pen per dag; (thans 250.000). Na eenige afschrijvingen werd (lat jaar voor het eerst winst gemaakt en wel f 14.000. netto. lp 1899 ontviel onsonze Vader, onze oudste firmant, helaas veel te vroeg echter had hij toch nog de voldoening ge had, dat, nadat het kapitaal, dat hij in de zaak had gestoken, was terugbetaald, er ook nog goede winsten waren uitgekeerd. Dien grooten bloei heeft echter helaas onze oudste oprichter niet mogen mee maken. In 1907 werd de metaaldraadlamp uit gevonden en kort daarop was Ir G. L. F. Philips in staat, ongeveer een zelfde lamp op de markt te brengen; terwijl de vroe gere kooldraadlamp 31/2 Watt per Kaars verbruikte, was het verbruik van de nieuwe metaaldraadlamp circa 114 Watt per Kaars, dus een groote besparing. In 1911 werd de getrokken-draad-lamp in Amerika uitgevonden. Waar mijn broer, Ir G. L. F. Philips, te druk bezet was, met proefnemingen, was het m ij n taak naar Amerika te gaan. Ik kwam na zes weken met eenige machines terug. Een maand nadat ik uit Amerika in Nederland geland w.as, op St. Nicolaasavond, weer in Moskou zijnde, vond ik een telegram van mijn broer, Ir G. L. F. Philips, waarin deze mij mededeelde, als St. Nicolaas- surpdse dat zijn eerste ^getrokken- draad-lamp in het laboratorium met suc ces brandde. Een buitengewone prestatie, die voor zich zelf spreekt. Tot 1915 betrokken wij onze glazen ballons uit Duitschland en Oostenrijk, omdat deze in Nederland niet werden gefabriceerd, toen plotseling begin 1915 de uitvoer naar Nederland werd verboden. Op een gegeven opgenblik stonden daar 21/2 millioen hallons aan de Duitsch-Ne- derlands'cïie grens het waren 25 groote spoorwegwagons die niet naar Holland mochten worden uitgevoerd. Gelukkig werd, .dank zij de hulp van de Regeering bewerkt, dat deze 25 wagons nog werden vrijgelaten en onder groot enthousiasme van ons personeel reed de glastrein vanuit Venlo, met de Nederlandsche driekleur in top, ons fabrieksemplacement binnen. Wij besloten toen zelf een glasfabriek te bouwen, en op dit oogenhlik wordt door ons gewerkt in de glasfabriek met 12 ovens, die meer dan 300.000 glas- ballons per dag te maken. Voor de fabricage van de gasgevulde lampen moesten wij het Argon uit Duitsch land betrekken. Ook voor dit gas1 werd een Duitsch uitvoerverbod uitgevaardigd. Gevolg was, dat mijn broer met zijn uit stekende helpers in 1916 volgens een proces van eigen vinding, Argongas fabri ceerde. In 1919 bouwden wij onze eigen Car- tonnaigefabriek, die het golfcarton voor onze emballage levert en sinds 1926 door onze eigen Papierfabriek van het hiervoor benoodiigde papier wordt voorzien. Daar onze artikelen een diepgaand we tenschappelijk onderzoek eisohen, Werd op initiatief van Ir G. L. F. Philips, in 1917 benoemd door de Technische Hoogeschool in Delft tot Doctor Honoris Causa, in 1922 ons nieuw laboratorium gesticht. De Regeering gaf blijk van waar deering voor D-r G. L. F. Philips', door hem te benoemen eerst tot Officier in de 'Orde van Oranje Nassau, later tot Ridder in de Orde >van den Ncderland- sch-en Leeuw. Naast electrische gloeilampen werd in 1918 de fabricage van radio-lampen ter hand genomen. In dit artikel nemen wij 'thans de eerste plaats in Europa in. Do radio-afdeelingen hebben zich de laatst© jaren dusdanig uitgebreid, dait reeds 40 pet. van ons geheele plersoineel hierin is te werk gesteld. De vloeroppervlakte van onze fabrieken te Eindhoven en de laboratoria beslaat 147.000 vierk. M., terwijl in aanbouw zijn een 6 verdiepingsgebouw, bestemd voor mechanische werkplaats, met een vloeroppervlakte van 8000 vierk. Meen nieuwe, 5 verdiepingen beslaande, radio- fabriek, vloeroppervlakte 16-000 vierk. M. en ©en groot gebouw voor schaftlokalen, ontspannings- en veirto-o-nimgszalen, terwijl verder op het programma staan een' school voor industrie-onderwijs, voortge zet ambachtsonderwijte en technisch on derwijs- In aanbouw is een administratief gebouw voor 1000 personen; dit wordt binïiienkort betrokken. Eigen Philips Vennootschappen en kan toren hebben wijl in: Sydney, .Shanghai, Rio de Janeiro, Biu-enos Aires,, Madrid, Barcelona, Parijs, Brussel, Londen, Milaan, Z-urich, Genève, Kopenhagen, -Oslo, Hel- singfors, Stockholm, Praag, Weenen, Bu dapest, Berlijn en Warschau- Tenslotte iets over de Sociaal-Ecranp- mische zijde van het bedrijf: R-ceds vóór de oprichting van oinze Ven. nootschap hadden wijl een Ziekenfonds, voor de uitkeering vani g-elde-lij-ken steun bij ziekte. Voorts is er ©en goed peUsioenl fonds voor beambten- en arbeiders, zoo wel als voo-r weduwen en weezen. Wij bouwden circa 1300 beambten1- en arbeiderswoningen, hygiënisch ingericht en tegen lage huur verkrijgbaar. Wegens het groote gebrek aan werkkrachten be staan bij onze Vennootschap plannen, omi nog een vijf a zeshondordtal woningen te bouwen, wanneer de Regeering ons hier bij dc hand wil reiken, ter bestrijding van de werkloosheid- Voorstellen hierom, tr-ent werden reeds door -ons gedaan- Tevens word ©en sportp'a.rk door ons aangelegd. De heer en mevr. Dr G. L. F. Philipsvan der Willigen stichtten een studiefonds, waardoor bepaafde kinderen van onze beambten en arbeiders in staat, gesteld worden, hun'n© studiën voort te zotten- Op hot oogenhlik zijn -er 156 pju- pillen in dit fonds ingeschreven. Hot Philips de Jonigh Wandelpark, be staande uit 25 H-A. bosch, met mooi© eiken dreven), werd de gamleente ter be. schikking gesteld als publiek park, ter wijl ©en Philips de Jongh Ontspannings fonds werd opgericht, omi de menschen; geregeld uitstapjes te doen maken onder goede leiding. Een uit 65 mlan bestaand© Philijps' Harm'onie geeft geregeld concerten- Nog werden door Mevr. Philips de Jongh gesticht: Naa,i en verstelschoten, kookscholen, wascli- en strijkcursussen, zocdat jaarlijks ©einigë honderden mJeisjeSx die den ge-heeilen dag in do fabriek wer ken, tot flinke huisvrouwen, die ordei en zuinigheid in hun toekomstig gezin bren gen, worden opgeleid- Niet onvermeld mag blijven, dat de afdeeling 'Onderwijs, behalve een lagere school niet 250 leerlingen en een Kleuter school met 100 leerlingen, nog; avond- en dagscholen verzorgt voor vervolgonder: wijs, kantoo-ronderwijs, nijverheidsonder wijs en cursussen voor technisch onder wijs- Tusschen Directie, ingenieurs, assisten ten, opzichters, bazen en bet werkvolk bestaat een groot w-ed-erzijidsch vertrou wen. Dank zij de „Kern", een adviseerend instituut, door de arbeiders en do directie gekozen, worden geregeld eventueel© klachten van het personeel onderzocht en ten spoedigste uit den w-eg geruimd. Te Hïemoreeren is, dat het op 1 Juli van dit jaar oen groote gebeurtenis was, dat ILM. de Koningin on H. K. H. Prinses Juliana den wensch te kennen gaven, door den Philips-zenider tot do Indische Gewesten te spreken. Nog enkele cijfers wil ik U nioeimen: In 1891 werd begonnen m'et 30 arbeiders, in 1895 bedroeg dit getal 42, in 1900 400, in 1915 3100, in 1925 8KX), en thans is vo-o-r onze industrie het historische moment gekomen, dat de lO-OOOste main zijn- intrede gedaan he-eft in onze fabriek. In al onze dochterondernemingen tezamen ca- 7000, dat miaakt 17.000 beaimhteni cn arbeiders ini totaal. Alvorens te eindigen, kan ik niet na. laten, het Nederlandsche Volk te danken voor het vertro-uw-en, dat het heeft geu toond in dë fabrieken van onze Vennoot schap en voo-r den voortdurenden steun, dien wij hebben miogen o-ntvangein; ter. wijl hier tevens zeker op- zijn plaats is een woord van hartelijken dank voor -de groote toewijding, zoo-wel van liet lioogere, als van het lag-ere personeel, dat heeft geholpen, o-nz-e Vennootschap tot den te-geniwoordigen blo-ei op te voeren- Het cijfer van 10-000 be-almhten -en ar. herders (-sters) in onize fabrieken in Eind hoven] zal vo-o-r ranis allen een spoor slag zijn, op den ingeisilalgieni weg voort te gaan- en wij rekenen dan o-o-k voor de toekom'st weer -op d-en steun) van o-ns eigen Vaderland!" Een spook- Het ging van mond tot mond; het spookt langs den weg Gronsveld—Eys-den, onder de gemeente Mesch. Daar werd een' witte- gedaante ge zien. die menig avondwandelaar of fiet ser reeds den schrik om het hart had doen slaan. De veldwachter van Mesch had al pogingen aangewend, om liet spook te naderen, maar dat wals niet gelukt- Het spook bleef er to-t schrik vani d-e vrouwc-n en kinderen vooral- De rijksveldwachter van Gronsveld tro-k er toen o-p uit, om de spookgedaante te begroeten en pakte het spook stevig vast- 't Was donker. Eien wit. laken fladderde om de spookgestalte. Twee, drie helpers van het spook kwa men van terzijde gestormd, om- de-n rijks veldwachter men wist niet, dat hij- het was van schrik op de vlucht te doen slaan. Maar dat lukte niet. Het spook werd ontmanteld. Hem werd het laken van den kop getrokken. Het bleek een dienstknecht, wonende te Mesch, tö zijn. Een mh rokersb-en do on schadelijk gemaakt. Vrijdag w-erd te Eise-nach uitspraak gedaan in een pro ces tegen een uit 20 leden b-estaainde. inbrekersbende, -die jarenlang do schrik van Thurmgen is geweest. Die leider T'hurm w-erd wegens roof en vele diefstal len tot 15 jaar tuchthuis veroordeeld, een ander, Hunstock, to-t 12 jaar tuchthuis, de- anderen tot -gezamenlijk acht jaar tuchthuis- en vijf jaar gevangenisstraf. Een dievenbende op het spoor. De gemoente-politie te Doetin- chem is in samenwerking met die te Ter- borg een uitgebreide dievenbende op het spoor gekomen. In de laatste maanden was reeds drie maal ingebroken in de goederenloods der Geldersche stoomtram in Terborg, zonder dat het mocht gelukken eenig spoor te vinden. Vrijdag evenwel kreeg de politie argwaan omtrent een kist appelen, die door een expediteur met bestemming Am sterdam aan het station was bezorgd. Bij onderzoek -bleek deze kist 43 paar schoenen te bevatten, afkomstig van den laatsten diefstal. Het voortgezet onderzoek leidde tot de arrestatie van den 73-jarigen B. te Gaan deren met zijn resp. 27 en 25-jarige zoons. Ofschoon dit zeer ongunstig bekend staand drietal ontkent iets met de inbra ken uitstaande te hebben, hoopt het be wijsmateriaal zich tegen hen op. O. m. werden ten huize van B. de origineele verpakkingen der schoenen gevonden. Waar de schoenen bestemd waren voor schoenwinkelier A. te Amsterdam, werd de tusschenkomst der recherche aldaar in geroepen. A. bleek echter volkomen te goe der trouw te zijn. Dit bleek niet het geval met den zich noemenden expediteur S. al daar, die als de heler van het gestolene wordt beschouwd. Brandstichting? Te Nieuw- Amsterdam brak Zondagmiddag brand uit in de melksalon, toebehoorende aan den heer B. Toen de brandweer arriveerde en het huis binnenging', ontdekte zij daar naast de kachel een petroleumbus en een in petroleum gedrenkte schoorsteendoek. De lieer B. werd, als verdacht van opzet telijke 'brandstichting, door de politie ge arresteerd. Het drama in den auto. Naar de „Zw. Crt." verneemt is mevrouw De G., die zooals men weet op last van den rechtercommissaris in het huis van bewa ring te Zwolle was opgesloten, weder op vrije voeten gesteld. Goed afgeloopen. Een -dienst meisje uit Made werd te Terheijden dooi' de as-stang van de dorschmachine gegre pen en eenige malen rondgeslingerd. Al de kleeren werden haar van het lijf ge rukt. De -zoon van -den landbouwer wist haar uit haar netelige positie te bevrij den. Het meisje heeft alleen ernstige been blessuren bekomen, terwijl van een der vingers de top werd afgeknepen. STEMMEN VAN HET PLATTEL/ III. „Voortaan al do dagen der aarde zig zaaiïng en oogst niet ophouden". Dit ia belofte van het verbond mot Noach enajjip nakomelingschap gesloten. En deze belofte d-cjiu, zoowel voor ieder mensch als voor hot gehtS Indien er menschen zijn voor wie niet gozaJf wordt en voor wie geen oogst rijpt dan lifï dat niet aan God den Heere maar dan ligt dat aan do menschen, die de goddelüke orde in de menschelijke samenleving verstoren en hun macht aanwenden ter onderdrukking van wie zwakker is. En dan denk ik in het bijzonder aan den ouden arbeider en dan vooral aan den ouden arbeider, zooals ik hem in mijn jeugd gekend heb. Die man had van zijn prille jeugd ge werkt en zelfs hard gewerkt; er was ook voor hem gezaaid en hij had een zeer bescheiden deel geoogst, maar 't werk begon hem zwaar der te vallen; hij was 's avonds moede; vroe ger merkte hij daar niets van, maar dat werd anders; was er licht werk te doen dan ging het goed, maar werd er wat veel van zijn krachten gevergd dan ging het niet meer. Zijn baas zag het ook on liep met plannen om hem gedaan te geven en een jongero man in zijn plaats nemen en het duurde niet zoolang of dat had plaats. De oude arbeider kon wegblijven. Er werd voor hom niet meer gezaaid er kon door hem niet meer worden geoogst. Als ge dat indenkt, ach wat is er dan toch een donkerheid geweest in den levensavond van een ouden werkman. En nn wil ik niet hard vallen de werkgevers dier tijden, want ik weet zeer goed, dat er velen waren wier inkomsten uit het bedrijf niet voldoende waren om zichzelf een rustigen „ouden dag" te be zorgen. Zelfs waren er, die hun persoonlijk bezit bedenkelijk zagen verminderen, om het bedrijf gaande te houden; maar dat alles neemt niet weg, dat die oude arbeider althans nog met wat schraler oogst moest tevreden zijn, zoodat voor hem de mogelijkheid om iels over te houden ten eenenmale ontbrak en de gedachte aan den „ouden dag" hem' louter vrees berokkende. Nu wil ik trachten het leven van den land arbeider van voor 40, 50 jaar te schetsen. Hij •was geboren onder zorgelijke omstandigheden en veelal opgegroeid zonder voldoende leiding. Vaders verdiensten brachten niet veel meer dan f 5 per week binnen, en zoodra het kind er „tegen kon" werd hot bij een buurvrouw gebracht en moeder toog ook naar den akker om zoo de inkomsten te vermeerderen. Veel was dat niet, want ze bracht het niet verder dan 40 cent por dag, en des Zaterdags bleet ze thuis, want ze mocht dan al weinig heb ben, wat ze had moest schoon zijn. Haar werkweek was er dus eene van 5 dagen, haar weekloon bereikte juist 5 maal 40 f2; maar buurvrouw moest een dubbeltje per dag hebben „om op het kind te passen". Van die f 2 ging dus 50 cent af en bleef dus f 1.50, dit gevoegd bij het loon des mans; zoo was het gezamenlijk inkomen iets meer dan f G. Werd nu een kind een jaar of 9 dan kwam er eenige verruiming. Zoodra Maart in liet land kwam gingen de jongens en meisjes „inleggen" boonen, erwten, gerst enz. Want zaaimacliines werden niet te werk gesteld en de wet verplichtte toen niet naar school. Door dien arbeid konden de jongens en meis jes ongeveer een rijksdaalder per week bin nen brengen, en dat hielp nogal aardig wal. Op 13 a 14-jarigen leeftijd gingen de kin deren „de deur uit". Ze ontvingen dan wei nig meer dan niets maar ze waren „uit den kost" en hadden in den regel betere voeding dan vader en moeder konden verstrekken. Dan kwam de tijd, dat de jongens en meis jes moesten gaan zorgen, dat ze voldoende van kleeding voorzien werden. Bleven ze „dienen" tot ze b.v. 25 jaar waren, dan ging dat wel. Vrije dagen hadden ze bijna niet, zoodat ze bijna nooit verteringen maak ten en de kleeding was nogal niet duur. Maar, gelijk ten allen tijde, de jongens en meisjes hielden van elkaar, en het gods dienstig leven, dat de beste rem is tegen zinnelijkheid, bloeide niet en zoo gebeurde het niet zoo zelden, dat ze huwden vóór ze zelf van het noodige voorzien waren, en moesten dan direct gaan zorgen voor een derde, die weldra verschijnen zou. J a a n s m a. w-enschl te komen- In de vacature A. Blok als lid der Gascomimissie wordt be noemd dlir J. Deurioo, voorheen plaats vervangend lid, terwijl als zoodanig thans wordt aangewezen) de heer J. van de Sande- Als afgevaardigden naar de ver gaderingen der Waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland worden herbenoemd de heereln J. Deurioo en P. A- v. Bio-ven(. Tot lid van het burg- armbestuur wordt berbeno-emd de heer J. v. d. Sande. In de vacatures M- B'ooniman, en J. Dan sen werden tot leden der Co-mlmissie van Toezicht op het Lager onderwijs benoemd do heere-n M- Wiss-e en F- Blok. Aan. de orde is de behandeling der begro-ra. ting v 0 0- r 1928- De heer v. d. - Sanlde nte-ent dat het wel gewenscht zou zijn een e-n ander beschikbaar te hebben ter ver vanging van de oude brands-puit, die uit d-en aard der zaak weinig gebruikt wordt, maar acht het niet hoodig, dat de betref fende post verho-o-gd wordt, daar het mate. ri-e-el voo-r de waterleiding in goeden staat is. Bij d-e begrootinjg is gevoegd een af zonderlijke no-ta betreffende gedeeltelijke reorganisatie der rioleering. De voorzit ter licht de betreffende voorstellen toe. D-e hee-r v- d. Sande meent, dat op- een! tweetal onderdeden eenige besparing, zon kunnen worden verkregen. Wetho-uder Deurioo meent, dat de planke-n onder de rioo-Ibuize-n geheel zo-n-deni kunnen ver. vallen. D-e heer v. d. Sand-o zou deze bij de uitmonding willen be-ho-uden. Wet houder v. Bioven is van ö-ordeel, dat. daardoor de soliditeit wordt aangetast en houdt vast aan de-n eisch va pi den gemeenteopzichter. De wijjziging', do-or dhr v. d-*Sande voorgesteld, wordt aanvaard; teigen weth. v. Biovemj. Aan P. Geiers en J. J. Willemteen wordt gedeeltelijke onthef fing verleend van hun' aanslag in het schoolgeld- Krabbendijke. Als vertegenwoordiger voor den Raad van' Arbeid is benoemd dhr Hubr. v. d. Vrede alhier. DE ONTWIKKELING VAN DE PHILIPS' FABRIEKEN. Ter gelegenheid van het heuglijke feit, -dat het aantal beambten .en arbeiders bij de Philips Fabrieken de 10.000 heeft bereikt, heeft -de heer A. F. Philips, gis teravond voor de microfoon van den Phi- lips-zender een rede gehouden, die ook door Hilversum werd uitgezonden. Wij ontleenen hieraan de volgende interes sante bijzo-nid-erheden over de ontwikke ling d-er Philips Fabrieken- „In 1891, aldus gpr., werd de firma Phi lips C-o opgericht door mijn Vader, Frederik Philips te Zalt-Bo-mmel en door mijn broer, Ir G. L. F. Philips; Eindhoven 'werd uitgekozen, omdat hier een kleine bukskinfabriek, die was stopgezet, billijk gekocht Icon worden -en de arbeiders bevolking hier b-ekend was als' .goed en intelligent. Mijn vader, die in Zalt-Bommel kassier en commissionair in effecten was en tevens een tabakskerverij en een koffiebranderij had, trad op als geldgever, zijn zoon, Ir G. L. F. Philips, als werkend vennoot. Laatstgen-o-em-clie had eenige jaren tevoren reeds proeven genomen voor de vervaar diging van kooldraadlampen, welke, naar men meende een groot artikel voor de toekomst zouden worden. De zaken gingen de eerste dri-e jaren lang niet rooskleurig en veroorzaakten zorgwekkende dagen,. Bijna was men er toe overgegaan, de fabriek te sluiten; wederom werd beraamd en men! besloot het bedrijf nog één jaar als proef voort te zetten. Dit jaar, 1894, gelukte het, zonder verlies te werken. Waar het bezwaarlijk was', dat één per soon zoowel de technische als de koop mansleiding op zich nam, werd -een com- m-erciëel medewerker gezocht en besloot ik, in 1895 van Londen naar hier te komen om gedurende zes maanden behulpzaam te zijn, opdat in dien tijd naar een ander kon worden uitgezien. Wij werkten toen m-et 42 arbeiders (-sters). Het reizen en verkoopen beviel mij echter zóó goed, dat ik besloot hier te blijven. In het jaar 1895 maakten wijl 500 lam- FBLnLLETQN DE G0ESSCHE OORLOG. (do-or A. M. Wes-sels.) In liet jaar 1734 had dit ook plaats, dus moest er iets biz-o-nders gebeuren, dat kon niet uitblijven. Het gerucht ging door het land, dat. de II. Maagd aan ©enige priesters bekend had gemaakt, dat als <Je H. Sacramentsdag op St. Jan viel, het Geuzenbloed met wortel en tak zou worden uitgeroeid. De een deed er dit, de andeir dat bij, en jiet eind was-, dat men vast geloofde, dat op dien rjag all-e Roomschen als één man z-ond-en -opstaan, orn het Geuzenbloed met stroomen te doen vloeien. Geheele Kettersche Steden, w.o. ook Goes, zouden worden omgekeerd. Dit gerucht v-er-oorzaakte onder de Her vormde Go-essenaars een geweldige pa niek. TMen vertelde, dat er in talrijke huiz-en van Roomsche Burgers vaten met b-uskruit warien verborgen. De Roomschen hadden reeds een afspraak met honderd-en Brabanders -en Vlamingen gemaakt, die alr-eede op weg waren, om het geheele eiland, voorzoover het de Hervormden betrof, uit te moorden. Een geweldige angst beving de licht- geloovige Goessenaars en naarmate de 21ste Juni naderde, vermeerderde de ze nuwachtigheid van onze voorzaten. Eindelijk brak de bewuste Maandag aan. Die Roomschen hadden op dezen Hei ligendag vrijaf, waaronder ook een tim mermansknecht. Deze ging zijn centen opmaken en bezocht de ëene herberg na de andere, to-tdat hij tus-s-che-n die twee poorten in een herberg terechtkwam. D,aar hij natuurlijk ook wel iets wist van het gerucht, dat zooveel angst in Goes verspreidde, begon hij m-et zijn dron ken tronie, -op de Hervormden af te geven en te schelden, zoodat hij huiten gegooid werd. Nu was -de klucht aan "den gang. On middellijk was -er een hoop volk van be lang bij. S-o-mnnige-n wilden h-e-m in de haven een koud bad geven, maar de dienaren van den Baljuw, pakten hem vast en brachten hem gebonden naar het Stad huis. Een geweldige volksoploop ontstond, ram-en en deuren werden angstig geopend en op d-e vraag „Wat gaat er om", klonk het antwoord „dat de Brabanders en de Vlamingen vo-or de Oostpoort stonden om d-e Hervormden te verdelgen". Men greep de wapenen en stroomde naar d-e Oostpoort. Er was echter niets te zien. Nu raakte men de kluts kwijt. De een liep naar de 'sHeer Hendrikskinderen-, de ander naar de Ganzenpoort. Op het Stadhuis deelde men reeds de wapenen uit, om m-et den vermeenden vijand, als liet er op aan kwam, te strijden. D-e Goessche Raad kwam snel bijeen en hiiel-d een korte vergadering, waarin men -bes-loot de poorten te- sluiten. De niet- "Roomsiche schutte-rs moestem onder de wa penen komen om de zes poorten te be waken. Juist kwam -de Pastoor van de Velde kalm aanwandelen, maar zo-odra had deze geen stap binnen de poort gedaan, of hij werd bij de kraag gepakt en naar het Stadhuis gebracht. Onder het lo-o-p-en w-erd hij' door het Goessche volk bedreigd, want men meende, dat de Pastoor naar buiten was -geweest, o-m met de Brabanders het uur van aanval af te spreken. De Burgemees ter onderwierp hem aan een streng ver hoor, natuurlijk zond-er resultaat. Met het krieken van den volgenden dag was -er weder groote verslagenheid in (Je stad. Een der schutters, die op de wal d-e wacht hield, hoorde geraas, -en meende dat de vijand, op de manier van Mondragon, door het water der stads grachten heen, de stad bestormde. Hij schreeuwde -alarm! De geheele stad raakte in beweging. Men ijlde naar de be dreigde plaats -en wat zagen ze? Een hond die zich het water afschudde en d-e gracht was overgezwommen. Het dwaze bijgeloof had echter diep wortel geschoten in de harten der Goes senaars. D-e Raad durfde- de poorten met te op-enen. Het was Dinsdag. Van alle kanten kwam men, de landlieden met hunne waren, naar de door Jacoba van Beieren ingestelde markt, maar men vond de poorten gesloten. Er kwam buiten de verschillende Poor ten een reeks van wagens te staan. De Goessenaars zagen de witte huiven der wagens vo-or veldtent-en aan, en weldra v-ervuld-e de droev-e mare de verslagen burgerij, „re-edte zijn wij ingesloten ©11 li-ebben de Vlamingen en Brabanders' hun tenten rondom de stad opgeslagen." M-en ijlde naar d-e wallen maar men m-o-est eindelijk toch bekennen misgezi-en ta hebben. Maar nog was het niet genoeg 1 Men vertelde eerst bij geruchte, even later vo-or vaste waarheid, dat in het Slot Ostende en in de Room-sche Kerk, vaten en vaten buskruit waren verborgen, benevens talrijke wapens, zo-odat de Raad met de Schutterij, op aandrang der op gewonden bevolking, daar een onderzoek instelde. N-atuurlijk tevergeefs! Er werd niets gevonden 1 N-o-g had men niet geleerd. Het dwaze bijgeloof bleek hardnekkig te zijn in onze stad. Op 17 Juni was èr een juffrouw in de Groote Kerk begraven. Dat was al ruim ©en maand geleden. Wie het verzon, is onbekend, maar met ongelooflijke snelheid verspreidde zich h-et gerucht, dat vo-or vaste waarheid w-erd geloofd, dat in -die lijkkist een groote ho-ev-eelheid buskruit was gevoegd, met een klokje, dat den 23-sten, onder de avondgodsdienstoefening af zou loopen, en d-e geheele Maria Magdalenakerk met een gedeelte van Go-es in de lucht zou doen vliegen, de kerkgangers onder het puin bedelvende. W-eer nieuwe spanning! In gedachten zag men deze schrikkelijke ramp al ge beuren. Men tro-k naar de Groote Kerk, haalde de kist uit den Grafkelder; ernaar -er werd niets bij het lijk gevonden, zo-odat men den 23sten des avonds gerust godsdienstoefening kon houden. Gelukkig ging St. Jan voorbij', en nadat men 'n volle week verder was-, vermin derde het bijgeloof en het gezonde ver stand keerde weer terug. Het was dus geen wonder,"dat er een speciaal gedicht over deze wonderlijke voorvalle-n verscheen. Gelukkig is deze tijd van Godsdienst strijd in Go-es lang voorbij. De vrijh-eid van G 0 d s d i e n s t is wel een der heer lijkste goederen, die de 80-jarige Oorlog bracht. Moge dan bij het Herdenken der Hervor ming, ons nimmer haat bezielen tegen andersdenkenden, maar steeds be ginsel tegenover beginsel ge steld worden. Daaruit kan alle-en vrucht geboren wor den, want Gods Woord houdt stand in Eeuwigheid, En zal geen duim-breed wijken. 26 October 1927.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6