No. 13 Zaterdag 15 October 1927 42e Jaargang BIGGELAAR'S Tabak - Sigaren - Si 60 cent per pond. EERSTE BLAD. HET ADRES A. WILKING L. Duvekot Sz.9 Voor U J. GEENSËN, Opticien, Let op bel joisle ate. Dit de Provincie KOFFIE //®e Gouden Jtocnri üit nummer bestaat uit 2 bladen. Groote Markt 19 - Goes hebben wij ook een BRIL, SO-EASY of PINCE-NEZ. LANGE VORSTSTRAAT 49. GOES. die zoekew naap iets fijns! 1 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Ten opzichte van de vraag wat de Antirevolutionaire partij is en wat zij wil, bestaat nog altijd veel misverstand. Hoewel het reeds bijna een halve eeuw geleden is dat het program van beginselen der Antirevolutionaire partij werd gepu bliceerd en door Dr Kuyper in de „Standaard" op meesterlijke wijze toege licht, zijn er nog altijd betrekkelijk ve len, die van het bedoelen der A.-R. partij geen duidelijke voorstelling hebben. Onder do tegenstanders komt dit mis verstand uiteraard he:t meest voor. Er zijn onder hen buitengewoon knappe kop pen, die veel hebben gestudeerd en die dan ook een invloedrijke plaats innemen, maar die nog nooit de moeite namen eens ernstig na te gaan welke de beginse len zijn van de A.-R. partij en welke plaats zij inneemt. Het meest voorkomend verschijnsel is wel, dat men ons voor conservatief verslijt. En nu is dat in zooverre waar, dat' Wij de goede beginselen, die zijn in over eenstemming met Gods Woord, wenschen te bewaren en dat wij trachten te be houden, te conserveer en alles wat met dat Woord in overeenstemming is. Het was den antirevolutionair dan ook uit het hart gegrepen, toen het Kabinet Colijn hij zijn optreden verklaarde, dat het wenschte voort te bouwen op de Christelijke grondslagen van ons volks leven en dat het 't behoud van die grond slagen als richtsnoer voor zijn beleid be schouwde- In dezen zin is de Antirevolutionaire partij ongetwijfeld conservatief. Wanneer daar .machten opstaan, die de Christelijke grondslagen trachten los te rukken, 'die in huis en school, in staat en maatschappij, anti-christelijke be ginselen tot invloed wenschen te bren gen en 'die losmaking van God en Zijn Woord het hoogste ideaal vinden, dan schamen we ons niet het te erkennen, dat we behoudend willen zijn en wan neer men ons in dien zin als conser vatief aanduidt dan beschouwen we dat niet als „een scheldnaam, maar als een eeretïtel. Maar wij zijn niet conservatief in dien zin, dat we alles zoo ongeveer "bij het oude zouden willen laten, dat we alles wat nieuw is zouden schuwen en alles wat nu eenmaal bestaat, zou den willen vasthouden, alleen omdat het oud is. Wie zóó redeneert kent de Antirevo lutionaire beginselen niet en verstaat ook niets van de Antirevolutionaire levens- practijk. Wie zóó redeneert geeft daarmee blijk, dat hij nooit onze beginselen heeft be studeerd en dat hij geen kennis heeft genomen van het optreden der Antire volutionaire partij, zoowel .in als buiten het parlement. Inplaats van te prijzen alles wat nu eenmaal bestaat en vast te houden wat nu eenmaal geworden is, wenscht. de Antirevolutionaire partij heel het leven te reformeer en en het te conformee- ren aan wat Gods Woord ons omtrent de verschillende levensterreinen en le vensverhoudingen leert. Wie ook maar oppervlakkig kennis neemt van het program van beginselen der A.-R. partij en van de door haar; gepubliceerde slembusprograms, zal dit volmondig toestemmen. voor ENanufacturen Dames- en Kamdercsinfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen ia GOES HULST wereld geeft hen het recht om te verlan gen dat anderen dat ook zullen doen? In verband hiermede een enkele opmer king. De „M. Crt." vergist zich als zij' zegt, dat de Antirevolutionairen anderen willen dwingen naar eigen opvatting te leven. Daar is geen sprake van. Er is geen enkel artikel in hot A.-R. program dat zelfs in deze richting wijst, Juist het omgekeerde is het geval. Het zijn de vrijzinnigen, die het personeel in publieken dienst willen dwingen tot hande lingen in strijd met hunne principes. Maar bij de A.-R. is van dwang geen sprake. Het program poogt niet een ge dwongen Zondagsheiliging door' hen die daarvan niet gediend zijn, maar wel ver langt het vr ij lating van den dag des Herren en in verhand daarmede een zoo sterk mogelijke beperking van publieke diensten op den Zondag. Overigens verdient het aandacht, dat de kwestie door de „M. Crt." heel zuiver wordt gesteld. Voor hem die zich stelt op het stand punt van den autonomen mensch, die van oordeel is dat de mensch zelf heeft uit te maken wat good is en niet goed, is een verwijzing naar het gebod Gods een absurditeit. Hij kan zich alleen beroepen op wat li ij meent in het algemeen belang te zijn en juist daarom mist hij ook het ze delijk recht om hier regelend op te tre deden. Doet hij dat toch, dan heeft zulk optreden altijd een dwingend karakter, omdat elke rechtsgrond ontbreekt. Maar voor den Antirevolutionair en wie met hem op hetzelfde standpunt staat is de zaak een weinig anders. Ilij ontkent dat de mensch in zichzelf souverein is. Hij belijdt dat de Overheid, naar luidt van Gods Woord, regeert bij de gra tie Gods en dat zij als dienaresse Gods, de Zondagsrust heeft te bevorde ren. Terecht, zegt de „M. Crt." dat het hier een oude kwestie geldt. Het is de antithese, die hoe vaak ook doodverklaard, telkens weer te voor schijn komt. Haast Hotel „Oe Korenbeurs". Zondagsrust. Onze Zeeuwsoh-Vlaamsche briefschrij ver heeft in zijn jongstcra. brief enkele opmerkingen gemaakt over de bootdieai- sten op de Westerscbelde op den Zondag en daarbij1 o.m. gezegd, dat er voor ons als Christenen toch voor alle dingen de eisch van Gods gebod is waarmede wij rekening dienen te houden, zelfs al zou dat in sommige gevallen schade brengen in tijdelijken zin, naar de berekening van menschen. De „Midd. Crt." is oyer deze opmer kingen verontwaardigd. „Voelt men dan niet, zoo zegt zij, dat men daarmee raakt aan een van de meest teere dingen in den mensch om te leven naar eigen opvattingen? Dat die door drijverij van Zondagsrust der provinciale vervoermiddelen in den grond der zaak neerkomt op het dwingen van een deel der bevolking door een ander deel, om te leven naar een opvatting die men zelf niet heeft?" Dat er Christenen zijn die rekening wenschen te houden met Gods gebod, de „M. Crt." heeft er niet het minste be zwaar tegen, maar, zoo vraagt zij, wat ter Tijdelijke opheffing vaccine-dwang. Het hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der genees kunst heeft het volgende adres gezonden: Aan den minister van Arbeid, Nijverheid en Handel, Het hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij' tot bevordering der genees kunst, gezien het aantal gevallen van ence phalitis, waarvan sommigen met doodfr lijken afloop, optredende na een klaar blijkelijk in verband met een te voren verrichte inenting tegen pokken; gezien de gevallen van encephalitis in aansluiting aan en klaarblijkelijk in ver hand met vaccinatie met het op de nieuwe wijze bereide vaccin; acht het zijn plicht Uwe Excellentie in overweging te geven de indirecte vac- cinedwang tijdelijk op te heffen. Overigens overtuigd van het groote nut der vaccinatie inzake het voorkomen van pokkon, resp. van pokken-epidemieën, zou het hoofdbestuur het op prijs stellen, wan neer de gelegenheid tot kostelooze in enting en herinenting, zooals die in ar tikel 18 van de wet, houdende voorzie ningen tegen de besmettelijke ziekten is vastgesteld, onverminderd bleef gehand haafd, opdat aan de vrijwillige inenting niet de minste belemmering worde in den weg gelegd. Vrijwillige Landstorm. De deelname aan de Vooroefeningen van den Vrijwilligen Landstorm is dit jaar bij zonder groot. De inspecteur van den V. L. heeft in verband hiermede bepaald, dat minstens een vierde deel van deze jonge lieden zullen worden opgeleid tot bedie ningsman van den zwaren mitrailleur. Legér des H e i 1 s. Naar gemeld wordt komt Bramwell Booth, de welbekende generaal van het Leger des Heils, in het begin van Februari een bezoek aan ons land brengen. In de groote plaatsen zullen samenkomsten ge organiseerd worden, o. m. ook in Den Haag, die door dezen 71-jarigen grijsaard geleid zullen worden, terwijl in Amster dam een meer-daagsch congres in voor bereiding is. Voor Uw Moderne Bril met zuiver geslepen glazen is dit DE ZEVENJARIGE LEERPLIÖHT. Ingediend is een wetsontwerp tot ver vroegde invoering van de zevenjarige leer plicht. Ten aanzien van de kosten, welke het herstel van den zevenjarigen leerplicht met zich brengt, wordt het volgende opge merkt. Zooals bekend is, meent de regeering, dat voor de doorvoering van leerplicht voor het zevende leerjaar gerekend moet worden op een toeneming va;n de jaar- sche rijksuitgaven met 3.5 millioen gld. Dit bedrag is verkregen, door er van uit te gaan, dat uit het herstel van den zeven jarigen leerplicht een toeneming van de schoolbevolking met ongeveer 70.000 kin deren zal voortvloeien, dat daardoor het aantal leerkrachten, wier jaarwedde door het rijk vergoed wordt, met ongeveer 1750 zal stijgen, en dat die gemiddelde jaarwed de van het onderwijzend personeel zonder de hoofden thans op f2000 moet worden gestéld. In de vergadering der Tweede Kamer van 16 Juni 1927 is het denkheeld aanbe volen, invoering van zevenjarigen leer plicht gepaard te doen gaan niet een aan vulling van de Leerplichtwet, opdat de aansprakelijke personen van de in art. 1 dier wet opgelegde verplichting zullen zijn vrijgesteld, zoolang zij de kindaren eene lagere land- of tuinbouwschool doen bezoeken, welke een te bepalen aantal lesuren omvat. Gebleken is echter, dat de bedoelde vrijstelling zeer ongewenschte toestanden in het leven zou roepen. Invoering van die vrijstelling zou zoowel naar de meening van den minister van onderwijs als van den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw, een in grijpenden invloed hebben in ongunstigeh zin op de lagere land- en tuinbouwscholen en een heftige storing brengen in den ge leidelijken en normalen groei er van, en bovendien de schatkist, zonder evenredig voordeel, ernstig'bezwaren. Intusschen zal de beteekenis van het zevende leerjaar ook voor onze aanko mende land- en tuinbouwers veingroot kun nen worden, indien bij het daarin te geven onderwijs zooveel mogelijk rekening ge houden wordt met de toekomst der leer lingen, die het Volgen. De Lager-onderwijs- wet opent daartoe de gelegenheid, en de minister stelt zich voor, alles te doen waf mogelijk is om dit te bevorderen. Zoo zal in land- en tuinbouwstreken het leerplan voor het zevende leerjaar zoodanig kun nen worden ingericht, dat het voor de leerlingen, die daarna een lagere land- of tuinbouwschool gaan bezoeken, een goede voorbereiding geeft voor het onder wijs op die school. Het is zelfs niet uit gesloten, dat aldus in bepaalde streken een practisch ingericht zevende leerjaar aan de gewone lagere school het eerste leerjaar der thans bestaande lagere land en tuinbouwschool zal kunnen vervangen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw is bereid na te gaan of daar, waar zich die omstandigheid voordoet, de normale vierjarige land- of tuinbouw school kan worden vervangen door een driejarige, al zou daarmede ook het voor deel worden prijs gegeven, dat dan het eigenlijke vakonderwijs niet op later leef tijd wordt begoijJ^ dan thans het geval is. Vernieuwing Rijib e wijzen Zij die in een der jaren 1912 en 1913 een rijbewijs verkregen en thans ean rijt bewijs verlangen overeenkomstig de nieu. we voorschriften, moeten zich vóór 31 Oct. a.s. vervoegen ter Secretarie hunner woonplaats. Zij hekomen daar kosteloos een aanvraagformulier en desverlangd in lichtingen en hulp bij de invulling daar. van- Hot onderzoek, waarvan in de genees kundige verklaring, die de aanvrage ver. gezellen moet, sprake is, mag bij' deze aanvragers niet plaats hebben gehad vóór 22 October a-s. De uitreiking van de nieuwe rijbewij zen dezer categorie aan de gemeentebestu ren, die ze aan de belanghebbenden zul len overhandigen, geschiedt ter Provin ciale Griffie tusschen 7 en 19 November a.s. De kosten bedragen, voor zooveel do provincie betreft, fl-50; zij' worden betaald bij het in-ontvanigstnemen van hét stuk. Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen te Middel burg. De volgende kleedingstukkén zijn voor het museum ontvangen': Walchersche kaphoed, katoenen jakje, rouwlioed en rouwlint (gedragen te Axel). Verder een boerinnen kaphoed, vraeger gedragen door de R.-K- vrouwen ta He int kenszand. Tenslotte een Walchersche boe- rentonhoed uit 1894 en een Walchersche kleinle boerenhoed uit 1875- Hot 23ste jaarverslag der Vereeni ging tot Chr- verzorging van krankzinniL gen in Zeeland is verschenen- Het aantal leden verminderde met 87. Het getal ver spreide leden buiten de protfnicia Zoet land bedraagt 62- Het aantal corporaties daalde van 52 op 40. In dienst waren' totaal 52 verplegers en 102 verpleegsters. Genezen ontslagen worden 24 mannen en 42 vrouwen. Het aantal vcrpleegdagen voor mannen was 113-163 en voor vrouwen 128-190- Het verpleeggeld werd voor het verslage jaar verminderd van f840 tot f820. D© Winst- en Verliesrekening geeft acn batig saldo van f 14.716.35V2- Aan contri- butiën, giften en collecten kwam in een totaal bedrag van f6133.75V2- T'hans is definitief opgericht de „Bach-Vereeniging, gevestigd te Middel burg". Een bestuur werd samengesteld uit personen van verschillende plaatsen van Walcheren- De vereen, stelt zich ten doel de uit voeringen van Bach's werken te Middel burg te bevorderen. Middelburg Door den Nederl. Blinden), bond is besloten een' witten wandelstok tor beschikking te stellen, ter herkeniniijng van blinden en dooven, in het belang hun'ner veiligheid op straat- Aan de po litie alhier zal om mledewerking worden verzocht Volgende week zullen eenige dames weer een beroep komen doen op den liefdadigsheids zin van de Middelburg- sche ingezetenen, namelijk voor het ver strekken van kleodingstukken aan kin deren beneden den leerplichtigen leeftijd Waar hier wordt gewerkt zonder aanzien van richting, wekken ook wij gaarne onze ïezers op, de dames in hun werk te steunen. Zooals reeds is geannonceerd zal op Donderdag a.s. des avonds te 8 uur het Dresdener Kreuzchor in de Nieuwe kerk een uitvoering geven. Gaarne wekkep wij onze lezers in Middelbrug, maar ook uit de omgeving op, die uitvoering bij te wo nen want daar zal veel te genieten zijn,. Overal waar het boor optreedt, worden de hoorders diep ontroerd door den schoonën zajig. De persbeoordeelingen zijn onver deeld gunstig. Wij hopien daarom, -dat velen van deze gelegenheid, om echte ware kunst te genieten, gebruik zulleii maken. Vlissingcn. De electriciteitsprijzen alhier zijn gedaald van 30 tot 2-8 cent per K-W- Voor groot hchtverbruik moet worden betaald 2818 cent, naar gelang van het verbruik. Het vastrecht is gebracht van 10 op 8 cent, het munttarief van 35 op 33 cent en het klein munttarief van 20 op 18 cent Goes. Op Maandag 24 October zal in de Prins van Oranje -een zang- en decla matie-avond worden gehouden. Het Zuid- Bevel. a Capellekoor hoopt dien avond te zingen terwijl de heer Tibbe Siebesma van Hillegom als declamator zal optre den. Nadere bijzonderheden zullen per adv. worden gemaakt. T)e levering van 200 dekens voor liet R. K. Ziekenhuis is bij inschrijving gegund aan de firma L. A. de Jonge te Heinkenszand. Gisteren kwam de Geref- J. V- in Jaarvergadering bijeen in de Chr. Be- BISSËl-AAQ'S KOFFIE BOOH VOOR BOOM ItWAUTBTT1 A.v.D-BIGGELAAP'g- C9 ROOSEMD4AL waarschoot- Na gebruikelijke opening en openingswoord van den voorz. dhr Jb. Kloosterman, volgde het verslag van dei* secretaris, dat getuigde van een opgei, wekt vereenïgingsleven- Hoewel het leden* tal in het afgeloopen vereeirigingsjaar gei, daald is, kan niettemin! gezegd worden* dat de werkkracht is toegenomen. Een onderwerp op' deze vergadering werd ingeleid door vr. Kodde oven „Da, niël en zijn vrienden", door vr. HilleL brand over „Het Gezag", en door vr. de Borst over „Karakteradel". Op alle inleidingen volgde ©en drukke, aangename bespreking. De avond werd afgewisseld met voor drachten en zang. Ten slotte sprak Ds v. d. Veén een pakkend slotwoord. Jam mer dat zoo weinig ouderen aanwezig waren. Krabbsndijke. Overgeplaatst met ingang van 1 November 1927 de kommies 2e klasse F- J- v. d. Bonk van Velzenl naar hier. Benoemd tot dienstgeleider der di recte belastingen alhier, de kommies J. II. Drioel, alhier. Rilland. In de gisteren gehouden verga- doring van den Dijkraad der Waterkeering van den calamiteuzen Zimttiermanpolder werd de rekening over het dienstjaar 192-6'27 voorloo'pig vastgesteld in ont vang op f 14120-55 en in uitgaaf op f' 59639.55V2- Biggekerke. Donderdag reed een motor rijder van hier naar Koudekerke en ont moette achter elkaar een personen-auto en een bodesvrachtauto. Het passeeren ging voorzichtig en zou goed afgeloopen zijn, als niet een touw achter aan den bodeswagen had geslingerd en om het stuur van het motorrijwiel was geraakt waardoor de horen werd stuk getrokken en de berijder ontvellingen opliep. Dat het nog zoo goed afliep, is te danken aan het breken van het touw. Toch melden wij dit als een ernstige waarschuwing aan bodes en andere vrachtvervoerders om maatregelen te nemen, dat njpts en dok geen touwen buiten hun wagens uitsteken. Dat is met de nauwe wegen en het toe nemende verkeer niet toelaatbaar. Axel. Dhr Grassen, lid der S- D'- A. P., schrijft aan „Het Volk" in verband met de afscheiding van een groep leden; onder leiding van het gemeenteraadslid 't Gilde, het volgende; In den raad had 'tGild© in den laat- sfcen tijd bij' twee belangrijke aangelegen heden gehandeld zonder overleg met en zelfs tegen de uitdrukkelijke wenschen/ van de voor overleg aangewezen commis, si© van bijlstand. Bij de kwestie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding kwam hij herhaaldelijk in botsing met de ledeii. partijgenooten van andere gemeenteraden, terwijl hij weigerde te komen op een speciaal uitgeschreven vergadering van soc- dem- raadsleden, die hij' de Z-Vlaatn- sche Waterleiding belang hadden- Toen hem de indiening eener motie van afkeuring in de huishoudelijke ver gadering van de partij werd aangekon digd, beloofde hij beterschap als dit niet zou geschieden-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1