Uit de ProTiieft Btmofltf Nieuws. DAM! MEN. van den heer Mes tot het stellen van zijn vragen. Wanneer we een strop voor de ge meente zien, moeten we toch trachten dien te voorkomen? Weth. Onderdijk lucht zijn veront waardiging over de wijze, waarop dhr Mes deze zaak hier vanmiddag heeft aange sneden. Hij is begonnen met de vergoeding van de Bestuursleden der vereeniging te noemen. Spr. verzekert, dat die tegemoet koming zeker verdiend is. Spr. deelt mede, dat bij elk belangrijk onderhoudswerk do vereeniging eerst de toestemming van spr. als vertegenwoordi ger van B. en W. vraagt. Er wordt dus wel degelijk controle door B. en W. uitge oefend. Het surplus in het onderhouds- fonds bewijst dat. De vereen, kan dat ech ter niet gebruiken voor delging van het verlies. Spr. wijst er ook op, dat liet verlies op de huren voor een deel is veroorzaakt doordat eenige beter gesitueerden, die meer dan de minimumhuur betaalden, in den loop der jaren vertrokken zijn. Ook zijn de bovenwoningen minder in trek. Spr. wijst er verder op, dat het Rijk tel- kenjare V\ van het overschot op de exploi tatie tot zich trekt. Van een reserve-vor ming of huurverlaging in de toekomst kan dus nooit iets komen Spr. concludeert, dat er bij de Alg. Woningbouwvereeniging geen sprake is van een tekort, maiy.- van een verlies, buiten schuld van de veree niging zelve. Dhr Jeronimus brengt dank aan den heer Mes voor zijn vragen, afgezien van den vorm van inkleeding. Dhr Paul blijkt echter geraakt te zijn over het stel len der vragen zelf. Spr. gelooft ook niet aan eenig frauduleus tekort, maar aan een exploitatie-tekort, waarvan spr. de oorza ken aangeeft. Spr. meent, dat op het aandeelenkapi taal en de stortingen de verliezen moeten worden afgeschreven. Dat de exploitatie rekeningen bij den opzet niet deugden, is nu wel gebleken. Spr. zou er tegen zijn, het tekort te dek ken uit het onderhoudsfonds, want op den duur zal het onderhoud meer geld gaan eischen. Dhr Mes dankt den heer Paul voor zijn woorden, want spr. zou niet gaarne een brevet van bekwaamheid van den heer Paul ontvangen. Spr. heeft bij het stellen van zijn vragen niet gedacht aan fraude, want dan had hij zich aan een ander adres vervoegd. Wat de vergoedingen betreft, Spr. meent, dat die voor den penningmees ter op z'n plaats is, maar niet voor den voorzitter en secretaris. Dhr Paul wijst nog eens op de groote beteekenis der woningbouwvereenigingen. Niet één particulier wilde het Bagijnliof met arbeiderswoningen vol bouwen. Dat moest een vereeniging doen. Dhr den Hollander onderstreept de woorden van den heer Onderdijk, dat een reserve-fonds voor tekorten op de huuropbrengst moest gevormd kunnen worden, want iedere bouwvereeniging kan komen te staan voor een toestand, als waarin de Alg. Woningbouwvereen. nu verkeert. De beraadslagingen worden nu gesloten. Reorganisatie georgani seerd overleg. Dhr P a u 1 bestrijdt het voorstel van B. en W. om de zaak te laten zoo ze nu is en bepleit verandering in de commissie van georganiseerd over leg. Daarin wil spr., zooals ook gevraagd is, opnemen énkele leden van den Gemeen teraad en niet langer de hoofden van be drijven en een lid van het college van B. en W. In verschillende gemeenten, van on geveer gelijk karakter als Middelburg, is dit ook het geval. Men bekort dan de de batten in den Raad. (De voorz. gelooft daar niets van.) Spr. zet uiteen den aard van hot georganiseerd overleg, waarvoor, naar spr. meent, de meerderheid van B. en W. niet veel gevoelt (weth. de Veer beves tigt dit laatste). Mevr. de Graaf wijst er op, dat de bestaande commissie voor G. O. eenstem mig tot wijziging adviseert. Dat moet voor den Raad toch een vingerwijzing zijn. Dhr den Hollander kan niet na mens de A.-R. fractie spreken, want haar voorzitter is niet zoo'n voorstander van G. O. Spr. is er tegen, dat een besluit van de commissie van G. O. bindend zou moe ten zijn. De Raad heeft de financieele verantwoordelijkheid. Indertijd heeft dhr Paul toch ook gesproken en gestemd t e- g e n een voorstel der comm. van G. O., om van nieuw aan te stellen ambtenaren pensioenpremie te heffen. Spr. is tegen het voorgesteld meervoudig stemrecht in de commissie. Dat is zoo on democratisch mogelijk. De groote organi saties krijgen dan de macht in handen. (Dhr Jeronimus: daar is het om te doen.) Dhr Vertregt heeft van fouten der tegenwoordige commissie van G. O. niets vernomen. Dat is voor spr een reden, om de zaak zoo te laten. Mevr de Graaf herhaalt, dat de tegenwoordige commissie zelf adviseert tot reorganisatie. Dhr Paul antwoordt den heer den Hol lander, dat hij indertijd tegen een voorstel der commissie van G. O. heeft gestemd, omdat hem de samenstelling der commis sie niet juist voorkwam. En wat het voor gestelde stemrecht betreft, ja, in onzen tijd beslist nu eenmaal de macht van het getal. (Weth. de Veer: behalve in Aardenburg.) Na een verdediging van de wijziging door wethouder Onderdijk volgt stem ming over het voorstel van B. en W. om de zaak te laten zooals ze nu is. Dit voor stel wordt aangenomen met 9 tegen 8 st. Voor dhrn Hondius, Mes, v. d. Beke Gal- lenfels, Jeronimus, Naezer, Streefkerk, Portheine, Vertregt en de Veer; tegen de S. D. A. P.'ers en vrijz.-democraten en dhr den Hollander. Rondvraag. Dhr den Hollan der zegt, dat het hem is opgevallen, dat geen oproep is gedaan voor sollicitanten naar de betrekking van bode ten stadhuize. De v o o r z. is er heel dankbaar voor, dat dit niet is gedaan, want de toevloed van sollicitanten zou enorm zijn geweest. Dhr denHollander gevoelt voor dit argu ment niets. Mevrouw de Graaf spreekt over een urinoir bij een padvindersgebouw. De voorz.: is dat nu een zaak, om in den Raad ter sprake te brengen. Had U even mij of den wethouder een briefje gestuurd. Dhr Wondergem vraagt, wanneer de werkverschaffing begint en of in de eer ste plaats de dubbel uitgetrokkenen zullen worden geholpen. Dhr Onderdijk antwoordt: deze week is met 15 menschen begonnen. Daaronder zijn zij, die den grootsten steun ontvangen. Spr. kan niet beloven, dat de uitgetrokke nen altijd het eerst te werk worden gesteld. Voor sommige is het beter even te blijven loopen met de uitkeering van het Burg. Armbestuur. In het algemeen moe ten zij, die den grootslen steun ontvangen, natuurlijk het eerst worden te werk ge steld. Hiermee is de rondvraag afgehandeld, waarna de wethouders de zitting verlaten en in behandeling komt het voorstel be treffende de wethouderspensi oen e n. Mevr. W e ij 1 zegt, dat de vrijz.-dem. fractie haar amendementen, indertijd ver dedigd door den heer Boasson, behoudens c-nkele wijzigingen op ondergeschikte pun ten handhaaft. Dhr Hondius stond aanvankelijk sceptisch tegenover het wethouderspensi oen en beschouwde toen zooals velen dit nog doen het wethoudersambt als een bij- of eerebaantje. De zaak is echter in studie genomen gelukkig lag het in de neutrale zone en spr. legt er den na druk op, dat de commissie ad lioc het be ginsel tot invoering van wethouderspensi oen handhaaft, maar de meerderheid de zaak wil uitstellen vanwege de precaire financieele omstandigheden onzer ge meente. Men moge dit inconsekwent noe men, spr. wil, als het in 't belang der ge meente is, inconsekwent zijn. De voorz. zegt, dat het hem niet dui delijk is, wat de commissie in meerderheid nu eigenlijk wil. Dhr Portheine stelt voor een stem ming uit te lokken over artikel 1. Mevr. d e G r a a f had graag gezien, dat de meerderheid der commissie wat eerder met de bezwaren was gekomen. Dhr H o n- d i u s zegt, dat juist de laatste maanden meer licht is gekomen over de financien der gemeente. Dhr denHollander wijst op geval len, die bestaan, dat iemand b.v. 12 jaar wethouder is geweest, weggestemd wordt, of vrijwillig heengaat, goed bezoldigde be trekkingen heeft en toch nog tientallen ja- )en lang een pensioen trekt uit de kas van een soms noodlijdende gemeente. Daaraan wil spr. niet meewerken. Anderzijds mag men een wethouder, die verschillende jaren de gemeente gediend heeft, en gedwongen wordt heen te gaan, niet zoo maar aan den dijk zetten. Daarom stelt spr. een uitkeering in dergelijke ge vallen volgens afloopende schaal geduren de drie jaar voor. Ook moet in gevallen van ziekte worden voorzien. Ook is spr. voorstander van z.g.n. uitgesteld wethou derspensioen, in te gaan b.v. op 60-jarigen leeftijd. De voorz. acht dit een geheel nieuwe zaak, die nu niet behandeld kan worden. De heer Jeronimus dient een voor stel in om het beginsel-besluit tot invoe ring van wethouders-pensioen in verband met den financieelen toestand van Middel burg in te trekken. Dhr Jeronimus licht dit voorstel toe. Middelburg moet geen voorbeeld nemen aan bloeiende, maar aan doode steden. Spr. zal bij de begrooting voorstellen doen, om de taak der wethou ders te verlichten. Langdurige debatten over de orde van de werkzaamheden volgen. Dhr v. d. Beke Gallenfels stelt ten slotte voor het aanhangige voor stel tot invoering van wethouderspensioen om financieele redenen in te trekken. Dhr Jeronimus trekt zijn voorstel in. Dhr Vertregt is wel voor het voor- stel-Callenfels, maar wil daarmee niet zeg gen wel vóór het principe van wethouders pensioenen te zijn. Dhr Paul verdedigt het wethouders pensioen en handhaaft zijn eenmaal inge nomen standpunt. Het voorstel-v. d. Beke Callenfels wordt aangenomen met 9 tegen 6 st. Tegen de S. D. A. P.'ers en de vrijz.-democraten. De anderen voor. Dhr den Hollander vraagt of zijn voorstel nu naar de commissie wordt ge zonden. De heer Hondius zegt: er is geen commissie meer. De voorz.: U kan ten allen tijde voorstellen indienen. Hierna sluiting. De Vergadering duurde van twee uur tot kwart voor zes. De generaal-majoor C. A. Prins, commandant der life divisie, tevens be- velhebber in de life militaire afdeeling zal vandaag een bezoek brengen aan Mid delburg en Vlissingen tot het houden van inspectie enz. Middelburg Het Middelburgsch Muziekkorps. Gisterenavond werd in de Sociëteit die Vergenoeging een alge- meena vergadering gehouden van de ver eeniging het Middelburgsch Muziekkorps onder voorzitterschap van den heer mr J. Adriaanse. Door den secretaris, den heer P. Luteijn, werd het jaarverslag over 1926 uitge bracht, waaraan het volgende is ontleend: In liet bijzonder trekken de aandacht de moeilijkheden, die zich hebben voor gedaan bij het vervullen van de vaca ture van directeur- Nadat de heer Loman verklaard had, dat hij voor een benoeming niet in aanmerking wenschte te komen en ook een deskundig onderzoek van eenige andere sollicitanten tot geen resul taat jeidde, werden de onderhandelingen met den heer Caro weer aangeknoopt. Deze had zich reeds gedurende hot lieele seizoen met de leiding van het korps belast. Het mocht het Bestuur gelukken thans met den heer Caro tot een voorloo- pig accoord te komen, zoodat genoemdo lieer met ingang van 1 October 1926 vooi den tijd van één jaar als dir&cteur werd aangesteld. Hot Bestuur meent zich zelf, het korps en het publiek met deze over eenkomst geluk te mogen wenschen, daar hierdoor zeker voor een jaar en naar de secretaris hoopt voor langer tijd een eind gemaakt is aan den onzekeren toe stand, waarin het korps wat de leiding betreft gedurende een jaar verkeerd heeft. Het aantal concerten gedurende het sei zoen 1926 bedroog 23, n.l. 11 Molenwater- concerten, 6 Abdijconcerten, 4 Abonne mentsconcerten, 1 concert voor Mediobur- gum en 1 voor Uit liet Volk Voor het Volk (Floralia). Bovendien werd door dezelfde vereeniging do medewerking ge vraagd voor het korps voor een lichtstoet op 30 April en op 31 Aug. Evenmin als het vorige jaar heeft het korps een concert gegeven buiten de gemeente. De ooncertprijzen zijn te hoog, ten gevolge van het groote bedrag, dat aan salarissen moet uitgekeerd worden. Vereenigingen, die overigens graag van de diensten van het korps gebruik zouden maken, worden hierdoor afgeschrikt, met, als noodzake lijk gevolg, weinig of geen extra-concerten meer. Nadat de opleidingscursus gedurende eenige maanden stil gelegen had, slaagde het bestuur er in, ook hiervoor een op lossing te vinden. Het gedeelte, dat onder leiding van den heer Calatz stond had geregeld onderwijs genoten, maar de clari- netten en saxaphones warein blijven liggen. Twee van de werkende leden van het korps, n.l. do heeren Heeren en Mervel verklaarden zich bereid, de opleiding voor die instrumenten op zich te nemen. Hier mee wordt thans geregeld voortgegaan, en hoewel niet alle leerlingen uitmunten in ijver en aanleg, mogen de resultaten toch gunstig genoemd worden. Het korps bestond op het eind van het jaar uit directeur en 38 werkende leden, terwijl de verschillende opleidingscursus sen samen 11 leerlingen telden. Kon. de secretaris in de beide vorige jaarverslagen een batig salcio vermelden, al was dit niet groot, thans is dat helaas niet het geval. Er is een nadeelig saldo van f 220.32. Ondans het passen en meten, .ondanks de pogingen van liet bestuur om zooveel mogelijk te bezuinigen, is het niet gelukt om de einden aan elkaar te kmoopen. En als de secretaris vooruit-, ioopen mag, het wordt nog erger. De oorzaken zijn van verschillenden aard. Allereerst dient genoemd te worden de opbrengst der contributie, zoowel de ge wone jaarlijksche bijdrage, als die der abonnementsconcerten. Deze wordt steeds minder. Ook de opbrengst der Abdij-con certen wordt belangrijk minder. Bovendien zijn er nog steeds personen, die zich niet schamen, om uit erkentelijkheid voor de genoten muziek, de meest onmogelijke voorwerpen in de bussen te deponeeren. Het bestuur staat vooir bet droeve feit, dat de vereeniging financieel wegzinkt. Hoewel de secretaris, door de ervaring geleerd, er niet veel resultaat van ver wacht., wil hij zijn verslag eindigen met een krachtig beroep op de offervaardig heid van allen, die tot nu toe in gebreke gebleven zijn, hun steun aan het Middel burgsch Muziekkorps te verleenen. Het verslag werd goedgekeurd evenals de rekening van den penningmeester den heer J. R. Domenie, aanwijzend in ont vang f 8249.571/2 en in uitg. f 8469.891/2 alzoo een kwaad slot van f 220.32. Tot bestuurslid werd herkozen de heer L. Leijdesdorff. MODERNE VERMAKEN. Als een staaltje van de wijze waarop het uitgaande publiek zich in dezen tijd ver maakt, kan het volgende dienen, geknipt uit „De Courant": Er stonden gisteravond alhier twee bok sers in den ring in den Haagschen Die rentuin, twee amateurs nog, die een paar ronden zouden vechten om een medaille of wat ook. Het waren groote, forsche kerels, beiden zwaar middengewicht, met gespier de kuiten en fiksche armen, een smid waardig. Men kon een partij verwachten, welke het publiek na afloop luide zou toe juichen. Ongelukkigerwijze begon een dezer man nen den wedstrijd met een lach op het ge zicht. Was het de lach van den overmoed, of kwam hij voort uit nervositeit? Wanneer de bokser geraakt werd, glim lachte hij, wanneer hij den ander aanviel, glimlachte hij ook, steeds denzelfden star ren glimlach. Dit was voldoende voor het publiek om partij te kiezen. Men ergerde zich, men hunkerde om dien lachenden man te zien afstraffen. Niet eerder was men tevreden, voordat die lach van dat ge zicht zou verdwenen zijn. En werkelijk, men heeft zich voldoening kunnen verschaffen. Het werd een wreede ronde, meedoogenlooze afstraffing voor hem, die in den ring had durven lachen. Een harde tik tegen zijn neus deed het bloed in een dikken straal langs de boven lip van den lacher vloeien. Het liep den mond binnen en daarna langs de kin. Lompe handschoenen van zijn tegenstan der deden de rest. Zij veegden met ruwe halen de donkerroode vloeistof over de wangen, het voorhoofd over de borst. Een rilling van genoegen ging door de zaal. Iedere rake stomp tegen den bloedneus werd met steeds grootere luidruchtigheid en instemming begroet. Afgemat viel de man in de touwen terug, hulpeloos, een groote stompe handschoen tegen den mond drukkend. „Veeg je neus af, lachebek!", klonk het spottend van boven. Een hoongelach brak los. Luid werd de andere nu aangemoe digd. Zich zwakjes verwerend trachtte de bloedende man hem van zijn lijf af te hou den. Het was tevergeefs. Iedere klap kleur de zijn gezicht rooder, afzichtelijker, iede re klap ontketende een schaterlach, waar aan geen einde scheen te komen. Het hoofd tusschen de armen verbor gen vluchtte de man den ring door, achter volgd door zijn „tegenstander", die werd aangehitst door de gierende lachvlagen der massa, welke niet genoeg van dit schouwspel kon krijgen. Dan vervielen de vechtenden weder in de clinch, waaruit beide mannen ontoonbaar te voorschijn kwamen. Waren er velen in de zaal, die als een verlichting de gong van de laatste ronde hoorden klinken? „Een mooie sportavond", oordeelde iemand, toen tegen middernacht de massa zich de slapen kon afkoelen in een misti- gen herfstnacht. Jawel, een mooie sportavond. Maar dergelijke mooie sportavonden ge ven toch geen hoogen dunk van het be schavingspeil van onzen tijd. Ernstig geval van gasver. slikking. Eten tragisch geval heeft zich te Dein Haag afgespeeld, dat aan twee per sonen het leven heeft gekost- Toen gistermorgen de buren van dr G- J. W aan de Laan van Meerdervoort nr 448 een sterke gaslucht waarnamen en aan dit perceel, waar de gaslucht blijkbaar vandaan kwam, op herhaald bollen' geen gehoor werd gegeven, waarschuwden zij de politie. Deze verschafte zich om streeks half 11 - door den tuin van het perceel aan do achterzijde toegang lot de woning en zij trof op een boven gelegen slaapkamer de ontzielde lichamen aan van den bewoner en diens echtge- noote. Voorts bleek, dat de gaskraan in de keuken openstond en dat verschillende vertrekken zich met gas hadden gevuld, waaruit viel af te leiden, dat dr W- en mevrouw W- den dood door gasvergifti ging hadden gevonden. Een voorloopig door doctoren van den Geneeskundigen Dienst ingesteld onder zeek wees uit, dat de dood reeds eenigen tijd was ingetreden. De politie verzekerde, dat oipzet om zicli van het leven te berooven geheel uilgesloten is. Er is uit niets gebleken, dat dergelijke plannen biji deze twee men schen bestonden. Ook aan een misdadig opzet van derden wordt weinig geloof ge slagen, al is het onderzoek in deze rich ting nog niet afgeloopen. Het vermoeden is echter, dat door een noodlottigen samenloop van Omstandighe den de gaskraan Zaterdagnacht is open gebleven of niet goed is uitgedraaid, met het noodlottig gevolg. De hoeveelheid ont snapte ga;s zou er op duiden, dat liet vrees el ijk drama reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft plaats gehad. Zich doodgedanst. Te Wael- hem bij Mechelen wilde een meisje het plaatselijk record van chariestondansen op haar naam brengen Geruimen tijd was zij deze uitvinding der negers aan het beoefe nen, toen zij plotseling neerstortte. Na eenigen tijd richtte zij zich op en begon op nieuw. Doch kort daarna stortte zij weer neer en bleef dood op den dansvloer lig gen Dood door drinkwater. In het hotel „Apennin" in Brachia zijn 10 gasten, tengevolge van het slechte drink water, aan typhus gestorven. Van het per soneel zijn 7 personen ziek. De hotelhou der werd gearresteerd en er van beschul digd, dat hij in zijn drinkwaterput beek water heeft laten loopen. Gasontploffing. Gistermorgen heeft in een perceel aan de Spijkerstraat tc Arnhem een ernstige gasontploffing plaats gehad. Een behanger was daar aan het werk. Toen hij een lucifer aanstak volgde een geweldige ontploffing, welke tot ver in den omtrek werd gehoord. De man en een kind, dat bij hem was, werden on der het puin bedolven. Het kind kreeg geen letsel, de man werd aan het hoofd gewond. Een viertal belendende perceelen bekwam eveneens schade. Alle ruiten werden ver nield. Brand. Gisterenmiddag ontstond brand in de boerderij van O. Timmermans, nabij Bergen op Zoom. De brand, welke ontstaan was in de schuur, deelde zich ook spoedig mede aan den daarnaast gelegen stal, terwijl ook het woonhuis een prooi der vlammen werd. Toen de brandweer van Halsteren ter plaatse kwam, werd be gonnen met het omverhalen der nog recht staande muren. Behalve bovengenoemde gehouwen gingen ook verschillende land bouwwerktuigen in de vlammen verloren. Naar wij vernemen dekt verzekering de schade. Een olifant op stap- Dezer dagen werd de omgeving tusschen Frank, fort en Darmstadt in. opschudding ge bracht, doordat een 12-jange olifant uit. den wagon, waarin hij! vervoerd werd, wist te ontsnappen). Bij het rangeeren vielen twee wagons, waarin olifa.ntein van een circus getransporteerd werden, van den spoordijk. Om de verschrikte dieren te bevrijden moest 'mlen de zijwanden van de wagons openbreken- Terwijl men hier mee bezig was, zag de olifant Katje ge naamd, de kans schoon en stormde den straatweg op naar Hijchst- Volgens ooggetuigen verminderde hij al spoedig zijn vaart en begon een wandeling dwars door akkers, den kant van Nied uit. Hier duwde hij een tuinhek open en m twintig minuten was de tuin in een wildernis herschapen. Na dit werkje bracht Katje de rest van den nacht door in een boscli en koerde den volgenden morgen terug naar liet goederenstalion te Frankfurt- Pogingen om het dier tc vangen bleken vruchteloos en de olifant ging er opnieuw van door, dezen keer een naburig boscli in. Van den Frankfurter dierentuin wer den oppassers ontboden, 200 politieagent ten zetten het boscli af en ook het circus- personeel nam aan de jacht deel. Tenslotte, na verschillende vruchtelooze pogingen en nadat nog een oppasser ver wond was geworden, werd de vluchteling gepakt en aan een boom gehouden- Nu was het maar do vraag, hoe Katje te transporteeren. Eindelijk ging men de „sier" der gedresseerde olifanten halen, die vredelievend van aard is- Hiji oefende een kalmeerenden invloed uit op- Katje, die zich gewillig mot hem liet vastkop pelen en rustig wegleiden- Gelieve alles, deze rubriek betreffende, to adresseeren aan P. Mons, Wegterstréat 221, Amsterdam. Probleem No. 3. Auteur: J- Rendering, A'dam. 1 2 3 4 5 Zw. 8 sch. op 8, 10, 11, 12, 14, 17, 19 en 38. Wit 8 sch- op 22, 26, 28, 30, 32, 34, 40 en 43- Wit speelt en. wint- Oplossingen binnen 10 dagen na publi catie- Partij gespeeld in den onderlingen wed strijd van C- D- A. tusschen J. Zuiver met wit en J- C- Langhenkel met zwart. 1. 34—30, 17—21; 2- 30—25, 21—26; 3. 40—34, 11—17; 4. 44—40, 7—11; 5- 50—44, 1—7; 6. 34—30, 17—21; 7. 30—24, 19 X 30. Eerst 20 X 29 is be ter. Mot zulk soort plankspel is het aan beveling de sterke vleugel met zoo weinig mogelijk kantschijven te verdedigen, om dan op den vijandelijken sterken vleugel aan te vallen. 8. 2-5X34, 21—27; 9 31x 22, 18X27: 10- 32x21, 26x17; 11- 36— 31, 1318; 12. 31—27, 9—13; 13. 41 —36, 4—9; 14. 46—41, 14—19; 15- 34—30, 10—14; 16- 30 25, 17—21; 17- 40—34, 21x32; 18- 37X28, 11—1.7; 19- 34—30, 7—U; 20. 45—40, 2—7; 21- 41—37, 17—21: 22- 36—31, 21—26; 23. 37—32, 26X37; 24. 32X41, 16—21; 25- 40—34, 21—26; 26- 42—37, 18—22; 27-,28X17, 11x22; 28- 34—29, 12—18; 29- 29—21- Hiermede verschaft wit een hekstand, maar zwart kan deze na 7 of 812 direct verbreken. 3024 en 35x24 van wit zou, hoewel moeilijk te berekenen, sterker zijn- Het is nu maar de kwestie voor wit ruit 28 to bezetten en voor zwart do afruil 1823 mogelijk te maken- Bij nadere beschouwing is dit voor wil gemakkelijker dan voor zwart- Wit houdt dan met enkele stukken het op. komen van zwart's sterke vleugel in be dwang. 29. 20x29 30. 33x24, 8—12; 31. 39—33, 14—20; 32- 25x23, 18X20; 33. 30—25, 6—11; 34. 25X14, 9x20 35. 35—30, 3—9; 36- 47—42, 13—19? 37. 30251 914. Verplicht. Hier kon zwarl niet 2024 spelen, daar wit vervolgde met 2520, zw. 2430, wit 4339, zw. 15X24, wit 3329 en 39x6, niet 39 X8, daar zwart dan met 914"«en 1116 of 17 nog eenig spel hoeft. 38- 4440- Niet goed. Wit had 3329 moeten spelen. Thans krijgt zwart gelegenheid om door 1923 en 1419 uit dei slechte stand te komen- 38- 1218- Zwart ver zaakt de aangeboden mogelijkheid. 39- 3329, 1117- Hier kon natuurlijk niet 1923, wegens 4339 van wit. 40- 40 —34, 17—21; 41. 49—44- Niet goed. 4136 was beter. 41. 2127; 42. 41—36, 27—31; 43- 36X27,22x31; 44- 38—32, 31—36; 45- 32—27, 7—12; 46 4440, 510- Zwart had hier slechts keus tusschen 1217, 1924 en 510- Op 1217 volgt 17—21, met doorloop naar dam- Op 1924 volgt 4338- In deze stand was dus 510 nog de beste zet. 47. 43—38, 26—31; 48. 37x26, 36 —41. Hier was het voor wit moeilijk om te kiezen tusschen de een om twee uit- ruil of de vijf om twee naar dam. Wit nam het eerste en de partij werd daar door netjes remise. 49- 42—37- Op 29 —24, 38-33, 4237 enz. had wit nog winstkansen gemaakt- 49- 41x43; 50- 48X39, 12—17; 51- 27—21 de beste, 19—24; 52- 21x23, 24x35 53- 23—19, 14x23; 54. 25x5, 23—29; 55. 34X23, 35—40- Remise.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6