonder moeite gaat het blijkbaar niet. op voorschrift van H.H. Doktoren vanaf f2. De in- en uitvoerconferentie. Ten aanzien van de restrictie door de Roemeensche delegatie voorgesteld in zake den uitvoer van' ruwe petroleum heeft de in- en uitvoerconferentie te Ge neve met 14 stemmen! voor, 1 stent (Ver. Staten) teigen en 9 onthoudingen een ver klaring aangenomen, waarin gezegd wordt dat -de conferentie, hoewel de beperking aanvaardende uit hoofde van de uitzomder- lije positie van Roemenië, geen instem ming betuigt met verboden of beperkingen t.a.v. petroleum, welk product zij- als zeer belangrijk voor de internationale markt beschouwt. De conferentie spreekt voorts haar vertrouwen uit, dat Rioemenië deze restrictie zal opheffen zoodra de omstan digheden dit zullen toestaan. D© Roemeen sche delegatie heeft zich geheel bij deze verklaring aangesloten. De- conferentie zal vermoedelijk Maan dag besloten worden.- De onderteekening der conventie zal echter wellicht eerst Dinsdag kunnen geschieden. Als Kerstmis op Zondag valt. Kerstmis valt dit jaar op Zondag, het geen voor de arbeiders een feestdag min der zou beteek-enen- Evenals eein vorigen keer, toen Kerstmis op Zondag viel, heeft de Engelsche koning ook dit jaar Dinsdag 27 Dec. tot beurs-vacantiedag in Engeland, Jffiales en Noord-Ierland verklaard. Uit EsserP wordt gemeld: Onder leiding met garantie f 2.50. van de Vereinigte Stahlwerke zijn sedert geiuimen tijld door de ijzer- en staalindu strie toebereidselen getroffen om del pro ductie van stalen huizen op gro-ote schaal ter hand te nem-en. Deze voorbereidende werkzaamheden zijn! thans zoover gevor derd, dat met do productie een aanvang kan worden gemaakt. Volgens het voorloo- pig productieprogram zullen jaarlijks onge veer 1500 stalen huizen van verschillende» typen worden vervaardigd. De eenheids prijzen bedragen voor woningen met drie kamers M- 6000, woningen met 4 kamers M- 8000 en woningen met 5 kamers M- 10.000. met garantie f 2.75. Korte berichten. Naar de „ElchO' de. Paris" uit Roche, fort verneemt, heeft de politie bijl enkele communistische leiders huiszoeking ge»- daan en daarbij exemplaren in beslag, genomen vau antimilitaristische brochures, die in de kazerne van de» koloniale infan terie en op de vloot in het geheim werden verspreid. Het resultaat van de op 28 October in, TurMjie gehouden volkstelling, is thans reeds bekend gemaakt. Turkije telt ruim 13 millioen inwoners. De hoofdstad An gora heeft een bevolking van 75-000 zie len- Het vliegtuig Heintzel D 1220 is gistermiddag te Ilorta op de Azoren aan gekomen en heeft in de haven broederlijk ligplaats genomen naast de B 120, die ook al eenige weken op gunstig weer ligt te wachten. De Deensche commissie tot bestu- deering van' het alcohol-vraagstuk heeft na een twaalfjarige bestudeering van- het vraagstuk in al zijin phasen, met 10 te gen 7 stemmen de invoering van een drankverbod in Denemarken verworpen. Volgens een bericht uit Lo® An geles is op de Galiforniscbe kust tusscben! Santa Marie en Santa Barbara een vrij langdurige aardbeving, die echter van ge ringe kracht was, waargenomen. Er is geen schade aangericht Invoering van de Bioscoopwet. Het ligt iu de bedoeling om de bureaux der Centrale Filmkeuring ingevolge de Bioscoopwet te vestigen in de perceel en Van Imhoffplem 13 en Joan van Hoornstr. 1, te D»en Haag, waar vroeger de burealux van het Rijkspaspoortehkantoor gevestigd waren Me.n is thans bezig die peroeelen in te richten voor de nieuwe bestemming. Vermoedelijk zal de Bioscoopwet niet Imet 1 Jan. a.s. ingevoerd kunnen worden, doch eenige weken later. Motor- en Rijwielwet. De Bond van Bedrijfsautohouders heeft zich tot den minister van Waterstaat ge wend met een adres waarin erop gewezen wordt, dat door de- invoering van de mo tor. en rijwielwet 1924 en van het motor en rijwielreglement een einde wordt ge maakt aan verschillende onhoudbare toe- standen, o.a. dat tal van wegen slechts bereden konden worden na het met veel moeite en onkosten verkrijgen van ont heffingen. Adressant zegt echter, vernomen te heb ben, dat op den minister aandrang zou worden uitgeoefend om de inwerkingtre. ding van de eenheidsbepaling voer het zware autoverkeer nog te willen uitstel len. Adr. verzoekt den minister evenwel, geen gevolg te willen geven aan eenigen wensch, welke zou beoogen, bepalingen in het leven te roepen, waardoor inwer kingtreding van de motor- en rijwielwet of het reglement of ook maar eea gedeelte van een dezer zou worden uitgesteld. Van Gend en Loos- Het Hbld., dat thans definitief beslist is, dat het transportbedrijf van Van Gend en Loos na beëindiging van het contract met de Ned. Spoorwegen otpf 1 Juli 1928, in zijn geheel zal worden overgenomen door de A-TH. Daar deze Algemeene Transport Onder neming, gelijk bekend is, tot dusver slechts op bep'erkte schaal autobusdiensten in ons land exploiteert, zal de oude onder neming van Van Gend en Loos het ver voer op normale wijze voortzetten'. Voor bezorgdheid, door sommige Kamers van Koophandel aan den dag gelegd, als zou het publiek de duple worden van hef ver dwijnen van Van Gend en Loos bestaat dan ook, naar ons verzekerd werd, niet de mms te reden. Eerder valt te verwach ten, dat het goederenvervoer in Nederland onder leiding van de A-T'-Oj. zij het ook geleidelijk zal toenemen, dan dat bestaande diensten zouden komen te ver dwijnen- Zooveel mogelijk zal ook het oude per soneel van Van Gend en Loos worden overgenomen, al zou bij eau selectie niet vermeden kunnen worden, dat enkelen komen af te vallen- De zakelijke bedrijfsbelasting. De besturen van de samenwerkende ax- beidersvereenigingen in de steenindustrief hebben aan de Kamerfracties, die h.i. daarvoor in aanmerking komen, verzocht, pogingen aan te wenden om een wettelijke regeling te treffen waarbij den werkge vers verboden wordt, de zakelijke be drijfsbelasting geheel of gedeeltelijk op de .arbeiders te verhalen. Re veiligheids toestand b ij de Spoorwegen- Op een vraag van het Tweede Kamerlid Drop: Is de minister in verband met de jong ste ongevallen op de Nederlandsche spbor- wegeu bij. Rijswijk en Voorschoten alsnog bereid uitvoering te geven aan de op 10 December 1926 zonder hoofdelijke stemming aangenomen motie-Van Braam beek, luidende als volgt: „De Kamer, van oordeel, dat een grondig 'onderzoek naar den algemeenen veiligheidstoestand' bij de Ned. Spoorwegen door een des kundige commissie, waarin ook de vak verenigingen zijd vertegenwoordigd, ge- wenscht is, gaat over tot de orde van den dag"? "heeft de minister van waterstaat geant woord: De beide in de vraag bedoelde ongeval len, hoe ernstig en betreurenswaardig ook, geven den minister voorshands' eu in af wachting van de daaromtrent te wachten rapporten' geen aanleiding tot wijiziigjng van zijn inzichten, uiteengezet in het in Mei van dit jaar op vragen van het lid der Kamer den heer van Braambeek be treffende de uitvoering van de bedoelde "motie gegeven antwoord. Dierhalve wordt do thans gestelde vraag ontkennend beant woord- Ook daar corruptie? Naar de Maasb. verneemt, bestaat er verdenking tegen eenige ambtenaren bij gemeentebedrijven te 's Gravenhage, dat zij; zij het ook tot beperkte bedragen gelden in ontvangst hebben genomen van beapalde leveranciers- Een streng onderzoek is aanstonds inge steld. Luchtpostver voer in Neder- landsch-Indië- Blijkens van den Indischen postdienst ontvangen inlichtingen wordt 30 dezer de luchtdienst BataviaSemarangSoe- rabaja v.v. opgeheven. In verband hiermede beeft geen verzen ding van luchtpostbrievemmalen naar Se marang en Soerabaja meer plaats- In omgekeerde richting zullen per schip Koningin der Nederlanden, dat 30 dezer van Batavia vertrekt en vermoede lijk 2-3 Dec. te Genua zal aankomen, voor de laatste maal luchtposttelegralm-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1