'den hebben, dan ze toen reeds deden. Immers de malcontenten van iedere partij hadden prachtkansen om hun man netje in dien Raad te brengen, want om over zulk een klein getal stemmen, 19 zetels toe.te kennen, dan moest het toch al heel vreemd loopem, als die pogingen' niet met succes bekroond warden, i Dia ar Goes tot de vier „heerlijke óf groote steden" van Zeeland behoorde evenals Middelburg, Zierikzee en Reimers- waal had het ook 2 Burgemeesters. Ook veroorloofde de stad, die niet rijk was, zich de weelde er twee Secretarissen op1 na te houden, vermoedelijk omdat er weinig gemeente-personeel was. 'Wordt 'er tegenwoordig van een Raads lid veel gevergd, door het grondig bestu- de.eren der stukken en commissie-arbeid, dat was vroeger niet minder 'het geval, en vro,eg het lidmaatschap van den Raad den geheel en man, want de Raad van poes, vergaderde iedere week, en wel des Zaterdagsmorgens lien uur. Op dit vaste tijdstip kwamen zij bijeen, om voorstellen en besluiten te nemen, terwijl eveneens op vastgestelden datum de helft aftrad. Aangezien er toen geen Kiesvereenigin- gen waren, stelde de Burgemeesters zelve, met vier der voornaamste poorters, een lijst van twintig man op, waaruit men dan een keuze kon doen, zoodat. de poorters van Goes geen invloed op de stemming konden uitoefenen. Wat een ellende en treurige tooneelen hieruit voortsproten, daarover hoop ik eens een apart artikeltje te schrijven. Aan "het Gemeentebestuur van Goes, waren ook nog een tweetal Rentmeesters toegevoegd, de een voor toezicht, de ander voor administratie. Jaarlijks moesten deze verslag uitbren gen aan den Raad. Benoemt onze huidige Raad een financiëele commissie, die alles controleert, men deed dit voorbeen op een andere, zeer gemoedelijke wijze. I Op het stadhuis werden, als ware het een terechtzitting, 40 poorters onlboden. Als deze dan met den Raad vereemigd aanwezig waren, konden de Rentmeesters verantwoording doen van ontvangst en uitgaaf. Was dit af geloop en en alles in orde bevonden, dan ontving ieder der ont boden poorters, bij het verlaten van het stadhuis, een schelling (30 cent) als „luis tergeld". De 19 Raadsleden hadden echter 'een schreefje voor, en kregen twee schel lingen (60 cent). Met de benoemingen ging het ook niet zoo vlot. Alleen die over flink wat geld konden beschikken, gingen voor, een pirac- tijk die gelukkig uit de mode is, en ook zeer verderfelijk moet worden geacht. Werd men candidaat voor een of ander1 stadsambt, dan ging de Raad eerst eens knusjes met elkaar praten, wat men zulk een persoon in de stadskas zou laten storten. Zoo werd in de Raadsvergadering van 1677 een ambtenaar benoemd op voor waarde, dat hij eerst duizend gulden aan de stad zou geven. Deze dankte den Raad voor de eer dor benoeming, maar had zeer terecht niet veel zin, om deze som de stad cadeau te doen. Hij ging eens met de verschil lende Goessche Raadsleden praten, of er toch niet wat af kon, en wist. het. zoover te sturen, dat hij .er met het betalen van 40 pond vlaamsch van af kwam. Maar wat er met een benoeming 'in 1720 gebeurde, is zeker wel een unicum in onzie stadsgeschiedenis. De betrekking van Rekenmeester in de Rekenkamer, waarvoor Goes de voor dracht had, was vacant. Sollicitanten wa ren er genoeg, maar er was er één bij, en dat viel natuurlijk bij den Raad in goede aarde, die den Raad v ij f t i g dui zend gulden aanbood voor de Stads kas, als de Raad hem benoemde. De vroede vaderen kwamen bijeen, om over dit gewichtige voorstel te beraadslagen. f50.000, voorwaar geen peulschilletje voor een arme stadskas. Het einde van het debat was, dat een der Raadsleden vrijmoedig voorstelde, er nog een schopje op te gooien. H,et Weeshuis kon nog wat geld gebrui ken en daarom deed hij hel voorstel dat er met glans doorging om bij dit bedrag nog duizend 'dukaten te eischen en deze te bestemmen voor bet W eeshuis. Die candidaat Rekenmeester aanvaardde deze eisch, betaalde, werd benoemd en de stadskas was aardig gestijfd. Als men aan de stad Goes benoemd werd als ambtenaar en men kreeg meer dan f 300 gulden salaris, dan moest men de eerste twee jaren één derde van dat salaris in de stadskas terugstorten. Men noemde dit Recognitie. Wonderlijke besluiten werden er ge nomen, waarvan wij nu ons geen voor stelling kunnen maken. Als wij op onze Raadsagenda zien staan „Benoeming Ge meente-geneesheer", dan is dit ons niet vreemd en vind men het heel gewoon, als een der Goessche doctoren daarvoor be noemd wordt. In de Raadsvergadering van 1660 kwam dit punt ook aan de orde. De Raad be noemde nota bene een chirurgijn uit Delft, als stads operateur en breukmeester voor Goes, onder conditie, dat hij twee, zegge 2 malen per jaar- moest overkomen, om zijn prac- tijk in toepassing te brengen. Men mocht geen been of arm laten afzetten, of men moest eerst hoogere permissie hebban. Ook was er eens verschil tusschen die Barbiers uitgebroken, over hun tarie ven, de een schoor waarschijnlijk voor 1 cent minder dan de anderen. Hoe dan ook, de Raad was er weer goed voor en de vroedschap stelde een tarief op, waar bij het vaste scheerloon of kapperloon, dat betaald moest worden bij verordening werd vastgesteld. Geen barbier durfde daarvan aï te wijken, want als hij het deed, dan ver beurde hij f50 aan de stadskas, die goed' de boete kon inschikken. Men stelle zich een oogenblik voor, dat. het z.g. piolka haar van heden, toen ook in zwang was, zij hadden wel een heele taak gehad, om de tarieven voor de verschillende modellen te berekenen Ik boorde vertellen, dat nu onze Raad Reclitsch geworden is, or ook een v 1 o> e k- v er bod op komst is. Dit is echter voor de stad Goes geen n'eu w s. In de Raadsvergaderingen van 1655 en 1.747, werden ar reeds vloekverboden uitgevaardigd. Telkens wanneer er een persoon man of vrouw op vloeken betrapt werd, .moest hij of zij 1 pd vl. betalen. Het vloekverbod strekte zich niet alleen uit tot de volwassenen, maar ook tot de kinderen. liet gebeurde meermalen, dat Jan, Piet Klaasje.zonder jasje of pet thuiskwamen. Als dan moeder vroeg, „maar kind waar is dat?" dan klomk het huilend dat „de dienaren van den Baljuw het hadden". En als daarop de vraag volgde: „Waar om?" was bet natuurlijk „Ik weet het niet, ik heb niets gedaan". Als dan de verontwaardigde Moeder naar den Baljuw stoof, om het jasje of petje terug te halen, kreeg zij het niet, voordat zij de boete betaald hadden om dat haar Idnd gevloekt had. Talrijke besluiten van vroeger en heden verschillen hemelsbreed. In 1578 benoemde de Baad den eersten schoolmeester op het salaris van f 72 per jaar. Honderd jaar later was er een verhooging en werd het vermoedelijk wel niet door loonactie op f 120 gebracht, met dis bepaling, dat als de meester flink zijn best deed, hij na twee jaar er een last turf bij kreeg. Ook behoorde tot zijn emolumenten in den winter het ontvangen van iederen scholier bij iedere n schooltijd van een turf. 'tZal voorwaar wel een fraai ge zicht geweest zijn, al die kinderen met een rturf onder den arm naar de .school te zien marcheenen. Gelukkig dat het voetbalspel toen onbekend was, anders Maar één ding was er ,dat mijns inziens uitstekend was en dat een zedelijken en verheffenden invloed uitoefende en dat was bet privilege, dat Philips de Goede in 1427, op verzoek aan onze stad gaf, (dat niemand uit de stad mocht wegtrekken of hij moest al zijn schuld betaald hebben. Tegenwoordig gebeurt het wel v.aak, dat men leest „Vertrokken" vooral hen, dien den grond te warm onder de voeten wordt, terwijl hun namen, met een nog te betalen bedrag in de boeken der win keliers prijken. Daarop was toen geen kans, want men kwam gewoonweg niet buiten een der stadspoorten, terwijl de leveranciers toen liet recht bezaten, om panden te nemen uit de gereede goederen. Zorgden de Raadsleden alzoo voor de gemeente-belangen van Goes, zichzelf deden zij ook niet te kort. Tweemaal in het jaar hielden de vroede vaderen een Raadsmaal, welken maal tijden alle eer werd aangedaan. Wegens de kosten besloot men, in 1654, het met één maal per jaar, voortaan af te laten loopen. Dat men echter die eene keer steeds goed zijn best deed, blijkt wel uit bet No tulenboek van 1776, waarbij de Raad dui zend gulden voor zich zelf uittrok om eens lekker te smullen. De gedachte om zoo'n Raadsfeestje mee te maken, zou reeds menigeen naar een zetel doen watertanden. Uit deze korte greep, kan men zich een oordeel vormen, op welke wijze de Raad zijn beleid voerde. In een volgend artikeltje hoop ik nog eens een aantal hesluiten te geven, ^jie voor de tijden van heden zeer onwaar s c-h ij n 1 ij k lijken, maar toch zeker zijn genomen, hetwelk in de Oude Stadsnet,uien, en de door mij opgegeven bronnen, kan worden geconstateerd. 17-9-'27. A. M. We ss els. TtrxiMxtBisxn&wwaBUiimatjaKi oaananKi Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. 1 Onder de stukken die zijn ingekomen voor de a.s. raadsvergadering treffen wij in de eerste plaats aan een adres Inzake Levering aan Gasbedrijven. Dit adres is van den Nederl. Federatie ven Bond van Personeel in Openbaren dienst en gedateerd 1 October. Wijzende op de geruchten betreffende onregelmatigheden, die in de gasbedrijven zouden plaats hebben gehad bij leveran ties, zegt adressant, dat pogingen om met medewerking van de Vereeniging van Gas- fabrikanten onderzoekingen naar de juist heid dier berichten te bespoedigen, zijn af gestuit op de weigering van die vereeni ging om medewerking te verleenen. Ver der wordt er op gewezen, dat deze veree niging door meerdere gemeenten gesubsi dieerd wordt, en dat eenige onderzochte gevallen de juistheid der onregelmatighe den deden komen vast te staan en dat 15 leveranciers zijn aangewezen, die In meer dere of mindere mate daaraan zouden Iiehben medegewerkt, door het toekennen aan directeuren van gasfabrieken van be looningen, in den vorm van kortingsper centages e. d., door welker omvang de be trokken gemeenten in den loop der jaren gezamenlijk voor meerdere millioenen gul dens benadeeld zouden zijn. Adressant wijst er op, dat door meerdere der bedoel de leveranciers hij tijd en wijle leveranties aan Middelburg zijn gedaan en dat een en ander in broedc- lagen der bevolking twij fel heeft gewekt over de vraag of de gel den, in goede trouw door de overheid ter beschiking van hare bedrijven gesteld, hieraan wel volledig ten goede zijn geko men; dat liet in bet belang der gemeente en hare bedrijven, alsmede liet goed recht barer inwoners is te achten, dat die twij fel opgeheven wordt. Dat voorts de eer en goede naam der bedrijven, alsmede die van de daarin werkzaam zijnde ambtena ren en werklieden, zij het ook ten onrechte, sterk te lijden hebben, tengevolge der be richten in de bladen, en dientengevolge opheldering daaromtrent evenzeer drin gend noodzakelijk geacht moet worden. Adressant verzoekt ten .slotte een commis sie te benoemen, bestaande uit raadsleden als vertegenwoordigers der burgerij, en uit door de algemeene landelijke bonden van overheidspersoneel aan te wijzen, doch door den raad te benoemen vertegenwoor digers der ambtenaren en werklieden, wel ke de plaatselijke toestanden ten deze on derzoekt en tevens eventueele subsidie aan de Vereeniging van Gasfabrikanten on middellijk stop te zetten. Gevraagde inlichtingen. Op verzoek van den heer Jeronimus dee- len B. en W. mede, waaraan de post on derhoud verhuurde gebouwen, groot f 1090,81, is besteed en dit blijkt te zijn aan verbeteringen aan de school aan het Veer- sche Bolwerk, in verband met liet verhu ren van 2 lokalen aan de Vereeniging tot liet verstrekken van lager onderwijs op Geref. grondslag, waarvoor f 1000 crediet was verstrekt. Uitgegeven werd aan ar beidsloon f 656,70, smidswerk f 164,32, steen f 15,30, hout f80.53, schilderwerk f 160, en stukadoorswerk f 13,96. Arbeidsbemiddeling. Een adres kwam in van den Nat. Bond Van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius" om bij de arbeidsbeurs afzonder lijk werk te maken voor de handels- en kantoorbedienden, door instelling van een bedrijfskundigen ambtenaar aan het hoofd eener doelmatig ingerichte vakafdeeling. Verder zijn overgelegd enkele reeds eer der gepubliceerde stukken als die inzake een vrijwillige brandweer, liet adres van slagers tegen bet abattoir, en de beant woording der vragen van de heeren Mes en Paul. Weer een s c h i p in den Water weg aan den grond g e 1 o o1 p e n. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is tijdens mist het inkomende Diuitsche stoomschip Vege- sack, bij Poortershaven aan don grond ge varen en blijven zitten. Hot schip zit juist tusschen de gestrande zeesleepboot Friesland en het wrak van de IJselmonde. Zaterdagmor gen zijn de sleepbooten Poolzee en Rozen burg ter assistentie uitgevaren. Het is wel merkwaardig, dat in korten tijd zoovele ongelukken in den Nieuwen Wa terweg zijn gebeurd en alle ongeveer op de zelfde plaats. Kapitein Van Dijk, van de Friesland noemde den bocht in de rivier bij Poortershaven het zeemansgraf, en ook van andere zijde noemde men de vaart daar gevaarlijk. De Vegesack is later met hoog water door sleepbooten vlot gescheept. Het schip is op- gestoomd naar Rotterdam. Nieuwe wijze van visschen op snoek. In den laatsten tijd wordt door sommigen in de provincie Groningen een wijze van snoekvangen toegepast, welke daar tot dusver vreemd was, maar wel reeds bier en daar in het buitenland in practijk werd ge bracht. Men bindt n.l. een snoer, geaasd met een vischje, aan een blaas en laat deze over het water drijven, terwijl de visscher, die in een boot, volgt, spoedig zich naar de blaas begeeft, zoodra deze buitengewone ca prioles begint te maken. Onlangs werd zoo uit bet Paterswoldsclie meer reeds een snoek van meer dan vijf pond gevangen. De gearresteerde Indonesi sche studenten. Sedert eenige dagen is het perceel Warnstraat 1 te Leiden, waar tot voor kort de gearresteerde Indonesische student mr Sastro Amidjojo en zijn gezin woonden, ontruimd. Niettemin hebben de Ilaagsche Justitie en de Leidsclie polilie in het thans onbewoonde huis toch nog een onderzoek ingesteld. Omtrent de aanleiding tot en de resultaten van dit onderzoek wensch- te men geen nadere inlichtingen te ver schaffen. Een vos geschoten. Den heer J. R. Dull te Almelo is het gelukt in het naburige Bornerbroek een vos neer te schie ten, die daar onder de hoemderstapels al heel wat onheil had aangericht. Garnalenvangst. Ongekend rijk is dit jaar de garnalenvangst in de Zuiderzee. Druk wordt deze visscherij thans beoefend. Zoowel te Urk als te Enkhuizen nemen ver scheidene vaartuigen, die zich anders in den nazomer met de botvangst bezig houden aan de garnalenvisscherij deel. Een zeer gunstige omstandigheid is hierbij, dat zoowel voor ge droogde als voor gerookte garnalen behoor lijk afzetgebied gevonden wordt, zoodat on danks de belangrijke aanvoeren, de prijs be hoorlijk op peil blijft. Voor de Zuiderzeevisscliers is dit een zeer welkom buitenkansje. De haringvangst was dit voorjaar slecht en de ansjovisvangst slechts matig. Gebrek heerschte in vele vis- schersgezinnen. Nu bieden de garnalen uit komst. Slachtoffer van .zjjn j»licht. Een jonge dokter te Parijs, dr André Ham burger, die drie dagen geleden bij een operatie een klein wondje aan den duim heeft opge- loopen, begaf zich daarna, toen hij verdachte verschijnselen waarnam, naar huis en deed weten, dat hij de eerste dagen niet zou ver schijnen. Hij nam eenige tubes met anti- telanus-serum mee. Zijn vermoedens bleken juist. Hij is aan tetanus overleden. Aan de collega's, die hem Ijwamen bezoe ken, deed hü kalm het verhaal van zijn ver wonding en gaf hun nauwkeurige bijzonderhe den over het verloop van zijn hevig lijden, teneinde zijn ontzettende ervaring aan de wetenschap dienstig te maken. Papierfabriek ingestort Uit New York wordt gemeld dat te Kimberley in de buurt van Appleton in den staal: Wiscon sin de tweede verdieping van een papier fabriek is ingestort, waardoor de personen, die zich in het lager gelegen gedeelte van de fabriek bevonden, onder de neervallende halken en puin bedolven werden. Tot nu toe zijn 2 lijken en 16 gewonden geborgen. Er worden nog 16 personen vermist. Onder de arbeiders, die op de hoogere ver diepingen werkzaam waren, brak een paniek uit, zoodat verscheidenen uit de ramen spron gen om zich te bergen. VUILVERWIJDERING EN LAND- ONTGINNING. Het vraagstuk van de vui 1 ve rwij dering is inzonderheid voor de groote steden van veel gewicht. In sommige steden is men er toe over gegaan het vuil te verbranden, wat echter een zeer kostbare geschiedenis is en wat da,n ook behalve uit hygiënisch oogpunt bezien weinig bevrediging schenkt. Het vorbrandingssysteem heeft dan ook niet oen zoo groote vlucht genomen als aanvankelijk werd verwacht. Er is ge zocht en niet zonder succes naar een' systeem van vuilveirwijdering, dat fi nancieel minder bezwarend zou zijn en bovendien social,o voordoelen zou bieden. E,n zoo is men gekomen tot bet z.g. ont- ginmngssy,steam, waarbij de afvalstoffen worden benut om heide te ontginnen en in cultuur te brengen. De ervaring heeft al geloeid diat de stedelijke afvalstoffen een groote mestwaarde bezitten en bij de nieuwe wijze van toepassing gunstige financieele uitkomsten geven. Welke schitterende resultaten met deze methode bereikt kunnen worden, blijkt op overtuigende wijze uit eon dezer dagen vanwege die Maatschappij tot ontginning van woeste gronden („Myvo") uitgegeven album met foto's va,n het onfcginnkiigis- bedrijf met toepassing van stedelijke afval stoffen te Brecht (België). De eerste foto's van dit schitterend uitgevoerde album, geven een beeld van de dorre en onvruchtbare heide en dan volgt oen groot, aantal platen die een duidelijken indruk geven van de schilfe rende resultaten bereikt met bemesting v,an straat- en huisvuil (zonder gebruik van beerstoffeo) op Antwerpsche ontgin- ninigsgronden to Brecht. Het voorbeeld van deze ontginningen, zoo schrijft de heer Verschuren, bestuur der va,n den openbaren Reinigingsdienst der stad Antwerpen is daar, om te be wijzen, dat alle vruchten en planten weel derig groeien op heidegrond met stadsvuil bedekt, of waarin die vuilnis is ingewerkt. Antwerpen bekomt daar boompjes, plan ten en bloemen voor hare parken enz. Klaver en hooigras worden er geoogst, bieten, rotgge, fruit en aardappelen wor den er gewonnen. Dat hier niet teveel gezegd is, blijkt wel uit de vele foto's van de ontgonnen dorre heide. En dat dez,e zaak ook voor ons land van' belang is kan blijken uit bet feit, dat de in ons land gelegen woeste grond, behalve de moerasgronden, pl.m. 400.000 H.A. bedraagt, zoodat er dus nog gelegen heid te over is om de bedrijfsgelegenheid voor de boeren uit te breiden en do volkswelvaart te bevorderen. Met veel belangstelling hebben wij van dit schitterend uitgevoerde album, dat ge heel in ons land vervaardigd werd, kennis genomen. Moge het zooals wij vertrouwen dat het geval zal zijn in ruime mate er toe bijdragen om liet streven van de „Myvo", de ontginning van woeste gronden met toepassing van stedelijke afvalstoffen te bevorderen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) i Armenië. Ongetwijfeld zullen do lezers van „Do Zeeuw" gaarne willen weten, wat het re sultaat is geweest van de lezing van Mej- de Witte op 28 Sept. 1.1., die op zoo ontroerende wijze vertelde over het Iij'- den van liet gevluchte emi half uitgemoor de Armeensche volk. (Benige da'gen na. de lezing is een ver. gadering bijeengeroepen van de Presiden ten der vereeinigingen, die mej- de Witte hadden uitgenoodigd, hierheen te komen1. De presidenten besloten 2ich tot een permanent Comité te vereenigen, dat. de actie tot hulp voor de Armeniërs kracht. dadig ter hand zou nemen. Tot presidente werd gekomen mej. J. J. Donner, tot seicr-t-penninlgmeesteres mtej. M- S- van den Bosch- Het streven van het Comité is; voor een vrij bed be mogen zorgen in het Ziekenhuis „Betbesda' 'te Aleppo, dat ge noemd zal worden: „Het Goeschei Land". Dit kost f 60 per maand of f 720 pier jaar. Dit kan tot stand komen, wanneer ieder naar vermogen medewerkt, niet alleen in Goes, maa.r ook in do omlilggenlde1 dorpen. Mej. de, Witte heeft zich bereid ver klaard ,ook in de dorpen, lezingen te hou den, betziji mèt, hetzij zónder lichtbeelden! In verschillende dorpen', die reeds be zocht werden, word door de predikanten! van verschillende richting voor de zaak gevoeld, en medewerking toegezegd- Bin nenkort zal medegedeeld worden! op' welke datums de lezingen in! de dorpen zullen gehouden worden. In de volgende week zullen de dames in Goes beginnen mot contribuanten voor het vrijbed te werven. Tenslotte kan ook nog met groote dank baarheid worden medegedeeld, dat de kin deren van de drie Chr. scholen in Goes heden beginnen to zorgen voor een K i n- d e r-v r ij bed „Z e e 1 a n d". Zij zullen daarvoor wekelijks 1 cent bijdragen. Het Kinder-vrijbed kost f 40 per maand. Eén der Comité-leden is reeds bezig op de Clir. scholen in de dorpen hetzelfde te bereiken, zoodat met vereende krachten ook dit heerlijk doel bereikt kan worden. Moge Gods onmisbare zegen rusten op het werk van allen, die voor het arme. Ar meensche volk iets trachten te doen. Het Comité. Geaichte Redactie, Vermoedelijk is de beknoptheid va,n het verslag van de vergadering van den Raad van St. Laurens oorzaak, dat door de mededeeling van den lieer van 'tHoff bij mij de, blijkens zijn ingezonden stuk, minder juiste meening heeft post gevat, dat hij opkwam tegen de hooge kosten van het ambadhtsonderwijs te Middel burg. Daartegen heb ik willen opkomen, ,-n liet doet mij genoegen, uil. bet ingezon den stuk te mogen constateeren, dat deze bedoeling bij den beer Van 't Iloff aller minst heeft voorgezeten, en hij; slechts de onbillijke wijze van berekening der bijdragen der buitengemeenten, waardoor deze plotseling voor onverwacht hooge uitgaven kunnen gesteld worden, op bet. oog had. De beer van 't Iloff zal mijn beweren niet tegenspreken, dat de gemiddelde bij dragen van de buitengemeenten per leer ling nimmer do f80 per cursus hebben overschreden en ik zal niet ontkennen, dat St. Laurens voor een .schildersleerling wel eens f250 per cursus heeft moeten betalen. Hiermede zou ik kunnen eindigen en liet debat tusschen den lieer van 't Hoff en den voorzitter van liet Bestuur dier Middelburgscho Ambachtsschool als ge ëindigd kunnen worden beschouwd. Wamt buiten de Ambachtsschool om gaat do zaak van do bijdrage per leerling voor de buitengemeenten. Maar nu deze kwestie j^oor den lieer van 't Iloff aan de orde is gesteld, wil ik ook daarover gaarne nog iets zeggen. Op zich zelf vind ik in een bijdrage van 20 pCt. der netto-uitgaven door de buitengemeenten voor uit hunne gemeen ten afkomstige leerlingen voor liet gewone ambachts-onderwijs niets onbillijks. Maar de wijze, waaro-p deze bijdrage voor eiken leerling afzonderlijk volgens de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 1921 berekend wordt, is onbillijk en geeft aanleiding tot gerechtvaardigde kri tiek. In 1924 moest een buitengemeente aan Middelburg betalen voor een leerling in 't timmeren f 49.05, voor eien in 't meubel- maken f 140.10 en voor een in 't buis- schilderen f 186.80, en dat, terwijl zeker voor de ambachtsschool een leerling in 't huisschilderen niet of niet noemens waard duurder is, dan een leerling in 't timmeren. Dat ligt aan do eigenaardige wijze van berekening der kosten per leerling, die met do werkelijke kosten per leerling heel weinig rekening houdt. Do fout schuilt hierin, dat de kosten van ieder lesuur gelijk worden gesteld, en dgit is in do praktijk allerminst hot geval. Een voorbeeld moge dit verduidelijken., Schildersleerlingen zijn er betrekkelijk maar weinige. Hot gevolg is, dat de drie leerjaren in één lokaal worden onderge bracht en veelal van één leeraar tegelijk les hebben. Voor het les geven aan deze leerlingen is dus per lesuur maar één leeraar noodig en één lokaal. Voor de be rekening van de bijdragen der buitenge meenten telt dit lesuur editor voor drie. Leerlingen in hot timmeren zijn er be trekkelijk vole. Het gevolg is, dat de drie leerjaren ieder in een afzonderlijk lokaal worden ondergebracht en ieder van een anderen leeraar les hebben. Er zijn daar voor dus drie lokalen en drie leeraren noodig. In de berekening van de bijdragen der buitengemeenten telt dit evenals voor de schilders voor drie lesuren, ofschoon do kosten voor de Ambachtsschool wat personeel en lokaliteit betreft drie maal zoo lioog zijn als voor de schilders. Vandaar het verschil der kosten per leerling voor de buitengemeenten. Nu zou men kunnen beweren, dat, wan neer uit een gemeente maar regelmatig jongelui de Ambachtsschool voor de ver schillende vakken bezoeken, het ten slotte op hetzelfde neerkomt en men nu eens wat te veel, dan weer wat. te weinig, doch gemiddeld het juiste bedrag betaalt. Theoretisch is dat juist. Maar practisch komt dit niet uit, omdat juist uit vele buitengemeenten het be zoek der Ambachtsschool onregelmatig is. En het is voor mij dan ook de vraag of liet niet 'beter zou zijn aan de buiten gemeen ten in rekening te brengen, be houdens de noodige correctie', de gemiddel de kosten van alle leerlingen in plaat van per leerling per vak. Daarmede zal, dunkt mij, aan het zwaar van den heer van 'tHoff, wel gt°°' 'tendeels zijn tegemoet gekomen. Het is goed, dat hij op een en ;''U :eT •wederom de aandacht gevestigd hcett" Wellicht vind ik aanleiding' dk' aan" daclit nog eens te vragen ter plaatse, waar daarin verandering kan wc™011 Se" bracht. Hoogachtend, Middelburg, 8 October 1927. DE VEER-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6