No. 27 Dinsdag i November 1927 42e Jaargang In dezen tijd A. C. VAN DER REST, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat 42 GOES Provinciale Staten van Zeeland. •irecteur-H oof dredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, A3.—i Losse nummersf6.65 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 eL Bij abonnement belangrijke korting De ferryboot. In de vergadering: van de Kamer van Koophandel te Middelburg zijn harde no ten gekraakt over de veelbesproken out langs in de vaart gebrachte veerboot Vlis- si regenBreiskens- „Men beeft nu, zoo verklaarde een der leden, een ferryboot, die niet vaart, zelfs Vrijdag niet, toen de minister van Arbeid, H- esn N. overging- De boot ligt in de binnenhaven, in plaats van te varen. Er is voor die boot veel te veel geld uitgegeven en men zal haar voor oud-roest moeten verkoopenl- De boot is veel te gauw ovengenomleni door de pro vincie, men bad haar eerst eens met zwaar stormweer moeten laten varen." Ook van andere zijde werd op de onzee- waardigheid van deze boot de aandacht gevestigd, o.a. in. het „Prot. Zuiden". Van officieele zijde werd on's toen m'e- degedeeld dat deze critiek ongegrond Was en dat de boot aan alle billijk te gtel'- len eisehen voldeed, maar nadien isi wel gebleken, dat dit toch niet het geval is. Het is een vreemde geschiedenis. De provincie heeft voor deze boot onL geveer -een half millioen gulden uitgegeu ven. En de boot is gebouwd, door een firma die op dit gebied een naam; te ven. liezen heeft, zoodat niet verwacht kani worden, dat zij; minderwaardige vaartuigen zal .afleveren- En toch blijkt de boot op dit «ogen blik met bruikbaar te zijn!, terwijl van deskundige zijde verzekerd werd dat het, tenzij ingrij'pende veranderingen worden aangebracht, onverantwoordelijk zou zijn, in den komenden winter met deze boot den dienst te onderhonden- Het spreekt vanzelf, dat in' de najaarsi zitting van de Provinciale Staten op deze zaak de aandacht zal worden gevestigd. Naai' het ons voorkomt, zouden Ged- Staten echter goed doen, daarop niet te wachten, maar reeds nu b-v. door mid del van een officieel persbericht, het noo- dige licht oveir deze zaak te laten schijnen:. Het zal nu moeten blijken of deze kostbare boot al of niet voor den dienst geschikt is en indien niét, wie dan voor dezen treurigen gang van zaken de verant woordelijkheid draagt- Socialisten en Communisten. Dat er een nauwe verwantschap is tu-s- schen Socialisten en Communisten, komt telkens weer tot uiting. Als de Communisten b.v. in Indië trach ten de maatschappelijke orde om te kee- ren en de revolutie te doen uitbreken, dan kunnen zij zich van een welwillende hou ding van de Socialisten verzekerd houden. Toen de heer L. de Visser de vorige week in de Tweede Kamer een motie in diende waarin van de Regeering gevraagd/ werd maatregelen te treffen, waardoor de directe invrijheidstelling van in hechtenis genomen Indische studenten wordt bevor derd, waren het de Soc.-Democraten die deze motie steunden. Dat op deze wijze de rechtszekerheid in gevaar wordt gebracht, is den Soc.-Demo- craten niet onbekend. Dat een ingrijpen van de Regeering in de rechtspraak in strijd is met democrati sche opvattingen, de Soc.-Democraten zul len het niet kunnen ontkennen. En toch stemden zij vóór de motie. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. De geweldige twisten tusschen de roode groepen, in en buiten het parlement, kun nen hieraan niets veranderen. Omdat het familie twisten zijn, komt het telkens weer tot openbaring. De conferentie te Genève. De co'mhiissie voor de uitzondeiinigsbei. palingen der conferentie-Galijn voor de af schaffing der in- en uitvoerverboden be handelde gisteren art- 7 van de ontwerp. conventie, die de beslechting van geschil len regelt. Duf artikel is op sterken tegenstand gestuit, voornamelijk van Ehgeland en Roemenië, die er bezwaar tegen hadden', geschillen en vooral die, welke zouden kunnen ontstaan over Maatregelen, getrof fen om1 de nationale veiligheid' en' de le vensbelangen te beschermen, aan arbi. trage te onderwerpen, en die zich zelfs niet wilden aansluiten bij' het compromis!, voorstel van den Fin E.rich, die inplaatS van arbitrage een conciliatiei-prooeduro voorstelde. Onder die omstandigheden ziet het er naar uit, dat het Noderlandsche voorstel om de verplichte arbitrage door het Perm. Hof van Internationale Justitie in dit artikel op te nemien, al heel weinig kans meer heeft. Het wordt daarom niet animo, gelijk geacht, dat de conferentie om die reden liet geheele artikel1 7 zal laten vallen. In dat geval zal de conferentie voor de Nederlanldsche vertegenwoardii. gers een groot deel van haar aantrek kelijkheid verloren hebben- De storm beven Engeland. Nieuwe berichten uit Engeland omtrent de schade, die Vrijdagnacht werd aange richt-door den hevigen storm, wijzen uit, dat het aantal slachtoffers grooter is dan men aanvankelijk aannam. Vermoedelijk zijn 30 of 40 visschers tijdens de ramp ter hoogte van Galway om het leven gekomen, welke ramp de hevigste is, die ooit in het Westelijk deel van het visscherijgebied is voorgekomen. Een 17-tal vaartuigen is vergaan en 34 leden van de bemanningen werden met geweld op de rotsen gewor pen. Omtrent verscheidene andere schepen, thuisbehoorende in West-Iersche vissche- rijhavens, verkeert men nog in het on zekere. Bij' de schipbreuken op verschillende punten langs de kust gingen vele levens verloren, niettegenstaande door de red- dingsbooten uitmuntend werk werd ver richt. De materieele schade in vele kust steden is aanzienlijk. In Noord-Engeland staan tal van lande rijen onder water, als gevolg van het bui ten de oevers treden der rivieren. Later wordt nog gemeld: Bevestigd wordt, dat 45 visschers, be- hoorende tot drie visschersvloten geduren de den storm aan de Westkust van Ierland het leven verloren hebben. De communisten-actie in Bulgarije. Volgens berichten uit Sofia aan de „Po- litika" hebben de Bulgaarsche autoritei ten groote hoeveelheden wapenen en mu nitie ontdekt. Blijkbaar waren deze wape nen bijeengebracht voor een communisti- schen staatsgreep. De eerste opdracht aan de revolutionnairen was het vermoorden van koning Boris. Leer cm leer. Het Russische stoomschip „Tschitsche- rin" is in beslag genomen, toen het met een lading katoen aan boord ter waarde van 90.000 pond sterling, welke door Rus sische vertegenwoordigers in Alexandrië was gekocht, de haven van Alexandrië wilde verlaten met bestemming voor Odessa. Deze inbeslagneming is geschied op be vel van het gemengde gerechtshof op ver zoek van de Société Maritime Egyptienne, welke maatschappij eigenaresse is van he; ss. „Costi", dat onlangs door de Russische autoriteiten te Odessa in beslag genomen en geconfisqeerd werd. Vijf jaar Fascisme. In zijn boodschap a'an de zwarthelmüen ter gelegenheid van den vijfden verjaardag van den opm'arsch naar Rome, zegt Mus solini, dat het afgeloopen jaar een jaar van concrete praiestaties is geweest. Zelfs de verdediging van de lire, de regeling van de huishuur, en "de vaststelling van 't charter van den arbeid, stonden achter bij spoorwegen, weigen, aquaducten, ^enz. die voor cle wereld getuigen, dat het fascisme Italië hervormt en in alle opzichten zijn kracht versterkt. Het werk van het afgeloopen jaar besluit met een schouw van de gewapende legioenen, „een plpchtige waarschuwing voor hen' die het dwaze denkbeeld mochten koesteren, ta -willen trachten ons in den weg; te treden." Aanvoerders en manschappen worden ver maand hun discipline en toewijding ge stand te doen', zich te versterken en voor den strijd klaar te maken. „De roep van ons geloof en van onze overwinnin gen," aldus Mussolini, „mloet den hori zont overschrijden en van ver duidelijk gehoord worden-" Het eierste lustrum) van den intocht der fascisten' in Rome is Zondag: met groot enthousiasme in geheel Italië gevierd. Overal hebben fascistische leiders het woord gevoerd- In Rjoimie heeft Mussolini het garnizoen der hoofdstad geïnspec teerd. Vervolgens heeft hij een toespraak gehouden, waarin hij! zeide: „Wij! zijjn vast besloten ten koste van alles onze revó^ lutie en de rechten van Italië in de wereld te verdedigen-" Korte berichten. De bevolking van het Fransche dorp Sin le Noble nabij Lille werd Zondagmor gen tweemaal opgeschrikt door lichte aardschokken. Eenige fabrieks- schoorsteenen stortten in. De aardschok ken schijnen het gevolg te zijn van een in een mijn plaats gehad hebbende aardver schuiving. Naar uit Boekarest wordt gemeld, is generaal Theodoreseoe, een aanhanger van prins Carol, gearresteerd; in zijn woning heeft een huiszoeking plaats gehad. De Portugeesche regeering heeft een uitgebreide communistische propa- g a n d a-o rganisatie ontdekt, welke vooral in de scholen werkte. Zij bevql de arrestatie van den directeur van de ver- eeniging van onderwijzers. In het district Stryj in Silezië is een ernstige typhus-epidemie uitgebro ken. Reeds zijn 100 patiënten naar het ziekenhuis overgebracht. De wet, die in Hongarije aan perso nen onder de 18 jaar het gebruik van alcohol verbiedt, is in werking getre den. Strenge straffen bedreigen de verkoo- pers, die zich aan overtreding mochten schuldig maken. Bij Insterburg reed Zondag een auto, waarmee een koopmansbediende met verschillende kennissen een tochtje had gemaakt, tegen een boom en ge raakte in brand. Twee der inzittenden kregen zulke ernstige verwondingen, dat zij spoedig daarop overleden. Ook van de overige gewonden verkeeren er enkelen in levensgevaar. De sigarenfabrikanten te Berlijn heb ben gisteren ongeveer 20.000 arbei ders opgezegd. Dezen maatregel heb ben de sorteerders en verpakkers met een onmiddellijke staking 'beantwoord. Prins Georg Wilhelm! v- Schönjaiich, Karolath, de tweede zoor der ge malin van den ex-keizer, reed gis teravond in de buurt van Saab or met zijn Motorrijwiel tegen een wagen, waarbijl hij viel en een schedelbreuk kreeg. Hij' werd nog denzelfden avond geopereerd, waarna zijn toestand eenigszins is verbe terd. Niettemin verkeert hij nog steeds in levenisgevaar. Naar de Duitsche bladen meldeni, heeft ex-keizer Wilhelm' zijtn toe stemming tot heit voorgenomen huwelijk van zijn .zuster prinses Victoria voW Schaumburg-Lipipie smet den Ejus Zpebkow niet gegeven- XS De lp rins naar Duitschland. Dë Prins is gisteravond voor eenige we ken naar Duitschland vertrokken, van waar hij op Zaterdag 19 Nov. hier te lan de wordt terugverwacht. De K o n in g i n-M o'e der. De Koningin-Moeder keert Woensdag 2 Nov., vergezeld van haar hofdame baro nesse Van Tuyll van Serooskerke en den grootofficier jhr mr Schimmelpenninck, hier te lande terug. H. M. komt dien dag des avonds te 20 uur 16 min. te Arnhem aan, waar de Ko ningin-Moeder wordt opgewacht door de hofdame baronesse Van Ittersum en den kamerheer baron Sixma van Heemstra, die H. M. per auto naar het Loo zullen vergezellen, waar de Koningin-Moeder, al vorens naar Den Haag terug te keeren, on geveer een week ten paleize hij de Konin gin zal logeeren. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is thans bijeengeroe pen tegen Dinsdag 8 November te 1 uur. Hoofdinspecteu r-g e n e r a a 1 spoor- en tramwegen. Bij Kon. besluit is aan ir. A. H. W. van der Vegt, met ingang van 1 November, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lioofd-inspecteur-generaal der spoor- en tramwegen, met dankbetuiging voor de ge wichtige diensten, gedurende een reeks van jaren den lande bewezen. De heer van der Vegt werd tevens be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassaii. Uit de S- D;. A. P. Ter bekrachtiging van de benoeming van den heer Y- G- van der Veen, di recteur-hoofdredacteur van de Voor waarts, tot algemeen directeur en tech nisch hoofdredacteur van het Volk, heeft- het bestuur der S- D'. A. P. besloten tegen 17 en 18 Dieoemiber een b-uiteln- gewoon congres der S-D'-A.P. bijleen te roepen. Daarop) zal, naar het Volk meldt, tevens aan de orde worden gesteld, een voorstel tot benoeming van een bezoldigd voorzitter. De heer Henri Polak heeft zich bereid verklaard terug te karnen op zijn oorspronkelijk voorndmien reeds nu te bedanken en zal het voorzitterschap tot het buitengewone congres blijven be- kleeden- I Het besluit om over de benoeming van den heer van der Veenl en de ver- eemging van al de door hemJ bekleede functies aan Voorwaarts en Volk in één persoon een buitengewoon con gres te houden, zal wel ingegeven' zijtn door de dezer dagen door Amsterdamvsche partijafdeelingen' aangenolnlen moties- Ook twee kopstukken uit de s-d. vakbeweging de heeren van der Lende en Stenhuis, geven jn het Volk als hun meereing te kennen, dat de benoeming, die op 1 Ja nuari zou ingaan, aan de beslissing van een partijcongres moet worden onder worpen, voordat er maatregelen wor den genomen, welke, omdat de heer v- d. Veen „voor zichzelf enl de Voorwaarts" heeft uitgemaakt, „dat er een) aantal personen in onze beweging zijn, die in feite vijanden der beweging zijn" en die hij „zooveel bijl kan den. mond snoert", deze „ketterjagerij en) inquisitie" ook aan het Volk zouden invoeren. Open vensters in spoorwegrijtuigen. "Wie veel reist, weet dat er onder de rei zigers herhaaldelijk kwestie ontstaat over het al of niet 'gesloten zijn van de ven sters in de spoorwegrijtuigen. Er zijn menschen, die van oordeel zijn, dat op verlangen van een der reizigers de ven sters gesloten moeten zijn. Anderen mee- nen dat de meerderheid der reizigers in den coupé heeft te heslissen. Weer ande ren meenen, dat er steeds een raampje open moet zijn, als een der reizigers dit verlangt, enzoovoorts. Nu, door de invoering van het electrisch treinverkeer de spoorwegrijtuigen uit twee of drie compartimenten bestaan, is dat netelige vraagstuk in een nieuw sta dium {jetreden. De directie der Ned. Spoorwegen heeft met betrekking tot de electrische treinen de volgende dienstor der aan het spoorwegpersoneel uitgevaar digd: „De groote vensterruiten mogen slechts geopend zijn, indien geen der reizigers in cle betrokken afdeeling zich daartegen verzet. De boven de vensters aanwezige draai bare luikjes mogen, indien één der reizi gers in de betrokken afdeeling dit ver langt, geopend zijn in de richting naar achteren van de beweging van den trein. Indien één of meer reizigers dit ver langen, mag liet achterste zijraam van het achterbalcon aan de niet-windzijde ge opend zijn". Practisch zal deze dienstorder nu hier op neerkomen, dat voortaan geen enkele vensterruit in de electrische treinen meer geopend zal kunnen zijn. Immers de ver onderstelling is niet gewaagd, dat, nu de compartimenten zooveel grooter zijn dan in de rijtuigen van de stoomtreinen, en zij dus veel meer reizigers zullen 'bevatten, er altijd wel één reiziger zal. zijn, die zich te gen het geopend zijn van een der venster ruiten verzet. Wat dit zeggen wil in het midden van den zomer of in een afdeeling, waar gerookt wordt, laat zich makkelijk denken. De vraag rijst echter of de directie dei- spoorwegen wel het recht heeft deze dienstorder te doen uitvoeren. Er is nog zoo iets als een „Algemeen Reglement voor het vervoer op de spoorwegen" om te doen zien, dat met deze dienstorder de directie der spoorwegen lijnrecht in strijd handelt met dit Algemeen Reglement en dat, in dien ook maar één der reizigers dit ver langt, de vensters, mits niet aan de wind- zijde, geopend moeten zijn. In dit Algemeen Reglement op het Ver voer, dat dateert van 1901, staat in art. 11 sub 11: „De vensters moeten, wanneer één of meer reizigers het verlangen, aan de windzijde gesloten zijn". Men ziet dus, de wet, in casu het Alge meen Vervoerreglement, bepaalt juist het tegendeel van hetgeen de directie thans per dienstorder heeft ;gemeend te moeten vaststellen. van veel verkeersongevallen behoort ziek wel een ieder van verbandmiddelen te voorzien. Wanneer we lezen van zoovele motor., auto. en spoorwegongelukken, vinden' we 't allen n o o d z a k e 1 ijl k, dat direct alle verbandmiddelen aanwezig zijn, zoodat aau- stonds de „Eerste hulp" kan won. den verleend! In fabrieken en werkplaat, sen moéten, volgens voorschrift van de Arbeidsinspectie, volledige ver. handtrommels aanwezig zijn. Autobussen mopten er evenzeer van' voorzien zijn! Z,ou 'tdaarom: geen aanhe. veliiiig verdienen, wanneer ook iedere automobilist een verbandtroanmel bij zich had, om! hij eventueel® ongevallen) voor goede hulp te kunnen zorgdragen? Een antwoord op deze vraag lijkt ons overbodig! Doch piet alleen automia. bilisten, maar eenieder zou ver. standig handelen, zich van een „Eersite •Hulp" te voorzien door aanschaffing van de noodige verbandmiddelen of een v e r b a n d t r o m m al Zo zijn in' groote verscheidenheid Ver krijgbaar bij TELIEF. 168. Een kijkje in de etalage zal U eenigszflw overtuigen! Franco verzending door ga. heel Zeeland Vooratellen voor de Najaarszitiing. Die Grafmonumenten te Burgh. In de Zomervergadering werd aange houden een verzoek van de Commissie tot behartiging der belangen van de mo numenten in de kerk te Burgh om een subsidie van ten hoogste f 1000 x\an de Prov. Zeeuwsclie Schoonheids- anArchae- ologische Comm. werd door Ged. Staten verzocht, om 'n grondig onderzoek nopens deze subsidie-aanvrage in te stellen. Deze oommissie meent, flat waar ook de drie andere .epitaphia zoo goed mogelijk, zijn hersteld, het te betreuren zou zijn, in dien voor ilit vierde, dat van J. de Hum bert en echtgemoote1, het belangrijkste, monument, de middelen ontbraken. Waar de leiding van het werk bij het Rijksi- bureau voor de Monumentenzorg in al leszins bevoegde handen is, adviseert de commissie ook vanwege de provincie een bijdrage te geven. Ged. Staten wijzen er op, "dat door de Staten tot dusver alleen subsidiën werden verleend voor herstelling van mo- 1 numentaje gebouwen. Intusschen is het afgebrande kerkgebouw te Burgh hersteld, zonder dat een beroep op steun der Pro vincie is gedaandrie van de vier bescha digde grafmonumenten zijn eveneens zon der bijdrage der Provincie weder in orde gebracht; het zou te bejammeren zijn, walmeer het vierde in geschonden toe- stand moest blijven bestaan. Waar doe» Rijk en Gemeente in de kosten der restau ratie van bedoeld monument wordt bij gedragen, terwijl van de jjerkvoogdij, al9 mede van particulieren, reecis niet tin- belangrijke sommen zijn ontvangen, mee nen Ged. Staten, dat er in dit bijzondere) geval voor de Provincie aanleiding be staat, een blijk van belangstelling te geven. In overeenstemming met den algemieene» regel aangenomen voor gebouwen, mee nen Ged. Staten, dat ook hier de bij drage der Provincie niet hooger behoef! te gaan dan ongeveer 10 pCt. van da kosten, di. f350. Van deze som wen- schen Ged. Staten f 100 te vinden op de: begrooting 1928 en f 250 uit den dienst 1930 te voldoen. Subsidie Schoolmuseum te Middelburg. Door het Bestuur der Vereen. „School museum te Middelburg" is een bijdrage verzocht uit de Provinciale fondsen voor het jaar 1928. De vereeniging heeft eexï tekort van f700. Waar het hier betreft een jonge vereeniging, die nog moet trach ten, zich een verzekerde positie te ver werven, zijn Ged. Staten van oordeel, dat er aanleiding bestaat, het verzoek in te: willigen, niet omdat de provincie hier een taak zou hebben, doch meer als een bewijs van belangstelling in het tot standkomen eener instelling, waarvan het nut gaarne wordt erkend. Zij stellen daan om voor voor éénmaal f 250 toe te kennen. Algemeen reglement voor de Pol ders of Waterschappen. Waar (hans vroonen en vrijlanden en c.q. ook gebouwde eigendommen ten aan zien van verkeersverbeteringen aljeen aan geslagen kunnen worden voor bijdragen' voor „een belangrijke wegsverheteringi door het aanbrengen van kunstbedekking" stellen Ged. Staten voor in de plaats daarvan ,te lezen, „eene belangrijke ver- keersverbetering". Dit -omdat het geen: twijfel lijdt, of de genoemde landerijen en gebouwde eigendommen hebben niet -alleen bij een bovenbedoelde wegsver- betering, doch eveneens bij andere ver keersverbeteringen, b.v. bij een spoorweg aanleg e.d., groot belang. Verder willen Ged. Staten bepaald zien, dat zij' -ontheffing kunnen verleenen van de bepaling, dat de benoeming van dijk graven, hunne plaatsvervangers en ge zworenen voor zooveel polders of water schappen betreft, welke niet belast zijn met verdediging tegen zeewater of opper- water der groote rivieren, door de ver gadering van ingelanden moet geschieden ten minste twee maanden vóór de af treding .of binnen drie maanden na het ontslag: of overlijden. Subsidie verbetering Schapenras. 5 In de Zomervergadering werd beslo ten .aan de Vereeniging tot verbetering

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1