Uit dg Provincie Ïerfemienwsï ösitrwU*. Land- kb Tsisrtow. Zwklicbfjes. Tgtegraiiia. De Cocker iH-feesten- Koningin Wilhelmina heeft Leon Grei- ner, directeur-generaal der Cockerill-fa- brieken, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van de 110e verjaring der stichting der fa brieken, bij. wijze van herinnering aan de nauwe banden dio lusscheri Willem/ I en John Cockerill hebben bestaan en ter erkenning van de uitstekende betrekkin gen, die de Cockerill-maatschappiji steeds met de Nederlandsche industrieelen heeft onderhouden- De Spdorwegen en onze industrie. Mr Kortenhorst schrijft nog in antwoord op de verdediging der N- S- iz. het pas- se eren der ijzerindustrie o.a. „Mij wordt in de schoenen geschoven, te laat de interventie van de Rijkscammfei. sie voor Werkverruiming en van den mi nister van Binnenlandsche Zaken te heb ben ingeroepen- Hiertegenover merk ik op, dat deze in terventie door mij reeds werd gevraagd op 9 September, (de gunning aan België ge schiedde op 19 September). Ik laat dit verder rusten, omdat weldra de Ministers van Waterstaat en van Bint nenlandsche Zaken en Landbouw gelegen heid zullen hebben aan de Tweede Kamer mede te deelen, wat hunnerzijds is gedaan om de bedoelde order in het land te houden. Dat brengt mij' terstond tot de vraag hoe de bestekvooi'waardon luiden? Ziehier het antwoord. Op deze levering was toepasselijk par- 4 van de Bijz- Voorschriften van het Kon. Inst. v. Ingen. voor de ijzeren bovenbouw van Spoorwegen. Daarin lezen we: „Aanbiedingen wor den geacht minstens drie weken van kracht te zijin, te rekenen vanaf den da tum, waarop zij uiterlijk ingezonden mloei. ten zijn." Het is duidelijk, dat deze paragraaf geen enkele plicht aan den opdrachtgever op legt, om eenige gunning aan een inschrij ver te doen, laat staan om dat te doen) binnen drie weken. De beteekenis van deze clausule is alleen de geldigheidsduur van de inschrijL vingsbiljetten vast te stellen- Het eenige risico, dat de N.S- zonden geloopen hebi. ben door den termijn te laten voorbijgaan, zou dus beslaan hebben in de theoretische mogelijkheid, dat de Belgen hun offerte zouden terugnemen; een mogelijkheid waaraan door geen inisider, die de positie dor Belgische industrie en die der N- S- bent, eenige praetische beteekenis zal worden toegekend- Onopgehelderd blijft in elk geval nog het feit, dat een der Nederlandsche int schrijvers op 19 Sopt- zich! nog bereid verklaarde althans een deel van' de or der tegen den Belgischen prijls te willen) accepteeren. Politiepersoneel. Het hoofdbestuur van den Algem. Bond van politiepersoneel in Nederland heeft besloten, een adres te zenden aan al de be trokken gemeentebesturen, met bet ver zoek, over te gaan tot toekenning van een vacantiebijslag op het loon van het politie personeel. De gemeente Aardehburg is toege treden tot de regeling, vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917. De Zeeuwsche Voeder- en Kunst mesthandel te Middelburg heeft besloten, om over 192619.27 een dividend van f 15 per aandeel uit te keeren. Middelburg. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie in dit nr., waarin het optreden van ds Lauwers uit Brussel op Woensdagavond wordt aangekondigd. Goes. Wacht totdat de trein stilstaat. Zaterdagavond is een vrouw die uit een nog in beweging zijnden trein stapte, op het perron alhier tegen den grond geslingerd. In bewusteloozen toe stand werd zij» opgenomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Apeldoorn J. J. C. Karres te Oosthem. Te Vlissingen E. van Meer te Wageningen. Aangenomen naar Lutjegast, H. Prins te 0os termeer. Naar Angelo Th. J. H. Is raël te Gramsbergen. Geref. Kerken. Aaingenomen naar Gees (Dr.) P. Melles cand. te Groningen. Bedankt voor Middelburg, C. W. Keur te Heinkenszand. Voor Baarland, Kielwinde- weer, Waardhuizen, Baambrugge, Opende Oosterzee, Gapinge-Vrouwepolder, P. Mel les ,cand. te Groningen. Voor Schoonre- woerd en Fijnaart, D. Bremmer te Brui- nisse. Voor Katwijk aan Zee. W. E. Ger- ritsma te Oudega (Sm.). Ds M. C. Wi. Wiegeling te Bour- tange zal 23 October a.s. afscheid nemen van zijn gemeente om 30 October d.a.v. intrede te doen bij de Ned- Herv. Gem. te 's HeerenhoekNieuwdorp. Geestelijk verzorger. Naar gemeld wordt, zal Ds J. M. Li n d e y e r Evangelisch Luthersch predikant te Purmerend, de reis 'met Ilr Ms „Hertog Hendrik" naar West-Indië meemaken als geestelijk verzorger. De „Hertog Hendrik" zal Dinsdag 1 Nov. a.s. van Den Helder vertrekken en wordt half Maart 1928 weer in het vader land terug verwacht. Op ge wekt leven. Dr M. J. A. de .Vrijer, die eenige jaren geleden toen hij korten lijd als Ned. Herv. predikant, in Amsterdam vertoefde, eenigszins somber gestemd was, omdat een behoorlijke be werking van de gemeente hem onmogelijk scheen, terwijl hij de massa de band met de kerk steeds losser werd, schrijft nu in zijn blaadje „De Herdersstaf": „De ontmoediging van voor vijf jaar is verdampt. De geprikkeldheid der stem- !ming is verdwenen. Er is weer vreugde in den arbeid van den stadsprediker geL varen. Vraag het een Haagschen, een Rot- iterdamschen, een Utrechtschen, een Haar- lemschen en ook een Amsterdamschen prediker, of het op het oogenblik de moeite waard is om den Last van het ambt in de groote stad te dragen, en ge zult z'n oog zien fonkelen van ja! Zie hoe in Rotterdam het werk van Oberman in die jeugd voortstuwt. Zie hoe in Den Haag de Kerken Zondags overvol zijn. Zie hier hoe in Amsterdam-Noord alles groeit en bloeit, in het Westen Zondags „Wester- wijk" bezocht wordt. Toen ik in Amster dam kwam, nieende ik wel eens, hoe zal men in zoo'n stadsstraat bij God blijven? Maar ik heb gezien, hoe God hier in de zielen werkt, ik heb hier menschen zien 'leven en sterven, zien arbeiden £,n ziek- liggen, en dat Gods genade hun kracht'geeft, hun hongerige zielen sterkt met het gees telijk brood, dat Hij zelf is. Vlissingen. Zondagavond nam Ds W. A. B. ten Kate na een 41/2-jarig verblijf alhier afscheid van de Ned. Herv. Kerk, wegens vertrek naar Enschedé. Vóór het uitspreken der predikatie wees de scheidende leeraar er op, dat hij, voor al in de laatste weken sterk heeft ge voeld, welke hechte banden hem binden aan deze gemeente, doch dat het heen gaan hem zóóveel zou kosten, had hij niet gedacht. Heerlijke dagen heeft spreker hier door gebracht. De gemeente en hij trokken elkander aan en zijn arbeid is hem hier nooit zwaar gevallen. Spreker gevoelde behoefte om hiervoor allen nog eens hartelijk-te danken en dan niet alleen zijn eigen kerkelijk© gemeente maai- ook zoo velen uit andere kerken en organisaties, ook uit geheel Walcheren. Spr. denkt ook aan den zegen hem door God in zijn huisgezin hier geschonken; zijn kinderen zullen blijven een levende herinnering aan zijn verblijf te Vlissingen. Men heeft spreker gevraagd: hoe kunt, hoe durft gij weggaan? Maar hij wil het nog eens openlijk uitspreken, dat hij weet van God naar Enschedé geroepen te zijn. Hij zal in den weg der gehoorzaamheid tot zijn zwaren arbeid aldaar ingaan. Tot tekst had spr. voor deze aïscheids- ure gekozen Hebir. 13': 8 „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwigheid". In een bezielende predikatie toekende Ds ten Kate Ie de diepere beteekenis van dit woord ook voor onzen tijd en 2e wat dit in deze afscbeidsure tot ons te zeg gen heeft. Na d»e predikatie richtte Ds ten'Kate zich allereerst tot zijn Vlissingsche amb-t- genoofen. Hij heeft moeten loeren met col lega's samen te werken en hij kan zeg gen met blijdschap, dat de samenwerking altijd heel prettig is geweest. Hij dankt hen voor hun trouwe vriendschap en hun raad Vervolgens richtte spreker zich tot de ouderlingen en diakenen en dankt hen voor hum. trouwe medewerking, waardoor zij zijn arbeid zoo zeer hebben verlicht. Zich tot kerkvoogden en notabelen wen dend, zegt spr., dat de verstandhouding tusschen hen en den kerkeraad niet-overal is zooals het behoort. Hier is zij uitne mend. Hij dankt hen voor" den ernst, waar mede zij de kerkelijke bejangen behartigen en herdenkt den overleden president-kerk voogd Dr Merckens en den heer Scherer. Den aanwezigen collega's uit Walche ren dankt hij voor den sympathieken om gang, in het bijzonder zijn neef Ds R. ten Kate te Koudekerke. Spreker stelt het op prijs, dat. zoovele leden van bet dagelijksch bestuur der gemeente -aanwezig zijn. Hij hoopt, dat Vlissingen onder hun bestuur steeds tot meerderen bloei moge komen. Het is spr. aangenaam dat de Christelijke Besturen bond en de Christ. MetaaLbewerkersbond officiëel vertegenwoordigd zijn en hij hoopt dat door hun airboid nog velen tot de Christelijke organisaties zullen wor den toegebracht. Nadat de organisten dar beide kerken, de koster en de afgetreden koster, de heer Schreij waren toegesproken, richtte Ds ten Kate zich ten slotte tot zijn ge meente. Het valt hem zwaar heen te gaan, en gelegde handen te verbreken. Hij be veelt de gemeente in Christus' hoede aan en roept hen allen, in het bijzonder zijn leerlingen en oud-leerlingen, voor 't laatst toe: Schaart u om den Goeden Herder. Na het uitspreken van den zegen zong de overgroote schare haar scheidenden, leeraar toe: „De Heer zal U steeds.gade slaan". Na den dienst namen zeer velen in de consistorie-kamer met een handdruk af scheid van den beminden predikant. Naamgeving. Door de Classis van de Geref. Kerken in Hersteld Verband is in zake de vraag omtrent een officiëelen naam der Kerken thans een andere Commissie be noemd, en wel bestaande uit Ds II .C. van den Brink, Dr J. G. Geelkerken en Mr II. Samplonius. Onderwijzer-politieagent. De „Bredasche Ct." schrijft: Het kan niet ont kend worden, dat do markt van onderwijzers letterlijk wordt overstroomd. Als er ergens 1 een vacature is, hoort men van vijftig, hon derd en meer sollicitanten. In de rubrieken onzer dagbladen heeft de -rubriek „Te veel onderwijzers" burgerrecht verkregen. Thans vernemen wij, dat zelfs liier en daar onder wijzers (zelfs hoofdonderwijzers) solliciteeren naar vacante betrekkingen vangewoon politieagent. OPLEIDING VAN EMIGRANTEN. Zaterdag heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in het gebouw van het Departement de door hem benoemde Commissie geïnstalleerd, aan welke is op gedragen een onderzoek, of het aanbeve ling verdient, ter voorbereiding van adspi- rant-emigranlen naar Canada (en mogelijk ook andere gebieden) een opleidingsboer derij (training-farm) hier te lande op te richten. De Minister hield hierbij de volgende rede: De Regeering volgt met belangstelling den loop der emigratie uit Nederland, al reeds waarom omdat het vaak een weg is .waarlangs personen een beter bestaan kunnen veroveren, dan zij hier te lande zouden kunnen vinden. Vooral ook in verband met de beperking der immigratie in de Vereenigde Sleten heeft ziji in het bijzonder met belangstelling gevolgd de ontwikkeling van de emigratie naar Cana da, en op hoogen prijs stelde zij steeds daarbij, hetgeen de Nederlandsche ver- eenigjng Landverhuizing en de Emigratie Centrale Holland, door voorlichting en hulp aan emigranten doen, om emigratie naar Canada zooveel mogelijk te doen slagen. Het is echter uit de cijfers, die U allen bekend zijn, wel gebleken, dat de emigra tie van Nederlanders naar Cahada nog Ivrij gering in omvang is, gezien de mo gelijkheden in dat land voor geschikte emigranten. Te verwonderen is dat niet, daar Canada toch alleen aan te bevelen; is voor hen, die naast andere eigenschap pen, die elke emigrant moet bezitten, wil hij slagen in den vreemde, de geschiktheid bezitten om in den landbouw tc werken en die praetische kennis hebben van het Jandbouwwerk. Vooral voor jongelieden, die dezen aanleg bezitten en met land- bouwwerk vertrouwd zijn, biedt Canada wel eein toekomst. Aan den anderen kant zien wij» het ver schijnsel, dat het voor vele jongelui in Nederland, gelijk in vele andere landen, moeilijk is om aan den slag te komen. Dat de vraag dus gerezen is of bet moge lijk is voor zulke jongelui de kansen op het verkrijgen van een levensbestaan te vergrooten, door gelegenheid te geven, althans de beginselen van het landhouw- werk te leeren, is begrijpelijk. Bij' het zoeken, in die richting nu is de vraag gerezen, of grootore geschiktheid om in Canada te slagen niet zou kannen worden verkregen door opleiding van kor ten duur, in het bijzonder gericht op den aard van het Ganadeesche Landbouw!)©- drijf, waarvan trouwens tevens zou kunnen worden geprofiteerd door hen, die eventueel naar Australië of Zuid-Afrika zouden wensehen te emigreeren; verder of zoodanige opleiding inderdaad den to© komstigen emigrant veel zal helpen - en zoo ja, op welke wijze, indien zij niet langs den gewonen weg op de boerderij kan worden verkregen, een spe ciale gelegenheid daartoe in het leven zou kunnen worden geroepen. Daaraan sluit de vraag of de gemeentelijke en Rijksoverheid, die zich in het belang der emigratie reeds eenige offers getroosten, die offers meer nuttig effect zouden.kun nen doen afwerpen door in deze rich ting te helpen bij de opleiding van ge schikte emigranten. Ik heb met blijdschap de gelegenheid aangegrepen, om waar ik de emigratie steeds zeer gaarne onder voor den emi grant meest gunstige omstandigheden zie geschieden ook de opgeworpen vragen betreffende omleiding van emigranten te doen onderzoeken, en ik ben dankbaar dat U mijne heeren U met Uwe ervaring op onderscheiden terrein van emigratie en landbouw, mij' daarbij van advies wilt dienen. Ik vertrouw, dat met Gods zegen uw arbeid zal strekken tot voorlichting der Regeering omtrent dit onderdeel van het emigratie-vraagstuk en ik zal het daar om op hoogen prijs stellen uw advies te mogen ontvangen. De voorzitter der commissie de heer A. Folmer, dankte dei) Minister en ver klaarde, dat de commissie met den Minis ter overtuigd is van de beteekenis der vraag, die hij haar had voorgelegd, en dat zij zich zou beijveren, hem spoedig haar meening te kunnen doen kennen. De commissie beslaat uit de hoeren: Anth. Folmer, directeur van den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, voorzitter, dr L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generae.1 en van hot curatorium der Emigratie Central© Holland te 's-Gra- venbage, prof. J. Elema, rijkslandbouw- leeraar voor Drentlie en Assen, J. A. A. Hartlaud, directeur der Emigratie Cen trale Holland te 's-Gravenhage, J. G. Le- gro, burgemeester van Oosterhasselen en directeur van. de N.V. Ontginningsmaat schappij „Landschap Drenthe", Th. van Lier, tevens secretaris, referendaris hij den Rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling, T. van Maa- nen, adj.-directeur van de Ned. Heide Maatschappij» te Arnhem, Jhr J. C. C. Sandberg, directeur van het Bureau der Ned. Vereeniging Landverhuizing. Mond- en klauwzeer. Dr K. Hoefnagel (directeur van het Utrecht- sche abattoir) schrijft in „De Boerderij" een artikel over de wenschelijkheid van een mond en klauwzeerinstituut, waarvan hij steeds een krachtig voorvechter is geweest. Wij ontlee- nen daaraan het volgende: Het bericht in de vak- en dagbladen „Neder land vrij van mond- en klauwzeer" zal zeker door iedereen met vreugde zijn begroet, maar dierenartsen met jarenlange praktijk en groote ervaring voorspellen mij, dat Nederland in 1928 of 1929 opnieuw een geweldige mond en klauwzeer-epidemie tegemoet gaat, omdat alsdan een gedeelte van den veestapel, de laatste jaren geboren, nog nimmer is door geziekt en dus groote vatbaarheid zal ver- toonen. Ook volgens mijn meening zal deze voor spelling bewaarheid worden en wat is er dus meer gewenscht, dan de spoedige op richting van een Instituut, waarin uitslui tend deze ziekte in al hare details kan wor den bestudeerd, waardoor er tenminste een kansje bestaat, dat grillige smetstof wordt ontdekt en zoo niet, er misschien iels ge vonden wordt om de onbekende smetstof te lijf te gaan. Even verder schrijft dr Hoefnagel Eenigen tijd geleden las ik, dat de Rocke feller Foundation aan de stad Kopenhagen en den staat Denemarken de fondsen heeft, aangeboden voor de stichting en uitrusting van een physio-chemisch Instituut. Zou, zoo heb ik. mij wel eens afgevraagd, indien door vooraanstaande deskundigen het bestuur der Rockefeller Foundation eens werd ingelicht, hoe diep-economisch het mond- en klauwzeer in het leven der volken ingrijpt, deze inrichting niet bereid zijn evenzoo een fonds te stichten voor de oprichting van een mond- en klauwzeer-instituulOf zou er hier te lande een rijk weldoener kunnen worden gevonden, die de noodige fondsen verstrekte? Wij willen liet hopen, maar zijn hiervan niet zeker. Daarom, veehouders, dringt aan op het heffen van een hoorngeld! Knoeierij met het gewicht in den tomatenhandel. Uit Engeland zoowel als uit Duitschland komen klachten over het gewicht in den eenmaligen pootjesbak. Er schijnt schandelijk geknoeid te zijn ten koste van den tuinbouw en den bonaliden handel. Het geknoei betreft den tomatenhandel. Reeds hij liet twaalfponds- kistje was er meermalen reden tot klagen, maar het haalt niet bij wat er nu gebeurt met den eenmaligen pootjesbak. De eenmalige pootjesbak met tomaten wordt in den regel in het buitenland per bak ver- dkocht. Er wordt dan aangenomen, dat er een bepaald gewicht in zit. Als er in den laatsten .tijd klachten zijn, betreffen deze in negen van de tien gevallen liet gewicht. „De Tuinderij" acht het van groot belang dat er strenge maatregelen worden getroffen om dergelijke handelingen onmogelijk te maken. Nederlandsche invoer van groenien, fruit enz. in Duitschland. De invoer van groenten uit Nederland was, zooals vanzelf spreekt, in September belang rijk minder dan in het midden van den zomer. In het laatst der maand bedroeg de in voer aan appelen, peren, bloemkool en augur ken uit Nederland gemiddeld 40 tot 50 wagons per dag. De import van oesters is eveneens begonnen; dagelijks worden daarvan 3040 vaten geïmporteerd. Zoodra het weer kouder wordt is met een stijging van dezen invoer te rekenen, aldus deelt vice-consul Wanke te Bentheim in Handelsberichten mee. Bietenrooimachine. Het Rijkslandbouwinstituut te Wageningen heeft overgenomen de door de heeren Van Driel en Visser te Zevenhuizen (Z.-H.) ge construeerde bietenrooi-machine, met kopafsnij- inrichting, waarmede reeds eerder zeer ge slaagde demonstraties zijn gegeven. Deze machine is, naar de Tel. meldt, voor het landbouwbedrijf en speciaal voor het bie- tenrooien van groote beteekenis. Ongelukken. Te Ilarlingen is door een sleepboot het lijk aangebracht van een 29-jarigen werkman bij de Zuiderzeewerken. De ongelukkige was van een schuitje in zee gevallen en verdronken. Hij is gehuwd en laat een vrouw en drie kinderen achter. Donderdag viel te Aalten het 7-jarig zoontje van den heer G. in een pot met kokend vet. De kleine is aan de bekomen brand wonden overleden. Te Oosterzand is een negenjarig jongetje onder een geladen kar geraakt. Het wiel reed over het hoofd van den knaap heendeze, een eenig kind, was onmiddellijk dood. Een 55-jarige vrouw uit Doorn is te Utrecht uit de tram; gevallen. In ernstigen toestand werd zij naar de Rijks klinieken overgebracht. Te Heerlerheide is de 23-jarige mijnwerker II. door een auto aangereden. De man vloog van zijn fiets, kwam met het hoofd tegen den grond te recht en was op slag dood. Door de politie nit Leidschendam is uit den Vliet het lijk opgehaald van een man. Uit de bescheiden, die hij bij zich had, bleek, dat hij een bekend meubelfabrikant uit Leiden was. Men vermoedt, datde man, die per rijwiel was, door mist en duisternis mis leid, te water geraakt is. De ongelukkige laat een vrouw en twee kinderen achter, Aan den dood ontsnap tl Te Nieuwer-Amstel heeft zich een ongeval voor gedaan, waarbjj een menschenleven als door een wonder voor den dood gespaard is. Een 25-jarige jongeman, woonachtig in Nieu wer-Amstel, reed in volle vaart tegen een neer gelaten afsluitboom van den spoorwegovergang aan de Dorpstraat te Amstelveen. Door den schok sloeg de motorrijder over den afsluit boom en kwam met een smak op de rails terecht, juist toen de trein naderde. Als door een wonder scheen de motorrijder echter geen noemenswaardig letsel bekomen te hebben, want hij sprong onmiddellijk overeind nog voor de trein, die tot op ongeveer 10 M. afstands genaderd was, hem kon grijpen. Hij bleek De herfst lieeft, in tegenstelling met de lente, altijd iets weemoedigs. Er. is in den herfst niet de tinteling van het overal ontwakende en uitbottende le ven, maar wel, zelfs in schitterende na jaarsdagen als ons thans worden geschon ken, een prediking van de vergankelijkheid en van den dood. Maar toch, wat is ook de herfst onver gelijkelijk schoon. Wie tijd heeft en lust om de natuur in te gaan moet wel komen tot de erkenning, dat de werken des Heeren zéér groot zijn en dat Hij ieder ding schoon heeft gemaakt, op Zijn tijd. ■..'aS Wie in deze dagen langs de zeldzaam mooie Middelburgsche singels wandelt of dwaalt door de zoo rijk met natuurschoon gezegende Zeeuwsche landen, kan de veel heid der indrukken bijna niet verwerken. Wat een schittering van tinten! Wat een rijke mengeling van kleuren! Zeker, er is in het herfstleven, zelfs in zijn schitterende schoonheid van deze heerlijke najaarsdagen, iets wat weemoe dig stemt. Maar toch, hoe predikt heel de natuur de eer en de. heerlijkheid van den Scheppen- van de einden der aarde! OPMERKER slechts enkele ontvellingen bekomen te heb ben. Het motorrijwiel werd zwaar bescha digd. (Tel.) In h raak te Nijmegen. Zaterdag nacht is ingebroken in de kistenfabriek te Phönix te Nijmegen. Een kleine brandkast werd opengebroken. Ontvreemd werd een be drag van f 217, bestaande uit een bankbil jet van f 100, 6 van f 10 en zilvergeld. Ver moedelijk zijn er minstens twee daders. De- dieven hebben zich toegang verschaft door een opening in den muur. Waarschijnlijk is verzuimd een kantoordeur af to sluiten; al thans sporen van braak zijn niet aanwezig. Handelaar in blanke slavin nen? Vrijdagavond kwam aan hot station te Ede een met sterk Duitsch accent sprekend heerschap, die een spoorwegarbeider vroeg of hij soms een dienstmeisje voor hem wist. In de plaats waar hij vandaan kwam, n.L Duiven, kon hij niet slagen. De man stuurde hem naar een eenigszins. behoeftige familie, waar hjj wist, dat een dochter zonder be trekking was. De man ging er hoon en spie gelde het meisje en hare familie allerlei moois voor. Ze zou f6 per week verdienen, maar ze moest direct met hem medegaan, want zijn vrouw zat erg verlegen en verwachtte spoe dig logees bovendien. Al pratende vernam hij nog, dat de vader van het meisje erg om geld verlegen zat. Hij haalde daarop een bankbiljet van f 1000 voor den dag, verzekerend dit even te zullen gaan wisselen in den tijd, dat het meisje zich gereed maakte, waarop hij dan den vader f 300 zou geven. Inmiddels was echter een familielid thuis gekomen, wien het zaakje verdacht voorkwam. Hij waarschuwde de moeder haar kind niet mee te geven. Onder voorwendsel, dat er eerst een nieuwe mantel moest worden ge kocht, waarna men het meisje wel zenden zou, wist men den vreemdeling weg te krijgen. Toen de familie later te Duiven informeerde, bleek, dat iemand van den naam van den heer daar nergens bekénd was. Zeer waarschijnlijk heeft men te doen gehad met eeq handelaar in vrouwen. Ongehoord. Te Waalwijk is op een der grootste schoenfabrieken een arbeider, die een dag verlof vroeg teneinde zijn examen te kunnen afleggen voor agent van politie, ontslagen. Hij kreeg verlof, doch tegelijker tijd snauwde zijn patroon hem toe: „Over 8 dagen kun je er uit! In mijn fabriek kan ik geen politieagent gebruiken!" De arbeider, gehuwd en vader, is een. zekere P. van Veldhoven, schoenmaker van- beroep; de firma is de Koninklijke Stoom- schoenfabriek A. II. van Schijndel. (Volk) Gasvergiftiging. Bij het opbre ken van een straat in Nottinghill zijn drie menschen door gasvergiftiging om het leven gekomen. Een van hen was een politieagent, die twee werklieden te hulp wilde komen. Nog verscheidene andere menschen raakten, bewusteloos, maar kwamen later weer bij. AMSTERDAM. V. D. Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor cand. ex. rechten de heer P. A. Schwartz, te Krabbendijke, burgemeester der gemeente Rilland-Bath. HALFWEG. V. D. Henennacht beeft bij de Liedebrug een ongeluk plaats gehad, dat aan twee personen het leven beeft ge kost. Dhr Bekker uit Schoten keerde met z'n auto naar huis terug, tot hij nabij de Liedebrug in botsing kwam met een motor rijwiel, waarop gezeten waren de heeren Damme en v. d. Brande uit Sloterdijk- De beide motorrijders werden weggeslingerd en overleden bijna onmiddellijk. De lijken waren vreeselijk verminkt. De politie stelt een onderzoek in. Weer een schip aan den grond. HOEK VAN HOLLAND'- V-Dt Het stoomschip B-urgerdijk, op weg van New York naar. Rotterdam, is hedenmorgen door den mist aan den' grond gevaren. Men zal hedenmiddag trachten! het schip vlot te sleepen. HOEK VAN HOLLAND. V-D'. De sleep boot Friesland, die bij! de aanvaring met het Duitsche stoomschip Aegir was ge zonken, is heden door vier bokken gelicht en aan den) Zuidwal omhoog gezet NEW YORK- V-D. Uit Washington wordt gemeld, dat de massa-executie in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2