8 Maandag 10 October 192? 42e Jaargang EERSTE BLAD* A. C. VAN DER REST Binnenland Uit nummer bestaat uit 2 bladen. Hoest en Verkoudheid. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersf0.05 t_ Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Uit den schoolstrijd. De heer D. Langedijk gaf in.„Antirevo- tutionaire Staatkunde" een belangrijke bij-1 drage over de geschiedenis van den school strijd. De heugenis van dezen strijd en de scherpte waarmee hij gevoerd werd, begint langzamerhand te verflauwen. Er is een geslacht opgestaan, dat deze worsteling niet van nabij heeft meege maakt en dat, opgegroeid als het is in een betrekkelijke vrijheid, de beteekenis van dezen strijd onderschat en als gevolg daar van ook geen oog heeft voor de rijke vruchten, die in en door den arbeid op staatkundig gebied ons deel werden. Het ging bij de grondwetsherziening, ■waaraan de heer Langedijk hijzonder aan dacht schenkt niet om de financieel© ge lijkstelling en Zelfs niet om wat meer sub sidie voor het bijzonder onderwijs, maar het ging over de vrijheid om bijzondere scholen te stichten. Die vrijheid werd betwist. Het was verboden om zonder autorisa tie van de autoriteiten voor eigen rekening bijzondere scholen te stichten. De stichting der Christelijke school op den Klokkenberg te Nijmegen ging met schier eindelooze moeilijkheden gepaard. Groen van Prinsterer en zijne vrienden moesten zes jaren wachten eer toestem ming verkregen werd voor de oprichting van een bijzondere school te 's-Graven- hage. Hoe fel de tegenstand tegen het bijzon der onderwijs in die dagen was, blijkt wel uit een brochure van Prof. Hofstede de Groot dus niet de eerste de beste waarin hij tegen de vrijheid van onderwijs waarschuwde. Hij vreesde, dat de rust en de welvaart van Nederland en zelfs het behoud van ons Vaderland als onafhankelijke staat op het spel waren gezet. Immers, men zou nu scholen kunnen oprichten, waarin allerlei grondstellingen worden geleerd, die de maatschappij om- keeren, en oproer, koningsmoord, burger haat, bedrog, roof, communisme, gods dienstoorlog, atheïsme prediken. Hij voorzag nieuwe omwentelingen en geloofsvervolgingen en sprak, wat het peil van het onderwijs betreft, als zijne vrees uit, dat door de veelheid der scholen, de onderwijzers om maar leerlingen te krij gen of te houden, de ouders zouden vleien. „Tucht en straf, zoo profeteerde hij, zal op de meeste plaatsen verdwijnen, een toome- looze hoop zal over 't geheel in zoogenaam de scholen, eigenlijk speelplaatsen, zich oefenen in baldadig en woest vermaak, zonder bijna iets, althans iets degelijks te leeren". De gevolgen zouden verschrikkelijk zijn. Bij het opgroeien van dergelijke leerlin gen, zou „de armoede door de toenemende zedeloosheid en onkunde der burgers on dragelijk groot worden; dan mag men wel tien gevangenissen hebben, waar nu één is, om al de luie bedelaars, al de dieven en bedriegers in op te sluiten, die alsdan (den Staat) zullen overstroomen". Daarom, zoo concludeerde: de geleerde liberale schrijver: „Nederland zij, mensche- iijfc en erbarme zich over zijn kinderen, het verzekere hun niet alleen lichamelijke gp- zoudheid en geldelijk goed, het verzekere hun ook het levein der ziele, door onder wijs en opvoeding." Aan den hier uitgedrukten wenseh is voldaan. Maar in anderen zin dan deze hoog geleerde, maar toch kortzichtige voorvech ter der openbare school beoogde. De vrijheid van onderwijs, zoo heftig bestreden en zoo lang tegengehouden is een feit geworden. De onvermoeide strijd van onze voor mannen en van hunne volgelingen in alle lagen van het volk is tot een goed einde gebracht. Hun arbeid, met den moed des geloofs begonnen en doorgezet, en door God ge zegend, heeft rijke vruchten gedragen.* Daarom getuigt het van zoo grootei on dankbaarheid, wanneer met een zekere onverschilligheid ,©n minachting over den arbeid op politiek terrein wordt gesproken. Daarom rust op ons de taak om den arbeid onzer vaderen voort te zetten en1 te behouden; wat door hen verkregen werd. Daarom is het zoo noodig en; moge God ons land dien zegen schenken dat de harten der vaderen terugkeeren tot de kinderen, opdat met denzelfden geloofs moed en met hetzelfde élan ook in de toekomst voor de doorwerking! der Anti revolutionaire beginselen kan worden ge ijverd!. Weer onrust in den Balkan. De „Matin" verneemt uit Weenen, dat de politieke toestand tusschen Bulgarije en Zuid-Slavië zoo critiek is, dat de groote mogendheden er toe zijn overge gaan de noodige stappen te doen. Do Éngelsche en Fransche gezanten te Bel grado zouden ieder afzonderlijk gesproken hebbein met den Zuid-Slavischen minis ter van buitenlandsche zaken, om te weten te komen wat zijn reigeering zal doen terzake van den moord op generaal Ko- vatsjevitsj. Het is voornamelijk deze moord door Bulgaarsche Komitadsjfs, die tot deze spanning aanleiding heeft gegeven. Maar steeds nieuwe terroristische daden van de Bulgaarsch-Maoedonische benden dra gen er toe bij de anti-Bulgaarsohe stem ming .in Zuid-Sjavië te prikkelen. In de Zuid-Slavische jiers wordt op da heftigste wijze uitgevaren tegen Bulgarije en tegen de Bulgaarsche regeering, die het toelaat dat de Macedonische uitgewekenen, die op Bulgaarsch gebied hun, toevlucht zoch ten, hier hun aanslagen voorbereiden en na de bedrijving van hun wandaden zich weer in veiligheid stellen tegen de vervol gingen der Zuid-Slavische troepen en gendarmerie. In den loop van een onderhoud in vriendschappelijke termen met den Bul- gaarschen minister van buitenlandsche za ken, Boerof, besprak de Servische gezant de jongste revolutionaire bedrijvigheid in Macedonië en deelde eenige bijzonderhe den mee over den laatsten aanslag. Hij gaf kennis van de maatregelen, door de Zuid-Slavische overheid getroffen om de revolutionairen te bestrijden en vestigde de aandacht der Bulgaarsche regeering op de ernstige gevolgen, welke de activiteit der Macedoniërs voor de Bulgaarsch-Ser- vische betrekkingen hebben kan. In Bulgaarsche kringen betreurt en ver oordeelt men deze misdadige aanslagen en koestert men de vaste hoop, dat beide re geeringen ook ditmaal de tijdelijke moei lijkheden zullen kunnen te boven komen. Voor zoover het haar betreft, zal de Bul gaarsche regeering alles doen om vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden. Be bedreiging der kinderen. In Duitscihland begint men zich meer em meer te verontrusten over het toenemend! optreden van verlamming onder kinderen. In verschillende dieelen van het land begint de ziekte een epidemisch karakter- aan te nemen, zoodat bet niet te verwonderen is, dat in breecte kringen van de bevolking groote bezorgdheid heerscht. Meestal zijn kinderen tusschen het eerste en, het vierde levensjaar het slacht offer van de ziekte, waartegen nog geen afdoend serum bestaat. De bladen bevatten thans inlichtingen voor ouders, waarin gewezen wordt op bet groote belang voor de bestrijding van de ziekte van samenwerking tusschen dok ter, autoriteiten en publiek. Met den groot sten nadruk wordt gewaarschuwd tegen niet aangeven van gevallen en wordt erop aangedrongen bij: de minste verdachte ver schijnselen den dokter te ontbieden. In vlugschriften wordt de bevolking, ver der op populaire wijze een en ander ver teld van de ziekte evenals over te nemen preventieve maatregelen. Daar de bacillen zich in de lichaamsafscheidingen bevin den, wordt gewaarschuwd tegen hoestar zonder den mond te bedekken met hand of zakdoek; tegen veelvuldig kussen en 'andere aanraking; wordt aanbevolen vaak de handen te wasschen enz. De opvolging van de gegeven voorschriften moet ook door gezonde personen in acht worden genomen, daar zij: bacillendragers kun nen zijn. Aardbeving ie Weenen. Te Weenen voelde men Zaterdagavond omtsreeks 9 uur een lichte aardbeving. In een kamer met drie vensters rammelden alle ruiten, vloeren wankelden en schud den, klokken bleven stil staan en hang lampen deinden op en neer. In diverse schouwburgen was er een oogenblik pa niekstemming, maar toen na omstreeks 10 seconden men weer vasten grond voelde, keerde de rust weer. Volgens op het oogenblik ingekomen berichten is er, be houdens een enkele onbeduidende brand, geen groote materieele schade. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Waarom Engeland Hindenburg niet gelukwenschte. In de Duitsche pers heeft het de aan dacht getrokken, dat bij het feest van den president von Hindenburg geen gelukwen- schen waren ingekomen van de Locarno- staten. Volgens de Köln. Ztg. verzekert men nu in Londen, dat het van Éngelsche zijde geen boos opzet is, maar een verzuim. In 1914 is Duitsohland geschrapt van de lijst der Staten, die men beleefdheidsgelukwen- schen zendt en tot nu toe heeft men verge ten Duitschland weer op de lijst te plaat sen. Ook moet men bedenken, dat noch Baldwin, noc,h Chamberlain op den dag van Hindenburg's verjaardag in Londen waren. Men betreurt in Londen den gang van zaken en meent, dat het een volgenden keer niet meer zal geschieden. Reusachtige brand in Engelsch-lndië. Meer dan 1000 huizen, behalve een aan tal winkels, werden te Peshawar verwoest door een brand, die uitbrak in de dichtst bevolkte wijk der stad, Vrijdagochtend, en die eerst Zaterdagochtend bedwongen werd, ondanks de wanhopige inspanning der brandweertroepen en politie. Men ge looft, dat de brand in de woning van een Hindoe bij ongeluk ontstond. Vooral Hin does zijn door de ramp getroffen, ofschoon er ook een' aantal Mohammedanen bij zijn. Hei eeuwfeest der Gentsche zeehaven. In aansluiting met een vorig bericht be treffende het uitstellen van de feesten ter gelegenheid der houderste verjaring van het bestaan der onder de regeering van koning Willem I der Nederlanden gegra ven vaart van Terneuzen en zeehaven van Gent meldt de N. R. C. nog nader, dat de herdenking te Gent bepaald zal blijven tot het vertoonen, in het Feestpaleis, voor de schoolkinderen, van een film der haven van deze stad. Bij de bevolking zal worden aangedrongen 17 en 18 November de vlag uit te steken. Verder zal er een beiaard concert zijn alsook een groot vuurwerk, terwijl de film ook in de open lucht zal worden vertoond. Het strijdprogram der Belgische socialisten. Bij gelegenheid van de 50e verjaring dei- sociale voorzorg te Brussel, heeft de socia listische minister Vandervelde in een rede gezegd, dat het herstel van het land en van de socialistische partij volkomen is. Onze partij mag thans niet meer van Gods vrede spreken, maar van actie en terug keer tot de oude methodes. In de a.s. Par- lementszitting moeten drie vragen op den voorgrond gesteld worden: het pachtcon- tract voor den landbouw, de verplichte verzekering voor loontrekkers en den mili tairen dienst van zes maanden. Indien wij met dit program optreden, moeten wij geen vrees koesteren voor parlementaire of zelfs regeeringsmoeilijkheden. De wapenstil stand is voorbij; wij willen nu werk maken van de verwezenlijking van ons ideaal. De beperking van den diensttijd staat in ver band met de ontwapeningskwestie. Daar om vraag ik u een eed af te leggen, zooals indertijd voor het algemeen kiesrecht: „Wij zullen vechten voor de zes maanden, ontwapening en vrede!" De vergadering juichte langdurig Vandervelde toe. Amnestie in Rusland. Volgens een bericht uit Moskou wil de Russische regeering ter gelegenheid van de herdenking van 'het uitbreken der Octoberrevolutie 10 jaar geleden aan een aantal veroordeelden, die zich aan .ver grijpen van minder ernstigen aard hebben schuldig gemaakt, amnestie verleenen. Al len. die tot straffen van minder dan een jaar veroordeeld zijn, zullen in vrijheid worden gesteld. Uitgesloten zijn echter degenen, die wegens contra-revolutiion- naire misdrijven of wegens omkooping of verduistering veroordeeld zijn. Tegemoetkomingen aan de Intellectueelen. De sovjet-regeierïng heeft een decreet gepubliceerd, waarbij schrijvers, beeld houwers en geleerden gelijk gesteld wor den met arbeiders wat de te betalen huur en' het recht hunner kinderen op onderwijs betreft. Ter verduidelijking diene het vól gende: de huizen zijn in Rusland genatio naliseerd en de huur wordt bepaald niet door de grootte der woningen, maar door de sociale positie van den huurder: voor dezelfde ruimte betaalt, een arbeider slechts een roebel en een bourgeois hon derd roebel en soms nog meer; de scholen moeten voor alles de kinderen van arbei ders en sovjet-ambtenaren opnemen en daarna de kinderen van de andere groe pen van de bevolking; daar er nu in Rus land te weinig scholen zijn, blijven de kinderen van de niet bevoorrechte klassen buiten de school; nu zullen de intellec tueelen er dus zeker van zijn, dat hun; kinderen geen analphabefcen blijven. Een tuchthuis-record. Voor het Schöffengericht BerlinMitte baid zich dezer dalgen de „artist" Paul Busehmann te verantwoorden wegens ernstigen diefstal, bij herhaling gepleegd. De beklaagde kan op een bijzonder re cord „bogen". Hij is namelijk tot nu toe wegens in totaial 500 diefstallen met braak, die hij bekend heeft te hebben bedreven, ini het afgjeloopen jaar 12 maal tot telkens tb jaiar tuchthuisstraf veroordeeld. Dat is. dus m totaal 180 jaren. Daar hij bo vendien, nog tot 28 jaren tuchthuisstraf door andere gerechtelijke lichamen ver oordeeld is, had hij tot voor enkele da gen 208 jaren tuchthuisstraf op zijn reke ning staan. Bij zijn jongste bestraffing.'is dit totaal met 3 jaren verhoogd en dus tot 211 opgevoerd. Dit klinkt echter erger dan het is, want de toelaatbare maximumstraf in dit geval is 15 jaa.r tuchthuis en na dezen tijd moet de veroordeelde ontslagen worden. Deze 15 jaar „zit" Busehmann nu uit. Bouwen op Amerikaansche wijs. Een belangrijke bouwcombinatie heeft plan nen in voorbereiding tot den bouw van een aantal huizen in Amsterdam, welke op Amerikaansche wijze volgens een nieuw sys teem zullen worden gebouwd, d.w.z. zoowel de vloeren als de muren bestaan uit gebak ken steen. Over de met ijzer gewapende gebakken holle steenen vloeren, welke uiteraard onmiddellijk droog zijn, benevens brandvrij, isoleerend en geluidwerend, zullen voor de voltooiing der huizen parket- of linoleum vloeren worden aangebracht. De huizen voldoen dus 'door toe passing van dit tot heden nog niet in Neder land toegepaste materiaal niet alleen aan brandvrijheid en andere tot heden niet ge kende bizondere eigenschappen, doch daar door verkrijgt men woningen welke uit ge zondheids- en hygiënisch oogpunt uitermate aan te bevelen zijn. Het ligt in de bedoeling gegadigden in staat te stellen zich zonder- kosten desgewenscht van onder architectuur vervaardigde meubelen te voorzien. Verder ver nemen wij, dat het in de bedoeling der bouw combinatie ligt deze woningen: te verhuren tegen steeds gangbare huren en er eer van billijker huurprijs dan van verhooging sprake zal zijn. Tot heden bepaalt zich de bouw combinatie tot den bouw van een beperkt aantal woningen te Amsterdam. Korte berichten. De heer A. Iluysmans, ambtenaar te Brussel, die bij het spoorwegongeluk bij Mechelein op "29 September ernstig ge kwetst werd, is na een week van lijden in den nacht van Donderdag op Vrijdag overleden. De andere gewonden zijn allen aan de beterende hand. Volgens een bericht uit Athene zijn de echtgenoote en da zoon vair den ex- diolator Pangalos, alsmede acht officieren, die verleden week in verband met de beweerde Pan galis tische samenzwering waren gearresteerd, wegens gebrek aan bewijs in vrijheid gesteld. In een chemische fabriek bijt Portici stroomde ten gevolge van het barsten van een huis een zoo groote hoeveelheid' zwa velzuur in een meer, dat meer dan een, mijl in den omtrek alle visschen gedood werden en het visehtuig en alle netten .vernield zijn-. Door den dikken mist, die er Vrijdag boven Engeland hing, moest het vliegver keer met het vasteland voor het grootste gedeel'tè worden stopgezet. Volgens een telegram, door Junkers ontvangen, zal het vermoedelijk nog ten minste 2 dagen duren voor de D 1230 uit Lissabon naar de Azoren vertrekt, omdat de weersomstandigheden in dit gedeelte van den Oceaan buitengewoon slecht zijn. Lichte aardschokken wer den waargenomen te Los Angeles en Chat tanooga in Tennessee. - De geruchten over een verloving van prinses Giovanni met koning Boris van Bulgarije worden tegengesproken. Volgens berichten uit_ St. Petersburg wordt deze stad opnieuw 'door over- stro'oming bedreigd. Het water in de Newa is sterk gewassen en de deskundi gen verwachten nog stijging. Hier en daar hebben reeds kleine overstroomingen plaats gehad. In antwoord op een bezwaarschrift van bewoners van den noordelijken oever van de Theems, die zich 'beklaagd hadden dat al het Londensche straat- vuil daar ter plaatse in de rivier gestort wordt, heeft minister Neville Chamberlain doen weten dat er voor het oogenblik geen aanleiding voor de regeering bestond om hierin verandering te brengen. In China zijn de Noordelijken tot een tegenoffensief overgegaan. Volgens een officieel bericht zouden de Shansi- troepen met groote verliezen zijn terugge slagen. - Prinses Victoria van Sehaumburg Lippe, de zuster van den ex-keizer, zal binnenkort een nieuw huwelijk sluiten met Dvorjanin Alexander Zoebkof, een aanzienlijk Russisch edelman. Volgens inlichtingen, die de vertegen woordiger van Wolff uit de beste bron heeft, blijkt het gevaar voor een afbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland, en Frankrijk thans afge wend. De Llaimu, eenvulcaaninGhi- li» die men sinds 1804- voor uitgedoofd hield, is plotseling weer tot uitbarsting ge komen. De bewoners van het omliggende land vluchten naar de hoogvlakte. Gebruikt tijdig de Geneesmiddelen van Ass. APOTHEKER LANGE KERKSTRAAT 42 - GOES DE HOLLAND—INDIË-VLUCHT. Luitenant Koppen te Batavia gearriveerd. Een Aneta-telegram uit Batavia meldt dat luit. Koppen daar heden te 5.15 Indische tijd is' gearriveerd. Vóór de landing cir kelde het toestel eenige rqalen boven "de stad. Op het vliegterrein was de belang stelling enorm. Vele autoriteiten warea aanwezig. Zaterdag kwam de „Postduif" uit CaJ^ cutta te Bangkok aan na een tocht vaü 1850 K.M. Zondag werd de reis voortgezet en Sin gapore, een afstand van ,1600 K.M.,, bei- reikt. Vandaar ging het via Muntok naar Pa> lembang van waar de „Postduif" heden morgen te 3 urm- (ongev. 8 uur Ned. tijd)' naar Batavia vertrok. Ter vergelijking laten wij hier volgenl de tocht zooals die in Juni door Scholte en Geijsendorffer werd gemaakt en de vlucht van luitenant Koppen- Juni- afstand 15 Amsterdam!Boedapest 1350 K-M- 16 Roedapest-Constantinopel 1460 18 GonstantinopelAleppo 1070 19 'Aleppo-Baigdaid 800 22 BagdadBender Abbas 1590 23 Ronder AbbasKarachi 1180 24 KarachiAllahabad 15O0 25 AllahabadCalcutta! 770 26 CalcuttaRangoon 1350 27 Rangoon!Bangkok 790 28 BangkokSengora 865 29 SengoraSingapore 750 30 SingaporeMuntok 500 MuntokBatavia 700 October. afstand! 1' Amsterdam1Sofia 2010 K.M. 2 SofiaAleppo 1550 3 AleppoBushire 1800 4 Riushire Karachi 1830 5 KarachiAllahabad 1500 7. AllahabadCalcutta 770 8 Calcutta—Bangkok 1850 9 BangkokSingapore 1600 10 SingaporeBaJtavia 1200 1 Aanbieding van1 r adi oL telegr ammlen. Met ingang van 1 Nov. a.s. zullen alle telegrammen, verzonden of ontvangen' over de rechtstreeksche radiowegen, tust schen Amsterdam' eenerzijds en Ned-InL dië, Amerika, Denemlarfcen en Oostenrijk anderzijds, ter aanduiding van den verzend dingsweg voorzien worden van de aianl. wijziging „Via Holland-Radio". Afzenders, die hun berichtten langs een! der genoemde radioeverbindingen wen- schen te verzenden, kunnen daarvan doen blijken door clie berichten te voorzien van de kostelooze dienstaanwijzing „Via Holland-Radio". De telegraafdienst blijft zich echter da bevoegdheid voorbehouden otm telegrahi men langs een anderen weg te verzenden, indien dit in het belang van een vlugge pverkomst weuschelijfc is1. Tèlegram'm'e-n, welke geen aanduiding omtrent den verzendingsweg dragen, zul len, evenals tot dusverre; zooveel mogelijk langs den rechtstreeksehen' radio-we'g wor den overgebracht. De Raadadviseur bijl Onderwijs. Op de vragen van den keer Tilanus in verhand met de benoeimihg van een raach adviseur bijl het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft Minister Waszink het volgende geant. woord: Da benoeming van1 den raadadviseur in kwestie is geschied buiten bezwaar van' 's Rijks schatkist en is uitsluitend bedoeld! als een blijk van waardeerin'g, v.an de zij'de der Rogeering aan den betrokkene ter ge. tegenheid van dien's aftreden als inspec teur van het handel sonderwijs verleend. Bij zijn verklaring in! de Tweede Kamer der Stateh-Generaal Op 24 Maaït 1926 heeft de ondergeteekenda uitsluitend ga. dacht aan een bezoldigd raadadviseur. Van uitbreiding van' het Departementsper- soneel met een nieuwen hoofdambtenaar is echter thans geen sprake.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1