No, 294 Donderdag 15 September 1927 41e Jaargang BïnH Be klederen van Ben Hesei Buitenland. FEUILLETON Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsiraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Zij, die zich op „De Zeeuw" wenschen fe abonneeren met I October a.s. ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Sacco en Vanzetti. Naaï aanleiding van de teireehtstellin'g van Sacco en Vanzetti gal onlangs het Socialistische hoofdorgaan een opgewon den artikel, maar dat niettemin leerzalam is omdat hierin de ware aard van' het Socialisme) tot uiting kwam». Niet dooa.' uitbarstingen van onb:c+ heerscht gevoel, zegt het blad, worden deze doolden geëerd. We kunnen dus aan nemen dat we hier niet mfet een der gelijke uitbarsting te doen hebben, maar met een wel overdacht betoog- En wat zegt „Het Volk" nu van de terechtstelling van deze misdadigers? Is helt - van oerdeel dat zij misschien! te zwaar zijn gestraft; dat da mogeüijikheid bestaat dat we hier te doem hebben met een gerechtelijke dwaling; dat het afge zien van de vraag of deze mannen schul dig waren, aanbeveling zou hebben ver diend, nu ze jarenlang in spanning wa ren gehouden, gratie te verleenen, ook .al wals dit door het comuiunistische en' socialistische rumoer uiterst moeilijk ge maakt Neen, niets van dit alles- Br wordt alleen eisn handige en te vens schandelijke poging gedaan om uit deze droe'vo zaak politieke munt te slaan. Voot een socialistisch demagoog is dat slechte een kleinigheid. Immers Sacco en Vaïfze'tti zijn geen misdadigers, maar proletariërs- Zij' wer den terechtgesteld niet om voior hunne misdaden te boeten en aan dei eischen van het recht te voldoien, maar zij betra den de kamer des doods als1 de represen tanten van het verdrukte proletariaat- En tegenover hen stonden niet de rech ters, de mannen die geroepen zijn omi het recht te handhaven etn de misdadigers te straffen, neen,, ;zij vonden tegenover zich dö vertegenwoordigers van het kapitalis tische stelsel, de groot© kerel die er al tijd op uit is de hulpelooz© proletariërs te vermoorden, die ze verirtoordt als ze zich onderwerpen, en ze vermoordt, ont stoken in woed©, als ziji zich verzetten- En nu is da zaak verder eenvoudig. Want immers, nu zijln Sacco en Vanzetti de martelaren die verheerlijkt moeten wor den terwijl aan het kapitalisme dat der gelijke martelingen op zijne rekening heeft, de dood gepredikt .jvordt. We zullen niet in bijzonderheden weer geven op welke wijk© „Het Volk" zijne lezers tracht op1 teizweepen. Alleen een. paar uitspraken willen wij in 't bijzonder vernielden. Van da terechtgesteld© Communisten! heet het dat him martelaarschap de be vrijding van de wereld helpt voorbereiden' en dat moet w.orden voortgebouwd op wat door deze martelaren, ons aller broeders, is voorbereid. Wie dus nog omtrent het revolutionaire karakter van de S-D'A-P. in twijfel ver keert mocht hebben weet het nu- En verder wordt, zeier terecht, opge merkt, dat de wortel der dierlijke, wreed heid moet worden uitgeroeid- Dat is zeer goeid ingezien- Maar daaruit volgt dab ook, dat het Socialisme met zijn prediking van den haat, het Socialisme, dat er steeds op uit is de harten te revolutioineeren en! dö wortel van bitterheid te kweeken, maar dat d e wortel van alle kwaad, de afval van en de opstand tegen God onaangetast laat, hiei' geen haat kain brengen. Hier kan alleen het Christendom uit komst bieden. Naar heit Engelsch. 55) o Er werd geen ander geluid gehoord dan het zuchten van den wind in de knoestige takken der boomen en het gesjilp der in- sekten in het lange gras. Hij zonk neer op den grond om te rusten. „Indien ik nu heenga zooals de oude re en wijzere van dagen, dan ik 'ben, mij bovendien hebben aangeraden kan ik wegblijven. Wij beiden zullen heengaan naar verre landen en naar vreemde vol ken, opdat wij het Evangelie kunnen ver breiden, zooals de Meester bevolen heeft. Het is toch goed, dat het zoo geschieden zal, want waaróm komen deze gedachten bij mij op? Wat de middelen voor de reis betreft, ik heb hier in mijn beurs het geld, waarvoor ik heden proviand moest koo- pen. Dit zouden de apostelen mij gaarne afstaan, o ja, nog wel meer. Ik wil gaan ik moet gaan." En hij stond op, en zich vastbesloten voor de reis aangordende, vervolgde hij weer den weg. „Ik wil gaan," herhaalde hij meer dan Het Christendom, dat geien partij' kiest voor het kapitalistische stelsel, maar dat er op uit is den wortel van alle ook sociale ellende onschadelijk te maken, door kapitalisten en proletariërs te doen buigen voor de ordinantiën des Heeren, opdat gerechtigheid e;n vrede elkaar kun nen ontmoeten. Verstaan moet worden, dat verlaten! wordt die God verlaat en dat zij, die 't willen redden zonder Hem zinken De natuurramp in Japan. 'Officieel wordt gemeld, dat het aantal dooiden tehgelvolge van Sen typhoon tot nu toe 400 en het aantal gewonden 2300' bedraagt. Volgens de laatste berichten uit To kio is de ramp', weikei Japan heeft ge troffen nog em'stiger dan de eerste be richten lieten vermoeden,'. Het aantal doo- den wordt officieus met 3000 opgegeven, terwijl 1000 personen rio|g vermist worden. Een inwoner van ©en kustdorp je ver telde van „toreinhooga" golven: die plotse ling uit zee oprezen. Hijl had nog juist den tijd in een boom tei klimtoren, hetgeen ook zijn vrouw e'n kinderen! deden- Maar ©en volgende golf sleurde dezen weg; hetzelf de gebeurde met een dertig anderen. Volledige inlichtingen omtrent de ramp heeft mein trouwens nog niet, daar de telegrafische en .telefonische verbinding melt het geteisterde gebied verbroken is- Wel is thans te constateeiren, dat het na tuurverschijnsel allerhevigst is geweest- Als bijzonder zwaar getroffen wordt de stad Kojimatsji opgegeven. Huizen uit de stad werden twee K.M. ver het binnenland in verzet door het geweld van water en wind- Twee in de nabijheid gelegen dorpen werden totaal met den' grond ge lijk gemaakt. De aardbevingen in Zuid-Rusland. Het getal slachtoffers der aardbeving in Zuid-Rusland is tot 150 gestegen!. In totaal zijin meer dan1 400 huizen' ver woest. Talrijke schepen zijin tegen' de kus ten te pletter geslagen als gevolg van den springvloed. Daar de bevolking zich mee- rendeels met vruchten en! rauwe groenten vpedt, vreest men het uitbreken van! een cholera-epidemie. President Hindenburg bij de vloot- manoeuvres. De rijkspresideint is 'gistermorgen te Swineniunde aangekomen. De president reed in ©en- open! auto door de met bloemen versierde straten naar het markt plein, waar hij door den burgeimeestér begroet werd'. Daarna begaf hij zich aan boord van het slagschip „Schleswichhol- s'tein" on naar de Swinenuinderboicht te gaan, waar de vloqtparade wordt gehou den. Waarschijnlijk zou de president een naohtoefening bijwonen. De cholera in Zuid-China. Volgens een bericht uit Shanghai blijkt do cholera^e'pidemie zich in Zuid-China1 uitbreiden- Sedert het uitbreken' van' de epidemie zijn reeds 7000 irieuscheriover leden. Ook te Shanghai breidt de epidemie zich uit- Onder de buitenlanders komen! echter slechts sporadisch gevallen voor, zoodat het aantal slachtoffers onder hen tot nu toe slechts 6 bedraagt- Britsche tulpen. Verleden jaar werd er sterke critiek ge oefend op het feit, dat er in de Londensch© parken duizenden Nederlandsche bollen geplant waren; de bollen waren een ge- eens bij zichzelf. „Ik moet gaan." Doch na ■een poos begon hij langzamer te loopen; eindelijk bleef hij staan en wendde zijn gelaat naar het oosten. Zachte rose tinten, van tijd tot tijd helder wordende, braken eindelijk los tot lange trillende stralen van bovenaardsch licht, dat uitschoot als in een verrukking van triomf over de over wonnen! duisternis. Het ha'rt van Stepha nas zwol van verrukking bij dien aanblik. Hij zonk op de knieën neer. „Gezegend zijt Gij, o Heere onze God, Koning van 't heelal," prevelde hij half luid, „die licht schept en duisternis for meert, die vrede sticht en alle dingen maakt! Gij vol genade laat het licht schij nen op de aarde en op de bewoners, en vol goedheid vernieuwt Gij iederen dag het werk der schepping. Gezegend zijt Gij, de Schepper des Lichts!" De bekende en geliefde woorden, uitge sproken in die oebtendeenzaambeid, sche nen van hem weg te vagen de verlammen de en onwaardige vrees zijner ziel. Hij staarde naar den Romeinschen weg, hard, wit en zandig blinkende in het morgen licht, niet langer scheen deze hem verlok kend toe. Weer dacht hij aan zijn besluit, het geld te gebruiken uit het fonds der aal moezeniers, om te kunnen ontvluchten, en het bloed steeg hem naar de wangen. schenk van Nederlandsche kweekers. Dit jaar hebben Britsche kweekers een aan bod gedaan aan den dienst der openbare werken en met een subsidie van de Empire Marketing Boaird zijn 170.000 Brit sche bollen aangekocht, die in de eerst komende weken in bet Hyde Park en bij het Guards' Memorial zullen worden ge plant. Ze zullen met minder dan zeventig variëteiten in Engeland gekweekte tulpen vertegenwoordigen. „Ongepaste uitlatingen". Te Dinant werd Zondag op de begraaf plaats van den Citadel «en gedenkteeken' van de in de Maasstreek gesneuvelde Franschen onthuld- Maarschalk Pétain' heeft bij die gelegenheid een rede gehou den, en dingen gezegd, die de Vlaamsche pers, als „ongepast© uitlatingen" kenmer ken- Pétain zelde o.m.: „Heit Belgisch© land is te allen tijde het grensland van Frankrijk geweest door het noodlot van zijn geografische1 ligging, die door den mcinschelijken wil niet ver anderd kan worden. Uw bevolkingen zijn altijd do voorhoed© .geweest van de La- tijnsche beschaving tegenover Germanië, en ze zijn geworden door de macht der omstandigheden de verdedigers van de geestelijk© gemeenschap, waartoe wij bei den behooren. Welke ook dei internationale overeen komsten mogen wezen, die in de' toe komst zullen worden gesloten, wij' weten dat zij niet altijd voldoend© zullen zijn, om de 'grenzen tegen een aanval te be veiligen. Onzb belangen zijn dus verbonden- On der dergelijke voorwaarden, moeten wij, hoewel onze personaliteit en zelfs ons particularisme bewarende, in gebeurlijk geval, onze krachtsinspanningen in over- e'ens tem ining brengen- „Het Laafste 'Nieuws" teekent hierbij aan: Zeker, indien dezelfde toestanden als in 191.4 zich moös'ten voordoen, dan zou hieruit voor België «n voor Frankrijk hetzelfde besluit voortvloeien, maar de 'redevoering doior dein Franschen generaal te Dinant uitgesproken stond waarachtig wat al te zeer in het teieken van de „Amities franpaises." betoogingein),, waarin de Belgische zelfstandigheid vol komen te loor gaat. Ons land is inderdaad nog wat meer dan een „grensland van Frankrijk" of oen „voorwacht van d© Latijn'sch© bescha- yiugj', en tijdens den oorlog ging het bij de overgroot© meerderheid van onze mtert- schen ook om wat meer en zelfs om heel wat anders dan de „verdediging van een geestelijke gemeenschap". Sommigen in België mogen zich tevre den stellen met het „particularism©'dat de Fransche generaal liun wel voorhoudetai wil; de Vlamingen zijn met een dergelijke taal niet gediend. Ook „De Standaard" kan zijn veront waardiging niet verkroppen en. schrijft: Eerlijk 'gesproken, meienen we niet dat ooit zulk een brutaal stukj© door een vreemd militair op ons grondgebied is uit gehaald bij een officieel© plechtigheid- We zouden bjjna zeggen dat het ©en' variante' is op1 „Not kennt keiin Gebot') De Fransche maarschalk herinnert er ons inderdaad aan, dat wij' willens niltens de borstweer van Frankrijk, van het la- tijnendom, van de beschaving moeten uit maken tegen Germiamje. Geografische noodzakelijkheid, zegt hij'. De wil der memschen kan daar niets aan veranderen- Het is een vreemde moraal. Dat zulke taal ten slotte bijl ©ene of ficieel e plechtigheid in ons „vrije" land „Ik ben niet beter dan een dief," riep bij luid. „Ik wil teruggaan, en indien het be stemd is, dat ik lijden zal, dan helpe mij God want het vleesch is zwak." Daarop stond hij op en zag tot zijne groote verbazing, dat hij zich bevond naast den rotsachtigen heuvel, welke om zijn vreemde gelijkenis met een menschelijken schedel, Golgotha genoemd werd. Op den onbegroeiden top van dit oord des doods stond een kruis, en aan het kruis 'hing een man naakt, behalve schamele lompen, welke door den zachten 'bries bewogen werden, terwijl het morgenlicht met spook achtige duidelijkheid zijn verwrongen ge laatstrekken en de bloedige wonden in handen en voeten verlichtte. Aan den voet van het kruis lagen twee Romeinsche sol daten, blijkbaar aangesteld om den ster venden man te bewaken; ze snurkten luid met een half ledigen leeren wijnzak naast hen, ten teeken hoe zij de nachtwake had den doorgebracht. Terwijl Stephanus het vreeselijke schouwspel gadesloeg, bewoog de gestalte aan het kruis zich even; de 'blauwe lippen openden zich. „God! daglicht weer en ik leef leef," waren de woorden, die als een smartkreet geuit werden. Bevende van vrees, hoezeer hij ze ook trachtte te bedwingen, naderde Stephanus kon worden gévoeird, wijst op do verre- gaandde zwakheid van onze bewindvoer ders te Brussel. Dergelijke redevoeringen worden op voorhand uitgewisseld en na gelezen- Brussel heeft de woorden van: dezen maarschalk ingazien en goedge keurd. De heer Jasper is. dan verantwoor delijk voor de serviele rol die hij blijkbaar uit de. handen van onze Zuiderburen heeft aanvaard- Het is bovenmate droevig dit te moeten vaststellen, maar het zal tevens een scherpe reactie wakker roepen in het Vlaamscho 'land, dat niet wil geknecht worden, dat onverzettelijk protesteert te gen de ontworpen vassaliseering. van ons nationaal verweer aan ©en land met an dere belangen, met andere cultuur, wiens opdringen naar het Noorden ons bestaan met vernietiging bedreigd. Korie berichten. Te Ravenna heeft een communist drie revolverschoten gelost op den com mandant van de 81e brigade, die met den secretaris van de plaatselijke afdee- ling van de fascistische partij op weg naar zijn bureau was. De schoten troffen den commandant, die zwaar gewond ter aarde stortte, terwijl de secretaris een liclit schampschot opliep. Deze legde den dader met twee revolverschoten neer. D.e Pride of Detroit, het vliegtuig van Brock en Schlee is te Rasoemiga-oera, het vliegterrein ten noordoosten van Tokio aangekomen. De twaalfde September is te Chi cago de warmste dag geweest, sinds men er officiëele temperatuurswaarnemingen doet. D-e thermometer wees op éénoogen- blik zelfs '92 gr. F. aan. (33 gr. 33 C.) De sneltrein RomeMilaan is gis ternacht bij Bologna ontspoord. Eir' zijn vier zwaargewonden. De ©eir'ste. officieeld opgaven wijzen uit, dat bij dei b os clibrand en, diel in Augustus in Zuid-Frankrijk gewoed heb ben in totaal 25-000 H.A- bo's'ch vernield zijn, die een waarde vertegenwoordigden van veertien millioen francs- Dr Blavier, leider van de volks partij van Dantzig is wegens bedrog, in tweede instantie tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld- Wegens beleedi- ging van den procureur-genietraal werd helm bovendien een boiet© van 2000 gul den opgelegd. Da veroordeelde werd door zijn aanhangers op de schouders uit het gebouw gedragen. Te' Solinigen staakt het personeel van een aantal staal waremf abrieken. Men eischt een belangrijk© loonsverhooging. De pa troons zullen, heden overwegen om over te gaan tot een algemeen© uitsluiting, waardoor 25 a 30-000 arbeiders o,p straat zouden komen te staan- - Uit Mexico-City wordt gemeld, dat het aantal doodeu langs dei kust vajn/ Mexico als gevolg van den storm en! den springvloed vete honderden be draagt. De storm duurde langer dan twee etmalen. Verschillende havens hebben ern stige scliade geleden. De schade bedraagt vele millioeinen dollars. Koning Rolris van Bulgarije, die een .rondreis maakt door de Europee- schei hoofdsteden, is in Ehiguland aangeko men voor een bezoek aan den koning én de koningin van Engeland. De magistraat van de staid Berlijn! heeft onder voorbehoud op enkele puntert hot contract voor den bouw van 8000 woningen goedgekeurd. Zooals bekend, zal in verband hiermede eert leening te New- York wordein gesloten. het kruis, voorzichtig zijn voeten neerzet tende, om de ruwe wachters niet te wek ken. „Water!" riep de lijder. „Ja ik zie het een bruine stroom, die over het kie zelzand stroomt een meer, diep en koel. Ik wil er mij in verbergen; mijn handen branden neen neen, ze zijn dood." „Hier hebt ge water," zeide Stephanus met trillende stem, terwijl liij zijn flesch aan de lippen van den stervenden man bracht want deze hing laag, en zijn voeten raakten bijna aan den grond. Doch de man kon niet drinken; hij open de zijn glazige oogen, doch zag niet het ge laat vol van engelachtig medelijden naast hem; want hij begon verward te praten over vele dingen, ruwe vloeken xgor zijn moordenaars, afwisselende met gebeden tot zijn heidensche goden. Stephanus zond een gebed tot hulp ten hemel nu kon hij bidden. „Luister!" riep hij, er geen acht op slaande, dat een groep mannen, die langs den weg kwamen, stilstond en hem met groote verbazing aanstaarde. „Luister ge kunt nog gered worden. Jezus van Na zareth kan u redden! Meester, luister naar mij, smeek ik U en red hem!" De wezenlooze oogen richtten zich nu op hem; de man scheen hem te begrijpen. Het Rijkswegenregie me n t. Door het lid van de Tweede Kamer, den heer Weitkamp, zijn aan den minister van waterstaat de volgende' vragen ge steld1: 1. Is het den minister bekend, dat de bepaling in art. 11, lid 2, van'het nieuwe Rijikswegenreglemept een groote ongerust heid heeft gebracht onder de landbouwers, die van den Rijksweg gebruik moeten maken? 2 Welke motieven hebben den minister er toe geleid om zonder vergunning hot rijden of laten rijden op den Rijksweg met twee of meer aaneengekoppelde voer tuigen te verbieden? 3. Ligt het in de bedoeling om de ver gunning onder beperkende voorwaarden te verleenen? 4. Zoo ja, welke voorwaarden zullen dat zijn en zullen deze zoo zijn gesteld, dat practisch iedere weggebruiker er aan zal kunnen voldoen? 5. Is de minister bereid in een derge lijk© voor den landbouw gewichtige aan gelegenheid in het vervolg eerst met de landbouworganisaties overleg te plegen? Op de volgende vragen van den heer vai} dei' Sluis 1. Is het den minister bekend, dat heit Rijkswegenreglement, dat 1 September 1927 in werking is getreden, en: dat in art. 11 bepaalt, dat het verboden is de Rijks wegen met twee of njeer aaneengekop pelde voertuigen te berijden zonder schrif telijke vergunning van den minister, groote bezwaren, o.a. voor den landbouw, op levert? 2. Is de minister bereid, te bevorderen, dat art. 11 soepeler wordt geredigeerd, b.v. door art. 11 ongeveer te doen luiden als art. 20 van lieL Provinciaal Wegen- reglement in Overijsöl, waarbij: bepaald is, dat de koppeling zoodanig moet zijn, ■dat zijdelings uitwijken zooveel mogelijk voorkomen wordt? heeft de minister vato waterstaat ge antwoord 1. Het is den ondergeteekende bekend, dat tegen het bepaalde bij1 artikel 11, on der b!. van het bij Koninklijk besluit van 4 Juli 1927 vastgestelde Rijkswegenregle- ment, vooral van de zijde fan den land bouw, bezwaren zijn. gerezen. Intusschen meent hij aan die bezwaren grootendeels tegemoet te zijn gekomen door de- op dracht, o.m. aan de betrokken hoofdamb tenaren van den Rijkswaterstaat verstrekt; om, geheel in den geest der reglements bepaling, van zijnentwege de bij die be- paling bedoelde vergunningen in ruime mate te verleenen. 2. In afwachting van de uitkomsten' van de bovenvermelde wijze van hande len moet hij' bezwaar maken, om reéüs thans te bevorderen, dat de bepaling, die zoowel met het oog op de vrijheid' en de veiligheid van het verkeer op d© (Rijks wegen, als in verband met de zorg voor de instandhouding en de bruikbaarheid) dier wegen in het leven is geroepen, zoude worden gewijizigd, en dat een stelsel zoude worden aanvaard, dat belangrijk afwijkt van dat, hetwelk in de meervermelde be paling is vervat. Hij kan hieraan nog toevoegen, dat da regeling nopens bet vervoer van vrachten met andere dan mechanisch voortbewogen voertuigen een voorwerp van onderzoek uitmaakt bij de commissie in zake het vervoer van zware vrachten over da wegen. Aan de hand van het rapport, dat ter zake van die commissie zal worden ont- „Zijt gij Jezus van Nazareth?" *„Neen, ik ben slechts Zijn dienstknecht. Bid tot Hem, spoedig om u vergiffenis te schenken en u te verlossen." „Jezus vergeef het mij en verlos mij," hijgde de zwakke stem; daarop was alles stil. Stephanus zag op naar het vredige ge laat van den man aan het kruis; daarop keek hij neer naar de soldaten, die zich begonnen te bewegen. Een van ben richtte zich op, rekte zijn armen boven zijn hoofd uit en geeuwde. „Bij Bacchus," riep bij uit, „ik moet in slaap gevallen zijn. Moge de duivel deze nachtwaken halen; de man kan toch niet wegloopen." Daarop viel zijn oog op Ste phanus. „Wie zijt ge?" riep hij, opsprin gende. „En wat doet ge daar? Indien ge met den boosdoener onderhandeld hebt, danHa, de man is dood! Hebt ge wat gegeven, om zijn dood te bespoedigen?" „Neen, vriend," antwoordde Stephanus bedaard. „Ik sprak slechts tot hem van Jezus den Verlosser, en zoo het God be haagd heeft, heeft dat woord hem tot het eeuwige leven ingeleid." (Wordt verrol©!.) LiJ

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1