OE ZEEUW Dit ie Pers. "rwiioÊ^Lrör Dit de Provincie. Guneiri Nieuws. Gemeenteraad van Vlissingen. VAN VRIJDAG 4 NOVEMBER 1927. No. 30. S. D. A. P. en N. V. V. Zooals men weet, is (looi' de Commissie, ingesteld door de besturenvan N. V. V. en de S. D. A. P., een rapport uitgebracht „ter onderzoek naar de beste wijze van samen werking tussohen partij en' vakbeweging en een aantal conclusies vastgesteld welke door die beide besturen ongewijzigd zijn aanvaard". Het uitgangspunt van de samenwerking ligt, volgens het rapport hier „De besturen van N. V. V. en S. D. A. P., overtuigd van de noodzakelijkheid van sa menwerking tusschen de beide zelfstandige or ganisaties der Nederlandselie arbeidersklasse, besloten om den congressen van de S. D. A. P. en het N. V. V. de navolgende voorstellen omtrent een blijvende samenwerking te doen." Daarbij teekent de „Vrijzinnig-Democraat" aan. „Maar wij nemen dadelijk biervan acte: bet bestuur van de S. D. A. P. belijdt nu for meel en nadrukkelijk. Nogmaals eigenlijk ver anderd is er in de mentaliteit van de S, D. A. P. daardoor niets, maar deze formeele bevestiging van die reeds aanwezige geestes gesteldheid is daarom toch verre van onbe langrijk, dat zij enkel de kampioen is voor de belangen van hen, die zij aanziet als behoorende tot een bepaalde maatschappelijke klasse (de „arbeidersklasse"), welker belan gen zij ziet als tegengesteld aan die van an dere „klassen". Zoo verbinden partijen zich in punt 1 al dus: „Partij en Vakverbond zullen samenwer ken op alle gebieden waar dat noodzakelijk of wenschelijk is ter bevordering van het belang der arbeiders". Stenhuis Triumphator! De S. D. A. P. ach ter zijn zegekar 1 Het moest êi' wel van komen, maar je kijkt er toch even van op als je zoo in eens voor het feit wordt gesteld. Het wordt hier een frissche boel in de politiek. Daar is de (partij van de vrijheid (dies genaamd Vrijheidsbond) die in haai* doorhol len op de vrijheid zich volmaakt gespeend toont van alle besef van door de economi sche ontwikkeling der maatschappij zich steeds verder toespitsende .ongelijkheid in de maatschappelijke voorwaarden om Hot wel vaart te komen. En daar is eigenlijk het ergste van al een socialistische partij, op één na de sterkste in den lande ,die zich vernedert tot de dienaresse van een organi satie welke leven moet van de behartiging van de rechtstreeksche eigen belangen harer leden en van hen,' die van gelijke eco- Bomisoh-maatschappelijke positie zijnl Ideëele zelfmoord. Want is ook voor een socialistische partij de democratie niet als de slagader die het politiek hart der ■partij aldoor moet doen kloppen? Door zoo openlijk en bewust te capituleeren voor het N. V. Vknijpt zij die slagader af. Ideëele, geen politieke zelfmoord. Want het N. V. V. wordt nu zelve formeel ook een socialistische organisatie. Wat vooral niet van minder gewicht is. Want opnieuw blijkt nu uit deze samenwerking hoe gevaarlijk het is, indien niet-sociaal-democraten "deel uitmaken van een vakbeweging, die met de S.D.A.P. tezamen het socialisme trachten te bevorderen. Of nu, al voert die samenwerking de S.D.A.P. mogelijk zelfs wind toe in haar politieke zeilen ,per saldo dat samengaan winst voor haar zal blijken, blijve voorshands een vraag." STAATSBEGROOTiNG VOOR 1928. Financiën. Aan het voorloopig verslag inzake de begrooting van Financiën wordt het vol gende ontleend: Verscheidene leden achtten het gei- wenscht, dat worde bepaald, dat bij de berekening van het inkomen toegestaan wordt aftrek van het loioni, uitbetaald: aan inwonende meerderjarige en minderjarige kinderen, die een plaats als arbeider in het bedrijf ininemen. Andere leden stelden de vraag, of de Minister bereid is de totstandkoming van een wijziging, te bevorderen, welke het mogelijk maakt, dat in demi vervolge de verliezen uit boschbezit bij aangifte en aanslag in aanmerking worden gebracht. Met klem werd weder aangedrongen op wijziging van de klaisse-indeeling voor de personeel© belasting- Opnieuw vestigde een aalntal leden de aandacht op den totaal verouderden grondslag voor cl© heffing van de G r o n d- belasting- Naar hun indruk dient in elk geval de grondbelasting naar c(e wer. kelijke waarde te worden geheven. Zij drongen dan ook met klem aan op her ziening' van de belastbare opbrengst- Sommige leden bepleiten algeheel© op heffing der grondbelasting, aangezien de reden voor de handhaving is vervallen. Rij de beschouwingen over den G e d i s - 1111 ee r d-a c c ijl n s merkten verscheidene leden op, dat niet verscherping der con- trole, doch verlaging vanI den accijns het eenige middel is om aan de verschillende bestaande bezwaren te ontkomen- Andere leden gaven echter als hun meening te kennen, dat verlaging van den accijns de fraude niet zal doen verminderen. Van verschillende zijden werd erop aan. gedrongen, dat van de door de Regeering aangekondigde technische herziening van de Pensioeüwet gebruik zal worden gemaakt, om eenige onbillijkheden op te heffeh. De aandacht werd wederom gevestigd op de positie van de gepensionneerden, wier pensioen is berekend naar de be palingen, geldende vóór de inwerkingtra ding der Pensioenwet 1922. Gaarne zou men vernemen, of de regeering thans tot het voorstellen van een verhooging bereid is- Van meer dan één zijde werd de aan dacht gevestigd op het groote aantal buitenlandsche leeningen, wel ke men in ons land poogt te plaatsen. Men wees er op, dat voor dergelijke lee- ningen in het buitenland toestemming van de overheid noodig is. Hoezeer ook aain het vergunningssysteem groote na doelen kleven, zal volgens deze leden een regeling in dien geest ook hier te lande vrel niet achterwege kunnen blijven. Van verschillende zijden werd bezwaar gemaakt tegen het verleenen van nieuwe traktementen voor twee predikanten deï Ned. Herv. Kerk en voor drie R.K. gees telijken- Er' werd aangedrongen op een definitieve regeling der financieel© verhou ding tusschen Kerk en Staat- Men wen-schte alsnog overlegging van de balans per 1 Dec- 1926 van de Alg. Centr. Bankver&en. voor den Middenstand. Verscheidene leden, die er op wezen dat verschillende zec-r groote nieuwe Rijks gebouwen niet worden gebruikt, stelden de vraag, of met de noodig© energie pogingen zijn aangewend, om deze ..ge bouwen, hetzij door anderen te doen ge bruiken, hetzij ze te verknopen. Gevraagd werd of door een belangrijke industrioele onderneming een bod is ge daan op de groote, aanvankelijk voor de Techn. Hooge,school gebouwde, [hans leegstaande gebouwen te Delft en welk standpunt de regeering daarbij ingenomen heeft. Corruntie in de Gasnijverheid. De Vereeniging van Gasfabrikanten heeft in verband met hetgeen in de bladen gepubliceerd is omtrent plaats gevonden corruptieve handelingen een brief gezon den aan de daarvoor in aanmerking ko mende gemeentebesturen. Hierin wordt o. m. opgemerkt: i i in i' De Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland is een zuiver technische veree niging die, overeenkomstig art. 2 van haar statuten, zich uitsluitend bezighoudt met de bevordering van den bloei der gasnij verheid. Dat er leden zijn, die zich aan ongeoorloofde handelingen hebben, schul dig gemaakt betreurt het 'bestuur ten zeer ste, zooals een ieder het zal betreuren, die op een zeker oogenblik tot de wetenschap komt, dat hij met personen heeft omge gaan, op wier handelingen aanmerkingen te maken zijn. Nimmer echter is ons van een lid vóór zijn schuldig bevinden ter plaatse, waar zulks geconstateerd kon worden, uit eeni ge betrouwbare bron bekend geweest, dat hij zich aan foutieve handelingen schuldig maakte. Al ware ons dit ter oore gekomen, dan nog zou slechts een onderzoek door de justitie of andere autoriteiten hebben kun nen leiden tot de bewijslevering van het geen gemompeld werd. Door ons bestuurslid J. Pb Bruinwold Riedel, thans als zoodanig afgetreden, is aan den gewezen gasdirecteur Van der Stel een som gelds ter hand gesteld, waar over, uitvoerig in „Het Volk" is geschre ven. Ons 'bestuur verklaart, dat aan deze som gelds op geen enkele wijze uit dq kas is bijgedragen en verwijst te dien opzichte naar den desbetreffenden brief van den heer J. Ph. Bruinwold Riedel. Ons bestuur stelt er prijs op, nog eens nadrukkelijk te verklaren, dat het met zeer groot leedwezen heeft kennis genomen van de corruptieve handelingen van sommige leden der vereeniging, welke handelingen het ten zeerste a f k e u r t. Wij stellen ons echter op het standpunt, dat ons bestuur de bevoegdheid mist om een onderzoek naar dergelijke handelin gen in te stellen. De justitie is in dezen de eenige bevoeg de macht. Niettemin wordt overwogen, of, zoo mogelijk in samenwerking met andere vereenigingen, maatregelen kunnen wor den getroffen om het geconstateerde kwaad te voorkomen. In de gisterenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad was de heer van der Eijk met kennisgeving af wezig. Die voorz. verleende het woord aan wethouder Harts voor het afleggen van eene verklaring, nu hij voor de eerste maal na de wethoudersverkiezihg in de vergadering aanwezig was. De heer H arts zeide, dat het aanvaar den van .een wethouderszetel .door de vrijz. dem. partij niet geacht wordt in het belang van deze partij te zijn. Vóór de aanvaarding, aldus spr., is met den meesten aandrang getracht, dezen zetel te doen toewijzen a,an de partij dievolgens onze overtuiging rechtmatige eischen 'daarop 'kan doen gelden. Deze pogingen, hebben niet tot een voor ons bevredigend resultaat geleid, waarhij wij ons thans onthouden van critiek op do houding der partijen, die tot de huidige samenstelling van het college hebben medegewerkt. Onze partij heeft ten slotte gemeend den zetel te moeten aanvaarden op gronden aan het algemeen belang ont leend. Daaraan voegen wij oogenblikkelijk toe, dat de wethouderszetel thans door onze partij ingenomen zonder verwijl zal worden ontruimd, zoodra ons zal blijken, dat bij een meerderheid een ge neigdheid bestaat om dien zetel te doen bezetten door een vertegenwoordiger der S. D ,A. P. Voor kennisgeving werd aangenomen een adres van den Ned. Fed. Bond van personeel in openbaren dienst om een commissie in te stellen inzake leverin gen aan gasfabrieken (zooals bekend is heeft Vlissingen geen gemeente-gasfabriek) In handen van B. en W. om adviesi werden gesteld een verzoek van „Mer- curiuS" bejtreffende inrichting van een arbeidsbemiddeling voor de handels- en kantoorbedienden; een adres van den Alg. Bond van politie-personeel in Nederland tot toekenning van een vaeaatie-toeslag aan liet politie-personeel; een adres van de afd. Vlissingen van het R. K. Huis vesting-Comité om een subsidie van f^478; en een adres van het R. K. Kerkbestuur om f50 subsidie per jaar voor het in standhouden van het uurwerk op den toren van de St. Jacob skerk aan de Wil- helminas.lraat. Naar aanleiding van een opmerking van den lieer Berger, over een adres van de afd. Vlissingen van den Ned. Bond van personeel in overheidsdienst om een werkliedenreglement in te voeren, werd behandeling bij de begrooting in het voor uitzicht gesteld. Ook werd op verzoek van den heer Berger, een spoedig advies toegezegd over het verzoek van de afd. Vlissingen van den Alg. Ned. Metaalbewerkershond, tot het instellen van een commissie voor 'maatschappelijk hulpbetoon, eventueel een commissie Lot steunverleenen aan uitge trokken werkloozen, alsmede het verlee nen van steun aan deze categorie van personen De toestand b ij gemeentewer ken. De voorz. herinnerde hierop aan bet. voorstel ingediend aan het slot dei- vorige vergadering door de hoeren van Oorschot, Poppe, en de Meij om eene com missie in te stellen, welke naar aanleiding van de géhouding besprekingen over de organisatie van gemeentewerken aan den ïaad een rapport zou hebben uit te bren gen. Niettegenstaande B. èn W. er op aan drongen het voorstel in hun handen te stellen om advies, werd het met 8 tegen 7 stemmen, dus in een onvoltallige ver gadering' aangenomen. B. en W. hebben de beteekenis van dit besluit ernstig over wogen, en blijven van meening dat er voor zulk, een raadscommissie geen aan leiding bestaat. Zij kunnen de volle ver antwoording voor de organisatie van ge-* noemden tak van dienst dragen. Zij zullen eventueelé klachten of wenschen in ern stige overweging nemen en, indien daartoe ■aanleiding bestaai, de noodige maatregelen nemen. Zij kunnen het besluit tot het benoemen eener raadscommissie niet anders beschouwen dan een ingrijpen in hun taak, waartoe, naar hunne overtui ging, geen aanleiding bestaat. Het komt hen dan ook voor, dat het opdringen van bedoelde raadscommissie niet te rijmen is met het hun bij de benoeming; van de wethouders geschonken vertrou wen. B. en W'. kunnen dit besluit dan ook niet uitvoeren, en dringen er mitsdien met klem op aan, het weder in te trekken, waartoe zij thans een voorstel doen. De heer Berger vraagt den voorzitter, de woorden terug te nemen van de vorige vergadering, waarbij hij zeide, dat spr. een blaam op eeh ambtenaar heeft ge worpen. De heer van Oorschot meent, dat een raadsbesluit moet worden uitgevoerd, en komt óp tegen intrekking daarvan. Die heer Andriessen had ook dit votorstel van B. en W. niet verwacht, als hij die vorige maal voor eene commissie stemde, was dit niet uit wantrouwen. Die heer de M e ij protesteert er met klem tegen, dat B. en W. een genomen opdracht niet wenschen uit te voeren. De voorzitter heeft een besluit van den Raad uit te voeren. In dit college van B. en W. stellen die S. D. A. P. ers igeen vertrouwen. Zij hebben aan de samenstelling geen deel genomen. Als men een onderzoek door een commissie afsnijdt, dan zullen er onaangename zaken in het., openbaar worden blootgelegd. Spr. vraagt of de heer M. Laernoes nog vol vertrouwen ^sbelt, na hetgeen hij dezen wethouder mededeelde. Die heer Huson heeft de vorige maal voorgestemd, en meende dat men bedoelde het onderzoek op te dragen aan de com missie vooi- 'de gemeente-werken. Va.n verschillende zijden wordt den heer Huson er op gewezen, dat duidelijk ge sproken is van een afzonderlijke com missie van onderzoek. De heer Paap is in het algemeen tegen intrekking van genomen besluiten. Er zijn hier echter geen feiten genoemd, en (Jaar- om kan hij zich met het voorstel van; B. en W. vereenigen. De heer Sorel ziet ook de noodzakelijkheid van een com missie niet in. Dhr de R i d d e ir moest de vorige maal weg, en was verrast, toon hij van het besluit, hoorde, hij meent, dat het onder zoek door de commissie voor de gemeen te-werken kan worden ingesteld. Dhr W es se ling wa.s de vorige ver gadering oök reeds weg, en vindt dat het besluit onverwacht is genomen. Hij zal nu voor intrekking stemmen, al is hij in het. algemeen daar niet voor. Die voorz. blijft van meening, dat de beer Berger een blaam op den directeur van gemeente-werken heeft geworpen. De heer B er g e r houdt vol, dat hij diens ka rakter niet heeft aangetast, doch alleen meent hij, dat deze ambtenaar organisa torisch talent mist. De voorz. blijft wei geren ,het woord blaam terug te nemen. Den heer Berger spijt dit zeer. De voorz. maakt hem nu voor lasteraar uit en laat hem niet aantoonen, wat hij be doelt met het gemis aan organisatorisch talent van den betrokkene. Verschillende heeren replioeeren, ter wijl de voorz. herhaalt, dat B. en Wl in eene .commissie een wantrouwen in hun college zien. De heer Harts meent, dat het besluit van de vorige vergadering een aantasting van kwaliteiten was door een lid van den raad, zonder bewijzen. Hij zal liever direct aftreden, dan dit besluit uitvoeren. Als er spr ake was van wantoestanden was het iets anders. Men heeft geen reden het werk uit handen van B. en W'. te nemen. De heer M. Laernoes meent, dat het besluit van de vorige maal niet wet tig was, omdat het voorstel niet eerst aan de agenda was toegevoegd. Het instellen van een commissie is 'totaal overbodig. De heer P. G. Laernoes zegt, dat in de vorige vergadering door hem alles gedaan is om toenadering te bevorderen. Zulke zaken behooren bij de begrooting te worden besproken, daarvoor is geen af zonderlijke commissie noodig. Spr. is niet van plan zoo door te gaan en 4 jaar lang te strijden op deze manier, dan treedt hij liever af. Na nog enkele opmerkingen van den heer Beirger, wordt het voorstel van B« en W. tot intrekking van het raadsbesluit aangenomen met 10 tegen 8 st. Tegen stemden de heeren van Oorschot, Poppe, de Meij, Berger, van Hal, Rorije, Andries sen en Huson. Overeenkomstig de desbetreffende ver zoeken wordt eervol ontslag verleend aan den heer heen* Ds W. A. B. ten Kate, als lid der commissie van toezicht op het M. 0. en aan den heer W. L. Huson als onbezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken stand dit laatste met ingang van 1 Januari 1928- Alle niet genoemde voorstellen werden z.h.st. aangenom.en Beantwoording van vragen. Naar aanleiding van' vragen van dhr ■Ror ij e over het al of niet benoemen van een nieuwen inspecteur van p'olitie, deel de de voorz. mede, dat B- en W. van meening zijn dat in de bestaande vacature moet worden /voorzien, maar dat hij be reid is de benoeming uit te stellen tot na behandeling der genreentebegrootimg. Naar aanleiding van de vragen van dhr Andriessen over de centrale ver- wanning van 't Stadhuis, zei de voorz., dat het juist is, dat Maandag 3 Oct. 1.1. ketel en onderdeelen der centrale ver. warmingsinstallatie voor het stadhuis zijn afgeleverd. Verder dat blijkens ontvangen schrijven van de hcerén Valkenier en de Haas te Rotterdam, de uitvoerders van het werk, die zaken 1 October uit Rot terdam zijn verzonden, da'ar zij de beslis sing van den raad hebben afgewacht, die hun nog Vrijdag 30 Sept. telefonisch' is- medegedeeld- Hen was gezegd, dat Ged. Staten het besluit nog moesten goedkeu ren, dooh de heer de Haas durfde deze beslissing gerust met vertrouwen afwach ten. De officieel© opdracht is verzonden na de goedkeuring van Ged. Staten. ■Op verdere mondelinge opmerkingen van den heer Andriessen zeide de voo r z. dat de ketel wel Donderdags van Den Haag naar Rotterdam is ge zonden, maar dat was geheel voor risico der aannemers en is trouwens voor hen oen gangbaar artikel. Tenslotte werd ingevolge een opmer king van den heer v. Hal in de vorige vergadering over zonder voorkennis van den Raad ihvoeren van het vak handmrar. bied op lagere scholen, gezegd, dat de raad in 1925 dit vak reeds opnam in de verordening op het L-O. Hierna sluiting. Door de N. V. Walchersche Fruit teelt Mij de Nw. en St. Joosland is aan dé N. V. Motorenfabriek en Constructiewerk- plaats te Wemeldinge opgedragen de leve ring' van 2 groote ijzeren druivenkassen, lang pl. m. 4414 M. Vlissingen, In de gisterenavond gehou den jaarvergadering der Vereeniging' voor Lager Onderwijs op Gereformeerden grondslag hield de lieer J. J. Laernoes, onderwijzer aan die school, een lezing over het onderwerp: „In dagen van strijd", eenige grepen uit den schoolstrijd. Inleider achtte het. niet overbodig in dezen tijd van betrekkelijke rust, nu wij ge nieten van den arbeid onzer voorgangers.,, stil te staan bij den strijd en het gebed onzer vaderen voor de vrijheid van on derwijs. Spreker ging terug tot aan het herstel van Nederlandsch volksbestaan, toen in naam van de Rede de catechismus en ook de Bijbel uit de school moesten ver bannen worden (wet-Van der Palm, 1801). In het kalme, zelfvoldane leven klonk toen plotseling de krijgstrompet van Da Costa's „Bezwaren tegen den geest der eeuw!" Een storm van verontwaardiging stak op. De groote dichter werd door ge heime politie in 'toog gehouden, 'tRe gende pamfletten, spotverzen, schot- en scihendbrieven. Hij had zich voor goed onmogelijk gemaakt. Onder de wet. van 1806 bestond er geen vrijheid van onderwijs, evenmin a(p onder die van 1801. De stichting van een geloo- vig Protestants die of Katholieke school werd geweigerd. Eigenaardig is. dat het eerste verzet kwam uit het R.-Kath. Bel gië. Daar werd 'teerst de leuze gehoord: Vrijheid van onderwijs! De Belgische op stand is niet vreemd aan deze voor cte Belgen zoo belangrijke kwestie. In dezen droeven tijd verwekt© God een held in geloof en kracht, mr Groen van Prinsterer. Hij werd de man van „de kleine luyden", en meer dan 40 jaar lang heeft hij. gestreden voor de vrijheid van het Christelijk onderwijs. Langzamerhand werden eenige Christe lijke .scholen opgericht, maar de plagerijen en tegenstand waren ontzettend. Vanzelf waren deze scholen zeer primitief inge richt. Spreker stond vervolgens breedvoerig stil bij de velschillende pogingen om meer vrijheid voor het Christelijk onderwijs te krijgen, maar telkens kwam er verzet, niet het minst van de zijd© van het Nut. De bezwaren om een Christelijke school in stand te houden waren zeer vele en de armoede der onderwijzers zeer groot, ver- rassend en beschamend was de uitkomst, zooals spreker met verschillende voorbeel den aantoonde. l'oen is „de scherpe Resolutie" gako- men, maar die maakte de offervaardigheid algemeen. Dit feit was van geweldige be teekenis voor onze scholen. Dr ,A Kuyper kwam als opvolger van den onvermoeiden strijder Groen. De strijd wordt in andere banen geleid en dr Kuyper ging het oorlogspad op met dezen eiscli: Restitutie van wat wij hesparen uit de staatskas Het volkspetitionnement tegen de wet- Kappeijne kwam. In 5 dagen teekendan 305.000 mensehen het petitionnement, 306 adressen van Hervormde en 108 van Ge reformeerde Kerken kwamen binnen. Ook een adres van 164.000 hoofden van R.- Kath. gezinnen. Een audiëntie bij den Koning gaf moed en met spanning werd naar de daad van den Koning uitgezien, doch onder invloed van Kappeijne teefcende Z. M. de wet. Toen werd de Unie: Een school met den Bijbel opgericht. De aangedane smaad werkte juist goed! De beurzen gingen open In 1889 werd baron Mackay formateur van een Rechts ministerie en kwam da eerste schrede op den weg naar gelijk heid. Het jaar 1889 is het keerpunt in de ge schiedenis van strijd en worsteling. En al „deze verkregen winst, ook die later volgt, is de vrucht van Groan's stalen vodharding, van Kuyper's geniale leiding, van Mackay's bedachtzame wijsheid, van Loliman's talentvolle verdediging en de zelfverloochening van zoovele eenvoudi- gen in den lande. Spreker besloot zijn met groote belang stelling' aangehoord referaat met te wijzen op het gunstige tijdperk waarin wij thans leven en met te waarschuwen voor over moed, daar het Christelijk onderwijs door nieuwe gevaren wordt omringd. ?oo zullen wij voor de kinderen onzea volks l^ijven worstelen, tegen den we reldstroom in, met een voortdurend gebeid in het hart en op de lippen. Rilland-Bath. Bevolking. Ingeko men: 8, A. de Waard uit Goes; 10, N. A. Weststrate uit Leiden; 12, F. C. de Vey uit Veere; 13, W. S. Windhorst geb. Ha melink en kind uit Hoek; 22, G. van den Hurk uit Helmond; 22, G. Hoeflaak uit Sliedrecht; 24, G. G. Jansen uit Amster dam. Vertrokken: 3, D. Schetters geb. Hoen dervangers naar Goes; 3, J. van Os geb.. Schipper naar Krabbendijke; 4. P. L. Heij- boer naar Apeldoorn; 6, E. Hoogstrate geb. de Jager naar Ter Aar; 10, M. Blok naar Wageningen; 18, M. Pierik naar Ze venaar; 18, G. de Block naar Bergen öp Zoom; 19, J. van Boven en vrouw naar Rotterdam; 19, M. G. Kole naar Naald wijk; 19, W. P. Kole naar Kruiningen; 20, J. Walraven naar Almelo; 22, J. A. Schrijver geb. Stevense naar Krabbendij ke; 26, C. Walraven naar Bergen op Zoom; 28, W. M. Lohbezoo naar Oegst- geest; 31, P. J. van Haut en gezin naar Zevenbergen. lerseke. Oesterverzending over de maand October 1927. Nederland 239.268, België 115.174-, En geland 2.016.650, Duitschland 442.100, Di versen 26.890. Totaal 2.840.083. Totaal October 1926 2.456.103. Souburg. Bevolking- gedurende de 2e helft van October. Ingekomen: Mej. A. Maas, Abeelsche weg A 247, van Koude- kerke; L. Oele, Vlissingsche straat B 352, van Rotterdam; E. F. Roelands en gezin, Tuindorp D 14, van Kruiningen; J. Ver- hage, Ritthemsche straat A 157, van Mid delburg; Mej. L. FiliusBlok en kind, de Deckerstraat E 38, van Kortgene; H. A. Filius, de Deckerstraat E 38, van Rotter dam; Mej. L. Vreeke, Abeelsche weg G 230 1 van Middelburg: Mej. J. van Tol, Vlissing sche straat B 296, van Middelburg; M. de Visser en 'gezin, Groote Abeele A 225 E van Ossendreclit; A. Reijnierse, Groote Abeele A 225, Ossendreclit; Mej. P. F. v. Hoecke, van Breskens; A. Schoonen en ge zin, de Deckerstraat E 34, van Rotterdam; W. van Schaik en gezin, Nieuwe Vliss. weg G 201, van Middelburg. Vertrokken: Mej. S. G. van den Broeke, v. Turnhoutstraat E 43, naar Vlissingen; P. Wanjon, Tuindorp D 43, naar Koude- kierke; L. Wisse, Kanaalstraat B 19, naar Goes; Mej. D. J. Theune, Tuindorp D 42, naar Den Haag; Mej. K. van Belzen, Abeelsche weg A 247, naar Middelburg; J. Gerritsen en gezin, van Turnhoutstraat E 48, naar Helder; L. van Eenennaam, Vlissingsche straat B 270, naar Singa pore; J. W. de Meulder, Marnixplein G 67, naar Rotterdam; A. T. Polderman, Bermweg B 3, naar Voorburg; Mej. J. G. Jongepier, Vlissingsche straat B 262, naar Vlissingen; J. Lorbeeki en gezin, Groote Abeele A 225 E naar Duitschland; H. P. Minderhoud, Vlissingsche straat B 265, naar Amsterdam; M.'Moens en gezin, Nieuwe Vliss. weg G 201, naar Koude- kerke. Door een heer geheten. In de Weensche diergaarde is een 52-jarige be zoeker door een beer gebeten. Hij had het dier stukjes suiker gevoerd, en toen een stukje voor de tralies was blijven liggen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5