Ho. 300 Donderdag 22 September 1927 41e Jaargang De kinderen ran Ben Hesed. VASELIN Hf Buitenland. FEUILLETON. d. h.; L Vrijf- lis ver. afwij- een I el and e ft local rleiend, N. B- uggave drank, biji her. week ais m!a- d. h. open. liden te schiet. L. te I delr ge- flOO V. te jitet een Id dani let Vlist J. de lelburg, te Mid- bwheel- Its Mid. lie bak- d. h. |aak dei P. D. kr eens1 p g op Bi. tei ber op ielbuig Iwonen- beroep Beclil. I hij' ter I tot een en. De bs hoot iraven- of 10 i.; Toe- lald in of 15 P. J. Jaloohol- |K., We pt: L. J., karings- of 10 I buiten- ■gen op |r waar- id een Wis- visch- voet- Ih.; Met Van B., knal- 3 of 3 irboden C. A.j sgepast. rrichten sdrecht, ren aan A. W„ loonlijst Katten de kom len: P. rtreding nnkens- i schip - de J. L. D., of 5 T i ■Hi I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers f3.— f 0.0» Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Zij die zich met ingang van 1 October op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Groot Rotterdam. Kaai de bladen melden worden door het gemeentebestuur van Rotterdam po gingen aangewend om een groot aantal gemeenten of gedeelten van gemeenten Op te slokken. Er is een uitbreidingsplan opgemaakt, volgens hetwelk aan de gemeente Rotter, dam zal worden toegevoegd een grond, gebied van 13-096 H.A. terwijl de bet volking zou toenemen met ruim 100.000 inwoners. Dat de zich snel uitbreidende Maas. stad, welks bevolking naar verwacht wordt over 30 jaar tot rondi 1 millioen zal zijn1 gestegen, ruimte nojodig heeft, is ven. Idaarbaar. Maar een andere vraag is, of annexatie hier het icenig doeltreffend middel is- 'Annexatie beteeken t toch: vernietiging van zelfstandigheid. Inplaats van een groot aantal gemeen, ten met hunne kara'ktervormende eigent aardigheden, zal men krijgen een mil. lioenenstad, waar alleis zooveel mogelijk naar één model wordt geknipt, waar alles wordt gecentraliseerd en alle1 zelfstandig heid van de onderdeelen wordt vernie tigd- Waarom, als meerdere uitbreiding noodt zakelijk is, niet gestreefd naar samenwer king, inplaats van annexatie. Moet wat in het buitenland mogelijk is en blijkbaar niet tot practische .moeit lijkheden aanleiding geeft, hier onmogei lijk worden geacht- Vergeten moet ook niet, dat aan een' centralisatie als hier in bet voornemen! ligt, zeer ernstige gevaren verbonden zijn, vooral in onzen1 woelzieken, tijd. Eten gewelddadige omkeering van de bestaande orde wordt- ei- door vergemak. Wie straks enkele centrale punten weet te bezetten, heeft de macht in handen): Immers hij beschikt overeen groot deel van het land, over de bronnen, van licht en kracht en daardoor over de macht. Dit bezwaar mag niet worden on'der. schat. Centralisatie kan zekere voordeelen' bie den. Maar wanneer b.v. de' licht- en kracht- bedrijven al teveel worden -gecentrali. se-erd, zoodat een geheel© provincie vanl uit één bepaald punt kan worden bel heerscht en ook op ander gebied de cenl tralisatie steeds groot-er wordt, dan komen we op een gevaarlijken weg. Het wordt daarom tijd dat we inplaats van alles te ceatraliseeren meer op decen tralisatie aansturen en dat aan de groote alles opslokkende gemeenten een krachtig .„halt!" wordt toegeroepen. Volkenbond-nieuws. De motie van den Franschman Paul Boncour over de veiligheid en de ontwa pening, na de aangebrachte wijzigingen, draagt den naam van „Duitsch-Neder- landsch-Fransch voorstel" en de officieele tekst is vastgesteld. De ontwapeningscommissie heeft met algemeene stemmen deze motie over arbi trage, veiligheid en ontwapening aangeno men. Alle delegaties begroeten met zicht bare tevredenheid de bereikte overeen komst. Naar vernomen wordt, heeft met het C'iWqagUWUKWWBMrWIIMiMIIM—IinMT^Ptü—Wfl—WM— Naar het Engelsch. 60) —o— Hier zweeg de spreker en zag om zich naar zijn gehoor; sommigen spotten hard op, anderen fluisterden tot hun buurman, terwijl weer anderen hem aanstaarden met blikken van gloeienden haat. Niet een der zeventig had zijne bedoe ling begrepen, dacht hij, vol bitterheid. Niemand bekommerde zich om zijn woor den. Waartoe diende het, dit Goddelijke betoog nog verder te vervolgen? En diepe verontwaardiging deed zijn laatste vrees verdwijnen, en met een stem, die zijne hoorders door merg en been had moeten gaan, Tiep hij uit: „Gij 'hardnekkigen en oubesnedenen van hart en ooren, gij wederstaat altijd den Heiligen Geest, gelijk uwe vaderen niet al- zoo ook gij. En zij hebben gedood dege nen, die te voren verkondigd hebben de komst des Rechtvaardigen, van welken gij lieden nu verraders en moordenaars ge worden zijt; gij, die de Wet ontvangen oog op de eenstemmige aanneming der motie-Boncour-Bernstorff-Loudon de lieer Loudon besloten tot bijeenroeping eener nieuwe zitting van de voorbereidingscom missie der ontwapeningsconferentie in November. De kinderverlamming te Leipzig. De gemeenteraad van Leipzig heeft be sloten, de herfstvacantie die eigenlijk eerst 28 September begint, lieden reeds te laten ingaan in verband met de uitbreiding van het aantal gevallen van kinderverlam ming. Dit aantal gevallen bedraagt 82, dat der gevallen met doodelijken afloop 15. Noodlottige droogte. Vetweiders schatten, dat meer dan ze ven millioen schapen gestorven zijn ten ge volge van de langdurige droogte in Queensland .(Australië). Vele boeren zijn geruïneerd. Slaven in vrijheid. Op dringend verzoek van het Engelsche departement van koloniën zullen, zoodra de hiertoe strekkende maatregelen van be stuur door den staat Sierra Leona zijn goedgekeurd, ongeveer 25.000 slaven defi nitief in vrijheid worden gesteld. In de pers werd den laatsten tijd nogal geschre ven over de nog steeds voortdurende sla vernij, die naar schatting 1 millioen per sonen omvat. De slavernij in Abessynië. Namens de Abessynische regeering is aan de betrokken commissie uit den Vol kenbond meegedeeld, dat de regeering in de 3 laatste jaren zeer gestreng tegen sla venhouders en slavenhandelaars is opge treden, met het gevolg, dat 187 'handelaars tot straffen van 9 tot 15 jaar gevangenis straf zijn veroordeeld en enkele recidivis ten onthoofd. Het aantal bevrijde slaven heeft in dien tijd ongeveer 10.000 bedra gen. De verspreiding der Joden. Het aantal Joden over de beele we reld in bijna 90 staten verspreid, bedraagt ongeveer 14.600.000. Het leeuwen-aandeel 9.500.000 valt Europa te beurt. Polen is het sterkste door Joden bewoond: n.l. 2.850.000 of 10 pCt. der totaalbevolking; dan volgen Oekraïne met 1.795.540, West Rusland met 115.613, Wit-Rusland met 395.104, de Oost- en. Noord-Republiek met 304.000 en de Krim met 51.565. Naar verhouding is de Joodsche bevol king ook in Roemenië zeer sterk: 900 duizend, of ongeveer 6 pCt. In Tsjecho- Slowakije leven 354.342 Joden, of 2.5 pCt.; in Duitschland 615.000 of 1 pet.; Oostenrijk telt er 350.000, van wie alleen meer dan 200.000 in Weenen. In Honga- garije zijn er 473.000, waarvan 217.500 te Boedapest. Engeland telt er ongeveer 300.000, Frankrijk 165.000, Holland 150 duizend, Italië slechts 50.000, België 44 duizend, en Zwitserland 21.000. De Jo den zijn schaars vertegenwoordigd in Spanje 400, in Zweden 6400, in Fin land '1600, in Noorwegen 1450, en in Portugal 1000. In de Baltische randstaten is d'e Joodsche bevolking echter dichter: Litauen 96000, Letland 155.000, Estland daarentegen 'telt er slechts 4500. In de Zuid-Amerikaansche staten wo nen ongeveer 230.000 Joden, waarvan al leen in Argentinië reeds 200.000. In Ca nada hebben zich 126.000 Joden geves tigd. Azië herbergt ongeveer een half millioen Joden, waarvan er 150.000 in Palestina wonen, 87.000 in Irak, 70.000 in Turkije, 40.000 in Perzië, 35.000 Sy rië en Lybië, 25.000 in Arabië, 21.000 in Indië, en 12.000 in China. In Afrika zijn ongeveer 580.000 Joden hebt door bestellingen der Engelen en hebt ze niet gehouden." Eén oogenblik heerschte er een adem- looze stilte; die machtige pijl in brandend vuur gedoopt, 'liad ieders hart getroffen. Toen steeg een gegons op uit den kring. Als één man stond de vergadering op, doch een onzichtbare macht hield hen terug. Stephanus, de verachte volgeling van den gekruisigden Nazarener, hield de oogen 'ten hemel gericht. Engelen hadden voor hem het voorhangsel der onsterflijk heid opgelicht; de rechtzaal en de aange zichten van zijn vertoornde rechters ver dwenen voor zijn oog; hij zag in plaats daarvan de onuitsprekelijke glorie van het Nieuwe Jerusalem, de heerlijkheid Gods, en Jezus staande ter rechterhand Gods. En vol zijnde des Heiligen Geestes, zeide hij: „Zie, ik zie de hemelen geopend en den Zoon des menschen staande ter rechter hand Gods!" Een oogenblik slechts, doch wat bekom merde hij er zich nu om, dat de haat over hem uitbarstte en hem voortdreef met ge weld naar een wissen dood. Hij zag niet zijn vertoornde beulen; hij gaf er zich nau welijks rekenschap van, dat hij door de straten gesleept werd, gevolgd door een waarvan 200.000 in Fransch -Marokko, 85 duizend in Algiers, 65.000 in Tunis, 60 duizend in Egypte en 50.000 in Abes synië. In Australië zijn er hoogstens 25.000. Korte berichten. Bij Thorn is een Poolsch legervlieg tuig omlaag gestort van een hoogte van vierhonderd meter. Het werd volko men vernield. De bestuurder werd gedood. Sedert enkele dagen staat te Norder- ney een driemotorig Junkervliegtuig ge reed voor een Oceaanvlucht naar Amerika. Het vliegtuig zal den tocht over den Atlantischen Oceaan ondernemen met een tusschenlanding op de Azoren. De Weensche hoofdcommissaris van politie Schober vraagt ontslag, hetgeen de Oostenrijksche regeering hem weigert te verleenen. Oostenrijk kan hem niet mis sen. - De Belgische minister van landsver dediging zou voornemens zijn een militai ren diensttijd van acht maanden voor te stellen. Ned. Werkl. Verb. „Patrimonium". Nadat den avond te voren in de Dom kerk een wijdingssamenkomst was gehou den, is gisteren te Utrecht begonnèn de 44ste jaariijksehe algemeene vergadering van het Nederlandsch werkliedenverbond Patrimonium, welke, in verband met het vijftigjarig bestaan van het verbond, een bizonder karakter droeg. De voorzitter, P. van Vliet Jr. uit Utrecht, bracht na de gebruikelijke ope ning in zijn welkomsrede dank aan allen, die hadden medegewerkt aan de tot stand- koming van het gedenkboek, in het bij zonder aan samenstellers en uitgever. Ver volgens sprak hij den wensch uit, dat God in den straks te benoemen voorzitter aan „Patrimonium" een man moge geven die kloek en krachtig bereid is het verbond te dienen. Hierop kwam het jaarverslag in behandeling. Bij de beantwoording van enkele spre kers, die over dit jaarverslag opmerkin gen hadden gemaakt werd ook door den voorzitter den heer G. Baas Kzn. een woord van warmen dank gebracht aan den samensteller van het gedenkboek- Na een langdurige discussie over de candidatuur van een voorzitter werden 99 stemmen uitgebracht op den heer G. Smeenk, wethouder van Arnhem, 53 op den heer Hollander en 3 op den heer G. Baas Kzn. Deze laatste had reeds tevoren de ver klaring afgelegd dat bij een eventueele be noeming niet zou kunnen aanvaarden. Hierop werd de vergadering tot Donder dag geschorst. In den gisteravond gehouden feestavond onder leiding van het Tweede Kamerlid, den heer C. Smeenk, werd behalve door de Ministers van Waterstaat en van Arbeid, H. en N. ook nog het woord gevoerd door oud-minister Mr S. de Vries Cz., Dr K. Dijk van 's-Gravenhage en den heer J. Schouten van Rotterdam. W ij z i g i n g Invaliditeitswet. De in de Troonrede aangekondigde wij ziging van de Invaliditeitswet zal niet het karakter eener algeheel© herziening dra gen. Naar „De Courant" meldt beoogt 't des betreffende in voorbereiding zijnde wets ontwerp hoofdzakelijk een verhooging van de loongrens welke thans f 1200 be draagt tot vermoedelijk f 2400. Voorts zullen nog eenige veranderingen joelende menigte, die uit haar onverschil ligheid was opgewekt door hun lust naar bloed. „Buiten de poorten het is de wet!" „Dit is de plaats bier zijn steenen in overvloed! Vlug! of de Nazareners zullen hem ter hulp snellen." „Laat de getuigen de eerste steenen werpen het is de wet!" „Goed 'geworpen, Esek! Nog eens hier is een grootere. Nu de andere, vlug!" Doch de andere getuige, het gelaat bleek als van een doode, had zich een weg door den kring gebaand, en vluchtte naar de stad, roepende: „Mijn God! Mijn God! ze dooden hem." „Laat hem gaan! Aan de wet is voldaan. Vlug, anders kan hij nog ontzet worden; de menigte groeit aan! Wat zegt hij?" Want 'het slachtoffer, met bloed bevlekt, had zich op de knieën laten vallen. „Heere Jezus, ontvang mijnen geest." Een regen van steenen en woeste kre ten; hij zinkt ineen, doch weer spreekt hij. Saulus kan het hoor en; want hij staat dichtbij; waar de getuigen hunne kleede ren afgelegd hebben aan zijne voeten. Zij kunnen bet allen liooren, want hij roept met groote stem, zoodat zijn moordenaars het zich later herinneren zouden tot troost voor hun schuldige ziel: worden voorgesteld, o.a. het onder de wet brengen van personen, die in aangenomen werk arbeiden. Voorzitter Tweede Kamer. Bij Kon. Besluit is tot voorzitter (Ier Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zit ting benoemd jhr mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Burgemeester en Gemeente- r a a d. Naar de Resb. verneemt, is bij liet afdeelingsonderzoek van de Haagsche be grooting namens alle groote fracties een verklaring afgelegd, waarbij in scherpe woorden bet optreden van den burgemees ter tegenover den raad wordt gelaakt. Deze verklaring zou eindigen met de mededee- liixg,dat, waaneer de houding van den heer Patijn niet verandert, een verdere samenwerking tussclien burgemeester en raad onmogelijk wordt. Alleen de heer Duymaer van Twist beeft als voorzitter van de anti-rev. raads fractie pertinent geweigerd aan eenig op treden tegen den burgemeester in deze mee te dóen. De heer Snoeck Henkemans zou als lei der van de cliristelijk-historische fractie wel voor een optreden zijn geweest, maar had de verklaring liever in minder scherpe bewoordingen gezien. Nu de andere fracties daarvoor niet te vinden waren, heeft de christelijk-histo- rische fractie hoewel liet optreden van den burgemeester afkeurend zich niet bij deze verklaring aangesloten. V a a r d i g lie i.dsproeveii voor automobilisten. Het „Vad." meldt omtrent te 's-Graven hage gehouden eerste rijproeven o.m. het volgende Om negen uur verscheen de directeur van het Centraal bureau, de heer J. G. van Turenhout, met vier van de twaalf Haagsche examinatoren bij het Roomhuis Boschhek. Zooals bekend krijgt elke exa minator per kwartier een candidaat. Zijn er dus vier deskundigen in dienst, dan ver schijnen er elk kwartier vier candidatem. Vrij algemeen schijnt de meerling te heerschen, dat het examen een wassen neus is. Maar wie dat denkt, heeft buiten den heer v. f uren hout en zijn deskundigen gerekend. Het gaat er serieus toe. Na tuurlijk verschilt de eene candidaat met den ander. Er was een heerrijder, die achteruit den tuin van het Roomhuis in moest. Ilij vergat een signaal te geven en reed, gelukkig niet hard, tegen een Arn- sterdamschen auto, die nog, net even voor bij wilde. Die automobilist heeft er van genoten. Zijn examen heeft langer dan een kwartier geduurd en hij is extra duch tig aan den tand gevoeld. Maar vermoede lijk zal hij wel geslaagd zijn, want overi gens was zijn rijden uitstekend. Een tweede candidaat, een keurig be roepschauffeur, met een uitstekend on derhouden wagen, reed achteruit den tuin in en parkeerde zijn wagen met zulk een fraaie korte bocht tusscheri twee dicht bij elkaar staande hoornen, dat de exa minator enthousiast was. Die man reed zijn wagen, zooals een Lord zijn jieve- lingpaard rijdt. Een jongeman zat met een air van: Ik zal jullie eens even laten zien, hoe goed ik rijden kan, achter het wiel van een Renault. Inderdaad reed de man keu rig, handig en snel, er viel niets op aan te merken, maar toch was zijn houding niet sympathiek. Nee, dan die oude heer, die zorgzaam en met toewijding reed. Hij was niet van „Heere, réken hun deze zonde niet toe!" En als hij dat gezegd had, ontsliep hij. HOOFDSTUK XXIX. Zorgzame liefde. Anat was bezig met spinnen in de koele schaduw van het huis; de steenen van de kleine binnenplaats waren geschrobd, en een verfrisschend waas van helderheid vermengde zich met den geur der sneeuw witte lelieklokjes naast de haag. Aan haar voeten zat het drietal bruine kinderen en luisterde naar haar, terwijl zij zong. Na een poosje beefde de stem van het meisje zij zong den Psalm der Zorgzame Liefde: „De Heere is uw bewaarder, De Heere is uwe Schaduw, aan uw rech terhand. De zon zal u des daags niet steken, Noch de maan des nachts". Zij zweeg; wat beteekende dat geluid, dat steeds meer aangroeide? Haar gelaat was marmerwit. „Zing!" riep de jongen gebiedend, aan haar kleed trekkende. „Zing!" herhaalde het jongste kind, haar aanziende met haar groote oogen. tttitmmmmtimmmmmti In het dagelijksche leven komen vaak kwetsuren, brand-, snijwonden, enz. voor.Verwaarloozingbaart' dan groote zorg. Behoedt U daarvoor met VASEL1NE-CHESEBROUGH (spreek uit: Tschiesbro) want deze is de eenige zurenvrije ter wereld, 'n Doosje, tube of fleschje in huis is een hulp in den nood. Vraagt nooit Amerikaansche „Vaseline", maar met nadruk Vaseline-Chesebrough Het beste middel voor de huid! Gebruikt ook Chesebrough Cold Cream en Chesebrough Vanishing Cream de ideale vetvrije huid-cream het slag, dat altijd haast heeft, ook al rijden ze voor hun genoegen over den. boulevard. Hij schakelde niet over, neej, hij vlijde de tandwielen in elkaar. De eerste dame die ter examen ver scheen gaf geen fraai voorbeeld. De tand wielen van de schakelinrichting kregen het leelijk te verduren. Overigens was haar rijden niet zoo slecht, dat zij „zak ken" moest. Maar fraai of goed wOs het allerminst. Om tien uur „straalde" de eerste can didaat. Hij was met ceji der examina toren uitgereden en stond op eien brug- Daar had hij moeten stoppen. „Verder", het commando. De chauffeur wilde wel, maar de motor caleerde. Nog eens pro fceerön. De motor caleerde weer. En te derden male liet de candidaat het nog eens gebeuren. Eenmaal kan zooiets pas- seeren. Maar driemaal is te veel, is da meening van den deskundige. En daarom werd niet verder geëxamineerd. Over een maand kan de candidaat nog eens terug komen, .wanneer hij' nog eens vier gul den gestort heeft. Want dat is het na deel van „zakken", het kost opnieuw vier gulden om nog eens examen te 'doen. Den geheelen morgen werd doorgegaan met het afnemen der proeven. Ook 's mid dags werd verder geëxamineerd door een tweede ploeg deskundigen. ,,'tValt me hard tegen", vertelde ons een van de deskundigen, die vier uur ge ëxamineerd had. „Werkelijk goed wordt er niet gereden. Er zijn natuurlijk uit zonderingen. Maar over het algemeen wet ten de hoeren nog maar gebrekkig met hun wagen om te gaan. Ook weer niet zoo gebrekkig, dat je ze terug moet stu ren. Meer er net zoo tusschen in. En vooral met het achteruit rijden naar eetn bepaald doel zitten de meesten nog te veel te „hannessen". Ik laat ze daarom hier op het examen goed voelen, wat hun tekortkomingen zijn. Misschien zet hen dat aan om nog eens beter op hun rijden te gaan letten." Den geheelen dag bleven de proeven veel bekijks trekken. Menig automobilist die passeerde, stapte even bij1 het Room- huis af om een kijikje te nemen. En het Oantal menschen, dat inlichtingen kwam vragen, was legio. Eerste Kamer. Door de Eerste Kamer werden giste ren tot leden der huishoudelijke com- Wat het kleine meisje betrof, zij nestel de zich slechts iets dichter tegen haar aan. „De Heer zal u bewaren van alle kwaad." Ja, zij hoorde toch een soort van op roer; wat kon het zijn? „Uwe ziel zal Hij bewaren!" „0, mijn God! Bewaar hem hem!" bewaar „De Heere zal uwen uitgang en uwen in gang bewaren, Van nu aan tot in eeuwigheid." De jonge zangeres sprong met een kreet op de been. De straatdeur werd hefitig opengestooten; een jonge man snelde naar binnen, doodsbleek, buiten adem, met wild rondwarende oogen; zij herkende op het eerste gezicht Ben Obed niet. „Mijn God! ze dooden hem!" „Waar?" „Buiten de Damascuspoort zij steeni- gen hem!" „Vertel het hun," zeide zij, en zij vlucht te heen, de open deur uit, voort altijd, voort naar de Damascuspoort. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1