Dit de Prisïincie Kvtiinvs Zoeklicbtjes. mderwüs. Werkloosheidsverzekering. If aai' gemeld wordt, is gisteren op het departement van Arbeid een bespreking gehouden tusschen minister Slotemaker da Bruine en den heer A. Folmer, direc teur van den dienst der werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling met oen commissie uit den Nederlandschen werkloosheidsraadAanwezig waren ook prof. dr Nolens, voorzitter van dien raad, do heer A. Jonker, directeur van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, en verder vertegenwoordigers van ver schillende werkgevers- en werknemersor ganisaties, 'die lid van den Werkloos beidsraad zijn. De besprekingen liepen in hoofdzaak over de mogelijkheid van uitbreiding van het terrein der werkloosheidsverzekering. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten had onlangs, als lid van den Ned. Werkloosbeidsraad, bij dezen raad een voorstel aanhangig gemaakt om de werkloosheidsverzekering uit te breiden, teneinde daardoor de gemeentelijke steun regelingen overbodig te maken. Dit denk beeld is toen door gjgn sub-oommissi)ei uit den raad behandeld. Deze sub-com missie rapporteerde hierover alsook over de kwestie der werkverruiming aan den Werkloosbeidsraad, welke laatste haar rap port uitbracht aan den minister. De be sprekingen in de werkloosbeidsraad zijn echter ten aanzien van de uitbreiding der werkloosheidsverzekering niet uitge groeid tot een voorstel, als geopperd door de Vereeniging van Nederlandche Gemeen ten-. Ten einde nu over een en ander van gedachten te wisselen, was door den mi nister va*n Arbeid de conferentie belegd. Verplaatsingwerkloozen. De proef met de plaatsing van 100 Utrechtsche werkloozen bij werken in Orerijsel, wordt genomen inplaats van de vroeger voorgenomen proef van 't uitzen den van werkloozen uit de vier groote ge meenten naar Drente. Slaagt de proef, dan zouden werkloozen uit andere gemeenten «veneens voor een dergelijke plaatsing in aanmerking komen. Nederlandsche flessc hen- trekker ij in bet buitenland. Onlangs werd in Zwitserland in de dag bladen officieel gewaarschuwd tegen de zeer verdachte handelsmanieren van som mige Nederlandsche firma's, welke met naam en adres genoemd worden. Groot scheeps opgezette firma's zouden het zijn in het Nederlandsche Handelsregister in geschreven. Deze zaken gebruiken dus den naam van het Nederlandsche Handelsregister als de vlag die de lading dekt. En velen die dit gelezen hebben zullen de vraag hebben gesteld, hoe dit mogelijk is en of het Han delsregister er niet voor kan zorgen, dat zijn goeden naam niet op een dergelijke wijze misbruikt wordt. In verband hiermee herinneren wij er aan, zegt het H b 1 d., dat de Nederland sche wet elk koopman verplicht zich in ons Handelsregister te doen inschrijven. Het register heeft geen recht een onder- aoek in te stellen naar de betrouwbaarheid van den ingeschrevene; het heeft slechts naam en bepaalde gegevens te bevatten van de zaken en is als zoodanig te verge lijken met het bevolkingsregister, dat even min voor de zedelijke eigenschappen van het ingeschreven menschdom instaat. Het Nederlandsche Handelsregister treft hier dus geen blaam. De Nederlandsche firma's die zich met oplichterspraktijken bezighouden maken in het buitenland ge bruik van de omstandigheid, dat in andere landen het ingeschreven zijn in het han delsregister vaak een waarborg is. Zoo bijv. in Duitschland, waar een zaak in het handelsregister wordt ingeschreven, nadat de plaatselijke kamer van koophandel een onderzoek heeft ingesteld naar de be trouwbaarheid ervan. Hetgeen op zichzelf nog geen volkomen waarborg voor een firma behoeft te zijn. Dat het gewenscht is, dat maatregelen genomen worden tegen firma's die den naam van den Nederlandschen handel bekladden, onderschrijven wij volkomen. Doch zooals uit de mededeelingen van den voorzitter van de Amsterdamsche Ka mer van Koophandel in de gehouden ver gadering moge blijken het zal moeilijk zijn afdoende maatregelen te nemen. Echter, zoo werd ook op deze vergade ring medegedeeld, op het Departement van Justitie is het vraagstuk der flesschentrek- kerij in studie, zoodat mogelijk eerlang een wetsontwerp te verwachten is. Besmettel ij ke ziekten. In de week van 18 tot en met 24 Sep tember zijn in ons land aangegeven 27 gevallen van buiktyphus, 347 van rood vonk (190 in Zuid-Holland, 60 te Rotter dam, 59 in Den Haag; 54 in Noord-Holland, 41 te Amsterdam), 58 gevallen van diptherie, 1 geval van nekkramp en'l van Slaapziekte. J- J. Tt ij, I. f G'-stermorgen is te Zwolle overleden de heer J. J. Tijl, directeur der druki. kerij en uitgeverij van do Erven J. J. Tij), een zeer bekende persoonlijkheid niet alleen m Zwolle, maar ook in da uitge verswereld m ons land- Ned. Middenstands bank. Naar hot Hbld- verneemt, is het de bedoeling, 1 November de omzetting van de Alg- Centrale Bankvereemging voor den Middenstand en de Christelijke en Roomsche Middenstandsbanken, waaraan op het oogenblik druk gewerkt wordt, te voltooien. Het voornemen bestaat, den' hoer De Hoop van Scheffer, te Amster dam to benoemen tot voorzitter van den Raad van Toezicht en den heer A- C- A- van Vuurem, lid van de Tweede Kamer, 'a Gravenhage, -tot voorzitter van denj Raad van Commissarissen. Hot interpellatie recht- In de gehouden vergadering van de Prov. Staten van Friesland is het voorstel om de Tweede Kamer ta verzoeken niet aan te nemen de wijziging van "de Prov. Wet welke beoogt aan de Prov. Staten liet recht te ontnemen om Ged. Staten te interpelleeren over de wijze waarop zij liet toezicht op de Gemeentebesturen uitoefenen, met 26 tegen 22 stemmen ver worpen. Voor stemden de Soc.-Dem., de Vrijz.- Dem. en twee C.-H. leden, de heeren Pollema en Oosterhof. Da edele boksspor t- De hear A- Kellenaars, lid van den; Ned. Journalistenkring te Breda heeft het bestuur van dien kring verzocht, een! voorstel aanhangig te maken, walarbij ge noemd bestuur zich wendt tot de hoofd redactie van alle Nederlandsche bladeni om voortaan geen verslagen meer op te nemen van nationale of internati onaffe bokswedstrijden en dit soort vernederende sport dood te zwijgen. Enl zulks ook met 't oog op het fait, dat verslagen dozer „sport" in strijd zijn met de ver heven taak der pers, die ontwikkelenlcf en veredelend op het lezend publiek dient ta werken en elke verruwing van ons volk dient tegen te gaan." Botsing tusschen auto en motorfiets. Het blijkt ons, dat ons bericht van gisteren aangaande de botsing bij Baarland tusschen de auto van den heer I. de Bakker uit Oudelande, en de motorfiets van den heer W. Mol uit 's Gra venpolder eenige verbetering behoeft. De botsing had gistermorgen kwart over tien plaats op den scherpen bocht in den weg BaarlandKwadendamme, dicht bij Baarland, waar het uitzicht niet vrij is. Dhr de B. kwam met zijn auto van de richting Baarland, dhr M. met zijn motorfiets van de richting Kwadendamme. Beiden verklaarden op dezen gevaarlij ken hoek geen signalen te hebben ge geven. D-e motorfiets werd aan den kant van den weg geworpen. Dhr Mol bekwam een gecompliceerde beenbreuk en werd naar Goes vervoerd, waar hij in het Gasthuis werd opgenomen. De auto van den heer de Bakker reed 15 Meter verder de sloot in Dhr de B. liep enkele schrammen aan hoofd en been op, maar van een armbreuk zooals gisteren gemeld werd is geen sprake. Hij kon dan ook naar huis terugkeeren. De beide motorrijtuigen zijn door (ie politie ten behoeve van de justitie in beslag genomen. Bij een onderzoek door den deskundige Vijgeboom, bleek, dat de remmen in orde waren. A,an den Commissaris der Koningin in Zeeland is machtiging verleend tot het bijeenroepen der Staten der provincie in een buitengewone zitting tegen 12 Octo ber 1927. Tot dijk-opzichtei' van het waterschap Alkemade met Arkol benevens de Zouw en Vijfheerenlanden standplaats te Henke- lum, is benoemd de heer P. Filius, ge meente-opzichter te Axel. Te IJzendijikei zijn de maalderij van! den heer Casteleijh en tevens een schuur tje van den heer Leerihouts afgebranid. Verzekering dekt de schade. Die motor-afhaal boot No 8 te Vlissingen. Het Eerste Kamerlid de heer Lindeijer, heeft den Minister van Marine a.i. de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat met den verlichtingsmotor aan boord van den motor-afhaalboot no. 8 te Vlissingen, be doeld in de vragen van den heer Lin deijer welke 2 Sept. 1927 zijn ingezonden en 5 September 1927 aan den Minister medegedeeld, reeds op 4 September 1927 explosie heeft plaats gevonden, waardoor deze motor gedeeltelijk uit elkaar weïd geslagen en sedert dien datum onbruik baar is, terwijl ook van dien datum af uitsluitend van de petroleumnoodverlich- ting gebruik wordt gemaakt? Is de Minister niet van meening, dat als gevolg hiervan in diens antwoord van 20 Sept. 1927 op bedoelde vragen toch moeilijk kan gesproken worden: dat de plaatsing van bedoelden jnotor geen stag natie zal veroorzaken; dat het voornemen bestaat, een snelverwarmer bij te plaat sen; dat, als de thans genomen proef on bevredigende resultaten oplevert, nader overwogen zal worden, op welke wijze verbetering in den toestand te brengen; door welk afttwoord geen andere indruk kan worden gewekt, dan dat bedoelde motor nog steeds in gebruik is en hier mede nog een proef wordt genomen, ter wijl toch deze motor reeds van 4 Sep tember 1927 af onbruikbaar was? Is de Minister niet van meening, dat bij bevestigend antwoord pp vraag één, het bovengenoemde antwoord van 20 Sept. 1927 -een onjuisten indruk geeft en niet geheel in overeenstemming is met de feiten? Oneerlijkemelivboer. Door de politie te Vlissingen is gistermorgen een melkboer uit Koudekerke aangehouden, die bij zijn Vlissingsche klanten te weinig melk had afgeleverd. Door de politie werd bij een tweetal klanten nagemeten, waarbij bleek, dat op drie liter melk een vierde liter te weinig was gegeven en op 1 liter een tiende liter. De verplaatsing op 1 November a.s. van den commies der posterijen en telegra fie A. J. van de Velde, werkzaam op het bureel van den inspecteur der posterijen en telegrafie te Middelburg, naar het post kantoor te Amsterdam, is ingetrokken en gewijzigd in een verplaatsing naar het postkantoor te Eindhoven, met. ingang van denzelfden datum. Middelburg. Door B. en W. alhier is met ingang van 1 Oct. a.s. definitief be noemd tot klerk ten kantore van den controleur der plaatselijke belastingen I. S. Blokpoel, thans tijdelijk a's zoodanig werkzaam. Goes. Voor een stampvolle zaal in het Schuttershof werd gisterenavond een le zing gehouden door Mej. C. de Witte, Secretaresse en Penningmeesteres van de Action Chrétiènne en Orient, een onder- steunings- en zendingswerk onder de Air- meensche vluchtelingen, hoofdzakelijk in Syrië, met Aleppo als centrale. De Ned. Meisjesbond, de Chr. Vrouwen bond en 6 Meisjesvereenigingen. ook van Kloetinge en \Vilhelminadojp, hadden dezen avond voorbereid. Nadat gezongen was Ps. 843 opende Mej. Janssen, Presidente van den Ned. Meisjesbond met gebed, waarna zij met een kort woord Mej. de Witte inleidde. Deze gaf allereerst een kort overzicht van het volk en liet ons aan de hand' van tal van Levensgeschiedenissen zien, welke verschrikkingen het Armeensche volk gedurende den oorlog heeft moeten doorstaan, wanneer het gedurende we ten, ja maanden lange tochten, door gen darmen geleid, uit het vaderland var- dreven, in de Arabische woestijn werd gedreven, waar de ongelukkigen èf werden vennoord, of tengevolge van de ontberin gen stervend achterbleven. Daarna kwam Mej. de Witte tot het werk, dat in Aleppo wordt gedaan. In de onmiddellijke omgeving van het groote vluchtelingenkamp te Aleppo, waar in ten ten en barakken ongeveer 20.000 men- schen .opgehoopt zitten, onder de meest ondragelijke toestanden, in krotten, eigen lijk menschen onwaardig, ligt het Zen- dingsziekenhuis „Bethesda", waar door den zehdingsdokter met een staf van helpers en helpsters een zegenrijk werk gedaan wordt. Zij toonde lantaarnplaten, die een gewel digen indruk geven van al het leed, dat het arme Armeensche volk te lijden heeft gehad, en waardoor ons welbewust werd hoè dat volk op velerlei wijze is te helpen, en in 't bijzonder trof het ons, dat reeds in Zeeland geld verzameld wordt voor een vrijbed in „Bethesda". De spreekster wist door haar bezie-- lende wijze van vertellen haar hoorders zooidanig te boeien, dat er van het begin tot het einde een ademloioze stilte in de zaal was. Onder den indruk van het gehoorde, stond Mej. D-onner op, om de aanwezi gen op te wekken, maandelijks een kleine bijdrage af te zonderen vpor het Sarphat- vrijb-ed „Zeeland". Ongetwijfeld zullen vele aan dezen qproep gehoor geven. Mej. J. Do-nner ontvangt gaarne giften, of misschien nog beter de toezegging van vaste, maandelijksche bijdragen. Voor f 60 per maand is een vrijbed in „Bethes da" verzekerd. Ten slotte nam Mej. Janssen nog even het woord, om Mej. de Witte heel harte lijk dank te zeggen voor alles, wat zij dezen avond gegeven had, haar Gods zegen toe te bidden, voor het groote werk, dat Hij haar te doen geeft. Onder het zingen van „Er ruischt langs de wplken een lieflijke Naam", werd door eenige dames gecollecteerd. De opbrengst, die ruim f 102 bedroeg, overtrof de ver wachtingen. De handwerken, door Armeensche vrou wen vervaardigd, om in bun onderhoud te voorzien, zijn eigenlijk kunstwerken, zooals de Nederlandsche vrouwen ze niet vervaardigen kunnen. Ook hiervan kwam nog een opbrengst van ruim f 37. Mej. Janssen sloot daarop met dankzeg ging den welgeslaagden avond. Hansweert. Het sleepschip „Najade", geladen met lijnzaad van Antwerpen naar Emmerich, is gisterenvoormiddag tijdens dikken mist op de Schelde nabij Boompke aangevaren, en zwaar beschadigd. Om zin ken te voorkomen, moest men het schip di rect omhoog trekken. Men is thans druk bezig met de lading over te laden. De kommies te water L. Hage te Lo- bitb wordt met ingang van 1 October a.s. overgeplaatst naar hier aan 'boord van de „Albatros". 's-Heer Hendrikskinderen. Gisteravond is in een alhier gehouden vergadering be sloten tot het stichten en exploiteeren van een weegbrug aan de losplaats van den locaalspoorweg alhier. Als bestuursleden werden gekozen de heeren P. Oudkerk, J. Vermue, J. Vermeule Mz., A. G. Yerburg, Jac. de Schipper, J. Torenaar en G. Kor- stanje. Veere. In de gemeenteraadsvergadering van Woensdagmorgen waren alle leden aanwezig. Bij uitstedigheid van den voor zitter opent do eerste wethouder de ver gadering. Ingekomen is een schrijven van een assuradeur te Goes, om over te gaan tot verzekering tegen stormschade van de .gemeente-gebouwen. Besloten wordt, hier niet op in te gaan. Een schrijven van den heer Wisse om in aanmerking te mogen komen ..voor levering der brand stoffen ten behoeve der gemeente. Be sloten werd om in het vervolg er reke ning mede te houden. Er zal dan een inschrijving voor levering plaats hebben. Een verzoek van den heer Vendeville om ontheffing voor het laatste kwartaal hondenbelasting werd toegestaan. Een schrijven van den beer Oorschot, dat hij accoord gaat om zijn woning voor drie jaar volgens het bestaande contract te huren. Bespreken werd nu nog het te bouwen gemeente slachthuis, daar de laagste inschrijver nog boven de begroo ting was en er nog enkele werkzaam heden bij zullen komen. De kosten zullen met installatie, rioleering, betonnen muur enz. f 3650 zijn. Met alg. st. werd besloten tot het bouwen over te gaan. B. en W. krijgen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, machtiging een geldleening aan te gaan groot f 3650 ten hoogste 5 p€t. rente. Hierna sluiting. St. Laurens. In de Woensdagmiddag gehouden Raadsvergadering was de heer van .Langovelde met kennisgeving afwe zig. De voorz. doet mcdedeeling dat door B- en W- tot plaatsveivangend bungei, moester is aangewezen wethouder J. W. van 'tHoff en bij- diens ontstentenis weth. J. Franckö. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich een opgave van het gemeentebestuur te Middelburg van de door de gemeente St- Laurens bijl te dra gen kosten voor leerlingen uit deze ge meente die de ambachtsschool in 1923 en 1924 be.zochten, zijnde f759.46- Van de gemeente Grijipskerke was een opga ve ontvangen1, dat de bijdrage voor onder wijs oveir 1926 bedraagt f 176.34. Voor deze bed ragen was een wijziging in de begrooting van 1927 noodig, welke werd goedgekeurd. Wethouder Van 'tHoff wenscht van deze gelegenheid gebruik te maken om bij voortduring te wijzen op het onhoudbare van dein thans bestaanden toestand inzake de onderwijskosten van buitengemeenten, waardoor de finan-ciën aan groote willekeur bloot staan. Da biju dragen voor de ambachtsschool zijn soms f 250 per leerling ©n per cursus., zoadat du totale overheidsbijdragen (Rijk en' gemeenten) vaak f 900f 1000 per leer ling per cursus bedragen. Hij acht hat niet overbodig, dat het publiek bekend is met dergelijke hooge bedragen. Van het gemeentebestuur van Middel burg was nog een schrijven! ingekomen, mzake spoediger afrekening van bijdragen voor 'het nijvorbead sondrrwjjs. Hoewel ïioodo, zijn B -en W- hiermede accoord gegaan, want het gevolg zal zijn een bui» tongewonen druk op de begrooting van 1928. Zij stommen met de voorgestelde regeling echter in zooverre in, omdat nu voortaan op elke begrooting slechts de kosten van één jaar zullen beboeren te worden gebracht- Van den Inspecteur van de Volksge zondheid te 's Gravenliage was. een schrij ven ingekomen, waarin deze zijn waar deering uitspreekt over het ingezonderi bouwplan, waaruit hij bemerkt heeft, dat hot gemeentebestuur ook gehoor heeft gegeven aan zijn aandrang om maatrege len te nemen tot behoud en bevordering van hot natuurschoon.. Op het verzoek van de vereen, het Schoolmuseum te Mid delburg om een subsidie over 1928 wordt afwijzend beschikt. Thans komt aan de orde het aanwijzen van een slachtplaats voor in nood geslachte dieren. B- en W- hebben deze aangelegenheid nauwkeurig onder het oog gezien en naar liunne mee» nmg opgelost op de voor da gemeente en het publiek voordeeligste wijze- De slachtplaats van den slager Botting is als noodslachtplaats aangewezen- Voor huur zal do gemeente voor elk m nood geslacht dier f 1 vergoeden. In verband hiermede worden de slachtloonen' voor noodslachj- tingen met goedkeuring, van B- en W- vastgesteld op: runderen boven het jaar f 5, rundoren beneden het jaar f 4, vart. kens f4, nuchtere kalveren en schapen f 3. De tong en de pooten komen daar bij aan den slager. Wanneer iemand een anderen slager wbnscht dan den eigenaar van het slachthuis, zal hiertoe gelegen heid bestaan, doch bovengenioemde be dragen moeten voor gebruik van' het slachthuis, da materialen en het schoon), maken daarvan toch aan Botting wor den betaald. De heer Wisse acht dit geen onbillijke regeling en' kan zich er mede vereenigen. De heer Kwekkeboom betreurt het, dat B. en W. deze kwestie niet eerder hebben geregeld, dan hadden zij eischen kunnen stellen, terwijl thans de eischen door Bot ting zijn gesteld. Door toekenning van bijv. een gemeentelijke subsidie voor de bouw kosten had het Gemeentebestuur meer rechten gehad, ook acht bij het niet goed, dat de slager de pooten en de tong op- eischt. Weth. van 'tHoff antwoordt, dat door vroegere behandeling deze zaak geen ander verloop zou hebben gehad. Van eischen .stellen is hier geen sprake ge weest; er is overleg gepleegd. B. en W. hadden drie wegen kunnen inslaan. In de eerste plaats het bouwen yan een gemeentelijk slachthuis, wat echter de Gemeente op kosten zou hebben gebracht, n.l. f200 a f 250 per jaar; in de tweede plaats bet doen verrichten van de nood- slachtingen in Middelburg, wat zij echter niet in het belang van het publiek en van den eigenaar van het geslacht dier achtten. In de derde plaats kan een over eenkomst met Botting worden aangegaan. Allerlei overwegingen hebben tenslotte de thans voorgestelde regeling doen ontstaan, waarbij de kosten voor die Gemeente op ongeveer f 25 per jaa.r zullen komen. Inzake de tong en de pooten deelt weth. Francke mede, dat B. en W. dezen be staand-en toestand hebben aanvaard en dat event, wijziging behoort bij het vleesch- fonds. Het voorstel wordt aangenomen. (Slot volgt.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stedum, E. A. Lazonder te Warns. Te Eikerzee, H. W. Kelder Jr., hulppr. te Amsterdam. Aangenomen paar Gamerswolde, L. de Er zijn o.m. twee dingen, waarover ik mij meermalen verwonder. Vooreerst, dat er zooveel menschen zijn- die den t ij d kunnen vinden, om alle mogelijke congressen af le loopen, en dan ook ,dat er zooveel menschen zijn, die daar lust in hebben. Want ik kan 't niet helpen ,maar ik heb zoo den indruk, dat al dat congres- seeren ons bitter weinig verder brengt. Zoo las ik b.v. met belangstelling, wat op het Landliuishoudkundig Congres ge zegd werd over de vraag of de consu menten teveel betalen. De eene spreker gaf een volmondig toestemmend antwoord. Hij meende, dat de tusschenhandel veel te veel verdient en dat de consumenten teveel betalen. Nee, beweerde een ander, de consumen ten betalen niet teveel, maai- de produ centen ontvangen te weinig. En een derde spreker kwam met de mededeeling, dat de heele redeneering alsof de tusschenhandel teveel zou ver dienen, onjuist is, omdat zij op een ver keerde basis rust, daar de statistieken der veiling prijzen niet te vertrouwen zijn. Alle sprekers oogstten applaus. Allemaal werden ze bedankt voor hunne- belangwekkende mededeelingen. Maar voor 't overige geldt ook hier: de heeren dronken een glas en lieten de zaak zooals ze was. OPMERKER. Baan te Drachtster-Compagnie. Naar Vi- anen N. Luijendijk te Nieuwer kerk a. d- IJssel. Neder 1. Chr. Studenten V e,r.- een. in Zeeland. Dezer dagen werd te Goes de najaarsreunie van Leden esi oud- Leden van de Nederlandsche Christen, Stu denten Vereeniging in Zeeland e.a. gehouden. Reeds twee jaren werd door de N. C. S. V. een kamp op Zeeuwschen grond georganiseerd. Het slagen van dit Zeeuwsche Zigeunerkamp, ook dit jaar, heeft bewezen, dat een dergelijk kamp, voor de H. B. S.-ers, gymnasiasten en daarmee gelijk te stellen jongens in dit gewest, in een behoefte voorziet. De Oud-Leden reü nie had nu in deze zaak een belangrijken stap. te doen. De N. C. S. V. zelf kon hot werk In Zeeland niet langer blijven verrichten; de Oud-Leden besloten daarom het werk voort te zetten. Een kampcommissie werd benoemd, bestaande uit de heeren: Dr J. J. Wallien, Ds G. C. Postma en Ds G. B. Wurth, die het werk zullen drijven. Allereerst is nu kapitaal noodig voor de aanschaffing van het mate riaal. Hiervoor moet een leening geplaatst worden. De Ond-Leden vestigen er de aandacht op dat al is een jongenskamp in de laatste plaats te beschouwen als geldbelegging, er toch wel eenige rente betaald zal kunnen worden; in de eerste plaats moeten zij, die deze kamp organisatie willen steunen, letten op de moge lijkheid, dat de te houden kampen enkele, misschien zelfs vele, Zeeuwsche jongens zul len steunen in hun jongensjaren om doel en richting in hun leven te brengen. Minder studenten. Het aantal nieuwe studenten aan de Land hou whooge- school is minder groot dan andere jaren; het Wageningsche studentenkorps heeft tpt heden, slechts 42 nieuwe leden. Onder politiegeleide. Ali sas. Astro, een der gearresteerde Indonesische stu denten in Leiden werd vandaag onder politie bewaking naar de Leidsche universiteit gebracht, ten einde hem in de gelegen heid te stellen, zijn doctoraal examen Indisch- recht af te leggen. Wachtgelder of niet? Er doet zich te Haarlem een eigenaardige kwestie voor- Daar moeten n.l. bij het lager onderwijs twee hoofden van scho- 1-n benoemd worden. Eén voor een school in de Bakkerstraat en een voor Noord. Haarlem (voormalig Schoten). Onder de vele sollicitanten van elders waren ook verschülende Haarlem sche onderwijzers, die zeer ernstig voor de benoeming, ini aanmerking kwamen. Ovetr de voordracht kan evenwel tusschen B- en W- en den .nspecteur van het lager onderwijs geen overeenstemming bereikt worden- Er is namelijk een aanschrijving van liet mi. n.sterie van onder-wijs gekomen om in de vacatures wachtgelders te benoemen. Daarom drong de inspecteur aan op het benoemen van wachtgelders. Het gevolg is geweest, dat 5 wachtgelders warden opw geroepen om te Haarlem proefles te ge ven. Nu verplicht de wet de wachtgelders wel om te solhciteeren, maar niet ami proefles te geven. Slechts drie van de vijf Opgeroepen wachtgelders zijn opgekomen! om ae gevraagde proefles te geven. De proeflessen, schijnen niet schitterend vol» daan te hebben. Het is dan ook niet om mogelijk, dat B- en W- onder die drie wachtgelders geien geschikte candidatenj gevonden hebben. Dan zal, als de inspec teur blijft aandringen om wachtgelders aan te stellen, niet voldaan kunnen wor den aan het tweede lid vani art. 36 der wet op het L-O-, waarin van overleg met den inspecteur wordt gesproken. Als B- en W. in dit geval do benoeming van een nietwachtgelder aan den raad voorstellen dan is het zoo goed als zei. ker, dat "het rijk het salaris voor de beu noemde onderwijskrachten niet betaalt. Die salarissen komen dus voor rekening van de gemeente. De vraag kan dus naar voren komen: moet de gemeente zich een nietuge- wenschten wachtgelder laten opdringen, of

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2