41e Jaargang No. 304 Dinsdag 27 September 1927 De kinderen van Ben Hesed. Binnenland Buitenland. NI VA TANDPASTA FEUILLETON. VOORKOMT TANDBEDERF Birecfeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—* Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Nu is de zaak beslist! Er gaat de laatste jaren een sterke roep door deze lage landen om een meer actieve handelspolitiek. Mannen van de theorie en de prac- tijk, geleerden en groot-fabrikanten; man nen van allerlei stand en richting zijn het er over eens, dat een meer actieve handelspolitiek en een breken met het Jijdelijkheidsdogma op dit gebied voor de welvaaVt van ons land beslist noodzake lijk is. 1 i En hl is over „de duistere zinsnede" in de jongste troonrede nog niet het volle Jicht opgegaan,, er is, na de toelichting door Minister De Geer gegeven, reden om te veronderstellen, dat ook de Regeering tot dezelfde conclusie is gekomen. En toch, het ziet er niet naar uit, dat er in deze richting iets gedaan zal worden. De „N. R. Crt.", het bekende liberale «orgaan, dat als spreektrompet van het „denkend deel der natie" fungeert, heeft n. 1. gesproken On aan alle verwachtingen met één slag den bodem ingeslagen. Na al de nadoelen en gevaren die dit blad van een meer actieve handelspoli tiek ducht te1 hebben uitgestald, gaat het hldus voort: int zijn doodnuchtere waarheden, die •eigenlijk iedereen, die wat doordenkt, wol weet, onverschillig of hij van geloof katholiek of gereformeerd, dan wel dat hij liberaal is, mits hij slechts op eco nomisch gebied wat onderlegd is en tevens bereid is, de ontwikkeling van ons economisch organisme in zijn ge heel te overzien. Hiermee is heel het vraagstuk van de handelspolitiek van de baan geschoven. Wat velen meenden dat een belangrijke vraag was, een zeer gewichtige kwestie, is hoele.ma'al geen vraagstuk. Inimers, wie „doordenkt" en ,,,een beetje onderlegd" is, weet wel beter. De vooraanstaande 'mannen op elk ge bied,. die tot nu toe voor een meer actieve handelspolitiek het pleit voerden, .zijn nu publiek op de kaak gesteld. Ze zijn niet op de hoogte, ze zijn op -economisch gebied niet onderlegd en bo vendien: zij hebben niet doorgedacht. Gelukkig dat onder de vele bladen in ons land, ook dit orgaan van „liet denkend deel der natie" nog een bescheiden plaatsje inneemt. Als nu de mannen die te dom zijn «of wat dan ook om door te denken; zich maar laten gezeggen! Maar dat zal wel meevallen, want wie wordt er nu gaarne als iemand die niet doordenkt en die nog niet wat onderlegd is, te kijk gesteld! De zaak is nu afgedaan. De Vereen, voor Actieve Handelspoli tiek kan nu hare actie wel staken. En de Rfegeering die aanvankelijk bereid bleek een stap in deze richting te doen, zal verstandig doen, zoo spoedig mogelijk op hare schreden terug te koeren. Of zou 't misschien ook zóó kunnen' zijn dat iedereen die wat doordenkt onmid dellijk als een doodnuchtere waarheid aan voelt, dat we hier weer eens een staaltje hebben van de echte oud-liberale ver watenheid Arm Rusland! Er zijn onder het Czaristische bewind in Rusland ongetwijfeld gruwelijke onge rechtigheden gepleegd. Maar de droeve tooneelen die zich in «en om de Siberische mijnen afspeelden: zinken' toch in fiet niet, bij wat thans, nu Naar het Engelsch. ■64) o— En hij trok een dun kristallen flesch te voorschijn, waarin een 'kleurloos vocht zich bevond. „I'k behoef slechts den inhoud van'het fleschje in het water te gieten," fluisterde hij, zich voorover buigende, ter wijl -hij zijn hand op den schouder van zijn metgezel legde, „en zij, die er van drinken, zullen in slaap vallen en vast en lang sla pen." „Wat bedoelt ge daarmee?" riep de an der uit, zich in de duisternis terugtrek kende. „Zij zullen niet meer ontwaken, die er van drinken, niet voor oorlog voeren, noch voor den vrede; de woestijn zal hen behou den, die de wet met voeten hebben getre den." HOOFDSTUK XXXI. Een vuurroode draad. „Al deze dingen, waarvan gij tot ons gespróken hebt, zijn goed heer; wan de de „dageraad der volksbevrijding" is aan gebroken, onder het Communistische re gime mogelijk is. Vrijheid zou er zijn en gelijkheid on broederschap in Rusland. Een heerlijke tijd van geluk en voorspoed zou aanbreken als maar eenmaal het kapitalisme was vernietigd. En aan het kapitalistische stelsel is een einde gemaakt. De Socialistische ideeën hebben geze gevierd, over heel de linie. Maar helaas, van de heerlijke vruchten waarvan men droomde en waarop men met stelligheid hoopte, omdat men in het Evangelie van Marx geloofde, is zelfs het eerste begin nog niet te zien. Men heeft zich vrijgemaakt van de goddelijke wetten en is daardoor gebonden in handen van zonde en ongerechtigheid als men vroeger nooit gekend heeft. Het gezinsleven is in den grond verwoest en de ellende die daaruit voort vloeide is met geen pen te beschrijven. De vrouwen, die vrijgemaakt moes ten worden, zijn ten prooi gevallen aan de niet meer door goddelijke en me-nsche- lijke wetten ingetoomde hartstochten. En voor de kinderen is de toestalnd zoo mogelijk nog erger. Niet te beschrijven is de ontz-ettende ellende van duizenden; kin-deren die de beschutting van 't gezin moeten missen en die als dieren, maar dan veel ellendiger dan dieren omdat het toch redelijke en zedelijke wezens zijn opgroeien. Op maatschappelijk gebied is 't niet an ders. De werkloosheid is grooter dan in welk land dan ook. De arbeidslo-o-nen zijn laag. En de prijzen der levensmiddelen zoo hoog, dat ze in vele gevallen niet te be talen zijn. En daarbij komt dan nog, dat er van maatschappelijke vrijheid in hef .commu nistische dwangsysteem geen sprake is. Dezer dagen bracht de „Telegraaf" een kort maar veelzeggend bericht. In Moskou werden negen fabrieksarbei ders doodgeschoten omdat ze gestaakt had den uit protest tegen een te la'ngdurigen werkdag- Toen misdadigers als Sacco en Vanzetti terecht gesteld1 werden, werd er door alle revolutionaire partijen een geweldige actie ontwikkeld om daartegen te protesteeren. Maar van de gewelddaden in Rusland zwijgt men. Sterker nog, zonder ophouden wordt er gewerkt om de revolutionaire beginselen, waarvan de Communistische gruwelen de wran-ge vruchten zijn, ook in o n s land; ook in Zeeland te verbreiden. Stelselmatig wordt er gewerkt, om ook in Zeeland, de harten te revolutioneerm. Laten we over die revolutionaire pro paganda, ook als ze in meer gematigden vorm tot ons komt, niet licht denken. Zij wat in Rusland gebeurde en nog dagelijks gebeurt ons tot een waarschu wend voorbeeld. Aan de vruchten kent men den boom! Groote razzia in Noord-Berlijn. Noord-Berlijn heeft sedert eenigen tijd 's avonds en 's nachts veel te lijden vam in braken, aanrandingen, steekpartijen, en dergelijke rustverstorende voorvallen. Om de daders van al deze feiten in handen te krijgen, heeft de politie in de afgeloopen week, 's avonds na het sluitingsuur der ca- fé's -en nachtlokalen een inval in deze ge- waarheid ben ik wel overtuigd -door uw wijsheid, waarmee gij de profetieën ver klaart, die geschreven zijn door de handen van heilige en rechtvaardige mannen in de Schrift," en Pagiël hoog diep met plechtig voorkomen voor Ben Hesed neer. Ben Hesed legde de perkamentrol, waar uit hij gelezen had, naast zich, en een lief lijke glimlach verspreidde zich over zijn gelaat. „Mijn hart is verheugd, zoon van mijn zuster", zeide hij vriendelijk, „omdat ge deze wonderbaarlijke dingen gelooft. Het zal u goed gaan in deze tegenwoor dige wereld en in de wereld hiernamaals, zooals onze Heere verklaard heeft: „Zalig zijn zij, die niet zullen gezien 'hebben en nochtans zullen geloofd hebben." Ik wenschte wel, dat een ieder uit ons mid den het licht zal vinden." „In den mond van twee of drie getui gen zal alle woord bestaan," zooals ge schreven staat, heer. „Indien slechts één van deze heilige mannen, die met den Na- zarener hebben geleefd gedurende Zijn le ven, in de woestijn wilde komen en predi ken van Hem, die voor ons werd gekrui sigd, dan zou geen enkele meer in ons midden zijn die niet gelooft." „Ik heb daar menigmaal reeds over ge dacht," zeide Ben Hesed, de wenkbrauwen fronsende. „Ik behoorde dit.stellig te be legenheden gedaan. Met verschillende au to's begaven zich een groot aantal agenten naar de beruchtste wijken en traden tal van kroegen binnen, terwijl de straat werd afgezet. Een groot aantal personen werd gearresteerd en het staat vast, dat de poli tie een goede vangst heeft gedaan. Vloedgolf en Tyfoon. De bladen melden, dat te Jungkon-g, op 150 Engelsche mijlen ten Z.W. van Hong kong, een vloedgolf en een tyfoon hebben gewoed. Er zijn 5000 personen omgeko men en 20.000 woningen en een honderd tal jonken vernield. De onrust in Griekenland. Uit Athene wordt gemeld, dat een nieu we opstand in het Grieksche leger voorbe reid werd, in verhand waarmede 40 onder officieren en soldaten te Athene gearres teerd zijn. Er waren reeds oproepen aan de bevolking gedrukt, die door vliegers te Athene en tegelijk te Saloniki verspreid zouden worden. Ook enkele postbeambten, die als aanhangers van Pangalos bekend stonden, zijn gearresteerd. De garnizoenen te Athene en te Saloniki zijn in verband met deze gebeurtenissen in de kazernes ge consigneerd. Van de gearresteerden zullen er verscheidene naar de eilanden in de Egeïsche zee worden overgebracht. Uit China. v Gemeld wordt, dat de nationalisten te" Nanking binnenkort een nieuwe poging zullen doen Shanghai te bezetten. Een nieuw offensief van de Noordelijke troe pen onder generaal Sun Tsjoeang Feng, die zijn strijdmachten thans concentreert, wordt aangekondigd. Treinoverva! in Mexico. Volgens berichten in de Mexicaansche bladen is in de afgeloopen week in Mexico opnieuw een trein aangevallen en wel door een-bende van ruim 100 personen. Er ont stond een gevecht tusschen de Mexicaan sche soldaten, die den trein begeleidden en de aanvallers. Van deze l.aatsten werden er 13 gedood, terwijl de soldaten 10 gewon den hadden. Hei nieuwe Volkenbondspaleis. De plenum-vergadering van den Volken hond hield zich bezig met den bouw van het volkenbondspaleis. De credieten zijn op ongeveer 19 Vi milioen francs vastgesteld. De bouw, waarmede in het voorjaar 1928 een begin zal worden gemaakt, zal drie jaar vorderen. Een comité uit vijf leden, waarvan de Japansche gedelegeerde Adat- ei voorzitter is, zal beslissen over alle met den bouw van het paleis samenhangende vraagstukken en volmacht bezitten om een geschikt bouwontwerp uit te kiezen. De overstroomingen in Italië, Zwitserland en Oostenrijk. De overstroomingan in het Zuiden van Tirol en in het Noorden van Italië nee men^stee'ds grooteren omvang aan- De Adda is buiten haar oe'vers getref. den, waardoor veel schade aangericht' is- Dis provinciale straatwegen en de spoorlijn bij; Castione staan gedeeltelijk onder water, zoodat het verkeer onder broken is. Verscheidene personen moeten om het leven zijn gekomen. In de Ber- gamasker Alpen zijn aardverschuivingen, voorgekomen, waarbij! driei personen het leven hebben verloren- In West-Oostenrijk zijn op verschil lende plaatsen, vooral in het Brenn'er- gebied, ernstige overstroomingen voor gekomen. In het Zill-dal richtten dei stroomende regen en wolkbreuken groote verwoest tingen aan. De Zill is een woeste stroom geworden. B|ijl den Brennerpas zijn zes —B— proeven, opdat allen, die in dit land wo nen, de goede blijde tijding mogen verne men. Ook voor mijn vijand konden de woorden van liefde en toegevendheid ge predikt worden; dan zou er steeds vrede in de woestijn zijn. Zijn wil geSchiedde op aarde, zoowel als in den hemel, geen bloedvergieten meer, geen strijd, geen haat. En waarom zouden deze dingen niet gebeuren?" en het gelaat van den spreker gloeide. „Hët is heel eenvoudig, heel ge makkelijk. Wij hebben slechts te gehoor zamen, volkomen te gehoorzamen aan de woorden van den heiligen Jezus." „Heel eenvoudig, heel gemakkelijk," pre velde Pagiël, terwijl hij met voorgewend vromen' blik zijn oogen ten hemel sloeg. „Het zal spoedig kunnen gebeuren; dan zal de leeuw nederliggen naast het lam, zooals geschreven staat." „Ik wil het doen," riep Ben Hesed uit, „en ik zal zonder uitstel op weg gaan. Eenigen van hen kunnen wel gemist wor den; is het dan niet een van de apostelen, dan de jonge man, Stephanus, een zeer ge leerde en wijze man. Ik wil dan ook de twee Egyptische kinderen meebrengen, die nu wijs zijn geworden in het geloof. Gij zult ze nu liefhebhen, Pagiel, omdat ge de liefde voor Christus in uw hart draagt. Liefde is de vervulling van de wet." personen met het water meegesleurd; in de Zill zijn twee personen verdronken. Over de overstroomingen in Zwitser land wordt nog gemeld: Ook het gebied van Bellinzona en Chur is door de overstroomingen getroffen. Bij G'asaccia is de M' ildbach buiten de oevers getreden, zoodat het plaatsje overstroomd werd. De bewoners konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen. Te Ta- .vapasa is een groot. huis. ingestort, waar bij acht personen om het leven kwamen. De verbindingen met het Engadin zijn op verschillende plaatsen onderbroken. Op den Rati-spoorweg zijn de rails op enkele1 plaatsen weggeslagen, zoodat het verkeer moest worden gestaakt. Ook op enkele andere spoorlijnen moest het verkeer wor den stop gezet. Het telefonische en tele grafische verkeer is mede zeer gestoord. De waterstand in de Bodensee is tenge volge van den grooten watertoevoer bui tengewoon hoog. Bij Rüti wees de peil schaal een stand van 9 M. aan, terwijl de normale stand 5 a 6 M. is. In den afge loopen nacht is de waterstand echter ge- daald. In Tirol hebben vooral het Zillerdal en het Wippdal onder de overstroominglsn te lijden gehad. Telefoon- en telegraaflijnen, zijn vernield en het spoorwegverkeer moest worden stop gezet. De dectriciteits- fabriek, welke aan Innsbrück stroom le vert, wordt bedreigd. Het electriscbe tram verkeer stond gedurende geruimen tijd stil. Een ramp in Tirol. Tengevolge van een' hevige sirocco is liet gletscherwater in Tirol in abnormale hoeveelheden dalwaarts gekomen- Hier door en door den grooten Eegenval zijn de Passer en de ELsac, een zijrivier van' de Eitsch, op diverse plaatsen buiten de oevers getreden- De wegen «en de spoor baan zijn tengevolge! hiervan op verschei den plaatsen vernield- In het Eisac-dal, waar de stroom eveneens en wel tusschen MitteWald en Obrau dein' spoorweg ver nield had, wais Zondagavond een hulptreiin daarheen gedirigeerd. Voordat deze echt teT ter plaatse was .aangekomen, geralakte hij in een gat, dat daar ©enige K-M- vandaan in da baan was geslagen- De inzittenden werden in den geweldigen: stroom verzwolgen. Slechts de machinist wefd gereid. De overigen, n'.l. een inge nieur, een stationschef en 15 arbeiders kwamen evenwel oim- Het ongeluk ge beurde te: 9.30 u. Tot 10.30 hebben de boeren in den '"omtrek: nog het hulpj. geroep kunnen waarnemen. Men slaagde er nog in in een nabijgelegen baanwach tershuisje 'n vrouw en kind te redden. Een 7-jarig meisje kon mien evenwel niet meer 'bereiken. Van de .anderen ward niets gavond'óri. Telefoon- m telegraafverbindingen zijn verbroken. Hoe er te Londen gebouwd wordt. Volgens den heer Johnson, een lid van een Londenscbe makelaarsfirma1, zijn er sinds den oorlog te Londen voor hon derd millioen pond stelling nieuwe hui. zen .gezet oi nog In aanbouw. Nooit, zei de heieir Johnson tot een verslaggever van de Westminster Gazette, is er te Londen zooveel gebouwd als thans en er is nog ruimte genoeg voor verdere uit breiding. Geld is goeid belegd in gebouwen to Londen. Voor ©en instorting behoeft niet gevreesd te worden, alle gebouwen die nieuw gezet of .onderhanden zijn vol doen aan een waarlijk© en dringende behoefte. Tal van .aannemers in dei bouwvakken tel Londen hebben dan ook sinds den oorlog fortuin gemaakt en' dei industrieën „Voorzeker!" riep de andere met val- schen lach; „de vervulling van 'de wet heel goed, 'heel juist. Wij moeten allen de wet gedenken." „Wij behoeven nu slechts twee wetten na te leven, Gode zij dank!" riep Ben He sed uit. „Evenals de Gekruisigde verklaar de: „Gij zult liefhebben den Heere uwen.* God met geheel uw hart en met geheel uwe ziel en met geheel uw verstand. Dit is het eerste en het groote gebod. En het tweede, daaraan gelijk ïs: Gij zult uwen naaste liefhebben als uzelven. Aan deze twee ge boden hangt de gansche wet en de profe ten"." „Wenscht ge, dat ik bevel geef, de last dieren op te tuigen voor 'het vertrek?" op perde Pagiël, met een ongeduldigen blik naar het 'afgetrokken gelaat van Ben He sed ziende. „Voor zulk een boodschap kan niet genoeg 'haast gemaakt worden." „Ge hebt gelijk. Maak ze gereed, dade lijk. Ik zal u met mij nemen, ook mijn zoons, en tien mannen, die bedreven zijn met pijl en boog, daar wij met slecht ge zelschap in aanraking kunnen komen." „Weer u niet tegen het kwaad, zooals' de Nazarener zegt", sprak Pagiël vroom. „Zou het niet beter zijn, heer, mij achter te laten om de vrouwen en kinderen te be schermen, daar ik uw naaste bloedver- eiVpoetst 's morgens en Vavonda met 75 cU.per Vitube, 25db.p.'A tube. die bij het bouwvak betrokken zijn, be leven goalie tijden. De waarde van den1 grond en de huren zijn ook aanzienlijk gestegen. De kroon trekt uit Regentstrest thans 400-000 pond 's jaars, tegen 192000 pond in 1920- Grond die voor den oorlog een pond pei' yierkanten voet kostte, is thans 20 pond waard Korte berichte*.. Het Italiaansche centraal-instituut voor de statistiek publiceert gegevens over den loop der bevolking in het eerste half jaar 1927 in vergelijking met de jaren 1925 en 1924. Daaruit blijkt, dat ook in Italië de geboorten terugloopen. Het aan tal huwelijken is intusschen zeer groot en de sterfgevallen zijn belangrijk vermin derd. Een nieuwe aardbevin.g ia den Krim bereikte haar grootste hevigheid te Sebastopol en Yalta. Er zijn eenige ge bouwen ingestort en eenige personen ern stig gewond. Er is geen enkel bericht ontvangen van den vlieger Koennecke, die Zaterdagmorgen uit Angora was vertrok ken en den avond van dienzelfden dag te Basra verwacht werd. In geheel Beieren zijp de rivieren sinds Zondag sterk gezwollen. De zomertijd in de Vereenigde Staten is Zondag geëindigd. nwo—ta*gaaa»i nnuMff Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder is hedenochtend met den trein van 8 uur 40 uit Utrecht naar het 'buitenland vertrokken. Na een kort bezoek aan haar zuster, de vorstin van Erbach-Schönberg, reist de Koningin- Moeder vervolgens door naar Parten-Kir- chen. De nieuwe zender te Huizen. Naar „De Msb." verneemt, zal de nieu we zender te Huizen, door de Christelijke volksgroepen in ons land in gebruik te ne men, op 22 October a.s. worden geopend. De minister van Waterstaat, mr Van der Vegte, zal de openingsrede houden. Voorts zal het woord gevoerd worden door den Minister van Staat, jhr. mr Ch. Ruys de Beerenbrouck, den oud-minister dr J. Th. de Visser en mr V. H. Rutgers. De golflengte van den nieuwen zender bedraagt 1840 M., desnoods na half acht uur 1950 M., de golflengte van Scheve- ningen. Een particulier abattoir. Gistermiddag heeft te Gorinchem burge meester Kootstra officieel geopend het openbaar slachthuis, het eenige abattoir, dat tot heden in ons land het eigendom is van particulieren en dat door hen beheerd wordt. Verleden jaar heeft een vereeni- ging van slagers de modelboerderij „Fi- nekeshoeve", gelegen aan den Visschers- 'dijk, aldaar aangekocht. Onder bouwkun dig toezicht van den architect B. van der Zijpp is de voormalige boerderij, geheel volgens de wet, gemetamoTphoseerd tot een pracht-abattoir. Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid zal op want ben?" Ben Hesed zag met doordringenden blik naar het zoetsappige gelaat van Pagiël. „Ik zal u ter bewaking achterlaten," zeide hij, doch hij keek den man verscheidene malen peinzend aan. Wat Pagiël betreft, hij was verheugd, dat het oog des menschen niet in het hapt kan lézen. Hij lachte hij zichzelven, toen hij, door Ben Kish geholpen, de lastdieren optuigde en voor de proviand zorgde; want hij dacht, dat het gunstige uur voor hem. was aangebroken. En 'hij lachte nog eens, doch nu hardop, toen Ben Hesed uit trok, met zich nemende zijn beide zonen met de tien mannen, die bedreven waren met pijl en boog. Zijn vrouw hoorde hem lachen, terwijl hij in de deur van zijn tent stond, en zij vroeg hem: „Wat heeft toch het hart van mijn meester verheugd?" „Voor ieder mensch komt de tijd om zich te verheugen," antwoordde hij, „en lang genoeg ben ik bitter gestemd geweest. Maak een maal gereed, want wij zullen hedenavond feest vieren." Daarop wendde hij zich tot zijn schoonzoon. „Waar is Si meon?" vroeg hij. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1