Ne. 6 Vrijdag 7 October 1927 42e Jaargang Buitenland. Binnenland EEN ANDERE REGELING NOODIG. Voor de verzorging der huid A. C. V. D. REST, ftweaèeur- H oof d redaeteur B. ZUIDEMA. Bumau: Lange Vorststraat 79, Goes. Tel.: tMactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bgkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKOAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 «t. Bij abonnement belangrijke korting Oit nummer bestaat uit 2J>laden. EERSTE BLAD» Tegen het do-or de Staatscommissie inzake de financieel© verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten ontworpen stel sel zijn gewichtige bedenkingen aan te voeren, maair die bezwaren zouden niet onoverkomelijkk zijn, indien door de voor gestelde regeling het zoozeer gewenschte doel, de nivelleering van den gemeente lijken belastingdruk bereikt werd. Daaraan toch bestaat dringend behoefte. Het is een zeer ongezonde toestand, dat in de eene gemeente de belasting zoo hoog mogelijk is opgevoerd en dat in een andere gemeente slechts betrekkelijk weinig belasting wordt betaald. „Het kan, schreef indertijd de beer Verkerk in zijn „Nivelleering van den ge meentelijken belastingdruk" „ons recht vaardigheidsgevoel in geen enkel opzicht bevredigen, dat eén inwoner van Wasse naar (over het belastingjaar 1924j25) bij f5000 inkomen'f52.91 gemeentelijke Inkomstenbelasting betaalt, tegenover een inwoner van Steenwijk f 685.63, zijnde meer dan twaalf maal zooveel terwijl er slechts 4én Koninkrijk der Nederlanden bestaat, waarvan wij allen inwoners zijn". Het kan niet anders dan als een onbil lijkheid worden gevoeld, dat een inwo ner van Middelburg, die toch al tenge volge van de eigenaardige ligging der provincie een veel hooger bedrag aan provinciale lasten beeft op te brengen, dan .een ander, die in die residentie zijn woonplaats heeft, bovendien nog onder een veel zwaarderen belastingdruk leeft. Het verschil in belastingdruk in de eene plaats ..en de andere is zóó groot, dat indertijd een deskundige op dit ge bied als zijne meening uitsprak, dat in geen enkel ander land ter wereld, derge lijke toestanden worden aangetroffen. En dat niet omdat in de eene ge meente alles in de perfectie in .orde is terwijl de andere gemeente in vele op zichten achteraan komt. Veeleer is het omgekeerde het geval. Er zjjn gemeenten, waar uit de royale hand wordt geleefd en waar de belas tingen laag zijn en .er zijn gemeenten, waar men zich op alle manieren moet be krimpen, terwijl toch het belastingcijfer een angstwekkende hoogte heeft gekregen. En nu is onze groote grief tegen het thans gep'ubliceerde voorstel der Staats commissie, dat het die ongelijkheid in geen enkel opzicht vermindert en dat het geen enkel voorschrift bevat, waar door de arme gemeenten met zware be lastingen uit den nood worden geholpen. Het gevaar is zelfs groot, dat juist het omgekeerde het geval zal zijn. In .theorie kan de ongelijkheid eenigs- zins worden verminderd. Wanneer de ge meentelijke belastingen met X gulden per inwoner worden verlaagd omdat het Rijk een gedeelte van do uitgaven voor zijne rekening neemt, dan zullen de inwoners tan Gemeenten met een zeer kapitaal krachtige bevolking, van dat gedeelte, in hunne Rijksinkomstenbelasting allicht iets meer hebben te betalen dan anderen. Maar daar staat tegenover dat Gemeen ten met lage belastingen, overeenkom stig de'bedoeling van het Rapport, het to taal der gemeentelijke belastingen kunnen verlagen met eenzelfde bedrag als méér van het Rijk wordt ontvangen, terwijl andere Gemeenten met zee,r booge be lastingen, allicht genoodzaakt zullen zijn van "deze bepaling ontheffing te vragen. En mocht geen dispensatie verkregen worden, dan zal men door de tarieven der gemeentelijke bedrijven te verhoogen of wat dan ook, naar meerdere inkomsten moeten omzien, met in elk geval dit gevolg, dat de contribuabelen in bun zak zullen moeten tasten. De ongelijkheid b IJj f t bestaan. Heit onrecht dat er in deze regeling schuilt en het is een schreeuwend onrecht b 1 ij f t bestendigd. De onhoudbare toestand b 1 ij f t gehand haafd. En daarom schijnt ons het voorstel van de Commissie van Lynden onaan vaardbaar. Het brengt ons niet verder. Het geeft niet wat de gemeenten noodig hebben. Wij spreken daarom de hoop uit, dat Minister de Geer, die reeds in 1921 een oplossing van dit vraagstuk urgent achtte, met spoed een regeling zal ontwerpen, die indertijd .door den heer Verkerk, en naar het ons voorkwam, terecht, aldus werd omschreven: „Uitkeering aan die gemeenten van dat gene, wat deze te weinig ontvangen aan belasting, wegens de minder dan normale draagkracht der ingezetenen, naar gelang van (je behoeften dier gemeenten, alzoo met aftrek der onnoodige uitgaven en' zonder aantasting van de gemeentelijke autonomie." Zeepen, Zalven, Crèmes, Poeders, enz. van Ass. Apotheker. Lange Kerkstraat. De Duitsche vlucht naar de Azoren. Gisteren meldden wij, dat het Duitsche vliegtuig D 1230 op weg naar de Azoren in de buurt van Kaap» Roca aan de Por- tugeesche kust een noodlanding moest maken. Later wordt echter gemeld, dat het vliegtuig 30 K.M. van Lissabon verwijderd vlot en zonder eenig incident is geland. Do landing geschiedde niet wegens eenige storing of defect aan 'de machine, doch om weloverwogen redenen. Toen men Lissabon naderde, begon bet reeds duis ter te wonden en de verantwoordelijke bestuurder Starke besloot te landen, zoo dra zich een gunstige gelegenheid aan bood. Ook bij de directie der Junkerfabrieken1 te Dessan is een telegram ontvangen, waarin gezegd wordt, ,dat van Loose be richt is .ontvangen, dat de landing slechts wegens1 mist is geschied en dat alles wel is. De laatste oogenblikken van den Tsaar. De „Morning Post" verneemt uit Parijs dat een intieme vriend van Wojkof, den onlangs vermoorden Sovjet-gezant in Polen, die het eerst bekendheid verkreeg door het teekenen van het doodvonnis! van den tsaar te ..Jekaterinenburg, een nieuw relaas; heeft gegeven van de laat ste oogenblikken van den ongelukkigen monarch. Deze man woonde, vlak naast het huis van den koopman Ipaiiëf, te Jekaterinen burg, waar de keizerlijke familie was ge huisvest. In den fatalen nacht bespeurde fnj ongewone levendigheid bij de Roode Garde en zag hij, hoe een jongetje, dat anders met den tsarewitsj placht te spe len, schreiend we,rd weggebracht. Den volgenden dag zei Wojkof tot ge noemden buurman: „Wij hebben hen in bet benedenhuis doodgeschoten. Er wa ren er elf: de tsaar, de tsarin, vijf kinde ren, dr Badkinn en drie bedienden. Onze menschen waren twaalf in getal. Tot de laatste oogenblikken dacht de .tsaar, dat hij; overgebracht zon worden in: verband met de nlaidering der Cechoslovaken en Witten. Toen hij een kagel in heit hoofd ontving, zei hij: nog met verwondering: Zij brengen mij; dus niet over." Een arbeider, zekere Miasnikoff, ,was naai' het schijnt evenzeer betrokken bij den moord op de keizerlijke familie,.als Wojkof. Hij vluchtte later naar Roemenië ien bekleedt thans een lucratief baantje aan een bank in Kaukasië. Het anarchistisch compiot in Spanje. Omtrent het complot, dat de Spaan- sche politie heeft ontdekt, wordt nog ge meld, dat in het geheel 40 personen zijn gearresteerd. Bij sommige gearresteerde anarchisten zijn bómmen gevonden, die voor den aan slag op den koning bestemd waren. Deze bommen moeten door een officier der artillerie zijn verstrekt. Het voornemen bestond, den aanslag uit te voeren als de koning op bet centrale station te Madrid zou zijn aangekomen, waar hij meestal in een open auto stapt. Voor het geval de aanslag te Madrid zon mislukken, waren plannen beraamd om den aanslag te Alg.eciras te plegen op het oogeribldk, dat de koning zich zon inschepen. Ook te Algeciras hebben .ar restaties plaats gehad en zijn bommen gevonden. Volgens berichten uit Hendaye zou de Spaansche politie onder de vele docu menten., o.a. ook de volledige lijst gevon den hebben van de ministers, die het bewind zouden overnemen, indien het complot was gelukt. Verder vond men, naar het schijnt, een volledige lijst van de civiele gouverneurs, die benoemd zou den worden. De .incidenten aan de Perzisch-Tnrksche grens. Naar uit Constantinopel gemeld wordt, heeft de Turksche regeering een zeer scherpe protestnota aan Perzië gezonden waarin de onmiddellijke vrijlating wordt geëischt der Turksche officieren, die door bandieten-benden, welke aan de Perzisch- Turksche grens opiereeren, Gp Turksch gebied gevangen werden genomen en over de grens meegevoerd. De regeering '~n Angora verklaart, dat zij, zoo ze geen voldoening erlangt, het incident als een „casus belli" zal be schouwen. De Turksche pers schrijft opgewonden artikelen, om te bewijzen, dat de eer der natie pp het spel staat. Nieuwe aanslagen in Parijs. De onruststokers te Parijs beginnen het wel wat al te bont te maken. Dinsdag avond om elf uur is, weer een bom ont ploft op een terrein juist naast het Itali- aanscli consulaat. Het helsche werktuig was van zeer grof maaksel en het is duidelijk, dat men weer te doen heeft met een daad van opgewonden revolu- tionnairien, die nog voortdurend worden opgezweept door een pers, waarover de politie nauwelijks controle heeft, daar ze in de talen eter vreemde werkkrachten verschijnt. Toch doen de maatregelen door de politie getroffen, zich flink gevoelen, zoo dat het soms de aandacht trekt, hoe sommige boulevards en sommige kwar tieren geheel gezuiverd zijn van de on gure elementen, die tot voor korten tijd ongestoord zich konden verzamelen £n sommige wijken tot ware anarchistische ■en revolutionnaire propagandanesten maakten. Heeft het telegram afgedaan? D© Westminster Gazette wijst eer op, dat het telegram, althans: voor zakelijke doeleinden, meer en meer zijn plaats moet inruimen voor de telefoon. .De redenen zijn o.a. dat ©en telegram beperkt in om vang is en dat het zonder groote kosten niet mogelijk is, in uitvoerige détails te vervallen; dat telegrammen door hun be- knoptan vorm en het gemis aan inter punctie licht misverstaan worden; dat dc telegraafkantoren niet altijd overal open zijn. Bij een onderzoek op verscheidene kantoren was vrijwel het algemeene ant woord, dat men steeds van de telefoon gebruik maakte. Het persoonlijke element is van beteekenis; dat gaat men in de zakenwereld meer en meer inzien. Het is de hoogere uitgaven van een telefoon gesprek clubbei en dwars waard. Voor maatschappelijk en particulier ge bruik behoudt het telegram in zooverre zijn waarde, dat bet vooral in het ver keer over lange afstanden goedkoopei is dan de telefoon. Daarbij komt, dat men voor het gebruik over groote afstanden van allerlei facilitéijen kan genieten. Deze zijn echter lang niet algemeen genoeg bekend. Een advertentie-deskundige zei tot den man van de Westminster, dat de telegraaf misschien weer wat op zou kun nen halen door een flinke advertentie campagne. Ook zon men in veel opzich ten nog bij de telefoon in. de leer kun nen gaan. Voor den handel echter1 zal het telegram wel meer en meer afgedaan raken. Korte berichten. Uit Roemenië worden weer nieu we overstroomingen gemeld. De stad Jassy staat gedeeltelijk onder water, doordien de Piroeth buiten haar oevers is getreden. Ook tal van andere plaatsen hebben onder de overstroomingen te tij den. Verscheidene personen zijn om het leven gekomen. Tot nu toe zijn 15 lijken geborgen. De schade wordt op ettelijke millioenen geraamd. Omtrent den militairen toestand in China wordt gemeld, dat de bedrei ging van Peking een steeds ernstiger ka rakter verkrijgt. De troepen van den gou verneur der provincie Shansi rukken uit het Westen en Zuid-Westen tegen Pe king op. Binnenkort begint te Rome een groot proces tegen .de communisten. De commissie van onderzoek der bui tengewone rechtbank tot bescherising van den staat heeft de leiders der ontbonden communistische partij in staat van be schuldiging gesteld. De urnen met de asch van Sac co en Vanzetti zijn op verlangen van de Fransehe politie, die niet wilde, dat zij in Parijs zouden komen, via Cherbourg naar Italië vervoerd. Mrs Astor, een te Parijs woonachtige 'Amerikaansche millionaire, is 'dWor haar kamermeisje en knecht van haar juweelen voor een waarde van meer dan een mil- lioen francs beroofd. De directeur der P. T. T. te Brus sel heeft een telefonisch gesprek gevoerd met New-York, via het Londensche draad- ilooze telefoonstation. De proef lukte uit muntend. Ter Charleroi is een Italiaan gearres teerd, in wiens bezit tien dynamietpatro- nen werden aangetroffen, welker ontplof fingskracht een geheele stadswijk had kunnen vernielen. De kinderverlamming treedt ook in het district Keulen op. In de Het nieuwste plaatjes-album met leerrijk reisverhaal verkrijg baar op de bons van Niemeijer's STER-TABAK en FR1ESCHE HEERENBAAi, is getiteld: „Nederlandsch-Indië". Van vroegere uitgaven zijn nog verkrijgbaar: „Naar het land der middernachtzon", „De Middellandsche Zee". „Amerika". Voor hen, die reeds in het bezit der albums zijn en verder bons 'opgespaard hebben, stellen wij beschikbaar: Voor vijf heele bons: een nikkelen tabaksdoos tien een prima tabakspijp vijftien een im. oud zilveren tabakstxommel twintig een luxe patent pijp. STER-TABAK - Erkend de beste FR1ESCHE-HEERENBAA1 - Foor fijnproever* N.V. o.h. THBODORUS NIEMEIJER, Groningen en Rotterdam. stad en de omliggende plaatsen zijn tot dusver 16 gevallen geconstateerd. De podesta van San Pietro in Cari'- ano ontving een postpakket, dat ontplofte toen hij het wilde openen. Vijf leden van de |amilie van den podesta werden ge wond. Men gelooft, dat het een persoon lijke wraakneming geldt. Naar uit Florence wordt gemeld, heeft een storm van geweldige kracht de stad geteisterd. Het verkeer werd ont wricht en tal van hoornen werden ont worteld in het bekende Cascinepark. De temperatuur daalde aanzienlijk. De vliegtocht van luitenant Koppen. Uit Allahabad werd gisteren geseind: Luitenant Kappen is te 8 uur 5 min. vertrokken naar Akyab. Hij vertrok 2 uur te laat wegens het slechte weer, dat reeds eergisteravond na zijn aankomst alhier wais begonnen. Een nader bericht meldt, dat luitenant Koppen, nol 50 mijlen te hebben gevlogen, genoodzaakt was terug ta heeren en om 9 uur geland is op het vliegveld van Bambrauli. Volgens een ander bericht zou Kop pen teruggekeerd zijn in verband met een gebrek aan.' de smeorinrichting van zijn vliegtuig. Plakken of niet? Een landarbeider was met den eigenaar van een perceel vlas in de gemeente Din- teloord overeengekomen, om voor dezen bet vlas te bewerken, te plukken, te oog sten en te verkoopen, voor de helft van de opbrengst. Bij het verrichten dezer werk zaamheden liet de landarbeider zich bij staan door twee zijner kinderen. Het bestuur van den Raad van Arbeid te Roosendaal zag in de verhouding tus schen den eigenaar en den landarbeider er niet een van aanneming van werk, doch achtte hier aanwezig een maatschap in den zin van het Burgerlijk Wetboek, waar bij de eigenaar goederen en de landarbei der zijn nijverheid had ingebracht. Ook meende de Raad, dat de beide kin deren hun werkzaamheden hadden verricht in loondienst van den eigenaar en den landarbeider gezamenlijk. Waar dezen in gebreke waren gebleven voor hen rente zegels te plakken en ieder der werkgevers wettelijk voor de nakoming dezer verplich tingen aansprakelijk is, stelde de Raad te gen den eigenaar deswege een navorde ring in. Deze kon zich evenwel met de beslissing niet vereenigen. Z. i. waren hier wel dege lijk alle elementen van een aanneming van werk aanwezig. Hij ging dan ook in be roep bij den Raad van Beroep te 's-Herto- genbosch. En met gunstig gevolg. Want ook deze Raad was het niet met den Raad van Arbeid eens, dat hier van een maatschap sprake was, waarbij de aangesprokene goederen zon hebben inge bracht. Immers, aldus de Raad, bleef deze eigenaar van zijn vlas. Voorts kwamen alle aan het vlas verder te maken kosten voor rekening van den landarbeider en geen voor rekening der beweerde maatschap, terwijl ook de opbrengst van den verkoop van het vlas dadelijk tusschen beiden ge lijkelijk zou worden verdeeld. Waar ook, naar 's raads oordeel, de bei de kinderen niet in loondienst van den eigenaar alleen het vlas hebhen bearbeid, daar het loon, dat zij ontvingen, niet ten laste van dezen, doch van hun vader kwam, besliste de Raad van Beroep, dat meerbedoelde eigenaar niet verplicht was, ingevolge de Invaliditeitswet, premie voor hen te betalen en werd de ingestelde na vordering vernietigd. Zonder nadere motiveering heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht de zer dagen de uitspraak van den Raad van Beroep bevestigd. 0 ud'-Minister Van Kaïrnelbelek. De Minister van Staat en oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr mr H. A. van Karnebeek, nam gisteren deel aan den maaltijd der Koningin ten paleiza Het Loo en bleef ten paleize overnach ten. Telegrammen met betaald antwoord'. Het komt meermalen voor, dat de afzender van een telegram met betaald antwoord zich geen rekenschap geeft vain de vraag of de geadresseerde! van het bericht wel met zijn adres be kend1 is. Aangezien van het adres va* de afzenders van dergelijke telegrammen door den telegraafdienst voortaan geen1 aanteekening meer wordt gehouden, zul len de antwoord-telegrammen steeds vol ledig geadresseerd moeten zijn. Indien twij fel bestaat of die geadresseerde met het adres van den afzender bekend is, zal het aanbeveling verdienen, het volledig adres in dp onderteekening op te nemen. Arbeiders naar Duit sohland. In verbaiid met het vertrek vain een 'dantal arbeiders uit Friesland naar Duitschland wordt gemeld, dat in dei streek tusschen Keulen en Aken van begin Oc tober af eenige honderden suikerbieten- rooiers; werk kunnen vinden. De arbei ders worden door de landbouwers gehuis vest in slaapkamers met de noodige bed den in de boerderij of in huizen nabij de boerderij. Voor kleine ploegen (groepen! van 2 tot 6 arbeiders) bedraagt het loon ongeveer f36 per H.A., benevens inwo ning en vollen kost en voor grootere ploegen (8 a 12 arbeiders) f48 per H.A. plus huisvesting, licht, brandstoffen <M

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1