Ingezonden Stokken. Laui- Tiiifiomr. Rechtzaken Posterijen es Telegrafie. FEUILLETON De succesvolle terugkomst van Luitenant Koppen op het vliegveld Schiphol te Amsterdam. Luitenant Koppen overhandigt de Indische post aan de postautoriteiten bij het verlaten vau zijn vliegtuig „De Postduif". V. l-n. r.: 1. de Heer van Beers, Hoofd-directeur P. T. T. te Amsterdam. 2. de Heer Ir. Damme, Directeur Generaal P.T.T. 3. Luitenant Koppen. 4 en 5 de Heeren Frijns en Elleman, tochtgenooten op de Indische vlucht. Inmiddels waren de motorspuiten uit Assendelft en Krommenie, twee motor, spuiten uit Zaandijk en twee Uit Koog a- d. Zaan, alsmede drie rijdende motoi- spuiten en een drijvende spuit uit Zaan dam aangekomen. Al deze spuiten, waar onder er waren met zeer groote capiciteit, wierpen een enorme hoeveelheid water in de vuurzee. Ondanks deze krachtige blusschingsaetie slaagde men er voorloo- pig niet in de kracht van het vuur te ver. minderen- De burgemeester van Wormerveer riep daarom nog de hulp in van de Amster. damsche brandweer, die de drijvende mo torspuit „.Jan van der Heijden" naar de plaats van den brand dirigeerde. Intusschen stond de fabriek over circa 60 a 70 M- in brand. Als men rekent 'dat de fabriek circa 25 M- diep is, woed. de het vuur over een opptervlakte van on, geveer 1500 vierk- M- Met circa 40 stralen werd het vuur bestreden. Het blusscliingsw-erk werd eeni. germafce vergemakkelijkt door het feit, dat een brandmuur cle pakhuizen van het z-g. oliepakhuis, waarin nog twee met olie gevulde tanks stonden, scheidde. Het gelukte inderdaad dit zeer brandbare ge deelte te behouden. Op het oogenblik dat het vuur werd ontdekt, konden de werklieden, ongeveer 80 in getal, liet gebouw nog verlaten. Des avonds te 9 uur werd nog met volle kracht door de Vereenigde Zaaii 1 andsche brandweer gewerkt, maar men kon toen wel aannemen, dat het vuur zich niet verder meer zou uitbreiden. Als verloren kunnen worden beschouwd ide twee verdiepingen boven de malerij eri het drie verdiepingen hooge p'akhuis Da cota- De fabriek is op beursiptolis verzekerd. De schade is nog niet te bepalen. De oor zaak is vermoedelijk gelegen in een broei ing in de coprah. Valsche munter gearres teerd. Benige maanden geleden begon in Rotterdam het uitgeven van valsche rijksdaalders en valsche guldens, vooral in winkels op den Linker Maasoever. Meestal werden zijl den winkeliers in han den gespeeld, nadat de uitgever voor een zeer klein bedrag inkoopen had gedaan. De muntstukken waren vrij goed nagei. maakt, de klank was nagenoeg gelijk aan die van de zilveren munten, het rand schrift ontbrak niet, alleen het gewicht, was aanmerkelijk minder en voelde dit geld ietwat vettig aan- De uitgifte van de valsche guldens hield eenige weken geleden op, van de rijks daalders kwamen er echter steeds meer In omloop. De centrale recherche heeft een onder zoek ingeistèld. Dit had tot resultaat, dat twee winkeliers die elk een valsch rijlks- daalderstuk hadden ontvangen op een in het bezit der politie- zijnd portret, een man hebben herkend, die in hun zaak een rijksdaalder in betaling had gegeven. Deze man is de 26-jarige werkloo-ze v. B- een •bankwerker, die ©enigen tijd geleden reeds ©ein gevangenisstraf heeft ondergaan we gens het Vervaardigen en in omloop bren gen van nagemaakte rijiwielbelastingmer- ken- Nadat uitgevonden was waar deze v. Bi- woont, begaven zich twee inspecteurs en een rechercheur van de centrale recherche naar zijn woning, v. B- was thuis, doch zoodra hij bemerkte dat het politie was, die hem kwam opzoeken, verzette hij zich zoo hevig mogelijk en wist de zoldertrap op te vluchten. Op zolder lagen verscheidene voorwerpen welke als aanvalsmateriaal dienst hadden kunnen doen- De man die (bedreigingen uitte, dat hij de politieman nen met een browning zou beschieten, is er echter niet in geslaagd den zolder te bereiken. Na een gevecht op de trap1 kon hij tenslotte vermeesterd worden- Gefouilleerd, bleek hiji in zijn linker broekzak vier valsche rijksdaalders te heb- ben, welke, n'og niet geheel af waren, het randschrift ontbrak nl. nog. Een nauwkeurige huiszoeking bad voorts tot resultaat dat de voet van den schoorsteenmantel op een bijna onzicht bare wij-ze als bergplaats bleek ingericht. Het bouten onderstuk was doorgezaagd, doch zoo, dat van een voeg niets te zien was- De steenen achter het beschot waren verwijderd, een blikken trommel stond hier verborgen- In deze trommel was een matrijs (vorm)) voor het maken van rijksdaalders geborgen, alsmede een stuk antimonium-, dienende voor het glan zend maken der munten. DE GOESSCHE OORLOG door A. M. Wessels. III. Maar het begin was er. Dit jaar, 1578 zou het jaar der Hervorming voor Goes zijn. Het getal breidde uit. Ruim 200 burgers verklaarden zich voor de Her vorming- Het spreekt vanzelf dat nu niet meer in leen gewoon particulier huis kon wor den vergaderd. De ruimte was te klein. De Raad der Stad was hun niet ter wille en werkte tegen- De' Hervormden kregen 'meer naoed en eenige maanden later op- den 28sten Sep-t. 1578 verzochten zij den Raad om een der kleinere kerken die in G-oes waren. De Raad, die naar de Burgemeester ver klaarde, niet voltallig was, wist niet wat te beginnen. Men zocht uitstel, maar men wilde niet wijken. Een aantal der verzoe kers trad binnen en daar zij allen gewa pend waren, begonnen zij de overheid te dreigen, dat als zij niet gauw besliste, er v, at anders zou gebeuren en dat men dan Voorts werden in het huis een giet- kroes, een half schuitje bankatin, alliages, materiaal, afval van gietsel en een -ga«- comfoor aangetroffen- Zorgvuldig in een kast verborgen vond de politie elf draad nagels, welke aan de punt waren algeveild en voorzien van de letter stempeltjes voor de letters van het randschrift, eenvoudig, maar practisch. Tenslotte werd in - de W-C- nog een valsch rijksdaalderstuk gevonden, dat ver moedelijk pas zeer kort geleden gegoten was- De vrouw van den valschen munter had dit in de W-C- geigooid, terwijl de politie met den man vocht- v. B- heeft, nadat al dit materiaal was gevonden, bekend het geld alleen te heb ben gemaakt. Het is echter waarschijnlijk dat hij- bij de uitgifte hulp heeft gehad- De rijksdaalders kostten hem, ongere kend het „arbeidsloon", dat niet behoeft me© te tellen, daar hij steun ontving van de gemeente, waarschijnlijk niet meer dan V-0 a 15 cent. Hij heelt 30 a 40 stuks inj omloop weten te brengen. H o n d r d v ij f t i g walvis, sc hen aangespoeld. Aan de kust. van Ross-shire (Schotland) zijn ongeveer 150 walvisschen aangespoeld. Hun karkas ten liggen in ondiep water bij de Kyles of Sutherland en de gezondheidsdienst is er. mee verlegen. De walvisschen zijh van 5 tot 7 M- lang en zijin groote haringscholen nage- zwommen. Toen zijl in ondiep water kwa men, raaiden zij de kluts kwijt, in plaats van naar de open zee toe te zwemmen- Eerst heeft men ze met motoibooteh trachten op te jagen en naar zee toe te drijven, maar dit baatte niet en op liet half droge kwamen de dieren om- D-e walvisschen zijlni nu „fish royal", wat boteekent, dat zij eigendom van de Kroon zijin- De plaatselijke autoriteiten hebben zich met den Schotschen gezond heidsraad in verbinding gesteld en deze antwoordde, dat de douanie-overhe-id uit te maken had wat er met zulke „fish royal" gebeuren moest. De douane zedde weer dat de Kroon exemplaren ervan voor musea en wetenschappelijke doeleinden kon opvorderen, maar dat zij verder niet verantwoordelijk was- De walvischstations zijh, daar het sei zoen voorbij is, reeds gesloten en kunnen dus niets doen. Intusschen liggen de die ren te vergaan -en zullen spoedig de lucht in een wijden omtrek verpesten. Daarom worden nu toebereidselen getroffen, om ze achter motorbooten aan weg te slee-pen en ze in diep water te laten zinken. Legesgelden ontvreemd? Daar gegronde vermoedens bestaan dat ter secretarie der gemeente Bijgelshovea lev. gesgfclden ten bedrage van f809 zouden zijn verduisterd, wordt een officieel onder, zoek ingesteld- zelf wel een kerk zou nemen. Door den nood gedrongen, zegde men hen voorioopig de Kruisbroederenkerk toe. Een paar dagen later zou de zaak haar beslag krijgen, maar jawel, de Raad draaide met de gegeven toestemming er zoo raar omheen, dat men als 't ware geen houvast had, e«. nog geen kerk had. Wat nu? De gemoederen werden na tuurlijk door dit woordenspel van den Raad zeer opgewonden. De eisclien wer den meerder, en naarmate de Raad treu zelde, werd dit erger. Weer trokken de voormannen der Her vorming naar het Stadhuis, om met den Raad nu spijkers met koppen te slaan. Helaas, het was te laat! Het opgewonden Goesche volk was niet meer te houden en een hoop van het ruwst gemeen, drong de prachtige Maria Mag- dalenakerk binnen en begon moedwillig beelden en altaren te verbrijzelen en kost baarheden weg te halen. Op het Stadhuis zat men rustig- te pra ten, toen de tijding in de Raadszaal be kend werd. Onmiddellijk staakte men het debat en begaven Burgemeester en Sche penen zich door de Korte Kerkstraat ijlings naar de Groote Kerk. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) Geachte Redactie, Naar aanleiding van het verslag van den gemeenteraad van Arnemuiden in Uw blad van Dinsdag j.l., de volgende opmerking. Dat cloor mij wel terdege het woord rechts gebruikt is, in verband met het tijdelijk ka rakter, dat ik aan de aanvaarding van mijn benoeming tot wethouder gaf. Dat het voor sommige r. 1. niet genoeg is al vermelden de notulen lietgene, wat werkelijk is gezegd, dat is geheel hun zaak en dat cle heer Schuit hierin aanleiding vindt mij tot een boodschapper te betitelen, die nog niet eens goed zijn boodschap overbrengt, laat ik ge heel voor rekening van dit geachte raadslid. Maar waarom vroeg dit r. 1. geen wijziging der notulen of bracht hij soms zijn bood schap niet goed over? 'Met vriendelijken dank voor plaatsing. J. JANSE, Wethouder. Arnemuiden, 28 October 1927. Sorfeeren en verpakken van fruit. Het algemeen bestuur der Veilingsvereeni- ging Kesteren en omstreken heeft, naar „De Tuinderij" mededeelt, besloten, over te gaan tot bet instellen van een organisatie, ten doel hebbende het collectief sorteeren en verpakken van fruit en het veilen van dit product, De laatste stoot tot dit besluit is gegeven door de ervaringen, op de tentoon stelling te Frankfort opgedaan. Een sorteer- machine zal worden gekocht, daar het anders niet wel mogelijk is om een uniform product te verkrijgen. Het verpakken zal zooveel mo gelijk geschieden in de standaardkist op Ame- rikaansche wijze, volgens de regels vastge steld in het rapport van de door liet Cen traal Bureau benoemde studiecommissie. Aan sluiting zal worden gevraagd bij het Uit- voer-Contrölebureau. Als hoofdsoorten die in Kesteren voor sor teering en verpakking in aanmerking komen, worden in de eerste plaats genoemdgoud- reinetten, bellefleur, sterappel. Engelsche bel lefleur of Koningszuur. Verschillende fruittelers hebben reeds de toezegging gedaan, dat zij hun fruit beschikbaar zullen stellen voor de sorteerings- en verpakkingsorganisatie. Nederlandsche en Belgische Druiven-export. In een adres aan den Belgischen minister president, onderteekend door een duizendtal Belgische druivenkweekers, wordt dringend verzocht de bestaande 2 pCt. uitvoerrechten op druiven op te heffen. De Nederlandsche" druiventelers worden in Wat zij daar aanschouwden, vervulde hen met ontzetting. Hoeveel pogingen de (Magistraat en de Predikant, die onderhandeld had, ook aanwendde om het opgewonden volk van deze schanddaden af te houden, het hielp niets om den euvelmoed te stuiten. De bel hamels, een bende ongebonden Vrijgees ten, gingen voort met breken en plunde ren, net zoo lang totdat er niets meer te breken of te plunderen was. Daarop verliet deze woeste hoop Goes en trok op de Zuid-Bevelandsche dor pen los. Gelukkig daagde hulp op. Den Prins van Oranje kwam het ter oore en deze stuurde den Edelman Willem van Gats naar Goes, die in 's Prinsen naam er een eind aan maakte. Het spreekt vanzelf, dat deze schokken de gebeurtenissen haar invloed deden gel den. Den 7den October kwamen te Goes Ds Gerobulus uit Vlissingen en Ds Joh. Mi grode uit Veere, benevens eenige officie ren, die in Vlissingen en Veere ouderlin gen der Herv. Kerk waren. Zij kwamen bij den Raad en drongen op den geheelen afstand der thans het adres zeer zware concurrenten genoemd, die hun uiterste krachten ^inspannen om nieu we afzetgebieden te veroveren. Daarbij wordt er op gewezen, dat de Nederlanders geen overdracht- noch uitvoerbelasting te betdien hebben en bovendien over vlugge en goed- koope transportmiddelen beschikken. De Ne derlandsche regeering bevordert voorts den afzet van de Nederlandsche producenten door land- en tuinbouwconsulenten in het buiten land werkzaam te stellen. Gewezen wordt er op, dat de export naar vele overzeesche landen niet mogelijk is omdat cle schepen geen koelinrichtingen aan boord hebben. In het adres wordt gezegd, dat de op brengst van een paar duizend druivenkassen ruim voldoende is om in de binnenland- sche behoefte te voorzien. Als men .Jan be denkt, dat alleen in Hoeylaert ruim 22.000 druivenkassen staan, dan kan men heseffen lioe noodig belemmerde exportgelegenheid is. Het groote belang hiervan treedt ook naar voren als men, den prijs dezer kassen op gemiddeld 15.000 fracs per sj.uk stellende, rekening houdt met hel enorme kapitaal, dat in deze cultuur is gestoken. Gecombineerde Varkens- en Koestal. Op vele plaatsen in Noord-Holland komt het voor, dat een veehouder een stal bouwt, die moet dienen zoowel voor koeien als voor varkens; gewoonlijk wenscht de eigenaar dan een rechtslreeksche verbinding tusschen deze heide stalgedeelten door een deur aan te brengen. Hiertegen nu maakten B. en W-. van Hoog- karspel ernstig bezwaar. Waar in den laatsten tijd zooveel zorg aan de hygiënische melk- wimiing wordt besteed, is het h.i. niet toe laatbaar, dat de scherpe reuk van een var kensstal toegang heeft tot de plaats, waar koeien gemolken worden. Zij stelden daarom een wijziging in de houw- en woningverorde ning voor in dien zin. Een der raadsleden vroeg of men dan ook verplicht was, eiken keer, na het voeren van de varkens een schoon hemd aan te trek ken". Er waren wel erger dingen. Vele boe ren kaasden immers nog van de melk, die een heelen nacht in den koestal ha,d over- gestaan. Hij durfde verklaren, dat hij 's win ters, als er een varken moest biggen, hij het beest in den koestal bracht en liever een boete betaalde, dan de biggen van kon te laten omkomen. De burgemeester wees op het verkeerde van vele boeren, die blijkbaar meer met hun vee op hebben, dan met de gezondheid van hun medemenschen. De Raad nam ten slotte, met één stem tegen, het voorstel van B. en W. aan. Belgische Landbouw. Jhr J. van Vredenburch meldt omtrent den Belgischen landbouw het volgende (If. B.) Aardappelen. Het Ministerie van Landbouw heeft de exporteurs opgeroepen teneinde met toch ontwijde Maria Magdalena- k e k aan. De Raad bood tegenstand. Hij beriep zich op Aritkel I der Satisfactie, doch tevergeefs. Den volgenden dag, 8 October, kwamen er weer eenige voorname Goesenaars, ver gezeld van de beide Predikanten, en eisch- ten wederom de Groote Kerk en er bijvoe gende „e nd e indien men bet hun weigerde, het zoude evenwel met der daad gebeure n". Wanhopig spartelde de Raad tegen, maar het hielp niet. Men haalde de sleutels uit de kosters woning, de klok werd, daar het juist Zon dag was, geluid, en Ds Gerobulus beklom den kansel om het Evangelie te verkon digen. 8 October 1578 wordt der halve door de geschiedschrijvers als Te Water Dresselhuis, e.a. voor den vestigings- r'dag der Hervorming te Goes ge houden. Ja, de Hervorming brak in Goes snel door. Men kreeg het zelfs gedaan, dat de Roomsche Eeredienst binnen de stad g e- h e e 1 zoude ophouden. Hoe dat mogelijk geworden 'is, om de stad zoo om te keerean, was velen een raadsel. Vermoe- hen besprekingen te houde* in verband met de plaatselijk opgetreden vrratziekte. Zendin gen naar Frankrijk moeten vergezeld zijn van een certificaat van den Planteaziektenkundigen Dienst, vermeldende, dat de zending vrij van. ziekte is en dat er in ,een omtrek van 20 K.M. geen ziekte voorkomt. De prijzen op de hinnenlandsche markt blijven vrijwel on veranderd. Alas. Er is zeer veel vraag uit Br. Britan- nië en Duitschland, vooral naar de goede soorten uit het binnenland. Suikerbieten. Men kan thans rekenen op een grooter opbrengst van J2 pGl, verge leken met verleden jaar. Een productie van 300.000 ton suiker is zeer zeker te verwachten. Er worden nog steeds koopcontracten geslo ten, doch tegen dalende prijzen tengevolge van de slapte op de suikermarkt. De auto matische bietenrooiers, welke op sommige groote bedrijven voorkomen, zijn ondanks de gunstige weersgesteldheid vrijwel nergens ge bruikt, men heeft algemeen de bieten met cle hand gerooid. Terneuzen. In clen nacht van 11 op 12 Augustus 1.1. is hier ter plaatse in een volkslogement, alwaar geen vergunning of een verlof krachtens de Drankwet is ver leend, door een 5-tal leurders een ware bras- en drinkpartij gehouden. In totaal zijn cloor die menschen, die overdag langs de woningen der ingezetenen het mede lijden opwekken, dien nacht 170 fleschjes bier verorberd. De rechercheur van poli tie van Doorn, die deze zwelgpartij ter oore kwam, heeft deze zaak eens nader on derzocht, waarbij hem bleek, dat er dien nacht in dat lokaal een overtreding' had plaats gevonden van artikel 50 sub 2 der Drankwet. Door hem werden er nog 4 kratten met fleschjes bier aangetroffen, die in beslag genomen werden. Op 27 October 1927 diende deze zaak voor het Kantongerecht te Terneuzen, al waar tegen de verdachte (een vrouw) S. M. H., die tot 3 maal toe wegens ordever storing uit de zittingszaal werd verwij derd, 3 maal 1 maand principale hechte nis werd geëischt. De uitspraak luidde 3 maal 10 dagen principale hechtenis. De Hooge Raad der Nederlanden verwees de volgende zaken naar de Recht bank te Middelburg om opnieuw te wor den berecht: M. R., veldarbeider te Zuid- zande, door den kantonrechter te Oost burg ter zake van straatschenderij veroor deeld tot f 8 of 8 d. li.; A. Tj., koopman te Middelburg, door den kantonrechter te Middelburg ter zake van overtreding der politieverordening te Middelburg veroor deeld tot f 10 of 10 d h. Hooger beroep. Door A. G., 24 jaar, opkooper te Vlissingen, is liooger be roep aangeteekend tegen het vonnis dei- Rechtbank te Middelburg van 14 October j.l., waarbij liij ter zake van heling is ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Eveneens door D. G., 20 jaar, opkooper te Vlissingen, tegen het vonnis van 14 Oc tober j.l., waarbij bij wegens heling is ver oordeeld tot 3 maanden gev. Nieuwjaarsco-rr esponden- tie. Ten einde de onderstaande landen, nog vóór 1 Januari 1928 te bereiken, moet de daarvoor bestemde Nieuwjaars- coriiespondentie uiterlijk op den daarach ter aangegeven datum worden verzonden: Argentinië 2 December; Aruba G Dec.;. Australië 24 November; Bonaire 6 Dec.; Brazilië 2 Dec.; Rritsch-Iridië 15 Dec.; Canada 20 Dec.; Ceylon 8 Dec.; China 14 Diec.; Curac-ao 9 Dec.; Egypte 23 Dec.; Japan 10 Dec.; Mexico 13 Dec.; Neder- landsch-lndië (zeepost) '30 Nov.; Idem (mail) 7 Dec.; Nieuw-Zeeland 17 -Nov.; Paraguay 2 Dec.; Penang 8 Dec.; Philip- pijnsche eilanden 26 Nov.; Saba 29 Nov.; Siam 1 Dec.; St. Eustatius 29 Nov.; St. Martin 29 Nov.; .Straits Settlements 8 Dec.; Suriname 25 Nov.: Unie van Zuid- Af rika 8 Dec.; Uruguay 2 Dec.; Venezuela 9 Dec.; Vereenigde Stalen van Amerika 23 December. De o-vertochtsduiir is berekend tot aan bet eerst-e station of de eerste haven v,an bet land van bestemming, waar de 'brievenmailen. worden afgegeven. V-oor correspondentie voor verder gelegen plaat sen is dus vroegere ter postbezorging} •gewenscht. delij-k waren er onder de Raadsleden, in naam Roomseh, maar in hun hart aanhangers jler Reformatie. Tot 1615 telden de Roomsehen in Goes bijna niet mieer mede, doch langzaam maar zeker groeide hun aantal weer aan, want in 1674, telden zij weer 275 com municanten. Hierdoor begon do spanning tusschen de Hervormden en Roomschen weer aan te groeien en thans komt het gedicht „den Goesschen Oorlog" aan de beurt; .waarvan iic in het begin sprak. Tot welke dwaasheden de Hervormden zich teen lieten verleiden, ten opzichte hunner Roomsche medeburgers, was in een woord idioot. De Kroniekschrijvers hebben het vastgelegd en het is hoogst interessant, dit na te gaan. Nu heeft men in de R.-K. kerk eenige zoogenaamde verschietende feestdagen, welke dus lichtelijk met andere vasten- fe-esten kunnen samenvallen. Het dwaze bijgeloof dier eeuw. Jiechttie- aan zulke dagen een hoogst hizondere- beteekenis. (Slot volgt.) X'j Li.' tm iÈm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6