No. 22 Woensdag 26 October 1927 42e Jaargang Purol bij Ruwe Handen EERSTE BLAD. Doltenland. SUPPOSITORIA üit de Provincie 3ft nummer bestaat uit 2 bladen. s Ook buitenlaüdsche banken zijn het slatcM. Dr. H.NANNING's Provinciale Staten van Zeeland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf0.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting offer geworden van zijn practijken. In Ttepl, bij Marierubad, is een ty. pihusepidemie uitgebroken, welke zoo'n omvang aannam', dat de zieken naar de ziekenhuizen in omliggende plaatsen moesten worden overgebracht- De Echo Paris deelt mede, dat de wijn-oogst in Champtagn© dit jaar zeer slecht is geweest. De onweders, die van Mei tot Juli elkaar zijin opgevolgd en! ook de ziekte in het gewas zijjn! oorzaak, dat de wijnstok, op enkele uitzonderingen na, ongeveer niets heeft opgebracht. De arbeiders in de Berlijhiscbe gas fabrieken eischen loonsverlioogiing. Zij! dreigen met staking, voor het geval niet aan hun eiscb wordt voldaan. De Ehgelsche mijningenieur Mitchell, die onlangs door Mexicaansche bandieten was gevangen genomen, is weer in vrij), beid gesteld. De bandieten hadden een losprijs van 500 pond sterling geëischt. De duurte in Duitschland. De stijlging van! het indexcijfer voor de kosten van noodzakelijk levensonderhoud heeft het hoofdbestuur van den vakver- eemgingsbond bewogen een vertoog te richten tot den rijkskanselier, waarin het zegt dat de voedingsmiddelen in den Mat sten tijd gemiddeld 2025 procent duur der zijp geworden. Het bestuur verwacht dat de verhooging der ambteriaarssalaj- rissen de prijsstij'ginlg nog zal aanwakke ren en dat de werkkrachten in particu liere bedrijven dientengevolge de koopt kracht van hun loonen zullen zien af. nemen- Het bestuur wekt daarom de rijfcsrel. geering op met wettelijke maatregelen, n-I. door verscherping van de Kartell-veror- dening van 1923, tegen prijs opdrijving door monopoliseering te waken. De rijkskanselier heeft deze memorie aan het rijlkskabinet voorgelegd en naar verluidt zal hij met de leiders van de voornaamste takken' van bedrijf en van de grootste vakbonden gaan beraadslagen over doeltreffende maatregelen' tegen prijs opdrijving. Mijnongeluk. Op.den mijn Manfeldts bij Langendreer zijn eergisteren drie mijnwerkers onder vallend gesteente bedolven. Een van de drie is twee-en-twintig uur na het breken van de schoor, dat het ongeluk ten ge volge had', in veiligheid gebracht. De twee anderen geven door kloppen nogsteeds teekens 'van leven. Men hoopt ook hen te kunnen redden. Groote Juweelendiefstal. De Belgische politie heeft aan de En- gelsche verzocht haar te helpen bij: de opsporing van een handigen dief, die, naar men vermoedt, een Londenaar is en die een dame in het Royal Palace Hotel te Ostende voor 1.20.000 gulden juweelen ontstolen heeft. De dief moot als een kat in de kamer va» de vrouwelijke gast geklommen zijn, en eerst den bond der dame en daarna de dame zelf in haar slaap hebben be dwelmd, waarna hij gemakkelijk werk had. De dame lieet Martha Wolf en is af komstig. uit Weenen. In de kamer, grenzend aan de bare, had een Engelschman vertoefd, in wiens handkoffer een kamermeisje een zwart masker had gezien. Deze Engelschman wordt nu van den .diefstal verdacht en opgespoord. De rijkdommen der Doode Zee. "Volgens een draadloos bericht is er salan een Britsch syndicaat 'n concessie ver leend voor het exploreeren van de mine rale rijkdommen in de Doode Zee. Sir Alfred Mond, president der Imperial Che mical Industries, heeft ontkend, dat het syndicaat in quaestie zijn onderneming is. Gedurende vijf jaar is met bet departe ment van koloniën over de concessie on derhandeld. Korie berichten. Die overheid heeft de ontruimüng van de streek bij Rellihzoha (Ttessitao) aan den voet van den berg Arbino be volen. De hellingen van dezen berg zijin reeds sedert 1888 aan bet glijldeni, maar sedert eenigen tijd is de beweging zoozeer versneld, dat deskundigen een ernstige bergst,orting vreezen. De podestaat van Quadrello heeft een premie van! 5000 lire uitgeloofd voor den ingezetene, wien huwelijk in een periode van vijf jaar met het grootste aantal 'kinderen gezegend wordt, en heeft in zijd bekendmaking zijin stadgenooten opgewekt aatl dezen wedstrijd deel te nemen! Naar Reuter uit NewvYork meldt, zijn er vliegtuigen te pletter gevallen te Lincoln in den staat Nebraska, te Mount Clemens in' den staat Michigan, te Santa Monica in Californië en te Kansas City (Kansas) en Los Angeles (Calif.). Bi' zijin m het geheel zeven menschen omlgekoi- men- Volgens berichten uit Angora zou de Turksche regeerinig overwegen' om da Tuiksche letters door de Latijhsche schrijf wijze te vervangen- In de buurt van Potsdam is eeni groot umeflveld gevonden, dat volgens deskundigen 2)000 jaar oud moet zijn. De urnen bevatten ten deele zeeï goéd be waarde voorwerpen van brons en ij'zer. De 44-jarige Weensche koopman Ernst Franke is te Berlijln wegens zwen1- delarijen met cheques gevangen genomen- (Zetpillen teflen aambeien) ƒ1.75 per doosje van 12 stuks. te .stellen voor liet bouwen van een nieuwe mailboot. De desbetreffende ontwerpen naderen hunne voltooiing. Het nieuwe schip dat „Johan van Oldenbarneveldt" zal wor den gedoopt, zal bet grootsite zijn van de vloot der reederij. Heeft het einde Febru ari a.s. in de geregelde vaart komende „Christiaan Huygens" een inhoud van 16000 bruto registerton, de „Johan van v.an Oldenbarneveldt" zal een inhoud heb ben v.an 18000 bruto registerton en 17.8 mijl loopen, d.i. één mijl méér dan de „Huygens". Bet toenemende passagiersvervoer en het vervangen van oudere door nieuwe booten, maken de uitbreiding der s'cheeps- ruimte v.an de maatschappij noodzakelijk. Ook de nieuwe boot zal, volgens da plannen, wat inrichting .en accomodatie betreft, met de beste mailbooten ter wereld 'kunnen wedijveren. De vlucht vain „De Postduif". Luitenant Koppen seinde 25 Oct. uit Bagdad aan liet Haagsche Aneta-kantoor: Wij, zijn n'a een vlucht van 81/2 uur op het vliegterrein alhier aangekomen. Wij hadden een goede reis en maakten een vlotte landing. Morgen vertrekken wij naar Aleppo. Het Duitse he gezantschap. B'aron Lucius von Stoedten, de Duit- sohe gezant in Den Haag, gaat met 1 November met een verlof vain voorshands onbep'aalden duur tot herstel van zijn gezondheid, die zooals onlangs reeds is gemeld, reeds geruimen tijd te wenschen overlaat. Tijdens zijn afwezigheid za.1 de eerste gezantschapsraad dr von Roediger de lei ding van het gezantschap waarnemen. De volledige tandprothese. Blijkens een bij de Tweede Kamer inge komen missive van den minister van ar beid, handel en nijverheid is aan 37 per sonen liet tweede visum verleend, be doeld in de wet va'n 30 December 1926 betreffende de volledige tandprothese. Aflevering van va'ccine. Mevr. De Vries Bruins, lid der Tweede Kamer, beeft den Minister vanArbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen, welke overwegingen hem ertoe hebben geleid, opnieuw toestemming te geven tot het verstrekken van .de termo-vaccine, welke verstrekking begin Aug. van dit jaar is stopgezet? Acht de minister de bezwaren, die hem volgens zijn antwoord op de vragen van den heer Krijger van 27 Juli 1927 hebben doen besluiten tot het stopzetten van die verstrekking, nu niet meer aanwezig? Zoo ja, waarom is dan niet nu, even als in bet tijdperk van 1 tot 22 Aug. 1.1,., alle aflevering van vaccine stopgezet, tot dat de benoemde oommissie een uitspraak heeft gedaan? Het Kamerlid Weitkamp. Het Tweede Kamerlid de heer Weitkamp was gisteren wegens ongesteldheid ver- hinderd de vergadering dier Kamer bij te wonen. Een belangrijk werk. Door de Nederlandscke Spoorwegen zal 15 November a.s. te Utrecht worden aan besteed het versterken der hoofdliggers en het vernieuwen van de langs- en dwars liggers van de 14 vaste bruggen over bet Hollandsch Diep. De kosten vah dit be langrijke werk worden geraamd op f 649.200. De N.-Brabantschê industrie. Als een verblijdend verschijnsel meldt men uit Geldrop aan de ,,'s-Il. Crt.", dat de werkloosheid in deze gemeente als het ware tot het verleden behoort. Op de fabrieken wordt geregeld doorgewerkt, ter wijl op sommige het ploegenstedsel in werking is om de orders op tijd te kun nen uitvoeren. Een nieuwe mailboot voor de N Mij „Nederland". Het „Hdbld.' 'verneemt/ dat bij de di rectie van de stoomvaart-maatschappij „Nederland" het plan bestaat, tegen heit einde van het jaar de inschrijving open Goes. De hier gehouden Unie-colleeie heeft opgebracht f279.60- Zangen declamatie. De zang- en declamatie-avond Maandagavond in de „Prins van Oranje" gegeven is een succes geworden. Het Zuid-Bevelandsch a capellakoor onder leiding van zijn 'bekwamen dirigent den heer Tamminga heeft zich weer op uitstekende wijze van zijn taak gekweten. De verschillende nummers werden op voortreffelijke wijze gezongen; het koor heeft zijn goeden naam opnieuw hoog ge houden. Ook de declamator de heer Tibbe Sie- besma heef t de verwachtingen niet teleur gesteld. Hij heeft getoond de kunst van voordragen zeer goed te verstaan. Het hartelijk applaus zoowel na de zangnummers als na de voordrachten was wèl verdiend. Er is genoten, Maandag avond. lerseke. Benoemd tot kommies le kl. d© heer P. v. d. Weele alhier. Rilland. In de pp 25 October 1927 gehouden vergadering van ingelanden van den. calamiteuzen Zimmermanpoldeir, werd de rekening over het dienstjaar 1926- '27 vastgesteld in ontvang op f 17109.43 en ju uitgaaf op f 14405.361/2 Die begrooting voor het dienstjaar 1927- '28 wierd in ontvang ,en in uitgaaf vast gesteld op f 16.324.551/2, terwijl het dijk- geschot evenals :.n 1926-'27 bepaald werd op f 56 per H. A. Ter voorziening in de vacature- als lid van clen dijkraad der Waterkeering, van den calamiteuzen Zimmerman-polder, wegens periodieke aftreding van den heer J. M. van Bommel van Vloten werd deze herkozen, en in die van den heer W'. F. K. Lenshoek, die niet meer in aanmer king wenischte te komen, werd gekozen de heer J. Q. C- Lenshoek. Hans weert. Gisterenavond had alhier op het kanaal een aauvaring; plaats tusschen het schip „MorgenröÜre 2" en de „Victoire j Louise" waarbij laatstgenoemd schip be- jj langrijke averij; aan het achterschip be- I kwam, docli de reis naar Burglit kon voort zetten. De „Morgenröthe 2" bekwa'm geen noemenswaardige schade. Bresken s. Benoemd tot gemeente-veld wachter van Kuinre en Blankenham de heer N. K- Herman, marechaussee te Breskens. St. Laurens. Op het verzoek van het Gemeentebestuur om vestiging van een publiek telefoon- en telegraafstation in deze gemeente is door den directeur-gene raal der Posterijen en Telegrafie gunstig beschikt. Het station zal worden gevestigd l in het perceel van den heer B. Verburg alhier, die als stationhouder zal optreden. Voor belanghebbenden zal gelegenheid bestaan tot het nemen van een telefonische aansluiting op dit station tegen een jaar- lijkschen abonnementsprijs van f 35. Kortgene. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad. Alle leden waren aanwe zig. Wegens uitstedigheid van den bur gemeester werd de vergadering gepresi deerd door den wethouder Z. C. Salomé waaru. burgemeester. De voorzitter deelde mede, 'dat Gede puteerde Stateu het presentiegeld der I raadsleden hebben vastgesteld op één gulden per lid voor elke bijgewoonde ver gadering. Door Cfed. Staten was niet goed- gebeurd bet raadsbesluit, waarbij een lo- Ikaal der 0. L. School om niet aan der den in gebruik wordt gegeven. Ged. Sta ten wenschen, dat althans een billijke 4 betaling plaats heeft voor verwarming en f verlichting. Op voorstel van B. en W. werd {lie vergoeding bepaald op tien gld per cursus-jaar, welke som nu niet al leen 'de Esperanio-cursisten, maar ook de Zangvereeniging voor-taan zal moeten betalen. Een wijziging werd aangebracht in het reglement voor het B. A. waar door het onmogelijk wordt gemaakt, dat een door het Armbestuur uitbesteed per soon terecht komt in een gezin, waarin b.v. een lijder aan tuberculose voorkomt. Tot lid van het B. A. werd met 6 gt. herbenoemd de heer C. van der Weele. De begroeting dezer instelling voor 1928 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 3932.631/2. De voorz. deelde mede, dat door B. en W. in overeenstemming met den In specteur van bet. L. 0. tot tijdelijk hoofd der U.L.O. school met. ingang van 1 No vember 1927 is benoemd de heer P. A; Franken, wachtgelder-, jijdelijk onderwijzer te IJmuiden. Aan het tegenwoordige hoofd den heer Mr .T. B. de Has, werd door den Raad eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de belangrijke diens ten aam de gemeente bewezen. De opnieuw gewijzigde ligger van de wegen en voetpaden werd voorloopig vast gesteld. Voorts werd vastgesteld een suppletoir kohier hondenbelasting en ten slotte nqg besloten tot aanschaffing van een nieuwe dynamo voor de Electrische Centrale. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Vlissingen, E- v. Meer te Wageningen; voor Purmerend, Wl- A- Ka'stein te Grootebroesk. Geref. Kerken. Beroepen te Hoofddorp, J. W- Ksselinfe te Schoonhweln1; 'Aangenomen naar Laar (Gr- Bentheim) J. v. Raalte te Geesteren. Chr- Geref. Kerk. Tweetal te Schiedam, J- Jongelee» te Hilversum em J- A Riekel te Sliedrecht. Bedankt voor Dordrecht, J. Jougeleen te Hilversum- Kerkbouw- Na een voordracht met lichtbeelden door den heer Boeyen- ga, architect te Amsterdalm, over Gere formeerden Kerkbouw, beeft de Geref. Kerk te B'ergen op Zioom besloten tot den bouw van een nieuwe kerk over te gaain op een reeds vroeger aangekocht gedeelte van de vroegere domeingronden- Het omt- werpien van een plan enz. is aan ges noemden architect opgedragen. Generale Synode Geref. Kerken. Gisteren werd de vijftiende zitting geopend met het zingen van Ps- 74:2 en 20, waarna! de piraeses, Dr K- Dijk, voorlas Johannes 17:14 tot het einde en voorging in gebed. De praeses sprak hierop! een openingsL en welkomstwoord, waiarbij hij wees op den noodzaak van gebed bij den te ver richten arbeid en voorts de beteekenis van bet voorgelezen Schriftgedeelte in het licht stelde. Van de praeadviseerende leden waren verhinderd de hoogleeranen Dr S- Grey- danus; Dr F- W- Grosheide; Dr' H. H. Kuyper; L. Lindeboom en Dr J. Waterink. Van de leden waren de heeren Ds Tj- Petersen (thanis te Boskoop); Ds J- G- Kunst te Arnhem; J. Bakker te Santpoort; G. v. Zejggelaar te Rahsdorp; Mr A. J. L- v._ Beeck Calkoen te 'si Gravemjhalge; J. v. d. Putte te Vlissingen'; Ds J. H. Dunner te Breda en J. Knoll te Ihrhove (O-Pr.) afwezig en vervangen door hun secundi, de heeren' Dis K- Minnema te Ga!- rijp; Ds G- Renting te Winterswijk; B- L. Haims te Hoorn; K- Wagen'aar te Heer Hugowaard; II. Koelmans te .Boskoop; S- den TIarl.ich t© Middelburg; i>s J. de Vries te' Tilburg en H- Jütting te Bunde (O'-Fr.) Van den Raad der Geref. kerlc te Ka- tendreebt kwam bericht in!, dat va'n d© 20 adressanten, die indertijd aiamdrongen op herstel der eenheid, een 12-tal mededeel den, dat zij deze niet wenschten ten koste van een'ige verzwakking in d© handhaving der leer. Met de dogmatische beslissingen! der Synode zijh zij' het geheel eens. 'D© ptaeses wenschta Dis L- Bouma, deiii nlestor der Synode, van harte geluk met zijn verjaardag op heden'. Nadat de orde van zaken! is vastgesteld, las de 2e secriba, Ds J. P. Klaarhamer, de acta der vorige zittiinig. Niet beroepen. Te Noord- broek en te Midwolda, waar vacature® in de Ned. Herv. Kerk zijn, zullen voort- lonpig geen predikanten worden beroepen). Buitengewone zitting. De Commissaris der Koningin opent te 10 uur de zitting. Aanwezig 38 leden. Af wezig de heeren v. d. Wart, v. Waes- berghe, Overhoff en Fruytier. Het provinciaal wegenplan. Het ontwerp provinciaal wegenplan gai in alle af deelingen aanleiding tot opmer kingen. Zoo werd gevraagd waarom de weg Vlakelerseke nog in het plan is op genomen. Gewezen werd op bet achterwe ge blijven in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren van een voorziening betreffende den hoek BreskensPottebrugBrakman Scheldeoever en de wegen Breskens Hoofdplaat en BiervlietVerbindingsweg. Ook werd de aandacht gevestigd op den weg BiervlietMaagd-van-Gent. Ook voor den weg van 's-Gravenpolder naar Schore gingen stemmen op. Nog werden naar vo ren gebracht de weg RustwatAxel ZaamslagTerneuzen; de verbinding Tan den St. Annapolder door de zgn. Blik- straat naar den oostelijken kanaalarm GentTerneuzen en de weg Oud-Vosse- meerSt. Annaland. Ingenomenheid werd betuigd met hef aangeboden plan, waartegenover echter niet ontbreekt een vrij algemeen uitge sproken verlangen om te komen tot de plaatsing van meer wegen op het Rijks wegenplan. Gevraagd werd of het niet mogelijk was, waar Zuid-Holland sleclits 423 van de 564 K.M., die haar werd toegekend, gebruikt, het overschot aan Zeeland ten goede te doen komen en waarom sommige wegen, die in het verlengde liggen van elkander, op verschillende breedten staan geprojecteerd. Een lid meent, dat de toe voeging van 24 K.M. op de 282 K.M. niet zooveel uitmaakt. Inzake 't Rijkswegenplan werd in over weging gegeven een hernieuwde aandrang bij den Minister ter zake van het plaat sen Van de volgende wegen op het Rijks plan SchoondijkeI.TzendijkeBelgische grensPon tePhilippineDriekwar t; AxelDrie SchouwenRoorle Sluis; en Zijpe-Noordbrabantsche grens. Bevreem ding werd uitgesproken, dat in het ver lengde van den op het Rijksplan voorko menden weg ZierikzeeZijpe geen Rijks weg is geprojecteerd naar Brabant over St. Philipsland. Wat betreft de breedte en de verhar ding, opgenomen in het provinciaal we genplan, werd o.a. gevraagd, waarom zoo groot verschil in wegsverharding is ge projecteerd en of de klinkerbestrating eigenlijk niet heeft afgedaan, waar ook het rijk geen klinkerwegen meer aanlegt. Een der leden meende echter, dat Ged. Staten zich hebben aangepast aan den be- staanden toestand van het wegdek en daardoor verbeteringen met mindere kos ten zijn aan te brengen. Aangedrongen werd op aanstelling van bekwame wegwerkers en modern behakte keien werden een eerste klas wegbedek- king geacht. Inzake de rijwielpaden werd opgemerkt dat daarin weinig regelmaat valt op te merken en vooral op meer rijwielpaden op Walcheren aangedrongen. Inzake den onderhoudsplicht van ge meenten, polders en waterschappen werd de vraag opgworpen, of deze, lichamen ontlast zullen worden van kosten van on derhoud van wegen, en de vrees uitgespro- ken, dat dan wanverhoudingen ter zake der belastingheffing zouden kunnen ont staan. Een lid pleitte voor verlichting van den onderhoudsplicht en mindere slui ting van wegen voor motorverkeer. Nadere inlichtingen werden verzocht omtrent de minimum-eischen van den mi nister terzake van de verbetering der we gen en de daarmede samenhangende uit- keering, terwijl de vraag werd gesteld of de wegen slechts voor een deel zullen wor den verhard, opdat van de mildere hou ding van den minister alzoo kan worden geprofiteerd, dan wel of de wegen in hun volle lengte zullen worden verbeterd, ter wijl ten aanzien van deze „mildere" hou ding werd gemeld, dat voor het geval een gedeelte van den weg wordt verbeterd, de minister bereid is, de wegen voor hun volle lengte op de wegenlijst te doen bren gen. Een lid zeide: „Laten wij ons bjj de eischen neerleggen, teneinde te voorkomen als onmogelijke menschen te worden be schouwd". Nog werd gevraagd, o.a. met het oog op den desolaten toestand van den weg Bres kensHoofdplaatBiervliet, of de gel den, vrijgekomen van den steun voor krankzinnigenverpleging, zijnde f 65.000, niet voor wegen gebruikt kunnen worden, die buiten het plan staan. Ook op den slechten toestand van den toeristenweg VeereVrouwepolderOostkapelle werd gewezen, doch daartegenover gesteld dat de belangen van land- en tuinbouw voor die van het toerisme moeten gaan. De po-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1