No. 15 Dinsdag 18 October 1927 42e Jaargang Hoofdpijn, Kiespijn Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. •V'. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers fï.—i fOJH Tweeërlei geloof. Op het voorlaatste congres van de S. D. A. P. betoogde de heer Albarda, dat deze partij, wil zij hare idealen verwezenlijken, vóór alles geloof noodig heeft. „Er is, zoo zei hij verschil van opvat ting op godsdienstig terrein, ook onder ons. Maar één geloof hebben we allen ge meen. Het is het geloof in do arbeiders klasse. Gij arbeidersin u gelooven vrjj". Hoewel dat niet in de eerste plaats de bedoeling van den spreker zal zijn geweest, wordt hier toch duidelijk aangegeven de groote tegenstelling die er is tusschen Christendom en Sociaal-Democratie. De Christen belijdt te gelooven in God, den Almachtigen Schepper van hemel en aarde en in Jezus Christus zijnen Zoon, die in de wereld gekomen is om de wereld met God te verzoenen. Er is een weg der vrijmaking en verlos sing, de weg des geloofs, der gehoorzaam heid, de weg van de ordinantiën Gods, de weg van Jezus Christus. Maar dat is het juist wat de Sociaal- Democratie ontkent. Zij gelooft óók, maar, in den mensch. Zij wil óók vrijmaking, maar alleen dooi' menschel ij ke kracht. Zié verwerpt den Christus der Schriften en stemt in met het Duitsche Arbeiders lied: Nicht hoffe mehr, nach alter Sitte, Dasz dir ein Wunderstern erscheint Dich fiihre zu des Heilands Hiitte; S o ist die sage nicht gemeint. Bliek auf! ein Stern im hellen Scheine, Der Soeialismus winkt dir zu, Und der Erlöser, derbistdu, Und jene Hiitte ist die deine. Niet Jezus Christus de Verlosser, maar: de verlosser zijt gij zelf Dit is de leer var het Socialisme. Geloof in den me. .sell, of geloof in God, ziedaar de groote tegenstelling. Nieuwe beroering op den Balkan. De moord op den Albaneesehen gezant jj te Praag heeft te Belgrado een uiterst pijn lijken indruk gemaakt. Vooral direct na de moeizame bijlegging van het conflict, ontstaan door het optreden der Bulgaar- scho komitadji's, beschouwt men den aan slag als een nieuwe poging tot verstoring van de rust van den Balkan. De geheele pers legt den blaam van het gebeurde op Rome en stelt de Italiaansche politiek verantwoordelijk. De Italiaansche gezant te Belgrado heeft zich tot het Zuid-Slavische Ministerie van Buitenlandsche Zaken gewend, teneinde zijn beklag in te dienen over den toon der Zuid-Slavische pers, die Italië de schuld geeft van den moordaanslag te Praag. Een rede van den heer Colijn. De Volkenbondsconferentie voor de op- beffing der in- en uitvoerverboden en -be perkingen is gistermorgen geopend; 34 staten, waaronder de niet-volkenbondsle- den Amerika en Egypte, zijn vertegen woordigd. De oud-minister,' de beer H. Colijn, door den volkenbondsraad tot voor- r der conferentie benoemd, opende de i ui eren tie met een kort woord. Hij ves tigde met nadruk de aandacht op de uit spraak van de oeconomische conferentie, die ondubbelzinnig de noodzakelijkheid van 'de afschaffing der praktijk van in- en uitvoerverboden in vermomden en in open lijken vorm veroordeeld heeft. Colijn her innerde er aan, hoe de gedelegeerden van niet minder dan 18 regeeringen in de vol kenbondsvergadering van September ach tereenvolgens uitdrukkelijk hun instem ming verklaard hebben met de beginselen der oeconomische conferentie en hoe hier na de geheele volkenbondsvergadering nog geen maand geleden in een plechtige reso lutie eenstemmig haar overeenstemming met de resolutie der oeconomische confe rentie heeft uitgesproken. Men zegt somtijds wel eens, niet geheel tén onrechte, dat een merkwaardig onder scheid bestaat tusschen de optimistische en welwillende verklaringen te Genève af gelegd en de actie die daarop volgde. Het oeconomische volkenbondscomité heeft de oorzaken nagegaan, die aanlei ding gegeven hebben tot het stelsel van oeconomische verboden en beperkingen. De meeste van de oorzaken zijn nu bijna overal verdwenen, van andere kan men met vertrouwen verwachten, dat zij spoe dig verdwijnen zullen en met die oorzaken, die meer een permanent karakter dragen, zooals de noodzakelijkheid om de nationale veiligheid te waarborgen, is in de voorstel- Bijkantoor fe Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Sit miller instaat uit 2 bladen. I len die aan de conferentie voorgelegd zijn, jj voldoende rekening gehouden. De tijd is daarom rijp voor actie. g Hierna verklaarde spr., dat de bedoeling I van deze conferentie niet is uitsluitend een 5 conventie vaststellen, die vastlegt, wat reeds de nationale praktijk is, maar de conferentie moet ons positief vooruit bren gen. De heer Colijn gaf den raad, dat men hij het ontwerpen der conventie niet slechts lette op de tijdelijke onmacht of op het tij delijke verlies door de een of andere in voer- of uitvoerbeperking in een speciaal geval op te geven, doch dat men vooral lette op de voordeelen die onvermijdelijk het gevolg zullen zijn door ieder individu eel land, indien andere staten dezelfde praktijk opgeven. Colijn eindigde zijn openingsrede met de delegaties nogmaals in herinnering te brengen dat het binnen de macht van de conferentie ligt om den eersten bescheiden maar definitieven en practischen stap te doen om de beginselen van economische solidariteit die de oeconomische wereld conferentie verkondigd heeft in practische werking te brengen. De staking in de Duitsche mijnen. Nu men over de staking in Midden- Duitschland een beter overzicht heeft, zijn voorloopig alle zorgen voor de kolen en electriciteitsvoorziening van Berlijn gewe ken. De voor Berlijn bestemde kolentrans- porten uit Neder-Silezië gaan door. De Berlijnsche Brandstoffenmaatschappij, die de openbare instellingen van brandstoffen voorziet, heeft nog' voorraad voor 6 weken; ook de meeste particulieren hebben zich trouwens tijdens den zomer reeds voor zien. De vakvereenigingen beweren dat de ko- lenprijzen zeer goed kunnen worden ver hoogd zonder dat de kleinhandelsprijzen stijgen. Immers van de aankomst in Ber lijn af tot aan de kelders van de huizen verdubbelt de bruinkool in prijs. De vak vereenigingen willen dus feitelijk, dat de detailhandel in kolen op een dergelijke wijze onder overheidscontrole wordt ge steld, als thans reeds met de productie het geval is. De hrandstoffenhandelaars van Berlijn voeren daartegenover aan, dat de vakvereenigingen de feiten in een eenzijdig licht stellen, daar de door hen genoemde prijsverdubbeling alleen intreedt voor zeer kleine hoeveelheden die de verbruikers thuis bezorgd willen zien. Naar de Vorwaerts bericht, heeft een aantal ondernemingen in de Middelduit- sche bruinkoolindustrie zich tot de sta kingsleiding gewend met het verzoek om door afzonderlijke onderhandelingen een einde aan de staking' te maken. Zij ver klaarden zich tevens bereid de looneischen der stakers in te willigen. De kinderverlamming. Naar men uit Frankfort a. d. M. meldt is tengevolge van het koelere weer het ge vaar voor uitbreiding van de spinale kin derverlamming verdwenen. Ook in Sak sen neemt de ziekte af. Te Leipzig en omstreken is de ziekte zoodanig verminderd, dat geen bulletins meer uitgegeven zullen worden. 'De scho len zijn weer heropend. De aardbeving in Oostenrijk. Ook in de badplaats Baden bij Weenen is blijkbaar de aardbeving van Zaterdag 8 October sterk gevoeld, zooals men ziet uit het onderstaande, ontleend aan een brief van een Hollandsche dame, aldaar woon achtig: „We hebben hier Zaterdagavond 8 dezer een vreeslijke aardbeving gehad, zoo iets ontzettends hoop ik nooit meer te beleven; dat mijn huis er nog staat is niet te be grijpen, het is een groote villa en de wan den en de vloeren gingen als een kaarten huis in elkaar, het was of alles uit gummi was en wij konden er niet uit, omdat de deuren niet opengingen. Het onderaardsch gerommel was angstwekkend. We waren allen half dood van den schrik". Een grensincident. Arbeiders uit Tessino zijn door een fas cistisch Italiaansch beambte op Zwit- sersch grondgebied aangehouden, naar een naburige Italiaansche grenspost ge bracht en daar een dag vastgehouden. De Tessineesche regeering heeft den Bondsraad kennis gegeven van het gebeur de en deze heeft den gezant te Rome opge dragen de aandacht der Italiaansche re geering te vestigen op de nieuwe grens- schending. Boschbranden teisteren Siberië. Boschbranden van zulk een geweldigen omvang, als wij ons volstrekt niet kunnen voorstellen, zijn in Siberië aan de orde van den dag. Nergens ter wereld nemen zij zulk een uitbreiding. Geen menschelijke macht vermag den razenden voortgang van dit vernielend element te stuiten. Ge bieden, zoo groot als tweederden van Europa, ondervinden er den invloed van. Over duizenden kilometers lengte woedt de vuurzee. Menschen en dieren vluchten in wilde wanhoop, als ze tenminste nog aan de vlammen kimnen ontkomen. Als gevolg van zulke reuzen branden ontwikkelen zich rookmassa's van groote dichtheid. Over een gebied, zoo groot als tweederden van Europa, hangt een zoo dikke rook, dat voorwerpen op een afstand van 100 meter niet meer zichtbaar zijn. In het brandgebied zelf is de rook zoo dik, dat men op 4 tot 20 meteV afstand niets kan onderscheiden. De groote duisternis, die zich over het gansche geteisterde gebied uitstrekt, doet mensch en dier in den grootsten angst ver- keeren. Menschen, die buiten werken moe ten mond en neus met vochtige watten af dekken. Veelal openbaren zich oogziekten bij menschen en dieren. Hoeveel zoogdieren er tengevolge van den brand omkomen, is niet te schatten. Korte berichten. In Letland is een uitgebreide spion- nagedienst ten gunste van de Sowjetunie ontdekt. Er zijn 23 arrestaties gedaan. De schuldigen behooren tot de grensbewa kingstroepen en de administratie van de Letlandsche spoorwegen. Te Miinchen-Gladbach is een tram wagen ontspoord, die op het trottoir ver der reed. Hij botste tegen een café en viel daarna om. Van de 20 inzittenden Werden er 7 gewond. Levine is uit Europa te New York aangekomen. Een stedelijke sleepboot, met een commissie van ontvangst aan boord, is hem tegemoet gevaren. Uit Tokio wordt gemeld, dat op Nip pon te Shao-Khama een aardverschuiving heeft plaats gevonden, tengevolge waar van tientallen personen gedood en honder den gewond zijn. De patroons van de Kortrijksche tex tielnijverheid hebben de uitsluiting afge kondigd, omdat zij zich niet willen neer leggen bij de looneischen van de belang hebbende honden. Niet minder dan 3000 arbeiders worden hierdoor getroffen. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten, 60 en 30 ct. Mijnhardt's Kiespijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De „Postduif" terug naar Nederland. De „Postduif" die gisteren: van Batavia vertrokken is, heeft een mail aani boord bestaande uit 3054 briefkaarten en1 1298 brieven, tezamen voor een| waarde van $21.635. Uit Muntok werd gisteren geseind: De „Postduif" is hier om 11 uur 45 aange komen, en vertrekt öml 1 uur '45 naar Singapore .(beide uren Br-Indisch-eu tijld). Later werd nog uit Singapore geseind! dat „De Postduif' daar was gearriveerd. De gouverneur van Suriname. Naar gemeld wordt, zal mr A. J. A. A. Baron van Heemstra, gouverneur van Su riname, die, zooals men weet telkens voor een jaar benoemd wordt, zich na zijn ver lof in den zomer van het volgend jaar, waarvoor de gouverneur, zooals gebruike lijk is, naar ons land komt, niet meer voor een herbenoeming beschikbaar stel len. Het ligt in het voornemen van den heer Van Heemstra zich blijvend! hier te lande te vestigen. Een1 wethouder geroyeerd. Te Lekkerkerk is het raadslid de heer C. de Jager geroyeerd als lid van dé S.D.A.P., omdat hij in strijd met door de afdeeling genomen besluiten eein wethou derszetel had aanvaard. De we-thoudersverkiezingieu geven in de S.D.A.P. heel wat moealpkheden. Met een variant op een bekend spreek woord zou men kunnen zeggen: het gijn sterke stoelen die roode wethouders kun nen dragen. De luchtvaartplanneni in Indië- Uit Batavia wordt gemeld: .De regeering heeft zich accoord ver klaard met den post, op de suppletoir© begroo'ting voor 1928 tot ©en bedrag van f300.000 als subsidie voor de uitvoering van de plannen tot het tot stand brengen van een luchtvaartverbinding- Het ligt in de bedoeling in September 1928 een da- gelijiksche verbinding te openen tusschen BataviaSemarang en Soerabaja, vice versa, en BataviaBandoeng vice versa- De heeren Delprat en Plesman' blijven' nog in Indië om nader overleg te plegen. Qeen fluitsignalen bij onbe. waakte overweg en- In antwoord op een desbetreffend ver. zoek heeft de directie der Ned- Spoorwel gen aan het gemeentebestuur van Zoeter. woude doen weten, dat het niet doenlijk te achten is, bij eiken onbewaaikten over. weg fluitsignalen te geven en zeker niet bij overwegen waar het uitzicht onbelem. merd is- Rhedens Gemeente-ontvanger- De gemeenteraad van Rheden heeft in zij'n vergadering, waarin besproken werd het voorstel van B- en W- tot het geven van ongevraagd eervol ontslag aan den gemeente-ontvanger den heer Weber, be sloten een commissie te benoemen, die advies zal uitbrengen over de al of niet wenschelijkheid van het voorstel van' B. en W- In deze commissie zijn. benoemd de raadsleden Braakman (s-d.), Grotenl huis (r.k.), Van! Straten (c.h.), Posthumus Meyes (neutr. p.) en Wurfbaih (neutr. p.). Het treinongeluk bij Delft- De minister van' Waterstaat zal n'alar aanleiding van de treinbotsing een com'. missie van onderzoek instellen', waarin zitting zullen krijgen de heeren' ir- A- H. W. van der Veigt, hoofdinspecteur-generaal der spoor, .en tramwegen, ir. L- M- Barnet Lyon, oud-lid van1 den Biaaid van Toezicht op do spoorwegdiensten, en F- L- D. Nivard, wethouder te Rotterdam (laatst genoemde Met het oog op de personeels belangen)- Verlaging Rijwielbelas ting- Van de zij'de van „den rijkvielhaln'del wordt bezwaar gemaakt tegen het plan om de i'ijtwielbelasting te doen loepen! van Augustus: tot Augustus- Degenen die in de maanden April en volgende met wielrijden willen beginnen zoo wordt geredeneerd en van deze maanden Moet de rijwielhandel het voor een goed! deel hebben, zullen voor slechts enkele maanden over een vól jaar belasting moeten betalen. Het ge volg ligt dus voor d© hand; menigeen) zal zich eerst nogeens bezinnen en van aankoop afzien of dezen althans uitstel len; en van uitstel komt nu eenmaal vaak afstel. De rijwielhandel beeft van deze belasting slechts nadeel ondervonden en zich hierin alleen geschikt met de ge. dachte, dat er nu eenmaal geld moet zijin om de staatshuishouding gaande te houden; hij behoeft nu echter niet nog maals en ditmaal geheel noodeloos getroffein te worden door vaststelling van eeh ten ©enenmale ongeschikt tijdvak." D e m o ei 1 ij k h e d e n' b ij! d vaceinatie- Naar het Volk meldt, zal mevr- De Vries-Rruins aan de Tweede Kamer ver lof vragen, de regeering te interpelleereni over de moeilijkheden, die zich bij de vac cinatie hebben voorgedaan. Opbrengst Rijksmiddel e n- De opbrengst der Rijksmiddelen be droeg over de maand September f39.988.787. In tegenstelling met wa,t de laatste maanden regel was, blijft deze opbrengst beneden die van de overeen, komstige Maand in liet vorige jaar, toen in totaal ontvangen werd f 41.549.527. Toch blijft de opbrengst van' de eerste negen maanden van dit jaar belangrijk hooger dan die over hetzelfde tijdperk iiï 1926- Was toen de totaaLopbrengst ruim f 364 millioeri, over de eerste 9 maanden' van dit jaar werd ontvangen ruim f379 millioen- De teruggang over September is in hoofdzaak te danken aan! de Dividend- en Tantièmebalasting, die terugliep' van ruim f 4 millioen in 1926 tot ruim f 1 millioen- Ook de personeel© "belasting gaf eenige teruggang te zien- De Inkomsten!- belasting klom van £5-251-616 tot £6.191-108- De rechten o-p den invoer van f4.837.372 tot f5291.136. Ook de tabaksbelasting liep een weinig omhoog n-1. van f 1.986.229 tot f2.139.220. Ten bate van het Wegenfonds werd over de afgeloopen maanden! ontvangen £5.843-347.93- Knoeierijlen bij; gasbedrijven- In een artikel in' het „Volk" over knoeierijlen bij leveranties voor gasbedrijl van wordt medegedeeld, dat in Rotterdam buiten den directeur om, op groote schaal geknoeid is- Naar aanleijding van deze mededeeling verklaarde de wethouder voor de bedrijven, de heer Do Zeeuw-, dat hij over deze zaak geen feitelijke mededeel lingen kon doen. Het eenige, dat hiji kon mededeel-en was, dat hij een onderzoek zou instellen naar de beweringen van het „Volk". Militair-geneeskundige dienst. In het „Ned. Tijdschrift voor Geneeskuri. de" vertellen de doktoren C- van Dam eri J. W- Janzen van eenige ervaringen als reserve-officier van gezondheid. Uit huiï mcdedeelingen blijkt wel, dat de medische dienst van het leger nog lang niet vol. maakt is; dezelfde klachten, die in den! mobilisatietijd werden vernomen', worden ook nu weer geuit. Er bleek een volslagen gemis aan contact tusschen! de reserve Pr|js der Advertentiëa: regels f 1.20, elke regel meer 30 cL By abonnement belangrijke korting officieren en de medici aan! het Militair Hospitaal; van uitslagen van' keuringen werd geen bericht gezonden; zoo werd een milicien met een' zeer duidelijke zei Miwafwijking (multiple sclerose) weer zonder bericht teruggezonden en kwam weer op het ziekenrapport „lichte dienst" vragen. De uitrusting van! den! officier van, ge. zondheid te velde is eveneens onvoldoeBl- de; er ontbreekt zelfs een fleschja jodium, tinctuur Verder doelen de bovengenoemde arL sen mede, dat nóch de chef van bet Mi litair Hospitaal, nóch diens plaatsvervan^ ger, telefonisch zij.11 aangesloten. De proefpolder bijl Andijk- Prof. dr N. J. Söhingen, hoogleeraar in cle microbiologie aan de landbouw, hoo'geschool te Wageningen', is benoemd tot lid der commissie van advies omtrent de landbouw-technische aangelegenheden betreffende den proefpolder bij Andijfc. Ohr. Metaalbewerkersbond. Te Utrecht had Zaterdag de vergadering plaats van den Bond v. Christ. MetaaL bewerkers onder presidium van den- heer F. Eikerhout uit Leiden. In zijn openings, woord wees spr. allereerst op de nieuwe samenstelling van de-n Algemieenen Raad, waarin' thans voor het eerst vergaderd wordt. Vervolgens deelde spr. nog mede, dat ten aanzien van de gevoerde actie met den' Metaalbond over het afsluiten! van eert coll. contract, geen enkel schrijL ven meer werd ontvangen en dus deze kwestie wel bescnouwd kan worden te zijln afgedaan. Vervolgens besprak de voor. zitter de kwestie van den tcgcnwoordig-en werktijd, die tot 1 Januari '28 nog 50 uur per week zal zijn- Dat op 1 October nog met tot inkrimping van den werktijd kon worden overgegaan, hield volgens het schrijven van den heer Zaalberg, direct verband met de concurrentie, die onzen scheepsbouw do-or het buitenland, en! in. zonderheid door Duitschland wordt aange. daan. In dit verband deelde spreker me. de, dat het Hoofdbestuur onlangs heeft besloten, met het doel oml eens pre cies te weten hoe het dan nu wel gestold is, een commissie uit zijn middel naar Duitschland te zenden- Na de rede van den voo-rzitter kwam' aan de orde de behandeling van het Con. oap-LReglement van den! Alg- Raad, dat behoudens enkele kleine wijzigingen, werd' goedgekeurd- M©t op twee' na algemeene stemlmen werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur tot verhooging -der uitkee1- ri-ngen bijl staking en uitsluiting^ in dien geest, dat de uitkeeringen zullen! worden' verhoogd van 60 op 65 pet. van het weekloon' voor gehuwden! en voor de ongebuwden van 50 op 55 pot. vaar het weekloon met dien verstande, dat de te. tal© uitkeering 80 pet. van het weekloon niet te boven mag gaan. De kindertoeslag zal worden gebracht van fO-50 op f 1. Ren laffe streek. Op de een dezer dagen in de gemeente Haamstede gehouden „bazar" ten bate van de nood lijdenden der stormramp in het Oosten des lands, was o.m. aanwezig een sjoel bak. De opbrengst werd in een kartonne* doosje jn de nabijheid daarvan bewaard. Op een gegeven moment bleek het doosje met een geldswaarde van ongeveer f 19 te zijn verdwenen. Een daar ter plaatse door de politie ingesteld onderzoek had jammer genoeg i geen resultaat. Koudekerke. Bevolking van 115 Oct. Ingekomen: Mej. L- Ko-ole, wijk C nr. 15, uit O- en W- Souburg; Mej. B Re.ckman', D 201, uit Middelburg; B- van Keulen1, 0 11, van O- en W- Souburg; Pi. W'. Zeilmaker met gezin, D 201 c, van1 Am. sterdam; C- Geerse niet gezin, D 185 van MiddelburgA- van Steveninck met ge-zin', A 206 uit Vlissingen; D. C. de Vlieger met gezin, D 56 u, uit Middelburg; G- Ver. sluijls met gezin, D 56 u, uit Middelburg. Vertrokken: L- Lambrechtse, E 182 a, naar Vlissingen; II- Broerse, C 44, naar Bergen op Zoom; Mej. S- M- Risseeuw, E 12, naar Middelburg; mej. J. Kal jouw, A 139, naar O- en W- Souburg; mej. J. W. Caljouw, B 134, naar Biggekerke; mej. J. A- Janse, D 51, naar Bergen op Zoom; mej. D- C- van Weizei, D 65, naar MiddeL burg; mej. C- Tange, E 184, naai- Rit them; P. Patte-nier, D 26, naar Ritthem; 0. Roel se, B 181, naar O- en W- Scf-uburg; mej. Wed. J. Minderhoud geb. Adriaanse, E 63 naar Middelburg; mej- wed. T. Hek. kebus, geb- Koppejan, B Ha naar O- enl W- Souburg. Arnemutden. Alhier is met ingang van 17 Oct. de melkprijs gebracht vain 12 op 14 cent per liter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1