Wat er deze week Toorriel. Bet Vrouwen-heekje. FEUILLETON LET OP DE BEKENDE KRUIK Uit de Statenzaal In Roemenië blijkt de toestand zeer gespannen te zijin- Bij' de uiterst strenge censuur, die er wordt uitgeoefend, is het wel moeilijk zich een juist oordeel te vor men over den binnenlandschen toestand, maar uit de inededeelingen van de regea ring, dat zij alle maatregelen zal treffen om de wettelijke orde in het land te hand haven, blijkt wel dat de toestand zeer ernstig is. Er worden van de zijde van den vroe- geren kroonprins Carol omwentelingsplo- gingcn in 'twerk gesteld, waar de re- geermg gelukkig de lucht van gekregen heeft, maar die toch door te velen werden gesteund om verder gerust te kunnen zijn- Men kent de geschiedenis van Carol's afstand. Hij verliet zijn tweede vrouw, de Grieksche prinses Helrne, om zich met 'n laindere vrouw „mevrouw" Lupescu te, Parija te vestigen, nadat hij reed» vroeger zijn eer ste vrouw en hun zoontje verstoeten had. Het schandaal, dat hieruit voortkwam, dwong hem tot afstand van zijin aanspra ken op de opvolging en dientengevolge, is hiji koning Ferdinand's overlijden de jonge Michael, geboren uit zijn huwelijk met prinses Helene, op1 den troon gekomen- Carol wil nu blijkbaar toeli zelf den troon beklimmen. Er loopen ook geruchten, dat de eerzuchtige Koningin-weduwe de hand in het spel heeft. Heit zou voor Roemenië 'n ramp zijn, indien de krachtige regeerder Bratianu moest wijken voor den losbol Carol. Niet alleen in Roemenië gist het- Ook uit Spanje komen geruchten omtrent een complot tegen den staat. Zelfs in Sov jet-Rusland, waar men wel over krasse middelen beschikt om! 'tegenstanders on schadelijk te maken heeft men last met een steeds sterker wordende op-po. sntie. Wie wind zaait, ?al storm oogsten! In onzen tijd gaat al meer te loor de juiste opvatting over het gezag en dan verdwijnt meteen de eerbied daarvoor- Vandaar, dat revolutie en omwenteling aan de orde van den dag zijn! In Duitschland heeft de staking m de bruinkoolindustrie', doordat de uit spraak van een arbitrage-commissie dooi de regeering verbindend werd verklaard, vrij spoedig een einde genomen, waar mee het land zeker te feliciteeren ijs- Duitschland heeft alleen behoefte aan rust en stabiliteit. Dit is deze week nog eehs weer beves tigd door den rijksminister van economie, dr Curtius- Deze minister besprak ook den financieelen en economischen toe stand des rijks- Die is volgens hem ge zond. Minder gunstig echter staat het met de kapitaalvoorziening. Het binnenlandsch kapitaal is zelfs niet bij benadering in staat de binnenlandsche geldmarkt alleen te financieren. Duitschland is dus aange wezen op den invoer van buitenlamdsch kapitaal en zal daar voorloopig ook wel niet buiten kunnen. Een eerste vereischte is dus, dat het vertrouwen van het bui tenland in Duitschland niet wordt ge schokt. En daarvoor is ook geen reden, zei de president van de rijksbank, dr Schacht- De Duitsche valuta is onvoorwaardelijk stabiel. Deze week werden we opgeschrikt door een bericht over een ernstige scheepsramp. Een groot Italiaansch stoomschip, dat vele honderden passa giers aan boord had, stootte op een klip en .zonk binnen enkele uren. Terwijl we dit schrijven, is nog niet bekend, hoeveel personen zijn omgekomen. De berichten daaromtrent zijn niet eensluidend. Komende tot de binnenlandsche gebeur tenissen, noemen we natuurlijk allereerst de behouden aankomst van den kranigen vlieger, luitenant Koppen en zijn mede-lucMreuigers. Daarmee is de vlieg tocht AmsterdamBatavia en terug in 88 d^gen volbracht. Een pracht-prestatie. Hulde' aan deze wakkere piloten! Deze week is gepubliceerd het voorloo pïg verslag der Tweede Kamer op d e S t a a t s h e g r o o t i n g en de Memorie van Antwoord daarop van de regeering. Het blijkt uit beide staatsstukken wel, dat ,cr straks bij de behandeling der be grooting in de Kamer punten te over DE GOESSCHE OORLOG door A. M. Wessels. II. Had Jan Grendel, nog maar bedek tel ijk het Evangelie in Goes verkondigd, er zouden thans ook pogingen gedaan wor den, om dit in het openbaar te doen. Maar die eerste openbare Hervormde prediking op 2,2 Aug. 1566 was een groot fiasco, ja bijna een bespotting der Her vorming. Dit Hoorn was een zekere schoolmees ter Valerius van Geneff naar Ter Goes gekomen, die de Doopsgezinde leer van Menno Simons van harte was toe gedaan. Deze zou de Roomsche Goese- inaars wel even voor de Hervorming win nen, in liet bijzonder voor de leer van Menno. Hij wachtte het moment af, dat er vrij wat volk op het marktplein was, liep toen brutaalweg de trappen van het Goessche Stadhuis op, stelde zich voor het bordes, haalde een perkament uit zijn zak. en begon hardop voor te lezen. Nu was het een goede gewoonte der Goessche poorters, dat, als er van het Stadhuis iets werd voorgelezen, Jjet voll er heeustroomde om te luisteren, wat zijn, om van gedachten te wisselen. Voor al de financieel® kwesties (belastingver laging, salariëering der ambtenaren, enz.) zullen wel veel tijd vragen. Van den arbeid der Tweede Kamer in deze week valt niet veel te melden. Twee dagen bracht zij zoek met het ge praat over de onlusten in Indië. Wel is vermeldenswaard, dat de S.D.A.P. vóór de motie van den communist stemde, ,om de gearresteerde oproerlingen in Indië vrij te laten. Toeken-end! De Kamer is nu bezig aan de wijziging der Provinciale wet, waarover in de Prov. Staten der verschillende provincies zooveel te doen geweest is. Mot een korte herinnering aan het be zoek van II. M. de Koningin aan Nijmegen, aan dat van minister Slotemaker de Bruine aan Zeeland, aan de vergadering der Zeeuwsche Staten, waarin het pro vinciaal wegenplan werd vastgesteld en aan het droeve ongeluk te Voorschoten, waarbij twee spoorwegarbeiders het leven lieten, besluiten wij dit weekoverzicht. Woensdag kwamen de Prov. Staten van Zeeland in buitengewone vergadering bijeen, hoofdzakelijk om het provinciaal* wegenplan, dat in de zomerzitting aangehouden werd, vast te stellen en tevens om vonnis te vellen over enkele moties, door de vrijz.-democra- tische tractie ingediend. De debatten namen een dusdanigen omvang aan, dat zoowel de morgen als' de middag met de afwerking der agenda gemoeid waren. Voor al toen in den middag enkele Statenleden, die Mr voor hun naam mogen schrijven, zware juridische beloogen gingen houden over de positie, welke Ged. Staten in onze staats instellingen innemen en de verhouding vaar dit college tot de Prov. Staten, was het te voorzien, dat we niet zoo spoedig de Sta tenzaal zouden kunnen verlaten. Boeiend waren die staatsrechterlijke betoo- gen voor „de schare, die de wet niet kent" allesbehalve. Het was menig Statenlid aan te zien, dat de geleerdheid boven het petje ging en dat men alleen bleef zitten, om straks mee (e stemmen. Het was dan ook in 't geheel niet kwalijk te nemen, dat enkele leden, toen sommige sprekers te vier uur nog aaii het repliceeren wilden, duidelijk te kennen gaven, dat ze wilden vertrekken. De replieken namen toen echter spoedig een eind en de stemming kon beginnen. Maar laten we niet op den gang van zaken vooruitloopen. We willen eerst nog wat schrij ven over de morgenzitting. Het provinciaal wegenplan was toen aan de orde. Ziedaar een dankbaar on derwerp voor vele Statenleden, om er iets over te zeggen. Het afdefelingsverslag hier over had reeds 'een respectabelen omvang, maar desondanks heeft men er in de openbare zitting ook nog lustig over geboomd. Elk der sprekers had nog wel een weg in z'n omgeving op het oog, die naar zijn mee ning beslist op het Wegenplan moest worden gebracht. We zullen het verlanglijstje hier niet meer opnemen. Het zij genoeg om te zeggen, dat het lid van Ged. Staten, dhr v. d. Weyde, de vragers aan 't verstand bracht, dat uit breiding van het aantal kilometers niet moge lijk is, hoe graag Ged. Staten zelf het ook wilden. De lengte van het provinciaal wegen net houdt verband met die welke het rijks- wegenplan aangeeft. Een voor een trokken de verschillende sprekers dan ook hun voor stel, motie of amendement in, daartoe op de allervriendelijkste wijze door den voorzitter aangespoord. Er komt geen kilometer weg meer bij. Alleen werd door Ged. Staten de positieve toezegging gegeven, dal, wanneer het rjjks- wegenplan wordt gewijzigd en dat zal 3SSiDaewiifj.<jii irrif*nmym«MriMB^aa«-Trtiii«iri«i-»ruipggCTw*<*^ijW^»iwirag' de Overheid hun te zeggen had. Zoo ook nu. In een oogwenk was Vale rius door een menigte Goessenaars om ringd, die meende, dat het een deur waarder was, die het een of ander bevel afkondigde. t. Nauwelijks had men eenige minuten geluisterd naar den voorlezenden Vale rius, die op deze wijze het Evangelie verkondigde, of er ontstond een ontstem ming en een gejoel van belang, kien schreeuwde hem toe op te houden, maar deze ging onverstoord verder. Aangezien het Goessche publiek een dreigende houding begon aan te nemen, en lrem te lijf wilde, kwam de Raad snel bijeen. Valerius werd binnen het Stadhuis gebracht en aan een streng ver hoor onderworpen. De Burgemeester vroeg hem, wie hem gestuurd had en hoe hij het durfde wa gen, zonder permissie vau Burgemeester en Schepenen, vanaf het Stadhuis, een rede tot het volk te houden. Op alle vragen van den Raad gaf hij steeds hetzelfde antwoord, n.l. dat de Geest Gods hem daartoe had gedreven". Al spoedig dreef men Valerius in het nauw en toen de Burgervader den Raad voorstelde, hem voorloopig maar in den Stadhuistoren op te sluiten, verklaarde de Mennist dat hij, als de Heeren hem los wilden laten, zijn Predikatie zou na- spoedig geschieden -ook direct het pro vinciaal plan op de helling zal gaan. Er is dan gelegenheid (dhr v. d. Weijde meende reeds over twee jaar) om aan enkele billijke verlangens tegemoet te komen. Men denke echter niet, dat de wegen, op het provinciaal plan voorkomende, nu ook een-twee-drie in prima conditie zullen wor den gebracht. Daar zullen jaren en jaren over lieen gaan. Wat dhr de Jonge uil Ierseke ter sprake bracht, was iets anders dan uitbreiding van het provinciaal wegenplan. Deze wilde juist vermindering van het aantal Kilometers Pro vinciale weg in zjjn omgeving. Ged. Staten brachten den weg IersekePost- brugVlake op het provinciaal wegenplan, vanwege het oestervervoer. Maar zoo zei dhr de Jonge er mogen langs dezen weg al oester handelaren vervoerd worden, oesters niet. Die gaan per schip, öf via het station KruiningenIerseke uit Ierseke. De weg van Ierseke (haven) naar station Krui ningenIerseke is aanmerkelijk korter dan de door Ged. Staten genoemde weg, zoodat dan eenige kilometers vrij zouden komen voor andere wegen. Ged. Staten zeiden toe deze zaak nauw keurig te zullen nagaan, daarbij de vraag over wegende, of het station KruiningenIerseke wel op dezelfde plaats, als waar het nu staat, zal blijven. Den heer Onderdijk nam het in onvervalscht Middelburgsch dialect op voor de rijwielpaden, waarmee Gedeputeerde Staten langs de wegen op Walcheren wel wat karig wil len zijn. Wij hopen, dat Ged. Staten zullen voldoen aan dezen wensch, of dat anders de Prov. Staten gelegenheid krijgen desnoods tegen het advies van heeren ingenieurs in - deze zaak op pootjes te zetten. Ten slotte werd dan het provinciaal wegen- plan vastgesteld. Ged. Staten hopen nu nog de bijdrage uit het rijkswegemfonds over hel jaar 1926 machtig te worden. De motie-Welleman tot instelling eener verkeerscommissie is, zoo als in het verslag te lezen stond, verworpen. Ged. Staten wilden liever de verkeersmoei lijkheden zelf blijven oplossen. Zij rneenen, dat dit aan de zaak zelf meer ten goede za] komen dan wanneer als intermediair een se- mi-officiëele commissie zou moeten dienst doen. Mr van Dusseldorp wees er nog op, dat Ged. Staten in dezen heusch meer doen dan brieven schrijven. Herhaaldelijk wordt geconfe reerd met spoor- en tramwegmaatschappjjen. En de Commissaris der Koningin heeft zelfs reeds een vergadering bijeengeroepen en ge presideerd van verschillende colleges en auto riteiten, die bij het moeilijke verkeersvraag- stuk in onze provincie betrokken zijn. Op dien' weg willen Ged. Staten voortgaan. De Commissaris der Koningin gaf den heer Welleman dan ook in overweging zijn motie eenigen tijd aan te houden, om te zien of intusschen ook het door hem aangegeven doel volgens de methode van Gedeputeerde Staten werd bereikt, maar de voorsteller was daar toe niet bereid, met het gevolg, dat de motie om hals werd gebracht. Wel werd bereikt, dat Ged. Staten tot de vergaderingen, aan het verkeersvraagstuk ge wijd, de pers zullen uitnoodigen. Wij hopen en zeker al onze lezers, die wel eens in onze provincie moeten reizen dat de besprekingen over het verkeersvraag stuk dit resultaat hebben, dat hét aantal reis- gelegenheden worde vermeerderd, maar voor-'' al, dat tusschen de verschillende diensten een behoorlijke correspondentie worde tot stand gebracht, want deze ontbreekt helaas in te veel gevallen. Ten slotte dan de motie-Adriaanse aangaande de verantwoordingsplicht van Ged. Staten aan Prov. Staten inzake het toezicht op de Gemeentebesturen, welke motie met overgroot© meerderheid (geheel de rechter zijde plus enkele vrijheidsbonders stemden tegen) werd verworpen. De lezers zullen wel weten, waarom hel hier gaat. Ged. Staten hebben allerlei functies en be voegdheden. Zü voeren' o.a. de huishouding der provincie. Daarover kunnen Prov. Staten hen ter verantwoording roepen. Zij oefenen ook toezicht op de Gemeente besturen. Dienaangaande bepaalt de grond wet, dat Ged. Staten geen verantwoording schuldig zijn aan Prov. Staten. De Prov. wel is daarmede in strijd en deze tegenstrijdigheid wil de regeering wegnemen, waarom zij heeft ingediend het wetsontwerp tot wijziging der provinciale wet, dat mopienteel bij de Tweede Kamer in behandeling is. laten en dadelijk uit de stad Goes ver trekken. Alzoo geschiedde. Toch was er een gedeelte onder het volk, dat reeds een en ander van de Hervor ming gehoord had, want uit het naburige Middelburg waren verontrustende berich ten binnen gekomen van den Beelden storm, een teeken dat daar de Hervor ming ingang had gevonden, ofschoon de Beeldenstorm ten zeerste af te keuren was. Een maand later 27 Sept. werd er weer een nieuwe poging gewaagd om de Hervorming in Goës te doen doorbre ken. Zes personen van Middelburg kwamen te Góes en deden niet als Valerius, om on gevraagd maar te beginnen, maar ver klaarden vrijmoedig hun namen en zeiden dat zij Predikanten der Hervormde Kerk uit Middelburg waren en naar Goes wa ren gekomen „ten verzoeke van eenige in- woonderen dezer stad, welker namen zij niet ende begeerde te noemen, om het op rechte Woord Gods te prediken". De Burgemeester van Goes en de Raad weigerden beslist en hield den Middelbur gers, Artikel I van het verdrag tusschen de Landvoogdes en de Verbonden Edelen gemaakt, waarin de nieuwe leer werd verboden, voor den neus. De Middelburgers verzochten toen, als het dan niet binnen de wallen mocht, het dan maar buiten de wallen te mo- Daartegen komen in vrijwel alle provin cies vooral dg sociaal- en vrijz.-democraten op. Zij willen dat interpellatierecht voor de Prov. Staten behouden zien. Maar dat recht is absoluut onnoodig, zei den Woensdag verschillende sprekers van rechts en de woordvoerder van Ged. Staten. Het is bekend, dat een Gemeentebestuur steeds in hooger beroep kan van een uitspraak van Ged. Staten bp de Kroon. En dit wordt ook vrij geregeld gedaan. Bovendien hebben zulke interpellaties zoo weinig zin, omdat er nooit resultaat geboekt kan worden. De Prov. Staten kunnen in geen enkel opzicht een beslissing nemen. Het zou dan ook zonde van den tijd zpn. De groote meerderheid van de Staten dacht er ook zoo over en stemde tegen de motie- Adriaanse. Alleen de Vrijheidsbond was ver deeld. Sla-olie. In het maandblad der Huisvrouwen!, vereeniging vertelt H- Cv. M van een bezoek aan de bekende oliefabriek te Delft. Onze groep, zoo vertelt ze, begon bij het schaftlokaal, waar ons keurig gedekte ta fels wachtten en thee rondgediend werd met allerlei lekkernijen, bereid miat Delft- scbe slaolie of vet, alles heel smakelijk. Tevens leerde de kok ons een mayonaise ie maken en bakte appelbeignets. Hoe we die moeten bereiden, weten de meesten van ons wel, maar we leerden, dat in het geval we de mayonaise langer willen be waren, we goed d-oen met er een löpietl heete azijn of boet water door te roeren en op een koele plaats te bewaren, ech ter niet in den kelder. Een tweede raad, dien we kregen, is deze: dat men aan het beslag van flensjes etc. een weinig olie toe moet voegen, dan' worden ze croquanter. Een! derde raad, dien ik u geef, is deze: het snelle stollen van vleeschjus wordt voorkomen, door een weinig olie door de jus te smelten. Nadat we in het schaftlokaal uitgerust waren Van de wandeling van het station, bega ven we ons naar de afdeeling, waar de flesschen gereinigd en gevuld worden. Altijd opnieuw verbaast men zich over deze eenvoudige methode- Alles gaat maL chinaal, eerst posseer-en de flesschen bak ken met zeept en sodawater, worden vain bmnein uitgeborsteld, vervolgens nage spoeld en gedroogd- Kraakhelder wordenl de flesschen dan op een draaischijf gezet, waar ze automatisch miet de gezuiverde olie gevuld worden- Dan worden ze ma chinaal gekurkt, gecapsuleerd en van een gegomd etiket voorzien; het aantal dat gereed komt bedraagt 2000 flesschen per uur. De olie wordt geperst uit ongebrande, kleine olienoten, die uit Afrika komen, slechts twee vruchtjes hebben en die wij in het algemeen niet pref ere eren: ons smaken de grootere beter. Wat er na de uitpersing overblijft wordt tot vee koeken verwerkt. De Delfia wordt op dezelfde wijze be reid uit de copra, dat is het gedroogde vleesch der cocosnoten. Deze wordt her haaldelijk geperst en levert deels, cocos. olie, deels veevoeder op'. Het veit wordt in een reservoir geleid waaruit een aan tal kraantjes naast elkaar, evenveel vor men met de Delfia vullen- Deze gevulde bakjes worden, nadat ze door de koelka. mer geleid zijn, omgestort en vormen zoo de bekende Delfia-tabletten, zonder dat iemand dit product met de handen heeft aangeraakt, want ook de verdere verpakking in carton en vloei gaat machi naal. Vlug worden 3e pakken vet of flesschen olie in kisten verpakt en dan van de bovenste verdieping naar de par terre vervoerd. Voor keuken en huishouding. Appel e. n met aardappelen en spiek. 3 L- zure appélen, 3 L. aardappe len, 600 gram (6 ons) mager spek. Wat zout. Bereiding: Schil de aardappelen, snijd ze in vieren, wasch ze en zet ze op met zooveel kokend water, dat ze bijna half onderstaan. Schil de appelen, snijd ze in vieren, verwijder de klokhuizen! esn voeg ze bij' de aardappelen. gen doen en ofschoon de Raad geen ja of neen zeide, ging men van liet standpunt uit „wie zwijgt stemt toe". Op den 's Heer Hendrikskinderendijk predikten zij op een stuk zaailand. Doch het was gauw klaar. Slechts een kleine menigte hing hen aan, en daardoor ontmoedigd vertrokken zij weer, de stad Goes en haar poorters ver wijtende, „dat zij en niet stonden naar de kennisse van het oprechte "Woord Gods". Toch was op den duur de Hervorming niet tegen te houden Zooals ik in het begin zeide luidde Ar- tikel I der Satisfactie dat alleen de Room sche Godsdienst in Goes beleden mocht worden. De Satisfactie was echter nog niet afge kondigd, en de aanhangers der Hervor ming begonnen zich te roeren. Een zekere kleermaker Frans S c h a a 1 j e had op 26 Maart 1577 een adres opgesteld, waarin hij den Prins van Oranje verzocht, om zich niets van de Sa tisfactie aan te trekken, maar toestem ming te verleenen, dat behalve den Room- schen ook de Hervormde Godsdienst mocht wOTden beleden. Hij deed dit ver zoek uit naam van tweehonderd Goessche poorters, die de nieuwe leer aanhingen. Tevens verzocht hij Prins Willem, dat zij een zekeren Predikant Quirfjn mochten beroepen voor predikant- De Baljuw F1 o r i s S c h a c k, wien het Wasch het spek en do© dit er bij (men! kan het spek in zijin geheel er bij' doen of in stukjes snijden). Laat alles samen op een zacht vuur gaarkoken (plm- 1/2 uur) en stamp alles dooreen- Palingbroodjes. Maak een pas- teikorst van 250 gr. bloem, een lepeltje zout, 75 gr- geweekte boter, 3 eierdooiers en 2 d.L lauwe melk, waarin 15 gr. grit is opgelost. Laat het deeg een uurtje rijzen, rol het dan uit en snijd het aan vierkante lapjes- Wikkel in elk een mootje gebakken paling, hecht de deegrandjes vast met eiwit. Bestrijk de broodjes miet boter en bak ze in een heefen ovdn- Appelbollen. Voor 10 a 12 appel bollen heeft men noodig 250 gr. (V2' pond) bloem, 250 gr. boter, 10 a 12 stevige goudreinetteni of bellefleurs, iets zout, 1 a IV2 d-L- water, wat suiker, wat ka» ncc-1, wat rozijnen. Maak van de bloem, de boter, het zout en het water oen lap bladerdeeg. Rol de lap' niet dikker uit dan hoogstens; 2 m-M en snüjld er 10 a 12 plakken van (eenigszins cirkelvormig), elk geschikt omi één appel te omhullen. Zet in het midden' van elk plakje een geschilden, inboorden appel, vul de holte met een mengsel van suiker, kaneel em rozijnen; vouw dan het lapje om den ap pel naar boven, (vooral niet testrak) zoodat ook de, boven-opening door deeg is afgesloten. Keer den omhulden appel om, zet hem) dus met den ©enigszins ge. plooiden kant naar onderen op een met water bevochtigd bakblik, bestrijk de ap pelbollen met geklopt ei, strooi er wat suiker over en laat ze dan in een heetan oven gaar worden, niet langer dan 15 minuten', omdat anders de week geworden appel door het deeg heen zou dringen- (Hbld.) Bereiding van bleekwateir. Los 2 ons soda op in 11/2 liter lauw wai- ter; voeg daarbij 1 ons bleekpoedcr, die eerst vermengd werd miet 1 liter water. Laat deze massa, onder af en toe roeren, 21 uur staan, zoodat de kalk volkomen kan bezinken. Filtreer nu het bleekwater en bewaar het in flesschen. Heeft men waschgoed, dat maar weinig geel is, dan verduime men het 1 op 5- Dus 1 deel bleekwater op 5 doelen water. Moet men hardnekkige" vlekken verwijderen uit het linnengoed, dan neemt mien het middel sterker, voegt een scheutje azijn toe en laat de zon er tevens op inwerken. Krijnluis- De heel kleine beestjes, die uit nieuwe meubelen te voorschijn komen zijn hoogst onschuldig. Pij den vakman staan ze bekend als „krijnluis", het insect je dat met de vulli'ng in de meubelen wordt gebracht- Ze tasten noch de vulling, noch de bekleeding, noch het hout aan en zijn het gauwst ver dreven door kloppen en schuieren, door 't in de zon zetten van stoelen of bank, door uitzwavelen, .zoo men het proces verhaasten wil. Op den duur sterven ze echter vanzelf uit- In dé kamers, waar de beestjes voorkomen, moet in 't koude jaar. getijde flink gestookt worden. Men doet verstandig, dan de stoelen zoo dicht mo gelijk om de kachel te zetten, opdat ze overal goed warm worden. Bij droog, zonnig weer luchle men de kamers- Want door de inwerking van droge, warme lucht verdwijnen de krijhluisjes het spoedigst. Beste Jongens en Meisjes, Ik zal jullie geduld nu niet langer op de proef stellen t-11 maar dadelijk den uitslag bekend maken. Het hoogste aantal gevon den woorden door de jongens was 660 en van de meisjes 542. Er waren misschien wel meer neefjes en nichtjes geweest, die er zooveel gevonden hadden, maar som migen wisten niet of verkleinwoorden en meervoud ook meetelden. Eigenlijk was het de bedoeling niet, maar ik had het er niet bij gezet, dus telden ze nu wel mee. Als we het eens weer doen zal ik het nog een beetje nauwkeuriger omschrijven. Het jongensboek „De Samenzweerders" is voor „L ernger n" te 's-H. H.kinde ren en het meisjesboek „Greta's Offer" voor „M u 1 d e r i n n e t j e" te Ierseke. ter ooie gekomen was dat Schaalje zoo iets had aangedurfd, deed hem. onlmiddel- lijk gevangen nemen „als mfracteur (ver breker) van de Satisfactie en' perturbateur (verstoorder) van de gemeene rust en de vrede". u[*Ji Het bleek bij Frans ook al geen echte Hervormingsgeest te zijn. Want nauwelijks was hij voor den Baljuw gebracht en- ondervraagd, of hij trok alles in en ver klaarde zijn protest en' verzoek in een dronken bui te hebben opgesteld. Doch men wilde hem! niet gei0oven en bande hem uit de stad, voorloopig voor drie jaren. Ondanks dit, schreed de Hervorming in Goes langzaam voort. De Gereformeerden hielden -volgens een aanteekening van T. N. Keetlaar, Burgemeester der Stad geheime samenkomsten in een huis in de 's Heer Hendrikskindere-nstraat. De eerste predikatie zou daar gedaan zijn door Ds Gabriël Happart den 25en Mei 1578, met de tekst uit Joh. 7:37 en 38: „Zoo iemand dorst, die kome tot Mij; ein drinke. Die in MÜ gelooft sfroomen des levenden waters zullen uit zijnen buik vloeien." Het aantal der toe hoorders bedroeg slechts 9- Geen groot getal (Wordt vervolgld.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6