Leestafel. lanst- ei Tmniiüaw. taii msbws. Ie dat bedoeld onderwijs rechtstreeks zal uitgaan van gemeentewege; 2e diensvol gens het destijds genomen besluit waarbij genoemd onderwijs werd opgeheven en aan particulier initiatief was overgelaten te herroepen; 3e het uurloon voor het onderwijzend personeel te bepalen op f 1.50; ie zoo mogelijk de lessen, met 1 November a.s. te doen aanvangen. Alle leden zijn er voor, om het onder wijs van gemeentewege te doen plaats hebben. Na een langdurige bespreking wordt een .verordening tear regeling van het onderwijs vastgesteld, een verordening tot heffing van schoolgeld, en wordt het personeel der openbare lagere school aan gewezen om les te geven aan dien cursus voor avondonderwijs. Op voorstel van B. an W. wordt beslo ten, de .ambtenaarswoning tegen brand schade te verzekeren op beurspolis. Bij de rondvraag vraagt de heer De Rijk of liet niet wenschelijk zon zijn, de lantaarn, bij den overweg, juist waar het dorp begint, wat langer te laten branden, en of een verderop staande lantaarn niet verzet kan worden daar deze 'n het ge drang komt. De Voorzitter zegt toe deze zaak te zullen onderzoeken. De lieer Straub vraagt, of een reglement van orde aanwezig is. De voorzitter ant woordt bevestigend. De heer Straub zou dan gaarne dit reglement eens in willen zien, waarop de .voorzitter antwoordt, dat zulks mogelijk is. Dhr Straub vraagt naar de rioleering der secretariswoning. De voorzitter zegt, dat de rioleering is zoo als van de oude huizen. Dhr Straub zegt dat die toestand veranderd is, er komt nu veel meer water. De voorzitter zegt, dat de voorgestel de .regeling door de Kerk voogdij niet is aanvaard. De heer Straub zegt, dat de Kerkvoogdij dit niet kon doen omdat de huizen in de rioleering van de pastorie te klein zijn. Wel heeft de kerk voogdij toestemming gegeven, om ëen ge heel nieuwe rioleering te leggen dwars door den p.astorieituin. Hij kan mededeelen dat de Kerkvoogdij besloten heeft het wa ter van die woning niet te ontvangen in den vijver van don pastorie-tuin. De voor zitter antwoordt, dat hij de zaak nog .eens nader zal onderzoeken. Hierna slui ting. Wolfaartsdijk. Alhier zal een Tuinbouw- wintercursus worden gehouden, in een der lokalen van de Openbare School, voor welken cursus zich 25 deelnemers hebben aangemeld. Er zullen 3 lessen per week wordien gegeven onder leiding van de heeren C. van der Slikke van Wolfaarts dijk, dhr Clement te Heinkenszand en dhr Provoost, directeur van Zeeland's Proef tuin te Wilhelminadorp. De lessen zullen bestaan in theorie en praktijk. De laatste in bijzonder in de fruitteelt, onder leiding va<n den heer Provoost. Veere. Vrijdagmorgen vergaderde de ge meenteraad. Alle leden aanwezig. De voor zitter deelt naar aanleiding van de notulen mede, dat verschillende achterstallige be lastingen zijn binnengekomen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van dhr Koekendoi'p omtrent schoolgeld 1926, Daar voornoemde niet tijdig ontheffing lieeft gevraagd werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Dhr Haringman te Colijnsplaat vraagt van de gemeente bouwterrein te koopen. B. en W. stellen voor hem grond te verkoopen voor f 1.50 per vierk. M., wat betreft voor bouwterrein en voortuin, en den tuingrond achter het te bouwen huis voor fl.10 per vierk. M. D>e geheele oppervlakte zal ongeveer 425 vierk .M. bedragen. De reden, waarom hier 10 cent pier vierk. M. meer wordt gevraagd dan voor het vorige bouwterrein, is, dat het stuk grond vierkant is en gunstig is gelegen. Met 6 st. voor en 1 st. tegen (dhr Markusse, die meende dat f 1 per vierk. M. genoeg was') werd dit aangeno men. Van den lieer P. J. Parrels, was een schrijven ingekomen, dat hij als deurwaar der voor het innen dor achterstallige pos ten genegen is, die in te vorderen, tegen een Vergoeding van 10 pCt., doch van beislag te leggen wensclite hij verschoond te blijven. Met alg. st. werd besloten, hier niet op in te gaan, en dhr Perrels te ont slaan als deurwaarder. Namens B. en W. stelt de voorz. voor om het stadhuis en Campveerschen toren welke bij de TieLsche Maatschappij tegen brandschade zijn verzekerd en welke per 1 Februari 1928 afloopt op te zeggen, en te verzekeren bij de Maatschappij van de Vereen, van Ned. Gemeenten. Maar dit kan niet anders gebeuren of de gemeente moet eerst als lid dier vereeniging toe treden. De kpslen daarvan zijn f 25 per jaar. Doch daar voor l>ct stadhuis hij de Tielsche Maatschappij ongeveer 70 pCt. meer betaald moet worden, dan bij de Vereen, van Ned. Gemeenten, eveneens voor den Campveerschen toren, en da.ar de gemeente dan ook het Maandblad van de Ned. Gemeenten gratis krijgt, zal alles bij elkaar nog een voordeel opleveren van ongeveer f 35 per jaar. Ook dit voor- slel werd met algemeene st. aangenomen. Nu kwam aan de orde rekening 1926 welke reeds in de vorige vergadering was besproken, Enkele posten, die nog op gehelderd moesten worden, waren nu in orde, waarna de rekening met 3 st. voor en 2 tegen goedgekeurd werd. De wet houders bleven buiten stemming. De rond vraag leverde geen bijzonderheden op. Daarna sluiting. STEMMEN VAN HET PLATTELAND. II. Ik zal wegrukken koren en most, wol en vlas. Eerst waarschuwt de Heere. De veeherder van Thekoa Amos heeft het gezegd: „De Heere zal geen ding doen tenzij Hij het den profeten hekend gemaakt heeft". De Pro fetie had niel alleen ten doei Gods Raad te openbaren ;ze was ook gericht op het wederbrengen van wat afgedwaald was. Zoo was het ook mot het schrikkelijke woord door Hosea. Indien Israël ophoudt koren en most, wol en vlas aan de afgoden te offeren en Israels God weer Zijn deel ontvangt, dan zal Hij niet wegrukken. In mijn vorigen brief schreef ik, dat voor Israël het hebben van een rijken oogst recht streeks verband hield met het dienen van God. En ge vraagt nugeldt dat dan ook niel voor ons? Nu zou daar zeer veel over te schrijven zijn, maar thans wil ik daar slechls van zeggen, dat wü, omtrent deze zaak, de Vele beloften, die Israël ontving, ons niet mogen toeëigenen. Wij moeten verder terug en hebben alleen deze, algemeene, belofte Gods, gedaan bij de sluiting van het natuurverhond met Noach „Zaaiïng en oogst zullen niet ophouden." Maar Israël was uit die algemeene, in eene bijzondere sfeer overgeplaatst. God zelf had voor Israël een land uitgezocht, en gaf het aan Israël, doch onder zoodanige bepalingen cn voorwaarden, dat het: „akker aan akker trekken" door kapitaalkrachtigen nooit onge hinderd kon voortgaan. Elke 50 jaar moest elk geslacht weer zijn eens gekregen deel ten volle hebben. Verkoopen, zooals wij dat kennen, mochl 'n Israëliet zijn land niet, hij mocht het wel verpachten tol aan het jubeljaar. Zulk een verpachten werd wel verkoopen genoemd. Zoo als blijkt uit wat de Heere tot Jeremia zeide: „Velden zal men voor geld koopen", Jer. 32:44. Maar dan kocht men de cultuurwaarde van dien grónd, niet de grond zelf en als het „aangename jaar" aanbrak was de koop vernietigd. Dat het hebben van een rijken oogst hij Israël verband hield met het dienen van den Heerè, had zijn oorzaak in de wetten en inzettingen, die de Heere gegeven on gestold had. Hot leven onder Israël was erg geregle menteerd, en de dienst des Heeren was tame lijk kostbaar. Vandaar, dal (le Heere er recht streeks belang hij had, dat Israël een rijken oogst had. De tienden, het tiende deel, was voor den Dienst des Heeren, en nu is het duidelijk, dat het tiende deel van een rijken oogst aanmerkelijk grooter is dan van een schralen oogst, en daarom zorgde de Heere zelf, dal er jjoede oogsten groeiden, want dan ook kon Zijn Dienst in rijke glorie zich verlustigen. Ging Israël er echter toe over om hef. tiende deel niet, of niet ten voile aan zijn God te brengen dan had de Heere er ook geen belang bij dat de oogsten goed waren en dan onthield Hij Zijn hijzonderen zegen. En als Israël dan klaagt, dan antwoordt de Heere: Welnu brengt de tienden en dan zal Ik weer zegen afgieten zelfs zoo rijk, dat uwe schuren te klein zullen zijn, om er alles in op te tassen. Voor ons geldt deze belofte: „Voorlaan al de dagen der aarde zullenzaaiïng en oogst niet ophouden". Dal geldt voor elk menscli, die bestaat. Economen mogen peinzen en zinnen op de vraag of bij voortdurende toe name van de wereldbevolking, de wereldpro ductie voldoende zal zijn om allen te voeden, we zullen met groote belangstelling hun onder- zoekingsresultalen vernemen, maar dan meer om te weten hoe dat zal kunnen. D a f. het kan welen wij reedszaaiïng en oogst zullen niet ophouden. God doet geen giensch geboren worden of Hij geeft er ook voedsel voor. Dat er menschen, zelfs volken van honger schier vergaan, komt door mensclielijke dwaas heid, die somwijlen door geweld het koren naar den bodem der zee doet verzinken of de gelegenheid beneemt om het te brengen, ter plaatse, waar er behoefte aan is. Israël kon, in zeker opzicht een goeden oogst verdienen. Dal kunnen wij niet, maar we mogen den Heere wijzen op Zijn belofte zaaiïng en oogst zullen niet ophouden en omdat de Heere getrouw is behoeven we daarvoor niet bevreesd te zijn. J a a n s m a. Oude vrouw in haar bed le vend verbrand. Zaterdagmorgen te on geveer 12 uur ontdekten buren, dat uit de achterzijde van het perceel Lange Nieuwstraal 100 te Utrecht vlammen sloegen. Het bleek, dat er een brandje woedde in de achterkamer waar mej. B. te bed lag. Toen hel gelukte de kamer binnen te komen, vond men haar lijk geheel verkoold. Het vuur werd met. em mers water gebluschl. De schade aan het huis is niet groot. Vermoedelijk is de brand ontslaan, doordat een petroleumlampje omviel, tengevolge waarvan het bed vlam vatte. Zeldzaam ongeval. In het Ber- lijnsche warenhuis Jonass en Co. is een stel lage waarop zich ongeveer 15.000 paar schoe nen bevonden omgevallen, waardoor tien of twaalf winkeljuffrouwen onder een ware ruïne van doozen, schoenen en .houtwerk bedolven werden. De brandweer werd te hulp geroepen, die na een half uur alle meisjes bevrijden kon. Vijf verkoopsters moesten naar het. zie kenhuis vervoerd worden, van welke or eenci ernstig gewond bleek te zijn. Een panter, die geen panter w a s. Te Rotterdam werd proces-verbaal op gemaakt tegen, den administrateur va.n oen circus, wegens overtreding van de verorde ning op de straatpolitie, omdat hij met een panter op den openbaren weg had gewandeld. Bij het voortgezette onderzoek is echter ge bleken, dat de panter geen panier was, maar een jachtluipaard, een dier, dat sprekend op een panter lijkt, maar heel goedaardig is. Hel is een weinig liooger op de poolen, heeft stom pe nagels, als een hond, heeft kleinere tarnden en een kleineren kop dan een panter. Toen een inspecteur van politie een on derzoek ging instellen, werd hem verzocht het dier in zijn kooi te bekijken.. Natuurlijk voelde hij daar aanvankelijk bitter weinig voor. Maar het dier bleek kopjes en pootjes te geven en geen kwaad in den zin te heb ben. Het proces-verhaal is ingetrokken en na het advies van den directeur van de Dier gaarde te hebben ingewonnen, is den admini strateur toegestaan voortaan met zijn jacht luipaard te gaan wandelen. Het jachtluipaard wordt in Afrika afge richt voor de jacht. Soms komt hij wel als huisdier voor. Het dier is afgericht, volkomen mak en tam. Voor alle zekerheid heeft de politie evenwel den administrateur verzocht zijn kwasi-panter loch maar aan de ketting te houden. V a 1 s c h b r a n d a 1 a r m. De Haar Ionische brandweer ondervindt zeer veel last van een zonderling man, die er aardigheid in heelt, de brandweer onnoodig te laten uitrukken. Dit spel duurt nu al van Januari af. Ongeveer eens in de veertien dagen laat hij van zicli hooren. Dan helt hij de brand weer op» om te zeggen, dat er brand is. De brandweer rukt uit, maar komt dan tot de ontdekking, dat er van brand aan het opge geven adres niets bekend is. De brandweer en de politie doen alle moeite om er achter te komen, wie de zonderling is. Tot nu toe evenwel zonder resultaat. Een kwajongen is liet niet; vermoedelijk, naar de stem te oordeelen, is het iemand tussehen de 30 en 40 jaar. Niet onmogelijk is het, dat hij uit een café telefoneert. Als er 's avonds omstreeks half elf getelefoneerd wordt, is de kans groot, dal de zonderling weer aan hel werk is. Men stelt dan vragen om er achter te komen of het bericht juist is. Enkele keeren voelde men, dat het mis was, zoo dat de brandweer niet uitrukte. Ook Vrijdagavond is de brandweer onnoodig uitgerukl. De man telefoneerde om half elf en zeide, dat er brand was bij den fruithande laar Toeset in de Mr Cornelisstraat. Hij ver telde er bij, dal de kamer al geheel in brand stond. De brandweer rukle uit maar er bleek weer geen brand le zijn en ile heer Toesol verklaarde, dat hij niet getelefoneerd had. K er mi s g en eu g t en. Op de kermis te Ter Apel (Gr.) werd 's nachts een juffrouw uit Nieuw-Weerdinge door een plaatsgenoot met een mes bewerkt. Do juffrouw ontving onderscheidene sneden, waarvan er een 50 cM. lang en iwee cM. diep, over den rug werd toegebracht. De dader was dronken en wilde op zoo'n wijze uiting geven aan zijn minnenijd. Druivendieven gepakt. Door de politie zijn op een nacht te Loosduinen een drietal mannen aangehouden, die een partij druiven vervoerden. Bij onderzoek bleken de druiven te Poeldijk te zijn ontvreemd. Do „heeren" zijn opgesloten. Een dure reclame. Eon kruideniers zaak te Amersfoort, die haar 25-jarig jubi leum viert, wil, zooals te begrijpen is, ook haar clientele in dil heugelijk feil laten mee leven. Per advertentie heeft de jubileerendc firma aangekondigd, dat men in de week van 20 27 October bij ieder pond koffie nog suiker kon krijgen a 8 cent per pond, Hoeveel suiker men bij ieder pond kon krijgen, slond niet aangegeven. Zoo kwam dezer dagen iemand den winkel binnen, bestelde een pond koffie en vroeg daarna 20 pond suiker a 8 cent. De winkelier weigerde echter zulk een groote hoeveelheid te geven. De klant kon wel één pond krijgen, doch geen 20 pond. Dat was de bedoeling niet. De bezoeker wilde met de goede bedoe lingen echter niels te maken hebben en hield zich aan den advertentie-tekst. De politie word in den arm genomen, doch deze verwees, omdat het een civiele quaestie betreft, den man naar een deurwaarder, liet gevolg was, dat de klant zijn twintig pond suiker li 8 cent kreeg. Als alle klanten zulke bestellingen doen, dan kan dit 25-jarig jubileum de lirrna duur le staan komen. Een eigenaardig ongeluk. In het Grunewald bü Berlijn is een merkwaardig ongeluk gebeurd. Drie fietsrijders, die bij avond op den straatweg reden, zagen plotseling dicht bij Schildhorn een groot hert voor zich op den weg. Het dier werd waarschijnlijk door het felle licht van de acyteleenlanlarens van de fietsen verblind het snelde plotseling -met geweldige sprongen op de wielrijders toe, hotste legen den voorste op, die logen den grond sloeg, en verdween daarop in de rich ting van Havel. De gevallen wielrijder bleek door een stoot van het gewei een diepe wond te hebben opgeloopen. Verdacht van brandstichting. In verband met den brand, welke de vorige week uitbrak in 't pakhuis van v. d. B. te Leerdam, stelde hel parket te Tiel een onderzoek in en verhoorde den betrokken eigenaar, terwijl de politiedeskundige, dr Hes- seling van Arnhem in 't perceel dat gedeelte lijk uitbrandde een onderzoek hield. Als ge volg van een en ander is v. d. B. gevan kelijk naar Tiel overgebracht. Autobus tegen een boom ge red en. Onder Jutphaas is een autobus tegen een boom gereden, tengevolge waarvan 4 in zittenden werden gekwetst. Een wielrijder be kwam eenige verwondingen, doordat hij een eind door de autobus werd meegesleurd. DeWaldenzen. Hun oorsprong en geschiedenis, door Ernesto Gomba. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Er zullen weinigen zijn die niet gehoord hebben van de Waldenzen en die niet mee geleefd hebben met de geloofshelden uit de valleien van Pièmont. Het was dan ook een goede gedachte van den heer Smelik, om het hierboven genoemde hoek van den professor aan de Waldenzer Theol. Faculteit te Rome te vertalen en zoo de meelevende Christenen in staat te stellen met de Waldenzen nader kennis te maken. Dit verdient temeer toejuiching, omdat, zooals de vertaler terecht opmerkt, in Ne derland vooral in de laatste jaren het stre ven krachtiger wordt contact te zoeken niet buitenlandsche geloofsgenooten, die, zoo als dit met de Waldenzen liet geval is, in belijdenis niet veel verschillen. De vertaler heeft zich op verdienstelijke wijze van zijn taak gekweten. Blijkbaar heeft hij dit werk met bijzondere voorliefde verricht. Wij hebben hier te doen met een werkje dat meer dan gewone aandacht verdient. Eerst wordt geteekend de oorsprong' van de Waldenzer beweging. Aangetoond wordt, dat do veel verbreide nieening alsof de Waldenzen hun oor sprong vinden in Petrus Waldus van Lyon niet juist is, maar aangezien deze koop man grooten invloed op de geschiedenis der Waldenzen heeft gehad, wordt aan hem (och een afzonderlijk hoofdstuk ge wijd. Vervolgens wordt de strijd en het lijden van deze helden des geloofs breedvoerig geteekend; hun vlucht naar de Alpen, de vervolgingen in de 14e en 15e eeuw, de moordpartijen en brandstapels, de balling schap en glorieuze intocht en tenslotte de emancipatie. Een aantal prachtige foto's uit het land van de Waldenzen en een mooi portret van den schrijver verboogen de waarde van dit in alle opzichten aanbevelenswaar dige boek. Onze A a r d e. Bij de firma Holkema en Warendorf zal hot volgend jaar oen nieuw tijdschrift verschijnen, onder den titel hierboven aangegeven. De bedoeling met dit tijdschrift is tege moet te komen aan de algemeen mensclie lijke zucht naar vermeerdering van ken nis over het aardoppervlak dat wij be wonen. Wij ontvingen een proeve van bewer king en wij kunnen niet anders zeggen dan dat deze proeve naar meer doet verlan gen. De fragmenten uit straks te leveren bij dragen maken een uitstekenden indruk, niet minder dan de vele schitterende pla ten. En de lijst van redacteuren en mede werkenden, een eerbiedwaardige reeks van klinkende Hollandscke namen, is een waarborg dat hier iets superieurs zal worden geboden. Met verlangen zien we de verschijning van „Onze Aarde" tegemoet. Coöp. Laniibcuwvereeniging „Eiland Walcheren". Zaterdagmiddag werd de jaarvergade ring' van bovengenoemde vereeniging ge houden in liet Militair Tehuis te Middel burg onder voorzitterschap van den heer J. H. Geschiere. In liet jaarverslag van den secretaris, den heer Jac. Kasse, worden eerst woor den van waardeering gewijd aan de nage dachtenis van wijlen den heer P. Ton, in leven bestuurslid der Coöperatie. De za ken, die met den directeur voor het be stuur geregeld werden besproken, maakten het voor heide soms overstelpend druk. Daarbij kwam weder uit de groote waarde der bestellingen op kaarten door de leden, voor geregelden afzet en voordeeligen aan koop vooral met het oog op verscheiden heid der meststoffen. Onh goed te slagen is dit ook voor zaai- en pootgoed een eer ste verelschte. Herinnerd wordt verder aan het in gebruik nemen op 5 April van het nieuwe geriefelijke kantoorgebouw, waarvan de kosten de zaak niet drukken. Waar de zaak jaarlijks sterker wordt, blijft de vraag of dit zoo zal blijven gaan. Dit weet het bestuur niet, maar het zal geen aanleiding zijn om minder voorzich tig te zijn en verwacht wordt, dat ook di rectie en personeel met niet minder trouw en ijver werkzaam zullen zijn. Dank wordt gebracht voor het door de leden geschon ken vertrouwen en de wensch uitgespro ken, 'dat dit nog moge toenemen en ook buitenstaanders meer en meer mogen in zien, dat door samenwerking de land bouwbelangen het beste worden gediend. Aan het verslag van den directeur, dat vervolgens aan de orde werd gesteld, ont leen en wij, dat de omzet van voederartike- len steeg van 1.463.506 K.G. met een op brengst van f -187.751.25 tot 1.573.495 K.G. en f 180.169.29. Ook de omzet van mest stoffen en bestrijdingsartikelen voor plan tenziekten steeg en wel van 3.046.592 K.G. en 1211.423.54 tot 3.356.358 K.G.' en f 216.424,01. De directeur wees er in zijn toelichting o.a. op, dat vooral mais steeg in omzet, n.l. van 68 op 84- wagons (10.000 K.G. per wagon). Van kunstmeststoffen was dit niet hel geval met chili- en kalksalpeter, dat daalde van 48 op 45 wagons, doch waartegenover slakkenmeel steeg van 48 op 61 wagons en zwavelzure ammoniak van 36 op 50 wagons. De balans der vereeniging geeft aan bezittingen kas f 17.476,18; gebouwen f 4000; inventaris f 100; kassier f 1152,42; obligaties f 1242,28 en voorraden f 6446, de schulden zijn: fondswelvaart leden f 700; vernieuwingsfonds f 12.500; reser vefonds f 14059,28 en saldo f3157,60. Zooals hieruit blijkt heeft de vereeni ging geen schulden aan andere personen <ii lichamen. Volgens de verlies- en winstrekening bedraagt het saldo der verkooprekeningen f 20.713,76. Aan de dorpsvereenigingen werd uitgekeerd f 2410,68, doch na het vaststellen van rekening en balans is door bestuur en commissarissen besloten dit met 20 pet. te verboogen en het daarvoor noodige bedrag van het winstsaldo af te trekken. De directeur vond nog gelegenheid er hij de leden op aan te dringen zoo spoedig mogelijk de benoodigde hoeveelheden der verschillende artikelen op te geven, omdat dit in het belang der vereeniging is. Tot bestuurslid word met algemeene stemmen herkozen de heer G. v. d. Putte te Vlissingen en tot loden van de commis sie van Toezicht de hoeren Chr. Polder man te Biggekorke, J. Kodde te Souburg, W. Verhage te Vlissingen on Iz. de Buck te Serooskerke. Gekozen werd als plaats- Ycrvangend lid van do Commissie tot het nazien der boekhouding de heer J. de Wolf Jr. te Grijpskerke. Bij de bespreking van de voorgestelde statutenwijziging van liet Centraal Bu reau lichtten do voorzitter en do direc teur bezwaren daartegen toe. Een der bezwaren is, dat zou worden vastgelegd, dat de aangesloten vereen i- gingen verplicht worden al hun mais van het V. C. B. te betrekken en de vrees dal dit ook voor andere artikelen zou worden bepaald. Ook de vergroote aansprakelijk heid, n.l. 5 pet. van de aankoopsom, is geen denkbeeldig bezwaar. Het G. B., dat nu reeds 2 millioen bezit, wil dit opvoeren tot 8 millioen. Uit de verdere mededeelingen bleek, dat men er bezwaar tegen heeft, dat dot C. B. nog al veel aan aanbestedingen doet, ter wijl er nog al veel klachten over de kwa liteit van sommige afgeleverde artikelen bleken te bestaan hij de directie. Besloten werd, dat men in de vergade ring van het C. B. zal blijven ijveren voor het doen vervallen van verplichte afname en als dit niet lukt, zich voorloopig niet zal aansluiten bij het gereorganiseerde C. B., maar dan eerst weer een vergadering mei de leden zal beleggen. Bij de rondvraag word er o.a. nog op gewezen, dat het niet mogelijk is vooruit prijzen der artikelen op te geven, want, de vereeniging moet meer dan de vrije han del in do eerste plaats op kwaliteit letten. Mond- en Klauwzeerinstituut. De Nedorl. Vereeniging van Kaashande laren 'heeft aan den minister van binnen- lansche zaken en landbouw op diens vraag betreffende do stichting van een mond- en klauwzeer-institiuit geantwoord, dat h. i. de kosten hiervan door 's rijks schatkist moeten worden gedragen, daar de stich ting van een dergelijk instituut oen alge meen landsbelang is en niet het uitslui tend belang van enkele takken van handel en bedrijf. Immers schendt liet mond- cn klauwzeer niet slechls de belangen van den producent"en van de personen en in stellingen, die de schakels vormen tus sehen dezen en don consument, doch hot bedreigt evenzeer liet algemeen volksbe lang, door de gevaren voor de volksge zondheid, die het oplevert en den ongun- stigen invloed, dien het oefent op de voor ziening der steden met goede en goed- koópp consumptiemelk. Aardapelen voor Zwitserland. De directie van den landbouw deelt me de, blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Bern, dat liet sinds 30 September j.l. bij invoer van aardappelen in Zwitserland geheven tijdelijk extra-invoerrecht van f 1.50 per 100 K.G., met ingang van lieden wederom is afgeschaft. De iepziekte. De Iepziekte blijft door heel hel land groole verwoestingen aanrichten. Te 's-Gravenhage heeft de telling van dezen zomer uitgewezen, dal er dit jaar 350 iepen of reeds gestorven of zoo ziek zijn, 'dat zij binnenkort zullen sterven. Binnenkort zal wel een voorstel aan den raad verschijnen om al deze hoornen le rooien. De ziekte hooft zich nu over vrij wel de geheele stad verspreid; ook onder do iepen op de Princessegracht en de Ko ninginnegracht zijn dit jaar ziektegevallen geconstateerd. De proeven om de ziekte te bestrijden zijn onder merkwaardige omstandigheden mislukt. Er zijn drie soorten van proeven genomen, t. w. met het preparaat van Walter Ilisch, met zout en mei houtascli. Do behandelde lwomen staan er niet an ders bij dan de hoornen, die niet behandeld zijn. De directeur van de gemeenteplant- soenen, de heer S. G. A. Doorenbos, laat dan ook geen nieuwe iepen meer aanplan ten. Bestrijding van rimderfuberculose. De drie centrale landbouworganisaties (het Kon. Nederl. Landbouw-Comité, de R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond cn de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland), de F. N. Z., het Nederl. Rund veestamboek en het Groninger Blaarkop- rundveestamboek hebben aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw verzocht te willen bewerken, dat aan de inspecteurs van den veearlsenijkundi- gen dienst wordt vergund hun medewer king te vei'lcencn aan bestaande of op te richten vereenigingen, die zich de bestrij ding der rundertuberculose ten doel stel len en tevens te willen bevorderen, dat aan deze vereenigingen een subsidie wordt toegezegd om do aanstelling van een of meer hygiëneconsulenten mogelijk te ma ken. Kon. Nederl. Landbouw-Comité. In de jongste vergadering der eerste af- deeling van het Kon. Nederl. Landbouw- Comité werd er op gewezen, dat verleenen van vergunning tot het berijden van rijks wegen met twee aaneengekoppelde boeren wagens op zoo ruime schaal plaats hoeft, dat practised elke landbouwer zoo'n be wijs in zijn bezit kan krijgen. Daardoor, zoo meende men, kan de geheele omvang rijke administratie overbodig worden ge acht. Besloten werd hij den minister van waterstaat op intrekking van het betref fende verbod aan te dringen. Voorts zal bij de regeering worden aan gedrongen op het verleenen van meer Steun aan de pluimgedierteteelt, zulks in verhand met de groote beteekenis der pluimgediertehouderij in vele gedeelten des lands.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6