No. 14 Maandag 17 October 1927 42e jaargang Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE KOMENDE OPHEFFING VAN DEN VACCINEDWANG. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersfO.Ol De geneeskundige medewerker van de N. R. G r t. heeft eenige artikelen gewijd aan de komende opheffing van den indi- recten dwang tot inenting tegen de pokken. Deze artikelen, die bedoeld schijnen te zijn om de houding van de autoriteiten, die ondanks de veelvuldig voorkomende sterfgevallen, toch maar rustig doorgingen met de ouders te verplichten hunne kin deren aan deze gevaarlijke kunstbewer king te onderwerpen, te verdedigen, geven een, we zouden haast zeggen ontstellenden kijk, op de mentaliteit van de aanhangers van het vaccinatie-dogma. De schrijver deelt mede, dat liet reeds in 1912 bekend was, dat er „etwas los" was met de vaccinatie. In 1924 echter kwamen de be richten omtrent kinderver lamming van alle zijden. „Het is volkomen begrijpelijk zoo ver volgt de schrijver dat men aanvankelijk schroomde, te veel ruchtbaarheid aan den stand van zaken te geven, le. omdat de vrees gerechtigd was, dat overal de tegen standers der vaccinatie misbruik zouden maken van de publicaties, en er politieke munt uit zouden slaan; 2e. omdat men aanvankelijk op goeden grond hoopte, zoo wel de vaccinatie als den vaccinatiedwang te kunnen redden in het welbegrepen belang der nog steeds door de pokken als „einer der fiirchterlichten Geisseln" (Pa- gel) bedreigde menschheid door een middel te vinden, de encephalitis postvac- cinatoria te voorkomen". De zaak werd dus geheim gehouden. Om te voorkomen dat de tegenstand te gen de vaccinatie sterker zou worden en om den vaccine-dwang te kunnen handha ven, werden de kinderen er aan gewaagd. Na dan gewezen te hebben op de onder zoekingen die in verband hiermede plaats vonden, vervolgt de schrijver: „Het practische resultaat was en bleef nihil. De eenige vaststaande conclusie was zomer 1926 dat het verband tus- schen de vaccinatie en den korten tijd daarna ontstaande encephalitische ver schijnselen niet ontkend kon worden. Achterna kan men natuurlijk de vraag stellen in verband met het in ons eerste opstel ontwikkeld standpunt of toen niet reeds tot opschorting van den vacci natiedwang had moeten worden overge gaan. Er is een tijd geweest, dat ook ik die vraag bevestigend beantwoord heb. Thans vind ik het voldoende vast te stellen, dat de bevoegde autoriteiten zich van den aan vang af hun overgroote verantwoordelijk heid volkomen bewust geweest zijn: Dat zij in het voorjaar van 1926 te recht het standpunt hebben ingenomen, dat het verband tusschen vaccinatie en en cephalitis nog niet genoegzaam vast stond om een zoo buitengewoon ernstigen en ver antwoordelijken stap als de opschorting van den vaccinatiedwang te wettigen. Dat zij in het najaar van 1926 en het voorjaar van 1927 het bovenbedoelde verband niet meer konden ontkennen, maar ondertus- schen hoop waren gaan koesteren, binnen zeer korten tijd de situatie meester te kun nen worden. Inmiddels had de „internationale pok- kenconferentie", speciaal voor dit doel door de hygiënische commissie van den Volkenbond in 1925 in Den Haag en in 1926 in Berlijn bijeengeroepen, geen oplos sing, noch ontspanning gebracht. Helaas is toen ook de vrees der ingewijden, dat het voorjaar van 1927 nog weer enkele slachtoffers zou vragen, in vervulling ge gaan". Intusschen werden verschillende proe ven genomen, maar deze waren nog niet ver genoeg gevorderd, toen de rucht baarheiddie aan de Goessche gevallen gegeven werd, tot staking van de niet lan ger verantwoord geachte distributie van de oude Jennersche bovine lymphe dwong. Dat is een zeer merkwaardige uitspraak. Was dus door „De Zeeuw" op grond van betrouwbare inlichtingen geen rucht baarheid gegeven aan het feit dat de ent stof besmet was, dan zou men nog op de oude wijze zijn doorgegaan. Blijkbaar was er nog niet genoeg leer geld betaald. „De keus tusschen opheffing van den vaccinatie-dwang en het alsnog nemen van een proef met de genoemde (Spaansche) entstof, zoo gaat de schrijver verder, was toen wel buitengewoon moeilijk. De geva ren en bezwaren, aan beide verbonden, Een groote geldinzameling voor de wetenschap1. Naar aanleiding van den opiroep van koning Albert, ter gelegenheid van de feestelijkheden bij den honderdsten ver jaardag van de stichting der Cockerill-fa- brieken tot de bevolking om de weten schappelijke laboratoria financieel te steu nen, hebben de Luiksche industriëelen reeds nagenoeg twintig millioen franc bij eengebracht. De voorzitter van den hotel houders!) ond, zegde bereids een millioen toe. Verwacht wordt, dat de geldinzame ling over het gansche land honderd mil lioen zal opbrengen. „Vlaanderen als oorlogsterirein". Onder het hoofd „Vlaanderen als oor- logs-terrein", schrijft het Antwerpsche frontarsblad „De Schelde" het volgende: De munitie-Stap el plaatsen te Houthulst zegt het L. N., worden vergroot. Te West- Roosebeke is een nieuwe kazerne ge bouwd. Te Ploegsteert zijn hoeven ont eigend voor een nieuwe munitie-opslag plaats. Te Ruisselede wordt gebouwd aan hchiettorens. Te Koolkerke worden mili taire inrichtingen gebouwd. Het Vloethemveld ten Zuiden van Brugge zal de grootste munitie-bergplaats van België moeten worden. Te Jabbeke en te Varsenare worden kleine munitiebergplaatsen opgericht, waar voor meerdere bescherming van de mu nitie slooten omheen gegraven werden. Te Wevelgem vergroot men het militair vlieg veld. De plannen van de militaire luchtlijn Noord-Franfcrijk-Zeebrugge rusten in de dossiers. Alle bovengenoemde plaatsen vormen het achterland van Zeebragge. In West- yiaanderen is 311 H.A. grond onteigend voor militaire doeleinden, er zal nog 289 'H.A. onteigend worden, dat is dan teza men 600 H.A. Voeg daarbij1 de forten van de Maas', de dozijnen forten om Antwerpen en de voorgenomen versterkingen op de Fran- Scbe grens en heel België is een groot fort. werden tegen elkander afgewogen te j recht of ten ónrechte is een vraag die thans niet meer van actueel belang is en er werd, zooals minister Slotemaker de Bruine reeds min of meer uitvoerig heeft medegedeeld in het 2 Aug. gepubliceerde antwoord op de vragen van de Kamer leden Krijger en Kersten, tot die proef besloten". Er moest dus nog 'n poging worden ge ven te nemen bij hen die zich v r ij w i 11 i g daan om den vaccinedwang te handhaven, Inplaats van op uitgebreide schaal proe beschikbaar stelden, werden de proeven voortgezet bij hen, die tot vaccinatie v e r- plicht werden. Maar ook deze .proeven hebben niet aan de verwachtingen beantwoord. En zoo is men er dan eindelijk toe ge komen aan de Regeering het bekende ad vies te geven en kan dus redelijkerwijs ver wacht worden dat nu de afschaffing een feit zal worden. Op eene zinsnede van den geneeskundi gen medewerker van de „N. R. Crt." willen wij tenslotte nog de aandacht vestigen. „In dit stadium, z.oo zegt hij;, moet de kritiek zwijgen. Wie, die slechts va.n verre van den mooizamen en verantwoordeliji- ken arbeid en van het hoofdbrekend over leg achter de schermen getuige geweest is of gehoord heeft, zal de positie benijden van hen, die de beslissing hadden over zoo groote belangen der volksgezondheid' als hier op het spel stonden?" De critiek moet zwijgen. De „wetenschap" bekend met de groote gevaren die hier dreigden en met de vel© sterfgevallen die zich voordeden, denkt er niet aan den vaccine-dwang los te laten. Maar de critiek moet zwijgen. Alleen de ruchtbaarheid die er aan de Goessche gevallen gegeven werd, niet dus die droeve sterfgevallen zelve, kon er toe leiden de oude methode los te laten. Maair de critiek moet zwijgen. We kunnen het verstaan dat de auto riteiten die hier de verantwoordelijkheid dragen dit zouden wenschen. Maar de critiek mag niet z w ij1- gen. Hier is plaats voor critiek zoowel op de geneeskundige autoriteiten als op de Re geering, dia, terwijl zij toch met den ernst vati den toestand bekend moet zijn gei- weesit, enkele maanden geleden zelfs had- nekkig weigarde de vrijstelling van hen ■clie tegen d© vaccinatie gemoedsbezwa ren hebben, te bevorderen. Giften voor de theosofie. Een onlangs gestorven Engelsclie dame die een fortuin van bijna twee millioen pond sterling naliet heeft 25.000 p. st. vermaakt aan mevr. Resant voor de pro paganda der theosofie en 10.000 p. st. voor de propaganda der orde van de Ster in het Oosten, die onder leiding staat van Krisjnamurti. Schip in de New-Yorksche haven vergaan. Het Noorsche stoomschip „Besseggen" toet 32 opvarenden aan boord, is Zaterdag in het hoofdkanaal der haven van New York in aanvaring met het txans-atlanj- tische stoomschip „Paris" gekomen. Een kwartier' na de aanvaring zonk de „Bes seggen"'. Dertien schepelingen van de „Besseg gen" die te water hadden gelegen, zijn aan wal gebracht. Een tweede boot vol schipbreukelingen moet naar Staten-eiland rijn gebracht. Het aantal niet-geredden is niet bekend. De mode-dwaasheden. Te Parijs is de 'derde tentoonstelling van de .„Arts de la Coiffure" geopend', en daar bleek, dat de Parijsche kappers voor het komende seizoen de korte krul len voor vrouwep. modieus achten. De opren, die door de jongenskop-mode ge durende twee seizoenen te voorschijn wa ren gekomen, moeten weer ondier krul letjes verdwijnen. Tegen onzedelijke kleedij. De politie te New-York heeft besloten, kras tegen onzedelijk gekleede tooneel- speelsters op te treden. Zij dreigt 'elk juf fertje, die onvoldoende gekleed op het tooneel verschijnt, aan te houden en voor den politie-rechter te brengen, zondier haar gelegenheid te geven zich te verkleeden. Ernstig spoorweg-ongeluk. Gisteimacht is op het station Bruns- wijk-Oost een goederentrein op een ande ren trein gereden. De locomotief en acht wagons van den goederentrein pntspoor- den. Drie wagons werden totaal verwoest. De machinist en twee conducteurs nit Bronswijk werden gedood. Het verkeer was gedurende vijf uren gestremd. Het jubileum der Sovjet. De correspondent van het „Bert. Tag." te Moskou meldt, dat Zaterdagmorgen in het Taurische paleis te Leningrad de jubi leumvergadering van het centraal uitvoe rend comité is geopend. Daarmee zijn de feestelijkheden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Sovjetrepubliek, die de geheele maand zullen duren, ingeluid. Alle bladen wijzen er in hun hoofdarti kelen op dat, al is ook het socialistisch ide aal nog niet verwezenlijkt, er toch geen mensch ter wereld aan zal durven twijfe len, dat de Russische arbeidersklasse haar eigen heer en meester is en dat het ge raamte van de socialistische maatschappij gereed is. Alleen Trotzky en zijn aanhan gers wagen het van een kapitalistische ontaarding van de Russische revolutie te spreken. Daarom is er ook voor hen geen plaats meer in de Sovjetwereld! Stakingen. Twaalf honderd mijnwerkers in het Welsche district Abertillery zijn met een maand opgezegd, omdat de beide mijnen door de eigenaars gesloten zullen worden wegens zware verliezen. In 1921 hadden in dit district nog ruim 8000 mijnwerkers brood, na 15 November zal hun aantal tot iets minder dan de helft geslonken zijn. In de haven van Brugge is de staking thans algemeen. Uit solidariteit hebben de dokwerkers te Zeebrugge, Oostende, Gent en Antwerpen, die niet staken, geweigerd de thans te Brugge liggende schepen te lossen. Gendarmerie en politie is op de been. De staking in de bierbrouwerijen te Ber lijn is geëindigd. Het werk wordt vandaag hervat. De arbeiders hebben een geringen loonbijslag verkregen. In den loonstrijd in de Midden-Duit- sche bruinkolenindustrie noodigden de mijnwerkersbonden de werklieden uit met ingang van vandaag in staking te gaan. Ongeveer 250.000 personen zullen in de staking worden bétrokken. De staking der Berlijnsche houtbewer kers werd Zaterdag opgeheven wegens het bindend verklaren van de laatste scheids rechterlijke uitspraak. Beide partijen heb ben zich hierbij neergelegd. De gezamenlijke werkgeversverenigin gen in de textiel-ipdustrie van München- Gladbach-Rheydt en omgeving, hebben be sloten al het personeel op te zeggen tegen den 29sten October. Door deze uitsluiting worden 60.000 arbeiders, mannen en vrou wen, getroffen. Hevige koude en sneeuwval. Naar uit New-York wordt gemeld, is aldaar eeii sterke temperatuurdaling inge treden. Er is zes graden koude, gepaard gaande met hevigen sneeuwval. Uit Moskou wordt geroeid, dat die tem peratuur ondier nul gedaald is'. Bij zes graden onder nul wordt aanhoudende, sterke sneeuwval gemeld. Uit Zurich wordt gemeld: Het prachtige weer, dat tien dagen duurde, heeft plaats gemaakt voor een sterke bewolking. Van de hooggelegen toppen wordt reeds sneeuwval gemeld en aan de Zuidzijde der Alpen is het regenachtig geworden. Vanzetti's asch. De bisschop van Cuneo, de geboorte plaats van Vanzetti heeft geweigerd zijn toestemming te geven voor een godsdiens tige plechtigheid bij de hijzetting van de asch, die Luiga Vanzetti, de zuster van den terechtgestelde uit Amerika heeft me degebracht. De bisschop grondt zijn weigering op het feit, dat Vanzetti verklaard heeft, dat hij' atheïst was, en dat de laatste woor den, die hij sprak: .„Lang leve de anar- chie!" zijn geweest.^ De aanslag op den spoorweg bij Altenburg. Gemeld wordt, dat in veTband met den aanslag op den spoorweg bij Altenburg, een zestienjarige jongen, Herbert Pluge geheeten, is gearresteerd. De jongen is niet geheel toerekenbaar. Botsing in de lucht. Vrijdagochtend zijn boven het vliegveld van Haren bij Brussel twee militaire vlieg tuigen op' een hoogte van 200 M. met elkaar in botsing gekomen. De twee ma chines stortten met razende vaart neer. Een er van viel geheel te pletter. Het .andere werd ook zwaar gehavend, doch de lpods had het geluk meester te blijven, P'Ver het stuur, wat hem in staat stelde ■een wel overhaaste, doch niet noodlottige landing te .maken. Hij .bekwam daarbij alleen een lichte hoofdwond. De loodsi van de verpletterde machine', de 21-jarige sergeant Debuissón was op slag doodgebleven. De Schoolwet in Duitschland. De verwerping door den rijksraad van het rij'k'Sschoolontwerp- heeft in politieke kringen heel wat verrassingen verwekt. Vermoedt wordt, dat de rijksregeering nu het compromisontwerp, zooals dat gewor den was na aanneming door de betrokken oommissies van den rijksraad, van ver schillende Pruisische amendementen, ver worpen is, haar oorspronkelijk ongewijzigd ontwerp bij den Rijksdag zal indienen. De verwerping in dien rijksraad is het gevolg van "de meest uiteenloopende gronden. Door eenige landen, zooals Beieren en Wurtembeirg en verschillende Pruisische provincies, werd het ontwerp afgestemd, omdat het na de amendementen te ver ging, terwijl voor andere landen de Pruisi sche amendementen nog niet ver genoeg gingen. De verwerping heeft de positie van de rijksiregeering er niet gemakkelijker op gemaakt. De vooruitzichten voor het tot stand komen van de schoolwet, die enkele maanden geleden zeer gering .schenen, waren door de houding van de Pruisische regeering en haar compromisvoorstel on getwijfeld verbeterd. Door het thans ge beurde echter acht o.a. de „Voss. Z." den toestand zoo veel slechter geworden, dat het zeer te betwijfelen moet worden ge acht, of het zal gelukken de schoolwet nog in dezen rijksdag er door te krijgen. Korte berichten. Dit de officieel© opigaaf blijkt, dat na den wapenstilstand in Engeland en Wales 1.024.000 huizen zijn gebouwd. In het jaar, dat 30 Sept. j.l. eindigde, zijn ©r alleen 269.000 huizen voltooid, die aan om en bij een millioen menschen onder dak kunnen verschaffen. Niet minder dan 62.000 huizen zijn in September j.l. af gemaakt. Met deze twee getallen zijn alle records geslagen. De groote krachtsin spanning is hieruit, te verklaren, dat na 30 September het subsidie verminderd werd. Reuter seint uit Indianapolis: Er zijn 14 piersonen gedood en een 20-tal gewond hij een botsing tusschen een tramwagen en een vrachtauto in de buitenwijken van de stad. De slachtoffers waren op weg naar een danspartij. Die Sovjet-regeering heeft gelast, .dat alle aanhangers van de communistische Oppositie uit het leger, de vloot en de luchtvloot verwijderd moeten worden. De door de Zwitsiersche bladen ge- lioudein inzamelingen voor de slacht-of: Iers van het hooge water, hebben een half millioen francs opgebracht. Opleiding tot kommliles oif R! iji k s 'k 1 r k- D© Minister van Financiën waarschuwt belanghebbenden tegen personen diö er hun werk van maken', op te leidein' voor Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting het examen voor kommies of rijksklerk bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen tegen een onevenredig hoog lesr geld, dat dan later na aanstelling betaald zal kunnen worden- Candidaten voor de ambten' van koim), mies en rfjksfclerk van wie blijkt dat zij zichop deze wijze in overmatige schulden! hebben gestoken, zullen met het oog op de belangen van den dienst niet kunnen worden geplaatst- In verband met het feit, dat dergelijke personen zich somtijds niet ontzien, adver, ton ties te plaatsen in den vorm, die doet denken aan ©en officieele oproeping van gegadigden (b-v. door een opschrift als: Rijksambtenaren gevraagd), wordt aan de belangstellenden in het algemeen op dit punt 'groote Waakzaamheid tegeö misleiding aanbevolen'. Meer subsidie aan d e K- L- M. Ingediend is een' wetsontwerp tot ver, liooging en aanvulling van het lXe hoofd, stuk der Staatshegrooting voor 1927- De toelichting hierop luidt als volgt: Het oorspronkelijk op de begroefing van hoofdstuk IX voor 'het dienstjaatr 1927 onder art. 150 uitgetrokken bedrag ad f600.000 voor steam aan1 de Kon', Luchtvaart-Maatschappij voor Nederland en Koloniën, werd bij' nota van wijziging verminderd mlet f300.000, dit in verband met, de omstandigheid, dat de regeling voor het verleenen van' verderen stauM aan de K-L-M. nog niet tot stand was gekomen. Intusschen is die regeling van kracht geworden. Ingevolge die regeling zal aan! de maat. schappij over 1927 een bedrag vahl f500.000 alzoo f 200 000 méér dan is uitgetrokken -als subsidie wordetó uitgekeerd en zal een' som van f 100-000 in de kas van de maatschappij' moeten worden gestort voor 100 ten name varti het Rijk gestelde aandeelen. Het ingediende wetsontwerp heeft deze strekking. Do Indische begroeting. Blijkens de Indische begroeting voor 1928 worden de uitgaven geraamd op f 798 millioen, de niilddelen op f 747 millioen, het tekort op bijfra £51 m®, lioen. 'Afgezien is van verlaging der opcenten op- de inkomsten, en vennaotschapsbelas- tingen. Ook voor 1928 is het evenwicht op den! gewonen dienst gehandhaafd. Voor versterking .van' politiepersoneel! is f3 millioen uitgetrokken, wor legert uitbreiding f 3.6 millioen, voor versterking van de maritiem'e weermacht bijna f 2 millioen. Ijzererts m M.idden,Limburg. Even buiten Roermond, zoo schrijft mem! 'aan het II b 1 du. is sedert korten tijd de ontginning begonnen van een moerassigen bodem, die ijzererts of beter gezegd ijizar, houdende aarde blijkt te bevatten- Bq| het gehucht „Maalbroek" staart op een! uitgestrektheid van ruim 11 H-A-, die de maatschappij D© Poorter uit Rotterdam! van den heer M- Francken uit Roermond heeft gekocht, thans (voorloopig nog ent kele) manlnen te werken in de vette Idei, waarvan ziji het eerst de leemlaag roet gedeelten afscheppen. Daarna komt de zwarte aarde aan de oppervlakte met haar ijzerhoudende stoffen- Tevens welt het water direct omhoog. Met dikke klonten! gaat alles op kruiwagens naalr de hoopett, Waarna per smalspoor het verdere trans port plaats heeft. Daarna gebeurt de ze ving langs den' igrootem weg Roermond*. E'lmpt en laden de karren! deze vrachten met bestemming naar de booten' i,n de Maas te Roermond- Het meerendeel dezer ij'zeirhoudemde aar, de gaat in hoofdzaak naar Elngeland en' Schotland; echter blijft een gedeelte ook in Nederland De begroeide zompen', waar middenin! de eerste opgravingen ter hand zijn gieU nomen, zijn nogal vriji lastig te bereiken' door water, uit welks roodbruine kleur is opgemerkt, dat deze grond rijk moest jj zijh aan ijzerhoudende aarde. Waarschuwing. De Commisi sar® van Politie te Tilburg brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Joham, nes Ilendnkus Hofstede, vroeger wonende Hoeschschestraat nr 15 alhier, tegen wiens practijken onlangs in de dagbladen werd gewaarschuwd, thans woont te Tilburg, Twernerstraat nr 20- Hofstede schijnt het in den laatsten! tijd gemunt te hebben! op kloosters en gestichten- Goes. Op Woensdag 26 October zal de bekende schrijfster Johanna Breevoort voor dein Chr. Vrouwenbond in een bijt eenkomst, die voor ieder toegankelijk is, optreden. Nadere bijzonderheden zullen!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1