Mo. 4 Woensdag 5 October 1927 42e Jaargang en WIJ ZIJN GEREED N.V. Asselbergs' Ijzerhandel, Vroeg Winter. Bij Scheren Dit nummer bestaat uit 2 bladen. met Pracht-Collectie BERG EN-O P-ZOOM, Lievevrouwestraat 41 GA LIEVER ZIEN! Directeur-Hoofdredacteur R. ZUIDËMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Een krasse veroordeeling. Het Utrechtse,h Dagblad" is o-ntstemd over den uitslag der wethoudersvcrkicf- zingen te Utreoht. Hoewel uit da kleine liberale fractdef nog een der leden tot wethouder gekozen werd, is het Utrechtsche liberale orgaan •ontevreden, omdat de niet-liberale partijen naar zijne meening teveel plaatsen in de ooileges en commission innemen. Eerst heet het dat de sociaal-democra ten de democratie m'et voeten treden, en dan heet het aan het adres der rechter zijde: „Be vereenigde rechterzijde spot met •den eerbied dien zij zegt te koesterenl voor onze grondwettelijke instellingen, die het gehoede volk tot samenwerking oproe pen, en niet dulden, dat een belangrijk volksdeel wordt uitgesloten en uitgestook ten." Deze jammerklachten geven Mr Aal- toerse aanleiding in het „Gentrum" aan het verleden te herinneren- „In de heerlijke dagen van o 1 i m, toen de Liberalen in de groote steden nog| altijd een, zij het niet steeds aanzienlijke meerderheid in de Gemeenteraden1 beza ten, hebben zij er nooit over gedacht, om ook maa,r één zetel in het College vanl B- en W- aan de minderheid af te stalaln. Zij behielden constant alle zetels voor zich- En evenzoo gintg het ook bijl de samen stelling op den eersten Dinsdag van Sep tember, vin de verschillende Raads-co®- missies. Wij hebben bet in Leiden, omtrent het jaar 1&00, meegemaakt, dat de vroeger zeer groote liberale meerderheid gelaideu lijk zoodanig geslonken was, dat voorzien werd, dat bij de eerst volgende Gemeen teraadsverkiezing de Baad „om" zou gaan Toen wendde zich de Rechterzijde tot •de Linkerzijde, met dit voorstel: stel een der drie Wethouderszetels voor ons be schikbaar, dan zullen wijl, als wij1 de meerderheid behalen, ook voor één zetel beschikbaar houden. Na lange onderhandelingen kwam men zóó ver, dat besloten werd: er zal een vierden wethouder komen, en deze zal dan uit de minderheid gekozen worden!- Aangenomen! Maar toen het tot het kiezen kwam, ■en de Rechterzijde X wilde1, zeiden de Liberalen: neen, die willen wijl niet, wijl stemmen Y, en als hij weigert de het noeming aan te nem'en, dan houden wijl den vierden zetel ook zelf! Zoo ging het in de gelukkige dagen' van olim, toen de Liberalen nog de meer derheid in den Gemeenteraad bezaten, zelfs als die meerderheid maar enkele stemmen bedroeg Thans zijn de bordjes verhangen!" Als men, zoo gaat hiji voort, het libe rale. verleden niet kende, zou men de droeve klacht van het „Utr- Dagbl." niet met droge oogem kunnen lezen. Tot nu toe werd dit optreden der li beralen beschouwd, als een uitvloeisel van hun hoogheidswaan! dat de bekwat men en geschikten zo-o goed als uitslui tend in liberale kringen worden gevon den Het „Utr. Dagbl." gaat echter verder. Het verklaart thans dat hetgeen de liberalen vroeger deden in strijd was met de grondwettelijke instellingen- .Wied een krasse veroordeeling! Blinde leidslieden. Uit een indertijd door het Internationale Arbeidsbureau gepubliceerd rapiport over Rusland bleek: dat de productie van landbouw en! in, dustrie in R'uslanid nog ver blijft beneden het voor-oorlogsche peil; dat de loonen 92 pet- van' de voor-oor logsche bedragen; flat het economische leven hog steeds gedesorganiseerd is; dat de werkloosheidsellende groot is, en dat het bedrijfsleren lijdt door kapitaal- nood en onbekwame leiding, enz- Ondanks dit alles had echter de voor zitter van het Internationaal Vakverbond, waarmee ook in socialistische leringen: in ons land gedweept wordt, onlangs den moed otn niet zonder ophef van Russische frjschheid en Russischen durf te spre ken- jKan hier niet met recht vanl blinde leidslieden der blinden! worden gesprot- ken? N.B. Koopt geen Kachel op eèn plaatje. Mist. Over een deel van Londen vooral ten zuiden van de Tlieems, heeft gister morgen weer zoo'n dikke gele mist ge hangen, dat vier bestuurders van vlieg tuigen het veld te Croydon niet konden vinden, hoewel er met sterke zoeklichten en vuurpijlen gewerkt werd. üeze vier machines zijn te Kenley In Kent op ruim 4 mijl afstand van Croydon geland, waar de zon prachtig scheen. Een der bestuur ders vertelde, dat de mistkolom slechts 70 meter hoog was. maar zoo dik, dat ook geen enkele toren te onderscheiden viel. In het noorden van Londen had hij kerktorens van Tottenham en Edmonton daartegen duidelijk zien liggen. Ernstige onlusten in Mexico. De militaire autoriteiten hebben de stop zetting van den treindienst van. de Mexi- caansche en inier-oceanische spoorwegen op Mexico City gelast. In verscheidene plaatsen hadden oproerige bewegingen plaats. Het is niet onmogelijk, dat de Mexi- caansche presidentsverkiezing op de slag- Velden zal worden .uitgestreden. Een officiéél bericht meldt, dat twee candidaten, de generaals Gomez en Ser rano oproerig werden, terwijl hun mede dinger, generaal Obregon, een vriend van ■president Calles, voor een gevecht met lien klaar staat. Zondag zijn te Mexico City .800 officie ren en soldiaten aan het muilen geslagen, Gelijksoortige wanordelijkheden, hoewel minder ernstig, zouiden zich voorgedaan hebben te Torreon en Vera Cruz. De regeering v.a.n Calles zegt, dat zij den geheelen toestand beheerscht en be looft de verantwoordelijke lieden binnen 48 uur te zullen straffen. Volgens de laatste berichten uit Vera Cruz hebben reeds hevige gevechten plaats gehad tusschen regeeringstroepen en de muiters.. Aan beide zijden namen vlieg tuigen aan den strijd deel. De muiters zou den reeds geheel verslagen zijn. In Mexico-City heersclit volkomen rust. In de straten wordt gepatrouilleerd. De Hindenburg-feesten. President Hindenburg heeft oen procla matie tot het Duitsche volk gericht, waar in hij p.a. zegt: „Uit het geheele vaderland, uit alle ge ledingen van het Duitsche volk en van zeer vele D-uitschers uit het buitenland, die zich dezen dag met het vaderland sterk verbonden gevoelden, zijn mij op mijn 80sten verjaardag vele duizenden ge- lukwenschen en betuigingen van trouw geworden. Aan den door mij geuiten wensch om gelden bijeen te brengen ten einde de groote verplichtingen te kunnen vervullen, welke wij jegens alle in den oorlog verminkten en achtergebleven be trekkingen te vervullen hebben, is in ruime mate gevolg gegeven in bijdragen voor het Hindenburg-fonds. Gaarne zou ik allen, die mij zoodoende blijken van sym pathie hebben gezonden, persoonlijk dan ken, maar hun groote aantal maakt zulks onmogelijk. Ik betuig hun daarom langs dezen weg mijn oprechten en hartelijken dank en verzeker hun, dat hun uitingen van Sympathie mij diep hebben geroerd en verheugd." Een dorpsveldslag. In een dorp bij Perleberg (provincie Brandenburg) is een formeele veldslag geleverd tusschen dorpsbewoners en Polen. De Polen hadden zonder eenige reden een knecht, die met hen op een land goed werkte, een slag in liet gezicht ge geven. De dorpsbewoners trokken als één man tegen de Polen op, die zich aanvan kelijk moesten ^terugtrekken. Tegen fien uur des avonds hadden de Polen echter versterking gekregen en zich met pressen en stokken bewapend. Het kwam lot een woeste vechtpartij, in den loop waarvan een Pool den Duitsclien arbeider Langenberg. die'aan het gevecht zelf niet deelnam, een dolk in het hart sliet. De man was weldra een lijk. Gendar men arresteerden een Duitscber en vier Polen. Sovjet-propaganda in het buitenland. De Temps" publiceert een telegram uil Kowno, dat een bevestiging brengt van de reeds van Rritschc zijde gemelde plannen der sovjets, om actiever in het buitenland, vooral tijdens de a.s. verkie zingscampagnes, propaganda te voeren. Men meldt, aldus het telegram, dal het uitvoerend comité der derde internationale aan het presidium der Russische commu- nist'enpartij een nota heeft overhandigd waarin onmiddellijk speciale credieten worden geëischt voor een actie tijdens de verkiezingscampagnes van 1928 in Duitischland, Frankrijk en Engeland. Deze verkiezingen worden voor Sovjet-Rusland van geheel bijzonder belang geacht. In een vertrouwelijk rapport, gedateerd van Juli, ter inlichting van de sovjet vertegenwoordigers in het buitenland over de resultaten van het wérk der derde in ternationale, wordt gezegd, dat de inter nationale „erin is geslaagd, scholc-n voor communistische agitatie te organiseerien te Toulon en 'te Cherbourg (Fr.). Deze scholen hebben elk 15 leerlingen, meet rendeels matrozen en havenarbeiders. Doel ervan is van de matrozen propa gandisten te maken voor het Communisme. Korts berichten. In een conferentie van gevolmach tigden. van het trampersoneel te Berlijn hebben 52 stemmen zich voor voortzet ting van den arbeid an 49 voor staking verklaard. Er komt dus geen staking. De steden in de staten Kansas en Oklahoma worden bedreigd door de ge zwollen rivieren; vele boerderijen werden beschadigd door hevige1 winden en zware regens. Er zijn weer eenige lijken onder de puinhoopen te St. Louis vandaan gehaald, waardoor het totaa.1 aantal dooden, dat na den j oogsten wervelstorm te betreuren valt, tot 88 is gestegen. -De door het hoogs water in het kanton Tessino aangerichte schade wordt op meer 'dan 10 millioen Zwitsersehe francs geschat- Het reizigersverkeer op den Bren- nerspoorweg is, nadait de door de over stroomingen veroorzaakte schade hersteld is, in vollen omvang hervat. De Pangalistische beweging in Grie kenland is volkomen mislukt. In het leger is de discipline gehandhaafd. De regeering is den toestand meester gebleven. -In een mijn te Worthington (Ca nada) heeft een instorting plaats gehad, tengevolge waarvan een honderdtal me ters- van den Canadian Pacific-spoorweg, alsook het station, vernield werden. De millionnair Giovanni Simeoni is gearresteerd als verdacht van het naar Italië smokkelen van saccharine en ciga- retten en het smokkelen van likeuren en wijnen naar Oostenrijk, voor welke doeleinden hij gebruik maakte van een luxueus ingerichten auto. Te Couillet in Henegouwen zijn ver- schèidene gevallen van typhus vastge steld. Dok te Charleroi moest een vrouw onmiddellijk naar het ziekenhuis over gebracht worden. De autoriteiten hebben de noodige maatregelen getroffen om ver dere besmetting te voorkomen. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Van het Hof. De Koninklijke familie heeft gisteren! het paleis op Het Loo betrokken. De eerste colleges van Prinses Juliana. Gisterochtend ruim 10 uur is Prinses Juliana, per auto uit Den Haag te Lei den aangekomen voor haar eerste ooilege aan de Leidsche universiteit. Die Koningin, die naar Het Loo ging', vergezelde de| Prinses tot de Haagsche Schouw. Bij den ingang van het gebouw Klokt steeg werd de Prinses door een har eg studiegenootén verwelkomd; in de ont vangkamer waren aanwezig de rector- ma.gnificus der Leidsche universiteit, prof- clr A- J- Wensinck; de secretaris van den senaat, prof- jhr. mr W- J. M. van. Evsinga, en prof- dr W- B Kristen'sen, hoogleeraar in de geschiedenis der gods diensten en in de phaenomenologie van don godsdienst. Prof. Kristensen heeft het ooi'stp college', in de godsdienstge schiedenis, aan de Prinses gegeven. R,nim 11 uur wandelde de Prinses met liaar dictaat-cahier onder den arm met eenige medestudenten naar de academie op het Rapenburg, waar zij een college van prof- mr. A- S. de Blécourt in het oud-vaderlandsche recht volgde. De wegenbelasting. Volgens de September-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn sinds de invoering van de Wegenbelasting op 1 Mei j.l. tot en met 30 Juni door de ontvangers der directe belastingen in totaal 99,930 belastingkaar- ten uitgereikt, waarvoor in het totaal f 4,^86,798,77 aan wegenbelasting werd ontvangen. Dit aantal wordt hieronder gespecifi ceerd naar de verschillende soorten motor rijtuigen. Rijwielen, waarop of waaraan een hulp motor is aangebracht 543. Motorrijwielen op twee wielen, geen rij wiel met hulpmotor zijnde 28,344. Motorrijtuigen op meer dan twee wie len: geen rijwiel met hulpmotor zijnde en ingericht voor het vervoer van niet meer dan 7 personen 44,791, meer dan 7 perso nen 3023, niet ingericht voor personen vervoer 23,229. Totaal 99,930. R h e u m a t ie kb es t r ij'd i n g- Op de vergadering van de Nederland- sche Vereeniging van Rheumatiekbestriji. ding in Den Haag, is prof. mr. M. W. F- Treub tot eerelid benoemd wegens zijn bijzondere verdiensten bijl de oprich ting der vereeniging. Men is voornemens voor de begrooting voor 1929 bij1 de regeering een subsidie van f 10.000 aan te vragen. Na afloop van de vergadering werd een! bijeenkomst van een aantal belangstelt lende geneeskundigen uit het geheele land gehouden, die besloten, zich te conlstitu- eeren tot een wetenschappelijk-medischie commissie 'ter bestudeering van het vraag stuk. Het voorzitterschap dezer commissie zal worden bekleed door prof- Kuenen te Lei- uen- De Belgische gezant. Naar gemeld wordt, zal de Belgische ministerraad, welke vandaag bijeenkomt, zich bezig houden met de benoeming van den nieuwen Belgischen gezant te 's-Gra- venliage, als opvolger van Prins de Ligne. Van welingelichte zijde vernam de „Telegr.", dat de benoeming is te wachten van den heer Charles Maskens, thans Bel gisch gezant te Sofia. De nieuwe zender te Huizen. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft de nieuwe zender te Huizen proeven geno men. Hierbij bleek, dat er een ernstige sto ring veroorzaakt werd door het radio-tele- 'grafiestation Königswusterhausen (A. F. T.), hetwelk volgens de Nomenclature of- ficielle werkt met een golflengte van 1850 meter. Voor zoover bekend, is de golflengte van den nieuwen zender 1870 meter, zoo dat deze storing alleen opgeheven kan worden, indien een van beide zenders zijn golflengte verandert. D e vlucht v a n ,,D e P o s t d u i f". Luit. Koppen seinde gisteren uit Ka- ratsji aan het Haagsche Aneta-kantoor: Wij zijn om vier uur te Bushire opgeste gen en na een lange vlucht van tien uur alhier geland. Afstand 1830 K.M. Wij heb- ben een goede reis gehad en goed weer; er was groote belangstelling op het vlieg veld. Morgen gaan wij naar Allahabad. Bestellingen bij buiten landse he leveranciers. De heer Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van finan ciën de volgende vragen gesteld: I. Kan de minister mededeelen, of het maken van de koelinstallatie in het Rijks- ziekenliuis te Leiden aan de buitenland- sche industrie is opgedragen? H. Bij bevestigende beantwoording de zer vraag: kan de minister mededeelen, waarom deze bestelling niet aan de Neder- landsche industrie is gegund? Mid densta n dsbe langen. Het bestuur van den Ned. Midden standsbond, den Ned. R.-K. Midden standsbond en de Ver. van den Christelij- ken Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland, hebben beslo ten het euvel der ontijdige en zeer lang durige uitverkoopen, waarover zeer ge klaagd wordt, in studie te nemen. Aan den heer K. Meima, voorzitter van laatstgenoemde organisatie te Sneek, is verzocht een rapport te dezer zake samen te stellen. Dit rapport zal moeten bevatten: ie. de uitwassen, welke de uitverkoopen in ons land kenmerken; 2e. wat in andere landen daartegen is gedaan. (In Denemar ken bestaan b.v. wettelijke bepalingen op dit terrein); 3e. voorstellen tot bestrijding van datgene, wat den reëelen handel schaadt. De gelegenheid wordt aan elkeen gehoden om aan den rapporteur mededee- ling van bezwaren e. d. te doen. De p r a k t ij k dér Arbeidswet. Blijkens het Verslag der Arbeidsinspec tie over 1926 werden in dat jaar alleen in het bakkersbedrijf niet minder dan 1046 processen-verbaal opgemaakt ter zake overtreding van de Arbeidswet. Verbod verkoop sterke drank. De Gemeenteraad van Leeuwarden heeft aangenomen een voorstel om de desbetref fende verordening zoodanig te veranderen, dat op Zaterdagmiddagen, Zondagen en Chr. feestdagen in vergunningslocaliteiten geen sterke drank mag worden verstrekt noch aanwezig mag zijn in voorwerpen van minder dan 3 dl. inhoud. Het inkomen van den G.-G. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging en verhooging van hoofdstuk II der Indische Begrooting voor 1927. De in 1921 tot stand gekomen verhoo- ging van het ambtelijk jaarlijksch inkomen van den G.-G. van f 132.000 tot f 180.000 heeft haar doel gemist daar de toegedachte meerdere inkomsten geheel voor belastin gen worden opgevorderd. Daarom stelt de Minister van Koloniën voor, over te gaan tot splitsing van de ambtelijke inkomsten van den G.-G. in een jaarwedde van f 80.000 en een toelage voor representatie kosten van f 100.000. Na aftrek der op de jaarwedde drukkende belastingen blijft dan ongeveer f 163.000 voor den landvoogd beschikbaar, hetgeen nagenoeg overeen komt met de oude jaarwedde van f 132.000 verhoogd met f 30.000. De bedoeling is, de zen maatregel te doen terugwerken tot 1 Januari 1927. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Verschillende adviezen. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn 3 October jl. onder leiding van den minis ter van arbeid, handel en nijverheid ge houden vergadering zijn adviezen vastge steld omtrent de voorontwerpen van een winkelsluitingswet, een wert- tijdenhesluit voor winkels en een verplegingsbesluit, die bij dat college aanhangig waren gemaakt. In een uitvoerige discussie omtrent de beide eerstgenoemde voorontwerpen bleek, dat enkele leden van oordeel waren, dat het in verband met de "huidige omstandig heden niet gewenscht is verdere stappen te doen tot het invoeren van die beide voorontwerpen en dat daarvoor een meer geschikt tijdstip zou dienen te worden af gewacht. Een groote meerderheid in den Raad vond echter geen aanleiding den minister te adviseeren op grond van de huidige omstandigheden de regeling van deze materie te laten rusten. De leden, die deze meerderheid vormen, waren integen deel van oordeel, dat het alleszins wen- schelijk is, dat de overheid thans de rege ling van deze materie ter hand neemt. De Raad sprak bovendien unaniem als zijn gevoelen uit, dat het in 'het algemeen gewenscht zou zijn, dat gelijktijdig met de invoering van het Werktijdenbe sluit voor winkels de Winkelsluitingswet in werking zou treden. Een meerderheid in den Raad (1811) achtte die koppeling zelfs in dien zin noodzakelijk, dat zij van oordeel is, dat het Werktijdenbesluit niet behoort te worden ingevoerd, zoolang de winkelsluitingswet niet in werking treedt. Een minderheid in den Raad was daarentegen van meening. dat de invoe ring van een Werktijdenbesluit voor win kels zoo urgent is, dat die invoering niet op het tot stand komen van een win kelsluitingswet behoort te wachten. Voorts gaf een groote meerderheid in. den raad den minister in overweging in liet voorontwerp van de winkelsluitingswet een uitzondering op de verplichte Zon dagssluiting op te nemen voor winkels, waar uitsluitend of althans in hoofdzaak brood, gebak, suikerwerk en chocolade verkocht wordt, doch uitsluitend voor den verkoop van deze waren. Deze uitzondering zou echter niet voor den geheelen Zondag dienen te gelden, doch slechts voor eenige uren ter keuze vaa den winkelier. Het werd aannemelijk geacht, dat het publiek zich dan aan deze gewijzigde omstandigheden zou weten aan te passen. Bij de bespreking van het voorontwerp van een werktijdenbesluit voor winkels, bleek een meerderheid in den raad (15

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1