Mo. 9 Dinsdag II October 1927 42e Jaargang De kinderen van Ben Hesed. Buitenland. NfVA TANDPASTA FEUILLETON. VOORKOMT TANDBEDERF 75 eb.per tube. 25di p.'A tube. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 rit. Bij abonnement belangrijke korting Holland boven aan! Blijkens médad eeling.cn in „De Tuin derij" is de tentoonstelling te Frankfurt voor onze tuinders een waarsucc.es gewor den, zoodat voor de toekomst op een rijken oogst mag worden gehoopt. Na gewezen to hebben op de geluk kige samenwerking die bij de collectieve Nederlandscbe inzending aan den dag trad, merkt dit orgaan a.m. op: ,.Het. grootste succes echter, dat is be reikt, is de roep, die overal in Duitse,h- land over bot Hollandsche product is ge hoord De .Hollandsche inzending staat boven aan, dat was liet oordeel van een ieder, die de Frankfurter tentoonstel ling bezocht. Dit resultaat mag niet wor den onderschat. Bij het steeds krachtiger opdringen van onze concurrenten is het va,tl zeer groot gewicht, dat de naam van het Hollandsche product niet verloren gaat, maar krachtig klinkt. De Hollandsche groenten en het Hol landsche fruit waren de grootc attractie- punten, die de bezoekers bij tienduizenden •trokken naar dat deel der tentoonstelling, waar het Hollandsche product was uitge stald. Dit hooghouden van onze Hollandsche vlag in Frankfurt is de moeiten en de kosten, die er aan zoo'n tentoonstelling verbonden zijn, ten volle waard. In een tijd waar de «concurrentie steeds scherper wordt, niet het minst door do groote cultuur-uitbreiding in eigen land, ïïiaaï ook in het buitenland, is verruiming van afzetgebied dringend noodig. Frank furt heeft daartoe bijgedragen en er mag in onzen kring tevredenheid zijn, dat niets is Verwaarloosd, althans niet van kwee kers-zijde om Frankfurt oen succes te doen zijn." De Hollandsche inzending boven aan, wie, die 't niet met blijdschap zal verne men Hulde aan onze tuinbouwers, die dank zij de medewerking van het Centraal Bu reau van de Veilingen dit mooie resultaat wisten te bereiken, en die, zooals ,,De Tuinderij" opmerkt alles hebben gedaan om uit Frankfurt te halen wat er uit te ha.len was. „Vollegronds en kascultuur, grove en intensieve tuinbouw, vormden één groot ■en im^oneerend geheel, dat verbazing 'en bewonderins. wekte. Nederland is vroor onze concurrenten, die ons benijden, bet sprookjesland, het land van melk en ho ning. waar alles blijkbaar' onder veel gun stiger omstandigheden tot ontwikkeling komt. Maar niet alleen des groenten, ook het- fruit, speciaal de druiven en tomaten, en de kwaliteit onzer appelen en peren wekte de bewondering op van allen, die de tentoonstelling in Frankfurt bezochten." Wij lazen dit met belangstelling en vol doening, omdat ook Zeeland in niet ge ringe mate bij de tuinderij betrokken is, en' naar wij. vertrouwen, daarbij in de toekomst nog veel meer betrokken' zal wotrden De tuinbouw heeft toch dit groote voor deel, dat hij aan zeer vele handen werk bi edt en bro od en door den eigenaardig en 'bedrijfsvorm ook in niet geringe mate bot volkskarakter staalt. Dat kan zoo niet blijvfen Het. zijn ernstige klachten die omtrent den tomaten-handel worden gepubliceerd. Volgens berichten uit Duitschland en En geland schijnt er schandelijk geknoeid te zijn met het gewicht, ten voordeel© van de knoeiende handelaren, maar tot niet be rekenbare schade van onzen tuinbouw en evenzeer van do bonafide handelaren. 74) Naar bet Engelsch. oo Hij lachte luid, terwijl hij sprak, en het geluid van zijn lachen vlood henen door den stillen nacht naar de donkere heuvelen, die het opvingen en terugwier pen met, spottende echoklanken. Den volgenden morgen trokken zij door de vlakten van Anti-Libanus, een uit gestrekte, brandend heete 'woestijn, waarin geen water of geboomte te vinden waS; en de kelen der mannen en beesten wa ren verdroogd door de hitte. Eenigen van de mannen smeekten Saulus, om halt te houden. „Laten wij rusten, totdat -de hitte van 'den dag voorbij is", zeiden zij, „dan kunnen wij gemakkelijk het dorp Kaukab bereiken; daar kunnen wij onze tenten opslaan tot den volgenden morgen, zoodat wij Damascus kunnen binnenko men voor liet heete middaguur". „Wij zullen niet rusten", antwoordde Saulus, „voordat wij Damascus bereikt hebben". En de uitdrukking in zijn oogen deed een ieder verstommen. Dus reden zij zwijgend voort onder de brandende Sy- Niet genoeg kan tegen dergelijke prac- tijken gewaarschuwd en niet genoeg kan er op worden aangedrongen dat hiertegen door de betrokken orgiaJrtisatie® in samen werking met de Regeering de meest krach tige maatregelen worden genomen. Er wordt door den handel of lie ver door zekofe handelaren hoog spel gespeeld. Het knoeien met kwaliteit en gewicht mag da.n ©ogenblikkelijk voordeel geven, het eind moet toch den last dragen. En een heel leelijke last. Indien ergens, dan straft hier het kwaad dat zoo lijnrecht ingaat tegen Gods ge bod zichzelf. Verwacht mag worden, dat de Regeering aan deze zaak volle aandacht zal schen ken en dat met kracht zal worden opge treden, om onzen tuinbouw, die zulk een goeden naam heeft, tegen dergelijke lage practij.ken te beschermen. De aardschokken in Weenen en Praag. Gisteren meldden wij reeds iels over de aardschokken te Weenen. De aardbeving heeft, naar nader wordt gemeld, gemiddeld 20 tot 34 seconden aan gehouden. Verscheidene toestellen van bet seismografisch instituut werden vernield. Talrijke schoorsteenen zijn ingestort. Ook uit Graz en Briinn komen berichten bin nen over een sterke aardbeving. Het is rische zon. Het dorp Kaukab dat het dorp vau de Ster beduidt bereikten zij en trokken zij door en nu lag voor ben de stad Damascus in al haar glorie. „De stad van het Paradijs Gods1', want zoo is het genoemd in alle eeuwen, omzoomd door tuinen van palmen en rozen; de mu ren en torens van sneeuwige witheid glin sterend als „een handvol parelen in een beker van smaragd". Een land van stroo- mende'. rivieren, een stad van koele fontei nen, als een hemel geplaatst te midden! van een dor en dorstig land. De uitgeputte reizigers bleven een oiOjgenblik staan, om hun oog te vermeien in den schoonen aanblik, doch met een bevelend gebaar gebood Saulus, hun den weg te vervolgen. „Wij zijn niet naar Damascus gekomen lals mannen, die voor hun genoegen rei zen", riep hij woest, „wij zoeken het bloed van hen, die den gevloekten Jezus belijden." Doch terwijl hij denheiligen naam uit sprak, wierp een onzichtbare' macht liem ter 'aarde; en een liclit, helderder dan zelfs het felle licht der middaglzon, omhul de hem. Te midden van dit vreeselijke liolit zag hij een gestalte, waarnaar hij vol ontzag staarde; daarop hoorde hij eene stem, die tot hem zeide: DE KOSTPRIJS VAN ELECTRISCHEN STROOM. De Centrale Commissie voor bezuini ging heeft bij het S epte ruber - n urn m er van haar tijdschrift gevoegd een van deskun dige zijde ontvangen artikel over1 kost prijzen van den fiectcischen stroom bij de groote electrische centrales in Ne derland, een artikel, dat ook voor Zee land .niet zonder beteckcnis moet wor den geacht. De schrijver komt, aan de hand van de gepubliceerde verslagen van verschil lende electrische centrales hier te lande, tot die verrassende slotsom, dat de groot ste centrales '(met name Amsterdam., doch ook den Haag) het duurst, de kleinere centrales het goedkoopst werken; de ver schillen in kostprijs zijn zelfs belangrijk. (Terwijl men toch mochtverwachten, dat de geconcentreerde grootbedrijven belang rijk goedkooper zouden produceeren, dan cle 'kleinere. Waar blijven anders cle zoo vaak betoogde voordeelen van concen tratie? De Centrale Commissie zegt in een inleidend woord, dat de cijfers en de J 'toelichting van haren medewerker een J gevoel van onbevredigdheid bij haar heb ben gewekt. Dat is" voor haar ook een reden te meer geweest, om tot publicatie mede te werken. „Want tot dusverre be schikken wij niet over gegevens, die voor den buitenstaander eene vergelijking van den kostprijs van den eleotiisdien stroom bij de verschillende centrales mogelijk maken. Uit de cijfers, die onze mede werker thans verschaft, blijkt hoe sterk deze kostprijzen uiteenioopen en "dat de kostprijs het hoogste is, waar men den laagsten prijs zou verwachten". De Commissie hoopt, dat deze publi catie tot verhoogde belangstelling in deze belangrijke za,ak zal leiden en dat men ten slotte zgï vernemen, waarom de kost prijs bij enkele centrales zoo hoog is en lioe deze verlaagd kan worden. niet bekend of er ook menschenlevens te betreuren zijn. In sommige wijken van Weenen liep de bevolking in paniek de straat op. Verschil lende malen moest de brandweer optreden om de door de aardbeving aangerichte ver woestingen op te ruimen. Ook in eenige wijken van Praag heeft een lichte aardbeving plaats gehad, die geen schade heef! aangericht. Ook in eeni ge dorpen buiten Praag wordt van een lichte aardbeving gesproken. Nader wordt nog gemeld: Het centrum der aardbeving van Zaterdag is ernstig ge teisterd. Te Schwadorf zijn 90 pet. der huizen beschadigd. Frankrijk en Sovjet-Rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt, zal van daag een nieuw communiqué van de sov jet-regeering verschijnen omtrent de be trekkingen tot Frankrijk. In dit communiqué zal de sovjet-regee- ring verklaren, dat de Russisch-Fransche betrekkingen, ondanks den eisch van Frankrijk om Rakowski terug te roepen, niet in gevaar zullen worden gebracht. De sovjet-regeering zal verder verklaren, dat zij bereid is, den eisch van Frankrijk in zake de terugroeping van Rakowski in te willigen. De sovjet-regeering zal echter ook aan de Fransche regeering meedoelen, dat Ra kowski te Parijs steeds het vertrouwen van de sovjet-regeering heeft gehad en dat hij in de Russische diplomatie zal worden gehandhaafd. Van goed ingelichte zijde wordt gemeld, dat Rakowski morgen uit Parijs zal ver trekken, om zich naar Moskou te begeven. Hevige ontploffing te New-York. Volgens telegrammen uit New-York heeft een hevige ontploffing een huis in de Italiaansche wijk in New-York vernield, waarbij verscheidene personen gedood of gewond zijn. Zeven lijken en 12 gedeelte lijk ernstig gewonde personen zijn reeds geborgen. Uit de hevigheid der ontploffing leidt men af, dat zij door dynamiet en niet door gas of een andere gewone oorzaak is te weeg gebracht. De politie heeft dan ook een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men meent, dat verschillende kamers in het vernielde huis gebruikt zijn om bommen te vervaardigen. Onder de puinhoopen moet een bom gevonden zijn van hetzelfde maaksel als de bommen, die men tijdens de Sacco- en Vanzetticampagne op ver schillende punten van den ondergrond- scftien spoorweg heeft gevonden. Ook meent de politie in een der lijken dat van een bekend anarchist te herken nen. De buren verklaarden bij hun verhoor, dat een maand geleden 2 jonge Italianen een kamer aan de achterzijde van het buis gehuurd hadden en dikwijls met geheim zinnige pakjes in- en uitgingen. Op grond van een en ander neemt de po litie aan, dat in het huis bommen vervaar digd werden en dat tengevolge van een on voorzichtigheid de ontploffing is geschied. De verkiezingen te Hamburg. Volgens de voorloopige officieele cijfers van den uitslag der verkiezingen voor den Hamburgsc'hen Gemeenteraad zal de be staande regeeringscoalitie van sociaal democraten en volkspartij gehandhaafd blijven. Deze partijen beschikken tezamen over 99 zetels, terwijl de oude oppositie van Duitsch-nationalen en communisten over 54 zetels beschikt; Ook sociaal-democraten en communis ten vormen samen een absolute meerder- „Saul, Saul, wat vervolgt gij Mij?" Én hij zeide: „Wie zijt gij, Heere?" En de Heere zeide: Ik ben Jezus, dien gij vervolgt. Het is u hard, de verzenen tegen de prikkels te slaan." En hij bevende en verbaasd, zeide: „Ileerö, wat wilt Gij, dat ik doen zal?" En de Heere zeide tot hem„Sta op en ga in de stad, en u zal aldaar gezegd wor den, wat 'gij doen moet." De goddelijke 'tegenwoordigheid was verdwenen; het bovenaardscbe licht ver bleekte voor het licht van den aardschen dag. Doch Saulus lag nog met het gelaat voorover in het stof van den Damasous- weg. En de mannen die met hem reisden, stonden verbaasd, hoorende wel de stem, maar niemand ziende. En Saulus stond op van de aarde, ter wijl het eerste gebod van zijn Heere hem nog in de ooren klonk„Sta op en ga in de stad." En als hij zijn oogen opendeed, zag hij niemand. Hij was blind. En zij, hem bij de hand leidende, brach ten hem te Damascus. HOOFDSTUK XXXVI. De Amulet. Het was middag in het kamp in de heid, doch een samengaan van deze heide partijen wordt als hoogst onwaarschijn lijk beschouwd. Bij de verkiezingen zijn 657.402 geldige stemmen uitgebracht togen 543.326 'bij de vorige verkiezingen in' October 1924. De toeneming van het aantal stemmen is in hoofdzaak ten goede gekomen aan de so cialisten, die van 173.158 tot 247.087 en aan de communisten, die van 78.522 tot 110.115 stemmen vooruitgingen. Het cen trum ging van 8503 tot 9767 stemmen vooruil. De Duitsche Rijksdag. De Rijksdag zal tegen 17 of 18 Octo ber weeir bijeenkomen. De juiste dng zal morgen worden vastgesteld. Fransch dorp in de asch gelegd. In liet xk>rp> Buy St. André in de Fran sche Alpen heeft Zondag een ernstige brand gewoed, waardoor bijna het geheele dorp in de asch werd gelegd. Van cle 85 huizen werden 79 door don brand ver woest. De uitbarsting van den vulkaan Laina. Nadere berichten zoowel uit Santiago als Buenos Aires melden dat de uitbars ting van den vulcaan Laina op' de Chi- leens oh; A rgentij nsch e grens ontzettende vormen heeft aangenomen. Rivieren zijn in hun loop' gestuit, cle bedelingen van andere rivieren zijn verlegd en ten Oos ten van den Vulcaan heeft zich een enorm kratermeer gevormd van nog niet te be palen omvang. Alle bewoners tot mijlen uit den omtrek zijn gevlucht. De vulkaan vstoot nog steeds b ree cle lava-massa's uit. Storm in de Zwarte Zee. Door den in de Zwarte Zee woedenden zwanen, storm, kwam in de haven van Konstanza een Amtrikaansch stoomschip in botsing met cle Ttaliaansche petroleum- boot Moriseda en het Duitsche tankschip Schwarzes Meer. Beide werden bescha digd; het Amerikaansche schip kon door den storm de haven niet verlaten. Drie kinderen vermoord. Het parket uit St. Rriouc in Bretagne heeft een boerin uit het doirp St. Jacut- du-Mémé gearresteerd, die beschuldigd wordt, drie jonggeboren kinderen te heb ben omgebracht. Toen men bij de vrouw, die- onder verdenking stond baar zooeven geboren kind.te hebben vermoord, huis zoeking deed, vond men behalve dit lijkje nog de beenderen van twee andere kinde ren. De vrouw bekende 'toen, reeds 'in 1922 en 1925 kinderen waarvan zij was bevallen, te hebben geworgd. Evenals liet laatst© lijkje ^ad zij ook die beide kinder lijkjes onder een hoop stroo verborgen. De monsterachtige misdadigster is voor- loopig in het ziekenhuis te St. Brieuc ondergebracht. Men heeft veiligheidsmaat regelen moeten nemen, om te voorkomen dat 'de dorpsbevolkdng baar lynchte. Communistische propaganda. Een aantal inspecteurs van politie beeft een huiszoeking gedaan in een boek handel van de communistische partij te Brussel. Zij hebben er 600 nummers van de „Conscrit" en een voorraad anti-militaris tisch propaganda-materiaal in beslag ge nomen. Korte berichten. Generaal Ludendorff is uit de evangelische kerk getreden. Volgens het „Evangelische Gemeindeblatt" was de we reldbeschouwing van den generaal, die ge lijk bekend een sterken volkschen inslag had gekregen, reeds lang niet meer in woestijn. D© schaduwen der palmen, wel ke zich ver hadden uitgebreid in het koele ochtenduur, waren steeds kleiner gewor den door den zegevierenden voortgang van de z.on, totdat zij nu slechts de dun ne stammen der hoornen afteekenden. In de stille atmosfeer klonk het geluid van vallend© waterdroppels, welke verborgen koele plekjes aanduidden in de rotsen, waar de gloeiende bal van vuur hen niet bereiken kon. De kamealen rustten in de weinige scha duw met half gesloten oogen.. Zij hoorden en begrepen bet zachte gemurmel der pal men en de stem van het water; daarom lagen zij stil en waren voldaan. Maar uit de tent van geitenvellen kwam het geluid vain stemmen. J „God. is igoederenticren, mijn gemaal", weerklonk een stem; „en tot nu toe had ik nauwelijks plaats in mijn ziel dan voor de gedachte aan die goedheid, welke mij: uit de klauwen van dan dood gered heeft, en behalve mijn leven, mij opk den schat van uw liefde heeft weergegeven. Vertel mij toch, hoe ge de hand gehad hebt in onze redding?" „Het is u niet onbekend, geliefde, dat. gedurende vele maanden, mijn ziel een hel was van vrees en wroeging. Ik was bloed- sohuldig; ik wist, dat over mijin, hoofd het erVpoetst 'a-morgens en 'a-avonds met overeenstemming' met de beginselen van dé evangelische kerk. Zondagavond is te Parijs een auto in de Seine terecht gekomen. Twee der inzittenden verdronken; de anderen kon den worden gered. Gisteren is een porcelein-fabriek te Bayonne geheel in asch gelegd; bovendien werden nog 14 andere huizen door bet vuur aangetast. De Matin" meldt, dat een Spaansch vliegtuig bij zijn landing in brand is ge raakt. De beide inzittende militaire vlie gers kwamen in de» vlammen om. Bij Kenifra in Marokko is een Fransch echtpaar, dat met een vriendin en 2 dochters een uitstapje maakte, door inboorlingen overvallen. Het echtpaar werd gedood, de vriendin gewond en de beide dochters werden ontvoerd. Tegen, het begin van het a.s'. jaar zullen de onderhandelingen óm te komen tot 't. sluiten van een Duitsch-Hongaarsch handelsverdrag, beginnen In Rerlijn-Lichtenfelde zijn door een lek in de gasleiding 12 personen vergiftigd Het is den reddingsdienst gelukt, bij alle vergiftigden de levensgeesten weder op te wekken. Tn een café te Munchen heeft de 54-jarige werkman Gürbler na een woor denwisseling om niets zijn 48-jarigen broe der met een mes in den hals gestoken. De aorta werd getroffen en de broeder bloedde dood. De moordenaar is aange houden. In de stall Reichanbach in Silezië zijn bij 180 personen, zware vergiftigingsver schijnselen geconstateerd. In twee geval len is de dood ingetreden. Men vermoedt, dat de oorzaak van de vergiftigingen in liet consumeeren van gehakt paarden - vleesch te zoeken is. In de Troonzaal van het Buckingham Palace hebben gisteren de koning en de koningin 250 leden van .de nationale com- mandan'ten-delegatie va.n bet American Legion ontvangen. De Amerikaansche am bassadeur Houghton was hierbij tegen woordig. DE HOLLAND—INDIË-VLUCHT. Zooals wij gisteren 'reeds meldden is de „Postduif" na een tocht van ruim 9 dagen te Batavia gearriveerd. Er was enorme belangstelling en toen liet vliegtuig, na eerst boven de stad te hebben gecirkeld daalde, werden de vlie gers geestdriftig toegejuicht. Een Aneta-bericht uit Batavia meldde de volgende bijzonderheden Luitenant Koppen is na de aankomst herhaaldelijk onder daverende hoera's op de schouders rondgedragen. De geest drift was zoio groot, dat het militaire cor don verbroken werd. Het Wilhelmus werd gezongen en toen de geestdrift een weinig bedaard was, werd de eerewijn rondge diend. Luitenant Koppen vertelde, dat de te rugkeer naar Allahabad ,kort na het op- bloed wals gekomen van een Onschuldige; en pok, ik wist in. mijn binnenste, diat mijn misdaad nog erger was; dat ik, ik zelf, den Zoon van God tot den dood aan. liet kruis veroordeeld had. Ja, ik geloof demaar helaas heit was als de dui velen, die geloovein en beven, en toch nog duivelen zijn. Ik heb u uitgeworpen, om. dat gijl ook geloofdet; ik, ellendeling, die ik was, sprak een vloek over u uit. Ik kan u niet zeggen boe ik beproefd heb, de toe nemende ellende in mijn ziel te bedwingen, hoe ik met geheel mijn hart en kracht mij: gestart heb in de1 doodelijike vervolgingen tegen hen, die geloofden; slechts met de vage hoop vervuld, dat 'het vuur u terug zou drijven va'n hot hemelsche pad-, dat gij beklommen hiadt, in den donkeren weg, waarop ik mij alleen bevond. Ik zag en verheugde mij in den dood van Stephanus; ik schepte behagen in de smarten van hen, die onder de geeselsla- gen leden; ik heb Saulus van Tarsus voorbijgestreefd in het bekend maken van.' mannen en vrouwen, wier eenige misdaad was, in den vleeschgeworden God te ge loovein. Er is een hel; want ik heb er ver blijf in gebonden. (Wordt vervolgd.) 1$

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1