No, 20 Maandag 24 October 1927 42e Jaargang KINADRUPPELS EERSTE BLAD. Binnenland »tt nummer bestaat uit 2 bladen. - Dr. h.NANNING's EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. fl. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 8.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 38 et. Bij abonnement belangrijke korttaf De lokkende vogelaar. Er is in onze dagen in breed© kringen een dwepen met religie. Het bruto materialisme bevredigt sinds lang niet meer. Men heeft wel geleeraard, dat het voor naamste in dit leven is dat iedere mensch' een buik heeft on dat die buik gevuld moet worden, maar men heeft ervaren dat de mensch toch nog wat anders en wat hoo- gers noodig heeft. Zelfs in socialistische kringen blijkt men het. niet de door Marx geponeerde leer van het materialisme niet uit te kunnein houden en zoo hebben we dan ook gekre gen een gezelschap van religieuze socia listen, die religieuze samenkomsten hou den en allerlei religieuze, vaak aan den Bijbel ontleende termen gebruiken. Tot op zekere hoogte kan dit tot blijd schap stemmen. .Maar er steekt ook een gevaar in. Dit gevaar n.l!, dat men deze uitingen, van religiositeit gebruiken gaat en ook inderdaad gebruikt, om mannen en vrou wen: vau Christelijke belijdenis, over Le halen zich bij de S.D.A.P. aan te sluiten. Waarom zou men het niet doen? Het blijkt nu toch duidelijk, dat de S. D. .A P. niet yijandig staat tegenover de religie en dat er in dozen revolutionairen kring plaats isi, óók voor Christenen? Een waarschuwing. Tegenover dit gefluit, en zeker niet ongevaarlijk gefluit van den rooden vo gelaar verdient het aanbeveling te Jet- ten op wat Groen van Prinsterer omtrent dit schermen met religie opmerkte. Hij stelde in zijne bekende voorlezingen op den voorgond, dat er samenhang is tusschen godsdienst en politiek. Dwaling in den godsdienst, beduidt ook dwaling in de politiek. De revolutieleer, zoo zegt hij, is de religie van het ongeloof, en in dat ver band waarschuwt hij er tegen de religie te misvormen, zooals dat door hen, die de souvereiniteit der redo huldigen, gedaan wordt. „Men gewaagt aldus Groen van Prinsiterer van Christus, van God, van zedelijkheid, met ijdelen ophef en nut teloos woordengeschal. Er is een Christus, menigerlei Christus zelfs is er, maar d e Christus niet meer; een leeraar een voorbeeld, een hemeling wellicht, opgevoed in hoogere sfeeren van wijsheid en deugd, maar geen Zone Gods, geen Middelaar Gods en der menschen. Wat haat dit?" En met instemming haalt Groen dan aan. een uitspraak van den geloovigen en sch-erpzinnigen Pascal: „Al degenen, die God zoeken zonder Jezus Christus, vinden geen licht, dat hen bevredigt of waarlijk van nut is. Want of zij komen er niet toe om te er kennen, flat er een God is, of als zij daartoe komen levert hun dit geen pro fijt op. omdat zij zich een middel scheppen om gemeenschap te hebben zonder mid delaar met dezen God, dien zij zonder middelaar hebben leeren kennen. Op die wijze vervallen zij öf in het atheïsme óf in het deïsme, welke heide de chris telijke religie bijna gelijkelijk veraf schuwt." Het atheïsme .zoo merkt Groen verder op en het schijnt geschreven speciaal voor onze dagen wordt pantheïsme, m-ensclivergo-ddng. Een Christendom van eigen vinding wordt voor het Evangelie in de plaats gesteld. Er is een spreken over religie, maar een religie die met het dienen van God overeenkomstig Zijn Woord, niet de min ste overeenkomst heeft. Het religieus© Socialisme mag oogeui- schijnlijk meer aantrekkelijks hebben dan het door de S.D.A.P. als zoodanig gehul digde materialisme, het is niet minden' gevaarlijk en verwerpelijk. Einde der D"itsche mijnstaking. De Vorwarts meldt: De vakvereeniginL gen hebben de aanneming van de .scheids, rechterlijke uitspraak in het mijneonflict voorgesteld. De mijneigenaars hebben de scheidsrechterlijke uitspraak verworpen- De Rijksminister van arbeid heeft de scheidsrechterlijke uitspraak echter ver bindend verklaard. Men verwacht dat de arbeid in do bruin kol onanijinen vandaag hervat zal worden- Dat de patroons de uitspraak hebben! veiworpen, had uitsluitend een formeele Ixteckenis, want hot was van te voren bekend dat ze onmiddellijk bindend zou worden verklaard, wat middelerwijl ook is geschied. Officieel schat men dat de al gemeen© loonsverhooiging van 11.3 pCt. die plaats zal vinden, ongeveer 16 tot 18 milliocn per jaar zal kosten. Dit zou kunnen worden opgewogen door verhoo ging van de briketprijzeni in den kleinbam del met ZYz penning per 100 K-G- Benige bladen beschouwen het als mogelijk door rationeel er organisatie van den kolenhan del zonder deze prijsverhooging rond te komen. Een Oceaanvlucht, die niet doorging. Mej- Grayson is Zaterdag haar Oceaa.nl vlucht van Amerika naar Kopienih'agen be gonnen. Later wordt gemeld, dat zij teruggekeerd is, nadat zo een kwartier in de lucht was- Bij den terugkeer kwam het toestel met ver van het strand in1 zee terecht, maar werd daarna op hot strand getrok ken- De vhegster zeide, dat ze 250 gal lons benzine moest laten we-glo-open, oimi niet in zee terecht te komen. Het toestel van mrs Grayson kon geen hoogte krijgen bij den start en vloog slechts korten tijd- Kinderverlamming. Uit Californië en Oregon komen be richten van kinderverlamming op groole schaal. Het departement van gezondheid gaf Woensdag last tot hot sluiten van alle lagere scholen te Eureka en Arca dia, in Californië. In dit gebied zijn den laatsten tijd negen kinderen ten gevolge van de ziekte overleden. In Oregon hëevschf. de kinderverlamming in bijna alle doelen van den staat. In New-York, New-Yersoy en andere staten van het Oosten van de V ereeni-gde Staten, waar de ziekte een paar weken geleden oen epidemisch karakter begon aan te nemen, is de laatste veertien dagen een opmerkelijke vermindering vain de ziekte ingetreden. De uitslag der verkiezingen in Noorwegen. De definitieve uitslag 'der verkiezingen is aks volgt De conservatieven en liberalen 32 ze tels, verlies 22, boerenpartij: 26 zetels, winst 4; radicalen 29 zetels, verlies 5; arbeiderspartij 59 zetels, winst 27; '.le communisten verloren alle drie zetels, de arbeiders-democraten behielden 1 van hun 2 zetels. Hevig onweer in Algiers. Een verschrikkelijk onweer heeft zich ontlast in de streek van Boussaada. De storm ging vergezeld van wolkbreuken en een ontzettende hagelslag. Door de» enorme hagelstee nep, werd oen jeugdige inlander van 10 jaar gedood en twee herdérs ernstig gewond; voorts werden 270 schapen, 40 kameelen en 21 ezels, doodgeslagen. Elders zijn twee inlanders medegevoerd door een plotseling wassen- den stroom. Talrijke nomadententen zijn door den hagel verscheurd en een aan zienlijke hoeveelheid vee is gewond. De Mexicaansche bandieten. Naar uit Mexico wordt gemeld, heeft, de'Mexicaansche regeering gelast dat alle treinen, die tusschen Mexico en de Ver- eenigdc Staten verkecren, militaire bewa king zullen krijgen. Ook is een verordening uitgevaardigd, dat alle personen, die zich op de spoorlijnen bevinden zonder daar toe bevoegd te zijn, doodgeschoten moeten worden. Deze besluiten zijn een gevolg van de jongste aanslagen op treinen, in een waar van zich de kinderen van president. Cal- les bevonden, terwijl in oen ander geval een Amerikaansch onderdaan uitgeplun derd. en een Eng.eJschman ontvoerd werd. De Engelschman moet intusschen volgens een ïned-cdeeling van den En-gelachen ge zant weer vrij gelaten zijn. De Engelsche vischprijzen. De Engelsche Voedsel raad heeft zich •het laatste halfjaar bezig gehouden met een onderzoek naar de Engelsche visch prijzen in verba lid mot geuite klachten, dat deze prijzen door belanghebbende com binaties kunstmatig werden opgezet. De Voedsel raad heeft thans het resultaat van zijn onderzoek fieergelcgd in een rapport, dat dezer dagen zal worden gepubliceerd. Hij zegt, dat hij geen bewijzen heeft ge vonden van liet bestaan van combinaties in den vischhandel om do prijzen to re gelen of voorraden van de markt to hou den. Er wordt in legended, op gewezen, dat de sterke schommelingen in de dage- lijkscho prijzen van den vi.sch ern hef bederf, waaraan de viscli als handels artikel onderhevig is, het vaststellen van den prijs en hét aanhouden van voor raden door combinaties uitsluiten. Het rap port verklaart verder, dat geen steun is gevonden voor de bewering, dat groote hoeveelheden visch worden vernietigd ten einde do prijzen te handhaven. Een nieuwe beveiliging voor vliegtuigen. Sedert eenige dagen heeft men proeven genomen mot een nieuwe beveiliging van de vleugels van een vliegtuig. Gisteren werd bekend gemaakt, datzij uitstekend voldaan had. Zij is de vrucht van acht jaren lange studie en men verzekert, dat zij het ge vaar terzijde stelt dat de oorzaak is' ge weest van 95 pCt. van alle- vliegtuig ongelukken. De „Daily Mail" zegt, dat zij bestaat uit een verbetering van het stelsel van den „gegleufden" vleugel die zes jaar ge leden door Handley Pag© werd uitgevon den. Haudley Page beschouwt de uitvin ding in don vorm dien zij, nu verkregen heeft, als de grootste gebeurtenis op het gebied] vain hot vliegwezen sedert de ge broeders Wright hun patenten aanvroei gen. Zij 'bestaat- uit een klein verlengstuk .dat aan de vleugels wordt bevestigd en automatisch werkt. Bij- gewoon vliegen verricht het geen functie. Maar wanneer de steunvlakken oen stand krijgen in zulk een stellen hoek dat de luchtdruk ze niet meer kan opheffen, begint het toestel automatisch te werken. Do omvang van den h-eeten vleugel noemt dan toe en clan komt weer vast in. de lucht te liggen, zelfs wanneer het vliegtuig een stand heeft die thans gevaarlijk is. Droeve toestanden. Volgens 'betrouwbare berichten1 is de toestand in Mexico: zoo droevig mogelijk. Overal heerscht ontevredenheid, armoe de, ellende e.n honger, en velen zijn da wanhoop nabij Walter B. Sanders, een bekend Ameri kaansch journalist, schrijft naar aanlei ding van een persoonlijk onderzoek dat hij1 ter plaatse heeft ingesteld: j,Om zich een juist beeld van de toestanden in Mexico, te kunnen vormen, moot men het la'nd gezien hebben. Ge rechtigheid bestaat er niet meer; zedelijk heid en vrijheid zijn reeds lang verdwe nen; onder de regeeringsambtenaren hcerscht de meest verderfelijke) corrupt tie- Ja, als men dat niet éigen oogen' heeft aanschouwd dau kan men naar huis gaan, om na te denken over de „vorderingen die cle beschaving" daar gemaakt heeft, als men ten minste er niet gek va.n gel worden is- Het vólle van Mexico is niet alleen beroofd van zijp! godsdienst, ook van zijn recht op arbeid, zijn eigendoms recht, en kiesrecht, alles is bet ontnomen, het mag zelfs de waarheid niet meer vernomen omtrent don toestand m het land. De onzedelijkheid heeft nog nooit zulke afmetingen aangenomen in Mexico als tegenwoordig. Tamp-ico, een stad eenige mijten va.n Texas verwijderd, is in den vollen zin van het woord een hel- Do toestanden op zedelijk gebied in' Tijuana1 in Bieneden-Californië,. tarten iedere be schrijving. Over geheel Mexico gaan' als sombere spoken rondziekte, honger en el lende-, Op onrustbarende wijze breidt do melaatschheid zich uit en de regeering neemt geen enkelen maatregel; zij trekt er zich niets van aan- „Ejl Universal" een der meest invloed rijke kranten van Mexico, berekent het aantal melaatsche-n op 50.000- Honger, ziekte en vervolging ontvolken stad en land. Do vruchtbaarste landerijen liggen braak. Ei' is geen zaaigoed meer, want het zaad is reeds voor den oogst gestolen. Aa.n veeteelt wordt niets meer gedaan, daar de roovers, die het geheele land onveilig maken, het toch afnemen en wegvoeren." Eon ander zeer bekend Engelsch jour. nalist schrijft, reeds gedurende eenigen tijd een serie artikelen in het Engelschei dagblad „The Universe", naar aanleiding van zijn verblijf van meerdere jaren in Mexico. Hij deelt mede, dat do toestand in Mexico voel treuriger is dan eenig mensch kan verufoederi- Volgens zijn oor deel hebben hot bolsjewisme, het commu nisme en het socialism^, of liever die drie tezamen Mexico gemaakt tot het on gelukkigste land van de geheele we reld. „Mexico, zoo schrijft hij in zijn laat ste artikel, een land dat feitelijk over vloeit van melk en honing, eon heerlijk land, dat door do natuur gezegend is met alle mogelijke rijkdommen die denkbaar zijn: goud, zilver en kostbaar gesteente, olie, verschillende fijna houtsoorten, vrucht- haar bouw- en weiland, allerhande vruch ten en bloemen, datzelfde Mexico- is tengo. volg-e van de slechte economische politiek en door de tegenwoordig© vervolging het armste land der wereld geworden- Een stout interview van Lloyd George. In het Berliner Tageblatt publiceert de hoofdredacteur Theodor Wolff een inter view met Eloyd George over de groote problemen der internationale politiek. Hij is van meening, dat het bolsje wisme in "Rusland nog gedurende een reeks va;n jaren, misschien tien of zelfs twintig, zal blijven heerschen en dat het zal worden opgevolgd door de dictatuur. Dictator kan een man van het type van Trotski worden, dien Lloyd George als- den bekwaamste van allen beschouwt. Wanneer Rusland opnieuw in de poli tieke arena verschijnt, zal daardoor de positie van Duitsclïland aanzienlijk ver beteren wegens do overeenkomst van be langen in sommige opzichten tusschen Dui-tscliland en Rusland. Lloyd George gaf te verstaan, dat hij- de politiek dor Engelse-hen afkeurde, wier laatste wijsheid eon afbreken der betrek kingen met Rusland geweest is. Hij1 noemde den arbeid van Slrese- mann een voortreffelijk politiek. Tot een herziening van het Verdrag van Versail les kan men slechts door den Volkenbond komen. Een ontvoering in Marokko. Uit Casablanca wordt gemeld, dat vier Europeanen niet zijn teruggekeerd van een jachtpartij in de streek van Beni Mellah, welke buiten de zone ligt, die volkomen; in do hand der Fransehen is'. Volgons de Temps zijn de ve-rdwenenen familieleden, van resident generaal Steeg en wel zijn schoonzoon en een neef, beiden met hun vrouwen. Zij zouden door opstandelingen zijn weggevoerd. De overheid hoeft reeds maatregelen getroffen om hen te ontzetten. De overstroomingen in Servië. Do overstrooiningen. in Servië duren voort. Het peil der Save en Drina is- mee-r dan 3 meter gestegen in den loop der laatste dagen. Tal van dorpen staan onder water. De schade- wordt op mil- lioenen dinar geschat. Tot nog too is er geen enkel slachtoffer. De financieele toestand van Oostenrijk. De Oosten rijks'ehe minister van Finan ciën dr Kienböck heeft in den Nationale-n Raad een overzicht gegeven wan de fi nancieele vooruitzichten voor 1928. De algemeen© indruk wijst lip een overwe gend guns-tigen toestand. De stabiliteit van de valuta, liet actief van de staatshuis houding en de langzamerhand verminde rende economische crisis, waarbij de mo gelijkheid tot het opnemen van een bui- tenlandsche leening door de toestemming van de financieele commissie van den Volkenbond, zijn alle factoren voor den gunstigen toestand. De ministervan Fi nanciën .hoopt binnenkort ook nog de noodi-ge toestemming te verkrijgen, van de Commissie van Herstel, waarna Oos tenrijk op de internationale financieele markt zal verschijnen. Aan het slot van zijn verklaringen woes (le minister van Financiën op het groote belang van een gezonde ontwikkeling van den landbouw in Oostenrijk voor den eoo- n-omischcn toestand. Wat de spoorwegen betreft, hiervoor behoeft de staat niets uit to geven. Reeds konden eenige schulden aan den staat door do spoorwegen terug betaald worden. Dr Kienböck was zeer optimistisch gestrand omtrent don econo- mischen toestand van Oostenrijk in de naaste toekomst. Een Japansch luchtschip vergaan. Het. luchtschip) „N 3", dat deelnam aan de Jap'ansche vloolmanoeuvres, is in vlammen opgegaan na een noodlan ding in de baai van Tokio. De bemanning is -gered, doch een der inzittenden werd ernstig gewond. Het luchtschip- was van Italiaansch model en vervaardigd in do fabrieken van generaal Nobil-e-, die zooals men weet met Amundsen m het luchtschip- „Nor-go" den Noordpool overvloog'. Korte berichten. Te Belgrado werden in de wo-ning eene-r studente, die de onderafdeling van do roode hulp-bewegin-g bestuurt, h u i s- zoekingen -g e d a a n éu communisten gearresteerd. Onder de gearresteerden be vindt zich de bekende communistische agitator Sincin' Miliutsch. De verduistering uit de kas van den Rijksbetaalmeester te Dusseldorf blijkt voel hoog er dan aanvankelijk word ver ondersteld. Do ontrouwe kassier heeft zich niet minder dan een V2 miillioon mark toegeëigend. Naar de Tribuun uit Brescia meldt, is daar in een kazerne oen hand gr af. naat ontploft, waardo-ot' oen officier ©n 35 soldaten gewond werden. Don of ficier werden beide- handen afgerukt. Officieel wordt meegedeeld, dat aan de mijnwerkersstaking in Astu. rië eeP einde gekomen! is, do-ordat de werklieden voorstellen gedaan hebben, dié, met behoud van do I oonen, oeirt geleidelijke vermeerdering van do produc- tie beoogen. Primo de Riivèra heeft zich' met dez-e oplossing zeer ingenomen ge toond Te Briinn (Tsje-ehouSlowakijie) is in hot gebouw- van het secretariaat der com- munistenpartijj en van de communistische jeugdorganisatie huiszoeking gedaan- Doel ervan was he-t opsporen van anti-militaris tisch propaganda-materigab Er is eem groo-te voorraad vlugschriften gevonden!- Van het Hof. H. M. de Koningin komt hedenavond uit Het Loo voor enkele dagen te 's-Grd- venliage. Prins Hendrik zal Maandag 28 Nov. het. nieuwe gebouw dei' Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht te 's Hertogenbosch officieel openen. Prins Hendrik zal Dinsdagmorgen een bezoek brengen aan Iloogeveen. Er zal een bezo-ek worden gebracht aan den ge meentelijken proeftuin. Daarna zullen wor den bezichtigd de- fabrieken van vezel- producten- en aluminium van de N. V. Ho-nindo. Vandaar vertrekt de prins naar Emmen. De ex-keizer e-n Doorn. Naai' het V. D,-bureau verneemt heeft de ex-keizer liet plan opgevat voor de ge meente Doorn, als bewijs van erkentelijk heid voor de hem verleende gastvrijheid een rosarium te doen aanleggen in het hem toebehoorende deel van de Gezichts laan, dat aan het IJskelderbo-sch grenst. Met de uitvoering van dit plan is re-edisi oen aanvang ge-maakt. Tot den rozentuin, waarin talrijke ban ken zullen worden geplaatst, zullen hoofd zakelijk de inwoners van Doorn en de logeergasten toegang hebben. De ex-keizer hoopt met dit plan, waarvan de uitvoe ring is opgedragen aan de firma P. van Noordt en Zoon te Boskoop, het zijne bij te dragen tot de bevordering van het vreemdeliug-enbezoek aan Doorn. Do Zuiderzeewerken- D-e Mij- tot Uitvoering van Zuiderzeeu werken heeft, naar gemeld wordt, onder hands op-gedragen aan de firma -Jo-h. Kraayeve-ld te Sliedrecht, en de Mij- tot Aanneming van Waterbouwwerken te Bus- sum voorheen L- J. Volker, het maken- van den Zuidelijken Afsluitdijk aan het ontwo-rpen Boezem-meer tusschen het eiland Wieringen en he-t vaste land van Noord-Holland, met bijkomende werken. D-e duur van dit werk wordt geraamd op dri-e jaar, terwijl de kosten ongeveer ch'ie milliocn. zullen bedragen1. Terugtocht van „D-e- Po-stduif"- Luitenant Koppen seinde Zaterdag uit. Allahabad aan het Haagscha Anetaikani toor: Na ee-n vlucht van 4 uur en 3 kwartier zijn wij uit Calcutta! alhier aan gekomen. Wij hadden een! goede reis. D-e landing ging vlot. Morgen vertrekken wij naar Karachi- En gisteren werd uit Karachi geseind: Wij zijn hedenmorgen te Allahabad op gestegen en Ua een vlucht van 10 uur te Karachi -gedaald- De landing geschiedde vlot. Morgen vliegen wij verder naar Ben der Abbas- Wanneer zich geen verdere tegenslagen voordoen, zal luitenant Koppen a-s. Vrij, dag weer in Amsterdam kunnen 'zijn- 't Z ij n geen boerenknechten! De N. Pr. Gr. Crt. geeft het volgende „nootje" te kraken: Och, och, wat kan men tocli soms zijn eigen glazen ingooien 't Was in de Tweöde Kamer. Aan het woord was de „ontwapenaar" Ter Laan, die het niet goedkeurde, dat de minister van oorlog geen politieke propaganda in de kazerne duldt, met name niet van de socialisten, die ontwapening wenschen. De stoere Weitkamp interrumpeerde: „U neemt toch ook geen knecht, die uw boel in brand steekt!" Waarop volgde: „Het (n.l. de officie ren) zijn geen boerenknechten, maar vol ledige en volwaardige burgers van den Nederlandschen Staat". Waaruit dus gevoegelijk de conclusie mag worden getrokken, dat, naar de mee-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1