Geiwagd Nieuws. Ongevallenverzekering. Kerknieuws STEECENINDEZIJ SLUiT toch een Bijkantoor Nieuwe HAV-Bank per advertentie worden medegedeeld. Men houde dezen avond vrij. Gisteren is op 75-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer J. W. v. d. Weert W;-Jz. De overledene was vele jaren (tot verleden jaar) secretaris-kerk voogd der Ned- Herv. Gem., had indertijd ook zitting in het Bestuur der Werkver schaffing en vervulde ook langen tijd de functie van gemeente-architect te Kloe* tinge. In het bijzonder mag wel gereleveerd worden het werkzaam aandeel, dat de heer v. d. Weert had in het Zondags- Kchoolondenvijïs. Op dit gehied was hij: in deze omgeving een pionnier. Vele ma len gaf hij in den tijd, toen het moder nisme overheerschend was, in de stad en op de dorpen persoonlijk dit onderwijs en had er gaarne lange, vermoeiende wandelingen voor over. De heer v- d. Weert heeft in velerlei, opzicht gewerkt, zoolang hij daartoe de kracht bezat- Vele jongeren ten voorbeeld 1 's Gravenpolder. Vrijdagavond vergader de de gemeenteraad. Bijl de toelating van dhr Lokerse als raadslid wordt door Ver hulst opgemerkt, dat wij op deze manier- den voorzitter maar moeten gelooven. Hij kan niet gelooven, dat zonder afschrift van het procesverbaal der stemopneming de zaak in orde is, doch het zal wel zoo zijn- Daarna wordt dhr Lokerse met. alg. st. toegelaten. Goedgekeurd is de politieverordening van 6 Sept- Ben verzoek van A- Tram per cnn ook eens kolen te mogen leveren voor de gemeente vond veel bestrijding. Ten slotte kan de meerderheid zich er ni'et in schikken. Het verzoek werd verworpen piet 4 tegen 3 st- Voor Joziasse, Verhulst en Van Liere- Het voorstel-Verhulst om aan het schoolmuseuni te Middelburg f5 subsidie te geven werd met dezelfde stem men verworpen. Voor het behandelen der begrooting houdt dhr Joziasse algemeene beschouwingen. Do begrooting wordt hier gereduceerd tot een administratief stuk. Er zit nooit een vaste lijn in. Op het onverwachts wanneer niemand er aan denkt, moeten wij maar hesluiten voor een nieuw gemeentehuis, een torenuur werk enz. Verder verzoekt hij den voor zitter de leiding beter ter hand te ne men, opdat wij hier op een fatsoenlijke manier elkanders moening kunnen hoeren en de secretaris onpartijdig do notulen kan opstellen. Wat de belastingen betreft, die zijn in de laatste jaren veel te hoog geweest. De factor wordt veel te hoog genomen, vandaar die groote overschot ten. Door een bijzonder geval is thans de raad links, doch het is geen uitspraak der kiezers. Tot zijn spijt moet hij' ook zeggen dat hier een economische boyt cot bestaat en dat een enkel raadslid de burgerlijke beleefdheid niet eens in acht neemt- Hij dankt thans den voorzitter, omdat hij zoo kalm1 kon uitspreken. Wethouder Schouten vroeg wat hij be. doelde met den economischen boycot; hij wou dat bewezen hebben. Dhr Joziasse zegt: men kan geen particuliere brieven openbaar maken. Bij den post advertentiën vraagt dhr Joziasse te adverteeren in de meest gele zen bladen. Bij den post tractement ge meenteveldwachter stelt Verhulst voor de dienstjaren in Goes doorgebracht mee te tellen. Hij vindt als wiji een geschoolde kracht hebben, moeten wij niet voor een leerling willen betalen- Verworpen met 5 tegen 2 st- (Kousemaker en Verhulst). Bij pensioensbijdrage stelt dhr Joziasse voor alle ambtenaren een premievrij pen sioen voor. Verworpen met 5 tegen en 2 voor (Joziasse en Van Liere). Dhr Ver- mue stelt voor den secretaris een premie- vrij pensioen te verleenen. Aangenomen met 6 voor en 1 tegen (Schouten). Een post gratificatie rijksveldwachter wordt op de begrooting gebracht groot f 15. Dhr Verhulst stelt voor f 10. Verworpen met 1 st. tegen (Verhulst). Dhrn Joziasse en Van Liere hadden verklaard tegen de pos ten verzekering te zijn. Daarop werd de begrooting met algemeene stemmen aan genomen tot een bedrag van f 29275.991/2 met een post onvoorzien van f 1096.43. Een af- en overschrijving heeft plaats dienst 1927 tot een bedrag groot f 768.71. B. en W. stellen voor artikel 72 der politieverordening te wijzigen, zoodat 's Zondags de tapperijen weer open zullen zijn. Dhr Joziasse wijst op de groote ver antwoordelijkheid van den raad, want een maal komt de tijd, dat God ons. ook hier voor verantwoording zal opeischen. De sabbat is Gods dag en niet de onze. Dhr Schouten zegt: de Hervormden zijn er voor en ook van zijn geloofsganooten. Hij ziet er niets in. Dhr Verhulst zegt: De vorige maal is het aangenomen op grond van de heiliging van den sabbat. Deze stel ling is niet weersproken, niemand! durft ook beweren, dat door café-bezoek Gods dag geheiligd wordt. Al wat er tegen in gebracht wordt zijn redeneeringen. Wij staan alzoo nog onverzwakt. Daarna kwam het in stemming. Tegen: Joziasse, Ver huist, Van Liere. Voor: Schouten, Ver- mue, Kousemaker en Lokerse. Dhr Lo kerse verklaarde sterk er voor te zijn, omdat zijn tegenstanders hem niet ge feliciteerd hadden bij zijn benoeming. Dhr Schouten is blij dat Lokerse dit zegt. Dhr Joziasse, aldus Spr., spreekt wat over de burgerlijke beleefdheid; maar hij betracht die zelf ook niet. Dhr Joziasse verzoekt den voorzitter dhr Poldermans (het hoofd der school, die op de tribune zit en zich in de discussie mengt) het zwijgen op te leggen of hem te doen verwijderen. Hij dringt nogmaals op orde aan. Hij ant woordt weth. Schouten: Dat wij Lokerse niet felicitaeren als raadslid is omdat hij door een niet nader aan te duiden han delwijze hier zit, zijn verkiezing is geen uitspraak der kiezers. Een - verandering in 't reglement van ordo heieft nog plaats en daarna sluiting. 'i THERMOGENE TEGEN Doozen van 75 en 45 cent EISCHT HOLLANDSCHE VERPAKKING Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Alphen a. d. Rijn (2de pred. pl., toez.) F. H. van Oosten te Feijenoord (Rotterdam); -4- te Hilversum (vac.- L. J. van Leeuwen) J. J. C. Karres te Oosthem; - te Alblasserdam en te Vreeswijk G. P. van Itterzon te Geiselaar (G.); te Hattem C. D. Israël Jr te Koudekerk a. d. Rijn; te Surhuizum A. Steenbeek te Dorkwerd. Aangenomen naar Soesterberg B. Tuinstra te Beesd. Bedankt voor Nijkerk o. d. Veluwe (vac.- A. H .J. G. van Voorthuizen) W. J. van LokHorst te Delfshaven (Rotterdam); - voor Oene (G.) C. J. van der Graaf te Ameide; voor Paesens M. J. C. Visser, cand. te Doetinchem. Geref. Kerken. Bedankt voor Westbroek E. J. van Voorst te Kootwijk; voor IJlst C. Mak te Brielle- Tinte; voor Almkerk W. Seinen te Opper does. Evang. Luth. Gem. Drietal te MiddelburgVlissingen Ds de Aleijere te Leiden, Ds Manger te Piel en Ds Boendermaker te Hilversum. Beroepen te Ierseke J. Timmerman te En schedé. de gebrekkige steiger was, waarbinnen het gebouw van liet Koninkrijk Gods tóch kon worden opgetrokken. Maar dat geloof ik thans niet meer. De kerk is niet de giet vorm, ze is de paskwil van het Koninkrijk Gods. En de Kerk is niet te redden en niet te reformeeren, omdat haar heele wezen op het geweld gegrond is en elke poging om haar leven in andere banen te leiden, im mers met geweld van stemmenmeerder- heid moet worden doorgezet. Het is net als wanneer men een dronkaard zou willen genezen en het eenige middel, dat ter be schikking is, is.jenever. Daarom wenscli ik niet, dat mijn kin deren lid van de Kerk worden en de eenige reden, waarom ik er in blijf is, om gele genheid te hebben om tegen haar onge rechtigheden te kunnen getuigen. Moge het vuur van Gods Geest haar verteren en haar afbreken, zoodat er niet één steen op den anderen gelaten wordt". Een zonderlinge methode is dat. Zelf de Kerk dienen, zich door de Kerk laten be talen en onderwijl zijn kinderen buiten de Kerk brengen en bidden om de volkomen afbraak van de Kerk. Beroepingswerk. Nu ds H. de Groot te Emmen (Dr.) het beroep naar Aduard beeft aangenomen, beeft de Ned. Herv. Evan gelisatie te Emmen aan den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente verzocht om een tweede predikantsplaats en in deze vacature een pre dikant van orthodoxe richting te benoemen. BIEZEL1NGE. Vrijdagavond werd de eerste dienst des Woords gehouden in de nieuw gebouwde kerk der Ger. Gemeente, aan den Juffersweg, alhier, die geleid werd door Ds M. Hofman te Krabbendijke, die ook 7 Juni 1.1. den eersten steen legde voor dit nieuwe gebouw. Ds M. Hofman bepaalde zijn gehoor, nadat eerst Psalm 273 (Oude berijming) was ge zongen bij Psalm 115: 12 tot en met vers 14. Sprekende over den zegen des Heeren ont wikkelde Zjjn Eerwaarde achtereenvolgens: 1. De bron waaruit die zegen voortvloeit; 2. Het volk aan wien die zegen gegeven wordt; 3. De middelen voor het volk, dat dien zegen behoeft. Aan het einde zijner predicatie gekomen, richtte de prediker zich tot het dagelijksch bestuur der Gemeente, dat in den Burgemees ter was vertegenwoordigd. Het bouwen dezer kerk was niet om bet sectarisme aan te kweeken, maar alleen de voortzetting van de aloude waarheid, die waarheid waarvoor goed en bloed door onze Vaderen is geofferd. Alsnu werden de aannemer en de schilder toegesproken, die er alles op toegelegd had den om dit gebouw goed, sierlijk, sterk en doelmatig af te werken. Namens Kerkeraad en consulent werd hooge tevredenheid betuigd. Zich richtende tot den Kerkeraad wees Z.Eervv. inzonderheid op des Heeren leiding, die verstand, ja alles had gegeven om dit werk te doen gelukken, vroeg der Gemeente om het gebed voor de Ambtsdragers, tei dezer plaatse tot zwaren arbeid geroepen. Blijdschap vervulde Z.Eervv., ziende op de Classisbroeders, afgevaardigden der kerken, die mede in de blijdschap mochten deelen. Nu volgde een historische schets, waaruit bleek, dat reeds lang er naar uitgezien was om tot openbaring van de nu geinstutiëerde gemeente te komen. Jaren is men bij Goes aangesloten geweest en hebben zelfs 2 ouder lingen aldaar gediend in het ambt. In Jan. 1924 werd besloten om het lokaal „Algemeen Belang" te buren en aldaar godsdienstoefening te houden. 5 Jan. 1924 werd door Ds Kersten de eerste dienst des Woords aldaar geleid. Dit lokaal bleek allengs te klein, zoodat op een gehouden classikale vergadering een commissie werd benoemd, die naai' grond voor een te bouwen kerk zou uitzien, met het bekende gevolg. Volstandige instutiëering volgde met Ds M. Hofman als consulent. Tot ouderlingen werden gekozen W. van. Oosten en P. Slabbekoorn en tot diakenen Lucas Poortvliet en Jac. Beeke. Burgemeester Bierens sprak namens het da- geljjksch bestuur der Gemeente zijn dank uit voor de uitnoodiging en zijn blijdschap, dat bjj de uitbreiding der Gemeente ook dit gebouw mocht verrijzen, waarin bij hoopte, dat Gods eer en lof tot in lengte van dagen mocht verhoogd en bezongen worden. Met dank aan God werd door Ds Hofman besloten. Het kerkgebouw, dat zoowel van binnen als buiten netjes afgewerkt is, spreekt van sober heid, die toch aan het geheel niets tekort doet en van allen eenvoud. In totaal zijn 180 zitplaatsen met inbegrip van 12 plaatsen in den tuin der kerk. Het bevat geen preek stoel wel een platvorm. Een kleine consistorie kamer is achter de kerk aangebouwd. De aannemer was dhr J. de Jonge Mz., de schilder van 't Veer, beiden alhier. Geslaagd voor stuurlieden-examen 3en stuurman groote stoomvaart H. van Hofwegen, A. J. Smit en J. v. d. Klooster. Op de voordracht voor onderwijzeres aan een 0. L. School komt als nr 1 voor mej. R. Luymes te Oost- en West-Souburg. Geslaagd aan de Theol. School te Kampen voor prop. examen dhr P. Bak ker te Ellewcutsdijk Scholen der Geref; Gemeen- t e n. De Vereen, voor Geref. Schoolonder wijs uitgaande van de Geref. Gemeenten, bestaat thans uit 16 Schoolbesturen en 15 Kerkeraden met een bezit van 13 Scholen. In de laatstgehouden algem. vergade ring bleek deze cle instelling van een Commissie van Beroep wel te zullen waardeeren, majr werd besloten met de saamstelling ervan zich niet te over haasten. Er wordt gewerkt aan de saamstelling van een boekje met schoolliederen, terwijl een leeshoek voor de hoogste klassen bijna voltooid is. Op een vraag „of borgstelling bij den Schoolraad in strijd is met Gods Woord en de Belijdenis", was men van oordeel dat borgstelling niet op één lijn staat met verzekering en dat zij niet door Gods Woord afgekeurd wordt. „Evenwel zij een ieder in zijn gemoed ten volle verzekerd: dien het zonde is, die is het zonde". Besloten werd bij periodieke aftreding voor den Schoolraad eigen candidaten op te geven, „teneinde uit te laten komen met wie wij het houden". Unie van Chr. Onderwijzers. De algemeene vergadering van de Unie van Chr. Onderwijzers zal dit jaar worden gehouden Woensdag 28 Deo. te Utrecht. In de ochtendvergadering worden huis houdelijke zaken behandeld; in de middag vergadering zal de heer K. Brants, hoofd inspecteur van-het L. 0., spreken over: „Het schoonheidselement als factor voor onderwijs en opvoeding". D s J. P. H o e k e n g a. f. Op 25 Sept. 1.1. is te Alameda (California) op 51-jarigen leeftijd plotseling overleden Ds J. P. Hoekenga, pred. bij de Chr. Geref. Kerk, aldaar. Hü werd geboren te Middelstum (Gron.) en ging op 15- jarigen leeftijd met zijn ouders naar Noord- Amerika, waar hij Calvin College en Theol. School te Grand Rapids doorliep. In zijn 22 dienstjaren als predikant, was hij aan onder scheiden Gemeenten verbonden. Godsdienstonderwijzer- Kerkbestormer. De heer Hilbrandt Boschma, voorganger van de Ned. Herv. Evangelisatie te Ruurlo, schrijft in „Noor derlicht" een artikel tegen den richtings- strijd in de Ned. Hervormde Kerk en zegt daarin o. m.: „Ik heb vroeger gemeend, dat de Kerk SPOORWEGONGELUK BIJ RIJSWIJK. Veertien gewonden van wie twee vrij ernstig. In d.en nacht van Zaterdag op Zon dag, om ongeveer half een, zijn twee electiische treinen 'tusschen Rijswijk en Delft tegen elkaar geloopen. Veertien per&onen zijn gewond.. Twee van hen zijn in vrij emstigen toestand naar het Haagsche gemeentelijke ziekenhuis vervoerd. De materiëele schade is aan zienlijk. De volgende personen zijn o.a., zoo meldt „Het Volk", gewond: D. A. G. de Gast, wagenvoerder te Rotterdam; Cornells Blekxton, Rotterdam; W. Dreese, 'sGravenhage; Van Rijswijk, 'sGravenhage; Van Raalte, Amsteldijk; C. L. J. Degenhaars, 'sGravenhage; H. M. W. Schmidt, Rotterdam; mevrouw H. E. Koesen-Smit, Rotterdam; J. H. Verbeek. hoofdc.onduc.teur treinchef te Rotterdam; A. Visser te Rotterdam. De Gast en Blekxton zijn opgenomen in het gemeentelijk ziekenhuis te 'sGra venhage; de overigen konden, na verbon den te zijn, naar huis gaan. Om 0.Ó2 was de trein 1140 uit Rotter dam naar Den Haag vertrokken. Deze trein reed op het normale (opgaande) spoor. Vlak bij den .overweg bij den Kleiweg tusschen Delft en Rijswijk-Wateringen zag de wagenvoerder trein 1145 op hetzelfde spoor aankomen. Hij remde uit alle macht en bracht zijn trein vrijwel tot stilstand. Ook de trein uit de richting Den Haag verminderde zijn vaart sterk, doch het kon niet worden voorkomen, dat de zware trein met een snelheid van ongeveer 30 K.M. op den anderen reed. De botsing was ontzettend. De beide voorste wagens werden ingedrukt en stonden schuin tegen elkaar op. Door den 9chok werden verschillende zijn. Er ontstond door deze botsing een paniekstemming onder de reizigers. De gewonden kermden luid en ook vele niet-geblesseerde reizigers riepen luid om hulp. Vooral in die wagens, waar het elec- trische licht gedoofd werd, heersehte een onbeschrijfelijke verwarring. Het bleek, dat het ongeluk nog be trekkelijk goed was afgeloopen en dat er geen dooden te betreuren waren. De ge wonden werden aan den wegkant gdegd, en naderhand binnengedragen in een zich dichtbij bevindende boerderij. Van eenige medische hulp, zoo meldt het Volk was geen sprake, daar zich in geen der trei nen een dokter bevond. De verbandkis- ten bleken, voor zoover aanwezig, geen voldoende materiaal te bevatten. Dit ge brek aan middelen wreekte zich vooral aan den wagenvoerdpr de Gast, die ge heel ingeklemd zat tusschen de deelen van het verbrijzelde halkon. De arme kerel heeft zich gedurende twee volle uren niet kunnen verroeren. Hij viel eenige keeren door pijn en opwin ding flauw. Toen hij eindelijk was be vrijd, was zijn toestand aanzienlijk beter, dan men aanvankelijk had gedacht. Het schijnt, dat hij het behoud van zijn voe ten te danken heeft aan zijn splinter nieuwe, zware schoenen. Was het leer slapper geweest, dan zouden de voeten vermoedelijk zijn verbrijzeld! Mogen we de mededeélingen der passagiers gelooven dan is men gedurende drie kwartier van alle hulp verstoken geweest. In het geheel bevonden zich ongeveer 350 reizigers in de twee treinen. Het ipag waarlijk een wonder heeten, dat de bal kons niet door passagiers waren inge nomen, hetgeen toch, waar de trein uit Rotterdam vlak bij het Haagsche station was, voor de hand zon hebben gelegen. Zij die zich op de balkons zouden hebben bevonden, waren door de hotsing zeker zeer ernstig gekwetst, zoo niet gedood geworden. Ir Verschoor, chef van Beweging hij de Nederlandsche Spoorwegen, deelde aan „het Volk" het volgende over de oorzaak mede: „De oorzaak van de ramp schuilt zéér vermoedelijk in een dubbele fout. Do trein die om 0.13 uur uit Den Haag ver trekt, reed niet af van het gewone, doch van het linker perron- Dit komt een enkelen keer wel eens voor en op zich zelf schuilt hierin hoegenaamd niets ab normaals- De sëinhuisw&chter in Den Haag moet eenvoudig de wissels bij de Vaillantlaan in normalen stand brengen, zoodat de trein op het afgaande spoor komt. Nu lagen deze wissels van het afgaande op het opgaande spoor en do seinhuiswachter heeft, ze ten onrechte in dezen afwijkenden stand laten liggen. De eJectriscb-mechanische constructie is echter zoodanig, dat het bijl een verkeer, den wisselstand onmogelijk is oini een sein onveilig te stellen. Dit lukte de:n wisselwachter dan ook niet- Nu is het voor mij zoo volslagen onbe grijpelijk, dat de man toen niet onmid. dellijk er aan heeft gedacht, dat het niet. functioneeren van het sein zijn oorzaak kon hebben in; den foutieven stand van de wissels Inplaats van op dez-e nog al voor de hand liggende oplossing te komen vermoedde hij, dat er een defect was aan het bloktoestel. Hiervan deed hij me. dcdeeling aan den opzichter aan het sta tion, die den wagenvoerder de schriftelijke vergunning gaf om door onveilig sein over het normale spoor te rij1, den. In dit geval moet de hoofdconduc- teur-treinchef naast den wagenvoerder gaan staan om mede acht te slaan op hetgeen zich op de baan kan voordoen. Deze laatste instructie is stipt opgeL volgd, doch er is door beide mannen! een fout begaan- Vermoedelijk hebben zij de schriftelijke vergunning niet nauwgezet genoeg gelezen. Hierin stond toch uit drukkelijk, dat zij; over nonnaal spoor moesten rijden. Door den verkeerden wis, selstand kwamen zij op het andere spoor aan de linker baanzijde, waar zij den trein van uit Rotterdam moesten ontmoeten. Zij hadden toen onmiddellijk moeten stoppen en terugrijden- Dat hebben zij niet gedaan en vandaar de hotsing. Eén der ooggetuigen vertelde: Plotseling werd er ontzaglijk sterk ge remd. Wij vlogen van de banken af en tuimelden tegen elkaar. Na een zeer korte spanne tijcis hoorde ik een knal als van een kanon. Een ontzettende schok volgde jein wat er nadien gebeurde kan ik 'me omnogelijk precies irealiseeren. Een ruit brak en de scherven stoven door den wagon. Wij lagen allen door elkaar tus schen glassplinters en bloed. Onmiddel lijk dachten wij aan onze vrouwen en u kunt u niet voorstellen, hoe een gevoel van dankbaarheid je krijgt, als je je vrouw en andere verwanten en vrienden betrek kelijk ongedeerd ziet te midden van een paniekstemming, die steeds aanzwelt pn steeds beklemmender wordt. 1 Gewonden kreunden, vrouwen gilden om hulp. Bloedend Ij epen de menschen door den wagon angstig kermend. Een paar heeren maanden tot kalmte en jvij begonnen met de dames en ge wonden uit den wagon te leiden. Daar stonden we. In het holst van den nacht op de spoorbaan. Hulp was er niet, al thans niet de eerste drie kwartier. Een jonge kerel rende naar een blok huis, leende van een dame een fiets en peddelde naar Den Haag, waar hij tien boden. In zulke oogenblikken voel je, dat je elkaar noodig. hebt. Het opruimingswerk is den geheelen nacht en den daarop volgenden Zondag met gr^oten ijver verricht. Het verkeer \verd over enkel spoor geleid en onder vond daardoor vertraging. Gisteravond zes uur was de baan weer vrij. De schade is aanzienlijk. Vreeselijke oogenblikken heeft, naar de Courant meldt, de overwegwachter aan den Kleijweg medegemaakt. In eenvoudige maar daardoor juist te treffender woorden vertelde hij er ons van. Als iederen nacht \wachtte ik de komst der beide eleclrische treinen af. Om streeks halféén komen ze hier voorbij, de laatste uit Rotterdam, de voorlaatste van Den Haag. Hedennacht stonden alle sig nalen op veilig en ik wachtte dus in alle kalmte het voorbijrijden af. Eensklaps rin kelt de telefoonEen opgewonden stem klinkt me tegemoet.... om godswil.... houdt hemde electrische uit Den Haag is op verkeerd spoorhoud hem tegen - Helaas, de waarschuwing was één minuut te laat. Daar kwam de trein reeds aangedonderd, met een snelheid van 90 K.M., op het linkerspoor.ik holde naar buiten, maar hij was reeds voorbij, in den liehten maannacht verder gesneld, zijn noodlot tegemoet En daar in de verte vanuit Delft zag ik de vurige oogen van den Rotterdam- schen electrische naderen U begrijpt wat er in me omging! Te weten dat een ongeluk gebeuren gaat en er niets aan te kunnen doen Het waren vreeselijke oogenbLikken, die ik niet licht vergeten zal. Daarop gebeurde het onvermijdelij keeen ontzaglijke vuurstraal die hoog de lucht in schoot, en direct daarop 'n ge weldige slag, die ver in 't rond weerklonk. Toen was het stil! Direct heb ik per telefoon de stations gewaarschuwd en om assistentie verzocht, die spoedig verscheen. balkons van de volgwagens zwaar be schadigd. De nieuwe stalen wagens hiel- den zich echter goed. Het is opmerke- auto's bestelde. Wat was bet prettig, dat z a akNaar de Tel. van de zijde dor verdedi- lijk, hoe weinig glasruiten er gebroken particulieren zoo spontaan hun hulp. aan* ging in da Culemborgscbe moordzaak verneemt» Vraagt althans inlichtingen. Groote Markt 16, naast Postkantoor. Dir. W. L. B. J. DEKKER. Ongelukken. Vrijdagmorgen is een 53-jarige arbeider bij de Zuiderzeewerken op het terrein van den sluisbouw op Wielin gen, bekneld geraakt tusschen twee kipkarren, waardoor zijn borstkas ernstig werd bescha digd. Hij is direct naar het marine-hospitaal in Den Helder overgebracht. Een 82-jarige weduwe, die te Scheveningen door een: auto werd aangereden, is, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, in 't ziekenhuis overleden. Vrijdagmiddag is een 21-jarige loodgieter werk zaam aan een in aanbouw zijnd huis te Vlaar- dingen, van het ruim 7 nieter hooge dak gevallen. Zwaar inwendig gekneusd is hü naar het ziekenhuis vervoerd. Een inbreker in de kerk. Vrijdag avond werd in de St. Ignatiuskerk te Rot terdam bemerkt, dat de binnenzijde van de zware eiken koordeur met bijtels en. zagen llink was bewerkt, ten einde de zich aan de buitenzijde bevindende grendels te openen. Het kon niet anders of een inbreker had' zich bier laten insluiten en had vergeefsche pogingen in het werk gesteld om te ontkomen. Daar de deur niet geforceerd bleek moest de inbreker zich nog op het koor bevinden. Dadelijk werd de politie met het geval in kennis gesteld. Tijdens het Lof, dat gewoon doorging, werd de ingang naar het koor sterk bewaakt en na afloop van het Lof togen twee agenten met den koster op onderzoek uit. Op het koor en de omgeving hiervan werd niets gevonden. Doch van het koor heeft men toegang tot de gewelven der kerk. Met electrische lantaarns werden alle hoeken en gaten nagezocht. Als de man zich nog in de kerk bevond, dan kon dit alleen zijn in den grooten toren. Nauwkeurig werd alles nagezocht, doch aanvankelijk leidde liet onder zoek nog niet tot een resultaat. Eindelijk, na anderhalf uur, gekomen bij het platform waar de luidklokken hangen, greep de koster bij het nasnuffelen in oude lappen, plots op een been. De lappen werden opzij gehaald en daar vond men pp den grond een. man liggen, die op sommatie van de politie zich overgaf. Naast hem vond men een pak met sleutels en inbraakwerktuigen. De man werd geboeid en overgebracht naar het politiebureau. Het bleek, dat men een in de inbrekers wereld berucht individu in handen had ge kregen. Een vrouwenljjk gevonden. Te Glasgow is groote opschudding veroorzaakt door het vinden van een sterk verminkt vrou- wenlijk op den oever van de Clyde. Het lijk was in een beddelaken gepakt, dat aan de zijkanten was toegenaaid. Bij onderzoek bleek, dat enkele deelen van het lichaam ontbraken en dat aan de linkerhand de ringvinger ont brak. De vrouw had reeds grijzend haar en wordt op 56 jaar geschat. Er bevond zich een diepe wonde aan het hoofd en slagen over neus, mond en kaken. Er zijn aanwijzin gen, dat de moordenaar getracht heeft het lijk te verbranden. De oever, waar hot lijk gevonden werd, had de laatste dagen onder water gestaan, doch gisteravond daalde de rivier en is de bundel zichtbaar geworden. Het kan naar schatting twee dagen geleden in de- rivier zijn geworpen. De identiteit van het slachtoffer is nog niet vastgesteld. De Culemborgsche moord-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2