Zaterdag 24 September 1927 S. Wiener Co. Buitenland. MANTELS, WOLLEN- en ZIJDEN COSTUMES MIDDELBURG. I'm 302 41e Jaargang EERSTE BLAD. L. Duvekot Sz., Tabak - Sigaren - Artikelen w MMÜ1M1G! A» Ca VAN DER RIESTj m Horloge's f C. JOOSSE I ÜBMtbMl BIGGELAAR'S KOFFIE //0e Gouden Jtocnri il de Piwincie. HET IDRiS A. WILKING Oit nummer bestaat uit 2 bladert. Groette ülarkf 19 - Goes ZIE ETALAGE (||j Langdurige garantie, Aanbevelend, Onze collectie is smaakvol en zeer gedistingeerd. BILLIJKE PRIJZEN. ZIE ETALAGE. die zoeken j GOES HULST Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Te!.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f 0.09 Prijs der Adverteniiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korfing Zij die zich met ingang van 1 October op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Geen verdere polemiek. De „Nieuwe Zeeuwsc-he Crt." komt nog- eens terug op wat wij schreven over het Aardenburgsche stembusdrama en zegt er niet aan gedacht te hebben „De Zeeuw" te beschuldigen dat deze het gebruik maken van unfaire middelen zou goedpraten. Wij constateeren dat met voldoening. Overigens zijn wij het met de „N. Z. Crt." eens, dat in dit stadium verdere po lemiek over de Aardenburgsche kwestie geen zin heeft. Als men, ook nadat door de tweede .stemming een vernietigend oordeel is uit gesproken over wat bij de eerste stemming gebeurde nog kan spreken over een schreeuwend onrecht, den R.-K. te Aardenburg aangedaan; als men blijft spreken van „de donkere gangen' der te genpartij enz. zonder ook maar een woord van afkeuring te hebben voor wat bij het vaststellen van den uitslag plaats vond, en zonder tegelijkertijd liet gebruiken van het verachtelijke wapen van den economi- sclien boycot ook al zijn 't dan partij- genooten die zich daaraan schuldig ma ken op de meest scherpe -wijze te ver- oordeelen, dan komt het ook ons voor dat verdere polemiek geen zin heeft. In elk geval is '.t dan beter de zaak een «ogenblik te laten rusten. Als straks de gemoederen wat meer tot kalmte zijn gekomen, dan twijfelen wij niet of de „N. Z. Crt." zal evenals haar xiartij- genootburgemeester te: Aardenburg tot de- conclusie komen dat het bij het vaststellen van den uitslag der eerste stemming niet gegaan is zooals het behoorde en dat de begrijpelijke teleurstelling bij de R.-Katho lieken, toen bleek dat zij in den nieuwen raad de minderheid zouden krijgen, toch in geen enkel opzicht rechtvaardigt het gebruik maken van den boycot om den te genstander te treffen. Dergelijke unfaire practijken behoorden door een ieder en onder alle omstandig heden te worden afgekeurd. {Baast Hotel „9e Korenbeurs". om doordringen en ver-eenigen. Dan zal het weer wonderen kunnen verrichten, en de dappere mannen, voor wie dit gedenkteeken Ti opgericht ,zullen niet lie vergeefs gestorven zijn. Dan zal met Gods hulp Duitschland weder verrijzen. Wilhelm I. R." De „Frankfurter Zeitung" merkt hierbij op: „Het is de eerste keer, dat de ge vluchte en afgedankte 'monarch den prei- Het vliegongeluk in Duiischland. De Directeur van de Deutsche Luft hansa verklaarde dat het ongeluk bij Schleisz een volkomen raadsel is. De machine is technisch uitstekend onder zocht, en sedert Mei in dienst, dus nog betrekkelijk nieuw. Ook het type machine is goed. Men uit het vermoeden, dat er sabotage in het spel is. Gemeld wordt, dat ook mecanicien Pei ler overleden is, zoodat alle zes inzit tenden van het verongelukte vliegtuig den dood hebben gevonden. Bij het ongeluk is ook Freihepr von Maltzahn, de Duitsche ambassadeur in Amerika, die gedurende 'den oorlog aan het Duitsche gezantschap in Den Haag verbonden was, om het leven gekomen. De heer von Maltzahn was sedert 12 Maart 1925 ambassadeur in Amerika. Hij bracht thans zijn vacantie in Duitschland. floór. De ex-keizer en Hindenburg. Ter gelegenheid van de Tannenberg- feesten 'heeft die Duitsche ex-keizer het volgende .telegram aan maarschalk von Hindenburg gezonden Bij gelegenheid van de inwijding van het Tannenberg-gedenkteeken gevoel ik een diepe en eindelooze dankbaarheid voor allen, die aan den geweldigen slag hebben deelgenomen. Belast met de taak om Oost-Pruisen, koste wat het kost te bevrijden, hieeft uw voortreffelijk leid-er- -schap1 en Hat van generaal Ludendorff, ondersteund door toegewijde medewerking van .uw ondergeschikten uit de school van graaf Schuffer, tezamen met onze zelfverloochenende, moedige, onvergelijke lijke troepen die schitterende overwinning behaald. Tannenberg heeft de wereld we derom getoond, waartoe Duitsche kracht onder krachtige en zelfbewuste leiding in staat is. Moge de heldengeest van Tannenberg onze verdeelde naties weder Balansen worden in huur verstrekt! Aas. APOTHEKER, Lange Kerkstraat 42. GOES. Telefoon 168. sident van de Duitsche republiek telegra feert. De president kan \etr diets aan dioen, dat de gewezen keizer hem in den ouden, bombastischen stijl toespreekt maar -de naaste omgeving van Hindenburg 'bad beter gedaan, di'. te'egram stilzwijgend ad acta leggen, inplaats van bet aan de conservatieve pers uit te leveren. Een man met meer tact dan Wilhelm von Hohenzollern zou vermeden hebben den buidigen president op deze mattier toe- te -spreken ,maar het karakterbeeld van Wilhelm staat toch wel vast. Daar het telegram aan den gene ra al - v eldinaar scha 1 k von Hindenburg geadresseerd is en de ontvanger de onvergelijkelijk hoogere waardigheid van président van bet rijk draagt, ligt in het adres, dat authentiek is, al een inbreuk op den eerbied jegens bet hoofd van het rijk, die niet te pas komt." Mobilisatie in Griekenland. Volgens een bericht uit Saloniki moet de Grieksch-e regeening het léger hebben gemobiliseerd. In Turkije maakt men zich over dezen maatregel ongerust. Een offi cieus blad te Constantinopel bevat een scherpen aanval op Griekenland, dat be schuldigd wordt den jongsten aanslag op Mustafa Khemal te hebben gesteund. Te Athene wordt echter verklaard, dat de mobilisatie slechts is gelast om even- tueele pogingen tot een staatsgreep van de aanhangers van derr vroegeren dictator Pangalos te verhinderen. Korte berichten. -■ Ook i-i be' district Bautzeri zijn thans gevallen van hersenvliesontsteking voor gekomen, waarvan een met doodelijken afloop. Dei stad Baatzen zelf is t.ot na toe van de ziekte bevrijd gebleven. Officieel wordt medegedeeld, dat te Stockholm valsche Engelsche bankbiljet ten van 50 pond in omloop zijn. Het aantal gevallen van kinderver lamming in Leipzig is in de laatste 12 uren weer met 10 gestegen en bedraagt thans 105, van welke er 73 in onder scheiden ziekenhuizen verpleegd worden. Het aantal -dooden is tot 18 gestegen. Reuter meldt uit St. Jean, op New foundland, dat zich te Harbour Grace agenten bevinden van Duitsche vliegers, die er de toebereidselen maken voor een vliegtocht -over -den Atlantischen Oceaan. Het beet, dat de datum van vertrek ireeds nabij is. Naar de Neue Freie Presse meldt, hebben de foedrijfsraden van dei Oosten- rijksche metaalbewerkers het maken van gepantserde auto's voor de Wae-nsche- po litie van de hand gewezen. De1 regeering zal nu de-ze auto's in het buitenland be stellen. Ieder oogenblik verwacht men het uitbreken van een revolution aire beweging in Spanje. Over geheel Engeland vall-esu nog lievige regens. Een van de steden, die het meest getroffen zijn, is Edinburgh, waar schuilende wijken overstroomd zijn. Op de Broeken (Duitschland) is de eerste sneeuw gevallen bij een temperatuur van 0 graden. t. Lwine is gistermiddag 6 üur op het vliegterrein te Asperen (Oostenrijk) ge land. in Goud, Zilver en Nikkel, 0 als vest- en polsmodel. 0 (Ingez, Med.) St. Adriaanstraat GOES Invallen der politie bij Indonesische studenten. Omtrent de arrestatie van Indonesischs studenten wordt aan de N- R. Ct. o.m. nog hat volgend-a gemeld: Volgens verkilling van den student Tirtouriogio zal ligt niet moeilijk zijn aan te toonen, dat -er door do Indonesia scho .studenten in ons land geen feit is gepleegd, dat in "strijid zou zijn met de- wet. Betrekkingenjgjmct Moskou zijn officie-el absoluut niet onderhouden. Uit de boeken cteT ver-ceniging Perhimpoenan Indonesia zal tc.n duidelijkste1 blijken, dat er van' oenigon financieelen steun van die zij-de ge-en sprake- is- Een ander geval, aldus onze zegslieden, is het, of er onder de leden der vefeeniging niet enkelen ge* vonden worden, die persoonlijk geld van vrienden of kennissen uit Moskou ont vangen. D-at is-h.i. he-el gewoon en hier uit kan ge-en officie-ele verbinding met Moskou geconstateerd worden. Zij- zien in het geh-eiele optreden van de justitie niets an-de-rs dan een opzetten tegen hen van -de publieke opinie. De hospita van een der 'gearresteerde studenten, vertelde dat een bij- haar in wonend student, -een dag of tien geleden bezoek kreeg van een vriend- Hoe deze heette-, wisten zij ni-et, maar zij noemden hein „den logé". Dei politie beeft den logé meegenomen- Gebleken- is, dat de logé is de heer Mas Raden Abdoel Dodjo Ahiningrad, die om allee-n h-emi bekende redenen het raadzaam achtte den- - Haag to verlaten -en bij- een zijlner vrienden te Leiden onderdak te zoeken- De vrouw vau een der gea-rresteerdert verklaarde: „Wij zijn ge-en dieven en hebben o-ns niets te verwijten wat bij: de wet strafbaar gesteld is- Het ergiste vond zij-, dat er tevens getracht wordt verband te leggen tusschen het doel, dat ook zij! najagen, n.l. het verkrijgen van vrijheid voor Indië, e-n het communisme, waarmede wij abso luut niets te maken hebben- Niet teg-en de Nedeirlandsch-ei regeering noch tegen wel- ken regeeringsvorm ook, in ons optreden gericht, doch tegen- elke overheeTSching van Indië, van welke zijde- die ook komt- Evenals Nederland zelf voor zijir vrijheid gestreden h-ceft, b-v. tegen Spanje, even. zoo zijin wij er op uit, Indië vrij te maken, niet echter langs de-n weg van bloedvergieten, maar door wettelijk toe gestane middel-en. Geld van Moskou of van wolken vreemde ook, hebben wij nooit ontvangen. Omtrent de aanleiding tot de arres taties wordt nog gemeld: Die commissie, die indertijd, nadat een! communistisch complot was ontdekt, op last van de justitie weird benoemd om1 de toen bij Indonesische studenten in be slag genomen -docum-enten- te onderzoeken en die «enigen tijd geleden haar rapport betreffende dat onderzoek bij de justitie indiende, is sindsdien in o-vorieg met de justitie, steeds v-erder gegaan met het verzamelen van gegevens betreffende de verhouding, welke er bestond tusschen sommige Indonesische studenten hier te lande en d-e communistische agitatie in Indië, zooanede betreffende het contact van die studenten met Moskou- In den laatsten tijd moeiten e-r verschil lende nieiuwe feiten ter kennis van de justitie z'ïj-n gekomen. Toen nu deze gis teren vernam, dat d-e Leidsche studen(t Sastro Amidjojo, een der verdachten, bint nen enkele dagen naar Indië zou ver trekken, achtte zij het oogenblik gekomen om in te .grijpen- Van het Hof. H. M. de Koningin zal Woensdagavond ,28 dezer te half acnt voor een officieel bezoek aan Hare Majesteit ten Koninklijken Paleize in het Noordeinde ontvangen den lieer King, president van de republiek Liberia. Na afloop der ontvangst geeft de Ko ningin een gastmaal ter eere van het hoofd der republiek. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal Woensdag a.s. des ochtends te elf uur in de afdeelingen onderzoeken het wetsontwerp tot nadere regeling van de collectieve arbeidsover eenkomst en des middags te twee uur in openbare vergadering het wetsontwerp tot naasting van den spoorweg van Enschede naar de .Nederlandsch-Plruisiscbe grens in de richting van Ahaus. Onze Handelspolitiek. Ter voorkoming .van ongegronde ver wachtingen is het Haagsche Correspon- dentiebureau gemachtigd te melden, dat het in een der bladen voorkomende be richt omtrent voornemens der regeering inzake de handelspolitiek, aan welk be richt e en officieus karakter blijkt te worden toegekend, di' ten eenenmale mist. Christel ij k e Middenstands- actie. Op uitnoodiging van het Hoofdbestuur der Vereeniiging van den Chr. Handeldrij vend en en Industriëelen Middenstand in Nederl-and, heeft Woensdag 21 September in „De Kroon", Spui, Den Haag, eene samens,preking plaats gehad tusschen ge noemd bestuur en dat der onlangs op gerichte Chr. PaLnooifs Vakcentrale. Uit de bespreking bleek de groote over eenstemming in beid-er bedoelen en stre ven. Algemeen was bet oordeel, dat een heid ian optreden gewenscht is. Eene commissie werd benoemd welke zeer binnen kort een uitgewerkt voorstel zal doen. Krachtig zal worden aangedrongen op aaneensluiting van alle Christelijke Mid denstanders in eigen Christelijke organi satie. Een 'Christen-ondernemer behoort in neutrale organisaties niet thuis. Ned- Posterijen. Bij den P.T.T„dienst is helsloten tot in stelling van e-en orgaan, dat de bedrijfslei ding rechtstreeks kan advise-eren bij het neon en van beslissingen in vraagstukken, welke «enigszins omvangrijke technisch! economische beistudieering vragen- De heer ir- S- J- J. H. van Epibden, hoofdingenieur dor telegrafie, is belast met de leiding van h-e-t bureau en in' verband daarmedei b-einöèmirl tot hoofd! ingenieur der telegrafie in algerneenen dienst- D-e waarneming van zijn tegenwoordige functie is opgedragen aan den lieer I. Hogerzeil, -directeur vau het telegraafkan toor te Den Haag. P, o s t e r ij- e n, t ei 1 e g r a a f, telefoon- Aan bet jaarverslag over 1926 betref fende den post-, telegraaf- en telefoon dienst wo-rdt het volgende ontleend: Ofschoon doo-r invoering van verschil, lende tariefsverlaging de opbrengsten van sommige diensten «enigermate werde-n ge drukt, mogen de uitkoim'sten van bet be drijf over 1926 alleszins bevredigend wor den genoemd. Naast een bedrag van rond f 6-032-000 wegens rente ad 5 p-ct. over de vastgestelde kapitalen, kan namelijk een winstsaldo van 'f 8.390-000 aan del schatkist worden tegoed gedaan, zoo-dat d-e totalo bijdrage aan d-e rijksinkomsten! f 14.422.000 bedraagt. De exploitatie- baten beliep-en rond f'79-002.000 (vorig jaar f81.491.000), waarbij in het oog, is te houden, dat in tegenstelling met 1925 geen belangrijke posten wegens toevallige baten konden worden geboekt De postdienst gaf een v oordeel ig saldo van ruim 6V2 miillioen gulden; dei telev graafdieust een nadeelig saldo van ruim 3 milli-oen, en d-a telefoondienst een vo-or, deelig saldo van ruim 5 mlillioen- Herhalingsoefeningen- Van het wapen der cavalerie komen! in 1928 de lichtingen 1921 en 1925 eiu van die der genie de lichtingen 1922 en 1925 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen- Verboden sluitzegels- Een -dame uit Amersfoort heeft bij den directeur-generaal der posterijen een pro- test ingediend wegens het vastbonden ha- reir uitgaande correspondentie gedurende z-es dag-en, zonder dat zij. daarvan kennis had gekregen. De oorzaak van dat vast houden is gelegen in' het feit, dat zij ae enveloppen van haar brieven voorzag van een sluitz-eg-el dat ini vorm en grootte gelijkt op een postzegel, terwijl volgens art- 440 W- v. S. het verspreiden en inl voorraad hebben daarvan strafbaar is. De sluitzegels zijn echter reeds op het eer ste ge-zicht te Onderscheiden van! post- zegels' omdat geien enkele -onzer postz-e. -gels dezelfde kleur heeft als deze sluit zegel- Bovendien was de kennelijke bedoeling Biaa&LAAO'S KOFFIE BOOM VOOP BOOD KWALITEIT A.V.D.BKBGELAAR 5- C2 ROOSEMDAAL niet o-m deze sluitzegels voor postzegels te doen doorgaan, daar de brieven vol doende gefrankeerd waren. Poging tot doodslag? Giste ren heeft de 44-jari-ge landbouwersknecht J. A., wonende te Wolphaarlsdijk, een poging tot doodslag gepleegd op zijn zwa ger O. aldaar, door dezen met een ijzeren staaf ee-n slag op het hoofd te geven. Verdachte di-e- met den aangevallene een' woordenwisseling had gehad, verkeerde in opgewonden toestand. O. bekwam een zware hoofdwonde en heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. De dader is het dorp ontvlucht en nader- \ban-d bleek, dat hij zich had aangemeld bij cle politie te Middelburg, alwaar hij in voorloopig arrest werd gesteld. De sergeantmajoor administrateur A. J. Versluis van het 14e R. I. wordt met ingang van 1 October a.s. bevorderd tot adjiudantonderofficier-administrateur bij het 14e R. I. met standplaats Middel- buig. Bestemd vo-or uitzending naak Ned.- Indië: D. Koster te IJzendijke als o-nd. 2e kl. openb. L, O. Goes. De heer P. A. de Ligny was de laagste inschrijver voor de levering van 60 ledikanten voor het nieuwe R.- K. Ziekenhuis. Vlissingen. Naar aanleiding van een adres van de firma erven A- W- Smits en anderen om dei politieverordening, waar de-ze het innemen van plaatse-n met autot bussen -regelt, zoo te wijzigen, dat par ticuliere auto's :ein die welke de verhuur ders in hun bedrijf gebruik-ein-, geen ver gunning van B- en W- no-odig hebben, wijt zen B. en W- van Vlissingen -er op, dat in een zaak hierop betrekking hebbende de Kantonrechter te- Middelburg den1 ver dachte' van rechtsvervolging ontsloeg en da rechtbank in hooiger beroep hem vriji- sprak- Waar daardoor duidelijk gebleken is dat personen, als bedoeld in! den aam hef geen vergunning noodiig hebben, be staat er volgens B- -en W- geen aanleiding da politieverordening te wijzigen- Gisterenavond hield d-e afd. zieken fonds van „Patrimonium':" alhier zijin 45e jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer G- van' dö Putte, die wees op de bet-eiekenis van dezen! dag, daar in dezen langen tijd veel tot zegen van de voor Manufacturen Oassees-en KinderccssfectUp Tapijten Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1