No. 30! Vrijdag 23 September 1927 41e Jaargang ImteMaM Jit liommer bestaat uit 2 biaden. EERSTE BLm. Dit de Pmiielt Nu Is het weer de tijd A. C. VAN DER REST Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorsfstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting I li II. lil' II Zij die zich met ingang van 1 October op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De duistere zinsnede. Ei is in de overigens weinig belangrijks Troonrede althans eene zinsnede, die sterk de aandacht trekt. Het is aan de Regeering gelukt dit ge deelte zóó te redigeeren, dat niemand weet, wat daarmee nu eigenlijk bedoeld kan zijn. Vandaar dat reeds gesproken is van „de duistere zinsnede". Bedoeld wordt de passus waarin om- trant de handelspolitiek het volgende word! opgemerkt: „Een aanvulling van de wetgeving wordt voorbereid teneinde onder alle omstandigheden de mogelijkheid van het afsluiten van handelsverdragen te be houden en hierdoor het vrije ruilverkeer te bevorderen." fti I .ij' J Wat heeft de Regeering hiermede willen zeggen? Wij hebben deze ietwat raadselachtige passage in verband gebracht met wat om- trent de resultaten van de economische conferentie werd opgemerkt en geconclu deerd dat het voeren van een meer ac tieve handelspolitiek niet in de bedoeling ligt. De „Nederlander" kwam tot dezelfde conclusie. Op de vraag of de Regeering voor nemens is het roer om te gooien antwoord de het Chr.-Hist. hoofdorgaan: „De Troonrede geeft op deze vraag ze ker geen bevestigend antwoord. Integen deel; herieving der welvaart en verrui ming der werkgelegenheid worden wel ver wacht van verlichting van den bestaanclen zwaren directen belastingdruk niet van verhooging Van eenige indirecte heffing; en met voldoening wordt vastgesteld, dat de richtlijnen der economische politiek van den Volkenbond „overeenkomen met die, welke door Nederland worden ge volgd." Verschillende andere bladen echter zijn van oordeel, dat hier een nieuwe koers werd ingeluid. De „Rotterdammer" meende te mogen constateeren, dat het lijdelijksstandpunt in beginsel door de Regeering is opgeheven. „De Maasbode" betoogde dat geen an dere indruk kan worden verkregen dan «lat ©en dubbel tarief in voorbereiding is en „De Tijd" kwam tot deze slotsom: „Heel duidelijk is bet niet. Doch één «ding staat vast: het liberale laat-maar- waaien-stelsel heeft afgedaan. De op eco nomiseh gebied eenzijdig ontwapende Staat der Nederlanden is wakker geworden, heeft zich de oogen uitgewreven e-n is nu op zoek naar een vooral niet te scherp! wapen om voor zijn welvaarts positie in deze verarmde wereld desnoods te vechten." Welke opvatting de juiste is zal de tijd leeren. ■Bij de komende begrootingsdebalten zal die Regeering omtrent deze kwestie onge twijfeld terdege aan den tand worden ge voeld en in de gelegenheid warden gesteld hllen. twijfel op te heffen. Van harte hopen wij, dat dan zal blij ken, dat onze opvatting niet de juiste was. Niets zal ons in dit geval liever zijn dan ongelijk te erkennen. (Nadat dit geschreven was kwam „De Maasbode" met de moedgevende mede- deehng dat, blijkens inlichtingen van de m e e s t b e v o e g d e z ij d e de raadsel achtige zinsnede geen andere beteekenis heeft, dan dat een dubbel tarief in voor bereiding is.) Nerf. Werki. Verb. „Patrimonium". In de gisteren voortgezette vergade ring van „Patrimonium'deelde de voor zitter mede, dat de heer C. Smeenk, na rijp beraad, heeft gemeend de benoe ming tot voorzitter t emoeten aannemen. (Daverend applaus.) De heer Kruithof stelde namens de af deeling Utrecht voor den heer Van Vliet tot eerevoorzitter te benoemen. (Luide toejuichingen.) De heer Smeenk (dankte de bonds vergadering voo» het in ,hem gestelde vertrouwen en wekte allen krachtig op mede te werken aan den groei van Pa trimonium. Dan richtte liij zich tot den afgetreden Voorzitter. De afdeeling Utrecht was het bondsbestuur voor, want het was ook zijn wensch, den "heer van Vliet tot eere voorzitter te benoemen. Aan zijn kalm vaderlijke leiding heeft Patrimonium zoo ontzaglijk veel te danken. Als wij broeder Van Vliet zien, denken wij ook aan onzen Talma, die aan het inzicht van Van Vliet zoo groote waarde toekende. Vóór Talma een ernstige beslissing nam was hij ge woon Van Vliet té raadplegen. Broeder van Vliet heeft niet alleen voor onze beginselen gestreden, maar ook geleden, God heeft Uw hooggeacbten voorzitter zooveel zegen geschonken. Met Uw groot gezin moogt Gij U met onverbrekelijke banden gebonden weten aan onzen hoog- geloofden Heiland, God zegene Uw levens avond en spare U nog vele jaren ook voor Patrimonium. Daarna werd de oorkonde voorgelezen. Waarbij de heer Van Vliet door de alge- meene vergadering tot eeire-voorzitter werd benoemd. Spontaan werd den heer Van Vliet de zegenbede uit Psalm 134:3 toegezongen. Diep bewogen dankte de grijze voorzit ter voor dez.e hooge onderscheiding. Daarna had ten Stadhuize, een ontvangst plaats door het gemeentebestuur, waai de Utrechtsche burgemeester in een uit voerige en geestige rede het jubileerende Verbond toesprak. De voorzitter, de heer Van Vliet, dankte voor _de schitterende ontvangst en voor de goede wenschen. In de daarna voortgezette vergadering werd goedgekeurd de resolutie van het hoofdbestuur, waarin besloten werd, ge dachtig aan wat Gods orde en der tijdep nood van Patrimonium vorderen, krach tig te streven naar en te steunen alles wat de ontwikkeling .van ons maatschap pelijk leven in gezonden, opbouwenden zin ten goede kan komen. Aangenomen werd een voorstel om pogingen in het werk te stellen ten einde te komen tot de verplichting, dat bij de werkverschaffing, ten behoeve van de werknemers rente-zegels worden geplakt en verder aan te dringen op een betere naleving der Invaliditeits- en Ouderdoms wet. De aftredende bestuursleden, de beeren Douwes en Rutten, werden herkozen; in de open plaats: in het hoofdbestuur, ont staan door de benoeming van den heer Smeenk als voorzitter, werd gekozen de heer J. W. Bossenbroek te Amsterdam Voorts kwam in behandeling het rap port in zake de beroepskeuze, van de beeren prof. dir J. Waterink, G. Baas Kzn en G. J. van der Ploeg, van welk rap port de slotsom was, dat de zaak der voorlichting bij de beroepskeuze een op lossing vraagt in positief Christelijken geest en deze den steun verdient van de Christelijke sociale natie in het alge meen en van Patrimonium in het bij zonder, doch dat Patrimonium dit ech ter alleen niet kan en voor oprichting van plaatselijke bureaux der Chr. Psycholo gische Centrale voor School en Beroep als steun daarvoor, het aangewezen li chaam is. De vergadering vareenigde zich met deze slotsom. Nadat nog enkele toespraken waren ge houden, werd de vergadering gesloten. Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft zich gistermor gen met drie vriendinnen de dames Michdin, De Brau en Roozenboom bij1 den rector-magnificus der Leidsche uni versiteit als studente laten inschrijven Daarna heeft de Prinses, begeleid door den rector-magnificus, prof. dr A. J. Wensinck, het academie-gebouw bezich tigd, Herhalingsoefeningen. Bij liet wapen der infanterie zullen in 1928 'de lichtingen 1922, 1923 en 1925 voor herhalingsoefeningen onder de wa penen worden geroepen. De Wegenbelasting en de Landbouw. Op de vragen van den heer Ebels be treffende het verkenen van vrijstelling van wegenbelasting aan coöperatieve dors'ch,- en landbouwvereenigingen voor door de leden dier vereenigingen gebruikt wor dende landbouwwerktuigen, luidt het ant woord, van den heer de Geer, Minister van Financiën, als volgt: in antwoord op de vragen kan worden medegedeeld, dat in een op .9 September j.l. verzonden aanschrijving aan de be trokken apabtenaren is bericht, dat aan bona fide .coöp. landbouw- en dor&ch- vereenigingen, welke baar landbouwwerk tuigen alléén gebruiken ten dienste van de leden der vereeniging, daargelaten "de vraag, of die vereenigingen reeds' langeren of karteren tijd bestaan, dan wel zijn opgericht eerst na het in .werking treden van de Wegenbelastingwet, een koste- looze kaart lean worden afgegeven op den voet van artikel 6-d der Wegenbe lastingwet; voorts dait in de gevallen, waarin er aan getwijfeld wordt, of de vereeniging, wel inderdaad een bona fide vereeniging is, de zaak aan het oordeel van den Minister behoort te worden on derworpen. Weer een brug naar het Buiten land? Ons bereikt het bijna ongelooflijk be richt, meldt „Het Volk", dat de Minister van Waterstaat overweegt den bouw van de 'brug over den IJssel bij Zwolle (Ka- terveer), aan een Duitsche firma op te dragen, hoewel er zeer aannemelijke, zoo wel wat het technische- als het finan- ciëele gedeelte betreft, aanbiedingen vari goed bekende Nederlandsche firma's zijn. Het blad vertrouwt, dat Minister Van der Vegte zich nog bezinnen zal alvorens het advies van zijn adviseur te volgen. Het zou eenvoudig een publiek schandaal worden, als deze brug niet in ons land werd gebouwd, besluit het blad. De noodtoestand der industrie. Naar „De Maasbode" verneemt, kun nen binnen enkele dagen voorstellen van de regeering worden verwacht tot steun en bescherming van onze industrie, in het bijzonder de keramische industrie- en de lijm- en gelatinefabrieken. Voor deze laatste zal dit o.m. bestaan in een uit voerverbod van "beenderen. Bovendien kunnen wij als ge volg van inlichtingen, van de meest bevoegde zijde thans me- dedeelen, dat de raadselaehtige passage in de Troonrede geen andere beteekenis he eft, dan dat een dubbel tarief in voorberei ding' is. „Het Centrum", dat eveneens' boven staande inlichtingen ontvangen heeft deelt nog mede, dat het dubbel tarief van in voerrechten omvat: een maximum-tarief, dat geldt tegenover alle landen, waarmee wij geen handelstractaat hebben gesloten, en een minimum-tarief voor de overige landen. Radio-telefonie met Indië. De radio-telefoonverbinding met Indië is weer een belangrijke stap verder ge komen. Het is n.l. gistermiddag om 6 uur gelukt, ook met den door den Rijks radiodienst zelf gebouwden kortegolf te- lefonie-zender te 'Kootwijk een kruisge- sprek met Bandoeng te voeren, dat zeer goed geslaagd is. Ook dit gesprek ge schiedde door middel van een gewoon abonné-toestel van den hoofdingenieur directeur van de telegrafie. Boetje in de Mesdagstraat. Dit succes is te danken aan dr Koomans, Ir Roosenstein en de hen assisteerende ambtenaren. Het toestel is in slechts drie maanden gebouwd. De Utrechtsche wethouders. Daar de verdeeling der wethouderszetels over de verschillende partijen moeilijkhe den opleverde heeft de Gemeenteraad van Utrecht besloten het aantal wethouders te rug te brengen van 5 op 4, T h. M. K e t e 1 a a r. De heer Th. M. Ketelaar is gisteren in verband met zijn 30-jarig Kamerlidmaat schap in een vergadering van de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging te Amsterdam ge huldigd. Het woord werd gevoerd door Mr A. B. Gomperz,Mr H. P. Marchant, Prof. Kra nenburg en anderen. Departement van Defensie. Nu de Eerste Kamer zich zal hebben uit te spreken over de wenscbelijkheid eener samenvoeging der departementen van oor log en van marine tot een „departement van defensie" ingevolge het 'bekende des betreffende wetsontwerp is door een aan tal vooraanstaande mannen in den lande een adres gericht pan de leden, waarin zij eerbiedig verzoeken hun goedkeuring aan bet wetsontwerp te onthouden. Circa driehonderd op verschillend ge bied uitmuntende personen hebben, door het plaatsen van hun handteekening op lijsten of verklaringen, hun instemming met dit adres betuigd. Bond tegen het vloeken. Op de vergadering van het Bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam werd be sloten om de verbleekte opschriften op de stations, haltes en stopplaatsen der Ne- derl. Spoorwegen door nieuwe te vervan gen. Aan de gemeenteraden, die nog geen maatregelen tegen het vloeken hebben ge nomen, zal bet onderstaande adres worden verzonden: In het jaar 1923 namen wij de viijheid ons tot Uwen Raad te richten met het na volgende verzoek: „Het Bestuur van den Bond tegen het In de sterrekunde onderscheidt men de sterren naar hare licht sterkte in sterren van de „eerste, tweede, derde grootte" enz. De sterren van de eerste grootte zijn het, die ons des avonds het eerst opvallen en door hare schittering tot bewonderend opzien dwingen. Wanneer wij de „ROODE-STER" hiermede in verband brengen, dan is het. omdat ook deze „ster" waarlijk van de eerste grootte genoemd mag worden. Trekken haar schitterende eigenschappen niet terstond de aan dacht? Stemt ook de ROODE-STER niet tot nadenken, tot erkenning, dat even onveranderlijk als jaar na jaar de sterren aan den hemel staan, de ROODE-STER haar eerste plaats blijft innemen onder de pijptabakken? Onovertroffen van kwaliteit, volmaakt van samenstelling ia bet wonder, dat heel Nederland STER-TABAK rookt? ROODE-STER - VAN DE EERSTE GROOTTE! N.V, oji, THEODORUS NIEMEIJER, Groningen en Rotterdam, schenden door het vloeken van Gods heili gen Naam, wiens statuten zijn goedge keurd bij Koninklijk Besluit van den 26en Februari 1918, No. 61, acht het zijn roe ping onder Uwe aandacht te brengen, dat ontheiliging van Gods Naam door vloeken en ijdel gebruik in ons volksleven zeer groot is en met alle wettige middelen dient te worden tegengegaan. Overwegende, dat de Overheid op baar terrein dit hoogst ernstig kwaad, zooveel mogelijk is, behoort te bestrijden, komt het Bestuur voornoemd tot Uw EdelAchtbaar College, met het eerbiedig verzoek regelin gen te treffen, waarbij het vloeken en ijdel gebruik van Gods heiligen Naam in woord en geschrift wordt verboden op alle terrei nen, waar de plaatselijke Overheid be voegd is baar gezag te doen gelden". Voor zoover door ons is kunnen worden nagegaan, werden regelingen als door ons gevraagd, in Uwe gemeente nog niet vast gesteld. Wij nemen de vrijheid nogmaals met grooten ernst er bij U op aan te drin gen, dat, waar de zonde van het misbrui ken van Gods heiligen Naam nog steeds ons nationale leven ontsiert en verlaagt, door U gebruik zal worden gemaakt van Uwe bevoegdheid, dit kwaad door het vaststellen van bedoelde regelingen krach tig te bestrijden. Inlichtingen over het adres worden gaarne verstrekt door het Secretariaat van den Bond, Polderweg 56, Helder. Cyaankali aan strand ge spoeld. Te Westkapelle is op het strand aangespoeld een vat, wegende ongeveer 35 K..G inhoudende een als eiernootjes saam- geperste stof. Na scheikundig onderzosk is gebleken, dat de inhoud van bedoeld! vat bestond uit een mengsel van cyaatt- kalium en cyaannatrium. Gelukkig dus maar dat dit vat met zijn zeer giftigen inhoud veilig en wel in han den van den burgemeester-strandvonder is beland. Uitslag schietwedstrijd. Door dia Vrijwillige Burgerwachten in Zee land weird' op Zaterdag 10 en, 17 Sep tember j.l. op de militaire schietbanen bij: het vliegveld te Vlissingen een pro vinciale schietwedstrijd gehouden. De uitslaig is als volgt: Korpswedstrijd 100 M. (snelvuur) max. 300 punten. Afdeeling A. Klasse A. Burgerwacht Kruiningen, le prijs 252 punten, 142 sec.; idem Ter Neuzen, 2e pr. 242 p. 142i/o sec.; idiern Goes 3e pr. 242 p. 150 sec. Klasse B. Burgerwacht Kruiningen, le pr. 251 p. I8OV2 sec.; idem Zaamslag 2e pr. 245 p. 175 sec.; idem Vrouwepolder 3e pr. 234 p. 177 sec.; idem O.- en W.-Sou- buig 4e pr. 231 ,p. 175 seo. Klasse C. Burgerwacht Vrouwepolder le pr. 248 p. 190 sec.; idem Goes 2e pr. 237 p. om Levertraan te gaan gebruiken I Er is echter héél veel verschil in kwa liteit en daardoor in Geneeskracht! De Levertraan van Ass. APOTHEKER - Lange Kerkstraat - GOES is de meeat aanbevelenswaardige 1 191 sec.; idem Wem elding e 3e pr. 230 p. 197 sec. Afdeeling B. Klasse B. Burgerwacht Nis- se le pr. 235 p. 173V2 sec.; Klasse C. Bux- giorwacht Driewegen le pr. 348 p. 219 sec. Vliegende Vendels, le pr. Burgerwacht Nisse 258 p. 167 sec.; 2e pr. idem Vlissiu- gien 252 p. 177 sec. Kringen G 11. le pr. „Kring Zuid-Beve- land" 247 p. 143 seo. Hoogste korpsschutters. Klasse A 'eC. J. van Zweeden, Goes, 57 p. 29 sec. Klasse B al. L. Koole, O- en W.-Souburgi, 53 p. 36 sec. Klasse C a. C. Polderman, Vrou- wepolder, 53 p. 35 sec. De zilveren wisselbeker is gewonnen, door de Burgerwacht Kruiningen, met 252 punten in 142 seconden. Persooeele Baan, wedstrijd 200 M. (geen tijdvuur) max. 50 punten. 1. P. Kloosterman, Nisse, 47 p.; 2. J. Rouw, Goes, 44 p.; 3. A. A. M. Goote, Vlissingen, 43 p.; 4. J. de Haas, Neuzen, 43 p.; 5. L. MeijUard, Kruiningen, 43 p. (loten); 6. C. wan de Broeke, Vlissingen, 43 p. (loten); 7. J. van Goor, Terneuzen, 43 p.; 8. M. Louwarse, Vrouwepolder, 42 p.; 9. J. J. Francois, Kruiningen, 42 p.; 10. A. M. Ruijsen, Wemeldinge, 41 p.; 11. P. M. Oostdijk, Ter Neuzen, 41 p.; 12, J. Flips©, Vrouwepolder, 41 p. (loten); 13. Ph. Meijaard, Kruiningen, 41 p. (loten); 14. G. Duindam, Kruiningen, 41 p.; 15. M. Kleinepier, Biggekerke, 40 p.; 16. P. Melis, Vrouwepolder, 40 p. (loten); 17. S. Dek ker, Kloetinge, 40 p. (loten); 18. J. Slab- bekoorn, Nisse, 40 p.; 19. C. Dekker, We meldinge, 39 p.; 20. J. C. Adriiaatise, We meldinge, 39 p. (loten); 21. M. van Stee, Goes, 39 p. (loten); 22. P. Bolle, Wemel dinge, 38 p.; 23. A. L. de Jong, Ter Neu zen, 38 p.; 24. J. Fran eke, O.- en W.-Sou- burg, 38 p. Vaste baan, wedstrijd Manga, 15 M. (miax. 100 p.) 1. J. van Goor, Ter Neuzen, 97 p.; 2. H. Poldeirmian, Vrouwepolder, 97 p.; 3. S. de Roc, Vrouwepolder, 97 p.; 4. P. Klooster man, Nissei, 93 p.; 5. J. Matthijssen', Nisse, 93 p.; 6. J. Fregeres, Vlissingen, 93 p.; 7. C. J. Bos, Nisse, 92 p.; 8. P. Schoe, Vrou wepolder, 92 p.; 9. J. Rouw, Goes, 91 p.; 10. N. Fieri00s, Nisse, 91 p.; 11. H. Kievit, Vlissingen, 91 p.; 12. L. die Jonge, 'sHee- renhoek, 90 p.; 13. Jacs.. van Zweeden, Goes, 90 p.; 14. G. Nieuwenbuijzen, Vlis singen, '90 p. i Vrije ba!am-wedstrijd, 100 M. (max. 90 p.) 1. J, Duvekot, Vrouwepolder, 90 p.; 2. J-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1