DM ZEEUW Uit de Pers. Se kinderen ran 3en Hesed. Uit de Provincie TWEEDE BLAD. FEUILLETON. VAN WOENSDAG 5 OCTOBER 1927. No. 4. Verandering noodzakelijk. Midden in het debat over de actieve han delspolitiek valt de verschijning van het verslag der arbeidsinspectie over 1926. Wederom is liet een tnooi stuk werk Ditmaal, zegt de „Maasbode", laat het een duidelijke waarschuwing hooren, dat verbetering in de industrie dringend nood zakelijk is. Vooraf gaat een overzicht van de wijzigingen, welke in de diverse takken van nijverheid hebben plaats gevonden. Uitbreiding is slechts in beperkte mate voorgekomen. Bloei treft men slechts aan in een beperkt aantal industrieën. En de conclusie luidt: „Alles bij elkaar beschouwd, geeft een en ander duidelijk te zien, dat er een be langrijke verbetering in de uitbreidings- mogelijkheid der industrie moet komen om allen handen werk te 'geven, die daar nu reeds om vragen en zich in de toekomst daar voortdurend bij zullen voegen". Op een andere plaats concludeert het verslag: „dat voor wat de industrie betreft sedert 1922 een vrij stabiele toestand heerscht en 1926 zich bij de voorafgaande jaren aansluit zonder opvallende wijzi gingen". Terwijl in andere landen juist de laatste jaren een opvallende verbetering hebben getoond Duitschland voorop houdt ons land zich op het peil van 1922, van de economische crisis. Er moet verandering komen. Hard nekkig op de lijn van' den eenzijdigen vrij handel doorgaan brengt ons gestadig ach terop. Onze buren moeten hun koers wijzigen» ofwij moeten ons niet meer zóó pas sief gedragen. Voor een beperkte verbetering kan zor gen alles wat de duurte vermindert, omdat de massa daardoor koopkracht krijgt. En voor de export-industrie zou eenige hulp gelegen zijn in loonsverlaging. Maar over de hooge tolmuren der buren springt men niet licht. En met Japan, /Straks met China, concurreeren in lage loonen, is niet aantrekkelijk. Zonder staats-activiteit gaat het niet. Aan de economische wetten vrij spel laten, is Neerland's ondergang. HET VERDWENEN DEURTJE. Aan de pa-rlementsfilml van, Dr Hans in de „Vrijheid" is het volgende ont leend: Het Groene Deurtje is wèg- Gevallen, onder beulshanden'. Het Groene Kla-pi. deurtje- Toen ik de vorige week in de Tweede Kamer kwam, om de restauratie te bekij ken, ging het als een schok door m'n ziel. '0' ja: er zijn tal vaar hervormingen aange bracht- De zaal is werkelijk opgemon terd. De oude, de eeuwen-oude, de histo rische zaal. Zijl heeft eeu nieuw pakje aangekregen; loepen1 niet vele grootmoe ders tegenwoordig in korte rokjes, waar vleieschkleurige kousjes onder-uit lon ken? Zoo is de oude zaal met haar tijd meegegaan. Prachtig-opgeverfd »eni aange kleed. Het ziet er nu aardiger en frisscher uit, en zelfs een tikje warmer- Die feest- hemel boven het hoofd das voorzitters' is verdwenen, en dat is geen verlies- Er zijln aardige nieuwe ballonnetjes op de electrische kronen geplaatst- Het bu reau is nit het vale groene laken gehaald en in een keurig bruin ver.nisje gezet, met een goud randje, waar de voorste banken nu aardig bijl aansluiten- Zoo is er meer- Het was. noodigEn al les wat ik hier op-somde liet me vrij' koud, al vond ik het aardig. Een schok gaf het me niet. ,M.aar de verdwijning: vani het Groene Deurtje (ik schrijf den naam in dit doodsbericht met hoofdletters) ging als een scheermes door mi'n ziel. Zeker, er zijn vier groene klap-deurtjes verdwenen- In elke hoek va,n de zaal was er één, en Naar het Ehgelsch. 69) o— In den kerker, waar de duisternis des te erger scheen door de weinige licht stralen, welke zich een weg baanden door het traliewerk boven de deur, bevond zich het viertal, dat tot dood veroordeeld was. De jonge man, Seth was aan het hlolc bevestigd, de drie vrouwen geketend aan zware ijzeren ringen, welke in den slóe- nen vloer waren geklonken. „Denk ge, dat Hij ons bevrijden zal?" fluisterde Anat, liet kleed van Maria aan haar lippen brengende. „Hij zal jgns bevrijden, liefste, naar Zijn welgevallen", antwoordde Maria tee- der. „Indien Zijn weg leidt door de don kere vallei, dan zal bet einde des te heerlijker zijn." „Maar de geeseling, de schande, hoe hoe zullen wij die verdragen?" klaagde Anat ween-ende. „Hij heeft het ook verdragen, en Hij was Gods Zoon", zeide Maria, terwijl haar stem beefde; „en zullen wij dan, die stervelingen zijn, terugdeinzen? Denk niet aan den dag van morgen, behalve als ge ze zijn allemaal weg- Inplaats van die groene-laken-deurtjes, die den heelen dag open- en dicht-klapten, zijn thans fijne, moderne deuren gekomen- Glansrijk blin ken ze u tegen, met hun aardige, kleine ruitjes, en het hout er tussehen en er onder en er boven is ook bruin varï kleur, precies als het bureau en de. ban ken. Elr moest blijkbaar (o, parodie opi de stemming onder de leden zelf) er moest blijkbaar een harmonisch geheel worden gemaakt. Zoo vielen de klapdeurtjes ten of fer. Vier. Maar er was er slechts één, dat we „het" Groene Deurtje noemden, om dat liet een historische rol heeft vervuld. „Het" Deurtje dan was, als u zich denkt te staan achter de regeerings-tafol (ja, verlustig' u maar even in dien droom;!) met uw neus naar den! voorzitter, „het Deurtje was; dan in den reclhter-achter- hoek. In het verlengde dus van de regee- rin-gs-tafel. Daar was, tientallen van jar ren, en vermoedelijk gedurende heel onze parlementaire historie, „bet" Groene Klapt D o uitje- En: waarom is dit „hetDeurtje? Om dat hierdoor de ministers binnenkwamen en weg-'gingeir. Vooral: omdat hierdoor de gevallen mi nisters verdwenen- Ja, dit laatste is het, dat voor mij' aan het Deurtje een zekere wijding gaf. Nietwaar wij hebben allemaal wel plekken en plaatsen en voorwerpen, die de traditie tot iets heiligs heeft ge wijd. Ik heb een vermaard staatsman, gekend, wiens oogen steeds, weer vol schoten van tranen, als hij! in z'n vac,anti© kwam bij den appelboom1, waar hij. als kind had gespeeld- We hebben allemaal zoo-iets: het huis waar we geboren wer den; hel; bankje waar we onze eerste liefde kusten (o, hoe lang is dat a.l geleden 1); de gracht waar we als kind in het water vielen; het familie-horloge of de familie-waaier, zonder herinnering, zonder traditie zou het leven kil eni leeg zijln- Zóó heeft het Deurtje voor mij zijn beteekenis gek-e'gen. 'Hel is beurtelings geweest een Are des Triomphes (als de nieuwe minister bescheiden zijn intree deed, maar miet een gevoel van blijden trots onder die beschei denheid smeulend als vuur onder asch; en als een minister, n'a een behaalde over winning met opgericht hoofd de zaal ver liet) en een Poort der Tranen (als de gevallen bewindsman voor de laatste maal het Deurtje openklapte en ver dween)- Iiii: Het is vooral het laatste geweest, dat voor mij; het Deurtje tot een soort reliquie heeft gemaakt. Want ik heb er in de tweeten-twintig jaar, die ik op .de pers tribune zit, heel wat gevallen ministers door zien verdwijnen- Dan keken wij hen na, wij allen: de leden, het publiek, de pers -op dien laats,ten gang van de regee- ringstafel naar het Deurtje. Het was een korte weg, maar het was een tragische weg. Het was, of ze achter hun eigen' lijkbaar liepen, en al hield de een zich heter dan de ander, ze waren toch vrij wel allen onder den indruk- De beslissing was gevallen. Ze stonden -op Ze pakten hun portefeuille. Ze schoven! hun zetels achteruit. Dan gingen ze den korten weg. den1 lijldeUs-weg, naar het Deurtje. Het was tragisch om te zien. Ze flapten het Deurtje .of len het was ge- Zoo heb ik ze zien gaan- De beelden! verdringen zich in mijn -geest- Wie zal ik er uit kiezen? Cohen. Stuart, van Rappard, Wentholt, Cool, Treub, Bosboom, Alting von Geusau, Bijileveld, Pop-, en dan op 11 November 1925 als een lugubere op tocht het gébeele p-as-opgetreden kabinet- Colijn tegelijk. En dan de vele gevallet nen van "nóg vroeger, die hun tol aan bet Deurtje hebben betaald- Ik heb er slechts één met een staal- koel-e en schier c-ynische onverschillig heid liet Deurtje zien open-klappen en weggaan, Treub- Uit het -Oorlogska.bin.et van"Cort. Het was e-e-n -gruwelijke politieke fout van de Tweede Kamer (miotie-Schaper inzake het verband tussehen ouderdoms rente en- pensioen-belasting) die hem in 1916 deed vallen. Eh daar ging hij-, met zijn portefeuille, z'n stijfkop, zijln onver schilligheid en z'n vermaarde flapdas- Koud en hooghartig wandelde hij wèg- Maar (en dat had het Deurtje in! heel z'n bewogen loop-baan nog nooit beleefd), een jaar later kwam hij terug, in hetzelfde hem ,als den (Lag beschouwt, die u zal doen staan voor Hem in liet kl-eed der onsterf elij kheid „Doch indien de kracht ons begeeft, wij Hem verloochenen?" zeide Anat weife lend. „Ik ken mijn eigen hart niet of ik het tot het -einde kan dragen". „Hij zal u kracht, geven, als het noo dig is. Zo-ndt ge Hem op dit oogenhlik willen verloochenen?" „Neen, o neen". „Dan zult ge Hem ook morgen niet ver loochenen. Hij geeft u kracht naar bruis, en -de dag van morgen is in Zijn 'hand." Wat Anna, de vrouw van Kajaphas betreft, zij zat -onbeweeglijk met het hoofd op haar schoot gebogen. Maria dacht, dat zij misschien was ingeslapen, en in haar liefdevol hart hoopte zij, dat het zoo was. Ieder uur verscheen het toortslicht van den gevangenisbewaarder in hun kerker. „Waar is Hij nu, die u bevrijden zal?" riep hij spottend. En -een ander maal was het: „Indien de engelen u gedurende de nachtwake bezo-eken, roept dan 1-uid want ik heb hij mijn leven gezworen, u mor gen aan het gerecht uit te leveren". Te middernacht werden de slaperige wachters gewekt door 'een luid kloppen op de buitenpoort van de gevangenis. „Doe open!" riep een stem. „Open dade- kabinet. Toen klaip-te Treub- het deurtje weer aan oen anderen kant open, kuierde binnen, en ging op' z'n oude plaats zitten en het was of hij nooit weg was. ge weest En het Groene Deurtje viel met een zucht van sensatie dicht- Nu is het wèg- Een brok historie, een brok traditie is verdwenen. En: een bo.nk menschelijkheid. Want als de gevallen' minister door het Deurtje was wegge wandeld, en hij keek nog eens óm naar de rege-eringstafel, zooals wijl allen bij ©en afscheid óm zien naar iets dat ons heel lie-f was (den kerktoren uit het dorpje onzer jeugd; het blonde meisje dat ons haar geachte liefde op-zei; d-e "kust van het wèg-sch-emerende vad-eria-nd; de poes die. naar het dieren-asyl wo-rdt gebracht om te worden afgemaakt), als hij oimkeek, dan zag hij' niets dan het donkere, dichte Deurtje, dat het verled-en onherroepelijk voor hem afsloot, en hiji kreeg kracht naar kruis- Maar die nieuwe deur, dié er nu is, die is folterend; als de gei. vallen gladiator nu omziet, krjlkt hijl doo-r de glazen ruitje-s heen naar binnen, hij' ziet d-e regeeringstafel staan, hij ziet z'n verlaten, leegen zetel, als een diepe wond en hijl ziet de afgevaardigden' die hem ten val brachten en nog in het ongestoord bezit zijln van hun zetel, hun f 5000, hun eigen- e-n hun weduwen-pensioen en hun biljet, vrij-reizen eersteddas. Dit is o-nmenschelijk. Ik haat de n-ieuwe deur. Zij is in s-trijü met de moderne begrippen van strafrecht. Ziji krijlgt nooit een hoofdletter van me- Bij beschikking van den minister van Marine a!.i. wo-rdt de luitenant ter zee- 2e- klasse L. Stroband den lOen Octob-er a.s. geplaatst aan boord van Hr Ms wachtschip te Vlissingen. Mosselzaad. Een paar weken later dan gewoonlijk worden dit jaar de mosselzaadhanken, v-oor de vrije vangst van zaad, opengesteld en wel op 18 Octo ber. Er wordt voor gezorgd, dat deze openstelling overal gelijktijdig plaats heeft want ieder is er tuk op om dat zaad indien, het althans van beteekem's is ge vallen, machtig te worden, daar de val uit Zeeland z-eff, m elk geval te prefe- re-eren is b-oven 'dat van elders afkomstig althans uit de Zuiderzee zeker. Er wor den ook elk jaar banken opengesteld aan Schouwen en ook enkele aan den oever hij Bre-s-kens, maar dez.e zijn eigendom van de betrokken waterschappen, waarom z-e onder b-ep-aald-e voorwaarden, elk jaar w-orden verpacht en dus geen vrije ban ken, z-ooals d-e volgende. De banken, die op- 18 October mogen beviseht worden, ligge-n in de Gr-evetingen op1 de Kabeljauw plaat, de Krammarplaat, de Oosterland- sch-e Slikken, buiten 500 M. uit -den wal en het D-iep- der Grevelingen, in de O-os- terscbelde o-p d-e Neieltje Jans- en Rogge- platen, de Sehotmansplaat en op h-et vrije terrein van de Vond-elingenplaat en in de ,W.esterschelde op de Spijk-e-rplaat, de Sa voy aardplaat en de Hooge Springer. Enkele dezer mogen niet beviseht wor den met mechanische kracht, zoodat uit sluitend daar-op mag gewerkt worden met d-e handfcorren. Middelburg. Gisteren legen den avond kw-am alhier van Vlis-singen aan de tor pedojager De Ruyter, om in het dok „te w-orden opgenomen. Vanaf het schip werd gedurende eenigen tijd met een z-oeklicht gew-erkt wat de belangstelling trok van velen. Goes. D-e Vereen, voor Christelijke Win- terlezingen is weer hijkans gereed met d-e regeling d-er wintercampagne. Het Be stuur is er weer in geslaagd goede spre kers te krijgen met aantrekkelijke en veel belovende onderwerpen: Op Vrijdag 4 N-ovember 1927 hoopt de bekende Amsterdamsche architect A. Ing- wersien te,( komen om te spreken over „Moderne, Architectuur" (bij mooie licht beelden). Vrijdag 23 December 19-27 komt D.V. de bekende declamator Jac. van Elsacker, Zeeuw van geboorte, nu wonende te Rot terdam, met -een uitgelezen programma om ons te do-en genieten van zijin verheven voordrachtkunst. Als derde spreker hoopt op te treden lijk de poort in naam van het Sanhe drin". De hio-ofdbew-aker van de gevan genis keek naar buiten en (toen hij hij het licht -der lantaarn ontdekte, .dat Ca leb zelf aan -de deur klopte, opende hij' behoedzaam de poort en liet hem binnen. „Ik heb hevel", zeide "Caleb-, ,,-om in het geheim eenige w-oord-en te spreken tot een der vrouwen, die zich onder uw hoede bevinden; dit is het teeken van mijn order"; en hij toonde hem den zegelring van Annas. „Maar de Farizeeër Saulusbegon de wachter. C-aleb maakte -een ongeduldig gebaar. „Breng de vrouw dadelijk bij mij", zeide hij. „Ze zijn aan den vloer geketend", bromde de wachter onwillig, „en ik wil ze er geen v-an allen uithalen, al was het op bev-el van Herodes zelf. Ga zelf naar binnen". Caleb trad dus naar binnen, op den voet gevolgd door den cipier. „Waar is -de vrouw, Anna genaamd", zeide hij. „Ik heb een boodschap voor haai1." En toen de dochter van Annas hem aangewezen was, duwde hij haar een een pakje in d-e hand. „Gebruik wat er in is, om de eer van uw huis. te redden' fluisterde hij. „Het wordt u vol genade gez-o-nden door de hand van Annas". Daarop wendde hij zich om en verliet op Woensdag' 18 Januari, Dr J. Hoek te 'sGravenhage, die zal spreken over „Het Spiritisme", terwijl Dr 1. W. Marmelstein te Amsterdam bereid werd gevonden naar Goes te "komen om te refereeren over „Het Verleden in de werken van Pierre Loiti", -een onderwerp, dat ook niet spe ciaal letterkundig bijgewerkte menschen zal interesseeren. Een mooi winfcerprogromma inderdaad. Let op de advertenties, die volgen. Het is nu de tijd, om zich bij een der bestuursleden als lid o-p te geven. Wemeldinge. Loop der bevolking over September 1927. Ingekomen M. F. Visser van Amsterdam, Oranjeboomstraat B 73; E. C. Gnirrep v-an Amsterdam, Dorpsstr. B 38; J. J. Lagendijk, van Ritthem, Daniël- straat B 104. V-ertrokken: J. P. Paauwe naar Hein- kenszand; I. Kense naar Oostburg, Vondel straat; Jan Wisse en gezin, naar Kapelle Dorpsstraat A 25g; A. C. Leendertse naar Goes, Oostsingel; M. J. van der Werft naar "Utrecht, Burgem. Reigerstr. 64bis. Schore. Op de losplaats bij 'de Schore- brug had een droevig ongeluk plaats. Op de vrachtauto, beladen met ledige kis ten, van dhr S. te Kapelle, zat de 14- jarige W. B. uit Biezelinge. Toen de auto den oprit opreed, is B. op onbekende wijze van de auto- gevallen. In bewuste- lo-ozen toestand werd hij opgenomen en overgebracht naar het wachthuisje van het brugp-eirson-eel. Later is B. per auto overgebracht naar de ouderlijke woning D-e toestand is zeer ernstig. Het personeel van dhr A. Stevense alhier, behaalde Jop de te Utrecht ge houden groote Internationale Brood- en Beschuit- wedstrijd, een yerzilverd bron zen medaille. (Belangeloos bericht.) Wolf aartsdijk. Op> de Internat. Brood- en B-eschuitwedstrijd gehouden van 2630 Sept. j.l. te Utrecht behaalde dhr J. Ver boom bakker alhier in de afd. vrije inzen dingen een verguld bronzen medaille met diploma yoo-r zijn inzendingen verschil lende so-orten Zeeuwsche Beschuit. (Be langeloos bericht.) Krabbendijke. Ondier zeer groote deel neming werd gisteren het stoffelijk over schot van dhr J. Vieirmaule, in leven veld wachter alhieir, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Toen de lijkkist het sterf huis werd uitgedragen, sloten zich tal van personen aan, met wie de overledene in ambtelijke betrekking stond, o.a. de raadsled-en, burgerlijk armbestuur, ge meente-ambtenaren enz. Nadat de lijkkist in het graf was n.eergedaeld, sprak bur gemeester Welleman -de vo-lgendie rede uit: „Met m-ij zult gij allen diep geschokt zijn geweest do-or het zoo plotseling oven tijden van onzen algem-een geachten en gewaardeerden gemeente-veldwachter Ve'r- meul-e. Algemeen geacht om zijn stipte rechtvaardigheid en onkreukbare eerlijk heid, algemeen gewaardeerd, o-m zijn groote hulpvaardigheid, algem-een gewaardeerd o-ok om zijn groote stiptheid. F aardoor is hij geweest vele-n tot hulp en is hij ge worden velen tot vriend. Deze feiten ver klaren de vele bewijzen van deelneming, w-elke de familie nu reed-s mocht ontvan gen, deze feiten verklaren o-ok de groote belangstelling thans aan zijn gro-eve. Ver meide werkte van ',s morgens tot 's avonds wat zijn hand vond om te doen. En hij heeft mo-eilijke tij-den meegemaakt. Ik m-oge U herinneren aan den vluchtelingen tijd, -en aan- de jar-en van -onze groote in kwartiering. Nacht en dag 'soms was hij dan in de weer. Maar zijn moeilijksten tijd i,s zeker w-el geweest de distributie- tijd. En toch, wat heeft hij dat ondankbare werk glansrijk volbracht en- wat heeft hij toen onbewust geprofiteerd van zijn be sliste onpartijdigheid en van zijn gulden eerlijkheid. Op zijn 25-jarig! ambtsjubileum heb ik daarvan getuigd. D-e gemeente ver liest dan o-ok in hem een zeer goed veld wachter, zij veriiest in hem een ambtenaar van hooge orde, die moeilijk te Vervangen zal zijn. Nu is zijn werkzaam leven, plot seling afgesneden en is hij in het harnas gestorven. Beste Vermeule, als burgemees ter past het mij namens het gemeente bestuur, namens v-ele bestuurscolleges, maar zeken ook namen-s de burgerij, hier ópenlijk te getuigen van de groote ach ting en innige waardeering, welke wij allen voo-r U hebben gevoeld." Daarna sprak in- 'den zelfden geest woor den van waardeering burgemeester Elen- de „gevangenis. Anna opende het pakje, terwijl een vage hoop haar hart vervulde; doch met een gebaar, vol afschuw, trad ze terug, toen de enkele lichtstralen vielen op het lem met van een dolk. HOOFDSTUK XXXIV. Ten derde ure. Dien volgenden morgen had een groote menigte zich bij de gevangenis verzameld, waarin het viertal zich bevond, dat ver oordeeld was tot de geeseling in het openbaar en daarna ter dood zou gebracht worden; want slechte tijdingen versprei den zich vlug, en er zijn altijd menschen, die tot eigen vermaak het lijden van anderen gaan aanschouwen. Toch waren er ook, die elkander annzaf gen met sombere wanhopige blikken. „D'0 laatste dagen zijn ge-komen," prevelden* ziji, „de dagen van toorn em van verdoe menis- Want God zal Zijn uitverkorenen niet wreken die tot Hem roepen dag en' nacht? Ja, Hij zal hen wreken en zeer spoedig." Doch nog scheen de zon neer met ongerepte pracht, de sombere muren van den met bloed bevlekten k-erker verlich tende. En de- heldere hemel gaf geenj teeken van de onzichtbare heirscliarera, die achter zijin azuren muren geschaard waren. baas van Kruiningen, die vanaf 1901 tot 1913 als burgemeester van Krabbendijke met den overledene -samengewerkt heeft. Toen dhr Verimeule van Hansweert naar Krabbendijke was gekomen, wist hij, dat hij een goede keuze had gedaan, en het stemt hem verheugd, dat dit niet is ge logenstraft. Dhr Tange, veldwachter te Rilland, sprak als vriend en collega woor den van waardeeiing. Ds Neelemans, Herv. Pred. sprak woorden van troost en bemoe diging tot de familie en, aanwezigen. Daarna verlieten allen, diep 'onder den indruk, den doodenakker. Rilland-Bath. Bevolking maand Septem ber 1927. Ingekomen: P. H. Michiel-sens, landb. en gezin uit Woensdrecht; A. C. Jaspers, dienstbode uit Woensdrecht; J. Verboom, voorganger vrij Evang. Gemeen te en gezin uit Goes; M. Verboom, ver pleegster uit Middelburg; E. J. David, g-eb. de Deckere, zonder b-eroep, uit Clinge '-C. Sentse, zonder beroep, met gezin uit B. o-p Zoom; W. M. Lobb-ezoo, verpleger, uit O-eg-stg-eest; H. A.' M. Teunissen-, pater Gardiaan uit Tarheijden; L. C. M. Kalle, dienstbode, uit G-oes. VertrokkenF. J. Knoop, onderwijzeres naar Vlaar-dingen; W-ed. P. Huis-sen, geb. J. de Winter, zonder beroep, naar Baar land; Wed. A. Boone en zoon naar Wol- phaartsdijk; W. P. van der Werf, zonder b-er-o-ep-, n-aair Amsterdam; A. Louws, spoor wegarbei-d-e.r, naar O. en W. Souburg; D. Magielsen, -dienstbode, naar "s Graven- hage; P. van Alphen, pater Gardiaan, naar ■Tilburg; G. Hol&tra pater naar G-emert. 's Heer Airendskerke. Op de gehouden groote Internationale Brood- en Bes-chuit- w-edstrijden voor Nederland en België, uit geschreven door de „Zeelandia" fabriek werd d-e inzending van -dhr Chr. Nijsse hakker alhier, bekroond in klasse E met verzilverd hr-onz-en plaquette. (Bel. ber.) Hoedekenskerke. Maandagavond had de ei-ndles plaats van de ó-nd-er leiding van dhr But-eijn uit Oudelande, alhier ge geven fruitverp-akkingscursus, uitgaande van de Pro-v. Vell-ingsvierieenigingen in Zee land. A.an deze eindles .was een wedstrijd in het verpakken verbonden, waarvoor voor alle ,14 deelnemers een prijsje was uitgeloofd. D-e jury, onder leiding van cfchr A. W. v. d. Plasische, rijkstuinbouwleeraar, kende d-e-n len prij-s toe aan C. den Dek ker, 2en aan "A. Ver-schuure, 3en aan N. -de Regt. Als bijzonderheid kan nog w-o-rden aangestipt, dat deze cursus met 14 deelnemers, uit 10 lessen heeft b-estaan en no-oft een enkele leerling heeft ver zuimd. Souburg. De agenda vooir den gemeen teraad o-p Vrijdag 7 October bevat de vol gende punten: 1. No-tulen; 2. Mededee- lingen; 3. Aanbieding g-emeentebegrootiing 1928; 4. Rioleeren en -dempen Oost-Sou- burgsche spirink; 5. W-ijziging begrooting 1927. 6. Bezwaarschriften schoolgeld. Aagtekerke. In de Maandagmiddag ge houden Raadsvergadering werd besloten tot h-et v-erleenen van een subsidie van f 5 han het schoolmuseum te Middelburg. Een uitvoerige discussie ontsp-on zich daama ov-er het voorstel van B. en W. om thans definitief te hesluiten tot het oprichten van een nood-slachtingsgebouw en over de plaats, waar dit zou geschieden. D-hr C-o-rré vroeg, of het gebouw een voudiger gemaakt kon worden, gezien er zeer weinig gebruik v,an zal worden ge maakt. Dhr d-e Visse-r stelde voor om een t-errein aan liet Moleinwegje bij de be graafplaats hiervoor te bestemmen. Daar toe w-e,rd met algeoneene stemmen be sloten. Verlof tot het bouwen op dat ter rein z-al worden aangevraagd. Vastgesteld w-er-d "jaarna -een wijz-iging voor 3e ge- mieente-begrooting voor 1927. Verv-olgens 'kwam in behandeling de g-em-eente-begrooting voor 1928. Bij „den pos-t onderhoud van het gemeentehuis wer-d de. toelage schoonhouden verhoogd met f 15 wegens meerder werk. N-adat door den voorz. nog verschillende vragen werden beantwoord, werd de gemeente- begrooting in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op f 14236.16 met algemeene st. waarbij echter de heer en CoTré en Verhage aantieekening verzochten, dat zij bezwaar hadden tegen de in die begrooting voor komende p-osten betreffende verzekeringen Een verz-oek van de vereeniging „Dia conie-school" om beschikbaarstelling van gelden tot het aanschaffen van nieuwe banken werd in handen van B. en W. ge- iOp het derdei uur naderde Saulu's, ver gezeld door -een sterke wacht, de gevan/. genis -Zijn gelaat was bl-eiek, doch een wreedei, vastberaden trek lag om zijh mond, waarvoor da ménigtei zich angstijg! terugtrok. De bewaker van de gevangenis be groette h-eim miet groote vreugde. „D-e gevangenen, die gij aan mijn hoede hebt toevertrouwd, zijn ni-et ontsnapt, heer", zeti-de hij1, veirge-noe-gd in, zijln handen wrijj- veinde. „Wijl hadden geen verschijning-en; geien engelen, aardbevingen .of duivelen. Wij: zïj'n „Breng hen voor", zeide Saulus gebie dend met een toornigen blik op den -gevangenbewaarder, waarop 'deze angstig tot den grond boog. „Ja zeker, dadelijk, hoogvereerde heer; zoo spoedig wijl hun ketenen kunnen los maken. Hier heen," bulderde hijl, zich' tot .een cipier wendende, „breng het viertal' voor onzen geëerbiedigden heer!" Pus betraden de veroordeelden weldra/ de binnenplaats der gevangenis en sto-nr den voor Saulus1- Hun ge-la-at was kalm -eni vredig, en -dei Fariz-eër knarsetandde, toen' hij hen aanzag. „Hebt ge de gevolgen van uw stijfhoof. dighe-id berekend?" zeide hiji kortaf. ■ij. H'Ü (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5