No. 306 V Donderdag 29 September 1927 m m - 41e Jaargang FÉUIIÏETÖMT" De kinderen ?aa Ben Besetl. in 1926 M Drreeteur-Hcofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening Not. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 iiiii iiKmaeMwerowp.itxamB—wiM Christelijke boeren en tuinders. In Friesland is op dit oogenblik de vraag aan de orde of onze Christelijke, boeren zich al dan niet in een eigein, Christelijke organisatie behoor en te ver eenigen. Sommigen beantwoorden deze vraag ontkennend, daar de Friesche Mij van Landbouw het mogelijke doet om de neutraliteit te bewaren, zoodat de ten toonstelling die bij' een' vroegere gelegen heid ook op Zondag open was, nu des Zondags gesloten bleef. Maar daartegen komt de heer Wartena jte Beetgum in het „Friesch Dagblad" in het geweer. Wat. hij dienaangaande op merkt, schijnt ons belangrijk genoeg om het hier althans gedeeltelijk te laten volgen. Misschien dat onze Zeeuwsche boeren en tuinders er nog hun voordeel mee kun nen doen. „Wanneer wij in Friesland hebben een sterke organisatie, dan zullen ook in het maatschappelijk leven de vraagstukken van den dag onder $e oogen worden gezien vanuit ons eigen standpunt en kunnen we op die wijze trachten de die pere beginselen, die ook op het maat schappelijk terrein van ons eigen bedrijfs leven worden gevonden, naar voren, te brengen. Kom daar nu eens mee aan in de Fr. M. van L. Nog pas hebben wij op. onze eigen "organisatie besproken het pacht- contract. Ook in de Fr. Mij van L. is| dit aan de orde geweest. En wat was nu het verschil? In de Fr. Mij van L. is het natuurlijk zoo neutraal mogelijk behandeld; in onze organisatie is het van alle kanten 'bezien en is vooral naar) voren gekomen, in hoeverre wij mee kunnen gaan om des beginsels wille. Hier voelt men de noodzakelijkheid van eigen organisatie, opdat ook onze stem gehoord wordt. Neem nu de zaak van het onderwijs. Onderwijs kan toch nipt neutraal zijn. Wie weet wat kwaad hier reeds is gesticht door de neutrale landbouwcursussen, enz. Dat alleen zou reeds al wat ChristenboeiTi is doen besluiten lid te worden van de C. B. p| B. Friesland, dat toch zeker een groot procent Chr. boeren en tuin ders heeft mag zich beroemen op. twee neutrale landbouwscholen en niet één Christelijke. Is het geen schande voor ons belijders van den Christus, dat we juist door ons laksch standpunt zóó weinig invloed hebben, dat we als we onze zonen goed landbouwonderwijs willen la ten geven, van neutrale inrichtingen ge bruik moeten maken. En hoe kunnen wij op1 een jieutrale or ganisatie de verhouding van arbeider en .patroon bespreken? En als we nu neu traal georganiseerd zijn, waarom dan onze arbeiders niet? Maair ook hier komt ons beginsel naar voren, hoe God in Zijn Woord lijnen heeft gegeven, waarlangs wij ons als Chr. Patroons en -arbeiders hebben te bewegen. Voor eemige jaren besloot een Chr. Patroonsvereeniging om aan het eind van het jaar rekening te houden met den zegen die God ons in het bedrijf had gegeven, door aan de arbeiders een uit- keering te geven hoven het loon. Toen het bestuur van de Chr. Organisatie in overleg trad met het bestuur van de neutrale vereeniging en het voorstel mee deelde, zei de voorzitter van de neutrale vereeniging: „Wij. kunnen God hier wel buiten laten". En dat is nu één voor- beeld uit de praktijk. Naar het Engelsch. 66) _0- „Zwjjg", zeide Ben Hesed streng. Daar op wendde hij zich tot Pagiël. „Is het ver haal van het vergiftigde water waarheid of leugen?" „Het is een leugen een schandelijke leugen!" riep Pagiël uit, terwijl de kleur in zijn gelaat terugkeerde. „Zou ik, denkt ge, mijn arm opheffen tegen mijn naasten bloedverwant? Een vijand heeft u bedro- Ben moge God het hem vergelden." „God zal het hem vergelden," zeide Ben Hesed plechtig, „en ook u. Hoort dus, wat ik zeggen zal. Wij zijn op vlugge kameelen een dagreis van het kamp af. Dezen af stand kunt gij te voet afleggen, zonder overmatige vermoeienis, binnen den tijd vaM drie dagen. Keert dus terug in vrede, en wij zullen onze reis voortzetten.' Pagiël 'boog diep voor zijn meester. „Ge zijt een rechtvaardig man!" riep hij uit. Doch in zijn hart noemde hij Ben Hesed een dwaas. „Wilt ge ons proviand meegeven, opdat wij onderweg niet van honger en dorst zul len bezwijken?" vroeg de zoon van Kish, Ik wil niet beweren, dat er geen ter reinen zijn, die we gezamenlijk kunnen bewerken ,maar er zijn zooveel terreinen die niet tot hun recht kometi buiten de eigen .organisatie, zoodat we een eigen vereeniging moeten hebben. En nu wil ik nog even praktisch zijn, W.at is daar nu van het zuurdeeg van het Christendom in de Fr. M. van L. geworden. Nergens liob ik ook maar één Idank gehoord, die God de oere toebracht voor "den zegen van Ben arbeid van de Fr. M. van L. voor ons als hoeren, noch in 't schrijven in 't Landbouwblad, noch in de speechen, die er zijn gehouden op do tentoonstelling. Als "dan het zuurdeeg moet doorwer ken, dan mag men 'toch zeker bij een jubileum als dit, van den zegen des Hemen niet zwijgen. En als wij ons niet organisearen, dan zal de invloed van het zuurdeeg In een vereenigipg als de Fr. M. van L. weinig zijn en ons Friesche Christenvolk kan -het loodje leggen!" Onze ruimte laat niet toe, verdere aan halingen te doen. Maar wat hier werd aangehaald, is dan ook ruimschoots voldoende, om onze Christelijke boeren en tuinders,reden tot nadenken te geven over de vraag of ook voor hen niet geldt niet minder dan voor de arbeiders, dat ze zich hebben te or- ganiseeren in 'een bond, die het „Chris tus hoven alles" in zijn vaandel schrijft. Naar een nieuwe mijnwerkersstaking? Volgens de Engelsche bladen heeft Cook, de secretaris van den mijnwerkersbond, verklaard, dat de mijnwerkers een nieuwe staking overwegen. De plaatselijke organisaties zouden al gemeen verklaard hebben, dat de tegen woordige toestand onhoudbaar is én zou den bereid zijn, met de* executieve com missie nader overleg te plegen. De overstroomingen. Volgens uit Weenen ontvangen berich ten, zal het eenigen tijd duren, vóór het spoorwegverkeer tusschen Duitschland en Italië langs den Brennerpas kan wor den hervat en de groots oppervlakten on- dergeloopen land zullen zijn drooggelegd. De internationale treindienst tusschen Oostenrijk en Zwitserland zal een drietal maanden onderbroken zijn, daar de groote ijzeren brug te Buchs geheel is ingestort. Intusschen zullen de sneltreinen naar en van Zwitserland over een bijlijn loopen. Omtrent de overstroomingen in het O. gedeelte van Zwitserland en in Oostenrijk wordt gemeld, dat het gelukt is Men be woners van Rueggelb, die door het hoog water werden bedreigd, hulp te brengen. De Zwitsersche geniesoldaten moeten on der zeer moeilijke omstandigheden wer ken. Tot nu toe zijn 40 personen gered. Men vermoedt, dat zich nog 50 tot 60 personen in de huizen, waar het water- is binnengedrongen, 'bevinden. Twee huis gezinnen elk uit 8 a 10 .personen be staande, roepen nog om hulp. De waterstand van den Rijn bij Mann heim is tengevolge van de hevige regens van den laatsten tijd tot ruim 3 Meter boven normaal peil gestegen. De terreh nen aan de oevers zijn overstroomd. Ook de "Neckar is zeer gewassen en heeft de uiterwaarden overstroomd. De waterstand van het Bodenmeer is 70 c.M. hooger dan Zondag. Het water be- achterdochtig het kalme g-elaat van zijn meester aanziende. „Stellig," antwoordde Ben Hesed, „ik zal u voedsel en water uitreiken." En hij gaf hevel aan zijn dienaren, dat zij vöor proviand zouden zorgen voor den duur van drie dagen, van het beste koren, van de dadels en van de kazen, van geitenmelk vervaardigd. Ook een leeren zak met wa ter moest hun uitgereikt worden. En zoo zetten allen hun tocht voort - Ben Hesed en de zijnen op vlugge kameelen wendden het gelaat naar Judea; Pagiël en de zoon van Kish wandelden langzaam in de te genovergestelde richting, terwijl zij op hun rug de proviand droegen, welke Ben Hesed hun gegeven had. Nauwelijks was de karavaan uit het ge zicht en gehoor of Pagiël wierp zijn last neer en barstte in een luid gelach uit en kustte Ben Kish op beide wangen. „Waar lijk," riep hij uit, „ge zijt een waardig zoon om te bezitten; 'gij hebt mij heden de on gelooflijke dwaasheid bespaard, om aan gindschen domkop alles te bekennen; de woorden waren reeds op mijn lippen. Ha, ha! de wijsheid van Ben flesed is slechts dwaasheid, vergeleken met de wijsheid van den zoon van Kish. Geef mij een dronk, walnt- mijl keel is reeds- droog van 'het lachen." Ben Kish liet de waterzak van zijn schouder glijden. Doch hij staarde hem gint de oevers reeds te overstroomen en bereikte tusschen Radolszell en Constanz den spoorwegdijk. Een detachement pontonniers is ge mobiliseerd om de inwoners van St. Gal len hulp te verleenen bij de ontruiming der ondergeloopen huizen. Er zijn ook troepen gezonden. Te Rugell heeft het water de eerste verdieping der huizen bereikt. De red ding der bewoners is moeilijk. Twee hui zen en ettelijke stallen zijn weggespoeld Het gevaar voor het instorten der huizen neemt met het uur toe. Een roofdierensehip in nood. Volgens een te Bremerhaven opgevan gen telegram van het Engclsche stoom schip „Duke of Winchester" heeft dit in den Oceaan het Fransche stoomschip- „St. Etdenne" dat een grool; transport van roof dieren voor dierentuinen te Londen en Manchester aan boord had, in nood aan getroffen. 0-p bet Fransche stoomschip had name lijk een ketelontploffing plaats gehad, waarop het vaartuig begon te zinken. Hierbij- slaagden -een aantal tijgers en 'apen erin, uit hun kooien los te breken', ejn het dek te bereiken. De bemanning moest in de kajuiten vluchten en opende van hieruit geweervuur op de roofdieren. Een smokkelzaak, waarbij Nederlanders zijn betrokken. Te Hamburg had gisteren een proces plaats tegen 33 personen, beschuldigd 29.200 liter Spiritus per spoor van Neder land naar Duitschland le hebb-en gesmok keld. "De zaak stond onder leiding van 'een Nederlandsch „concern" welks vieü voornaamste leden zich in Nederland in veiligheid hebben gesteld. i Die rechtbank besloot; de aanklacht tegen 'vijf dier beklaagden afzonderlijk te be handelen, sprak 16 hunner vrij en veroor deelde de overigen tot een gezamenlijke gevangenisstraf van I81/2 maand en een boete van 3£/s mil-lioen mark. Sneltreinen. De directie der Duitsche spoorwegmaat schappij treft de noodige maatregelen, om de snelheid op> de spoorwegen te ver* hoogen. In den afgeloopen zomer reden weer achttien sneltreinen, die een snel heid vap §0 kilometer en meer bereik ten. De grootste snelheid wordt door de sneltreinen BerlijnMunchen bereikt tus schen Berlijn en Ilalle. De afstand vari 161.7 kilometer, die zich tusschen deze beide steden bevindt, wordt afgelegd in 117 minuten, wat op- een gemiddelde snel heid van 83 kilometer neerkomt. Op eesn dezer dagen te Rostock gehou den spoorwegconferentie is besloten, zoo veel mogelijk te trachten in het spoor wegverkeer de snelheden van vooir den oorlog weer te bereiken. Een aanschouwelijke fes. Or Zondag 18 September is voor de bevolking van Moskou een. demonstratie gegeven van de wijtee, waarop een mo derne oorlog gevoerd1 wordt- T'ienduizenr den hebben da gelegenheid aangegrepen, om dit schouwspel, waarvoor een uitg'ei. strekt terrein in den! naasten omtrek der, stad was uitgekozen, gade te slaan. In) hd geheel werkten een 15.000 militairen aan de demonstratie, die, voor zoover zulks technisch mogelijk was, een volle-, dig e-n duidelijk overzicht gaf van de ver, schillende handelingen, die in den moder, nen oorlog voorkomen'- Dat ook de lucht, vaart- en de gas-afdeielmg present w,af- aan, terwijl zijn oogen van schrik uit zijn hoofd puilden. Om het boveneinde, was eien vuurroode draad bevestigd. HOOFDSTUK XXXII. Ben Hesed in Jerusalem. Op den vijfden dag van zijn reis bereik te Ben Hesed Jerusalem. En hij sloeg zijn tenten op buiten de stad, zeggende tot zijn dienaren: „Ge moet hier blijven, terwijl ik een offerande breng in den tempel; daar na zal ik de mannen opzoeken, voor wie ik gekomen ben." Dus ging hij de stad in met zijn beide zonen, terwijl hij de anderen in het kamp achterliet. Daarop richtte hij zijn schreden onmiddellijk naar -den tempel en bracht er een offer voor zijn stam door de hand van den priester, terwijl 'hij tevens een groote som in de schatkist stortte als dankoffer, omdat hij zijn reis in gezondheid had vol bracht. „Wij zullen nu naar het huis van Johannes, den apostel gaan," zeide hij tot zijn beide zonen. Doch toen het drietal hun weg vervolgde door de straten, ontmoetten zij een grooten toeloop van volk, dat zich aan de deuren van een synagoge verzameld had. Zij kon den zien, dat de synagoge ook stampvol was, en de deuren openstonden om ge drang te vermijden. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, li. Losse nummersf0.05 ren, spreekt' vanzelf- De demonstraties» vingen 's morgens in de vroegte aan en duurden tot 3 uur 's middags vo-ort. Anti-semietisme in Bulgarije. Do anti-semfatische agitatie van de Rul- gaarsche fascisten te Philippopel heeft tot een progrom geleid, die haar ho-ogte. punt bereikte op 29 Augustus. Alle Jet den, die zich op straat waagden, werden| afgeranseld- De fascisten drongen wonin. gen en winkels binnen, mishandelden, de bewoners en vernielden den inventaris. Dat dit pas zoot laat bekend wordt, is volgens het blad het gevolg van het feit dat de politie, die lijdelijk toezag, verboden had van deze gebeurteniissén' molding te m'aken. Korte berichten. Tweehonderd leden van het Ameri kaan scha legioen zijb! te Genua aangeko men. Zij werden door de oud-strijlders ont vangen, de burgerlijke en! militaire fas cistische autoriteiten en den! confeul' de,r Vereenigde Staten. Na een bezoek aan de haven en de monhmtenten, hebben zij deel. genomen aan eten' receptie te hunner eere door het gemeentebestuur. Berichten uit de nederzettingen aan de Murray-rivier in Zuid-Australië behel zen, dat 70 tot 75 pot- van den oogst van sultana-rozijneti door vorst is ver nield en ook da krenten zwaar geleden! hebben. Uit Schaffhausen wordt gemeld: Ten gevolge van den hoogen! waterstand is de aa!n dein Rijn gelagen stadswijk over stroomd. Fransohe kranten laten zich uit Kowno en Berlijn berichten, dat op alanraden vain den Russischen consulgenaraal te Diantzig, deze stad door da Riussische regeering en het bestuur der derde internationale gekozen is als uitgangspunt voor de com munistische propaganda in Polen. 0'mi in den pas te blijven, zou da sovjet-unie! besloten hebben een groot deel van den Russischen uitvoer oyer Dantzig ta lei den en buitendien voor een millioen roe. bel bestellingen bij de Dantzigsche werven geplaatst 'hebben. De Fransche communistische Ka' merleden Duclos en Marty zijn onderschei denlijk tot dertig en tien jaar gevangenis straf veroordeeld. Te Toulon heeft een hevige ont ploffing in het marine-arsenaal plaats gehad. Drie arbeiders zijn gedood. Een machine, die ettelijke honderden K. G. woog, werd door de kracht der ontplof fing opgetild en door het dak eenige hon derden meters .ver geslingerd. De trammannen te Berlijn hébben met twee derden meerderheid- voor het neerleggen van het werk- ge- Pr ij s der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting begin van de achttiende eeuw tot op de» dag van heden werden gezongen vindt men op deze niet-alledaagsche tentoon stelling terug. stemd. De staking schijnt onvermijdelijk. Volgens berichten uit Moskou loopen de inschrijvingen op; de binnenlandsche lee- 'ning zeer slecht. De hoeren weigeren in te schrijven. De directeur van. da staats bank zal probeeren een gedeelte der lee ning op de buitenlandsche markt te plaat sen. De Spaansche koning zal, vergezeld door Primo de Rivera op 4 October n U a r Marokko vertrekken. Te Hamburg is dezer dagen een ten toonstelling van „draaiorgel-liede ren" geopend, georganiseerd door den „Verein geborener Hamburger". Alle straatliederen, die in deze stad sinds het Ben Hesed bleef een oogenblik staan en het scheen hem toe dat hij het geluid van scherpe zweepslagen en steunen binnen in de synagoge kon hooren. De menigte hoor de het ook en zij riepen en knarsetandden van woede. „Breng de godslasteraars naar buiten!" riep er een. t „Steenig hen!" schreeuwde een ander. „Wat gebeurt er in de synagoge?" vroeg Ben Hesed aan een man, die naast hem stond. De man zag- zijn ondervrager met onver schilligen blik aan. „Ze geeselen twee Na- zareners," antwoordde hij. „Ge behoeft niet te beproeven naar binnen te gaan, vriend," voegde hij er bij. „Men moet er'' vroeg hij zijn, om een goed plaa sje te ver overen, om die vermakelijkheid aan te zien. Breng de godslasteraars naar buiten en steenig hen," gilde hij, zijn hand aan zijn mond brengende. „Ha, zij brengen ze naar buiten; dan kunnen wij ze toch zien!" En hij drong vooruit door de menigte naar de trappen van de synagoge. „Wat beteekent dit oproer?" zeide Ben Hesed weer; en ditmaal richtte 'hij zijn vraag tot een man, die het kleed van een timmerman droeg, en die met een ondoor grondelijke uitdrukking op zijn gelaat het tooneel gade sloeg. De man wendde zich om op het geluid der stem en zag hem wantrouwend aan De Koningin naar Het Loo. De Koninklijke Familie zal zich Dins- dag a!.s. per auto van Den Haag naar Het Loo begeven om daar eenigen tijd te verblijven. Bevordering Zondagsrust. De Nederlandsche Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust heeft te Utrecht haar jaariijksche vergadering gehouden. De voorzitter, jhr mr G. C. von Wai ter, uit Den Haag, wees er in zijn op ei ningswoord op, dat het ledental in da afdeelingen dalende is, doch dat de Zon dagsrust zélf zich meer en meer in ons volksleven inwerkt. Het oogenblik is dua nog niet.gekomen om terug te treden. De vergadering betuigde haar instem!- ming met een vo-orstel van de afdeelinjg Utrecht om na te gaan wat gedaan kan worden om het houden van betoogingen, des Zondags te voorkomen. Jhr mr G. C. von Weiier werd als lid van het hoofdbestuur herkomen; in de open plaats, ontstaan door de aftreding van Ds Drijber, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. J. Sterkenburg te Rotterdam. Gezegelde briefomslagen. Door belanghebbenden is meermals» verzocht om op de postkantoren weden gezegelde briefomslagen en postkanen ver krijgbaar te stellen. Maatregelen zijn thans getroffen voor, den wederaanmaak van dergelijke post bladen en briefomslagen, welke voorzien zullen worden van een zegelafdruk va» 71/2 cent. Nader zal worden bekend gemaakt wan neer de omslagen en postbladen op de postkantoren verkrijgbaar zullen zijn. Een O' n w i 11 i g e w e th ouder. Te Nieuwenhoorn was niet de soe.- demOiCraat die de fractie daarvoor ge- candideerd had, maar de heer Hennik door de burgerlijke raadsleden tot wethouder gekozen. Hij; weigerde, aldus het Volk, toen dg afdeeling daarop aandrong, de functie,' die hij: reeds aangenomen had; neer te leggen, waarop da afdeeling heroi met .33 tegen 1 stem als; lid der partij royeerde en hem verzocht den raadszetel ter beschikking te stellen. Vliegtuigen voor de Oost. Dinsdagmiddag kwam op het vliegkamp de Mok nabij; Helder de eerste Dornier Walvliegboot aan, bestemd voor den lucht vaartdienst in Nederlandsch-Indië. Hiervan worden er 18 gebouwd in de vliegtuigfal- hriek Aviolanda te Papendrecht. Deze fa briek, een zusteronderneming van de Mai- chinefabriek, bouwt de Wal-toestellen in lioensie van de Dornier-Metallbautenwerkei te Friedrichshaven. Het toestel is uitgerust met. 2 Lorraine Dietrichmotoren van 500 P.K., elk een 4-bladige schroef drijvende. Het vertrok van Papendrecht over de rivie ren tot Arnhem en daarna via Kampen over de Zuiderzee naar Amsterdam. Boven bet Noordzeekanaal werden snelheidsproe ven genomen, waarbij een snelheid van ca. 200 K.M. per uur behaald werd. Daarna! werd1 teruggevlogen over het Noordzee kanaal en langs de Zuiderzeekust via Enk huizen naar de Mok. „Vanwaar komt ge, dat ge dit vraagt?" zeide hij op ijzigen toon. Daarop vervolg de hij„Zij geeselen slechts eenigen der volgelingen van den Nazarener. Het ia wettig." „Wettig!" riep Ben Hesed uit, „wie durft zulk een schanddaad wettig noemen? Maak plaats, opdat ik mij beter van het geval op de hoogte kan stellen." Doch de timmerman legde waarschu wend de hand op zijn arm. „Stil man," fluisterde hij, „indien ge waarlijk een vriend van den Nazarener zijt, 'houd u dan bedaard; anders zult ge u weldra op een plaats bevinden, waar gij evenmin uzelf als hen, die gelooven, van nut kunt zijn. Zijn laatste woorden gingen verloren in den woesten kreet, waarmee de menigte de verschijning begroette van een afdee ling tempelpolitie, met getrokken zwaar den gewapend. Deze daalden met vlugge schreden de trappen van de synagoge af de menigte ging uiteen om hen door te laten half sleepende, half dragende de magere gestalten van twee mannen, wier bebloede kleederen en verwrongen gelaats trekken aantoonden, wat zij binnen onder gaan hadden. Hen volgde de kring der vergaderde mannen, druk pratende en ge baren makende. LI Li ih j j rfi i f i! 1 j (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1