No. 24 Vrijdag 28 October 1927 42e Jaargang iHMlSBi BLAD, KRONKELENDE PADEN. Buitenland. dit nummer bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 1ïe Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting Droevig optreden. De heer Kersten, de leider van dei Staatkundig Gereformeerde partij wordt, naar het schijnt, verteerd van verlangen cm de Antirevolutionaire partij afbreuk te doen. Dat bleek nog eerts weer heel duidelijk deze week in de Tweede Kamer. De wilde Communist, de heer de Visser, deed een forsche aanval op de Kjegeerlng en de Indische autoriteiten en in liet algemeen op het gezag. Zijn bedoelinlg is, en hij komt daar rond voor uit, het 'gezag te ondermijnen- Zijln ideaal is: revolutie, omkeerinlg van de bestaande maatschappelijke verhoudin. gen1. En daarom magen zij, die zich a'an revolutionaire daden schuldig maken, zool als dat in Inldië het geval was, niet worden gestraft- Wat zijl deden verdient volgens hem geen afkeuring, maar toe- juiching. De Socialisten', hoewel minder com. sequent plaatsten zich toch zooi dicht mogelijk naast den Communist. Neen, zij keuren de daden van geweld wel niet gei heel goed, maar toch, hunne woordvoer ders hadden geen goed woord voor het optreden van hen, die het gezag hadden te handhaven'. Merkwaardig was en het stemde tot blijdschap dat overigens alle partijen, al was er dain ook verschil vart meening, zich achter de Regeering! plaatsten. Gevoeld werd blijkbaar", dat het hier ging om een hoogst ernstige zaak, om het behoud van Indië niet alleen, maar ook om het belang van de Indische bevol. king zelf, die giedo<emd is in een poel van ellende wieg te zinken, indien, wat God' moge verhoeden, da Communisten! daar de leiding mochten krijgen- Met grooten ernst werden daarom de zaken waarom het hier ging behandeld- Alleen de heer Kersten maakte eiep ongelukkige uitzondering. Hij gebruikte zijd spreektijd om zich uit te spreken voor een krachtige handhaving van het gezag;, en vooral ook omeen aanval te doen op de Antirevolutionaire partij. Het oogenblik was zeker al heel slecht gekozen. Vooreerst al, -omdat de A- R- partij zich inzake de Indische poliftiek toch' waar lijk niet onbetuigd heeft gelaten. We behoeven slechts te herinneren aan den persoon en het werk van een man als Idenhurg, die in ruijme mate den smaad van het beginsel heeft gedragen 'en die indertijd gescholden werd als den dweeper van Ruitenzorg, die zooi spjoe. dig mogelijk uit Indië behoorde te wort;, den verwijderd. i Maar dat alles laat den heer Kersteii koud- i Zijn levensdoel is nu eenmaal de A-R, partij te slaan en een stok om dat te doen, werd ook nu weer gevonden- In het feit, dat de heer Kleerefco-per aandrong op afschaffing van de dood. straf in Indië, vond hij! aanleiding onj via de Vrijle Universiteit een aanval to doen op de A-Ei- plartij1, omdat indertijd wijfen Prof. Zevenbergen tegen de weder, invoering van de doodstraf bezwaar maakte. Dat daartegen ook van A-R- zijde krach, tijg werd opgekomen, en dat de opVolger van Prof. Zevenbergen geheel iii over. WH—C'l I I «IM—1MB—H1B1—M—WH——M!- Vrij naar het Ehgelsch. 12) o— „Men kan zich- moeilijk iets akeligers voorstellen," antwoordde Mary. Een offi ciersvrouw in de eerste plaats moest voor bereid zijn op het moeitevolle leven dat haar dikwijls te wachten staat. Ofschoon de overtocht naar hier niet zoo lang was, heb ik dat toch wel opgemerkt." „Je hebt groot gelijk kind", stemde me vrouw Burke toe; a propos, Mary, men heeft mij verteld, dat kapitein Hodge en de heer Ross om groote sommen kaartten. Heb je daar wat van opgemerkt? Aan boord van schepen wordt er dikwijls om geld gespeeld." „Ja, men hield er zich op de Wolfe wel veel mee onledig, en <|e heeren Hodge en Ross heb ik wel onder de liefhebbers ge zien'. Maar meestal was ik bij mevrouw Butler" en, zich snel tot Julia wen dend, ging ze in één adem voort: „Je houdt toch- zeker van muziek? Wil je dit situkje eens probeeren, dat ik voor je heb meegebracht?" De waarheid was, dat het Mary zwaar eenstemmig met het gevoelen der A.R. partij een andere richting volgt, en dat bovendien' deze zaak geheel huiten do orde was, zoodat hij door den Voorzitter tot de orde moest worden geroepen, deer. de den heer Kersten niet- Hij moest en hij zoui de A-Ri- partij treffen en toen hij tenslotte door den hoer Reumer in het nauw werd gedreven', meende hij zijn figuur te kunnen redden door van den! heer Beum-er te eischen, dat deze zijin leedwezen! over het optreden van Prof. Zevenbergen zou betuigen. Alsof dat te pas eni te onip'as zou moeten geschieden! Alsof het daarvoor bij dit debat de tijd en de plaats was! 'tls wel diep treurig dit optreden. Want immers het ©enige dat er mee b'e. reikt werd, was: handgeklap hij! d-e Communisten1 en de Socialijs- t e n. Hoe meier de rechtsche groepen' elkaar in het haar zitten, lioe liever zij het heb ben en hoe grootser de kans is dat zij hunne revolutionaire lusten lcunneu bot vieren. Een nieuw complot in Spanje. De P-arijsphe bladen maken melding van geruchten over een nieuw Catalonisch complot, welke geruchten bevestigd schij nen te worden door de buitengewone maatregelen, welke aan de grens door die Fransche politie worden genomen. Die Buitenlanders in het .grensgebied, vooral de Spanjaarden staan aan een scherpe controle bloot en alle wegen len grensovergangen worden scherp bewaakt, vooral in het dal van Ariège. Het is bekend, dat koning Alfons dezer dagen een bezoek aan een grensstad in de Pyreneeën zal brengen. Politieke hartstochten. Maakten wij- laatst melding van een ver gadering, waarop generaal Smuts door de nationalisten verhinderd werd iets anders dan verzuchtingen uit te brengen, thans ontleemen wij -aan .„Die Burger" een be richt over een complot van de aanhan ger-s van generaal Smuts ,om een verga dering van .minister Malan op krachtige wijze 'te verstoren. Heimelijk toch zou liet volgende orig-i- neel-e plan ten uitvoer gebracht worden: Kort nadat -die spreker begin had, sou die kunstmatige elektriese ventilasie in werking -gesit en dertig pond rooi peper met die sterk lugstroom deur die saai versprei word. Die ligte sou uitgaan en tegelykertijd sou die brandklok gelui word en die patriotte in die voorportale sou 'n inval doen. De in- en uitvoer-conferentie te Genève. De eonferentie-Colijn is sinds de bijeen komst van Maandag nog steeds gebleven in het stadium van vertrouwelijke com missoriale besprekingen. Men, heeft de oplossing langs deze lijnen gezocht, dat de uitzonderingsbepalingen van de arti kelen 4 en 5 precies geformuleerd zou den worden, doch dat in een overgangs- artikel zal worden bepaald, dat enkele thans no;g bestaande verboden en beper kingen, die volgens den tekst der uitson dering shepialingen z-elfs niet meer geoor loofd zouden zijn, toch nog voor een kor ten tijd geduld z-ouden blijven. Deze over gangsbepaling was oorspronkelijk slechts bedoeld voor Engeland alleen, hoofdzake lijk ter wille van het invoerverbod van kleurstoffen. Doch natuurlijk verlangden viel, al de nieuwsgierige vragen' over de familie Ross te beantwoorden. Inderdaad had ze met diep leedwezen gezien, dat kapitein Hodge en de heer Ross dikwijls aan de speeltafel te vinden waren. Dat niet alleen, maar z-e had mevrouw Ross haar man onder tranen hooren bezweren, met kaarten op te houden; en ze had, door de dunne wand, die de scheep-shutten van elkaar scheiden, den ander ongeduldig hoo ren antwoorden „Heusch Laura', hoe kun je daar nog over beginnen; op de ©en of andere ma nier moet ik aan geld zien te komen. Ik heb al -een aardig sommetje gewonnen we zullen het, voor we een paar weken verder zijn, bard genoeg noodig hebben." De klank van de piano lokte de heeren in het vertrek; na de thee wist Mary nalar de andere kamer te ontsnappen, waar ze zich, voor het oog onledig hield met het bekijken van een portefeuille met schetsen; niemand volgde haar. Werktui gelijk luisterde ze naar het pianospel, waarvan het geluid door de geopende deur tot haar doordrong. Doch van haar zit plaats af kon ze niets zien. Zoo bleef haar verborgen, dat nog meer officieren zich bij het gezelschap hadden aange sloten. Plotseling werd zé in ha'Or gepeins 'ge stoord door de melodie van het bekende toen tal van andere staten gelijke over gangsrechten en dat voor een steeds toe nemend aantal jaren en hierover loopen nu de moeilijkheden. Een land als Nederland zal moeilijk de conventie kunnen aamvaarden, wan neer de overgangsbepaling z,oo omvang rijk en voor zoo langen duur wordt, dat feitelijk de tegenwoordige onbevredigende toestand voor onafziehbaren tijd gehand haafd zal blijven. Nu dan ook de beraadslagingen op de conferentie-Colijn zich dusdanig ontwik keld hebben, dat het duidelijk te zien is, in welke richting men een uitweg uit de moeilijkheden zoeken wil, heeft de eerste 'Nederlandsche gedelegeerde, de oud-mi nister Posthuma, het oogenblik gekomen geacht om de Nederlandsche regeering persoonlijk omtrent den toestand in te lichten. Die heer Posthuma is daarom uit Genève naar Nederland teruggereisd, en 'hoopt Dinsdag wederop de conferentie aan wezig te zijn. Bulgarije en Jeego-Slavië. Het blad „Zora" te Sofia weet te mel den, dat aam de Bulgaarsch-Joego-Slavi- sche grens reeds «enigen tijd op Joego- Slavisch gebied een levendige militaire activiteit heerscht. Die Bulgaarsche grensposten worden des nachts door schijnwerpers belicht. Ver der worden loopgraven aangelegd, terwijl hier en daar ook -geschut in stelling zou worden gebracht. Verder meldt het blad, dat communis tische boerenbenden gedurende de laatste dagen herhaalde malen getracht hebben op Bulgaarsch grondgebied door te drin gen ,doch dat zij steeds zijn teruggeslagen. De feestand in Roemenië. Naar de .„Bolitika" meldt, werd de lei der van de nationale boerenpartij in Roe menië, Julius Manioe, onder politie-toe- zicht geplaatst; het is hem evenwel gelukt te vluchten. De toestand in Roemenië moet bui tengewoon kritiek zijn, en de ver spreiding van alarmeerende berichten wordt begunstigd door de omstandigheid, dat op bevel van de regeeringspartijen se dert twee dagen z-oowel het telefoon- als het telegraafverkeer met het buitenland volkomen gestremd is. De openbare gebouwen worden door troepen bewaakt. Er zouden te 'Boeka rest veel troepen zijn aangekomen. Een officieel communiqué is gepubli ceerd, waarin bet volgende wordt mede gedeeld „Het onderzoek legen Manoilescoe wordt 'voortgezet en heeft reeds ©en verrassen!' resultaat opgeleverd. De bij Manoilesco 'gevonden documenten zijn eigenhairidjg ge- schreven en hebben betrekking op een voorgenomen omverwerping der regee ring". Volgens „te Belgrado ontvangen berich ten is te. Boekarest de staat van beleg afgekondigd. Gebrek aan levensmiddelen te Moskou? Volgens de Roel zou al sinds eenige weken te Moskou een ernstige 1-evensmid- delencrisis heeirschen, die de laatste dagen aanmerkelijk verscherpt is door de om standigheid, dat er vrijwel geen vleesch en melk te krijgen is. Om technische rede nen schijnt het niet mogelijk, in korten tijd de vleesch- en tarwe-voorraden aan te vullen, zoodat de bevolking het voorloopig zal moeten doen met roggemeel en een beperkte hoeveelheid bevroren vleesch. lied van Löwe: „die Uhr". Niet lartger sloeg zij- gedachteloos de bladen van het schetsboek om; niet langer was ze zich bewust in 'n vreemde omgeving te zijn; ze was ver weg in, haar eigen dierbaar tehuis; haar moeder was bij haar; haar vader stond naast haat en zijn stem ver eende zich met de hare in het lied, dat ze zoo gaarne placht te zingen; maar toen de volle, diepe stem in het nevenl- vertrek de woorden zong: „Sie schlug am iSarge des Paters", keerde plotseling de werkelijkheid terug, en ze voelde zich eenzaam en verlaten! Hoe ver lag dat alles 'achter haarArme Mary I r i HOOFDSTUK V. Eindelijk, eindelijk was die lange avond om en kon Mary zich in haar kamer .terug trekken'. Alles was stil in huis. Geen geluid deed zich hooren, behalve de on gewone klank van de voetstappen van den schildwacht. „Alleen', alleen!" ont snapte haar lippen, terwijl ze haar gelaat in haar handen verborg. „Alleen, al leen!" Tot nu toe had ze de hoop gekoes, terd eein tehuis te vinden bij de zuster van haar vader; maar nu was a'an die hoop de bodem ingeslagen. Eieon thuis zonder liefde, zonder die prettige vertrou welijkheid tusschen de leden', die alleen Korte berichten. Gisteren werd te Warschau een werk plaats van valsche munters ontdekt, waar 5-zloty-biljetten werden vervaardigd. Twéé personen zijn gearresteerd. Naar gemeld wordt, ligt de Oceaan- vliegster Ruth Elder momenteel in dé Amerikaansche Legatie te Lissabon ziek te bed. Zij is lijdc-nde aan bronchitis. -Bij ©en botsing tusschen een loco motief én een goederentrein op het station van Wielkowice nabij' Warschau werden 12 .personen gewond, 8 hunner zelfs zwaar. De stationschef die verantwoor delijk voor het ongeluk schijnt te zijn, is in hechtenis genomen. Naar alle waarschijnlijkheid en in strijd met vroegere berichten, zal de doop van de kleine Belgische prinses Josephine- Charlotte plaats hebben den 19en Nov. in het paleis te Brussel. Een bericht uit Weenen meldt, dat een Commissie van onderzoek heeft uit gemaakt, dat de brug, waardoor de goe derentrein is heengezakt, reeds langen tijd in staat van verval was, niaar dat wegens' gebrek aan steigers de herstel lingswerken niet uitgevoerd konden wor den. Ontevredenheid in de S. Dl A. P. In de Woensdagavond gehouden verga dering van de afdeeling Amsterdam IV der S. D. A. P. is met algemeene stemmen 'de yolgende motie aangenomen: De afdeeling heeft kennis genomen van de beide lezingen, die in Het Volk ver schenen zijn over het partijbestuursbe- sluit inzake de directie en redactie van Het Volk. Volgen® de officiëele lezing van heit P. B. heeft dit college be sloten, partijgenoot Van der Veen, direc teur en hoofdredacteur van De Voor waarts, ook tot directeur van Het Volk te benoemen en aan het congres voor te stellen _,hem tevens de technische hoofd redactie van Het Volk op te dragen. .Uit door v. d. Veen 'inmiddels' aangekondigde maatregelen blijkt, dat hij voornemens is, miet 1 tjanuari a.s. ook de laatste functie te aanvaarden, terwijl ons met bekend is, dat vóórdien een partijcongres in de ge legenheid z;al zijn het partijbestuursvoor- stel te overwegen. De afdeeling consta teert, dat de benoeming van een even- tueelen tweeden hoofdredacteur van Het een „thuis" kenmerkt o, onmogelijk. Het was niet het gebrek aan' teederheidl jegens haarzelf, dat haar zoo uit haar evenwicht had gebracht, het was de be krompenheid van haar heele omgeving. Instinctmatig voelde ze, dat ze in een an dere sfeier leefde. Maar toch, zei ze tot zichzelf, zou ze alles hebben kunnen dragen, als ze maar gevoeld had, dat God tevreden over haar was; maar sinds dien nacht op zee kon ze niet meer vergeten, boe verschrikkelijk de dood haiar toen had toegeschenen en' weer overviel haar in deze stille kamer, ofschoon alles rustig om haar heen was en er geen storm buiten woedde, diezelfde angst ze dorst niet verschijnen voor God! Ze stond op en liep halar kamer op en neer, want ze kon nog niet naar bed gaan. Ze voelde zich zoo diep ongelukkig, ze wa!s hang den volgenden dag te ont waken en al de ellende, die haar wachtte, onder de oogen te zien. Ze weende niet, haar vedrriet was ta groot voor tranen. „O, dat ik gered kon worden, zooals de misdadiger aan het Kruis gered werdl" riep ze uit. „Niets kalm ik Hem offeren dan mijn zonden. Ik heb getracht Hem te dienen, maar waar is mijn liefde? De beproevingen, die Hij mij zendt, kan ik dragen en toch vrees ik om te sterven". Volk de taak is van het congres. Het con gres heeft in 1925 zich met nadruk deze bevoegdheid voorbehouden. De gelegenheid, thans aan "het congres gegeven, om een door liet partijbestuur gedane benoeming achteraf goed te keu ren maakt de bevoegdheid van het con gres tot een bespotting. Deze overweging brengt de afdeeling er toe, het partijbestuur te verzoeken, zijn besluit omtrent de benoeming vart Van der Veen tot 'directeur-hoofdredac teur van Het Volk niet uit te voeren; tot de partij' gelegenheid zal hebben gehad, zich daarover uit te spreken. De ambtenaarssalarissen. In de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Staatsbegrooting wordt omtrent de ambtenaarssalarissen het vol gende opgemerkt: De meening, dat, nu de financiëele toe stand verbeterd is, tot herziening vart de salarisiregeling van het overhedds-per- soneel behoort te worden overgegaan, kart de regeering niet deelen. Uitvoerig betoogt de regeering dat de geruchtmakende verlaging van 1 Jan; 1925, die ook toen reeds zakelijk niet boven de daling van het indexcijfer uit ging, bovendien nog voor drie kwart is opgevangen door de feiten van na diéiï datum. De Minister is echter voor afzonderlijke groepen bereid een technische herziening van het Bezoldigingsbesluit ter hand te nemen en zich daartoe in verbinding te stellen met de centrale commissie voorn georganiseerd overleg. Hopenlijk zal dan een einde kunnen! komen aan het ongezonde verschijnsel, dat de wedden der ambtenaren voortdurend ïn verband worden gébracht met de lot gevallen der staatsbegrooting. Voor 1914 was daar in dezen voirm geen sprake van'. De regeering kan niet de meening onder schrijven van die leden, die het in dienst nemen van personeel op arbeidscontract niet bestendigd wenschen te zien. Moet echter omtrent den aard der op arbeids contract te verrichten werkzaamheden de verschillende dienstvakken zekere een heid worden gébracht ook .omtrent den' inhoud van het contract zelf, j;al zoo veel ^mogelijk naar een vaste gedrags lijn gestreefd moeten worden. Onze handelspolitiek. Inl de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Staatsbegrooting wUrdt o.m. opgetaieirkt, dat het, naar de Regee, ring vreest, op den duur onmogelijk kan 'Ze zonk op haar knieën. Ze kon geen woorden vinden om te bidden, maiar ze weende', weende al haar verdriet uit voor God; en haar Vader in den hemel hoorde en beantwoordde ook dit lam van Zijn kudde. Ja, terwijl zij knielde, werd de sluieir, die haar omgeven had, weggenomen en de Heiland werd haar geopenbaard; ze leerde toen inzien, dat Hij die naast deni misdadiger dan 't kruis had gehangen de menschen nog liefhad met dezelfde on eindige liefde en het waS haar, alsof Hij tot haar zeide: „Uw zonden zijn u verge ven." Hoelang zij geknield bleef, wist ze niet, maar toen ze opstond, nam ze haar hijbei die open viel bij de volgende woor den: „Maar God, die rijik ia in barmhar tigheid, heefk door Zjj.n groote liefde, waar mee Hij ons heeft „liefgehad, ook toert wij dood- waren door de misdaden, ons levenjj gemaakt met Christus" en ze zag in, tot dit de groote waarheid was, die zoolang voor haar oogen verborgen was geweest. Tot nog toe had ze gehoopt God® liefde te winnen door Hem te die nen; nu ondervond zei, dat Hij1 slechts haar liefde vroeg in' beantwoording van de Zijne. Nu wenschte ze niet langer te sterven1, neen, ze wenschte te leven, te leven te Zijner eer. (Wjordt Vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1