Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs. Uw- en Torntouw. Zoeklichtjes. flsmengd Nieuws. missie gekozen die hereiren de Voö ran Sleenwijk en Rink. De voorzitter deelde mee, dat de com missie voor het adres van, antwoord op de Troonrede met haat arbeid gereed' is gekomen en dat dit adres thans in de afdeeiingen behandeld zal worden. Spr. benoemde tot leden der oommis sie voor de verzoekschriften de heeren Fransen, Ossendorp, de Gijselaar, de Vlugt en Koster. De Kamer ging daarna in de afdeelin- gen. Een nieuw, maar niet af doend gemaal. Zaterdag is te Osse (Duivendijke) in tegenwoordigheid van het bestuur van het Waterschap Schou wen en genoodigden het nieuwe motorge maal geopend met een rede van den voor zitter, die daarbij uit de geschiedenis van de laatste 30 jaren in herinnering bracht de verschillende rapporten en voorstellen, betreffende de waterloozing van het ge bied. in de Osse, dat niet voldoende be ïnvloed wordt door het stoomgemaal. Al die plannen zijn afgestuit op de hooge kosten. Toen is op initiatief van eenige hoofd ingelanden in de A. V. van April 1926 door professor Visser in een causerie in de A. V. een beschouwing gegeven over de bemaling aan de Noordzijde en voor gesteld een motorgemaal aan de Osse- sluis met een capaciteit van 150 kub. M. per minuut bij een gemiddelde opvoer- hoogte van 2 M., waarvan de kosten ge raamd werden van 'het gemaal op f 27.000 en van het gebouw op f 7000 met exploi tatiekosten ad f 4000, dat het water zooda nig zou afmalen, dat 40 c.M. Z. P. nog veel te hoog was. En de A. V. vermoedelijk verleid door deze lage cijfers, heeft dit voorstel aange nomen. De „Zier. N." teekent hij het verslag de zer opening aan: „Wij vernemen, dat het gemaal bijna tweemaal zooveel kost als de raming was; dat er zeker aan delfwerken van slooten en waterleidingen om de toestrooming te verzekeren, binnen enkele maanden f 10.000 moet worden besteed en in vol gende jaren misschien nog meer, terwijl het gemaal niet krachtig genoeg is om met alle tij te werken. Het staat dus te bezien of het gemaal blijken zal in de practijk werkelijk een groote verbétering te zijn". Bij Kon. Besluit is aan Jhr. inr J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, verlof verleend tot het aannemen van het vreem de eereteeken commandeur le klasse der Orde van de Poolster van Zweden. Provinciale Stoomboot- dienst. Met betrekking tot de met 2 Oc tober a.s. intredende nieuwe dienstrege ling van den Prov. stoombootdienst valt aan te stippen, dat alsdan nog slechts één reis per dag zal gemaakt worden van Ter Neuzen naar Hansweert v.v., n.l. de eer ste in den morgen. Overigens vaart de boot alleen tusschen Ter NeuzenHoede- kenskerke, hetgeen naar de Tern. Grt. meent te mogen verwachten wel van in vloed zal zijn op een meer geregeld op tijd arriveeren van de laatste boot in den avond. Ook is een dienst ingelegd in aanslui ting op den eersten trein uit en naar Hol land, vertrek te Hansweert 8 uur, waar mede passagiers te 9.30 Ter Neuzen kun nen bereiken, hetgeen tot nu toe eerst te 10,35 via Vlissingen mogelijk was. Motoraf h aalboot enteVlis- singfin. Op de vragen van het lid der Eerste Kamer den 'heer Lindeijer betref fende de vervanging van een motor tot op wekking van electriciteit voor verlichting op een motorafhaalboot te Vlissingen ant woordde de minister van Marine a.i., dat geen aanleiding bestaat voor de vrees, dat de plaatsing van den Bolinder-motor op de motorafhaalboot No. 8 groote stagnatie bij het uitvaren dier boot zal veroorzaken, omdat het in het voornemen ligt, een snel- verwarmer bij te plaatsen, terwijl boven dien een petroleum-hulpverlichting aan boord aanwezig en voor onmiddellijk ge bruik gereed is. Het uitvaren zonder ver lichting is uiteraard niet geoorloofd. Is de boot uitgevaren met te werk staan- den Bolinder-motor, dan is het niet waar schijnlijk, dat die motor, na eventueel een oogenblik gestopt te zijn geweest, niet da delijk weder aangezet kan worden, omdat de moeilijkheden, bij dezen motor onder vonden, gelegen zijn in het eerste aanzet ten. In de practijk heeft zich dan ook geen geval voorgedaan, dat de motor niet direct weder aangezet is kunnen worden. Mocht zulk een geval zich echter voordoen, even als dit bij eiken motor mogelijk is, dan is de hulpverlichting wederom beschikbaar. Indien de thans genomen proef onbe vredigende resultaten oplevert, zal nader overwogen worden, welke wijze de minst kostbare zal zijn om verbetering in den toestand te brengen. Een jubileum. Dinsdag herdacht rnr A. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengerskerke te Zierikzee het feit, dat bij vóór 40 jaar tot voorzitter van het (Waterschap Schouwen werd benoemd. Dit feit is in 's landskamer in intiemen kring herdacht, waarbij heemraad C. J. Boogerd den jubilaris toesprak en hem namens heemraden, ontv.-griffier en in genieurs een album aanbood mot opdracht en foto van des voorzitters benoeming op 20 September 1887, benevens een ver guld zilveren plaquette met de wapens van 'Schouwen en van de Ambachtsheer lijkheid van mr Fokker, en een gebor duurd wapen van Schouwen in lijst. Na mens opzichters, machinisten, stokers, commies, bode ein oud-bode overhandigde de heer Heijt den jubilaris een album met opschrift en waarin 20 foto's van de meest belangrijke punten van Schouwen. Des middags werd den jubilaris door heem raden een noenmaal aangeboden. Mr Fokker heeft wegens het bereiken van den bij de wet gestelden leeftijd tegen 26 dezer eervol onlslag als voorzitter van het waterschap Schouwen aangevraagd. Kind verbrand. Dinsdagnamid dag is een driejarig kind te Biervliet in een pot kokend water gevallen. Eenigen tijd daarna, is het aan 'de bekomen ver wondingen overleden. Middelburg. Door den heer L. J. Mes1, lid van den Raad alhier, zijn de volgende vragen tot Burgemeester en Wethouders gesteld le. Is de bewering juist, dat er bij de Algemeene Woningbouwvereeniging een belangrijk tekort is? '2e. Kunnen B. en W. ook niededeelen, waardoor dat tekort is ontstaan, hetzij door heffing, van te weinig huur of door andere oorzaken? 3e. Is het juist, dat een maatregel naar men zegt, door B. en W. voorgesteld, om dat tekort op te heffen door hei bestuur niet werd uitgevoerd? 4e. Zijn B. en W. bereid, wanneer even tueel de vragen in bevestigenden zin be antwoord moeten worden, mede te doe len welke maatregelen B. en W. denken te nemen om deze zaak tot een goed einde te brengen? Abattoir-kwestie. Door „het Comité van slagers tegen de oprichting van een Centrale Gemeentelijke slacht plaats in de gemeente Middelburg" is een adres aan den Gemeenteraad gezonden, met verzoek i le. in te trekken het in 1924 genomen besluit luidende: „De raad der Gemeente Middelburg be sluit in beginsel tot het inrichten eener Centrale slachtplaats van Gemeentewege over te gaain, en Burgemeester en Wethou ders uit. te noodigen nader afgeronde plan nen van die inrichting aan 'het oordeel vair den Raad te onderwerpen." 2e. Zich uit te spreken, dat wordt afge zien van het oprichten van een Centrale Gemeentelijke Slachtplaats en 3e. Voor zooveel zulks op den weg van den Raad ligt, invloed aan te wen den, dat de slagers zonder bezwarende bepalingen, vergunning wordt verleend hun slachterijen in te richten overeen komstig de wettelijke voorschriften. Adressanten merken op, dat zij tot dit laatste nog altijd bereid zijn. Hoewel dit ook vroeger reeds meermalen is verklaard, is daarvan nooit nota genomen en is men rustig verder gegaan aan 'de voorbereiding van den bouw van een abattoir. Adressan ten meenen, dat den slagers onrecht wordt aangedaan. De bedrijfsvrijheid wordt be kort. Na rijp beraad en ernstig overleg heb ben adressanten besloten: Wanneer hun geen vergunning wordt verleend, hun eigen slachtplaatsen in te rjphten, zoodat zij voldoen aan de wette lijk gestelde eischen, en in de plaats daar van een Centrale Gemeentelijke slacht plaats zal worden opgericht, zij van dit abattoir geen gebruik zullen maken, doch hun slachtingen uitvoeren in een der nabij Middelburg gelegen plattelandsgemeenten belioorende tot den kring Middelburg. Dat zij voor hun slachtingen een ge meente zullen kiezen, welke behoort tot den kring Middelburg is begrijpelijk, omdat zij dan in elk geval vrij zijn van extra keurloonen als bedoeld in Art. 8 van de Vleeschkeuringswet, omdat deze vol gens de bestaande verordening niet kun nen worden geheven van vleesch, afkom stig uit den kring Middelburg. Thans is het nog mogelijk vele moeilijk heden te voorkomen en adressanten zijn er van overtuigd, dat, wanneer een ieder de draagwijdte van deze zaak kan be seffen, het publiek algemeen de oprich ting van een abattoir zou betreuren. Nog kan op het genomen besluit worden terug gekeerd. De afdeeling Walcheren van de Ned. Reisvereeniging heeft besloten op 10 De cember a.s. het 15-jarig bestaan der afdee ling feestelijk te herdenken. Een speciale oommissie is daarvoor benoemd, aan wie de regeling hiervan is opgedragen. Naar men ons meldt, heeft de com missie voor den vliegerwedstrijd besloten dezen wedstrijd thans a.s. Zaterdag te doen doorgaan. Bij beslist ongunstig weder zullen Za terdag van half twaalf tot twee uur de bekende vier vlaggetjes van den Langen Jan wapperen. Hansweert. Gisteren heeft op de Schel de nabij de Paal een aanvaring plaats ge had tusschen de van Antwerpen komende zeeboot „Vesta" en de motorschoener „Zeehond". Beide schepen zijn tengevolge hiervan omhoog gevaren. De „Zeehond" is later door de sleepboot „Norway" vlotge- sleept en hier binnengekomen. De „Vesta" is op eigen kracht vlot gekomen. De „Zee hond" bekwam schade aan de verschan sing en wacht hier bewijs van zeewaardig heid af om naar zee te kunnen vertrekken. Vrouwepolder. Maandagmiddag verga derde de Gemeenteraad voltallig. Dhr Resteloo, die in de vergadering van 6 September afwezig was, werd thans als Raadslid beëedigd en geïnstalleerd. De voorzitter deelde mede, dat door het Hoofdbestuur van den A. N. W. B. was bericht ,dat slechts voor zeer gevaarlijke plaatsen in de wegen vanwege dien Bond 'waarschuwingsborden worden verstrekt. Naar aanleiding van het schrijven van het Gemeentebestuur van Middelburg iri zake de verrekening der verschuldigde bijdragen ingevolge do Nijverheidsondeir- wijswet, werd met alg. st. besloten, met de door dat Bestuur voorgestelde regeling accoord te gaan. Vervolgens had stem ming plaats over het voorstel van den heer Arendse c.s. om over te gaan tot schrapping van de begrooting voor 1928 van de daarop geplaatste posten tot het geven van subsidie aan de MusschengildeS en de Stierenvereeniging ,over welk voor stel in de vergadering van 6 dezer de stemmen staakten, welke stemming tot resultaat had, dat het voorstel met 4 tegen 3 .stemmen werd verworpen zoodat de .Uitgetrokken subsidies op de begroo ting voor 1928 gehandhaafd blijven. Daarna werd bij eindstemming met alg. st. besloten tot vaststelling van de Ge- meentebegrooting voor 1928 aanwijzende in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 29.184.43V2- Nadat door hen heer Kes- teloo nog inlichtingen waren gevraagd en verkregen 'inzake den aanleg van een voetpad vanaf "den z.g.n. Bergweg naar het Essenhof, werd de vergadering met dankzegging door den voorzitter gesloten. Aardenburg. Alhier is door onbekende oorzaak de landbouwschuur van den land bouwer D. geheel afgebrand. De oogst en wat landbouwwerktuigen gingen in de vlammen op. Axel. Waterleiding-ruzie inde S. D. A. P. In verband met de vergadering van Soc. Dem. Raadsleden te Ter Neuzen en de daar genomen besluiten had Dins dagavond alhier een afdeelingsvergade- ring der S. D. A, P. plaats, waar het zeer rumoerig schijnt te zijn toegegaan, zoodat verschillende leden de vergadering verlie ten. Aan den heer 't Gilde werd geweigerd, toen hij dit met het oog op het vergevor derd uur verzocht, nader breedvoerig zijn standpunt te verdedigen, waartegen de heer 't Gilde ten scherpste protesteerde. Als gevolg van deze vergadering heeft de heer 't Gilde direct ontslag genomen als voorzitter en bestuurslid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oene, C. J. v. d. Graaf te Ameide. Te Nijkerk, W. J. van Lokhorst te Delfshaven. Te Made, J. Steenhuizen, cand. te Utrecht. Bedankt voor Surhuizem, P. Groene- woud te Parrega. Geref. Kerken. Beroepen te Katwijk aan Zee, N. E. Gerritsma te Oudega (Sm.). Te Gorredijk, A. Mout, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Klundert, A. Derck- sen te Pijnacker-Nootdorp. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Baarn, D. Driessen te 's-Gra- venzande en P. Zwier te Papendrecht. Beroepen te Baarn, D. Driessen te 's-Gravenzande. Te Maarssen H. Biesma te Groningen. Bedankt voor Zierikzee, H. Hoogen- doorn te Bunschoten. Ev. Luth. Gem. Bedankt voor MiddelburgVlissingen, G. J. Duyvendak te Naarden-Bussum. Dr H. Thoden van Velzen, f Op 85-jarigen leeftijd is te Weener a/d. Eems (Oost-Friesland) overleden de heer dr H. Thoden van Velzen, em. predikant, een bekend theoloog en philosoof. De heer Hendrik Thoden van Velzen, zoon van dr S. K. Thoden van Velzen, werd geboren te Wolvega (Fr.) den 20 Mei 1842. Hij deed in 1865 zijn doctoraal exa men en promoveerde den 6 Nov. 1873 op een proefschrift getiteld: „De vrijheid van den mensch". Hij was achtereenvolgens predikant te Ilpendam 18661871, Kolderveen, Losser, Surhuisterveen, Gorredijk, Jelsum, Nieu we Schans en Hilvarenbeek. Zijn laatste levensjaren bracht hij door te Weener, waar hij Dinsdag na een kort lijden is overleden. D s G. G o r i s, em.-pred. der Geref. Kerk van Bergentheim, thans wonende te Ommen (O.), hoopt Maandag 17 October a.s. te herdenken, dat hij 50 jaar geleden te Westmaas de ambtsbediening aan vaardde. Kerkbouw. Gisteravond is het nieuwe kerkgebouw der Geref. kerk te Hil- legers'berg, de Nassaukerk aan den Klei weg, officieel in gebruik genomen. Het nieuwe kerkgebouw heeft plaats voor ongeveer 900 personen. De toren heeft geen spits, doch een zadeldak Samenwerkende. Zending s- Corporaties. Op Donderdag 29 Sep tember zal te Utrecht een gecombineerde vergadering van Besturen der Samenwer kende Zendingscorporaties worden gehou den, ter bespreking van den toestand en de behoeften van het Zendingswerk in Suri name. Director H. Steinberg, van de Broe dergemeente te Herrnhut, zal verslag uit brengen van de reis, welke hij naar Suri name gemaakt heeft. Daarna zal worden overwogen wat Ne derland zou kunnen doen om de Broeder gemeente in haren belangenloozen arbeid te helpen. Het ontslag van Ds Onne- kes. Naar wordt gemeld, is het bericht in de West-Indische pers, als zou de pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad geen termen hebben gevonden om in te gaan op het verzoek van den heer D. Si mons, lid van de Koloniale Staten te Pa ramaribo tot het instellen van een straf vervolging tegen den heer mr A. J. A. ba ron van Heemstra, gouverneur der kolo nie Suriname, terzake van de door dien gouverneur genomen resolutie, betreffende het ontslag van Ds W. Br. Onnekes, Her vormd predikant te Paramaribo, in welke resolutie overwegingen voorkomen, waar door de heer Simons zich in eer en goeden naam acht aangetast, in dezen vorm niet juist. Niet de procureur-generaal bij den Hoo gen Raad heeft geweigerd deze strafver volging in te stellen, doch de minister van Koloniën heeft afwijzend beschikt op het tot de Koningin gericht en aan dien minis ter ter afdoening gezonden verzoek van den heer Simons om machtiging tot het instellen van die strafvervolging te verlee- nen. Volgens de desbetreffende voorschrif ten van het Wetboek van Strafvordering is toch voor strafvervolging van de gou verneurs in de kolonie wegens ambtsmis drijven de machtiging van de Kroon ver- eischt. De heer Simons heeft thans besloten een civiele vordering tegen den gouverneur in te stellen, waarbij de heer mr P. J. Oud, advocaat te 's-Gravenhage, voor hem zal optreden. Geslaagd voor cand. ex. in de rechten te Utrecht de heer W. K. H. Dieleman te Middelburg. De Unie-collecte bedroeg te Grijps- kerke f 79.40, te Spui bij Terneuzein f 108.55 en Jte Zoutelande f 63.61. Biezelinge. Benoemd als onderwijzeres aan de Ghr. Herv. School alhier mej. Corn. Brasser te 'St. Annaland. Bij Kon. Besluit zijn wederom tijde lijk benoemd tot leeraar aan de Rijkslioo- geröburgerschool te Vlissingen J. M. Goe man en A. J. M. Bracke, beiden thans als zoodanig werkzaam. Uit de geschiedenis 'der Vaccinatie. In den laatsten tijd is, niet zonder reden, veel over het Vaccinevraagstuk gesproken en geschreven. Als leek kan en wil ik er geen oordeel over uitspreken, maar wel wil ik mededeelen, wat ik bij mijn historische onderzoekingen vond aangeteekend over de eerste verplichting tot vaccinatie in Zeeland in 't begin der vorige eeuw. Als ik mij niet vergis heeft de Fransche overheersching aan het Netferiandsche volk bij de vele goede en minder goede wetten, ook de verplichting tot vaccinatie ingevoerd. De Zeeuwsche plattelandsbevolking, over 't algemeen en vooral vroeger conservatief van aard, was niet geneigd om zich' te laten vac cineeren. Waren er toen reeds velen, die er een werkelijke of vermeende gewetenszaak van maakten evenals in onzen tijd, ook waren er velen, die er tegen waren omdat de ver plichting tot vaccinatie door de Franschen, hun onderdrukkers, werd opgelegd. De Fransche regeering nam echter dras tische maatregelen om de inenting onder de bevolking te brengen. Zij verbood o.a. aan de diaconieën om de ouders te bedeelen, jvier kinderen niet gevaccineerd werden. Bij aanschrijving van den perfect van 22 Augustus 1812 werden alle predikanten uitge- noodigd om hun medewerking te verleenen de vaccinatie onder de bevolking meer ingang te doen vinden. Op Zondag 15 Sept. 1812 hield Ds J. C. Verlouw te Wolfaartsdijk dan ook een opzet telijke leerrede tot aanprijzing van de vacci natie. Jammer, dat ik niet vermeld vond welke tekst Zijn Weleerw. hiervoor had. Volgens genoemde aanschrijving van den perfect was het ook aan de onderwijzers ver boden kinderen op school te nemen, die niet gevaocin'eerd waren. Hadden de kinderen reeds de natuurlijke pokken gehad de pokdalige huid wees dit genoegzaam uit dan waren zij van de vaccinatie vrijgesteld. R. B. J. d. M. Rijden met twee aanééngekoppelde wagens Op «en verzoek door het Da- gelijksch Bestuur van den Kring Wal cheren der Z. L. M. gericht tot het Col lege van Ged. Staten om ontheffing van het verbod om met aangekoppelde vra gen» te rijden, ontving het Dag. Bestuur het volgende schrijven: „In verband met uw hiernevens vermeld schrijven is door ons College besloten, krachtens par. 2. van art. 84 van het reglement op de wegen en voetpaden1, voor zooveel noodig tot wederopzeggings toe ontheffing te verleenen van het in par. 1 opgenomen verbod om de wegen op Walcheren te berijden met twee, maar niet meer dan twee, aan elkaar gekop pelde landbouwwerktuigen. Alvorens dit besluit uitvoering te geven, zullen door ons nog overeenkomstig art. 84 par. 2 voornoemde colleges van B. en W. der ge meenten op Walcheren, en voor zoover de wegen van een kunstbcdekking ■zijn voorzien ook de onderhoudsplichtigen der wegen, gehoord moeten worden. Wij hebben voorts den ambtenaar van het Openbaar Ministerie in het Arrond. Middelburg en den Districts-commandant Inspecteur der Rijksveldwachl, 5e dis trict, te Middelburg, alsmede den com mandant le divisie Kon. Marechaussee district Vlissingen, verzocht, in verband met de te verleenen ontheffing onder scheidenlijk de dezer dagen op te maken processen verbaal wegens pvartroding van de bovengenoemde verbodsbepalingen niet te yervolgen, casu quo te bevorderen, dat dezer dagen geeno processen-verbaal te dezer zake worden opgemaakt." Vooral ook met het oog op de a.3. aardappel- en bielcnoogri zal dit besluit van Ged. Staten door de betrokken land bouwers zeker met vreugde worden ver nomen. De tijden zijn wel veranderd- ■'tis nog maar kort geleden, dat dö Soc-Dem- Kamerleden niet het hart had den de opening van de Staten-Generaal bij te wonen. Ze gingen wel kijken naar den mooie®, stoet, maar voorzichtig, voor ere® der ramen van het Kamergebouw- Verder durfden ze nleit gaan, omdat ze dan in conflict zouden komen met „Helt Volk", dat geregeld hoonende opmerkingen plaat, ste over die „poppekast", zooals de ope- ningsplechtigheid werd betiteld- Maar oat is nu anders geworden. Ook Socialistische Kamerleden woon den de opening hij en tot hun eer moet gezegd, dat ze zich netjes gedroegen, beter dan een jaar geleden, toen ee® partijgenoot hen over hun vlegelachtig op. treden kapittelde. Ook „Het Volk" is bijgedraaid. Zelfs werden reeds plaatjes apgenop me® van de gouden koets en va® Prinses Juliana bij1 't verlaten van 'tgeibouw. Ter verontschuldiging wordt er bijge. voogd, dat ze niet va® een eigen fotograaf zijn, maar goed, de foto's worden dam toch geplaatst. En zoo wordt voorzichtig, langzaam maar zeker, het oogenblik voorbereid dat ook de roode leiders die dan hun: draai niet meer behoeven te nemen achter de ministerstafel kunnen plaats net» men. OPMERKER,! De patrijzenjacht. De Minister van Binnenlandsche Zake® en Landbouw heeft bepaald, dat met 4 Oc tober de jacht op patrijzen in het geheele rijk zal zijn gesloten. Staking aardappelrooiers. Te Vadthermond duurt de staking van de aardappelrooiers nog steeds voort. De ar beiders eischen thans f0.27 per rij va® 70 M., tegen f0.25 in de vorige week. Di verse landbouwers zijn reeds bezig met aardappelrooimachines. Ook to le en 2e Exloermond is de staking va® d'e aardap pelrooiers uitgebroken. Te le Exloermond! eischen de arbeiders, die meest ongeorga niseerd zijn, f0.26 voor het rooien va® een rij aardappelen van 70 M., hiervoor werd gegeven f0.23. Te 2e Exloermond eischen die arbeiders, die grootendeels ge organiseerd zijn, f0.25. Gegeven werd f0.23 per rij. De geheele staking in de gemeente Odoorn bevat pl.m. 1100 personen. Tot he den hebben geen ongeregeldheden of ver nielingen plaats gehad. Slechte aardappelen. De aardappelmeelfabrikanten in Gro ningen hebben in Zeeland partijen aard appelen opgekocht waarvan men vermoedt dat ze niet duurzaam zijn te bewaren, zoo dat het beter is ze in de fabrieken te ver malen, dan ze in de kuilen te laten ver rotten. Reeds zijn de eerste partijen gearri veerd. Men zegt dat de Zeeuwsche aard appelen over een zeer hoog meelgehalte beschikken. Maar de toestand van de aardappelen is zoodanig, dat zij door het verblijf in de vrachtschepen reeds tot ver rotting overgaan, nog vóór de fabriek is bereikt. De stank van deze rottende vrach ten is honderden meters van de schepen af reeds merkbaar. Het risico voor de fa brikanten is groot, mede wijl per H.L. niet minder dan 40 centen vracht gemoeid is. Ze worden in Zeeland voor zeer lagen prijs opgekocht. (Tel.) Coöp. Zuivelfabriek. Sedert kort is in Zeeland de vierde coöp. zuivelfabriek in werking. Zij is ge vestigd te 's-Heer Arendskerke en draagt den naam van Coöp. Melkinrichting en Zuivelfabriek Zuid-Beveland, G. A. Onge veer 80 leden, die te samen ruim 200 koeien melken, hebben zich aangesloten. Het revolver-drama. De po litie is er thans in geslaagd iemand aan te hguden, legen wien ernstige vermoe dens bestaan, dat hij de medeplichtige is geweest van den gearresteerden inbreker, die eenige weken geleden den inspecteur van politie Paul te Den Haag met twee revolverschoten zoodanig verwond, dat men geruimen tijd voor zijn leven vreesde. Het had de aandacht getrokken, dat iemand uit den vriendenkring van de® aan gehoudene, een 22-jarigen man, korten tijd na het voorgevallene was verdwenen. La ter is gebleken, dat hij zich naar Antwer pen had begeven. Dezer dagen werd hij weer in Den Haag gezien. Maandagavond werd hij op den hoek van de Hoefkadla en Koningstraat gegrepen en geboeid naar het hoofdbureau overgebracht. Gisteren is hij met de verschillende ge tuigen geconfronteerd; allen verklaren per tinent, dat de aangehoudene de gezochte persoon is, doch hij ontkent iets van den inbraak en den daarop gevolgde moord aanslag op den inspecteur af te weten. De toestand van inspecteur Paul blijft bevredigend, de doktoren zijn tevreden. Tijdens verhoor overleden. De heer G. K., dokter in Ned.-Indië met verlof hier te lande, werd in het politie bureau te Assen verhoord, verdacht van het plegen van een strafbaar feit. Tijdens het verhoor moest verdachte erg braken, waarna direct geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch deze mocht niet moer haten en na enkele oogenblikken over leed hij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2