42e Jaargang Donderdag 6 October I927 Ék Vaseline Chesebroucö De kinderen van Ben Hesed. Binnenland NtVA TANDPASTA VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morgens en Vavonds met FEUILLETON. ■ireeteur- H oof dredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tef.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.06 Prijs der Advertent iën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Gewerkt moet er worden! Het ledental van de S. D. A. P. dat ïn 1924 belangrijk terugliep, blijft zich de laatste maanden in stijgende lijn be wegen. Uit een in „Het Volk"_ opgenomen staatje blijkt, dat in het tweede kwartaal van 1925 het aantal afdeelingen met 5 ver meerderde en dat het totale ledental klom van 45262 tot 46988. Uiteraard interesseeren ons het meest de cijfers, die omtrent Zeeland worden versteekt. Gok in dezie provincie valt een belang rijke vooruitgang te constateeren en naar verhouding zelfs een zeer belangrijke voor uitgang. Het aantal leden klom n.l. van 774 op 31 Maart, tot 889 op 30 Juni. Een vermeerdering dus van 115 leden of van 15 procent. Zoo wint het Socialisme steeds meer veld in Zeeland. De afdeelingen van de S.D.A.P. worden sterker en haar aanhang het bleek bij de gehouden verkiezingen vermeerdert. Er zou naai- aanleiding van deze cij fers wel een en ander te zeggen zijn, maar wij bepalen ons voor ditmaal tot het 'Stellen van een paar vragen. Het ledental van de S. D. A. P. gaaf .gestadig vooruit. Maar hoe staat het in dit opzicht met de rechts Rnotestantsche partijen en in het bijzonder met de Anti-revolutionaire partij? Gaat bij ons liet ledental vóór of ach teruit? Het zou .ongetwijfeld in het belang van een goede actie zijn indien het Prpvin- cialal Comité, wanneer het althans over de noodige gegevens beschikt! hierom trent. een en ander publiceerde. Is or vooruitg;an,g, dan kunnen we ons daarover verheugen en kan de mede:, deeling daarvan prikkelen tot nieuwe ac tie, en is er achteruitgang dan mag wel met ernst de vraag; aa.n de orde wor den gesteld wat er gedaan kan worden oin dien achteruitgang tegen; te gaan'. In verband hiermede vraagt nog een andere zaak de aandacht, ni-1. wat er nu in Zeeland gedaan wordt om een vruchtbare vvintercampagne voor te bereiden. 'Vertrouwd mag worden, dat zoowel het Provinciaal Comité als de besturen' van do Centrale Kiesvereenigin'gen actief zijn -en dait een frissche campagne over heel de linie wordt voorbereid. Alleen, er b 1 ij k t zoo weinig van naar buiten. .Het blijft zoo verontrustend stil. Bn dat, terwijl er toch ook in Z,eeland nog zoo heel veel te doen is- Sn dat, terwijl met namle door de S-D. A.P onverdroten gearbeid wordt aan de versterking van deze revolutionaire orga nisatie- Wanneer de prikkel die er ligt in de be- teefcenis van de eigen beginselen niet groot genoeg is om aan het werk te gaan en, goed georganiseerd en systematisch aan het'werk te gaan, laat dan tenminste, het voorbeeld! van de tegenpartij1 en het ern stige gevaar dat van die zijde dreigt, tot krachtige actie prikkelen. Maar gewerkt moet er worden! T5 cis.perV>tube. 25db.p.fA tube. 70.) Naar het Engelsch. Ben Hesed kon met moeite zich bet- dwingen, zijn handen naar de keel van den schurk te brengen- „Na, degeeseling zal het Sanhedrin hun' nog éénmaal de kans geven, om!hun slecht geloof af' te zweren," 'vervolgde de tempeldienaar, „een vorm slechts, want ze zijn zoo hardnekkig als de vader der leugens zelf. Benige Stcenen zullen vol doende zijn, om 'hen 'te dooden. Zoo mogen allen omkomen1, die de wet Iasj- teron." „Ik zal er zijn," verklaarde Ben He sed. „O, wacht even, indien! uur en plaats' mochten veranderen, kom het mij dan meededen, en ik zal u een' even groote foelooning schenken als gij reeds hebt ont vangen. Ik hen niet van plan, dat schouw, spel te missaen. Ge zult me vinden! buiten ■de Damascuspoort-" „Ik zal helt u meedeelen, zoon van' Abrahamik zweer het bij het voorhang sel in den Tempel- Vrede zij' met u." Een uur later vergaderde Ben Hesed n zijn kamp. „Wij kunnen de gevangenis snelt bestormen", zeide hij, zijn zware Napoleon's villa op Elba ingestort. Naar de Information uit Rome verneemt heeft men daar bericht ontvangen van San Martimo op het eiland Elba, dat de villa, die Napoleon bewoond heeft, in gestort is. De Italiaansche bladen spre ken de hoop uit, dat de regeering maat regelen zal nemen om de totale verdwij ning van dit historische gebouw te voor komen. - De eerste vrouwelijke burgemeester in Engeland. Miss Margaret Beavan, sedert 1921 lid van den gemeenteraad van Liverpool, is tot „Lord Mayor" van die stad gekozen. Zij is de eerste vrouwelijke burgemeester in Engeland. Miss Beavan is bekend onder den po pulation naam van „Moedertje van Liver pool". Zij is vijftig jaar en heeft den grootsten tijd. van haar leven besteed met de zorg voor de kreupele kinderen van Li verpool, voor wie z.ij meer dan. een half milioen pond sterling in de laatste 27 jaar heeft bijeengebracht. In het begin van baar loopbaan stichtte zij in een kleine achterkamer de „Child Welfare Association" en sedert dien zijn meer dan 100.000 kinderen geholpen. Meer dan 30.120 kinderen zijn in rustoorden en speciale ziekenhuizen verpleegd. Miss Beavan heeft vacanties georgani seerd voor vermoeide moeders en haar organisatiegeest is velen anderen kinder instellingen ten goede gekomen. Zij was de eerste vrouw in den Liverpoolschen gemeenteraad. Bomaanslag in een klooster. Dezer dagen werden te Biesme (België) des avonds plotseling twee luide ontplof fingen gehoord, waardoor de geheele om geving werd opgeschrikt. Bij' onderzoek bleek, dat in het nabij gelegen klooster een tweetal bommen was ontploft, terwijl de Zusters zich op de bovenverdieping bevonden. "De gang, waar de ontploffing plaats greep, was bezaaid met bomscher ven en brokken steen. Niemand werd ge troffen. De doodelijk verschrikte zusters werden voor den nacht in een p&hij-gele- gen kasteel 'Ondergebracht. Men heeft een onderzoek ingesteld en het parket te Door nik op de hoogte gesteld. De asch van Sacco en Vanzetti. De zuster van Vanzetti is te Cherbourg aangekomen met de „Mauretania". Terstond na haar aankomst begaf zich een commissaris van politie aan boord, die de twee vazen, waarin zich do asch Van Sacco en Vanzetti bevond, verzegelde en zich met het verdere vervoer daarvan belastte. De voorzitter v,an het Fransche Sacco en Vanzetti-comdté heeft aan den minister van binnenland sche zaken verzocht, den trein, waarin zich de asch bevindt, nog eenigen tijd te laten wachten, en een be tooging ter herdenking van Sacco en Van zetti toe te staan. De rejgeering is echter vast besloten, alle cler-gelijke betoogingen te verbieden. Volgens de „Journal" is de bagage wagen, waarin zich de koffers met de vazen bevinden, reeds te .Parijs aangeko men en op het Lyonsche station aange haakt aan den voor Italië bestemden trein. Een groot ongeluk voorkomen. Door de koelbloedigheid van een machi nist is Dinsdag op de lijn AberdeenLom wc-inkbrauwen fronsende- „Want ze zou den dadelijk de Romeinen in de citadel oproepen, welke op korten afstand vani dan buitenmuur der gevangenis gelegen is. Wij moeten wachten, totdat zij hen1 morgenochtend naar buiten brengen, en moge de Almachtige ons wijlsheid en kracht geven. Ja', Hij zal het geven," voegde hij er bij met vlamimenden blik. „Het is het welbehagen van Jehova, om Zijn macht te toonen door de hand van weinigen in aantal, evenals Hij, door de hand van Gideon met slechts driehonderd man de legers versloeg van de Midianie. ten en Amalekieten, welke gelijk de scha; ren der sprinkhanen in aantal waren-" Daarop lichtte hij de twaalf malnnen in, die met hem! waren, wat zij den volgenden! morgen moesten doen, waarna allen zich ter ruste begaven en insliepen. Doch Ben Hesed sliep dien gcheelen nacht niet, want hij bad tot God, dat hij hen, die vervolgd werden, bevrijden zou uit de handen van den woesteling. Bij het aanbreken van den dag legde hij zich ter ruste, want hij zeide: „Ik zal mij neerleggen te slapen en in vrede, want Gij Betere, laat mij m veilig heid leven- D© Heere zal de bedroefden bijstaan; Hij zal mij de nekken Zijner vijanden geven, want God is een God der Verlossing." Reeds vroeg in den morgen stroomde het volk de Damascuspoort door, om! zich den een verschrikkelijk spoorwegongeluk voorkomen. De trein, die uit 13 rijtuigen getrokken door twee locomotieven, be stond en die ruim 500 passagiers vervoer de, was tot op 400 meter het. viaduct van Stonehaven genaderd, dat over een ravijn van 52 meter diepte ligt, to^n de tweede locomotief ontspoorde en de vier eerste wagons in haar déraillement meesleepte. De .machinist van de eerste locomotief voelde wat er gebeurde en remde met kracht, doch niet zoo plotseling, dat do achterste wagens op de gederailleerde zouden kunnen loopen. Gelukkig bleef de voorste locomotief op de rails en de tweede met de vier volgwagens vernielden wel veel aan het talud en schudden be denkelijk, maar de koppelingen hielden stand tot het den eersten machinist ge lukte den geheelen. trein tot stilstand te brengen binnen 100 yards van het viaduct. De reizigers in die vier gederailleerde wa gens waren erg door elkaar geschud en ■een paar vrouwen waren flauw gevallen, maar verder kwamen ze met den schrik vrij. 'Het ongeval veroorzaakte een ver traging van 2i/2 uur. Mand- en klauwzeer. In een dorpje in Somerset en te Enfield (Middlesex) zijn gisteren weer twee geval len van mond- en klauwzeer geconstateerd. Het vervoer van vee in Londen ten Noor den van de Theems is verboden, daar het deel binnen de gewone grens van 15 mijl ligt. Zou de smetstof nu dit keer keusch niet uit Nederland overgebracht zijn? Korte berichten. Naar de Izwestia meldt, woirdt de totale schade, door de jongste aard beving in de Krim aangericht, geschat op 32 millioen roebel. Ten gevolge van de omstandigheid, dat een groot aantal personen geruimen tijd onder den bi-oo ien hemel heeft moeten vertoeven bij' ongunstig weer, heerscht er veel ziekte onder de bevolking. Het passagiersvliegtuig D 597, van Berlijn maair Frankfort a. M. heeft gis teren bij Hanau 'een noodlanding moeten doen waarbij' het in een virij die pen greppel terecht, is gekomen. De schroef birak en de motor is zwaar be schadigd, doch passagiers en bestuurder bleven ongedeerd. 'ü-e post heeft bij gelegenheid van Hindenburg's verjaardag ruim 4000 telegrammen en 22.000 brieven aan het paleis van den rijkspresident afge leverd tusschen Zaterdag- en Zondag ochtend. Gisterochtend hing de dikke mist te Londen nog altijd en het verkeer on dervond veel overlast. Op de spoorwegen die het verkeer met de Londenscbe voor steden onderhouden, gold de buitengewo ne regeling voo.r mistdagen. Volgens een bericht uit Barcelona heeft de politie aldaar talrijke arresta ties uitgevoerd. O.a. zijn 30 aanhangers der syndicalistische beweging gearres teerd. Te Stockholm zal een gebouw van veertig verdiepingen worden gebouwd naar Am-erikaaraschen stijl. Het zal het hoogste gebouw van Europa worden. De bladen publiceer en een bericht uit Moskou, volgens hetwelk de sovjet- legeering er niet aan denkt, Rakowslci uit Parijs terug te roepen. De gemeente Weenen heeft besloten, den uitvoer van de Weensche industrie goede plaatsen voor het schouwspel te verzekeren. Zij brachten spijzen en drank met zich, omdat zij zich vroolïjk wilden maken. Ben Hesed sloeg hen! gade en groote toorn maakte zich van hem mees ter. „Zié,." zeide hij:, „deze bewoners der heilige stad zijn uitgekomen als voor een feestdag, met lachen en jubelen. Zij zijn geworden als de inwoners van Sodom, en als da bewoners vatn de aarde voor den zondvloed, want zij verheugen! zich in bloed en in geweld. Ziji maken zich vrool lijk, en eten en drinken heden, doch de dagen zullen komen, dat zij zullen treuren en weeklagen, en hun tranen zullen hun spijis zijn bijl dag en bij; nacht." Toen de derde ure naderde, begon het volk den hals uit te rekken naar de poort waardoor de veroordeelden moesten ver. schijnen en zij werden ongeduldig, toen het oogenblik naderde. „Indien ze eens beleden hadden?" zeide een vrouw- „Dan hebben wij al die moeite voor niets gedaan. Waarlijk, ik geloof, dat ze beleden beben." „Het kan zijn," zeide haar buurvrouw- „Maar ik geef het niet op voor het midl- daguur, nu ik er toch ben- „Waarlijk", voegde zij er hij, haar schouders opha lende, „ik ben nu blij, dat ik niet tot hen ben toegetreden. Bijna was ik oven. gehaald toen de man Petrus in onze straalt naar Rusland tot een bedrag van 100 ip.il- lioen schelling voor 70 pCt. te garan deeren. Naar verluidt, heeft de Fransche regeering er in toegestemd, de Griek sche oorlogsschuld aan Frankrijk tot. 170 mil lioen goudfrancs te verminderen. - In het Reuzengebergte heeft het de laatste 24 men van tijd tot tijd gesneeuwd. Het sneeuwdek begint op ongeveer 1000 meter hoogte en bedraagt ongeveer 2 c.M. De postvlucht naar Oost-lndië. Luitenant Koppen heeft gisteren uit Allahabad aan het Haagsche Aneta-kantoor geseind Vanmorgen vroeg zijn wij tei Karachi opgestegen en na ©en vlucht van acht uur hier vlot geland. Dei afstand bedroeg 1500 K.M. Wij hadden een goed© reis en het weer was mooi; alleen hadden wij last van den wind. Morgen vertrekken wij naar Akyab. Verkoop met Cadeaux. In een openbare vergadering van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken, kwam aan de orde h©t vraag stuk van de wettelijke bestrijding van het cadeaustelsel. Als sprekers traden op de heeren Chris Jansen, directeur van het Centraal Hanze- bureau te Amsterdam, die er vóór, en jhr J. C. Mollerus, secretaris der Kamer, die er tegen sprak. De heel" Jansen meende, dat de Kamer het. psychologisch juiste moment had uit gekozen, om deze aangelegenheid weer te bespreken. Het algemeen handelsbe lang vordert eerlijke concurrentie en ver oordeelt dus het geven van cadeaux. Ver mindering van kwaliteit der artikelen en vervalsching van waren zijn volgens spre ker een noodwendig gevolg van het ca deaustelsel- Jhr Mollerus, die vervolgens het woord nam, achtte het tijdstip voor een wette lijke bestrijding van bet cadeaustelsel nog niet gekomen. In België bestaat nog geen wettelijke bestrijding, evenmin als in Amerika en Engeland. In Duitsohland worden nog maar de eerste- stappen op dezen weg gezet. Het eenige land, waar de wette lijke bestrijding bestaat, is Denemarken. Maa!r men begint zich daar reeds- af te vragen, aldus spr., of die uitvoering van deze wet prac-tisch wel mogelijk is en óf de bestrijding van het cadeaustelsel niet heter langs organisatorischen weg ter hand kan worden genomen. De nieuwe Belgische gezapt. De Belgische ministerraad heeft zich gisterenmiddag bezig gehouden, met de kwestie der benoeming van den nieuwen Belgischen gezant te 's Gravenhage/Er werden: in dit verband drie namen op den voorgrond gesteld, maai- na een korte bespreking werden kle leden! va.n het kabinet het er over eens aan den Koning voor te stellen, den huidigen gezant te Sofia, Charles Maskens, te benoemen. (N. R. Ct.) Centrale Filmkeuring. Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, is eerlang de benoeming te ver wachten van den heer B. I. A. A. ter Veer, advocaat en procureur te Utrecht, tot secretaris van de Centrale Commis- predikté- dat hun Messiais terug zou kee- ren, ©n zeer spoedig- Indien hetgeen ze betreffende het in leven zijn van dep Nazarener vertellen, waar is, zou Hij toch stellig in deze dagen, verschijnen." Daarop zetten zij haai' praatje voort met gebabbel over haar beider mannen, het linnen,, dat zij gesponnen hadden, en de toebereidselen voor den naderenden feest- dag, totdat zij plotseling zwegen, toen een steeds luider wordend gemompel uit da menigte opsteeg. „Zij komen!" riep het volk als uit één mond. „Zij komen", zeide Ren Hesed, terwijl hij met vaste hand den boog omvatte, waarop hij geleund had. Do kleine bende van veertien personen had een plek uit gekozen op een rotsachtige verhevenheid1 dicht bij de plaats, waar de geeseling zou plaats vinden, goed beschermd tegen! nieuwsgierige blikken door dicht en laag struikgewas. De stoet, voorafgegaan door een sterke afdeeling der tempelpolitie, kwami weldra in het gezicht, de gevangenlen, met zware ketenen beladen, gingen twee aan twee. Achter hen volgden de Sanhedristen, waaronder de vrouwen elkaar den beruch- ten Saulus van Tharsus aanwezen, die, na de gevangenen, haar het meeste be lang inboezemdem- „Ze zeggen," fluisterde er oen©, dat y In het da' gelljksche leven komen vaak kwetsuren, brand-, snij wonden, enz. voor. Verwaarloozing baart dan dikwijls groote zorg. Behoedt U daarvoor met V AS ELINE'CHESEB ROUGH (spreek uit: Tschiesbro) v want deze is de eenige zurenvrije ter wereld, 'n Doosje, tube of fleschje in huis is een hulp in den nood. Vraagt nooit Amerikaansche „Vaseline", maar met nadruk Vaseline-Chesebrough Het beste middel voor de huid! 9 Gebruikt ook Chesebrough Cold Cream en Chesebrough Vanishing Cream de ideale vetvrije huid-cream sie voor de keuring van Films, bedoeld in art. 15 van de Bioscoopwet. Mr ter Veer, die als waarnemend grif fier bij het Kantongerecht te Utrecht fun geerde, was in de laatste dagen van Sep tember j.l. juist benoemd tot griffier bif het Kantongerecht te Hulst. Het luchtverkeer in September In de maand September 1927 is .het vliegveld Schiphol aangedaan door 603 passagiersvliegtuigen in geregelden dienst op de internationale luchtlijnen, terwijl er 17 extra-vliegtuigen de haven aan deden. Voorts bezochten 278 militaire vlieg tuigen de luchthaven. Het aantal ple ziervliegers in de maOnd September bedroeg 1086. De Waalhaven werd aangedaan door 285 passagiersvliegtuigen, waarvan 25 watervliegtuigen van de lijn op Duis burg-—Keulen108 militaire vliegtuigen deden de Waalhaven aan en er werden 103 vluchten uitgevoerd door leerlingen van de Rotterdamsche luchtvaartschool. Waalhaven telde 1120 pleziervliegers, terwijl deze luchthaven bezocht werd door 23231 porsonen. Op beide vliegvelden werden bovendien een groot aantal proefvluchten uitge voerd. Een nieuw model klinker. De Rijkswaterstaat neemt tegenwoordig in den straatweg Groningen, nabij Assen hij de Punt een proef met 'n onlangs geoctrooieerd model klinker, waarbij de eene steen in de andere sluit door middel van een soort vischbeik. Hierbij is het onmogelijk, dat een stee» wordt weggerukt, terwijl bovendien de wieldrukken door de steenen over een belangrijk grooter oppervlak op den on dergrond worden verdeeld en een veel geringer druk per c.M2. optreedt. De uitvinder hoopt hiermee een' ver beterden klinkerweg te- verkrijgen, zon der het t.oepa&sen van de dure fundee- ring. Een mooi stukje techniek. Ten behoeve vain den nieuwen Wie- rin germ eerpolder, een der stukken land, die door de droogmaking van de Zuiderzee gewonnen zullen worden, is hij zonder plichtplegingen de huizen bin nentreedt van1 degenen, die in den Naza rener gelooven, en! dat hij hen naar de gevangenis sleept en ter dood laat brengen zonder genade." „Dat is waar," gaf haar buurvrouw ten antwoord. „Ik .was bij toeval in' "het huis van Maria, toen hij daar binnen, trad; want, zooals gij weet, is zij een goede ziel, welke haar zonden ook mo gen zijn, en altijd bereid, van haar voor raad uit te doelen aan hen1, die het noodig hebben; zooals zij bovendien! al len doen." „En hoe zijt ge ontkomen?" „Ik herhaalde slechts, wat de man voor zegde; doch bijna was ik flauw gevallert- Hoe ik mijn huis daarna bereikt heb, weet ik waarlijk niet- Mijn man heeft mij verboden, met iemand hierover te spreken ofschoon God weet, dat dit verbod ge heel onnoodig was- Doch zie! ze zijn bezig hen aan de schandpalen te .binden-" Doch op hetzelfde oogenblik slaakte de spreekster een kreet van schrik en vatte haar buurvrouw bij den arm- Een vlugge pijl had den man getroffen, die vooruit getreden was, om de hand op Maria van Nazareth te leggen; en! 'met eem woesten kreet viel de man dood voor de voeten van zijn slachtoffer. (Wiordt vervolgd.),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1