No. 16 Woensdag 19 October 1927 42e jaargang EEitSTE BLAD. Puistjes Buitenland. Bit ie Provincie. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Ontelbare; mal en A. C. Wm DER REST Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG euw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.06 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting Geen revolutie, maar reformatie. Is er bij onze tegenstanders! nog altijd veel misverstand ten opzichte van de vraag wat de Antirevolutionaire partij; is en wat zij wil, ook in den kring der naakte geestverwanten ein zelfs in eigen kring bestaan hieromtrent nog altijd min der heldere begrippen. Antirevolutionair, zoo meenen sommi gen, beteekent dat alles wat van revo lutionaire zijde wordt gedaan of voorge steld, moet worden afgekeurd. Wanneer van die zijde b.v. op sociale wetgeving wordt aangedrongen, dan volgt daaruit voor hun besef, dat wij ons daartegen in elk geval behooren te verzetten. En walmeer er dan in onzen kring zijn die ernstige critiek hebben op de tegenwoordige verhoudingen, en die op krachtig ingrijpen door de Overheid aan dringen, dan is menigeen er al heel gauw bij om dezulken1 een rood etiket op te plakken en te verklaren, dat zij1 van do aloude Antirevolutionaire beginselen zijn afgeweken. Die opvatting is echter niet juist, wat wel duidelijk wordt, wanneer wij de vraag stellen wat hot zegt Antirevolutionair te zijp, Op die vraag gevani we het gemakke lijkst een antwoord, als wa even onder do oojgen zien de vraag wat wij onder de be grippen revolutie en revolutionair heb ben te verstaan. Het ligt voor de hand, dat daarbij nog altijd gedacht wordt aan de groote, Fran- sche revolutie, die in 't begin van de vorige eeuw ?ooveel bloed lieeft doen stroomen en zoo ingrijpende veranderin gen beeft teweeg gebracht. We mogen ons echter op die omwen teling niet blind staren. Immers, bij nadere studie blijkt dat de toestanden in dien tijd langzamerhand zoo waren geworden, dat verzet wel niet kon uitblijven, en ook, dat die revolutie bij al het kwaad dat zij stichtte en bij al de gruwelen waarmee ze gepaard ging, toch ook veel goede gevolgen heeft gehad, ook voor ons land. Wij hebben daarom te letten niet alleen en niet in de eerste plaats op de revolutie- d 'a' d e n, maar veelmeer op do b e g i n s e- 1 e n waarvan die daden een uitvloeisel waren. En nu was het grondbeginsel der Fr ari sche revolutie d i t, dat het gezag van den mensch op den voorgrond werd ge steld. Er was een welbewust pogen om het gezag van de hoogste Majesteit, van den alleen souvereinen God aan te tasten. De Fransahe revolutie ging uit van het beginsel van het ongeloof, van verzet tegen den Heere God en zijne ordinantiën. Er was een pogen om den mensch te stellen op de plaats van God. Om het Woord van God te vervangen door de menschelijke Rede. De revolutionaire denkers en daders, stelden zich gezamenlijk op tegen den Ileere en zijnen Gezalfde, zeggende: laat ons hunne banden verscheuren en hunne touwen van ons werpen. Het streven was, om geheel „het raid onzes levens te revolveeren" om den band die ons aan God en zijn Woord bond losl te maken en het gevolg moest zijn het pogen om een andere wereld, om andere verhoudingen te krijgen, in overeenstem ming met de nieuwe denkbeelden. Tegen die revolutiebeginselen verzet zich de Antirevolutionaire partij. Zij wil geen revolutie, maar reformatie, terugkeeT naar het Woord en de wet van God. In- en uitvoerverboden. De Nederland sche gedelegeerde Wibaut beeft gistermiddag in de Volkenbondscon ferentie voor de afschaffing der in- en uit voerverboden een rede gehouden, waarin hij den Franschen gedelegeerde Serrus, die tot voorzichtigheid had aangemaand en had verklaard, dat er een conflict tus- sehen de nationale en de internationale economie bestaat, aanviel. Wibaut toonde aan, dat dit conflict niet reëel en ten hoogste tijdelijk en van voorbijgaanden aard is en deed een dringend beroep op de conferentie om bij de te ontwerpen con ventie niet de ernstige en onherstelbare fout te maken, de nationale belangen bij de internationale achter te stellen. De heer Colijn heeft met groote voortva rendheid bet congres tot afschaffing der in- en uitvoerverboden geleid, zoodat gis teren reeds een aanvang kon worden ge maakt met de behandeling van de ont- werp-conventie artikel voor artikel. in het gelaat verdwijnen spoedig door het gelaat 's avonds met PUROL in te wrijven en 's morgens met warm water en zeep uit te wasschen. 't Voldoet iedereen. Het Schoolwetsontwerp in den Rijksdag. Het debat over de Rijksschoolwet, waar mee de Rijksdag zijn winterzitting begint, werd geopend door een rede van den Rijksminister van binnenlandsche zaken, von Keudell, die o.a. verklaarde, dat het in het belang van de jeugd noodzakelijk is de kwestie van het godsdienstonderwijs langs wettelijken weg te regelen. De woordvoerder der soc.-democraten poogde te bewijzen, dat het wetsontwerp strijdig is met de bepalingen van de grondwet en kondigde het begin aan van een algemee- nen strijd tegen de versterking van den kerkelijken invloed op de school. De woordvoerders van de Duitsch-natio- nalen en het Gentrum spraken zich uit voor het ontwerp. De Duitsche mijnwerkersstaking. In de stakingssituatie in het Midden- Duitsche bruinkolengebied is in zooverre een verscherping ingetreden, dat pogingen worden in het werk gesteld verschillende mijnen volledig stil te leggen door liet niet meer uitvoeren van de werkzaamheden, noodzakelijk voor het onderhoud der mij nen. Dit klemt te meer, daar van de uitvoe ring dezer werkzaamheden vele groote be drijven afhankelijk zijn en de stad Ber lijn van deze mijnen ook grootendeels voor haar eleetrische kracht afhankelijk is. Een lange ditur van deze staking in den tegenwoordigen omvang zou tot een eco nomische ramp kunnen worden, daar ze in zeer belangrijke andere bedrijven wer keloosheid tengevolge zou hebben. Een suikerfabriek bij Dresden ligt reeds stil. De bemiddelingspogingen zijn dan ook in vollen gang. Minister Brauns verklaarde gistermiddag dat de partijen voor Donder dag tot een bespreking in het ministerie van arbeid zijn uitgenoodigd. Het mijn- werkersverbond te Bochum heeft een mil- lioen mark voor de staking ter beschikking gesteld. Een „moederschip" voor vliegtuigen. Een Engelsch blad geeft uitvoerige bij zonderheden aan over het groote nieuwe „moederschip" voor vliegtuigen, dat ge bouwd is voor de Amerikaanscho marine en dat op 31 Oct. in dienst zal worden, gesteld. Het is de Saratoga, een. gevaarte van 33.000 ton. Het bovenste dek is ge construeerd als landings'- e.n vertrekter- redn voor vliegtuigen. In het schip is ruimte voor 72 vliegtuigen. Met machine rieën, bewapening en eleetrische instal latie dat laatste van dein uitgebreidsten en modemsten aard komt dit schip waaraan een jaar of zeven, ziji het met wat onderbreking af en toe, is gebouwd op 50.000.00 v te staan. Er komt in Januari nog een zuster schip gereed van de Saratoga, n.l. de Lexington. Korte berichten. Venizelosi, die onlangs aan aderont- steking leed1, doch weer wat opknapte, zou wederom bedlegerig zijn. Aan da „Ti mes" wordt gameid, d;xt hij zich te Kanea (Kreta) bevindt. Er is een specialist uit Athene voor een consult ontboden, of schoon de toestand niet ernstig] is. Naar uit Moskou wordt gemeld, is Woejowitsj, die tegelijk met Trotski uit de executieve commissie der communis tische partij is' gezet, thans ook uit die communistische partij gestooten, omdat hij weigerde zich op last van de centrale) commissie naar Woranesj te gaan. De mijnwerkersbonden en de metaal- arbeidersbond in het Roergebied zijn voor nemens, met het oog op de toenemende duurte, de thans geldende loontarievenl zoo spoedig mogelijk op te zeggen. Een draadloos bericht maakt er mel ding van, dat de Sovjet-autoriteiten een lid van de vroegere Engelsche vertegen woordiging te Moskou Ediuard Charnock met vijf Rusisen gevangen hebben laten nemén, onder verdenking van spionnaige. De Petit Parisien meent te weten, dat, op voorstel van Briand, de minis terraad besloten heeft zijin goedkeuring te hechten aan de benoeming van Dovga- lefski alsi gezant der Sovjets te Parijs. Bij het spelen in: een zandgroeve in het Harburger stadspark zijn drie kin deren door een in beweging gekomen zand- magsa's bedolven. Uit Mexico wordt gemeld, dat langs de kust een hevige cycloon beeft gewoed, tengevolge waarvan drie dorpen zijn over stroomd. De schade is zeer groot. Duizen den personen zijn dakloos;. DE OPHEFFING VAN DEN INDIRECTEN VACCINE-DWANG. Nog deze w?ek een voorstel te verwachten. Op' de volgende vragen van! den heer Krijger, lid der Tweede Kamer, lo. Is de minister bereid mede te deel en of bij> de insp ectie voor den dienst der volksgezondheid reeds bekend zijö geworden gevallen van encephalitis of andere hersenaaridoeningen bij! personen, die met de nieuwe entstof tegen pokken werden geënt? 2o. Indien bovenstaande vraag in bel vestigenden zin mocht worden beanti. woord, is de minister dan bereid mede te deelen of bij reeds adviezen heeft ver zocht en ontvangen betreffende de vraag boe ter zake dient te worden gehandeld? 3o. Deelt de minister het gevoelen van prof. dr H. Aldershoff, directeur van 's Rijks serologisch instituut te Utrecht, uit gedrukt op pog- 1213 van1 de laatst ver schenen „Mededeelingen" van genoemd instituut, dat de indirecte dwang tot vac cinatie thans niet langer kan worden gehandhaafd, en, zoo ja, is Zijn Excel lentie dan bereid te bevorderen, dat voor stellen tot opheffing van; dien dwang ten spoedigste biji de volksvertegenwoordigijng worden ingediend? heeft de minister van! arbeid, lianjdeï en nijverheid geantwoord: 1. Na 22 Augustus, toen met de ver,, strekking van nouro-vaccine ©en aanvang is gemaakt, zijn aian de inspectie van de Volksgezondheid drie gevallen van de in! deze vraag bedoelde aandoeningen bekelnd geworden, waarvan bij onderzoek ééni waarschijnlijk en twee zeker bleken encel phalitis postvaccijnalis te zijn- Men bet denke hierbij!, dat sinds den! genoemden datum ruim 40-000 doses neuroivaccihé zijn afgeleverd, die zeker grootendeels gebruikt zulle» zijn. Er wordt op gei wezen, dat op naar schatting 550-000 en tingen met de sinds 1924, doch vóór '22 Augustus 1927 verstrekte dermo- vac cine, 118 gevallen van aandoening van het centrale zenuwstelsel zijn waargeno men, d.i. 0-21 per duizend. 2- Reeds na het eerst© geVal heeft de Gezondheidsraad vergaderd. Aangezien in het toen uitgebrachte rapport nog niet kon worden gerekend met de twéé sinds! dien' opgetreden positieve gevallen, heeft ondergeteekende een nader rapport ver zocht, dat hem 17 October bereikt hoeft, daartoe strékkende, dat, met behoud ovei rigens van de bestaainld© voorschriften, aan de regeering de bevoegdheid worde verleend om de betrokken voorschriften) tijdelijk buiten werking te stellen; sub sidiair om indien de voorschriften! niet gehandhaafd worden! de mogei lijkheid van bijzondere voorzorgsmaatre gelen te openen- Bovendien heeft het hoofdbestuur vart de Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst onder dagtee- kening van 14 dezer ondergeteekende in overweging gegeven den indirecten vacl cinatie'-dwang tijdelijk op te heffen- 3. Ondergeteekende bevordert, dat een ontwerp tot herziening der wettelijke be palingen in' zake den indirecten vacciv. natieidwang deze week het departement zal verlaten- D|© postvlucht uit Oost-In-die- Het Haagsch© Anetakantoor meldt, dat -blijkens telegrafisch bericht uit Bangkok da Postduif aldaar is aangekomen én een goede landing maakte- Toen het toestel naar de loods gerold werd, zakte het in den zachten grond. Bijl het vrijmaken kreeg het aan een der wielsteunen een lichte averij, waarvan de reparatie een opont houd van vermoedelijk twee dagen zal veroorzaken DeC-A-Oinhet Drukker si bedrijf. In „Het Tarief' van 15 Oct- geeft Mr Dr A- A. v. B,hijn, secretaris van de Federatie van werkgeversorganisaties in het drukkersheidrijf, antwoord op de vraag, waarom de Federatie tot opzegging der collectieve arbeidsovereenkomst is overgegaan- De bestaande C- A- 0., zegt de schrijver, is voor den tijd van twee jaren gesloten. Het huidige contract zou dus April 1-1- zijin geëindigd, wanneer het hoofdbestuur het vorige jaar geen maatregelen had voorgesteld, waardoor een verlenging met één jaar tot stalnd kwam- Nu was zeker de mogelijkheid aanwezig, dat men dit jaar de C- A- O- wederom m'et een jaar bad verlengd. Maardan bad het H.B. der Fedeu ratie daarvoor wederom de sanctie der alg. vergadering in Juni moeten vragen. Er was, vervolgt Mr v. Rihijin, natuurlijk geen enkele reden om het eene jaar de algem- vergadering wel te lateh be. slissen en het andere jaar niet. Waar de leiders van patroons en arbei ders wederzijds, met toestemming hunner leden, waren overeengekomen, da C- A- O. met een jaar te verlengen' en dit jaar nu om was, daar sprak het vanzelf, dat de C- A- O .werd opgezegd De Federatie gelooft voorts niet, dat het /wenschelijk is, een C- A. O- na een termijn van drie jaar stilzwijgend te con- tinueeren. Een C- A- O. moet niet als een nachtkaars uitgaan. Een! rustig voortgaan! van het eene jaair in! het andere zou bij de gezellen den ndriuk wekken, dat alles in het bedrijf zijn kalmen gang gaat. Bij de onderhandelingen bestaat voor de patroons de mogelijkheid om) nog weer eens duidelijk te doen uitkomen hoe groot de moeilijkheden zijn- Er zijn, zoo schrijft de beetr Van Rhijn, in de C- A- 0- nog wel bepalingen la vmden, welke de bedrijfslasten kunten' verminderen, zonder dat van gezellenzijde onredelijk zware offers worden gebracht. Op grond van hetgeen het voog© jaar gebeurd is, en van de inderdaad zware zorgen, waaronder tal van! drukkerijen!, vooral kleinere, gebukt gaan, ligt het naar de schrijver van oordeel is, voor de hand, dat de Federatie er prijs op; zen stellen opnieuw over de arbeidsvoorwaar den te spreken. waselitjl zich! Gebruikt de TGILET- em" MEDICINALE Zeepen wan Ass. Apoth LangeKerkstr 42-GOES Voorzittersvacature S. D. A. P. Het. Hdbl. verneemt, dat de heer Henri Polak kortgeleden beeft bedankt als voor zitter der S. D. A. P. Pogingen door andere leden vaii het Partijbestuur aangewend om hem op zijn besluit te doen terugkomen, zijn tot he den niet geslaagd. Ze worden echter voort gezet. A-R. Propagandaol ub's. Naar wij vernemen' heeft do Commis sie Van Uitvoering van het Verband van .A-R. Propagandaciubs het voornemen ge vormd om ook dit. jaar, evenals beide vorige jaren, aan de jaarvergadering van het Verband het karakter te geven van een' algemeen© cursus. De datum voor die vergadering is voorloopig bepaald op Woensdag 28 December, e.k. De Voorzitter der Commissie, die heer J. Schouten, beeft zich bereid verklaard op dien, cursus een onderwerp te behandelen, waarin het ka rakteristieke verschil van beginsel tus- sclien de A.-R. en de S. .G opvatting van de overheidstaak ten opzichte van het godsdienstig en geestelijk leven des volks naar voren komt. Het schema voor dien cursus zal verschijnen in het November nummer van het orgaan „Nederland en Oranje", uitgave van het bureau C. C. van A.-R. Kiesvereenigingem, Dr Kuyper- straUt 3, Den Haag. Biji tijdige bestelling a!an dat adres en bij; voldoende afname zal een extra1 oplaag van dit schema ter perse werden gelegd. De Gouverneur van Suriname gedagvU ard. In een ordonnantie van den gouverneur van Suriname, waarbij; Ds OnnekeS werd ontslagen, kwam in de overwegingen voor een bedeedigende uitdrukking ten opzichte van een lid der Koloniale Staten van Suriname. Dit Statenlid wilde op grond hiervan een strafrechterlijke vervolging uitlokken, maar deze werd door de Kroon gewei gerd. Thans is namens dat Statenlid een ci viele actie tegen den gouverneur van Su riname ingesteld. De gouverneur-generaal, baron van Heemstra, wordt gedagvaard, om op 17 Januari a.s. voor de Haaggohe rechtbank in rechte te verschijnen. De S. D. A. P. en het Nederl. V akverb ond. De door de besturen van S. D. A. P. en N. V. V. ingestelde commissie ter onderzoek naar de beste wijze van samen- werking tusschen Partij en Vakbeweging kwam met haar conclusies gereed, welke op de eerstvolgende algemeen© vergade ring van het N. V. V- en op hel eerst volgende pongres der S. D. A. P. in be spreking gebracht zullen worden. Aan de conclusies in „Het Volk" opge nomen, ontleenen we het volgende: De candidaatstelling voor de Staten- Generaal geschiedt door de S. D. A. P, welke den ^verkiezingsstrijd voert. Vóór de candidaatstelling wordt over de ver tegenwoordiging der vakbeweging in d« soc. dem. Kamerfracties, in uien Alge- meenen Raad, genoemd in punt VIII ge sproken. Het Partijbestuur ontwerpt liet ontwerp,- verkiezingsprogram na overleg in denl Algemeenen Raad, bedoeld sub. VIII. Hel program wordt vastgesteld door het Par tij-congres. Indien het bestuur van het N. V. V. zich met het ontwerp van het Partij-bestuur op bepaalde punten niet beeft vereenigd,-. doet het Partijbestuur van de afwijkende meening van het Verbondsbestuur yan da Partij mededeeling. Indien de omstandigheden vorderen, dal na de verkiezingen een program van ur gentie moet worden vastgesteld, dan ont werpt de commissie uit den Algemeenen Raad, bedoeld sub. VIII, dit program. Het ontwerp wordt om advies gezonden naar de beide Kamerfracties, waarna dé Algemeene 'Raad, bedoeld sub. VIII, hel vaststelt. Indien de vraag van deelneming door de S.D.A.P. aan de Regeering aan de orde komt, dan zal daarover in den Algemee nen Raad overleg worden gepleegd. Leidt dit overleg tot de meening, dat aan de Regeering moet worden deelgenomen, da* wordt over het Regeeringsprogram tus schen den Algemeenen Raad en de Ka merfracties overleg gepleegd. Wanneer economische conflicten een politiek karakter hebben, politieken in vloed kunnen uitoefenen of politieke ge volgen kunnen hebben, dan zal over dö te voeren actie en de 'te volgen tactiek overleg gepleegd worden in den Alge meenen Raad, bedoeld in punt VIII, waar aan dan zoo noodig vertegenwoordigers van de betrokken vakbonden deelnemen. En dan eindelijk punt VIII waarnaar telkens verwezen wordt: Er wordt gesticht een Algemeene Raad, welke bestaat uit: de besturen van N. V. V. en S. D. A. P., een vertegenwoordiging van ten hoogstel 6 personen uit de beide Kamerfracties benevens de hoofdredacteuren van „Hel Volk" en „Voorwaarts". Deze Raad komt ten minste eenmaal per drie maanden bijeen ter bespreking van actueele economische en politieke! vraagstukken. Het Bestuur van het N. V. V. zal twee leden afvaardigen in het bestnuir der S.D, A. P. terwijl daartegenover het bestuur) der S. D. A. P. twee leden £al afvaardigen in dat van het N. V. V. Voor de samenwerking en het overleg tusschen gewestelijke en plaatselijke or ganisaties van Partij en Vakbeweging zul len in den Algemeenen Raad regelen wer den ontworpen, die, met inachtneming van gewestelijke en plaatselijke omstan-' digheden, zooveel mogelijk in overeen stemming zullen zijn met de in deze stellingen neergelegde beginselen. Beschuldigde ga si directeuren. Daar de vroegere directeur van de gas fabriek te Vaals, de beer de Groot, gewei gerd heeft voor de door den gemeenteraad van Vaals ingestelde commissie te ver schijnen, is het raadsbesluit, in de laatst gehouden vergadering genomen,' van kracht geworden, waarbij het aan hem verleende eervol ontslag wordt ingetrokken. Tegen den heer Van der Stel, die tegen woordig de gaswereld onveilig-maakt zijni verschillende aanklachten ingediend'. Aangezien men hem daardoor op kosten jaagt, heeft de heer Van der Stel verklaard, dat hij' als vergeldingsmaatregel en als pre ventieve werking, voor iedere actie drie slachtoffers zal maken. Voor twee acties moeten er nu zes aan gelooven t.w. de directeuren te Hulst, Warmenhuizen, Roo sendaal, Groenlo, Kampen (reeds 20 jaar) en Oisterwijk, die allen bij da corruptie zijn betrokken. Wolfaartsdijk. Alhier is een Chr. Radio- Vereeniging opgericht, onder presidium van Dr J. J. Pieuniger. Deze vereeniging stelt zich o.a. ten doel, het door de burgerij dezer gemeente aan de zieken geschonken radio-toestel (raam-antennei- constructie) te beheeren. De chronische' zieken worden nu in de gelegenheid ge steld naar 'de geschikte uitzendingen te! luisteren. Beurtelings hebben deze daa het toestel gedurende 14 dagen te hunner beschikking. Assistentie bij de bediening wordt verleend door een der Vereenigings- leden. Zaterdag j.l. hield de Afd. van den Bijzonderen Vrijw. Landstorm een schiet wedstrijd waaraan werd deelgenomen door, 32 leden. De uitslag was(C. van Keulen 56. Joh. Eggebeen 55. J. Snoodijk 54. A. Hoebeeke 54. Th. van Gemert 54. H. van Waarde 53. A. Koert 53. J. v. d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1