DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Pit te Pers. Dit de Provincie. Zoeklichtjes. Oe kinderen ran Sen Hesed. FEUILLETON. VAN WOENSDAG 28 SEPT. 1927. No. 305. Onze handelspolitiek. De „Nederlander" geeft een beschou wing over bet standpunt van Je Regee ring ten opzichte van de handelspolitiek. Na er op gewezen te hebben, dat Mi nister De Geer niet den pro-t.ectionisti- schen weg wenscht op te gaan, vervolgt het blad: „Het minst bedenkelijk redmiddel achtte hij een minimum en maximum tarief, dat beperkt bleef tot hier to lande niet geproduceerde artikelen, omdat dan deze methode om het buitenland in de goede richting te stuwen niet kon vermengd worden met een drang naar protectie van eigen industrie. Op die lijn wordt nu, blij kens de troonrede en dei latere toelichting daarvan door minister de Geer, doorgeu gaan. Hij hoopt door positieve faciliteiten een en ander van een vreemd land ten onzen gunste gedaan te krijgen. Door contra-prestaties onzerzijds zal hij de wel willendheid van buitenlanders zoeken te bekomen. Doel is daarbij niet, de binnen- laindscihe markt voor onze industrie te reserveeren, maar den weg naar de vreem de markt open te houden voor onze export industrie, d.i. het vrije ruilverkeer te be vorderen. Wij kunnen niet anders zien of de mi nister neemt hier een beleidvol en goed standpunt jn. Bij een oeconomisclie ziekte als deze zijn gewoonlijk vele doctoren met aller lei geneesmiddelen hij; de hand, vooral doctoren, die zoo belust zijn op eene spoedige genezing der wondei, dat zij ver geten, dat hun geneesmiddel wel eens liet geheele lichaam kan bederven, zoodat het. laatste veel erger is dan het eerste. Hoe voorzichtig men in deze materie moet zijn, bleek dezer dagen weer uit het pas verschellen, met rijk materiaal voorziene, boek van den heer J. E. Vleeschhouwer, uitgegeven door de Ned. Veireeniging voor Vrijhandel, waarvan zelfs op het oeco- nomische urgentie-congres der algemeen© R.K. Werkigeversvereeiniging Dr Korten- horst getuigde, dat het een nieuwe en hoogst interessante studie van het vraag stuk bevatte waarvan de opbouwende cri- tiek de protectionisten niet mocht ontgaan. Wij zouden dus niet gaarne op ons de verantwoordelijkheid nemen dein minister te raden een anderen weg in te slaan. Het komt ons veeleer voor, dat hij: zich ook hier een man toont, die weet hoe tegenover het fijne, samengestelde rader werk van maatschappij en staat groote omzichtigheid past. In zooverre steunen wij liem van harte. Maar wanneer wij er anderzijds op letten hoeveel voorbereidend werk de samens telling van zulk een minimum- en maximumtarief zal kosten; hoe twijfel achtig liet resultaat daarvan zal zijn, als het eenmaal gereed is en gehanteerd wordt; hoe beperkt de werking er „van wezen zal, daar het slechts voor een zeeu: klein jiantal artikelen, niet hier te lande geproduceerd, zal gelden £n middelerwijl voor oogen zien, dat een enkele tak van industrie, bij den tegen- wioordigen stand van zaken, dreigt ten gronde te gaan, dan rijst de vraag of- de rigigeering geen termen vindt, om, in den geest v,an het bekende schoenen- wetje, bij wijze van uitzondering, 'hier of daar de behulpzame hand te bieden. Op het dogma van den vrijhandel toch staren wij ons niet blind als degenen, die ook tegen genoemd wetje hemel en aarde bewogen, terwijl het resultaat alge meen 'bevredigend wasOf wellicht kan ook meer gedaan worden in den geest, als waarin de minister van Ar beid, Handel en Nijverheid werkzaam is, waar hij op- zijn begrooting f4000 aan vraagt, om, mee>r dan tot dusverre mo gelijk was, zijn aandacht te vrijden aan de belangen der noodlijdende 'klompen industrie. Dit bedrag toch zal in de eer ste plaats worden aangewend voor een meen- intensieve voorlichting der klompen- makers, terwijl het voorts de bedoeling is zoo noodig geldelijken steun te ver- leeraen aan pogingen om het Nederland- sche artikel, dat in sommige streken des lands thans nagenoeg geheel door het goedkoopere buitenlandsche is verdron gen, weder de bekendheid te geven, welke het op grond van Sijn betere kwaliteit verdient. V,an invoerrechten ten aanzien van dit artikel wil de minister blijkens zijn antwoord, vroeger op vragen van dein heer Fleskens gegeven, niet weten maar langs genoemden weg wil hij onze klompenindustrie helpen. Op den weg, die hier wordt bewan deld, kan oi, naar mate de omstandig heden het. eischen, behoedzaam worden voortgegaan. Voorzichtigheid echter is hier dubbel geboden, omdat een klein land zoo gemakkelijk door represaille maatregelen van grooterc staten pijnlijk getroffen wordt. Lijkverbranding. Wij lozen in „Die Heraut": „Ook Moskou is thans een crematorium rijk geworden, waar de lijken verbrand- zuilen worden- Nieits nieuws, zal men zeggen, wamt in bijna alle staten van "Europa! vindt ir.cn tegenwoordig zulke crematoria! enl Rusland volgt alleen dat voorbeeld na- Volkomen juist; in zooverre zouden we aan dit bericht dan ook geen! de minste bc-iteekenis hechten, indien de commissaris der Sovjet-unie, die de plechtige opening opening van 't crematorium leidde, daarbij niet een rede had gehouden1, walarin hij openlijk verklaarde, dat dit crematorium tegen de Christelijke religie, en het volk verrezen was als een nieuw protest tegen werd opgewekt hun doioden te laten vei), branden als een! manifestatie, dat mien met het Christelijk opstandingsgelaof had gej. broken. iMe'n hoiort ook in onze kringen wel eens de bewering, dat begraven of ver branden met het Christelijk geloof niets uitstaande heeft en daarom ieder liierinl vrij moet worde ngelatem naar eigen over- tuiging te handelen-. De rede van den sov, jet-corn'miissaris toont wel aan; hoe men in ongeloovige kringen1 hierover geheel anders denkt. Het crematorium' een pu- bliek protest tegein de Christelijke religie met haar opstandingsgeloiof. In R|Us.la,njd| zagt men alleen mieer open ar ronduit! wat achter deze lijkenverbranding schuilt." Do Zomertijd. Wij herinneren eraan, dat" in den nacht van Zaterdag opi Zondag a.s., te 3 uur, de zomertijd hier te lande zal eindigen. De rijbewijzen. Vanwege het Provinciaal Be-slum schrijft men ons: In de afgeloopen week zijn bij den Commissaris der Koningin een vrij groot aantal aanvragen ingekomen om uitrei- Icing van een rijbewijs naar de nieuwe voorschriften. Daartegen moest bezwaar gemaakt worden. Afgezien van wettelijke bedenkingen, reeds daarom ,wijl de ver wisseling van de oude rijbewijzen tegen npeuwe, wil zij binnen den gestelden ter mijn geschieden, naar een vast systeem, tevoren opgemaakt, moet plaats hebben; daarvan kan niet worden afgeweken, vooir- al juist in het belang van hen, die houders van rijbewijzen zijn en de omwisseling, verlangen. Wat deze belanghebbenden moeten doen en op welk tij-dstip zij dat moje'ten doen, zal tijdig en duidelijk worden .aangegeven in de pers en door bemiddeling der openbare besturen. Er lean nu nog slechts dit van gezegd wor den, dat de verwisseling zal geschieden1 in de volgorde, waarin de vroegere rij bewijzen zijn uitgereikt; in de eerste da gen van November EjS. komen dus aan de beurt zij; dia in' de eerste jaren der oude wet ,b.v. 1906 ,1907, 1908, 1909, misschien meer, misschien minder, dat hangt van de hoeveelheid der gegadig den af, een rijbewijs ontvingendan de volgende jaren; het laatst, dus tegen het] tegen het einde der periode v.an 8 maan den, zij- die in 1924 en 1925 (tof 1 Nov.;) rijbewijzen ontvingen; na 1 Juli 1928 suc cessievelijk zij, .die na 1 November 1925 in het bezit van een rijbewijs kwamen, later wordt dit alles nauwkeuriger mede gedeeld. M,en zende dus nu geene aan vragen in; dit houdt de werkzaamhe den ter Griffie noodeloos op en noodzaakt tot correspondentie, die vermeden moet en kan worden. Bovendien loopt het dan spaak met de geneeskundige verklaringen, die immers jnoeten zijn afgegeven naar aanleiding van een onderzoek, dat niet vroeger dan 14 dagen vóór de aanvrage mag hebben plaats gehad; de aanvragen immers, -die nu komen, kunnen op de ni,euwe wet niet steunener i s nog geen nieuwe wet. Zij, die in de .eerste week van Novem ber 1927 hun nieuwe rijbewijs willen ont vangen, moeten dus eene geneeskundige verklaring bij- hun aanvrage overleggen, die .moet zijn afgegeven in de laatste week van October 1927, niet eerder; die voor de tweede week van November in aanmerking komen, voegen bij hun aan vrage een geneeskundige verklaring, niet oudier dan een der dagen van begin No vember, enz. Het is niet noodig, zelfs ongewenscht, dat de aanvragen ter Griffie eerder ont vangen worden dan in verband met de geldigheid der geneeskundige verklarin gen en het voor de behandeling vastge stelde tijdstip .aangewezen is, Laat men zorgen, dat clie aanvragen vol komen in orde zijn; er wordt dezerzijds voldoende voorlichting gegeven, zoodat het niet moeilijk kan zijn, om correcte stukken in te dienen, wanneer men zich maar even wil inspannen. Aan de ontijdig ontvangen en dus weder teruggezonden aanvragen, waarop- zoo straks gedoeld werd, ontbrak nog al zoo liet een en ander. De geneeskundige verklaring b.v. was bij geen .enkele aanvrage goed. Zij moet volg.ens artikel 22 der Motor- en Rijwiel- beschikking (te vinden in het hijvoegsel van de „Staatscourant" van 1 Septem ber j.l.) luiden: „Die ondergeteekende (naam en voor letters), arts te (woonplaats) verklaart bij een onderzoek, ingesteld op (datum), bij (naam, en voornamen van den aan vrager) te (woonplaats van den aanvra ger), geen ïichaams- of zielsgebreken te hebben waargenomen, welke dezen zou den kunnen beletten een motorrijtuig naar beboeren te besturen." Doktoren, die dit lezen, zullen Jiierop ook willen letten. De bepaling is strict, zoodat foutieve verklaringen het gevaar medebrengen, 'dat de aanvraag buiten be handeling blijft, althans eenigen tijd waar door de voordeelen, voor de houders van oude rijbewijzen in de wet neergelegd; verloren kunnen gaan. Eir zal voor cor respondentie en voor allerlei besprekin gen ter Griffie in dien tijd niet zoo heel veel gelegenheid zijn. De juist gedane aanvragen gaan voor en elke maand, ja elke week en .eiken dag moet d-c aan gewezen taaie volbracht worden, omdat steeds nieuwe rijen wachten. Vervolgens' denke men er aan, dat twee welgelijkende portretten moieten bij gevoegd worden; dat deze .den naam van den aanvrager moeten dragen aan _de achterzijde .en ongeveer 3 c.M. bij 5 c.M. groot moeten zijn, met de verklaring, dat de foto die van den aanvrager is, hem voorstelt -dus. Ook hadden sommigen verzuimd mede te doelen, welk rijbewijs verlangd werd; er zijn er 3: A, B en C; A is voop motorrijtuigen op meer dan 2 wielen, B is voor motorrijtuigen op twee wielen, C is voor motorrijtuigen op twee wielen, waarmede geen grootere snelheid kan worden bereikt dan van 30 K.M. per uur. Deze laatste rijbewijzen worden uitgereikt aan hen, die den leeftijd van 16 jaren wel hebben bereikt, maar nog niet dien van 18 jaren. Tenslotte wordt er wederom een be roep gedaan op allen, - die zij- het ook zijdelings betrokken zijn bij deze dingen, om cloor het stipt naleven der wettelijke bepalingen en goede medewer king bij de uitvoering daarvan het per soonlijk en het algemeen belang beide zooveel mogelijk te dienen. Herbenoeming Burgemees ters. Tot burgemeester van Zoutelande is benoemd de heer D. Kodde en van Groede -en Nieuwvliet de heer M. Wagtho. Uit den trein gevallen. Giste r,enavond te ruim half elf werd nabij anderen weg langs gegaan, zoodat ik u niet eerder kon achterhalen." Hij wees hem b.ovendien den waterzak aan, met een vuurrooden draad bovenaan vastge bonden. Ben Hesed stond op, nadat Simeon hem alles vejteld had, xen ging heen, de woestijn in, gedurende drie volle uren opdat hij raad zou ontvangen van den Al machtige. Toen hij terugkeerde, riep hij vier der sterkste mannen tot zich, en hij zeide tot hen: „Het is yolle maan hedennacht; maakt u dus gereed, om dadelijk naar het kamp terug te keeren. En als ge daar teruggekeerd zijt, begeeft u dan naar Pagiël en den zoon van Kish ■en zegt hun: „Mijn meester heeft u bei der tegenwoordigheid bevolen, om met u over een zaak van groot belang te spreken". Zegt niets meer dan dit tot hen beiden, yn indien zij gewillig met u mee willen gaan, dan is het goed; doch indien z.e niet met u willen gaan, dan brengt ze met geweld hier. Wij zullen blijven, tot dat ge teruggekeerd zijt." De vier mannen haastten zich om! terug tö 'gaan, en 's morgans stoniden zij reeds voor 'de tent van Paigiël en! 'riepen! zijn naam, opdat hij te voorschijn! zou "komen; want hij sliep vast en lang door heit feest vieren van den vorigeni alvond. Paigiël tra,d na een1 pooa tei voorschijn de Badhuisstraat te .Roosendaal, toen de B-trein naar Parijs dus nog maar nau welijks huiten de kom der gemeente was, door het in werking stellen van de nood rem de trein plotseling tot staan gebracht. Op het ingesteld onderzoek werd aan dien conducteur medegedeeld, dat een man uit den trein gesprongen was. Onmiddellijk was een rechercheur der gemeentepoli tie ter plaatse, die op onderzoek uitging doch „op de spoorbaan niemand aantrof. Inmiddels was zekere W., uit Middel burg, .die in den verkeerden trein was gestapt, langs de spoorbaan aan het sta tion aangekomen, waar hij mededeelde uit den trein te zijn gevallen, doordat hij bij het portier was gaan staan. De man had enkele lichamelijke ontvellingen en een voet 'Inwendig gekneusd. Aan het station werd hij verbonden, wijl hij medi sche hulp overbodig achtte. Na te Roo sendaal te hebben overnacht., is hij naar Middelburg vertrokken. De Parijs cho trein "had ongeveer 15 minuten vertraging. Door het Bestuur der Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzin nigen in Zeeland is aan de Stichting „Vrederust" te Bergen o„p Zoom tot ge neesheer benoemd J. J. Preuniger, arts te Wolfaartsdijk (Z.). Middelburg. Een konijnen beurs. D.e Konijnenfokkersvereeniging „Nut en Sport" alhier, heeft besloten te beginnen op a.s1. Zaterdag een konijnenbeurs te openen, in het lokaal der Varkensbeurs, op de Va.rkeiLsmarkt, hoek Koestraat, wél ke beurs Zaterdags van half drie tot half vijf zal geopend zijn. Slechts de leden dier vereeniging zullen dieren kun nen inzenden, maar ieder kan opi de beurs knopen. Er zullen zoowel fokmate- 'riaal als slachtdieren worden aangevoerd. D.e beurs zal staan .onder strenge controle van .een paar bestuursleden, die toezicht zullen houden, dat slechts gezonden en goede dieren worden aangevoerd. De beurs zal voorloopig vie.r achtereenvol gende. Zaterdagen worden gehouden bij wijze van proef. Slaagt 'deze dan wordt de beurs .voortgezet. Waarde. In de Maandagnamiddag ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente waren alle leden present. Die begroeting van den dienst 1928 werd vast-' gesteld in .ontvang en uitgaaf op f 32775.691/2 en werd de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1928 goedge keurd tot een bedrag van f3995.85. De begroeting van het dienstjaar 1927 werd vervolgens gewijzigd tot een bedrag van f 3644.38. Tot lid van het Burg. Armbe stuur werd wegens periodieke aftreding herbenoemd dhr M. H. J. Weststrate. Kruiningen. Gemeenteraadsver gadering van Maandag. Zooals in het no. van gisteren reeds gemeld is, hield dlir Viisscher (s.d.a.p.) een alge- m-eeme beschouwing, waarvan hij. gebruik maakte om propaganda te maken voor zijn partij, en vooral over de verkiezing van dhr Kostense tot raadslid en wethou der, woorden gebruikte en gevolgtrek kingen maakte, waardoor de Voorzitter telkens .genoodzaakt werd hem tot de orde te roepen en dreigde hem het woord te ontnemen. Het beleid van B. en W. werd door hem afgekeurd en vooral de gasfabriek en belastingheffing deden hem donkere „wolken voor Kruiningen zien. Hij eindigde met een Afrikaansch gedicht waarin de onvemietigbaarheid van het socialisme wordt bezongen. De Voorz. "gaf op korte en zakelijke wijze te kennen, dat de finantiëele toe stand van Kruiningen niet zoo donker is als dhr Visscher geschetst had. Dhr Minnaar (a.-r.) verklaarde daarna, dat dhr Kostense raadslid was geworden op uitnoodiging van 5 raadsleden, n.l. v. Hootegem en v. d. Borgt (r.-k.), Fran coijs en v. d. Berg (c.-h.) en zijn persoon. Dhr FrancoijiS meende na de verklaring van dhr Minnaar weinig te moeten zeg gen over de gewraakte verkiezing, doch meende, dat dhr Visscher aller minst het recht had zoo over de ver antwoordelijkheid tegenover de kiezers te spreken, daar hij. 2 jaar terug, gekozen zijnde door vrije kiezea-s, zich aansloot bij de S. D. A. P., zonder te bedanken als raadslid, op -welken plicht hij des tijds 'floor spr. gewezen is. Dhr Visscher diende twee motie's in: le. De raad der gemeente Kruiningen, gezien 'de verkiezing van dhr Kostense, en hoorde, wat zij ta zeggen hadden. En hij: boog heit hoofd voor de mannen, dia door Ben Hesed waren gezonden. „Be zal mijn zoon- wekken," zeide bijl, „opdat wij aan de bevelen van mijn! meester kun nen gehoorzamen. Hij! wil .onis stellig een ■opdracht gpven betreffende de kudden." „Wordt wakker!" riep hij Bön Kish in* het -oor. „Wordt wakker, om een bonzen dag te zien aanbreken, want in mijn hart is wantrouwen jegens den' man Simeon. Ge hadt het ham niet mloebeni vertellen." „Ik heb het hem verteld op uw ver zoek," riep Bein Kish uit, „en denkt ge, dat wij zoo iets konden tem uitvoer bren gen zonder hulp? Indien ge Ben Hesed vreest, weiger dan tot hem te gaan. Zeg tot do mannen dat uwi vrouw ziek is, en dat ik bij de kudden hen- Indien ze naar mij zoeken, zal ik in dei tegenover gestelde richting vluchten." Pagiël schudde somber helt hoofd. „Uw raad is slacht, zaan van een harder",, antwoordde hij. „Mijn vroiuw is reeds aan de fontein; en naar u zouden ze dade lijk .gaan zoeken. Heit zal het beste zijfn, dat wij gewillig meegaan, want, indien wij Weigeren, zullen zij kwaad vermoeddn krijgen. Het kan ook zijn, dat hij! niets .gehoord heeft an in ieder geval is Ben HeSed ©en -genadig heer." D[us tradein beiden naar buiten met veel De heer Wibaut, da vroegere wetholu, der van Amsterdam1, maakt in, een artikel in „Het Volk" enkele opmerkingen, be langrijk genoeg om ze even te herlialen;. Hij schrijft o-m.: Be Amstardamsehet Sociaal-Dein. raadsleden hebben steeds begrepen, lange jaren vootr dat zij deel namen aan het dagelijksch bestuur der gemeente, dat alle uitgaven, die ten doel hebben het economische leven der .ge meente te bevorderen, geschieden in het belang van alle m-aaltscha;p„ pel ijk e groepen. Zoowel van onder nemers als van rentetrekkers, als van ar beider^. Verder wijst liïj er rn-ef nadruk op, dat ia zeer véle gevallen het arbeidetrsbeu lang samenvalt met het algemeen belang. Nieuws is dat niet. Natuurlijk niet.' Maar waar men juist van Soc. Dem. zijde vaak een geheel andere opvatting tracht te suggereeren en lien die in hef algemeen belang optreden denk aan de dagen van Colijn! als arbeiderft vijandig voorstelt, meende ik goed te doen op deze uitspraken van Wibaut even de aandacht te vestigen'. Zij kunnen nog wel eens te pas komen. OPMERKER- zegt dezen het vertrouwen op. 2e. Nu de belastingen grooter worden heffen B. en W. een progressieve belasting in haar geheel. Dhr Minnaar (A.R.) rekent het -zich tot een eer meegewerkt te hebben aan de be noeming van dhr Kostense tot wethouder en hoopt dat de raadsleden verschoond zullen blijven om gewraakt te worden zoo als dhr Kostense, over handelingen bui ten hun schuld door familie verricht. De eerste motie wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen (de S. D. A. P.'ers). Dhr Kostense onthield zich van stemming. De tweede motie wordt verworpen met 9 tegen 2 stemmen (de S. D. A. P.'ers). Bij de punt voor punt behandelde be grooting worden aan vele punten bespre kingen gewijd. De voornaamste kunnen we alleen vermelden. Dhr Burkink (S. D. A. P.) stelt voor, den post Burgerwacht te schrappen. Hij kan als vredelievend mensch de beoefe ning van schieten om een mensch te doo- den niet steunen. Ook dhr Visscher onder steunt zulks. Dhr Francoijs zegt bijna elk jaar nog dezen post te hebben moeten ver dedigen tegen de S. D. A. P.'ers en zal daarom daar weinig meer over zeggen, doch hoopt dat thans zeker de raad vóór dezen post zal stemmen. De post bleef be houden met 7 tegen 4 stemmen (2 S. D. A. P.'ers en de 2 V.-D. v. d. Straaten en Elsman. De post marktgelden geeft dhrn Min naar en Francoijs aanleiding te zeggen te gen dien post te zijn. Dhr Burkink stelt voor om de jaarwed den der gemeentewerklieden te verboogen en wel de le met pl.m. f 60, de 2e met ruim f 100. De voorz. merkt op, dat de le aan z'n maximum is en de 2e vóór 2 jaar verhoogd is. Afzonderlijk in stemming ge bracht wordt het le verworpen met 4 te gen 7, het 2e met 5 tegen 6. Dhr Elsman stelt voor f 500 minder te begrooten op onderhoud straten; wordt verworpen met 4 tegen 7 stemmen. Kosten schoolbibliotheken wordt op voorstel vara dhr Burkink verhoogd van f35 op f100. Dhr Visscher stelt voor de jaarwedden der hoofden der bewaarscholen te ver, hoog en van f 1250 tot f 1500. Wordt ver worpen met 9 tegen 2 stemmen. (Visscher en Burkink.) terwijl met algemi. st. a;an| elke helpster der bewaarscholen bijt het be halen der hulpaeta f 100 salaris meer wordt toegezegd. Bij de post subsidiën muziekkorpsen wonscht dhr. Visscher ook behandeld te zien de pas ingekomen verzoeken der Gymnastiek vereen, en Zangvereen. om subsidie. De voorz. acht het beter deze verzoeken eerst bij B- en W- te behandelen en in een volgende vergadering alles in verband te beslissen, hetwelk wordt goedgevonden- De begrooting in haar geheel met een totaal van. f 136.571.52V2 voor inkom sten en uitgaven met een onvoorzien van fl472.09V2, wordt daarna goedgei keurd met 9 tegen 2 stemmen, die van dhrn Visscher en Burkink. vertoon van gewilligheid; en zij verge zelden de boodschappers van Ben Ilesed; in de woestijn. Op den avond van de-nzélfden dag ston den zij in tegenwoordigheid van-Bien He sed en hij sprak zonder omwegen tot hen over de kristallen flesch. „Zoodoende zoudt ge meer dan een tiental mannetni van uw bloedverwanten, gedood hebben," zeide hij, terwjjll( züjfn oogen van diepe verontwaardiging nog gloeiden- En zon der' waarschuwing of medelijden. Wat'hebt ge tot uwe verdediging te zeggen?" Hef gelaat van Pagiël werd aisehbleek, toen hij dezei woorden hoorde, en luj zou gevallen zijn, indien B|en Kish hem niet had opgehouden. „Gij zijt onrechtvaardig," riep da zoon van den herder vrijmoedig. „Praat niet van genade tot brave mannen. Ben vij and heeft u die! leugen verteld. Tweemaal hebt ge het woord van een vreemdeling, geloofd boven dat van uw naasten bloed verwant. Ge zijt onrechtvaardig." „Zwijg." „Is dit dus met waar?" zeide Ben Hesed bedaard ofschoon, zijn oog nog gloeide. „Het is niet waar," riep Ben Kish uit. „Ik zweer heit bij...." (Wordt vervolgd.) Naar het Enigelsch. 65) -o- „Dal; weet ik niet" antwoordde Ben Kish. „Hij is misschien bij de kudden". „Ga hem dan halen", beval Pagiël. B-en Kish zocht overal naar den man Simeon; maar hij vond hem niet, noch hij; de kudden, noch elders in het kamp. De man zoekt brandstof bijeen" zeide hij spottend, „of misschien is hij uitgetrok ken, om een wild beest te dooden". 'Doch bij het ondergaan der zon was- Simeon niet teruggekeerd. Ook 's avonds kwam hij niet terug. „Ik hoop", zeide Ben Kish, „dat een wild beest hem verscheurd heeft." Den geheelen dag spoedde Ben Hesed met zijn heide zonen en het tiental man nen dat bedreven was met „pijl en boog, zich voort, zonder oponthoud. „Want", zieide Ben Hesed, „ik had dit reeds vele dagen te voren moeten doen; ik alleen ben niet voldoende voor het werk. Tegen den avond werden de tenten op geslagen, zoodat zij konden rusten en zich verfrisschen. Terwijl de dienaren brandstof voor de vuren verzamelden, zag .een van hen een man naar hen „toesnel len, en hij trad naar binnen en Zeide tot Bien Hesed: „Zie, ik heb de verschijning van ©en man gezien. Hoe kan het zijn, daar wij reeds een dagreis in de woestijn] gemaakt hebben?" Terwijl hij dit zeide, was de man reeds het kamp genaderd, en viel op zijn aan gezicht voor Ben Hesed neer. „Het is Simeon", zeide Ben Hesed. „Doe hem .opstaan en geef hem water, opdat hij Spreken kan. Hij is misschien de brenger v,an slechte tijdingen." Dus hielpen zij hem op en gaven hem water doch hij wilde niet drinken, voordat hij gezien had, uit -.volken zak het water genomen was; daarop dronk hij met lange teugen. „Wat beduidt dit?" zeide Ben Hesed. „Zijt' ge met dwaasheid geslagen of zijt ge de brenger van slechte tijding?" „Booze tijding, helaas; heer", zeide Si meon, -diep voor zijn meester buigende. En hij vertelde Ben Hesed alles, wat de zoon van Kish hem gezegd had, -.ook dat hij hem de kristallen flesch 's avonds in de woestijn getoond had. „De waterzak waarin het vergif gegoten is, is gemerkt", zeide hij; „ik ben Stil heengegaan in de woestijn,om u te ontmoeten, als gij zoudt uittrekken, doch ge zijt toevallig een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 5