No, 30 Vrijdag 4 November 1927 42e Jaargang n EERSTE BIM. van> QwSewrfwx* IslteoM. KRONKELENDE PADEN. Blmiliuuf Clit nummer bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON. 18) 23, 26, 33, 37, 14, 17, 33, 35, t. voor. teg. 57 23 27 13 14 26 15 25 14 26 11 29 t. voor. teg. 11 9 36 24 46 34 21 19 25 35 12 28 <«r Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting Vrij naar het Engelsch- o Na de school de radio. De vrijzinnige pers kan nog maar steeds niet gewennen aan het denkbeeld dat alle burgers op voet van gelijkheid worden be handeld. Het recht van het Christelijk onderwijs is tenslotte erkend, maar in hoofdzaak, omdat het niet anders kon, omdat er geen andere uitweg meer was. Op dit oogenblik staat de radio-omroep in het middelpunt van de belangstelling. Dat de christelijke volksgroepen te Hui zen een eigen zender hebben verkregen, is een feit dat men niet kan verkroppen. Zoo iets meent men, komt niet te pas. Op die manier wordt de eenheid van ons volk ge schaad en de strijd der geesten ook naar de lucht overgebracht. En dat mag niet' Waarom zouden de menschen van chris- telijken huize geen genoegen nemen met „neutrale" uitzendingen, zooals zij vroeger genoegen moesten nemen met de aan de natie vastgehechte openbare school? De christelijke radiovereenigingen heb ben zich echter van dit alles niets aange trokken. Ze zijn rustig hun gang gegaan en de „eigen zender" is een feit geworden. Maar en dat maakt nu de vrijzinnige bladen heelemaal van streek nu zijn ze nóg niet tevreden. Nu verlangen ze bovendien nog invloed op de samenstelling van de programma's, die, als de voorgenomen plannen ten uit voer worden gebracht, naar Indië zullen worden uitgezonden. Mochten hiertegen bezwaren bestaan, dan verzoeken zij een eigen zendvergun ning. „Onze organisaties, zoo zeggen zij, kun nen zich in geen geval vereenigien met een regeling waarbij de verzorging van den omroep, die dan „neutraal" wordt genoemd, gelegd wordt in handen van een conservatief-virijzinnige organisatie, terwijl aan onze organisatiesi alleen gele genheid zou worden gegeven, af en toe als aanvulling en toegift een enkele kerk dienst of toespraak uit te zenden, zonder dat ons eenige invloed op de overige programma's of op den gang van zaken zou worden toegestaan. Ondergeteekenden meenen, dat dit zou neerkomen op de wederinvoering van het overwonnen standpunt der openbare school, die ook „neutraal" en voor alle Nederlanders, bruikbaar zou wezen en waarbij voor onze groepen door het geven van één uur godsdienstonderwijs p-er week gelegenheid zou zijn, het voor allen ge schikte programma der openbare school naar eigen inzichten aan te vullen. Wij hebben er groot principiëel bezwaar tegen, de vrijzinnige levens- en wereld beschouwing als norm voor ons nationale leven te zi.en geproclameerd, om dan de levensbeschouwingen onzer groepen te zien gedegradeerd tot iets b ij z o n d e r s, iets sectarisch, iets, dat van de nor male uiting van ons nationale cultuur leven zpu afwijken. Wij zijn van bordeel, dat onder meer de vrijzinnige, de ortho- dox-Protestantsche en de Roomsch-Ka- tholieke levensbeschouwing als volko men gel ij kw a ar dig naast elkandeT staan, en eenzijdige verzorging van den Omroep door één bepaalde groep nooit door de Regeering mag worden toegestaan of bevorderd. Slechts een nationale d.i. uit alle volksgroepen samengestelde organisatie is in staat, een waarlijk natio naal programma samen te stellen, waarin de nadruk valt op datgene, wat ons als Nederlanders vereent." Dat is, zou men zeggen, een volkomen logische redeneering. Maar het verhindert vrijzinnige bladen als het Hdbld. toch niet, om in toorn bit te roepen, dat Nederland op deze wijze langzaam, maar zeker wordt gevierendeeld, dat het begrip natie wordt uitgehold en naar een museum gaat, enz. Het zijn weer precies dezelfde argumen ten, die vroeger werden gebruikt, om ons volk te brengen en te houden onder den druk van de hooggeprezen openbare school. Toch zal men er ook op radio-gebied aan moeten ..wennen, dat het Christelijk volksdeel ook zijn rechten heeft, althans wanneer de practijk leert, dat ons volk in zijn breede lagen het optreden van de Christelijke radiovereenigingen steunt. „Maar we' zitten, nog met juffrouw Steu wart we kunnen haar toch moeilijk als een lid van onzen kring beschouwen, dunkt u wel, lieve mevrouw Burke!" „Dat nu juist niet, tenminste voor het oogenblik niet. U weet, dat ze altijd op een dorp gewoond heeft. Het arme kind heeft wel veel door gemaakt met haars vaders dood; ik kon moeilijk anders doen dan haar tot me niemen. Ën ik twij fel er niet aan, of ze zal dat waardeerenl en zich spoedig bij ons aanpassen; in ieder geval zal ze het haar nichtjes niet lastig maken-" „Ik zou u toch raden haar niet Vaker naar de Butlers te laten gaan dain u kunt helpen. Op reis heb ik opgemerkt, dat ze erg intiem was met die mevrouw Rutier. Juffrouw Stewart is zoo'n in zichzelf gekeerd persoontje, maar denk er om stille waters hebben diepe gronden!. Houd me deze opmerking ten goede, maar ik beb haar op de boot zoo ongemerkt kunnen gadeslaan en het is mijln bedoeling Een voorspelling van Edison. In een artikel in Popular schrijft Eidison dat hij: op> zoek is naar een plaats, die in geval van oorlog met Europa, op' vlugge wijze rubber voor het Amerikaan- sche leger zal kunnen verschaffen: „Men meene toch niet dat die oorlog niet ko men zal. Misschien zal het nog een tame lijk aantal jaren duren, maar vroeg of laat, komen doet hij1, en het eerste wat de verhonden Europeesbhe naties! zullen doen, is hot afsnijden van onzen rubberaan- voer." Duurte. Barthou, de FraUsche Minister van Ju stitie, heeft in den' ministerraad medege deeld, dat, uit een onderzoek, ingesteld: naar de oorzaken van de ongemotiveerde stijging van de prijken van sommige le vensmiddelen in Frankrijk, in het bij- zonder van die vleeschprijzen, de nood zakelijkheid blijkt dat er wettelijke maat regelen tegen de ongeoorloofde speculatie worden genomen. Zoodra de Kamer de begroeting heeft goedgekeurd, zal zij een' desbetreffend wetsontwerp in behandeling nemen Kamer en Regeering in Frankrijk. De Fransche Kamer heeft met 264 .stemmen tegen! 221 een communistische motie aatagelnlomen, waarin de vrijlating geëischt wordt van dei communistisch© collega's, die op dit oogenblik gevan gen zitten wegens politieke en! piersdei- licten. De minister van justitie verklaar de, dat de regeering de Kamer volkomen vrijlaat om van haar recht geibruik te ma ken om tot vrijlating te besluiten, maar de regeering zal van haar recht gebruik ma ken om de vervolgingen voort te zetten- Cachin, Lartiqu© en! Duclos, commu nistische .afgevaardigden!, die in de Santé opgesloten waren, zijn gistermiddag opi vrije voeten gesteld. Een complot in .het Roode Leger? Volgens bericht uit Riga zouden' te Mos kou verscheidene officieren en soldaten van het roode leger gearresteerd zijn, naar het heet, wijl zij' toebereidselen maakten! voor een revolutie1, welke met behulp van militaire strijdkrachten zou worden uitgevoerd. Het plan dezer leden moet zijn geweest, de huidige regeering omver te werpen, Stalin en andere leiders van het centraal maar, u te waarschuwen. Al ziet ze er nog zoo zedig uit, ze is even gevoelig voor complimentjes als andere jonge da. mes." Ze had nog niet uitgesproken of de deur ging open en mevrouw Butler eni juffrouw Stewart traden binnen. „Wat hen ik blij je te zien, Bmily!" zeide mevrouw Hodge, niet van haar stuk gebracht, op argeloos vriendelijkeu toon. ,,'tls of de oude tijd weer terug keert; en nu we hier in dit vreemde land weer samentreffen', zullen we nog meer vriendinnen zijh dan vroeger thuis." Emily begreep niet waar de wind van!, "daan kwam; vanwaar die plotselinge har telijkheid? Het ergste was, dat ze ze niet kon beantwoorden1. Mevrouw Hodge had haar „Eimily" genoemd, ofschoon ze dit bij haar ontmoetingen in Engeland nooit gedaan had- Zie vond het in 't geheel niet aangenlaam, door iemand bij halar voornaam genoemd te worden, die ze vertrouwen noch respecteeren: kan. Daar om antwoordde ze, zonder op het gezegde in te gaan: „Ik wensch u geluk, u zoo rustig in uw eiigen. huis te vinden, na al do ongemakken van de reis zich tot mevrouw Burke wendend, ging ze voort: „Ik ben juist bij u aan geweest eni toen' trof ik Mary. We hebben samen wat get wandeld, en nu wacht ik op mijln majn. comité der communisten-partij te arrestee- ren en oen militaire dictatuur in te stellen. Hevige stormen. Naar gemeld wordt, woeden aan de Moermankust hevige sneeuwstormen, die gedurende een enkelen dag niet minder dan 18 uur duurden. Alle verkeer ligt volkomen stil en de bevolking heeft reeds gebrek aan levensmiddelen- Veerpont gezonken. Vele slachtoffers. Te Sydney kwam eon veerpont met de stoomboot „Tahili" in botsing bij de Wat son baai. De veerboot zonk in drie minuten ter wijl een wolk van stoom haar omhulde. Honderd vijftig menschen ongeveer lagen daarop in het water te spartelen- Tot nu toe zijn 9 lijken1 gevonden. Men gelooft thans,' dat er 15 personen zijn. omgekomen, doch de vrees bestaat, dat er nog velen! in de hutten van het aangevaren schip opgesloten zaten. Een later bericht geeft van het ongeluk de volgende lezing: Eten mailschip kwam bij het uitvaren! van de haven van Sydney in botsing met een veerboot, aan boord waarvan zich on geveer 150 personen, meest schoolkinde ren bevonden. De veerboot werd ernstig beschadigd, zoodat zij binnen korten tijd zonk. Veertig schoolkinderen zouden zijp verdronken. Staking in de Buitsché textiel-industrie. Uit Eilberfeld wordt gemeld, dat tot de textielarbeidersstaking is besloten- Het algemeen bestuur der werkgeversorganisa tie in het Belgische industriedistrict, heeft do uitsluiting van alle arbeiders en arbeid sters geproclameerd, ingaande 8 Nov., waardoor drie en zestig duizend arbeiders zullen worden getroffen. Korte berichten. Deskundigen hebben uitgemaakt, dat do opbouw van het bij de Juni-gebeurte- nissen te Weenein afgebrande paleis van justitie en de bouw van een nieuwe verdieping erop bij elkaar ©en kleine twee millioen gulden zullen! kos ten. De ministerraad wil het gebouw tege lijkertijd aanmerkelijk laten» moderniseeren. Eien onbekende heeft te Praag op de auto van den minister van oorlog ge schoten. Toevallig was de minister te Karlsbad achtergebleven. De chauffeur en de vrouw van den minister bleven als door een wonder ongedeerd- De aanval ler ontkwam in donkere bosschen. Te Athene is een! student, die ver dacht wordt medeplichtig aan den! aan slag op staatspresident Konldoeriotiis te zijn in hechtenis genomen- Die Grieksch© regeering is er van overtuigd dat de communistische partij' bij! demi aanslag niet betrokken is- Gistereni werd de sterkste h o og sp anhings lei dinig der we reld, die bij Keulen begint en over Coblenz, Manheim, en Stuttgart naar Vor. arlberg leidt in gebruik genomen. De aan leg geschiedde door de Rheinische Westfa- liscbe Eiectricüteitswerken. De spanning is 380.000 Volt. HET ONTWERP OP DE N. V. IN DE EERSTE KAMER. Verwerping te verwachten? Bij het gehouden afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer in zake het wetsont- die me hier zou karnen halen." Zij hadden niet lang te wachten, wamt spoedig meldde majoor Butler zich aan. Kapitein Nugent vergezelde hem- Als een vriend werd hij door den heer Butler aan! juffrouw Stewart voorgesteld. Spoedig daarna brak het gezelschap op», mevrouw Hodge achterlatend in groote omitsteim:- ming. Emily had haar, slechts door op haar tutoyeeren niet iiï te gaan, geweL zen op de fout die ze gemaakt had'. Dit verhoogde de heimelijke wrok die ze koesterde. Emily smaakte de voldoening, dat ze zich niet door een zoogenaamde „vriendin" had laten intimideeren. Het had haar wel moeite gekost, de houding, die ze gekozen had, te bewaren, wault van nature was ze vriendelijk en voorko mend van aard. HOOEDSTUK VII. Weer wals er een Zondag aangebroken. Mary voelde, dat dit een rustdag voor baar kon zijn. De familie Burke ging alleen naar den ochtenddienst, maar voor Mary was een Zondag geen Zondag als ze ook den middagdienst niet kon bijwonen. Hoe dank baar was ze na afloop, dat ze gegaan was'. De tekst zelf reeds was haar tot krachti- gen steun: „Laat ons goed, doen en niet vertragen." Lichte Geurige ROOKTABAK nOODE-STER o Vrijwillig conservatief dat zijn zij', die zich jaar in jaar uit toeleggen op het produceeren van pijptabak, zóó onovertroffen van kwaliteit en zóó gelijkmatig van samenstelling dat ROODE-STER welhaast het woordje „tabak" zal hebben vervangen. Vrijwillig conservatiefzijn ook zij, die jaar in jaar uit STER-TABAK rooken omdat de ervaring hun geleerd heeft, dat er geen betere tabak bestaat Vrijwillig conservatiefdeze richting werd door fabrikant en rookers geschapen en krijgt dagelijks nieuwe aanhangers. N. V. o.h. THEÖDORUS NIEMEIJER, Groningen en Rotterdam. werp op de Naamlooze Vennootschappen, zijn ernstige bedenkingen tegen dit wets voorstel geopperd. De tegenstand is van dien aard, dat het ernstig betwijfeld mag worden of het wetsontwerp wel een meer derheid zal verwerven. Naar gemeld wordt, zou het aantal te genstanders 28 a 29 bedragen, zoodat, wanneer niet eenige tegenstanders door de tegenargumenten van den minister mochten worden overtuigd, een verwer ping van het bewuste wetsontwerp te ver wachten schijnt. Nederlandsohe Vakbeweging. Het „Verbondsblad" geeft het volgende zoo volledig mogelijk vergelijkend over zicht van de ledentallen der verschillend© gecentraliseerd© richtingen in de Neder- landsche arbeiders-vakbeweging op 1 Juli jongstl. Ledental op 1 Jan. 1 Jan. 1926 1927 198.435 99.825 51.982 13.761 10.977 4.844' 15.561 N. V. V. 192.422 R. K. W. 92.962 C. N. V. N. A. S. A. N. V. N. S. V. V. V. H. 48.974 14.099 13.392 6.232 16.398 Aanw. Ie 1 Juli Half j. 1927 201.14© 103.793 53.098 1927, 2711 3968 1116 15.580 19 Na kerktijd wandelden Harry en Emily met haar mea huiswaarts. „Nu Mary, nu kun je toch zeker bij ons komen" zei Emily. Ja, morgen al, als je wilt. Ik heb nu al de moeilijkheden onder de oogen gezien. De verandering zal me goed doen." Direct bij haar thuiskomst deelde ze haar plan aan haar tante mede. Deze durfde geen bezwaren te opperen. Mary begaf zich naar haar kamer, om enkele benoodigheden in haar koffer te pakken, en Caroline hielp haar. „Het spijt me zoo, dat je uit logeeren gaat", zei ze, „mama en Julia zijn juist zoo uit haar humeur over een brief van John, ze willen me niet verteilen waar het over gaat. Ik weet alleen, dat bij met Kerstmis niet komt en ik hoorde Julia zeg gen: „Ziet u wel, -mama, ik zei u al, dat het niet voldoende zou zijn"; daarom denk ik, dat het een of andere plan in de war is gestuurd." Toen, met de haar eigen luchthartigheid' ging ze over op een lander onderwerp „Wat is Zondag toch een saaie dag. Dikwijls wensch ik, dat hij al voorbij was, als ik uit de kerk kom." „Gebruik hem, Caroline!, zou niet elke dag saai zijn, als je geen vaste bezig heden had?" „Kon ik iet maar; maar ik kan toch Inspectie van den arbeid. Bij Kon. Besluit van 21 October 192TI is aan den heer Iir G. J. van Thienen, te Arnhem 1928, eervol ontslag verleend uit. zijn betrekking van hoofdinspecteur van den arbeid, onder dankbetuiging voor de langdurige en belangrijk© diensten, dooaj hem aan den lande bewezen. De Schager g a sdir e c t e ur. Naar gemeld wordt, heeft de heer B., directeur van het gemeentelijk gas- en electriciteitsbedrijf te Schagen tegenover B. en W. erkend, giften van de firma Wilson, Den Haag, en Berghuis' Kolen handel, Amsterdam, te hebben aangeno men bij leveranties ten behoeve van ge noemd bedrijf. Daarna hebben B. en W;. van hem ge- eischt, dat hij een aanklacht jegens dert heer A. v. d. Stel, wegens laster, zou in dienen. De heer B. moet dit hebben ge weigerd, zeggend, dat menschen, „gewiek ster dan de heer van der Stel" hem dit hadden afgeraden. De burgemeester heeft reeds een aan klacht ,biji de Justitie tegen den direc teur ingediend. niet gaan werken of paardrijden of zoo; en wat zou ik anders moeten doem?"1 „Als ik terug kom, zullen we dan eend slainen lezen. En dan zijn er zooveel arme kinderen, die onderwezen moeten worden! en zooveel zieke menschen, wien een bet- zoek goed zou doen; er zijn er zoovelen, die vriendelijkheid noodig hebben, dat een! Zondag heusch niet saai behoeft te zijn." „Ik voel me altijd gelukkiger, als jij met me gepraat hebt, Mary, maar je zou niets meer om me geven, als je me beter ken de", zei ze, terwijl een donkere blos haan wangen kleurde. Juist riep haar moeder. Mary hieldi haar niet op. Haar een kus gevend, zei' ze slechts: „Wees malar niet bang, dat ik niet vaM je zal houden. Ik ken me zelf veel te goed: om niet met anderen te kunnen meei- voelen." Het was een prettige gedachte bij 't ont waken voor Mary dat ze naar de Butlers! zou gaan. Ze had bun huis nog niet eensj gezien, daar ze, toen Emily het inrichtte^ ernstig verkouden was. Hoe hartelijk be groette deze haar. Mary was haar eerst© gast en1 ze toonde zoo'n belangstelling in alles, dat het haast was, of Anna zelf op bezoek was gekomen. ÏWordt vervolgd^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1