DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Dit de Pers. ZoekMfjes. it de Provincie. Gemeenteraad van Goes. VAN VRIJDAG 21 OCT. 1927. No. 18. De Dinsdagavond. Sinds jaar en dag bestaat de gewoonte dat de leden der Eerste Kamer 's Dinsdags- avonds halt' negen worden saamgeroepen. Dien avond heelt dan gemeenlijk een korte openbare zitting plaats, terwijl den volgenden Woensdagmorgen met volle kracht wordt door gearbeid. Die Dinsdagavond, zegt de „R otterdam- m e r" heeft het den la^tslen tijd zwaar te verantwoorden. Vooral bij de journalisten, die hun kost baren tijd moeten geven voor een avondwan deling naar het Binnenhof, waar van een doorgaans onbeteekenende samenkomst een verslag dient te worden opgesteld. De üinsdagavond-saamkomst is het mikpunt geworden van journalistieke spotternijen. Booze woorden worden daarbij gesproken aan het adres der senatoren, wien verkeerde winzucht wordt ten laste gelegd. Immers de leden der Eerste Kamer ge nieten geen salaris; alleen vrij reiskosten wordt hun verschaft, terwijl den leden, die buiten Den Haag wonen, een bepaald be drag per zitting als vergoeding voor verblijf kosten wordt toegekend. Door nu het getal zittingen met de Dins- dagsche saamkomst te belasten, heeft een onredelijke benadeeling van 's rijks schatkist plaats zoo luidt het verwijt. Onredelijk is het verwijt. In de eerste plaats omdat verschillende leden zóó ver van Den Haag verwijderd wo nen, dat zij om de samenkomst van Woens dag te kunnen bijwonen, Dinsdag reeds huis en haard moeten verlaten. Alleszins billijk is het hun daarvoor de vergoeding niet te onthouden. Dan wordt óok de Dinsdagavond niet in ledigheid doorgebracht. De openbare zitting is meermalen noodig voor vaststelling van het. werkplan. Zal af wijking van het voorstel der Centrale Sectie practisch mogelijk zijn, dan is dergelijke aparte sessie noodzakelijk. Na de publieke saamkomst heeft bovendien meermalen afdeelingsonderzoelc plaats. En eindelijk plegen de Kamerfracties dezen avond te benutten om vóór of na de zitting te vergaderen. Waarlijk de Dinsdagavond verdient betore reputatie dan hem in het journalistieke kamp gegund wordt. Aan het prestige van den senaat doet hij geen atbreuk.- Wel zon door voortzetting van de campagne het journalistiek prestige in het gedrang, kun nen komen. Sissen links. Bij den aanvang der behandeling van liet ontwerp-schoolwet in den Duitschen Rijksdag gaf de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken daarop een korte toelichting, welke hij aldus besloot „Onze beschaving berust op christelijken grondslag. In dezen tijd van teugeloosheid moeten wij de jeugd in. staat stellen zich tot waarlijk vrije mannen te ontwikkelen. De ware vrijheid kan echter slechts bestaan waar de mensch gebonden is aan God. Wie in over eenstemming met de wenschen van de ouders de christelijke school steunt, dient de karak tervorming van de jeugd en zoo wordt de schoolquaestie tot een volksquaestie. (T o e- j uicliing en rechts, sissen links.)" Toejuichingen Rechts, sissen Links. Deze enkele toevoeging in het verslag der ministeriëele rede, zegt het „C entr u m", spreekt boekdeelen. is de mogelijkheid van afwijking voor het verlofspersoneel van de bezoldiging, die voor het beroepspersoneel geldt De heer Duymaer van Twist (A.- R.) bepleitte bezoldiging op gelijken voet van reserve- en beroepspersoneel en wilde daarom geen wijziging van art. 9. De beer V a n D ij k (A.-R.) btoogde, dat bet verschil in positie tusschen verlofs- en beroepspersoneel gelijke bezoldiging niet wettigt. De beer Dekkers (R.-K.) betwistte, dat ongelijkheid in de bedoeling van den wetgever gelegen heeft. De heer T i 1 a n u s was het eens met de regeering, dat gelijkheid onjuist is. Art. 9 moet gewijzigd worden, zoodat misver stand en kostbare procedures zijn uitgeslo ten^ De heer VanRappard (V.-B.) sloot zich aan bij het regeeringsvoorstel. De Minister van Oorlog verde digde de wijziging, daar onderscheid moet bestaan. Hij is bereid, reserve-kapiteins na 15 dienstjaren eenzelfde salaris te geven als beroepskapiteins met 15 dienstjaren, doch hij aanvaardde algeheele gelijkstel ling niet. Art. 9 werd aangenomen met 48 tegen 36 stemmen. De eindstemming zal worden gehouden op nader te bepalen dag. Landarbeiderswet. De wijziging van de Landarbeiderswet werd zonder gedachtenwisseling of hoof delijke stemming aangenomen. Zij heeft in hoofdzaak de strekking de verleening van voorschotten in administratief opzicht te vergemakkelijken, in den loop van de ont eigeningsprocedure enkele verbeteringen te brengen en de rechten, waarvan vrij stelling van betaling kan worden verleend, met enkele te vermeerderen. Hcoge Raad van Arbeid. Daarna kwam aan de orde het wetsont werp betreffende een wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid. De voornaamste verschillen dezer wette lijke regeling met den bestaanden toestand komen hierop neer, dat de minister niet per sé voorzitter van den Raad behoeft te zijn (de Raad zal hem zelf kiezen), dat de Raad voortaan niet alleen op aanvrage van de hoofden van departementen van al gemeen bestuur, maar ook „uit eigen be weging" dezen van advies kan dienen en dat het maximum aantal zijner leden van 48 op 60 zal worden gebracht. Er werden breedvoerige beschouwingen over dit ontwerp gehouden, waarbij bleek dat er over het nut van dezen Hoogen Raad zeer verschillend gedacht wordt. De Minister zal vandaag de sprekers be antwoorden. Gisteravond vergaderde de Gemeente raad van Goes voltallig. Voorzitter de Burgemeester, die met gebed de verga dering opent. TWEEDE KAMER. Reservepersonee! landmacht. In de vergadering van gisteren werd de behandeling van do wet op het reserve- personeel der landmacht voortgezet. De voornaamste verandering, welke de minister op het oog heeft met dit ontwerp FEUILLETON KRONKELENDE PADEN. Vrij naar het Engelsch. o- We zullen Emily rustig laten vertellen en Anemen hierbij afscheid van de beide vrieiodinnen om eens een kijkje te nemen in hét rustige Engelsche gezin, dat Emily verwisseld had voor het zwervende leven van ehn soldatenvrouw. Op die manier ver mijden wij tevens het monotone, dat een lang® zeereis altijd met zich brengt. HOOFDSTUK III. Cjp een mooien najaarsavond zat me- vroüw Murray brieven te schrijven in de ontbijtkamer te Backtand. Haar jongste dochtertje zat naast haar. „Maatje, ik vind Anna niet half zoo aardig als vroeger", zei kleine Lena, die in een groote stoel gedoken zat met haar kin rustend op haar handein. „Hoe mean je dat?" vroeg haar moe der verbaasd. „Wel maatje, sinds Emily weg is en Harry Butler, geeft Anna nergens meer om. Vroeger was ze altijd zoo vriendelijk voor me; ze overhoorde me mijin lessen en babbelde met me en bracht me naar Ijigekomen stukken. Goedkeuring van diverse raadsbesluiten Bericht van den heer W. Kakebeeke, dat hij zijne benoeming tot Regent van het Gasthuis aanneemt. Bericht van Mej. J. H. de Jonge, dat zij hare herbenoeming tot gemeente-vroedvrouw aanneemt. Jaar verslag van den A. N. W. B. Toeristen bond voor Nederland over 1926. Circu laire van den Nationalen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „M-e-rc-urius", waarbij de aandacht wordt gevestigd op verkeerde practijken van particuliere plaatsing-bureaux voor handelsbedienden. Ze worden alle voor kennisgeving aan genomen. Een schrijven van de federatie van gemeente-personeel inzake de corruptie bij enkele gasbedrijven, gaat naar B. en W. om prae-advies1. Bij liet voorstel tot het opnieuw vast stellen der vergoeding aan de bijz. lagere scholen, volgens art. 101 der L.O. wet over *1922, '23 en '24, zegt dhr G o e d b 1 o e d, dat het aan de fin. com missie is -opgevallen, dat bij deze bere kening ontbreekt een post voor admini stratie van de Openbare Scholen. Het is wel wat moeilijk, dit bedrag juist op te geven. Men moet het schatten. Maai aan den anderen 'kant hebben de bijz. school; en nu nu is ze zoo sa;ïi em aldoor uit haar humeur." „Ik geloof, dat je je zuster wel een beetje hard valt, Lend, je moet niet ver geten, hoe Anna Emily mist, het is een heel verlies voor haar." „Ja!, maar dat is het voor u en vader net zoo goed; om van me zelf maar niet eens te spreken; bovendien er is nog iets anders. Toen ze me een paar avonden geleden mijn catechismus over hoorde, wees ze me er op, dat ik niet al leen Gods wil moest doen als het me ge makkelijk viel, maar juist als het me tegenliep, moest ik er aan denken, dat Hij me kon zien. En nu doet zij zoo!" Mevrouw Murray liet het kind maar doorpraten, z-e wist niet wat ze zou ant woorden. Ook zij had gezien en het speet bahr erg, dat Anna nog niet vast genoeg in baar schoenen stond om haar deel in de beproeving te dragendoch z-e voelde met haar kind mee en daarom kon ze er haar niet hard over vallen; doch nu, wat moest ze Anna's eigen leerling nu antwoorden? en terwijl ze aarzelde, barstte alle opgehoopte ontevredenheid van het kleine meisje weer los. „Maatje, u moet toch ook wel voelen, hoe saai het nu in huis is; niemand! maakt muziek, niemand leest er voor en bij 't eten spreekt niemand een woord." „Maat Leni, dat is toch niet allemaal die schuld van die arme Anna." scholen recht op vergoeding voor admi nistratie. Spr. wijst er op, dat -enkele hijz. schoolbesturen te Dordrecht te dezer zake in hooger beroep bij de Kroon zijn gegaan. Toen is gevallen het Kon. Besl. van 27 Mei '26, waarin dit recht der Schoolbesturen werd vastgelegd. Als norm voor deze kosten werd aangegeven 50 cent per leerling. De Raad zon daarom verstandig doen, voor de administratie der Openbare Scholen een schatting te doen, zulks om te voorkomen, dat de Schoolbesturen ook hier in hooger beroep zoud-en gaan. Spr. zou gaarne zien, dat deze kwestie in onderling overleg met de Schoolbestu r-en werd uitgemaakt, temeer daar de verhouding tusschen het Gemeentebestuur ën de Schoolbesturen hier zoo uitste kend is. Die voo r z. zegt, dat hij dezen middag voor het eerst v-an dit Kon. Besluit heeft kennis genomen. Het is heel m-oeilijk, v-an deze kosten een schatting te maken. Spr. wil w-el toezeggen, dat B. en W. d-eze zaak nog eens zullen overwegen. Anderzijds zou Spr. het wel gewenscht vinden, als zij in hoogste instantie werd beslist. Dhr Goiedbloed: U hebt een uit spraak. D,e voorz.: maar geldt die ook voor Goes-? Dhr Go-e-dbloed meent van wel. Na -eenige discussie wordt besloten het voorstel aan le houden. Tot ambtenaar van den Burg. Stand (vacature wijlen den heer v. d. Bout) wordt benoemd dhr .A L. van Melle en in de vacature-van E-s dhr F. Bazen benoemd commies ter secretarie alhier. Riol-eering. B. en W-. stellen, zoo als wij uitvoerig gemeld hebben, voor, de sloot langs den Parallelweg te dempen, en een beteren waterafvoer naar Üe Poel tot stand te brengen. Dhr v. P-oelgeest kan zich niet met dit voorstel v-ereenigen. Spr. heeft al meermalen gevraagd naar een groot, af doend plan. Het nu aanhangige plan br-engt geen oplossing. De stank wordt -eenvoudig v-erplaatst .Septic-tanks zijn voor zuivering van afvalwater niet vol doende. Dhr G o -e d b 1 o -e d acht een verplaat sing van -d-en stank 500 M. verder al een groot voordeel. Dhr van Poelgeest vreest, dat de stank -op den verdereh afstand wel 10 maal zoo groot zal worden dan nu. Dhr Eckhardt zou de ri.oleering niet in d-e sloot, maar in d-en vasten grond aan den kant van de sloot will-en leggen. Dan wordt het plan goedkooper. Dhr Rothuizen ter vergadering ge roepen, antwoordt, dat dit maar overeen korten afstand kan, want d-e rioolleiding moet dan al heel Spoedig in schuine richting geleid wo-rden, gezien het eind punt. Dhr Buis vraagt, of het nu aanhangige voorstel past- in het eventueel later in te dien-en groote plan. Dhr Rothuizen kan daarop moeilijk antwoorden, omdat eon groot plan nog niet vaststaat. Het gaqt er nu maar om, den stank wat te v-erplaatsen en de ver vuiling van d-e polder-sl-ooten tegen te gaan. Het voorstel wordt hierna aange nomen (tegen dhr van Poelgeest). Aankoop van stoepen. B- en W- verzoeken machtiging tot aankoop van stoepen biji voorko-me-nde gelegenheden- De voorz. zegt, dat tegen een der gelijke machtiging Ged. Staten geen be zwaar hebben. Dhr. Oruc q vraagt naar de bedoeling van dit voorstel. Krijgt ieder particulier desverlan-gd een gratis-stoep? De voorz.' zegt, dat natuurlijk door B- en W- alleen gerekend wordt met de bevordering van de veiligheid vanl liet verkeer. Spr. denkt aan de Ganiz-epioort straat e-n Klokstraiat- Ook heieft spr. gel hoord, dat men in de Korte Kerkstraat wel trottoirs wil hebben. Natuurlijk wordt iedere aanvrage op zichzelf beoordeeld- Ui o O' i i n g van zieke en aarn- plant van nieuwe boomen. Vo-o-r dit voorste-l in behanldeli'nlg komt, leest, de secretaris nog voor een schrijven van den Inspecteur van het Staatsbos,rhbehe-er. Deze gaal in hoofdzaak accoord met het voorstel van B. en W. en wil slechts in enkele onderdeel en wijziging'. „Voor een groot deel wel, ma; u w-eet wel, als er een van. ons boos kijkt, dan drukt dat ons allemaal. Ze geeft nergens meer om; zelfs haar kleeding is slordig. O, mama, ik zou haast wenschen, dat Harry Butler maar nooit hier was geko men, ofschoon ik veeil van hem houd, maar sinds zijn komst i-s alles1 veranderd." „Lena, je bent ontevreden, je moest liever aan je eigen tekortkomingen denken, dan alles aan jö' oudere zuster te wijten." Maar Lena was nu eenmaal uit haar humeur en moest haar overkropt gemoed luchten. „O mama, iedereen is weggegaan, niets prettigs blijft er over; die lieve Sir John en Lady Krtowles zijn vertrokken en Eleanor is ook al weg en zelfs Nina Vivi-an is niet meer thuis geweest sinds ze naar mevrouw Hodge is gegaanwerke lijk, het eenige prettige, dat ik op het O-ogenblik kan bedenken, is, dat oom en tante Grey spoedig terug zijn, maar het is he-el akelig te denken, dat Emily en Harry niet mee zullen komen." Juist op -dat o-ogenblik kwam zij, di-e het onderwerp van het gesprek uitmaakte, Anna, binnen; ze had een li-ef gezichtje, ondanks alle slechte dingen, di-e tegen liaar te berde gebracht waren, en Lena keek dan ook 'n beetje beschaamd. Doch he-t was waar, er lag een erg lustelooze trek op baar gelaat, toen ze zich op de eerste stoel de besta neer liet vallen en haar hoed afzette. Dhr Koning erkent, dat een groot aantal hoornen er slecht uitziet- Maar Spr. slaat toch eenigszins sceptisch tegenover het voorstel om een algeheele opruiming de houden. De iep is op onzen Zeeuwj schen kleigrond niet zoo gemakkelijk te vervangen. Hij is d e boom voor Zeeland. Hij bezit eigenschappen, die alleen de beuk en eik met hein gemeen hebben, maar beide laatste boomen doen het op onzen gro-nd niet best- Wat linden betreft, deze zijn nagenoeg ni-et verkrijgbaar- De esc-hdo-orn vindt spr niet mooi. Van ka; stanjes krijgt men veel ro-minel in de stad. Spr. wijst er op; dat men wel eanls van een groote opruiming spijt zou kunnen hebben als later de middelen tot bestrijj. ding der iepziekte eens succes zouden! hebben. Spr- zou dit jaar nog zoo zuinigjes mogelijk willen rooien- Over enkele, jaren zijn er misschien gemakkelijker linden te bekomen. De voorz. antwoordt, dat hij de ge- heele wandeling doo-r de plantsoenen met den tuinarchitect Springer heeft mee gemaakt. Spr. beroept zich op diens adr vies om spoedig te rooien. Hoe langer men wacht, ho-e minder het hout waard wordt. B- 'en W. willeb wel rekeniinjg houden met de wenschen! van het Staatsl boschbeheer. Dhr Koning blijft er bijl, dat voor heir. beplantmg voor Goes alleen in aanmer king komen linden en esch-dooms. De eersten zijn niiet te krijlgen, de- laatste zijn bij aanplant op groote schaal niet mooi. Dhr Crucq dringt er sterk op aan, dat voor den aanplant van jonge boot men overleg gepleegd wordt mlet den heer Springer. Het komt hem] voior, dat dit vorig jaar niet is gebeurd. Dhr Koning wijst er op; dat de minder goede kwaliteit van de vo-rig ja,ar aangeplante hoornen te wijten is aan de sc-haarschte van goed materiaal. De voorz. zegt, dat met het door den lieer Koninlg gesprokene rekening zal worden gehou den'. De voorz. deelt mede-, dat B- en W- mede uit paedagogische motiewen, een bo-oimplantdag voor de jeugd willen orga; nisee-ren. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aanf genomen. Verbod van s-c-hoon spoel len van straten'. 'Ook dit voorstel wordt aangenomen'. Alleen vraagt dhr Buis, de straten van gemeentewege beter dan tot dusver te doen re-inSgen, Spr.. meent, dat er straten zijn, waar de get m-e-entelrein-iginig in geen jaar komt- Dhr v. P-oelgeest dringt er op aan, dat de gemeente nu zelf het voorbeeld: göeft en bij! straataanleg het zanld er ni-et meer zal inspuiten. De niet genoemde voorstellen wordenl z.h.st. aangenomen. De rondvraag' leverde niet veel op1. Alleen vxo-eg dhr Crucq naar het praie- advies van Bi- en W- over zijn motie mzake het personeel der gasfabriek. De Ik heb veel respect voor de kunstvaar digheid van vele wielrijjders- Het is inderdaad een kunststuk als men op een vrij drukken weg rijdt zo-iïder do fiets vast te houden en bo-venüien; nog kans ziet eert sigaret aan te steken. Nog kraniger is 't natuurlijk als men op een motorfiets zijn handen vrij' weet te houden. Toch zou ik aan dergelijke kunsten^ makende fiets- en motorrijders den ra,ad willen geven, maar liever in' de eenzaain1- heid van hunne prestaties te genieten. D-at ze hun eigen levetnl en gezondheid! niet achten is tenslotte daaraan toe. Maar het is, dunkt me, niet nioodi^ dat ze, zooals ik het deze week 's avonds zag, indien al niet het leven, dan toch in elk geval de veiligheid van anderen in gevaar moeten brenigen. OPMERKER- voorz. zegt toe, dat dit spoedig zal uit gebracht worden. Hierna geheime zitting- Het Dresdener Kreuzchor te Middelburg. Gisteravond heeft h-et Dresdener Kreuz chor m de Nieuwe Kerk te Middelburg een concert gegeven- Er was veel belangstelling. De groote kerk was geheel -gevuld. Ook uit andere plaatsen o.a. uit Goes, waren vel-en' opge komen om deze Duitsche zangers te hooi ren. Reeds in de 13e eeuwt werd aan de Kreuzkirche te Dresden een kerkelijke zangschool verbonden, waarin knapen en jonge mannen in den kerkzang werden geschoold. Evenals de Thomasschool te Leipzig, waar eens Joh. Seb. Bach Cantor was bleef de Kreuz-schule na dei Hervor ming bestaan en in Diuitschland een mid'. delpunt van kerk-muzikaal leven. Tal van componisten van beteekanis hebben aan de Kreuzschule hun eerste vorming, te danken Reeds meermalen maakte het Kreuz. chor een tournée door ons land, meest al voor een of ander sympathiek doel. Zoo bezoekt het ook thans, onder ausi piciën de-r Nederlandsch-Duitsehë ver- eetatging, de voornaamste steden van ons land, terwijl de baten ten go-ede komen aan vereeniging-en voor heit uitzenden van zwakke- kinderen naar buiten. De organist der Nieuwe Kerk, de heer Ferwerda, leidde in met een Fantasie en Fuga in c moll van Bach en had daajri hij- gelegenheid te toonen dat Middelburg weer een bekwaam organist rijker is ge worden. Het koor staat onder d-e professorale leiding van Otto Rj-c-hter, wi-ens naam De Weduwe BETJE ASSELMAM wonende te Hengstdijk bij Hulst, in Z.-Vlaanderen, wordt 1 Nov. a.s. 105 jaar. is de oudste vrouw van Nederland. „Ben je moe; mijn kind", vroeg haar moeder vriendelijk, w-aut ze zag, dat haar dochter niet gelukkig was. „Ee,n beetje, da.nk u mama. Nu moet ik naar boven", en terwijl ze dit zoide, verliet ze de kamer. „Nu ziet u, mama is dat nu niet genoeg om ons allen uit ons humeur te brengen! men zo-u denken, dat ze alles op de wereld verloren had en niets meer was overgebleven om dankbaar voor te zijn." „Lenai, schaam je", zei haar moeder ontstemd; waardoor Lena in sni-kken uit brak en wegliep, terwijl ook haar moeder groote neiging voelde om eens goed uit te huilen. Ook zij mi-stte haar dochter zoo. Ondertusschen was Anna naar „de meis jeskamer' 'gegaan, waar Emily en zij zoo gelukkig waren geweest, waar alles nog scheen te h-erinn-eren aan het gelukkige verleden. Maar toch zag het er niet uit als in vroeger dagen; de leeg-gemaakte bo eken planken waren leeg gebleven, de pia-n-o was gesloten, de muziek lag er op verspreid; in de vazen waren geen bloe men en Anna's geliefde planten stonden te kwijnen in de bakken; het trok haar aandacht, toon ze de kamer binnentrad. Ze ging naar het raam en begon luste loos de droge blaren af te plukken. Maar al gauw dwaalden haar gedachten af. Ze ging zitten -en treurig mompelde ze: „O Emily, Emily, zul je n-u nooit meer terug "komen?" Al was Lena's oordeel over haar zuster 'misschien wat hard geweest, de beschul diging was maar al te waar. Zij had geheel den moed laten zakken, sinds Emily en haar man vertrokken waren, ze had haar geeistkrac-ht, haar evenwicht verloren. Inderdaad, het was een beproe ving liaar geliefde zuster, haar beste vriendin te moeten missen, malar ze zag 'tniet, als iets gezonden do-or God. Ze zag haar ei-gen plicht nog niet voor zich. Ze las den Bijlbei werktuiglijk, maar leerde er niets uit; za knielde om woorden na te zeggen, maar bad niet, ze wist niet wat zelDond-erzoek was; haar zonden be leed z-e niet voor God. Deze laatste wa ren wel niet ernstig, maar ze werkten als meeldauw, ze zouden langzaam maar ze ker, haar karakter bederven en z,e wierpen pen schaduw ov-er het geluk van den lieeleu huiselijken kring. Ze gaf toe aan haar oude neiging „te dro-omen" maar z-e teerde op de herinnering va'n voorbij gegane vermaken in plaats van te den ken 'aan de toekomst; doch het kwam voor and-eren op hetzelfde neer, hef maak te haar zelfzuchtig, ze had geen tijd om aan anderen te denken, haar plichten ver- waarloOisde ze; -geen wonder dus, dat ze zich ongelukkig voelde en dat zich wolken hadden opgestapeld tusschen haar en den Hemel. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5